TIEMYER GIRLS LUCHTVAART STADS NIEUWS ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? REGENKANS. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige wind. uit Noordelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige re gen i|iet kans op onweer, iets koeler. Hoogste barometerst.: 769.4 te Helsingfors. Laagste barometerst.: 755.2 te Thorshavn en Isafjord. De hoogedrukking nam zoowel op de Britsche Eilanden als in Scandinavië af, een kern boven 770 m.m. ligt nog over Finland. ï)e depressie bij IJsland is sterk afgenomen, een ondiepte vormt zich over de Oostzee, in Frankrijk stijgt de barome ter. Het Westen van de Britsche Eilanden heeft, onder invloed van een secundaire van de aftrekkende depressie bij IJsland, betrokken lucht met krachtigen Zuidelij ken wind in Schotland; Engeland heeft nog fraai weer met plaatselijk ochtendne vel. In Scandinavië is de bewolking toege nomen. alleen in het Noorden valt regen. Duitschland had vrij zwaren mist, nadat gisteren plaatselijk onweer is voorgeko men. Frankrijk heeft grootendeel fraai weer, in Zwitserland is de lucht betrokken, de hooge toppen zijn vrij met temperatu ren even onder nul graden. De depressie welke zich in de Oost zee vormt verhoogt, in verband met de stijging van de barometer in Frank rijk, de kans op regen of onweer hier te lande. LUCHTTEMPERATUUR. 18.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 8.29 uur tot Zondagmorgen 5.35 uur; van Zondagna middag 8.26 uur tot Maandagmorgen 5.37 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zèe op Zondag 29 Aug.: voorm. 8.27 esn nam. 8.54 uur; op Maan dag 30 Aug. voorm. 9.34 uur en nam. 10.13 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 20 gr. C De Zijl 19 gr. C. Niemand verzuime te hooren de Beroemde OP 1 SEPTEMBER in ZOMERZORG DE WERELD IN VOGELVLUCHT Te Sjanghai schijnt het gisteren vrij rus tig geweest te zijn; althans dat kan worden afgeleid uit het ontbreken van berichten over groote wapenfeiten. Natuurlijk is er hier en daar een bommetje uit een vlieg tuig geworpen, maar daar is het bij ge bleven. De Chineezen zoowel als de Japan- neezen schijnen op het oogenblik hun aan dacht meer te besteden aan de blokkade van de Chineesche kust. De Chineesche telegrammen spreken van „hergroepeering" der troepen en men veronderstelt, dat dit betrekking heeft op een overhaast zenden van troepen naar het Zuiden, waar men landingsdivisies van de Japanners zou ver wachten. In het Noorden duren de gevechten ten Zuiden van Peking zoowel als ten Zuiden van Tientsin voort. Het schijnt dat de Ja panners daar veel moeite hebben om te gen een overmacht van Chineesche solda ten verder te rukken in Zuidelijke richting De Engelschen schijnen door den aan val op hun gezant in China toch tamelijk in hun wiek geschoten te zijn, want uit Londen wordt gemeld, dat Eden besloten zou hebben krachtiger maatregelen te ne men, en het niet te laten bij een protest. Maar wat er dan wel gebeuren zal, is nog niet duidelijk. Van Santander valt niet veel meer te vermelden. De troepen van Franco bezet ten nu het achterland, waarmede eenige tijd gemoeid is. Intusschen rukt een ge deelte der zegevierende troepen naar het Westen, net zoo lang totdat zij op tegen stand stuiten. Overigens valt er weinig meer te ver melden. Het is betrekkelijk rustig. DE RONDVLUCHT BOVEN NEDERLAND SPORTVLIEGERS STRIJKEN NEER OP YPENBURG. Bezoek van Prins Bernhard. Het motorgeronk was gisteren niet van de lucht boven Ypenburg. Sportviegers uit zeven verschillende landen (het onze mee gerekend) streken in den loop van den dag op het Rijswijksche vliegveld neer om zich daar te verzamelen en hedenochtend geza menlijk boven Nederland te vliegen: de traditioneele rondvlucht van de Kon. Ned. vereeniging voor luchtvaart. Op het terras van het gebouwtje van de