STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang DINSDAG 31 AUGUSTUS 1937 No. 8815 Ste £eidó<^(2oi4/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bjj ona Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. li i =as=a V Een werkdadige liefde In het jongste nummer van „Katholie ke Gezondheidszorg", orgaan van de Nat. Fed. Het Wit-Gele Kruis en het R.K. Limb. Groene Kruis, trok speciaal onze aandacht een inleidend artikeltje van den voorzit ter der Federatie, mr. T. Verschuur, waar uit wij het volgende citeeren: Als het bij ons, Katholieken, een saaie, suffe boel zou worden, zouden wij waard zijn, opgedoekt te' worden en zouden dan ook de wilde stormen van de moderne tijden ons, als dorre bladeren, wel wegvagen. Blijft echter het leven welig tieren op de basis der christelijke leer, dan bieden juist deze tijden ons de heer lijkste kansen, vruchtbaar te werken, onder zegen van Hierboven, voor Gods rijk op aarde. Onze voornaamste eigenschap, die ons van het heidendom moet onder scheiden, dient te zijn: een werkdadi ge liefde. Zien wij de maatschappelijke wel daden, die het Leger des Heïls uit christelijke bezieling bewijst aan de paupers op den zelfkant der samenle ving, dan is het voor ons slechts de vraag, of niet juist wij, in het volle bezit der Waarheid, vooraan moeten staan. Als wij de Oxford-beweging recht-op-de-man-af zich rekenschap zien geven van de plichten van den Christen en zien streven naar een ab solute naastenliefde zonder mensche- lijk opzicht, dan ligt daarin ook al weer een niet genoeg te waardeeren les. Zoowel door de ontzaglijke gevaren van verwildering en verdierlijking, als door de stichting, die de vurigheid van niet-katholieke christenen ons ver schaft, wordt ons in dezen tijd de toetssteen aangelegd. Daarom is het zoo gelukkig, dat naast den stoeren arbeid onzer pries ters in den wijngaard des Heeren, naast onze scholen en ziekenhuizen, naast instellingen voor armen en mis- deelden een machtige beweging van werkdadige liefde zich ontplooit op het gebied der volksgezondlheid. Wij citeeren het bovenstaande, omdat wij daarin weer 'ns worden herinnerd aan onzen plicht, om vóóraan te staan in. de toepassing van „een werkdadige liefde". Wij willen geen commentaar er bij ge ven. De bedoeling is alléén, éven een licht-flits te werpen over dien allereersten plicht van ons allen, die Katholiek willen zijn: den plicht van een werkdadige liefde! DE WERELD IN DE VEEN TELEURGESTELD DE KONINGIN OP „HET LOO" Morgengroet van duizenden kinderen VOGELVLUCHT China gaat het nu meenen met den niet verklaarden oorlog tegen Japan. De mobili satie wordt ten uitvoer gelegd. Dat is een krachtprestatie van de Nankingregeering en dat zij zulk een maatregel aandurft, be wijst, dat zij vertrouwen heeft in het groei ende saamhoorigheidsgevoel van de Chinee- zen. Zooiets zou eenige jaren geleden on mogelijk zijn geweest, doch thans is het Chineesche volk meer aaneengesloten dank zij den druk der Japanners. In dit opzicht zou het wel eens kunnen blijken, dat de Japanners hun eigen glazen ingooien. Tsjang Kai Sjek zeide in een interview met Reuter: „Japan schijnt van plan om de belangrijke havens van China systematisch te vernielen, maar al is Japan misschien sterker dan China, het is niet van plan zich langer aan de behandeling te onderwerpen, welke Japan het gewend is te laten onder gaan. Japan vernietigt voortdurend zijn eigen nederzetting in China en zijn eigen handelsmogelijkheden in een land, waar het door een verstandige en hoffelijke houding vrijwel het handelsmonopolie had kunnen verkrijgen". De Chineesche