DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 GEMEENTERAAD VAN ALPHEN AAN DEN RIJN De Raad der gemeente Alphen aan den Rijn kwam gisteren in openbare vergade ring bijeen. Afwezig: de heer Lam; een va cature, wegens ontslagname van den heer B. Sprey. Een nieuw lid. Na opening der vergadering met gebed, verzocht de voorzitter aan den heer Boeren en aan den "gemeente-secretaris het nieuwe raadslid, den heer Van Gaaien (C.H.) bin nen te leiden. De heer C. van Gaaien legt de voorge schreven eeden af, waarna de voorzitter het nieuwe lid verwelkomde. De heer Van Gaa ien dankte voor dit welkom, zeggend deze zware taak te zullen aanvaarden met bid- diend opzien tot God. De revolutie in de burgerwacht Aan de orde was daarna de agenda. Medegedeeld werd, naar aanleiding van de desbetreffende vragen van de heeren Den Uyl en Bergshoeff in de raadsvergade ring van 19 Juli jl., dat aan de vrijwillige burgerwacht „Alphen aan den Rijn", reeds een bedrag van 125.als subsidie is uit betaald en dat het voornemen is nog een gelijk bedrag uit te betalen, waarmede het geheele toegekend subsidiebedrag zal zijn uitgekeerd. De heer Bergshoeff had een voorstel van B. en W. verwacht en een aanvrage om subsidie van de nieuwe burgerwacht. Spr. vindt het bezwaarlijk, dat de oude burger wacht zóó op straat is gezet. Ieder burger heeft recht op beroep doch de burger wacht blijkbaar niet. Het zijn niet alleen de oude burgerwachters, die ontevreden zijn, doch ook verschillende andere ingeze tene. Spr. ziet ter oplossing drie mogelijk heden: 1. arbitrage, 2. beide heeren ver dwijnen uit de burgerwacht, 3. beide bur gerwachten verdwijnen. Want deze burgerwacht-historie voorkomt geen, doch verwekt een halve revolutie. Spr. infor meert, hoe groot het aantal leden van beide burgerwachten is. De heer Den Uyl zegt, dat als de burge- wachten onder alle omstandigheden revolu tie willen voorkomen, en het democratisch staatsbestel willen steunen, spr. tegen bur gerwachten geen principieele bezwaren heeft. Spr. vindt het echter vreemd, dat deze revolutie-bestrijders op eenigszins rev. wijze aan de dijk zijn gezet. Spr. verzocht nadere inlichtingen over den gang van za ken. De lange lijdensweg. De voorzitter wil gaarne den Raad mededeelingen doen van den gang van za ken. Het was een heel lange lijdensweg. De verhoudingen tusschen bestuur en commandant lieten wel eens paar jaar te wenschen over. „Dat is zoo gegroeid". Al zou een commissie worden benoemd, om te onderzoeken, waar begin van schuld is, dan zou dat niet lukken. Spr. heeft zich op het standpunt gesteld: waar twee kijven hebben twee schuld. Door den burgemees ter en door kapitein Snijders werden po gingen gedaan het geschil bij te leggen. Aan vankelijk leek eenig resultaat bereikt; spoedig evenwel bleek dit niet het geval. Zoo lang het een conflict was tusschen commandant en een gedeelte van het bestuur, vond spr. het niet gewenscht op nieuw in te grijpen. Het conflict verscherpte zich echter, toen de commandant mededeelde, dat nieuwe recruten tot lid van de Burgerwacht wenschten te worden toegelaten; daartoe moesten zij worden beëedigd. Toen heeft de voorzitter geweigerd de eeden af te nemen. De heer Bergshoeff: Waarom weigerde de voorzitter? De voorzitter: De voorzitter weigerde de eeden af te nemen zoolang het conflict niet was opgelost. Dus de voorzitter van de Burger wacht belemmerde de toevloeiing van de natuurlijke levenssappen aan de Burgerwacht. Waar de burgemeester in alle om standigheden op de