Een week Historie Bij het derde lustrum van het District-Leiden SPORT ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1937 UE LEIDSCHE COURANT flERDE BLAD - PAG. 13 "ir~ SANTANDER GEEFT ZICH OVER. EEN VERDEDIGING WELKE INZAKTE ALS BOMIJS. HET AANDEEL DER ITALIANEN. JAPAN IN CHINA. WAT ER VOOR ENGELAND OP HET SPEL STAAT. Vijftien jaren lief en leed der Katholieke voetbalsport Overgave. Spoediger dan ver wacht werd is Santander gevallen. De stad heeft, bij de nadering van de witte troepen eieren voor haar geld gekozen en niet afgewacht tot zij plat geschoten was. Zoodra de mannen van Franco in 't zicht waren, ontstond er een volksbeweging, waarvan de geheime aanhangers der rechtschen in de stad gebruik maakten door de regeeringsgebouwen te bezetten en zoo de overgave der stad af te dwin gen. De linksche autoriteiten zochten een goed heenkomen en vluchtten over zee naar Frankrijk. De verdediging van San tander zakte in elkaar als bomijs. De aan vallers hadden een sterk verdedigde stad verwacht en in plaats daarvan von den zij een tot berstens toe met vluch telingen gevulde, verwaarloosde en ver vuilde stad, waarvan de verdedigers het hazenpad hadden gekozen, de bevolking in de grootste wanorde achterlatend. Het mankeerde aan de zijde der Bas- ken aan leiding, tucht en orde. Daarom werd Santander een tweede Malaga. Niet het feit, dat de havenstad in rechtsche handen is gekomen moet op de wereld den meesten indruk maken, maar wel de omstandigheden, waaronder dit geschied is. De val van Santander heeft aange toond, hoe zwak feitelijk de verdediging is van het roode gedeelte van Spanje en welk een gebrek aan discipline er heerscht. Er blijkt ook uit, dat een groot gedeelte van het volk niets gediend is van het roode beheer, doch zich, zij het slechts noode, schikt in het onvermijde lijke. Voor Franco beteek ent de val van San tander behalve een moreel succes ook een flinke terreinwinst. De noordelijke provincies zijn thans vrijwel geheel in handen van Franco, wiens troepen thans hun krachten op de volledige onderwer ping van Asturië richten. De hoofdstad, Oviedo, is reeds in het bezit der recht schen, doch hun positie is daar nog on zeker, daar de stad al sedert vele weken bloot staat aan een soort van beleg door de Asturische mijnwerkers, de dinamite- ros. Kunnen de rechtschen het bezit dezer stad en dat van Gij on consolideeren, dan zal meer dan de helft van Spanje (het geheele noorden, behalve Catalonië, een gedeelte van het centrum, en een over wegend stuk van het zuiden met de kust strook van Cadiz tot vlak voor Almeria) onder Franco's beheer zijn gekomen. Typisch Italiaanseh. Dege nen, die het hardste juichen over den val van Santander, zijn de Italianen. Dat vindt zijn oorzaak in het feit, dat twee divisies Italiaansche „vrijwilligers", de z.g. Zwarte Pijlen en de Zwarte Vlam men, een groot aandeel hebben gehad in de krijgsoperaties, welke ten slotte tot de overgave van Santander hebben geleid. De bladen te Rome schrijven zelfs, dat deze overwinning typisch Italiaansch is geweest èn wegens de troepen, die aan den strijd deelnamen èn wegens de krijgs tactiek. Typisch Italiaansch is echter ook dit gejuich, dat in flagrante tegenstelling staat tot de verklaringen in de non-in terventie-commissie. Daar in Londen verzekeren de Italiaansche gedelegeer den, dat zij alles doen om de non-inter ventie tot een werkelijk succes te maken en nu blijkt, hoe krachtig de Italiaansche interventie is, gaan zij daar openlijk grootsch op. Als het ooit duidelijk was, welk een paskwil de non-interventie is, dan is het wel thans, bij den val van Santander. China. Er gebeuren in dë inter nationale politiek nu eenmaal gekke din gen. Wij zouden dat met een mooi woord kunnen noemen: nieuwe vormen van in ternationaal „recht". China is daar ook een voorbeeld van. Dat er tegenwoordig geen oorlog meer verklaard wordt, is be kend. Dat