BINNENLAND KERKNIEUWS FAILLISSEMENTEN AGENDA TIEIVIYER GIRLS RECHTZAKEN MAANDAG 30 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 DE WERELD IN VOGEL VLUCHT HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bilt seint: De verwachting: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 768.7 te Stornoway. Laagste barometerst.: 759.8 te Vardö. In het Noorden van het waarnemings gebied passeerde een depressie van West naar Oost, welke in Noord-Scandinavië aanzienlijke regens veroorzaakte. Het ge bied van hoogeluchtdruk nam hierdoor in het Noord-Oosten af, doch breidde zich weer naar het Noord-Westen uit. In het Westen op den Oceaan nadert een nieuwe depressie. In Scandinavië is de wind thans Noord-West tot West, de temperatuur daalde er aanmerkelijk. De lucht is er zwaar bewolkt tot betrokken met plaatse lijk nog regen. Ook in Schotland is de wind nog Noord-West doch Zuidelijker op de Britsche Eilanden en in onze omgeving is hij meest Noord-Oost tot Oost met ge deeltelijk bewolkte lucht. In Duitschland, Midden-Europa en Frankrijk is het wind stil of waaien zwakke winden, de lucht is meest helder tot licht bewolkt, de ochtend- temperatuur was over het algemeen vrij laag. Verwacht wcrdt, dat de Oceaan-de pressie voor morgenavond nog geen invloed op de weersgesteldheid in onze omgeving zal uitoefenen, zoodat de wind nog uit Oostelijke richtingen zal blijven waaien met gedeeltelijk bewolkte lucht en waarschijnlijk droog weer. De temperatuur zal vermoede lijk weinig veranderen. LUCHTTEMPERATUUR. 21.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 8.24 uur tot Dinsdagmorgen 5.38 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 31 Aug. voorm. 11.02 en nam. 11.46 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 20 gr. C. De Zijl 19 gr. C. De Nanklngregeering heeft met Sovjet- Rusland een niet-aanvalspact gesloten. Volgens de Chineezen was dit noodzakelijk, omdat China, dat zich thans gewikkeld ziet in een ernstig conflict met Japan geen buurman in den rug kan hebben, wiens houding onzeker is. Het zou immers best mogelijk kunnen zijn, dat Rusland van de gelegenheid profiteeren wilde om ook een stuk van China in te palmen of de Mon golen te helpen. De Japanners vreezen evenwel, dat er meer achter zit. Het Japansche blad „Asahi" is van mee ning, dat het pact een nieuwen diploma- tieken stap beteekent, welke de geheele wereld in twee tegengestelde blokken kan verdeelen. Men meent, dat het doel van het pact aan Chineesche zijde is materieelen steun van de Sovjets te ontvangen, terwijl het Sovjet-Rusland er om te doen is, een eventueel Chineesch-Japansche toenade ring in den weg te staan en een anti-com munistisch pact tusschen China en Japan onmogelijk te maken en tenslotte het ef fect van het Duitsch-Japansche verdrag tegen de Komintern teiniet te doen en de gevaren van een eventueele Japansch Duitsche samenwerking te verminderen. Het blad vermoedt, dat in dit verdrag geheime clausules zijn vervat. In ieder geval blijkt uit dit verdrag op nieuw, dat China zich voorbereidt op een oorlog met Japan in optima forma. In Ja pan rekent men erop. dat de strijd minstens tot het voorjaar zal duren, misschien zelfs langer, hoewel de Japansche staf besloten heeft tot uiterste krachtsinspanningen om een snelle overwinning te behalen. Engeland heeft naar aanleiding van het incident met den Britschen gezant in Chi na, wiens auto door een Japansch vlieg tuig is beschoten, een protest te Tokio in gediend. Het protest is nog vrij gematigd. Men kan zeggen, dat de drie