burgerwacht moet kunnen rekenen, gaat het niet aan, dat een derde een s^aak in 't wiel zou kun nen steken. Toen is een vergadering gehouden van den burgemeester met het volledig bestuur. Een der andere bestuursleden heeft zich aangeboden als 2e voorzitter de eeden af te nemen. Het was een noodverband. Eenige dagen later verklaarde de voor zitter, dat de bijeen te roepen led en-ver gadering niet wettig kon zijn, omdat deze door den voorzitter moet worden bijeenge roepen Opnieuw trachtte de burgerwacht- voorzitter te verhinderen, dat nieuwe leden werden aangenomen. Nu was het duidelijk wat men van het conflict ook denke dat als de voorzitter van de burgerwacht weigert nieuwe leden toe te laten omdat hij ru zie heeft met den commandant, een toe stand wordt geschapen die door den burgemeester niet kon worden geduld. Toen bleek, dat de voorzitter bij zijn wei gering bleef volharden, heb ik aldus spr. deze conclusie getrokken: de burge meester kan. met deze burger wacht niet langer werken. Spr. heeft gedaan, wat mogelijk was en de verklaring ingetrokken, dat hij in voor komende gevallen van deze burgerwacht gebruik zou maken. Daarmede was een van de, en wel de voornaamste pijler, waarop de burgerwacht steunt, weggenomen. Want deze burgemeester-verklaring is voorwaar de voor regeeringshulp en voor de verstrek king van wapenen. Dienzelfden dag is de nieuwe burger wacht met nagenoeg dezelfde statuten op gericht. Het is een ter zijde zetting geweest van een bestuur, waarmede op geen enkele wijze was samen te werken. En nu de subsidie-verleening. In het begin van Januari was aan B. en W. ter oore gekomen, dat bij de Burgerwacht niet de meest mogelijke zuinigheid werd betracht. Er is door B. en W. op gewezen, dat de gemeentelijke gelden alléén moch ten worden besteed voor de paraatheid van de burgerwacht. Daarvan werd rekening en verantwoor ding verzocht. B. en W. meenden, dat op de uitgaven aanmerkelijk kon worden bezui nigd wegens vacature van een bezoldigd administrateur, welke bezoldiging kon wor den gestaakt. De burgerwacht zond nooit geen ant woord, doch vulde de vacature opnieuw aan, en wel op een wiize, die de vrede niet kon bevorderen. Al was er géén conflict in getreden, dan nog zou het de vraag geweest zijn, of B. en W. hadden voorgesteld over 1937 subsidie te verleenen, Indien niet aan hun eischen was vol daan. Het is de nieuwe burgerwacht aan wie de regeeringshulp is verleend, welke aan de oude burgerwacht is ontzegd. De oude heeft daarmede opgehouden burger wacht te zijn. Het aantal leden bedraagt thans 110 een niet onbevredigend getal, te meer waar het met de burgerwacht iets anders staat dan vroeger. De overheid streeft er naar, dat de gel den worden besteed voor de paraatheid van de Burgerwacht. Men moet erop kunnen vertrouwen, dat de burgerwacht „in ver band" kan werken. Daarop zijn de oefe ningen thans gebaseerd. Spr. ontkent, dat een revolutionair middel is toegepast. De burgemeester is wel zoo verstandig niet in te grijpen in zulke pré caire aangelegenheden, indien 't niet hoogst noodzakelijk is. Er moest onverwijld wor den ingegrepen. Alle pogingen tot verzoe ning hadden schipbreuk geleden. Arbitrage is, na de uitspraak van de hoogste instan tie, niet meer mogelijk. De burgemeester wil tippelen, en het bestuur schieten. De heer Bergshoeff vroeg, of B. en W. het recht hebben de subsidie over te hevelen naar een andere vereeniging. Spr. zegt, dat de oorzaak van het conflict is: dat de bur gemeester en de commandant willen laten