Haagsche en Rotterdamsche aeroclub hoorde men alerlei talen spreken en er heerschte een opgewekte stemming, welke nog verhoogd werd doordat gisteren het tweede lustrum van de Nationale Lucht- vaartschool werd gevierd. Het weer was prachtig en de stemming opperbest. Klokslag drie uur kwam Z. H H. Prins Bernhard in zijn Maybach, alleen verge zeld van zijn chauffeur, op het terrein aan. De Prins werd ontvangen door de heeren C. Kolff en W. J. van Alphen, onderschei denlijk voorzitter en waarnemend voorzit ter van de Nationale Luchtvaartschool. De ze heeren begeleidden den Prins naar het terras van het clubgebouw, waar de mu ziek bij de aankomst van Z. K. H. het .Wil helmus" speelde. Prins Bernhard nam tus- schen de heeren Kolff en Van Alphen aan een tafeltje plaats, om het landen van de vliegtuigen waar te nemen. De Prins onderhield zich met verschil lende vooraanstaande figuren uit de vlieg wereld, o.m. den heer Plesman, directeur van de K. L. M., vice-admiraal B. D. Quant, voorzitter van het Ned. instituut voor zweefvliegen, de heeren Schmidt Crans en Asjes. ir. J. E. F. de Kok, voor zitter van de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart en den oud-voorzitter van deze ver eeniging ir. De Vogel. Met de heeren Kolff en Van Alphen en enkele anderen, begaf de Prins zich naar het platform om verschillende toestellen van nabij te bezichtigen. De Prins klom in de B.F. 108, het zeer moderne en snelle toestel van Freiherr Speck von Sernburg en toonde groote be langstelling voor de ingewikkelde instru menten, waarvan hij zich de werking haar fijn liet uitleggen. Terwijl Z. K. H. dit toestel bezichtigde, cirkelden militaire vliegtuigen la&g bo ven het veld. Na ongeveer anderhalf uur op het vlieg veld geweest te zijn, nam Prins Bernhard afscheid van het gezelschap. Het startuur hedenochtend verlaat. Lage luchten hingen heden in den vroe gen ochtend over h'et knusse Ypenburgsche vliegveld. Veel goeds beloofde dat voor de deelnemers aan de Rondvlucht 1937, die van hieruit zouden starten, niet. Het zicht was zeer slecht en vooral in het Zuiden, uit Eindhoven, de eerste landingsplaats, kwamen ongunstige weerberichten binnen, daarom moest worden besloten den start, die op 9 uur was vastgesteld, voorlöopig een half uur uit te stellen. Aan de stemming op het vliegveld deed dit onfortuinlijke begin niet de minste af breuk. Op het platform stonden netjes in het gelid circa 60 vliegtuigen, welk aantal nog vermeerderde toen om even over half negen verschillende militaire toestellen op het veld neerstreken. Kort tevoren landde het vlaggesehip van de K. L. M.: de groote F36. Gezagvoerder Bath maakte een keu rige landing. Aan boord van dit vliegtuig zouden generaal b.d. C. J. Snijders en de heeren A. Plesman, kolonel b.d. H. Wa- laardt Sacrève de rondvlucht meemaken. In afwachting van het oogenblik, waarop het eerste vliegtuig zou starten, hielden de deelnemers zich bezig in het lokaal van clubs, waar op dezen vroegen morgen een zeer opgewekte stemming heerschte. De weersomstandigheden bleven den vliegers gedurende de morgenuren zeer ongunstig. Wel werd het zicht langzamer hand iets beter en meldde Eindhoven om tien uur 4 K.M. zicht, nadat 't om 9 uur slechts 2 K.M. was geweest, maar de wol kenhoogte bleef zeer laag, nl. om en nabij 100—150 Meter. Onder dergelijke omstandigheden achtte de leiding, die in handen was van den chef-instructeur der N.L.S., den heer Schmidt Crans, den tocht met een zoo groot contingent sportvliegers niet ver antwoord. En dat was alleszins begrijpe lijk. Bij een vlucht als deze, die toch als doel heeft de belangstelling voor de vlieg sport te bevorderen en propaganda te ma ken voor de luchtvaart, mogen niet de minste risico's worden genomen. Hadden de zes toestellen van den mari- nevliegdienst uit de Kooy den tocht