DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 BOKSEN NEDERLANDERS TE ZÜRICH. Rinus de Boer wint op punten van Von Buren. Voor een uitverkocht huis er waren tweeduizend toeschouwers heeft Rinus de Boer, halfzwaargewicht kampioen van Nederland, gisteravond in de „Stadshalle" te Zürich een overwinning op punten be haald op zijn tegenstander, den Zwitser- schen kampioen halfzwaargewicht, Walter von Buren. Rinus de Boer en de verder aan wed strijden deelnemende Nederlanders wer den alvorens de wedstrijden een aanvang namen, hartelijk toegesproken door den voorzitter van den Nederlandsche Studen ten Club te Zürich, den heer H. Stenfert Kroese, terwijl ook de Nederlandsche consul, de heer Th. Osieck de wedstrij den bijwoonde. Alvorens de 'partij de Boervon Buren werd gebokst, verschenen in den ring de Rotterdamsche weltergewicht P. van Es en de ex-amateur weltergewicht van Zwit seriand, Fred Flury, die in zes ronden van drie minuten zijn tegenstander op punten sloeg. De eerste ronden waren voor den Zwitser, doch langzamerhand herstelde de Nederlander zich en dreef zijn tegen stander herhaaldelijk in de touwen. Beb Donnars, weltergewichtkampioen van Nederland, bokste vervolgens een goede partij tegen den Zwitserschen mid- dengewichtkampioen Jack Ulrich. Don nars plaatste harde directe linkschen, ter wijl ook Ulrich vaak zijn tegenstander, vooral in het lijf aan lijf vechten, fel be stookte. Tenslotte werd de Zwitser als overwinnaar verklaard. De laatste en hoofdpartij was die tus- schen Rinus de Boer en Walter von Bu ren. Zijn fraai boksen bezorgde den Ne derlander vele malen een applaus. De Boer was in uitstekende conditie en liet zich van zijn beste zijde zien. Na iedere ronde werd zijn meerderheid grooter en in de negende ronde sloeg hij zijn tegen stander met een prachtige rechtsche voor negen tellen neer. Met veel moeite wist de Zwitser de partij, die uit tien ronden be stond, uit te boksen. De jury verklaarde Rinus de Boer tot overwinnaar. MOTORSPORT SIR MALCOLM CAMPBELL VERBETERT GAR WOODS RECORD. Een snelheid van 204 km. per uur in een motorboot. Naar gemeld wordt heeft Sir Malcolm Campbell het wereldsnelheidsrecord voor motorbootvaren verbeterd. Bij eenige toch ten over het Maggioremeer bij Locarno heeft Sir Malcolm Campbell gisterochtend in zijn raceboot Blue Bird een uursnel heid bereikt van 204 km. Verder wordt gemeld, dat de omstan digheden waaronder de verbetering van het record heeft plaats gehad, niet bijster gunstig waren. Sir Malcolm hoopt dan ook bij een volgende poging zijn snelheid van 204 km. per uur te verbeteren. Het wereldsnelheirdsrecord stond tot dusver op naam van den Amerikaan Gar Wood, die met de Miss American X, welke boot een motorvermogen had van 7800 pk. (vier motoren) een snelheid van bijna 200 km. per uur heeft bereikt. WIELRENNEN RIJSWIJKSCHE WIELERBAAN. Op de Rijswijksche wielerbaan starten a.s. Zondag achter groote motoren om den grooten prijs van Nederland: Grant, En geland (werelduurrecordhouder achter motoren), Seynaeve, België, Snoek, kam pioen van Nederland, Piet van Kempen, de zes-dagen-koning en de Graaf, oud kampioen van Nederland. In den prijs der comingmen, achter groote motoren starten: Grimme (Wasse naar), Leijsse (Den Haag), Loskamp (Am sterdam), v. d. Valk (Amsterdam), en Pistorius (Utrecht). Er worden in totaal 4 ritten van 30 km. gereden. Voor het bij programma starten de beste amateurs en onaf hankelij ken. Nieuw Swift Gisteravond werd in het clubgebouw der Leidsche Ren- en Toeristver. Nieuw Swift een huldigingsavond gegeven voor het lid A. van Amsterdam. De tweede voorzitter, de heer J. Laven, opende