gebeurde in Abessynië ook niet. Japan opereert op het oogenblik in China, schiet en bombardeert, en dat al les gebeurt in vollen „vrede". De manier, waarop Japan de zaken in China aanpakt, laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. De troepenver schepingen gaan steeds door, zoowel naar het Noorden als naar Sjanghai. In de laat ste streek hebben de Japanners reeds verschillende ontschepingen van troepen beproefd en ondanks den tegenstand der 'Chineezen schijnen zij daarin op den duur ook zeker te züllen slagen. Dit alles wijst er op, dat Japan zich verzoend heeft met de gedachte in China een wer- kelijken oorlog te moeten voeren. Het zijn in het bijzonder de financieele maatregelen van Japan, die er op wijzen, dat men met een min of meer langdurige expeditie rekening houdt. Voor de bui tengewone vergadering van den landdag bereiden leger en vloot een begrooting voor de uitgaven van de campagne in China voor, die maar liefst 2 milliard yen bedraagt. Het is de vraag, of dit Chineesch-Ja- pansche conflict beperkt zal blijven tot China en Japan. Japan vertrouwt in dit opzicht Rusland niet. Dat de Sovjets de Chineezen graag zouden willen helpen tegen Japan, kan men veilig aannemen, maar of zij hun in eenigszins belangrijke mate steun zullen kunnen verleenen, is aan twijfel onderhevig. Sommigen zijn van meening, dat Japan deze verwikke lingen in China heeft uitgelokt, juist op een moment van betrekkelijke machte loosheid der Russen. De binnenlandsche moeilijkheden hebben waarschijnlijk het effect van hun weermacht verzwakt, de Spaansche kwestie zou de samenwerking met Engeland in het Verre Oosten zeker bemoeilijken. Inderdaad hebben de Ja- pansche invasies op het continent steeds plaats gehad op oogenblikken, dat een der partijen, die het geheel in evenwicht zou kunnen houden, tijdelijk gehandicapt was, hetgeen het vermoeden, dat geen toeval in het spel is, kan versterken. Dat Engeland, ondanks de groote be langen, welke het in China heeft, toch niets meer zal doen dan mopperen en protesteeren, wordt meer en meer dui delijk. En het zijn eigenlijk niet eens de Engelsche belangen in China zelf welke het meest in het gedrang komen. De „Times" wijst er op, dat Japan, zoo het de rechten van de andere landen in China ongestraft aan kan tasten, een machtige positie krijgt tegenover de Wes- tersche invloeden in Azië in het alge meen. Men moet met de Aziatische men taliteit terdege rekening houden. Het Engelsche prestige, aldus de Times, het gemak, waarmede de Engelschen de vele millioenen Aziatische volken kunnen be sturen en in vele andere streken hun wil zwaar kunnen laten wegen, berust op machtsbewustzijn. Het is het besef bij den Oosterling, dat de Engelschen geen aan tasting van hun rechten zullen dulden, dat hem het respect geeft. Maar wanneer zou blijken, dat Japan inderdaad -bij machte is tegen de Engelsche belangen te handelen, dan moet dit op geheel Azië een grooten indruk maken, die niet zal nalaten invloed te oefenen in de andere deelen van het Engelsche rijk. VOETBAL. Uit het katholieke kamp Clubnieuws der Kath. Sportvereenigingen Docos: Nog een korte herinnering voor a.s. Zondag. Alle junioren vertrekken om elf uur van het Stationsplein. Ook senioren, die de wedstrijden te Sassenheim willen bij wonen, kunnen zich aansluiten. Zooals reeds werd vermeld bedragen de kosten voor de junioren 10 cent, voor de, senioren zijn deze 25 ct. Lisse: De groote attractie voor onze voet ballers en supporters zal dit jaar weer zijn een internationale wedstrijd op het Lisse- terrein. Zondag 5 September a.s. zullen twee Belgische elftallen onze gast zijn en wel Rapid I en II uit Antwerpen. Het eerste elf tal van Rapid behoeft geen aanbeveling meer, terwijl het tweede van Rapid onge slagen Kampioen is van den Vlaamschen Bond. Het beloven dus wel een tweetal spannende wedstrijden te worden, waarvan onze jongens, maar ook