regeering heeft ook een nota bij den Volkenbond ingediend. In deze nota wordt de situatie in China uiteengezet, doch het is wel merkwaardig, dat Nanking geen beroep op den Volkenbond doet. De Chineezen zijn blijkbaar overtuigd, dat een beroep op de Westersche mogendheden toch vergeefsche moeite is. Van het strijdtooneel valt niet veel bij zonders te melden. Het zwaartepunt der ge- Geen steun voor misoogst van aardbeien Hedenmorgen, op Koninginnedag, werd Roelof arendsveen op onaangename wijze verrast met het volgende schrijven van den Minister van Economische Zaken: DEN HAAG, 30 Augustus. In antwoord op uw nevenvermeld schrijven, moet ik tot mijn leedwezen berichten, dat ik, na ampele overwe ging, geen vrijheid kan vinden, de aardbeientelers te Roelofarendsveen, wier cultuur dit voorjaar is mislukt, een geldelijke steun uit Landbouwcri sisfonds te verleenen. De ongunstige resultaten van deze teelt zijn, naar mij is gebleken, te wij ten aan ongunstige weersomstandig heden. Daar het Landbouwcrisisfonds niet is ingesteld om te voorzien in de gevol gen van omstandigheden, welke met de economische toestanden op het ge bied van den Landbouw ingetreden ten gevolge van de algemeene daling van de prijzen der producten geen verband houden, kan tot mijn leedwe zen aan uw verzoek niet worden vol daan. M. P. L. STEENBERGHE, Minister van Econ. Zaken. De Minister wijst het verzoek om steun van de Veensche tuinders af, daarbij uit drukking gevend aan zijn „leedwezen". Heeft de Minister toen hij deze wei gering onderteekende eraan gedacht, welk een groot „leedwezen" door deze ambtelijke ter-zijde-schuiving van een drin gend beroep in vele huisgezinnen werd be rokkend? Het is Koninginnedag, de vlaggen han gen uit ook in de Veen. Het is Konin ginnedag, maar er is geen feeststemming meer, nu aan de hoop op een gunstige be slissing van den Minister op dezen dag de bodem werd ingeslagen. De afwijzing van het verzoek der Veen- ders motiveert Z.Exc. met de opmerking, dat uit het Landbouwcrisisfonds geen steun kan worden verleend voor misoogsten. Waarom kan voor de Veen niet, wat in Kwakel-Vinkeveen steun voor de hagelver- andere gewesten wél kon? Waarom ontving de omgeving van de woesting en waarom wordt de Veen aan de deur gezet? Waarom ontving Noord-Holland steun voor misoogst van de kool en waarom de Veen niet voor misoogst van de aardbeien? Waarom heeft het Landbouwcrisisfonds duizenden guldens over voor het paviljoen te Parijs (waarvan .de resultaten, voor den export problematisch zijn) en waarom geen rooie cent voor de Veensche Aard beiencultuur, juist een van de weinige tuin- bouw-cultures, welke door export naar Engeland een bestaan oplevert? De afwijzing van het dringend verzoek der Veensche tuinders een verzoek voortkomend uit een nijpenden nood komt ons onbegrijpelijk voor. Indien Z.Exc. mocht meenen, dat het zoo erg niet is, laat hij dan persoonlijk pools hoogte komen nemen. Wanneer de Minister wist, hoe hoog de nood in de Venen gestegen was, hij zou niet aarzelen de helpende hand toe te ste ken. Het Landbouwcrisisfonds schijnt voor de Venen althans geen middelen over te hebben. Is het Z.Exc. niet mogelijk op andere wijze steun te brengen? Het mag niet gebeuren gelijk wjj vroeger reeds schreven dat deze ijverige bevolking tot armoede en ontbering wordt gebracht door tegenslag geheel buiten haar schuld en verantwoording. Dat moet Ne derlands eer te na komen. vechten schijnt verplaatst te zijn naar het Noorden. Uit Palestina komen weer berichten, wel ke wijzen op een nieuwe onrust onder de bevolking. Verschillende aanslagen zijn de laatste