de bijeenkomst met een terugblik over de laatste veertien da gen en feliciteerde het lid A. van Amster dam met zijn fraaie prestatie in de we reldkampioenschappen te Kopenhagen. Nadat ook de wisselbekers en de prijzen der competitie waren uitgereikt, kwam de beurt aan het Eerste Leidsche Accordeon Gezelschap „Onderling Kunstgenot", het welk ook bij de huldiging te Leiderdorp op zoo'n fraaie wijze het muzikale gedeelte verzorgde. De verschillende gespeelde num mers werden met een luid applaus beloond. Na een opwekking van den voorzitter voor de komende wedstrijden en onder dankzegging voor de opkomst keerden de aanwezigen allen voldaan huiswaarts. DAMMEN De Onderlinge Competitie A. D. C. (Alphen). De 2e ronde voor de onderlinge bor den wedstrijden van A.D.C. werd Maan dag gespeeld. De uitslagen hiervan zijn: Groep I: L. v. OosteromK. v. Leeu wen 02, W. v. OfwegenJ. Oosterman 20, F. J. OostermanT. Lagerwey 20, J. v. d. HorstG. Zijlstra 20, P. Ver kadeJac. v. Oeveren 20, W. J. v. Ber- kelJ. D. v. Berkel 0—2. Groep II: W. v. d. LaarseG. v. Tries 20, M. ZijlstraR. Bavelaar 02, M. BavelaarTh. A. v. Leeuwen 20, J. BootA. Wolswijk 11, C. WolswijkJ. Schuurman 11, H. v. d. MeentG. de Grauw 02. Groep III: J. H. MierasG. v. Dam 0—2, P. v. OosteromC. Looyenstein 2—0. VOETBAL. IERSCHE LEAGUE—SCHOTSCHE LEAGUE 2—3. Het elftal van de Schotsche League won gisteren te Belfast ten aanschouwe van 12.000 toeschouwers den j aarlij kschen wedstrijd tegen de ploeg van de Iersche League met 32, nadat de rust met ge lijken stand (11), was ingegaan. De doelpunten aan Schotsche zijde werden gemaakt door Buchan (2) en Black, die van Ierland door Turnbull en Kernoghan. POSTDUIVEN Leidsche Postduiven Club Uitslag van St. Kat. Waver, 122 K.M. De duiven zijn gelost om 8 uur 20 min. met N.O. wind. De eerste vogel kwam om 10 uur 26 min., de laatste om 10 uur 50 m. De volgorde is: H. Schoo: 1312; H. Christiaanse 24; A. Krol 589, H. Wal- laart 6710; Laman 11. Het kam pioenschap jonge duiven is gewonnen door den heer A. W. Krol. BILJARTEN FEDERATIE VAN BILJARTBONDEN IN NEDERLAND. Bovengenoemde federatie heeft haar jaarvergadering gehouden in Den Haag bij den heer v. Stralen, Parallelweg, (club lokaal der B. V. A. D. O.). De jaarversla gen van secretaris en penningmeester wer den onveranderd goedgekeurd. Aan den Lisser Biljartkring en aan de Haarlem- sche Federatie was een schrijven gezonden tot toetreding doch beide organisaties heb ben tot nu toe hierop niet geantwoord. Van de afd. Helmond (N.-Br.) was een verzoek tot toetreding binnengekomen. Aan den secr. werd opgedragen zich hiermede in verbinding te stellen. Ook zou de Amster- damsche Bond worden aangezocht. Aan de Geurt van aftreding waren de voorzitter, le secretaris en le commissaris, welke alle drie werden herbenoemd. Als plaats, waar dit jaar de federatie-wedstrij den gehouden zullen worden, werd Den Haag aangewezen. (Leiden heeft verzocht deze wedstrijden in 1938 te doen verspelen in Leiden daar de L. B. B. dan 15 jaar be staat). De datum der wedstrijden is be paald op Zondag 10 Oct. Waar deze plaats zullen hebben zal nader- bekend gemaakt worden. De loting voor deze wedsrtijden had het volgende resultaat. 1 e ronde Ik ben werkelijk niet zoo dom, als u gelooft. Dat zou ik ook hcusch niet gezegd hebben. „De Zwaluw" (Voorschoten) Wedvlucht van St. Kath. Waver voor oude en jonge duiven. Hokafstand van de eerste prijswinnende duif 118.430 K.M. In vrijheid gesteld Maandagmorgen 8 uur 20 mina met Noord Oostenwind, de eerste prijswinnende duif werd om 10 uur 10 min 54 sec. geconstateerd en maakte een snel heid van 1067.89 meter per minuut. Laat ste prijswinnende duif werd om 10 uur 17 min. 42 sec. geconstateerd. De prijzen werden als volgt behaald: H. H. J. v. Klaveren le, 2e, 3e, 6e, 8e, 10e en 13e pr. G. A. v. Adrichem 4e, 5e pr. J. Ver hoeven 7e, 9e, 11e, 12, 14e pr. J. Caspers, Stompwijk 15e pr. le kl. cadre: LeidenUtrecht, Den HaagRotterdam. 