naar Ypenburg in den vroegen en mistigen mor gen gewaagd, de acht deelnemende machi nes uit Soesterberg waren in afwachting van beter weer thuisgebleven, want het militaire vliegveld zat om 9 uur nog ge heel dicht. Om tien uur, toen de lucht wel iswaar nog even grijs en dreigend was als in den vroegen ochtend, maar het zicht toch veel beter was geworden, gaf Schmidt Crans het sein tot vertrek. Eenige ooenblikken later koos de PH-F. D.K., de „Leopard Mothdie de heer de Kok gisteravond aan de jubiléerende N. L.S. ten geschenke had gegeven, als eerste toestel het luchtruim, met regelmatige tusschenpoozen gevolgd door de andere toestellen. De F. 36 met aan boord 32 passagiers startte als vierde in dit inter nationale gezelschap, gevormd door 11 Belgische piloten, 10 Duitschers, 6 Engel schen, een Franschman, een Pool, een Zweed en ongeveer 25 Nederlandsche sportvliegtuigen en dan nog de zes mili taire toestellen van „De Kooy". Voor de eerste maal was het vlagge sehip der K.L.M. op de Haagsche vlieg- weide neergestreken. Landings- en start baan waren tevoren nauwkeurig vastge steld, zwakke plekken in den grond van het nog jonge vliegveld vermeden en zoo behoefde er niet de minste vrees te be staan, dat de wielen van het zware vlieg tuig in den grond- zouden verzakken. De 6 toestellen van den marinevlieg- dienst startten in escadrillevorm, hetgeen voor de toeschouwers, die in den vroegen morgen reeds in een verrassend groot aan tal aanwezig waren, een belangwekkend schouwspel opleverde. Deelnemers keerden terug. Om kwart over elf, toen de toestellen waren gestart, bleek, dat een achttal vlie gers den tocht, blijkbaar in verband met de slechte weersomstandigheden, niet had dur ven ondernemen. Enkele toestellen, die wel waren vertrokken, keerden spoedig terug. Hierbij was ook een machine van den ma- rinevliegdienst. De teruggekeerde vliegers vertelden, dat het weer in het Zuiden van het land erg slecht was, en dat het in de buurt van Eindhoven regende, waardoor zij bijna niets konden zien. Van den „kruisenwedstrijd" zooals men weet zijn op de route op bepaalde plaatsen linnen kruisen op den grond uitgelegd, die de vliegers moeten trachten te vinden zal wel niet veel terecht komen met dit slechte vliegweer. HET TIENJARIG BESTAAN VAN DE NATIONALE LUCHTVAARTSCHOOL. Feestmaaltijd op het m.s. „Indrapoera" te Rotterdam. Gisteravond zat Z. K. H. Prins Bernhard mede aan aan het diner, dat de Nat. Luchtvaartschool ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan georganiseerd had op het motorschip „Indrapoera". Aan het begin van den maaltijd heeft de heer Kolff, voorzitter van de N. L. S., een woord tot de aanwezigen gesproken en in het bijzonder tot Prins Bernhard. Spr. was buitengewoon verheugd den prins on der het gezelschap te mogen begroeten, waarmee deze weder blijk heeft gegeven van zijn belangsteling in de Nederlandsche Luchtvaart. Ten slotte werd een dronk uitgebracht op H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, waarbij het or kest het Wilhelmus speelde. Aan het einde van den maaltijd heeft de heer Kolff wederom het woord gevoerd en in het kort de gebeurtenissen in de afge- loopen tien jaren van het bestaan der N. L. S. geschetst. Hoewel alle omstandigheden het bestaan van de N. L. S. rechtvaardi gen, -baren de financiën nog veel zorg; evenwel toont 1937 een gunstig aspect. Spr. bracht dank aan alle instanties, die de N. L. S. bij haar ontwikkeling hebben bijgestaan. Ir. J. E. F. de Kok, voorzitter van de Kon. Ned. Vereeniging voor de Luchtvaart, deelde mede, met nog nooit zooveel harte lijkheid en vreugde een jubileerende ver eeniging gelukgewenscht te hebben als thans. Steeds heeft de N L. S. zijn sympa thie gehad, welke nimmer is verflauwd. Spreker deelde mede, dat hij als sport vlieger en dankbaar leerling van de N.L.S. zijn vliegtuig PH.