dagen gepleegd en de toestand laat zich zoo ernstig aanzien, dat de Hooge Com missaris zijn vacantie heeft onderbroken en naar Jerusalem is teruggekeerd. Palestina zal voorloopig wel een haard van onrust blijven. Ter eere van het verblijf der Konink lijke familie op Het Loo, heeft Apeldoorn zich in feesttooi gestoken. Op verschillen de plaatsen in deze gemeente zijn versie ringen aangebracht, terwijl bijna huis aan huis gevlagd wordt. De clou van het uitgebreide feestpro gramma was ongetwijfeld de aubade, wel ke hedenochtend door bijna 6000 schoolkin deren aan onze Landsvrouwe is gebracht. De feestdag wordt hedenavond met een grootsch vuurwerk besloten. Reeds voor negen uur hedenochtend klonken de vroolijke toonen van muziek korpsen, die op dezen blijden zonnedag naar het centrum der gemeente marcheer den, waar op de Loolaan en rond het Oranjepark de scholieren die aan de aubade deelnamen, werden opgesteld. Te kwart voor tien zette de stoet, die meer dan anderhalve kilometer lang was, zich in beweging. Voorop ging het be stuur der Oranjevereeniging Apeldoorn het Centrum. In den stoet marcheerden zes muziekkorpsen mee. Een stralende zon overgoot den blijden stoet, welke door dui zenden belangstelenden, waaronder velen van elders, werd gadegeslagen. Om even vopr tien uur bereikte de kop van den optocht hef paleis Het Loo, waarvoor zich eveneens duizenden toeschouwers hadden opgesteld. Op het bordes waren inmiddels on der luide toejuichingen van het pu bliek H. M. de Koningin, Prinses Ju liana, Prins Bernhard en diens broer Prins Aschwin, verschenen. Hare Majesteit was in het blauw gekleed, terwijl H. K. H. Prinses Juliana een wit toilet droeg. Prins Bernhard en Prins Aschwin waren beiden in civiel. Twee weesmeisjes van het Nederlandsch Hervormd Weeshuis te Apeldoorn boden namens de Oranjevereeniging Hare Majes teit een fraaie bloemenmand, gevuld met Chrysanthen aan, waarna het défilé der schoolkinderen een aanvang nam. Vervolgens heeft H. M. de Koningin, ver gezeld van Prins Bernhard en haar parti culier secretaris Baron van Heemstra, een rondwandeling langs de rijen der jeugdige zangers gemaakt, waarbij zij zich met en kele onderwijzers, die als begeleiders func- tionneerden, onderhield en waarbij zij ver schillende scholieren de hand drukte. Ten slotte werd door de zesduizend scho lieren, begeleid door het Harmonie-orkest „Prins Hendrik" onder leiding van den heer A. van de Werken, een aubade ge bracht. Uitgevoerd werden „Wien Neer- land's Bloed", de „Reddingboot", en twee coupletten van het Wilhelmus. Aan het slot van de aubade dankte H. M. de Koningin het bestuur van de Oranje vereeniging en betuigde haar bijzondere ingenomenheid met de geslaagde zang- hulde. H. M. de Koningin zou heden middag per auto een rondrit door de gemeente maken, waarbij zij tevens een bezoek zou brengen aan de verschillende feestterreinen. VOORNAAMSTE NIEUWS GEMEENTERAAD De Gemeenteraad vergadert op Maan dag 6 September 1937, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een tijdelijk wet houder. 2. Benoeming van vier leden van de Commissie van Financiën (aftredend: de H.H. M. H. de Reede, H. Lombert, P. L. Hessing en P. van der Tas). 3. Benoeming van vier leden van de Commissie van Fabricage (aftredend: de H.H. J. H. Schüller, J. H. A. Manders, mr. C. Beekenkamp en J. Wilbrink). 4. Benoeminng van vier leden van de Commissie voor het Openbaar Slachthuis (aftredend: de H.H. Th. M. W. Bergers, J. A. van der Reijden, M. Dubbeldeman en F. Eikerbout). 5. Benoeming van twee leden van de Commissie voor den Markt- en Haven dienst (aftredend: de H.H. J. Wilbrink ei* J. J. Vallentgoed). 