2e kl. cadre: LeidenRotterdam; Den HaagUtrecht. le klas libre: LeidenUtrecht, Den HaagRotterdam. 2e kl. libre: LeidenDen Haag; UtrecM Rotterdam. 3e kl. libre: LeidenDen Haag; Utrecht Rotterdam. 4e kl. libre: LeidenUtrecht, Den Haag Rotterdam. 5e kl.- libre: LeidenUtrecht, Den Haag Rotterdam. In de 2e- ronde spelen de winnaars en de verliezers tegen elkander. SCHULDIG! In „Schuldig" (de Guilty Melody geeft als ondernaam „Onder Verdenking" aan) spelen Gitta Alpar, John Loder en Nils Asther de hoofdrollen. De regie was bij Richard Pottier in goede handen. De inhoud van deze film komt op het volgende neer: Londen Covent Garden op het hoogte punt van he opera-seizoen Marguerite Salvini juist terug van haar triomphtocht op het vasteland, droomt van nog grootere lauweren. Haar carrière alleen interesseert haar, als op een regenachtige avond, op weg naar een receptie te harer eere, haar wagen in botsing komt met die van Richard Maury. Het geluid van brekend metaal luidt een nieuwe phase van haar leven in. Hongaarsche van geboorte, is er omtrent Salvini weinig bekend. Geruchten koppe len haar naam aan die van een zekeren graaf Ileano, een misdadiger en speler, die zelfmoord gepleegd heeft in Monte Carlo. Al deze geruchten ten spijt wint haar buitengewone stem aller harten, ook dat van Richard Maury. Maury is verbonden aan de buitengewone geheime recherche, maar hij brengt het grootste gedeelte van zijn tijd door in Salvini's gezelschap. Sal vini vindt zijn bijzijn aardig, maar de „we- der-verschijning" van haar echtgenoot, in de vermomming van een impressario met de aangenomen naam Galloni, verstoort haar droomen. Geterroriseerd door Galloni, kan Salvini aan Maury het geheim van haar leven niet onthullen. Maury voelt, dat zij ongelukkig is, maar hij is niet bij mach te, het vraagstuk op te lossen. Tezelfdertijd krijgt hij zeer onaangenaam werk. Door verdwijning van documenten en inlichtingen van zijn afdeeling zijn ver schillende van zijn agenten in het buiten land gearresteerd, zelfs gedood. Maury en zijn collega's volgen zelfs de geringste aan wijzing, die zou kunnen leiden tot arresta tie van den misdadiger. Het spoor leidt naar Salvini. Een gramofoonplaat door haar gezonden, is onderschept op het oogenblik, dat de plaat het land zou verlaten in de handen van een agent van een vreemde mogendheid. De plaat houdt een code in, gezonden door Salvini. De verhouding van Maury tot Salvini is aan zijn superieuren bekend, en zware ver denking rust op beiden. Gedesillusioneerd en met gebroken hart realiseerd Maury zich, dat het met zijn carrière afgeloo- pen is. Gewaarschuwd verlaat Galloni Londen, vergezeld van een meisje, Cecile Didier, die geholpen had bij het maken van Sal vini's gramofoonplaat, terwijl Salvini ge arresteerd wordt tijdens een voorstelling van Rigoletto in Covent Garden. Het wordt haar echter toegestaan, de voorstelling te beëindigen, voordat zij in arrest wordt ge steld. Geknakt door de wreede slag, die het noodlot haar heeft toegebracht, zingt Sal vini Gilda's sterf-scène. Haar eigen ong^uk en angst geven haar stem een zoo gevoe lige, tragische klank, dat zelfs haar ver wende publiek buiten zichzelf raakt van enthousiasme. Het applaus is overweldi gend. Zij verlaat het theater in gezelschap der detectives, terwijl de storm van