tippelen en het bestuur wil laten schieten. Het oude bestuur wil arbitrage, hetgeen spr. een gunstig teeken acht. Spr. is tegen subsidie aan de nieuwe bur gerwacht ofschoon spr. niets heeft tegen de nieuwe burgerwacht; alleen tegen de oplossing van het conflict. De heer Den Uyl heefi in de Burgerwacht en Landstorm nooit iets anders gezien, dan een verzameling menschen, die graag eens schieten. Spr. acht zich in het gelijk gesteld. De voorz. bestreed, dat spr. en de com mandant van meening zouden zijn, dat het schieten bijzaak is. Een avond in de week wordt geoefend in verband; een avond wordt gewijd aan het schieten. Spr. meent werkelijk, dat de Burger wacht vroeger de aandacht te veel gecon centreerd heeft op het schieten. Het werd een schietvereeniging. De Burgerwacht be staat in tegenstelling tot de Bijz. Vrijw. Landst. uit ongeoefende men schen, die algeheele oefening noodig heb ben. Spr. verdedigt het „overhevelen" van de subsidie. Het feit, dat B. en W. aanvanke lijk niet meer dan 50% van de subsidie hebben toegekend, is hierop gegrond, dat ofschoon niet twijfelend aan de instemming van den Raad zij niet verder zijn gegaan, dan om het houden van oefeningen moge lijk te maken. De Raad uitgezonderd de heer Bergs hoeff kon zich met de tactiek van den burgemeester vereenigen. 6. Voorstel van B. en W. inzake het aan gaan eener geldleen ing. Z.h.st. aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. inzake verlaging van den huurprijs voor het winkelpand Van Mandersloostraat 1. Z.h-st. aangenomen. 8. Wijzigingen der gemeente-begrooting, dienst 1937. Z.h.st. aangenomen. 9. Benoeming van drie leden van het Al gemeen Armbestuur, wegens periodieke af treding van de heeren H. Haring, W. J. Sprey en A. Vermeulen. De aftredenden worden herkozen. Commissie-benoemingen. In de commissie van bijstand voor de water- en lichtbedrijven wordt in plaat^ van den heer Boeren gekozen, na twee stemmingen de heer Koren; de heer Lam werd herkozen. Tot plaatsvervangers werden gekozen de heeren Ruting en Ruyssenaars. In de commissie van bijstand voor het grondbedrijf wordt herkozen de heer Van Kleef, terwijl in plaats van de heer Koren wordt herkozen de heer Bergshoeff. Als plaatsvervangers worden herkozen de heeren Ruting en den Ouden. In de commissie van openbare werken de heeren Den Ouden en Den Uyl. Tot plaatsvervangers worden gekozen de heeren Koren en Bergshoeff. In de commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen werden herkozen de heeren Van Kleef, Verdonk, Veldman. In de commissie voor het nazien der reke ningen werden gekozen de heeren Van 't Riet, Den Uyl en Ruyssenaars (de laatste in de vacature B. Sprey). Tot plaatsvervangende leden werden be noemd de heeren Van Kleef, Geerlof en Groenendijk. Verbetering steunregeling ge vraagd wegens stijging der prijzen. De voorzitter doet mededeeling van het voorstel der R. K. Raadsfractie om aan de Vereeniging van Nederlandse he Gemeenten te verzoeken, zoo spoedig mogelijk bij de Regeering er op aan te dringen, die maat regelen te treffen, waardoor de werkloozen, in steun en werkverschaffing, althans ten deele geholpen kunnen worden de bijna algemeene prijsstijging, ontstaan na Sep tember 1936, het hoofd te bieden. In de toelichting wordt speciaal de aan dacht gevraagd voor: le. duurtetoeslag op werkloozensteun; 2e. buitenwerking stelling artikel 10a der steunregeling, handelende over aftrek ge zinsinkomsten 3e. verhooging B-steun; 4e. gedeeltelijk vrijgeven (b.v. 3.van inkomsten der