6. Benoeming van drie leden van de Commissie voor de Huishoudelijke ver ordeningen en uit dezen van den Voor zitter (aftredend: de H.H. mr. D. A. van Eek, J. H. A. Manders en mr. C. Beeken kamp). 7. Benoeming van twee leden van de Commissie voor de Strafverorderingen (aftredend: de H.H. mr. D. A. van Eek en mr. C. Beekenkamp). 8. Benoeming van vijf leden van de Commissie voor het Onderwijs (aftredend: de H.H. Th. B. J. Wilmer, T. Groeneveld, M. H. de Reede, T. S. Goslinga en dr. M. Key). 9. Benoeming van vier leden van de Commissie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit (aftredend: de H.H. mr. D. A. van Eek, J. Wilbrink," E. J. Coster en T. S. Goslinga). 10. Benoeming van een lid van de Commissie van Beheer over de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" (aftredend: de heer F. Eikerbout). 11. Benoeming van vier leden van de Commissie voor den Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst (aftredend: de H.H. A. van Rosmalen, H. L. J. Tobé, A. J. Jongeleen en T. S. Goslinga). 12. Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Oud-Archief, uit de leden van den Raad (aftredend: de H.H. M. H. de Reede en J. H. A. Manders). 13. Benoeming van twee leden van de Commissie' voor het Oud-Archief, buiten de leden van den Raad (aftredend: de H.H. W. J. J. C. Bijleveld en mr. W. van Iterson). 14. Benoeming van vier leden van de Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal" (aftredend: de H.H. prof. dr. J. A. J. Barge, W. J. J. C. Bijleveld, T. Groeneveld en mr. J. Slagter). 15. Benoeming van een lid van het be stuur der Stedelijke Werkinrichting, uit de leden van den Raad (vacature: de heer J. M. Vos). 16. Benoeming van een lid van het be stuur der Stedelijke Werkinrichting, bui ten de leden van den Raad (aftredend: de heer J. Heringa). 17. Benoeming van een Commissaris der Gemeentelijke Hulpbank (Gemeen telijke Bank van Leening en Geldschiet- bank) (aftredend: de heer M. H. de Reede). 18. Benoeming van een plaatsvervan gend lid der Commissiën bedoeld in art. 2, lo lid, sub 3o, der verordening, hou dende Reglement voor de Commissiën van Advies, betreffende de arbeids- en dienstvoorwaarden van het personeel in dienst der gemeente Leiden (vacature: de heer J. M. Vos). 19. Benoeming van vijf leden van de verkeerscommissie (aftredend: de H.H. T. Groeneveld, J. Wilbrink, J. H. A. Man ders, mr. G. H. E. Nord Thomson en D. Parmentier). 20. Benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs. 21. Benoeming van een gemeentelijken commissaris bij de N.V. Leidsche Duin water-Maatschappij 22. Aanwijzing van een candidaat voor de benoeming van een Commissaris bij de N.V. Leidsche Duinwater-Maatschappij 23. Benoeming van een tijdelijk leera- res in het Duitsch aan de Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus, voor den cursus 19371938. 24. Voorstel in zake het aangaan van kasgeldleeningen, gedurende het 4e kwar taal 1937. 25. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, regelende het beroep, be doeld in de artt. 13, 15, 17 en 18 van het Reglement Autovervoer Personen. 26. Voorstel tot het aan het openbaar verkeer onttrekken van het jaagpad an der de spoorbrug over den Trekvliet in den spoorweg LeidenWoerden. 27. Voorstel: a. tot het intrekken van het uitbrei dingsplan, voor zooveel betreft gronden gelegen ten noord-westen van de spoor baan AmsterdamRotterdam en ten Zuiden van het v.m. Psychopathenasyl (Pesthuis); b. tot het, overeenkomstig art. 36, 4e lid, der Woningwet bepalen, dat de vast stelling van een plan van uitbreiding voor het sub a bedoelde gedeelte der ge meente wordt voorbereid. 