ap plaus nog nagalmt door het gebouw. Maury is aanwezig bij het verhoor van Salvini. Zij weet haar ondervragers er van te overtuigen, dat zij slechts het onwillige werktuig was in de handen van Galloni, en wordt voorloopig in vrijheid gesteld. Die vrijheid is echter van korten duur. Gedu rende haar ondervraging heeft zij, be vreesd, dat haar ware verhouding tot Gal loni aan Maury ter oore zal komen,, opge geven, dat zij Galloni slechts enkele weken kende, en het blijkt, dat dit onwaar is. Salvini wordt opnieuw gearresteerd en ge vangen gezet. Salvini voelt, dat haar car rière gebroken, Maury's liefde vernietigd is. Zij voelt zich van alles en ieder verlaten. Op een avond zingt zij Gounod's Ave Ma ria in de gevangenis-kapel. De prachtige melodie stijgt naar omhoog vanuit een troosteloos, wanhopig hart. Haar ernst be- invloedt haar gezelschap en zij troosten haar door hun geloof in haar onschuld. In de pers is een campagne ontketend tegen Cecile Didier, als zijnde even schul dig als Salvini. Bang geworden door al die beschuldigingen gaat het meisje naar de politie, en vertelt hun, wat zij weet. Maury is er heilig van overtuigd, dat de eenigste misdadiger Galloni is, en is vast besloten, het spoor van den vluchteling te vinden. Cecile verklapt Galloni's schuil plaats, maar wanneer de politie komt, be gint Palloni te vuren. Cecile wordt ge wond. Dan richt hij de revolver op zichzelf. Maury's getrainde oogen ontdekken teeke nen van vermomming op het gelaat van den stervende. Galloni wordt ontmaskerd als D. 19, agent van den Britschen geheimen dienst. Ileano, alias Galloni, had voor twee landen gewerkt. Salvini was slechts een schakel in zijn schema van verraad. Hij ontlast haar van alle schuld, voor hij sterft. Zoo keeren wij weer terug naar Covent Garden. Salvini zit in een loge met Maury een hoofdfiguur uit een dergelijke „cau se célèbre" kan niet onopgemerkt blijven. Men roept en schreeuwt om een lied. Ein delijk gee.ft Salvini toe en zingt. Het leven lijkt haar opeens een sprookje. Zij geeft van haar vreugde en geluk uiting in een juichend lied. Het applaus is over weldigend; zij glipt weg met Maury en verlaat het theater, een nieuwe wereld te gemoet. DE BEKENDE FILMSTERREN SHIRLEY ROSS EN BING CROSBY. lAoningin Elisabeth Een merkwaardige vrouw een groot vorstin Koningin Elisabeth van Engeland oefen de, ook op ouderen leeftijd, steeds een grooten invloed uit op haar omgeving. Wonderlijk was het, hoe deze vrouw van middelbaren leeftijd jonge mannen zoo on der haar bekoring wist te brengen, dat zij de stoutmoedigste daden voor haar bedre ven. Elisabeth had vele menschèn in haar omgeving, die zij met gunsten overlaadde, maar die zij even vaak weer door anderen verving. Maar steeds was er een nieuwe generatie, die haar bewonderde en het le ven voor haar veil had. Een woord van lof, een glimlach, en zij waren haar slaven. Mannen als Drake, Hawkins en Frobisher vielen de rijke Spaansche galjoenen aan en waagden hun leven om rijke buit voor hun koningin te rug te keeren. Zij wisten, dat een neder laag tevens den verfijndste Spaansche martelingen beteekende, maar ook dat ris keerden zij voor hun „Queen Bess" en door hun stoutmoedige daden legden zij den grondslag voor Engeland's heerschappij ter zee, die een voldongen feit werd door het verslaan van de machtige Armade in i583. Deze aantrekkelijke tijd van heldenda den en avontuur met als centraal punt de indrukwekkende figuur van Koningin Eli sabeth, heeft Alexander Korda geïnspi reerd tot een nieuwe film, welker produc tie werd opgedragen aan Erich Pommer, die voordien de gebeurtenissen van dien tijd en het