de supporters kun nen genieten. Concordia: Morgen is voor Concordia een belangrijke dag. Het is een bekend feit, dat op Hillegom de katholieke sport niet wat je noemt welvarend is. Eén der oorzaken hier van was wel haar zeer slechte terrein-ac commodatie. Nu dit opgelost en afdoende opgelost is, kan dit toch een stap in de goede richting zijn. Op grootsche wijze wordt daarom morgen het terrein heropend met een keurig programma. Om half twee wordt afgemarcheerd met de R. K. Harm. „Crescendo" door het dorp, waar om kwart voor twee Pastoor Kosters het terrein opent. Dan kunnen de wedstrij den aanvangen. Allereerst D.O.S.O.I.V. De tijden gaan wel zeer snel! Dat is een klacht, welke men tegenwoordig zoo veel vuldig hoort, dat het geen nieuws meer is zich aldus uit te drukken. Maar wanneer een tijd van vijftien jaar voor de Katholieke Voetbalbeweging in Leiden en Omstreken snel is voorbijgegaan, dan beduidt zulks ook, dat er hard ge werkt is. Alleen dan toch en niet wanneer men zich verveelt in saaiheid of lusteloos heid, snelt de tijd voorbij. Vijftien jaar katholieke voetbalsport in Leiden en omgeving! Er is in die jaren heel wat gebeurd on danks tal van moeilijkheden, zoowel in den boezem van het district zelf als wel door de algemeene minder gunstige tijdsomstan digheden. Uit het laatste jaarverslag van den se cretaris-penningmeester vernamen we, dat het totaal leden-aantal der 25 aangesloten clubs verminderde van 1328 in 1936 tot 1193 in 1937. Dat daaraan de ongunstige tijds omstandigheden voor een groot deel schuld hebben, staat vast. Begonnen met tien vereenigingen in 1922, daalde dit aantal tot zeven in het seizoen 19271928, om daarna op te klimmen tot 26 in 1935. Door combinatie verdwenen drie vereenigingen, terwijl er twee werden op geheven. In gelijke verhouding schommelde het aantal aan de competitie deelnemende elf tallen. Het Leidsche District bemoeide zich als steeds alleen met de organisatie der ju niorencompetitie, wijl de D.H.V.B. en I.V. C.B.-competitie buiten den kring van het District gaat. In het overzicht over de afgeloopen jaren zegt de secr.-penningmeester o.m. het vol gende: Uit den aard der zaak was ons District bij den aanvang slechts gering van om vang. Geleidelijk echter is ons District ge groeid en tenslotte geworden wat het nu is: een District klein in getal, maar met gezonde activiteit en prettig saamhorig heidsgevoel. Om dit te bereiken is natuur lijk veel arbeid noodzakelijk geweest. Her haaldelijk valt ook in de districtsbeschei den te lezen van pogingen van bestuurders of van de in 1925 ingestelde pers- en pro- pagandacommissie, om tot nieuwe vereeni gingen te geraken of om bestaande vereeni gingen voor den ondergang te behoeden. Dat deze pogingen niet altijd succes ople verden ligt voor de hand. Bij de oprichting in September 1922 slo ten zich bij ons district tien vereenigingen aan n.l. S.J.C., E.1VI.S. (Noordwijkerhout), S.M.C., V.F.C., (Voorhout), S.A.C., (Zoeter- woude), Lisserbroek, Leiden, S.P.C., Roe- lofarendsveen, L.F.C., Lisse en R.V.C. (Rijpwetering). In 1923 blijkt uit niets, dat eenige winst is behaald, zoodat ook toen nog tien ver eenigingen onder ons district ressorteer den. In 1924 breidt O.V.V. (Oegstgeest) en S.N.A. (Stompwijk) dit aantal tot 12 uit. terwijl S.M.C. (Warmond) dit jaar van 't tooneel verdwijnt, zoodat 1924 eindigt met een totaal van 11 vereenigingen. In 1925 lezen we voor 't eerst den naam Teylingen (Sassenheim) en blijkt de naam L.F.C. gewijzigd te zijn in Lisse, zulks na veel ondervonden inwendige moeilijkheden, aan welker oplossing het toenmalige dis- trictsbestuur een werkzaam aandeel heeft gehad. 