eischen van dien aard zijn, dat zij zonder nationale vernedering ingewiRigd kunnen worden. Het is reeds een voldoende berisping, dat Japan een nota van dit soort in ontvangst heeft moeten nemen. Er is geen enkele aanwijzing omtrent represaille maatrege len, en naar men meent te weten, over weegt de Britsche regeering geen andere actie, voor het geval Japan in gebreke mocht blijven, de eischen in te willigen. In Britsche kringen is men van oordeel, dat een weigering van Japan eenvoudig aan de wereld het bewijs zou leveren, dat Ja pan een land is zonder eerbied voor het minste internationaal fatsoen. In Japansche kringen te Londen ont houdt men zich van commentaar, doch spreekt men de hoop uit, dat het inci dent spoedig geregeld zal zijn. BOTER 10 CENT PER KILO GOEDKOOPER Verlaging der helling - ver laging van margarine prijs Vermoedelijk in verband met de ver beterde economische omstandigheden vertoont het verbruik van boter op dit oo:genblik een stijgende tendenz. De minister van Economische Zaken heeft gemeend, die meerdere verbruik van boter te moeten bevorderen door ongeacht de wijziging van de heffing, welke in verband staat met de wisse ling van de Leeuwarder noteering de heffing op boter met 10 ets. per kg. te verlagen. i Dientengevolge is met ingang van heden de heffing op 55 ct. per kg. vastgesteld, I zoodat de boter tien cents per kg. go e d k o o p e r wordt. In verband met de stijging van de prijzen van verschil lende andere levensmiddelen zal deze prijsdaling te meer welkom zijn. De heffing op oliën en vetten wordt in verband hiermede verlaagd met 5 ets, per kg., terwijl de heffing op margarine zoo danig is vastgesteld, dat de prijs van de door den fabrikant af te leveren marga rine m e t 5 ct. wordt verlaagd. De wijziging van de heffing op boter en margai'ine komt vanzelf in een lageren prijs voor den verbruiker tot uitdrukking. De minister vertrouwt, dat ook de produ centen van oliën en vetten hun prijzen met een overeenkomstig bedrag zullen ver minderen, waardoor de verbruiker ook van deze verlaging zal profiteeren. Mocht dit onverhoopt niet het geval blijken, dan zou moeten worden overwogen, de verlaging van de heffing, voor zoover deze niet aan den verbruiker wordt doorgegeven, weder ongedaan te maken. Ten slotte heeft de minister nog besloten om he menggebod van boter in de marga rine op te heffen. Het mengpercentage, dat destijds 40 pet. heeft bedragen, was in den laatsten tijd reeds sterk verlaagd en be droeg thans 10 pet. De verlaging van deze heffingen betee kent voor het landbouw-crisisfonds een vermindering van inkomsten van ruim 8 millioen gulden. Deze vermindering is mo gelijk zonder dat aan de tot nu toe gel dende beginselen van de steunverleening aan de melkveehouders wordt getornd, doordat in den z.g. zuivelpot (heffingen krachtens de crisis-uitvoerwet) nog een be langrijk bedrag aanwezig is. De nieuwe .regeling treedt heden in wer king. van den vol-ambtelijken dienst voor de vleeschkeuring zeide nog burgemeester Co- lijn, geloof ik niet dat daarmede elke vleeschvergiftiging zal zijn te voorkomen, evenmin als men een vleeschvergiftiging, indien die thans in onze gemeente aanwe zig mocht zijn hetgeen naar tot dus ver gevonden aanwijzingen te oordeelen onwaarschijnlijk lijkt aan het half ambtelijke systeem zou mogen toeschrij- mr. L. A. J. Niemöller, secretaris van het Centraal Bureau voor Tuinbouw veilingen in Nederland, te 's-Gra venhage; zijn benoemd: tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: J. van Zutphen, te