vrouw in werkloos gezin. Toegelicht werd, dat alleen de voedings middelen reeds met 7% zijn gestegen. De voorzitter zeide, dat dit voorstel eerst Maandag is binnengekomen. Het is zeer in grijpend; B. en W. hebben geen gelegen heid tot overleg gehad. B. en W. maken bezwaar tegen behande ling op dezen avond. Zij stellen voor het in handen te stellen van B. en W. om prae- advies. De heer Boeren zeide, dat het voorstel zoo duidelijk is een uiting van den geest, die in allen leeft, dat er z.i. geen bezwaar is tegen onmiddellijke behandeling. Als B. en W. echter eerst overleg willen plegen, zal spr.'s fractie zich daarbij neer leggen. De voorzitter zegt, dat B. en W. overtuigd zijn, dat de toestand moeilijk is. Dat blijkt hieruit, dat B. en W het verzoek van het raadslid Geerlof, om verhooging B-steun, onmiddellijk aan de Regeering hebben ken baar gemaakt. Spr. kan nog mededeelen, dat de Vereen, van Nederlandsche gemeenten zich bij schrijven van 21 Mei tot den Minister van Sociale Zaken heeft gewend, waarin wordt aangedrongen op een technische herziening van de steunregeling. Op dat verzoek was het antwoord van den Minister nog niet binnen. De heer Boeren gaf toe, dat het zijn goede zijde kan hebben, als B. en W. een onder zoek instellen. Z.h.st. werd besloten het voorstel om prae-advies te zer.den. Afscheid van den heer Boeren De voorzitter richtte zich, nu de agenda was afgehandeld, tot den heer Boeren, die wegens vertrek uit de gemeente den Raad gaat verlaten. „Gij zijt langen tijd lid van dezen Raad geweest" zeide de voorzitter „en gij hebt daarin een beteekenende plaats ingenomen, niet alleen doordat U een gedegen studie maakte van de aan de orde zijnde onderwerpen, maar ook doordat ge er goed in slaagde op soms critieke oogenblikken de situatie te redden en de goede toon in de ver gaderingen te behouden. Dit is een voortreffende eigenschap voor een raadslid. Daarom zien wij U noode ver trekken. Spr. is overtuigd, dat deze ontslagname den heer Boeren niet gemakkelijk zal zijn gevallen. De heer Boeren werd daartoe genoodzaakt door de andere richting, welke zijn levensweg inslaat De voorzitter bracht den heeren Boeren dank voor al hetgeen hij in dezen raad is geweest als lid van het college en voor al hetgeen hij voor de belangen van Alphen heeft willen doen. Moge God U, besloot spr., op Uw verde ren levensweg in ruime mate Zijn zegen schenken, U en Uw gezin. De heer Boeren verklaarde gevoelig te zijn voor de woorden van den voorzitter tot hem bij zijn heengaan uit dezen raad ge richt. Deze woorden zijn toepasselijk op ieder van de raadsleden, want ieder doet zijn best voor de gemeente. Maar het zou niet menschelijk zijn, als spr. het niet pret tig vond uit den mond van den voorzitter te vernemen een lofprijzing van zijn werk. Spr.'s linker buurman (de heer Bergs hoeff) die wel weet wat hij zegt, maar niet altijd zoo bedoelt wat hij zegt had spr. toegevoegd: „we raken een flinke plaaggeest kwijt; vooral B. en W. heb je dwars gezeten". Spr. stelt er prijs op uitdrukkelijk vast te stellen, dat hij steeds zuiver op zakelijke motieven tegen voorstellen van B. en W. heeft gesproken, waarbij hij niet ééns, maar herhaaldelijk B. en W. zoo vér wist te brengen, dat zij hun oorspronkelijk voor stel wijzigden of terugnamen. Met dwarszitten, zooals dat in spmmige gemeenteraden helaas voorkomt, heeft dat niets te maken. Spr. bracht dank aan den burgemeester als voorzitter en aan 't college van B. en W. voor de wijze, waarop zij de Katholieke fractie