leven van Koningin Elisabeth ernstig bestudeerde. Hoewel de hof-intri- gues en contraintrigues zijn volle belang stelling'hadden, heeft hij toch een scherp licht geworpen op de figuur van de konin gin als vrouw ttegenover haar intieme vrienden. Om de film echter niet te zwaar van stof te maken, heeft hij het schitteren de hofleven met de zware schaduw van het dreigende Spanje, ook als achtergrond ge nomen voor een liefdes-idylle van een jon ge hofdame en een jong edelman. De jon geman, die weet, dat men in Spanje com plotten smeedt, om de koningin te dooden, krijgt eindelijk toestemming om als zooge naamde verrader naar het Spaansche Hof te gaan en daar uit te vinden, wie de ande re leden van het complot zijn. Het is een opdracht waaraan het groot ste gevaar verbonden is, want de ontdek king beteekent de brandstapel. Maar de jonge man wil zijn vader wreken, die de zen gruwelijken dood gestorven is en één der hoogtepunten van de film vormt het gesprek met Philips van Spanje en de ont dekking van zijn verraad. Toen Alexander Korda „Het liefdeleven van Hendrik Vin" had gemaakt, twijfel de niemand eraan, dat er op zekeren dag een film gewijd zou worden aan zijn even beroemde en romantische dochter Elisa beth. Pommer werd getroffen door twee opmerkingen van koningin Elisabeth n.Lï „Ik zou liever bedelares zijn en alleen dan een koningin en getrouwd" en bij een an dere gelegenheid: „Ik voel me aangetrok ken tot de ongehuwde staat, niet zoozeer door een vooroordeel, dan wel door een natuurlijke geaardheid". Deze tegenstrij digheid in haar karakter, haar voorkeur voor knape, jonge mannen en haar tegen zin in het huwelijk intrigeerden Pommer zeer en hij schiep een figuur, die alles do mineerde. Zelfs als op het witte doek ko ningin Elisabeth niet te zien is, merkt men toch haar invloed. Koningin Elisabeth was een waardig tegenstandster voor de suwste staatslieden van haar tijd, hoewel zij dikwijls ten prooi was aan haar vlug opgewekte emoties. Zij had de gave van geduld, jaren beteeken- den niets voor haar. Toen ze Frankrijk tegen Spanje uit speelde, bood ze eerst haar hand aan Phi lips en toen aan iemand uit 't huis de Gui se aan. Zoowel Spanje als Frankrijk be schouwden Engeland als een gemakkelijk wingewest, maar kwamen tot de minder prettige ontdekking, dat zij beiden als speelbal waren gebruikt om Engeland's macht te vergrooten. Deze koningin was een groot vorstin en het is geen wonder, dat er talrijke boeken over haar zijn ge schreven en dat eindelijk de film zich van haar persoonlijkheid meester maakte. Flora Robson gaf van deze vrouwenfi guur een doorleefde uitbeelding, imposant en hooghartig, maar onder alle omstandig heden een vrouw die haar volk als een moeder liefhad. Deze film, die onder den titel van „Om de heerschappij der Zee" door Loet C. Barnstijn's Filmdistributie wordt uitgebracht, zal niet nalaten te boeien, door zijn rijke afwisseling aan avontuur, romantiek, intrigues en een nieuwe kijk geven op den persoon van een van Engeland's grootste vorstinnen. Tobis-film Productie voor het komende seizoen In een eenvoudig boek kondigt Tobis niet minder dan zesendertig nieuwe filmen aan, die zij in het komende seizoen aan de markt zal brengen, en nog is daarmede haar productielijst 1937-'38 niet volledig, naar zij verklaart. Aan bekende namen is er geen gebrek. Allereerst Geza von Bol- vary, die „Zauber der Bohème" maakt, die zich baseert op Puccini's „Bohème" en waarin Jan Kiepura en Martha Eiggerth de hoofdrollen vervullen, terwijl wij van denzelfden regisseur ook nog een Anny Ondra-film kunnen verwachten „Die Un- widerstehliche". Gustav von Ucicky