Hilversum, voorzit ter van het bestuur van „Zonnestraal", Nederlandsche Vereeniging tot het op richten van arbeidskolonies voor tubercu loselijders in Nederland; G. W. F. van Hoeven, referendaris bij het Departement van Sociale Zaken en hoofdinspecteur voor de steunver leening. te 's-Gravenhage; tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau: R. Venema, oud-directeur der Gerefor meerde Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam, wo nende te Wassenaar; mevrouw C. Th. van SchaikDobbel- man, te Wassenaar; C. J. M. Mol, arts te Etten, voorzitter van de Bredasche Diocesane Federatie van het Wit-Gele Kruis; H. J. Sprokop, voorzitter van den Ne- derlandschen R. K. Bond van Brood-, Koek-, Banketbakkers en Cacao-, Chocolade en Suikerbewerkers, te Rot terdam; I W. C. van Daalen, te Haarlem, voorzit ter van den Nationalen Bond van Han dels- en Kantoorbedienden „Mercu- r i u s"; A. Stapelkamp, te Utrecht, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland; tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: Raden Mas Toemeiggoeng Sarwoko Man- goenkoesoemo, regent-patih van het Mang- koenagorosche Rijk; Pangeran Hario Soorjoatmodjo, regent- patih van Pakoe Alaman; Raden Adipati Ario Soeriadi, regent van Cheribon; Raden Adipati Ario Hadiwinoto, regent van Magetan; B. J. J. Visser, apostolisch prefect van' Poerwokerto; J. L. van der Kooy, missionaris te Wendoe op Nieuw-Guinea; H. J. D. van Oort, R.K. geestelijke met den titel van pastoor, te Lahat; is toegekend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud aan: J. B. van der Wind, secretaris-kerk voogd van de Nederland-Hervormde Kerk te Zegveld; in zilver, aan; T. Domburg, agent van de Levensverze keringmaatschappij „Utrecht" te Bode graven; in goud, aan: L. J. Richardson, techniscus le klasse bij bij Organisch-Chemisch Laboratarium der Rijksuniversiteit te Leiden; m b'ons, aan: mejuffrouw S. M. van Nieuwenhoven, werkvrouw bij het Museum van Natuur lijke Historie te Leiden; in zilver met de zwaarden, aan: de adjudant-onderofficier-administrateur J. Snoep, van het 6de regiment Veld-Ar- tillf-rie te Leiden; in zilver, aan: N. Vos, te Voorburg, conducteur bij de N oord-Zuid-H ollandsch e Tramweg-Maatschappij N.V.; B. J. C. Beekhoven, te Voorburg, con ducteur bij de Noord-Zuid-Hol" landsche Tramweg Maat schap p ij N.V.: H. Ringeling, te Amsterdam, ambachts man II bij de N o o r d - Zu i d - -Ho 1- landsche Tramweg Maat schap p ij N.V.; H. Udo, te Amsterdam* ambachtsman I bij de Noord-Zuid --Hollan d- sche Tramweg Maatschappij N.V.; in brons, aan: H. de Kooker, bloemistknecht bij N.V. D. Nieuwenhuis en Zonen, te L i s s e; F. van Leeuwen, bloemistknecht bij de N.V. D. Nieuwenhuis en Zonen, te L i s s e. in zilver aan: mejuffrouw A. J. A. van der Togt, huis houdster van wijlen den heer dr. Th. W. van Lidth de Jeugde, te Leiden; in brons: F. van Os, koetsier bij mejuffrouw Hu brecht, te Noordwijkerhout. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer W. M. Bosch be noemd tot Pastoor te Aerdenhout—Bent veld; en den weleerw. heer G. J. M. ten Have (Neom.) tot kapelaan te Voor hout. Uitgesproken: J. Verwoerd, timmerman en aannemer te Boskoop, Zijde 330; cur. C. M. Loef. Opgeheven: O. F. C. J. Zuidmeer, Voorschoten C. A. Rozenhart, Le i den. VLEESCHKEURINGSDIENST IN ZUID-HOLLAND Reorganisatie op til? MEENING VAN ALFHEN'S BURGEMEESTER. Naar h?t „N. v. d. D." in een onderhoud ten huize van den burgemeester van Al phen aan den Rijn, den heer P. A. Colijn, vernomen heeft, is bij Ged. Staten van