zijn tegemoet getreden. Ook de andere leden van den Raad dankt spr. Hoewel het niet steeds met elkaar eens, heerschte er toch waardeering voor elkan ders inzicht. De Katholieke fractie was steeds zeer ge voelig, als andere leden van den Raad hun stem gavep aan onderwerpen, welke spr.'s fractie gaarne bevorderd zag. Daarom spijt het spr. juist vanavond bij de stemmingen helaas te hebben moeten constateeren, dat de leden van de Katholieke fractie welke weinig minder leden telt dan de Anti-Rev. fractie uit alle commissies van be- teekenis is geëlimineerd. Als men het college van B. en W. de „keuken" kan noemen van de gemeen- GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. De voorzitter, burgemeester Bulten, opende met het ambtelijk gebed. Afwezig waren met kennisgeving de leden H. Ves- ter wegens ziekte en D. Kruithof wegens "acantië. De notulen der vorige vergadering van 27 Mei j.L werden vervolgens zonder op- of ^nmerkingen gearresteerd. Volgden ingekomen stukken. Tien inge komen stukken werden achtereenvolgens voor kennisgeving aangenomen, waaron der o.a. goedkeuring van Ged. Staten voor aankoop grond wed. J. Lakeman; verkoop grond L. P. H. Vester; goedkeuring 9e en 10e wijziging gemeentebegrooting 1936; goedkeuring rekening waterbedrijf 1935; en een goedkeuring voor wijziging van het rapitulanten-besluit. Verder is ingekomen een schrijven, waarin een vrzoek van mej. Schoonbeek, alhier, om vergoeding van reisgeld ad 4.68 per maand, voor een 13-jarig zoontje, naar de Openbare school te Leiden. Daar hier ter plaatse geen Openbare school bestaat, stellen B. en W. voor, dit verzoek in te willigen, hetgeen z.h.st. wordt aangeno men. Een schrijven is ingekomen van het bestuur der Chr. school alhier, waarin een aanvraag gedaan wordt oan den Raad, tot dekking der kosten van een eventueele ophooging en verharding van het school terrein. Z.h.t. wordt door den Raad aan genomen een besluit tot aanvraag bij G. S., om ophooging van dit terrein, met tevens plaatsing van een tegelbedekking, met inbegrip van een waterafvoer. Volgt nu een schrijven van de Vereen, der Kon. Ned. Automobielcub, om ver laging van de personeele belasting in zake grondslag op motorrijwielen. Daar dit stuk nog zeer kort binnengekomen is stellen B. en W. voor het in handen te stellen van B. en W., ter behandeling bij de begrooting, hetgeen wordt goedge vonden. De heer Spierenburg verzoekt nu den voorz. de vergadering te mogen verlaten, wegens te drukke werkzaamheden, het geen wordt toegestaan. Punt 3 der agenda, het aangaan van een procedure in hoog er beroep inzake de loonbijslag, tegen "de firma's Grullemans en Veldhuizen van Zanten, werd z.h.st. aangenomen. De waterlevering aan de Zilk Volgt nu punt vier: aanvaarding voor waarden drinkwaterconcessie de Zilk en het aangaan van 'n geldleening ad 40.000 hiervoor. De voorz. zet nader uiteen, dat een- uitbreiding van het waterleidingnet zeer ten gerieve zal zijn van dit bedrijf. Verschillende ingenieurs op afzonderlijke capaciteiten hebben op advies van den voorz. een grondig onderzoek ingesteld naar het vermogen van het pompstation, het buizennet etc. De eerste indruk van dezen was, dat er wel iets veranderd moet worden, hetgeen nog niet officieel is uit gesproken. Niettegenstaande dit adviseeren zij de concessie voor de Zilk aan te gaan. Tevens komt hierbij een zeer voordeelige aanbieding van de Provincie voor het aan gaan van een leening groot ƒ40.000. Deze kan aanvaard worden op een koers van 100 pet. tegen een