komt met een film, waarin Emil Jannings de hoofdrol vervult, „Der zerbrochene Krug" naar een tekstboek van Thea von Harbou, en maakt eveneens een historische film met Emil Jannings, „Danton's Dood". Veit Harlan wordt genoemd als de maker van een comedie „Stimme aus dem Aether" met Lyda Baarova, alsmede van een film met Paula Wesseley, waarvan de titel nog niet bekend is. Carl Froelich zal zijn gees tig tajent beproeven met den komiek Heinz Rühmann in de film „Die Umwege des schonen Karl". Willi Forst komt met „Die zweite Frau", muzikaal geassisteerd door zijn lijfcomponist Peter Kreuder. Gu- staf Gründgens heeft Shakespeare's „Drie koningenavond" verfilmd. Men zal hem overigens als acteur zien in „De afgod van Parijs" onder regie van Hans Steinhoff. Twee groote Oostersche films staan onder regie van Richard Eichberg, „De tijger van Eschnapoer" en „De Indische graftempel". Pola Negri komt in een film, welke „Die fromme Lüge" heet. Charles Boyer in een Fransche film „Het vergif" geheeten. „Cir cusreizigers" is de titel van een film, waar van Jacques Fey der de regie voert en waarin Frangoise Rosay de hoofdrol ver vult. Van Mare Allégret worden drie films aangekondigd: „Gribouille," (De 13e ge zworene), „Mademoiselle ma mère" met Danielle Darrieux en „La Dame de Malac ca". Aldus een kleine greep uit de lijst, die Tobis ons voorlegt. GAAT HOLLYWOOD DE PERS BELEEDIGEN? Zooals indertijd reeds gemeld is, wordt te Hollywood een film gemaakt, die aan de journalistiek gewijd zal zijn. Er wordt de geschiedenis in geschilderd van het groote Amerikaansche persbupreau Asso ciated Press. Het feit, dat in deze film een uitgesproken houding tegenover de jour- nolistiek zal worden aangenomen en de ge ruchten, als zou de pers aanleiding geven tot een nieuwe serie Hollywood-films, heeft in de krantenwereld tot nadenken gestemd. Want in de films, waarin tot dus ver de journalisten slechts incidenteel op traden, met enkele uitzonderingen als „Hè Nellie", waarin Paul Muni speelde, werden ze allesbehalve op een waardeerende ma nier uitgebeeld. En men heeft den indruk gekregen, dat Hollywood er op uit is, de pers te beleedigen en in een verkeerd dag licht te stellen. In de laatste maanden zijn zeventien films afgeleverd, waarin journa listen als onbehouwen, brutale lieden wor den voorgesteld, voor wie niemand ep niets veilig zijn. Meestal zijn zoowel re porters als hoofdredacteuren en directeu ren hartelooze, beschonken, v.ervelende, ongemanierde indiduen, die zich nooit fat soenlijk gedragen en onveranderlijk bui tengewoon opvliegend van aard zijn, het geen volgens Hollywood bij het zenuwach tige vak schijnt te hooren. In de nieuwste films „They won 't forget it" worden de journalisten verantwoordelijk gesteld voor lynchen en streek-chauvinisme, in „Back in Circulation" wordt een onschuldige vrouw door een reporter bijna op den elec- trischen stoel gebracht. Pas als hij een zwak moment blijkt te hebben en senti menteel wordt, weet hij haar invrijheid stelling te bewerkstelligen. Er is reeds hier en daar de aandacht op Hollywood's hou ding tegenover de journalisten gevestigd. Men vindt dat de filmcritici hier tegen over hun collega's een taak hebben te ver vullen, n.l. hen te bescehrmen tegen laster. LUCHT EN KLEUREN Paramount heeft besloten, dat de groote vliegfilm, die onder regie van William Wellman (maker van „Wings") tot stand zal komen, in kleuren opgenomen zal wor den. Er is een bedrag van 1.00.000 dollar voor deze film uitgetrokken. Deze rolprent en „Ebbe Tide" zijn de eenige kleurenfilms van de nieuwe productie.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10