Zuid-Holland een plan in studie ter reor ganisatie van den vleeschkeuiingsdienst. Ten plattelande is thans de regeling bijna steeds half-ambtelijk^ d. w. z. dat een practiseerend veearts aan het hoofd van den dienst staat, die dus zijn tijd en aandacht moet verdeelen tusschen zijn par ticulier werk en zijn taak als keuringsvee arts. Aan dit systeem nu wil het in over- i weging genomen plan een einde maken. Ik geloof geen. geheim te verraden in dien ik mededeel, aldus de burgemeester, dat Ged. Staten reeds geruimen tijd gele den het overleg met gemeentebesturen heb ben geopend om tot een reorganisatie van den vleeschkeuringsdienst in deze provin cie te geraken, waarbij, naar ik vermoed, bijzondere aandacht aan het vraagstuk van een vol-ambtelijken dienst zal worden ge schonken. Met veeartsen, die niet uitsluitend keu ringsveearts zijn, en die er dus een par ticuliere practijk op na houden, loopt men gevaar dat zij vooral bij noodslachtingen niet volkomen objectief zouden kunnen staan tegenover de voorgelegde gevallen. Hoewel de plannen nog maar in een zeer voorloopig. stadium verkeeren, kan worden aangenomen, dat een oplossing al leen dan te vinden zal zijn, indien men tot vorming kan geraken van bepaalde krin gen, waardoor de instelling van een vol- ambtelijken dienst financieel mogelijk wordt. Bij de voorloopige besprekingen hebben Ged. Staten vermoedelijk ook gedacht aan een kring, gevormd dor Alphen met om liggende gemeenten en met deze plaats als centrum. Afgewacht zal moeten worden hoe dit overleg tusschen de gemeentebesturen zich ontwikkelt, waarbij men rekening heeft te houden met de moeilijkheid dat elk der ongeveer zeven gemeenten, die tot dit voorloopig uitgestippelde ressort zouden behooren (o.m. Alphen, Zevenhoven, Nieuwveen, Nieuwkoop, Woubrugge, Ter Aar) en niet vol-ambtelijken deinst heb ben, zoodat men afvloeiing van alle direc teuren op één na zou zijn te rekenen. Aan deze mededeelingen over de wijzi- gingsplanpen van Ged. Staten (waarbij reeds thans behalve aan Alphen en omge ving ook aan kringen met resp. Gouda, Zoetermeer, 's-Gravenhage, Leiden en Delft als centra gedacht is) voegde de burgemeester als zijn persoonlijk inzicht omtrent den in plattelandsgemeenten be- staanden keuringsdienst het volgende toe: Hoewel ik zeer sterk voorstander ben KADERDAG R.K. STAATSTARTIJ Op Zaterdag 18 Sept. te Nijmegen Zaterdag 18 September a.s. wordt door de R.K. Staatspartij een Kaderdag gehou den te Nijmegen, in het concertgebouw „De Vereeniging". Op dezen Kaderdag, de eerste openbare uiting der R.K. Staatspartij na de verkie zingen van 26 Mei j.l. en tevens de inzet van het nieuwe werkseizoen der Partij, zullen mr. H. Kolfschoten, tweede secre taris der aPrtij en dr. A. J. M. Cornelis- sen bibliothecaris der R.K. Universiteit, ten gedachtenwisseling inleiden over onze staatkundige taak onder nieuwe verhou dingen, waarbij een terugblik op den af- gelegden weg en den gevoerden strijd stof tot vruchtbare bespreking zal bieden. Bo vendien heeft de afgetreden Partij-voor- i zitter, mr. C. Goseling, zich bereid ver klaard bij deze gelegenheid een afscheids woord tot het Partijkader te richten. Tot deze bijeenkomst zijn, zooveel als de plaatsruimte toelaat, ditmaal uitgenoodigd de leden der Partij, die in haar geweste lijke of plaatselijke instanties eenige be sturende of leidende functies vervullen of zich, als kernleiders en propagandaleiders meer in het bijzonder aan het vormings- en voorlichtingswerk hebben gewijd. Daarnaast is een uitnoodigng gericht aan de