-F. D. K. als jubileum geschenk aan de N. L. S. aanbood. (Luid en langdurig applaus). Na den maaltijd verbleven de aanwezi gen nog geruimen tijd in de salons van de „Indrapoera". Goed afgeloopen. Op een weiland onder de gemeente Jut- phaas heeft hedenmorgen een één-persoons Fokker D. 17 jachtvliegtuig, bemand met den 27-jarigen sergeant-vlieger H. A. Klus- man een noodlanding gemaakt, die geluk- die nog goed is afgeloopen. De piloot was met zijn toestel van Schiphol vertrokken om nabij de Harskamp aan schietoefeningen deel te nemen. Daar het zicht zeer slecht was, besloot hij tot het maken van een nood landing, die aanvankelijk goed slaagde. Het toestel liep twee a driehonderd meter uit en op dat oogebnlik zag de bestuurder plotse ling een sloot voor zich. Hij probeerde zijn toestel nog op te trekken, doch dit gelukte niet, met het gevolg dat het met den neus in den berm aan den overkant van de sloot boorde. Het landingsgestel, de propeller en de ondervleugel werden vernield. De be stuurder was eenigen tijd versuft, doordat hij met zijn hoofd tegen den rand van de cabine was geslagen. Overigens had hij geen letsel bekomen. VLIEGTUIG MET VIER INZITTENDEN VERONGELUKT. Nabij Albany in den staat New York heeft men het wrak gevonden van een vliegtuig, dat reeds eenige uren over tijd was. De vier inzittenden bleken dood te zijn. v mW ran9: V ook t n Nieuw bord. Deze roode driehoek, met punt naar beneden be kent, dat men een voor- rangsweg nadert, waarop iok het verkeer, dat van links nadert, voorrang heeft. Tusschen de Priesterleiders van de Jongemanneneongregaties, van de Sint Josephsgezellenvereeniging, van de K. J. M. V. en van de K. J. C. is overeengeko men, dat om te voldoen aan rechtma tige verlangens van verschillende jonge mannen in het vervolg vanaf Septem ber elke Donderdagavond geheel vrij zal zijn voor de Congregatie en voor de Jeugdstandsorganisatie der jongemannen. Het drukke werk van K. J. C.-leiders, van Voortrekkers en anderen maakt het hun dikwijls zoo moeilijk aan eigen be langen en plichten te denken. Vandaar dat er door bovengenoemde organisaties gezorgd zal worden, dat de Donderdagavond immer vrij zal zijn voor de hun geëigende kerkelijke en buiten kerkelijke vereenigingen. De eerste en derde Donderdagavond van de maand zal hun Congregatie-avond zijn. de tweede en vierde en eventueel vijfde Donderdag van de maand is het hun avond voor de jeugdstandsorganisatie. Excursie. Op Dinsdag 7 September a.s. zal een excursie gehouden worden naar de Hei lig Landstichting te Nijmegen. Leden, die hieraan willen deelnemen, moeten zich vóór 1 September opgeven aan mevrouw J. Manders—Vermeulen, Boerhaavelaan 12, tel. 292. De kosten bedragen 4.75 per persoon, lunch, diner en toegang H. Landstichting inbegrepen, en moeten bij aanvrage wor den voldaan. Vertrek vanaf de Papen gracht om half acht. DE MEER-WERK-ACTIE. Het saldo bedraagt thans 115.570. De secretaris der Meer-Werk-Actie, mr. N. J. Rouaan, deelt ons mede, dat tot dus verre een bedrag van 115.570 werd op gegeven als zijnde het totaal der aan ex tra-onderhoudswerken bestede gelden. Gistermiddag heeft in tegenwoordigheid van vele genoodigden de opening plaats ge had van de nieuwe Kleuterschool aan den Morschweg, welke de Ver. voor Christelijk Onderwijs aldaar heeft doen bouwen. De opening had plaats in het gymnastiek lokaal van de Chr. Lagere school aan den Morschweg. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a.: de heer J. Baak Jzn., inspecteur van het L.O. in de Inspectie Leiden, de heer Vriend, Gem. Inspecteur van het On derwijs, de heer van Malssen, inspecteur van Chr, Volksonderwijs, alsmede Dr. Locher en verschillende bestuursleden van de wijk der Ned. Herv. Gem. De voorzitter van de vereeniging voor Chr. Onderwijs, Ds. M. J. Punselie, sprak het openingswoord uit en zeide o.m., dat deze dag voor de Vereeniging een dag van groote vreugde en voor het Morsch- en Haagwegkwartier een dag van groote be- teekenis is. Na lang zoeken kreeg het bestuur de be schikking over een zeer bruikbaar terrein %an den Morschweg en daar verrees, naar een ontwerp van architect W. Fontein, ge bouwd door de firma De Jong een model school, die door afmeting, indeeling, kleu ren aan de hoogste eischen en den fijnsten smaak voldoet. Een woord van dank is op zijn plaats aan allen, aie tot het bereiken van dit mooie resultaat samenwerkten. Waar nu de school op de kinderen wacht, daar denkt spreker ook aan de dames, die gereed staan om de kinderen onder haar leiding te nemen. Mejuffrouw Hulsbergen en die haar terzijde zullen staan, werden aan de vergadering voorgesteld en met en kele woorden geïnstalleerd Wat de beteekenis van deze school voor de wijken, waarin zij arbeiden gaat, aan gaat: Spreker wijst op wat op den gevel prijkt: „Christelijke Kleuterschool". Hij wil het woord „Bewaarschool" uitbannen. Zijn vereeniging acht zi«h niet geroepen de moeders in staat te stellen zich enkele uren op een gemakkelijke wijze van haar kin deren te ontdoen. Zij heeft hier een school gesticht, d.w.z. een inrichting waar de kin deren gevormd worden tot hun toekom stige levenstaak. En dat zal vooral een Christelijke school zijn, omdat wij het woord hebben gehoord: Die Mij vroeg zoe ken, zullen Mij vinden. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heeren Vriend, Baak, ir. Locher, van Malssen, Zandee en de dames Bos en Huls bergen. Ds. Punselie vond telkens een hartelijk woord om voor de verschillende geluk- wenschen te bedanken. Het gezelschap begaf zich daarna naar de nieuwe school, om de inderdaad keurige in richting in oogenschouw te nemen. Handelsregister K. v. K. Nieuwe insc.hr,: 6990. N.V. Radio centrale „Radimij", Nieuwveen, Kerk straat 84. Afkomstig uit Amsterdam. 6989. A. Rosier, Noordwijk aan Zee, Oude Zeeweg la, luxe artikelen. E.: Mej. A. M. Th. Rosier, Lisse. W ij z i g i n g: 773. Wijnbergh en Co. (f.), Alphen a. d. Rijn, v. Mandersloo- straat 23, hoofdz. Amsterdam, v. Diemen- straat 2. Uittr. Beh. fil.: C. J. Bouthoorn, Alphen a. d. Rijn. N. Beh. fil.: J. F. A. Brouwer, Alphen a. d. Rijn. 1717. A. W. Sijthoff's Uitgeversmaat schappij N.V., Leiden, Doezastraat 1. N. Comm.: Dr. J. Schoemaker, 's-Graven- Opheffing: 6197. F. N. Bink, Leiden Utrechtsche Veer 33a, loodgietersbedrijf. CONCERTEN OP 31 AUGUSTUS. Op de avond van 31 Augustus zal een concert worden gegeven op de „Koren beurs" door het Leidsche Politie- Muziek gezelschap (directeur de heer M. Bolderdijk). Programma: 1. Wil helmus; 2. Ouverture Cleopatra, F. J. Schweinsberg; 3. Les Roses D'antan, Sui te de Valse, A. Delbecq; 4. Nederland sche School- en Volksliederen Potpourri, F. Jahima; 5. Holland Jubelt, marsch, A. J. Maas. Pauze. 6. Prinses Juliana-marsch, N. A, Bouwman; 7. Koning Voetbal, marsch, W. Schotemeyer; 8. Chant de Gloire, marsch, Z. Bajus; 9. Voorwaarts Marsch, potpourri, W. Ciere; 10. Wien Neerlandsch Bloed. De R. K. Muziekvereeniging „Perosi" (directeur de heer S. Theelen) zal op de Steenstraat een concert geven, waarvan het programma als volgt luidt: 1. Wilhel mus; 2. Koning Voetbal, marsch, W. Scho temeyer; 3. Lustspiel Ouverture, Keler Bela; 4. Therese Valse de Concert, C. Faust;5. Zum Devilé, marsch, W. Lemke; 6. Une Soirée d'atome aux Ardennes Fantasie, A. Govaert. Pauze. 7. Lippe-Det- mold Marsch, L. Siedê; 8. Le Vestale, Ouverture, J. G. Kastner; 9. Voise Rou- maines, valse concert, Kessels; 10. Le Val de l'Amblöve, fantasie, D. D. Bellefian; 11. Colonel Bogey Marsch, K. J. Alford. Behalve de Muziekvereeniging „6 R. V. A." zal in den optocht van de Ver eeniging Koninginnedag ook meeloopen de Leidsche Christelijke Harmonie Ver eeniging, terwijl het Muziekgezelschap „Orpheus" op het veld aanwezig zal zijn om daar het muzikale gedeelte te verzor gen. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgen- de personen als werkloos ingeschreven. Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 19, betonvlechters 17, betonwer kers 61, fundeeringwerkers 1, glazenwas- schers 8, glazenmakers 1, granietwerkers 10, grondwerkers 92, heiers 3, metselaars 110, opperlieden 101, schilders 113, sloopers 1, steenhouwers 1, straatmakers 8, hulp- straatmakers 11, stucadoors, witters 43, tim merlieden 189, uitvoerders 8. voegers 15, on- gesch. bouwarb. 10. Totaal 825. Fabrieksarbeiders: bleekers 18, lompen sorteerders 14, vellenblooters 6, steenfabr. arb. 121, zeepfabr. arb. 4, ongesch. fabr. arb. 56. Totaal 219. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 105, reizigers, colp. 39, winkelbedienden 33, eta leurs 3, incasseerders 14, musici 8, onder wijzers 9, overheidspersoneel 10. Totaal 221. Hotel-Café-pers.: huispersoneel 8, kellners 31, koks 4. Totaal 43. Houtbewerkers: beddenmakers 3, houtbe werkers 52, kistenmakers 2, kuipers 8. lijs tenmakers 4, mandenmakers 1, meubelstof feerders 22, meubelmakers 31, politoerders 3, ongesch. arbeiders 32. Totaal 158 Kleermakers: kleermakers 83, kappers 5, schoenmakers e.a. 12. Totaal 100. Land- en Tuinarb.: bloemisten 24, land arbeiders 26, tuinlieden 28, warmoeziers 9, ongesch. landarb. 5. Totaal 92. Metaalbewerkers: bankwerkers 91, blik- bewerkers 20, burgersmeden 27, electri- ciens 55, gasfitters 16, gasmetermakers 1, gereedschapmakers 3, instrumentmakers 2, isoleerders 5, kernmakers 1, ketting smeden 21, klinkers 11, koperslagers 4, lab. bedienden 3, lasschers 4, loodgieters 52, machinisten 12, metaalboorders 6, me taaldraaiers 5, metaalslijpers 1, metaal- zagers 1, monteurs 10, pianostemmers 3, ponsers 4, polijsters 1, rijwielherstellers 15, rijtuigschilders 2, scheepstimmerlie den 4, stokers 24, tegenhouders 14, verw. monteurs 14, voorslaanders 6, voorwar- mers 4, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 7, wagenmakers 6, ijzerwerkers 38, zand- spuiters 2, zandvormers 3, ongesch. ar beiders 46. Totaal 545. Sigarenmakers: sigarenmakers 16, sig. sorteerders 1, sig. strippers 2. Totaal 19. Technici, opz.: analysten 1. bedrijfslei ders 8, ingenieurs 3, technikers 5, teeke- naai-s 11, werkmeesters 13. Totaal 41. Textielarbeiders: hekelaars 7. katoen- dTukkers 20, kluwens e.a. 7. luikers 13, plaatsnijders e.a. 22, schrobbelaars 2, spinners 54. spoelers 2, staaldraaddraai ers 7, sterkers 2. strijkers 17. wevers 123, wolbewerkers 37, ongesch. textielarb. 60. Totaal 378. Transportarbeiers: Emballeurs 5, Chauf feurs 139. Exp. Knechten 14. Koetsiers 16, Loopknechten 39, Schippers 80, Magazijn knechten 60, Spoor- en Trampers. 12, Wa kers 7, Transportarbeiders 65, Losse arbei ders 439. Totaal 876. Typografen: Boekbinders 30, Boekdruk kers 21, Fotografen 3, Hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 26, Steendrukkers 2. Totaal 86. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 78, Mo lenaars 1, Ovenisten 4, Slagers 62, Suiker werkers 19, Wijnkoopersknechten 10, Zout- zieders 2, Zuivelbereiders 2, Ongesch. Fa br.arb. 18. Totaal 196. Vrouwen: Apothekersass. I, Kapsters (leerl.) 1, Naaisters 11, Maasters 1, Winkel juffrouwen 9, Serveersters 1, Buffetjuffrou wen 1, Kantoorbedienden 24, Verpleegsters 7, Bedrijfsleidsters 1. Teekenaressen 1, On derwijzeressen 4, Ass. en Huishoudsters 11, Dagmeisjes 30, Dienstboden 6, Noodh. dienstboden 2, Kinderjuffrouwen 6. Werk sters 88, Fabrieksarbeidsters 9, A. V. O. 8. Totaal 222. Alg Totaal 4021 27 Aug. 1936 4302 29. Aug. 1935 3875 Ben. 40 ged. werkloozen, 24 jeugdwerk-

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2