28. Verdeeling van den Raad in Sectiën. Buitenland China gaat mobiliseeren. Twee Neder- landsche paters door Chineezen ontvoerd. China erkent schuld aan het incident met de „Pres. Hoover". (2de blad). Kardinaal Bisleti overleden (2e blad). Nieuwe onrust in Palestina. (2e blad). Binnenland Viering van Koninginnedag te Apel doorn, in bijzijn van de Koningin. Feestelijkheden te Leiden en Oegst- geest. (1ste en 2de blad). De Minister heeft geweigerd steun te verleenen voor de aardbeien-misoogst in Roelofarendsveen. (1ste blad). Spoor o vergang Rijnsburger weg MEDEWERKING WERKFONDS BETEEKENT EEN SCHREDE VOORWAARTS. Wijziging uitbreidingsplan voorgesteld. Een verrassende mededeeling doen B. en W. in een schrijven, annex voorstellen aan den raad, ter zake van het vraagstuk spoor wegovergangRij nsburgerweg. Het is B. en W. namelijk gelukt, aldus schrijft het college aan den, raad, het Werk fonds 1934 voor de oplossing van het vraag stuk van de verbinding van de ter weers zijden van de spoorbaan AmsterdamRot terdam gelegen stadsgedeelten te interes seeren. Ofschoon uit de aard van de zaak, aldus schrijven B. en W., thans nog absoluut niet te zeggen is, of en zoo ja, wanneer de onder handelingen tot een gunstig resultaat zul len leiden, 'behoeft het geen betoog, dat het aanbeveling verdient om de bezwaren tegen de meest gewenschte en afdoende oplossing van het vraagstuk, het omhoog brengen van de spoorbaan, tijdig weg te nemen. In verband daarmede zal o.m. moeten worden nagegaan, welke gevolgen uit een ophooging van de spoorbaan voortvloeien ten aanzien van het uitbreidingsplan, voor zooveel het betreft het gebied bezuiden het voormalige Psychopathenasyl (Pesthuis) en ten noordwesten van de spoorbaan Amster damRotterdam. Niet alleen kan, indien tot het omhoog brengen van de spoorbaan mocht worden besloten, het van de Lammermarkt af in westelijke richting over de Pesthuislaan ge projecteerde gedeelte van de ontworpen oost-west-verbinding niet als hoofdver keersweg worden gehandhaafd, aangezien dan ter plaatse van de spoorwegovergang in de Pesthuislaan drie spoorbanen elk op ver schillend niveau zouden komen te liggen, doch bovendien zal bij het omhoogbrengen van de spoorbaan het uitbreidingsplan voor dit gebied ook uit anderen hoofde niet onge wijzigd kunnen blijven. Ter voorkoming van moeilijkheden is het, ook naar het oordeel van de Commissie van Fabricage, gewenscht, dat thans reeds het gebied bezuiden het Pesthuis en ten noord westen van de spoorbaan AmsterdamRot terdam uit het uitbreidingsplan wordt ge licht en voor dit gebied een nieuw plan wordt ontworpen, waarbij met het voren staande rekening wordt gehouden. Het is dan tevens gewenscht, vervolgen B. en W., dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor het betrokken gebied wordt voorbereid. Bij intrekking van het vorenbedoelde ge deelte van het uitbreidingsplan is tevens de aanleiding tot aankoop of onteigening van eenige gronden, in dat gedeelte gelegen, ver vallen. B. en W. stellen derhalve voor het bij raadsbesluit van 6 November 1933 vastge stelde plan van uitbreiding voor deze ge meente (laatstelijk herzien bij raadsbesluit van 5 Juli 1937), voor zooveel betreft een gedeelte der gemeente, gelegen ten noord westen van de spoorbaan AmsterdamRot terdam en ten zuiden van het voormalige Psychopathenasyl (Pesthuis), in te trekken en te bepalen, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor het sub a. be doelde gedeelte der gemeente wordt voorbe reid.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1