afgevaardigden der Partij naar de Sta- ten-Generaal, alsmede aan de personen, die in de periode 19331937 stemgerechtigd lid waren van den Partijraad en op dit tijd stip als zoodanig aftredend zijn. KATHOLIEKE POLITICI NAAR INDIë? Naar het Bat. Nbl. meldt, gaat de heer P. Kerstens vermoedelijk 22 September voor korten tijd naar Nederland ter be spreking van partij-aangelegenheden der Indische Katholieke Partij. Hij zal vóór het eind van het jaar terugkeeren. Op deze reis zal ook de viering van het 20 jarig bestaan van de I.K.P. met Pinksteren 1938 wel ter sprake komen. Men is n.l. aldus het Bat. .Nieuwsblad voornemens die viering den noodigen luister bij te zetten door de overkomst van eenige kopstukken der R.K. Staatspartij, NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN Dc collecte op het Buiten-IJ bracht 278 op Het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden, waarvan Prinses Juliana eere voorzitster is, heeft ter gelegenheid van de plechtige overdracht van de „Piet Hein" op' het Buiten-IJ een collecte te water ge houden. Deze collecte, waarvoor de vereeniging voor stpdentenhulp S.I.D. de collectanten leverde, heeft 278 opgebracht. Gemeentel. Aankondigingen OPHALEN HUISVUILNIS. In verband met de verjaardag van H M. de Koningin zal het huisvuil op Dinsdag 31 Augustus a.s. vóór 12 uur worden afge haald. Men wordt beleefd verzocht in de namid daguren geen emmers aan de straat te doen plaatsen. De Directeur Gem. Reiniging. 5601 LEIDEN. Donderdag: R. K. Reclasseeringsvereeni- ging, Afd. Leiden, zitting gebouw St. Vine. Vereen., Iloogl. Kerkgr. 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van Zaterdag 28 Aug. tot en met Vrijdag 3 Sept. as. waargenomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406, P. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, telef. 3553 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegst- geest, Tel. 274. Niemand verzuime te hooren de Beroemde op 1 SEPTEMBER in ZOMERZORG Morgenavond groot Oranjefeest, den Nederlandschen Kath. Esperantisten- bond aanwezig benevens frater Wigbertus van Zon, die het examencomité vertegen woordigde. Waterschappen Benoemd: in de provincie Zuid-Hol land: a. tot hoogheemraad van het hoog heemraadschap van Schieland, mr. A. A. Reepmaker, te Wassenaar, met mach tiging, ingevolge art. 19 van het reglement voor het hoogheemraadschap, buiten het .in dat artikel bedoeld gebied te wonen; b. tot hoogheemraad van het hoogheemraad schap van Schieland, A. van der Breggen, te W a d d i n x v e e n. DE KINDERKRUISTOCHT. Het comité vgn katholieke actie „Voor God" schrijft ons: Moet het oude ideaal van den Kinder kruistocht dan voorgoed worden opgege ven? Zou het zoo vreemd zijn, als een le ger van kinderen een bijzondere overwin ning behaalde? Z. H. de Paus heeft her haaldelijk verklaard, dat de kindei'-Com- munie merkwaardige bovennatuurlijke ge- •olgen heeft gehad. Waarom zouden we dan wachten met ook de jeugd in te schakelen in de katholieke actie „Voor God". Van de hand van J. J. C. Böckling, hoofd der schooi te Alphen a. d. R ij n, verscheen bij den Uitgever W. van Bree- men te Delft het boekje „De Kinderkruis tocht", waarin deze opzet, de inschakeling van de schooljeugd in de katholieke actie „Voor God", systematisch is uitgewerkt. Deze dagen zullen alle hoofden van katho lieke scholen op deze uitgave opmerkzaam gemaakt worden. Met aller medewerking zal binnenkort onze geheele schooljeugd zich doelbewust instellen op den strijd voor de Eer van God. Mogen de goede herinne ringen