rentevoet van 3 pet. Weth. v. Reisen en het lid L. v. d. Geer vragen nu nog eenige ophelderingen, waarna B. en W. voorstellen dit voorstel aan te ne men, hetgeen z.h.st. door den Raad wordt gedaan. Punt vijf: benoeming commissie van drie leden ter voorbereiding wijziging politie verordening. Gekozen werden de leden Nijssen, v. d. Geer en Witteman. Vervolgens worden de punten 6, 7, 8, door den voorz. uitééngezet en toegelicht, om vervolgens door den Raad z.hst. aange nomen te worden. Volgt nu de aanbieding rekening water bedrijf en gemeenterekening 1936, om eveneens gevolgd te worden door de aan bieding der begrootingen waterbedrijf en woningbedrijf over het jaar 1938. Hierna volgt de aanbieding der gemeentebegroo ting 1938. Vervolgens ging men over tot het kie zen van een commissie, belast met het on derzoek van de gemeenterekening en de rekening van het waterbedrijf, waarvoor werden gekozen de leden Spierenburg als voorzitter en Nijssen en de Groot als le den. Het lid de de Groot werd gekozen na loting met het lid v. d. Nouland. Voor de begrootingscommissie werden gekozen de leden L. v. d. Geer, P. v. d. Nouland en J. Colijn. De rondvraag bracht een belangrijke vraag van den heer v. d. Nouland. om trent het steeds smaller worden van den Jacoba van Beieren weg, doordat de heg gen, welke aan beide zijden staan, steeds breeder geknipt worden. Spr. legt er den nadruk op, dat het verkeer hierdoor in groot gevaar komt te verkeeren. Hij ver zoekt daarom, den weg op deze plaatsen op een bepaalde breedte te houden. De voorz. zegde toe, deze zaak in onderzoek te zullen nemen. Hierna ging de Raad in comité-generaal. te, dan zijn de commissies voor de be drijven en openbare werken de „bij keuken". Het treft toch wel zeer, dat twee een manspartijen en twee tweemans-partij- en wel functies in deze commissies be zetten, tegenover onze fractie geen en kele functie. Voorts dankte spr. den gemeente-secre taris en de ambtenaren voor de verleende medewerking. Het is de gewoonte, alvorens het vonnis wordt voltrokken, den veroordeelde een laatste wensch te laten uitspreken. Spr.'s wenschen zijn drieërlei: Op de eerste plaats, dat Alphen aan den Rijn, onder dezen Raad en onder leiding van dit college van B. en W. nu een betere tijd gaat gloren een toekomst in gaat, welke een weerspiegeling zal zijn van de moeilijke omstandigheden, welke de gemeente de afgeloopen jaren heeft door gemaakt, en wel zóó: dat zoo moeilijk als de crisistijd geweest, evenzoo florissant de toekomst van Alphen zijn zal. Een tweede wensch van spr. is deze: steun aan de groote gezinnen waartoe spr. de overheid geroepen acht. De groote ge zinnen moeten voelen, dat de overheid ach ter hen staat. Spr. had zich bovendien voorgesteld bij de nieuwe begrooting te spreken over den toestand van de arbeids-contractanten, wier Aantal spr. tot het uiterste wil beperkt zien. Ten slotte wenscht spr. aan B. en W. den Raad toe, dat het hen nog lange, latffe jaren goed moge gaan. Rondvraag. Bij de rondvraag vestigde de heer Boeren er de aandacht op, dat de gemeente voor de electrische klokken telefoon-aders be trekt van het Rijk. Nadien zijn de gesyn- chroneerde klokken uitgevonden, die op het lichtnet functioneeren en op den duur veel goedkooper zijn. De treurige toestand van den Ziendeweg. De heer Ruting wees op de noodslacht- plaats. Spr. vreest, dat daarvan meerder ge bruik zal moeten worden gemaakt, wegens naderend mond- en klauwzeer. Spr. vraagt, dat alle veehouders een kosten-opgaaf thuis