aan dit eerste offensief de jeugd sterken, al szij later de volle beteekenis van dezen strijd zullen beseffen. JUBILEA P. HEILKER TE HOOFDDORP. Zondag vierde de heer P. Heilker te Hoofddorp een aantal zilveren jubilea. De heer Heilker, die lid is van den Partijraad der R. K. Staatspartij en sedert jaren ook behoort tot de R.K. leden der Provinciale Staten van Noord-Holland, was de feeste ling. Vijf en twintig jaar woont hij in Hoofddorp. Vijf en twintig jaar was hij er hoofd der R.K. school en evenzoo lang was hij lid en organist van het R.K. pa rochiaal zangkoor. Volgende week zullen de schooljubilea gevierd worden. Zondag vierden de heer en mevrouw Heil ker hun zilveren bruiloft. De heer Heilker is voorzitter van de internationale R. K. Esperantisten Unie. Geen wonder dan ook, dat uit de kringen der R. K. Esperantobe- weging veel belangstelling voor dit feest der familie Heilker betoond werd. Een H. Mis werd opgedragen door den geestelijk adviseur van „Nederlanda Katoliko", pas toor Eras uit Vught, geassisteerd door pa ter Dito van den K.R.O. en kapelaan Uit- dewillige, de geestelijke adviseur van het Bredasch Diocees. Op de receptie was ook de voorzitter van DIEFSTAL IN LOGEMENT TE LEIDEN Wegens diefstal van sieraden uit een volkslogement te Leiden ten nadeele van een Arabisch koopman veroordeelde de rechtbank te 'sGravenhage den 64-jarigen C. van A-. tot een gevangenisstraf van zes maanden. Het O.M. had tien maanden ge- eischt. VEROORDEELDE POOGDE TE ONTVLUCHTEN Opgewonden tooneel in Haagsclie Rechtbank. Op de terechtzitting van de Haagsclie rechtbank heeft vanmorgen de ongeveer 25-jarige P. J. den D., die juist zijn vonnis had aangehoord, een poging gedaan zich onrechtmatig aan zijn straf te onttrekken. Toen de vonnissen tegen de andere ver dachten werden voorgelezen en den D. nog in de beklaagdenbank stond, heeft hij van een onbewaakt oogenblik van de veld wachters gebruik gemaakt om te ontsnap pen. De jonge man sprong de bank uit, hol de de rechtzaal door, en klom over de leuning van de publieke tribune met het doel door de geopende deur naar buiten le komen. Het is echter bij een poging gebleven. De veldwachter op de publieke tribune sloot de deur onmiddellijk af en niet lang daarna hadden de veldwachters, die hem achterna gesneld waren, hem overmees terd. Tot groote schrik en ontsteltenis van de aanwezigen op de tribune stribbelde de ar restant nog heftig tegen, toen men hem naar het huis van bewaring wilde bren gen, doch tenslotte moest hij voor de over macht van de veldwachters zwichten, waar mee dit incident beëindigd was en de rechtszitting weer voortgang kon vinden. DE INBRAAK IN HET „RINGEN- HUIS" TE DEN HAAG Acrobaat en zijn metgezel vrijgesproken De Haagsche rechtbank heeft de beide verdachten van de inbraak in het „Rin- genhuis" te Den Haag, den 44-jarigen acro baat J. A. V. en den 26-jarigen H. J. C. H. vrijgesproken. Naar mijn zich zal herinneren, heeft deze brutale inbraak plaats gehad in den nacht van 9 op 10 Mei. De inbrekers wisttenzich in het onbewoonde bovenhuis toegang te verschaffen, waarna zij een gat in het pla fond van den winkel zaagden en zoo bin nen kwamen. De buit had een waarde van ongeveer 14.000. Op de terechtzitting op 17 Augustus heeft de officier van justitie tegen beiden een gevangenisstraf van 2 jaar en zes maanden gevorderd. Na het pleidooi werd V. onmiddellijk in vrijheid gesteld. H., die in voorarrest bleef, is thans eveneens uit de preventieve hechtenis ontslagen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2