krijgen. Voorts wees spr. op de beklagenswaar dige toestand van den Ziendeweg; het ver keer op dezen weg is veel te zwaar. Spr. vraagt, of B. en W. de aangrenzende ge meente Nieuwkoop en de polderbesturen tot een bespreking van den toestand willen uitnoodigen. De voorzitter zeide, dat de Ziendeweg B. en W. niet ontgaat. Er moet verbetering komen, doch B .en W. weten nog niet hoe. Deze verbetering zou echter een massa geld kosten. B. en W. zullen te zijner tijd mede deelingen doen. De moeilijkheid is, dat Ged. Staten blijk baar zeer royaal zijn met vergunningen. Eerst was de weg afgesloten; B. en W. geven toe dat dit een groot bezwaar is. Doch thans zitten we met de brokken. De heer Van 't Riet onderstreept nog eens, dat het op den Ziendeweg een noodtoestand De geringe druk op de water leiding in de buiten-wijken. De heer Geerlof komt terug op de ge ringe druk op de waterleiding. De direc teur rapporteerde deze klachten als over dreven. DocftMat is niet het geval. In de uithoeken van de gemeente is de druk on voldoende. Is er mogelijkheid, dat het euvel in de toekomst ondervangen wordt? Weth. Herngreen merkte op, dat niet de directeur heeft verklaard, dat de druk vol doende was, doch een automatische water- regelaar. De voorzitter kan goed indenken, dat het, op bepaalde oogenblikken wel eens krap aan is. Er is één middel tegen: nieuwe bui zen. Het gaat hier over zeer groote lengte. De financieele resultaten van het bedrijf vertoonen een belangrijk minder gunstig beeld als in voorgaande jaren. Met erken ning van de bezwaren, achten B. en W. dit toch niet van dien aard, dat een hooge ka pitaals-uitgave gewettigd is. Komt de Oostkanaalweg nooit gereed? De heer Van 't Riet informeert naar den Oostkanaalweg. Wordt dat een autoweg en wanneer? De voorzitter zeide, dat het wegdek reeds in 1937 in uitzicht was gesteld. Onlangs werd genoemd: 1938. Spr. heeft het gevoel, dat het traineeren verband houdt met den weg over de spoorbaan. De stof- en grintplaag bij de firma Van Dijk. De heer Den Uyl wees op den toestand van den weg bij de firma Van Dijk. Voorts informeerde spr. naar vrijgeven aan menschen in werkverschaffing op Ko ninginnedag, waarvoor 2.gegevefl wordt, wat 1.schade beteekent. Spr. verzoekt, dat het gemeentebestuur deze gulden zal bijbetalen. De voorzitter zeide, dat bij de betonfa- briek van de firma Van Dijk de gemeente de weg in beheer heeft. Contractueel is in de zeventiger jaren de wegbreedte vast gesteld op 2.70 M. De ijzeren stelling, welke de weg overspant, heeft echter een breedte van 4 M. B. en W. zouden genoegen nemen met een breedte van 4 M., mits de tegel stapels binnenwaarts worden gezet. Daar toe is de firma niet bereid. B. en W. gevoe len er niet veel voor een smal weggetje te gaan asfalteeren. Zelfs als 9/10 van de op slagplaats leeg is, worden de tegels nog net langs den kant van den weg opgestapeld. De heer Bergshoeff vroeg, waarom aan de firma geen vergoeding voor afstand van grond kan worden gegeven. De voorzitter acht dat een gevaarlijk pre cedent. De gemeente heeft vele hoefslagen in beheer (o.a. den Kortsteekterweg). Gel delijke vergoeding aan de firma Van Dijk zou tot ongewenschte consequenties leiden. De heer Van Kleef wees op het toegeno men verkeer langs de Aarkade en op de noodzakelijkheid van een avondverlichting en afzetting met paaltjes. De voorzitter zeide overweging toe. De eerste vraag van den heer Den Uyl zullen B. en W. later beantwoorden. Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11