1925 telde dus tot slot een totaal van 12 vereenigingen. Het volgend seizoen, 1926, blijkt voor het district catastrophaal te zijn, daar naast de aanwas van V.V.L. (Voorschoten) verlies te boeken valt van E.M.S. (Noordwijker hout), V.F.C. (Voorhout), Lisserbroek, S.P. C. (Roelofarendsveen), alsmede R.V.C. (Rijpwetering) en S.A.C. (Zoeterwoude), zoodat het bij het district aangesloten aan tal vereenigingen daalde tot zeven. Seizoen 1927 blijkt geen enkele verbete ring in deze gebracht te hebben. Daarente gen lezen we in 1928 voor 't eerst de na men D.V.O. (Rijpwetering), D.O.S. (Roe lofarendsveen) en S.D.O. (Langeraar), zoo dat het aantal weer steeg tot tien. In 1929 verschijnen weer eenige nieuwe vereenigingen ten tooneele n.l. de herboren Deze twee nieuwe I.V.C.B.-ers zullen el- kaars krachten meten, wat dus alleen al een kijkje waard is. Hierna LisseStreek-comb. Een combina tie van D.H.V.B.-ers uit de omgeving, die het sterke Lisse ongetwijfeld goed partij zullen geven. Nadat eerst nog een gezellige veteranen- match voor de lachlustigen afgedraaid is vangt plm. 5 uur de finale der winnaars aan. Prachtige prijzen zijn beschikbaar o.a. een mooie beker van den R. K. Volksbond, een lauwertak van de Vakver. „Eensgezind heid" en enkele andere mooie prijzen. Des avonds is er in Café „Flora" een gezellig cabaret-trio, muziek en gezellig samenzijn. Al met al een programma dat klinkt als een klok en zeker de moeite waard voor vele Veners en Lissers om hun favorieten aan te komen moedigen. O.D.I.: Morgen spelen de O.D.I.-junioren uit tegen de Majella-junioren. Aanvang 1 uur. O.D.I. I speelt thuis een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen Nic. Boys I, Nieuw- veen. Aanvang half drie. Het 2e elftal heeft rust. Nic. Boys: Morgen speelt Nic. Boys I een wedstrijd te Leimuiden tegen O.D.I. I. Aan vang 2.30 uur. Junioren, die mede wlilen werken een elftal samen te stellen, kunnen zich nog opgeven bij den secretaris. sportvereeniging, thans met den naam A. S.C. uit Zoeterwoude (dorp) alsmede Meer burg (Zoeterwoude H.R.) en St. Bernar- dus (Hazerswoude), zoodat de achteruit gang van eenige seizoenen is overwonnen en het totaal is gestegen tot dertien. Seizoen 1930 bracht hierin geen veran dering. Uit het jaarverslag van 1931 blijkt het totaal aantal aangesloten vereenigingen nog steeds 13 te bedragen, doch voor 't eerst krijgen we daar nauwkeurige cijfers te lezen omtrent aantal elftallen en leden. Zoo vinden we vermeld, dat 30 elftallen uit kwamen in D.H.V.B.-competities, 8 in ju niorencompetities, met 510 senioren en 207 junioren. De bijzondere gegevens over aantal elf tallen en leden zijn van 1932 weer zoek. Alleen is bekend, dat 3 nieuwe vereenigin gen zich aanmelden te weten het herop gerichte S.M.C. (Warmond) alsmede Kol- ping Boys en R.W.D. beide uit Leiden, zoodat het aantal aangesloten vereenigin gen tot 16 steeg. Voorts is bekend, dat het totaal aantal leden, dus senioren en junio ren gezamenlijk bedroeg 887. In 1933 traden wederom 5 nieuwe ver eenigingen toe, o.a. V.V.S.B. en N.V.C., bei den Noordwijkerhout, alsmede Foreholte (Voorhout) en nog twee niet met name genoemde vereenigingen, daarmede het aantal brengende op 21 met totaal 1056 le den. In 1934 aanschouwden nogmaals vijf ver eenigingen het levenslicht, waardoor de resp. getallen stegen tot 26 vereenigingen en 1467 leden. In 1935 konden deze getallen nog wor den gehandhaafd, maar daarna blijkt het district over zijn hoogtepunt heen te zijn en valt eenige terugslag te constateeren, vermoedelijk wel onder invloed van de inmiddels ingetreden economische depres sie. Zoo verdwenen in 1936 van het tooneel A.S.C. (Zoeterwoude Dorp) en A.V.B. (Ter Aar), waardoor het aantal vereenigingen daalde tot 24 en het aantal leden van 1467 tot 1328, resp. 977 senioren en 351 junioren. En thans, 1937, blijken weer eenige ver eenigingen den strijd om het bestaan niet te hebben kunnen volhouden. Zoo verdwe nen wegens opheffing Adolf Kloping (Lan geraar), en O.D.V. (Nieuwkoop) en combi neerden zich de drie Leidsche vereenigin gen tot eene krachtige organisatie, Docos, Leiden. Daardoor daalde het aantal der bij het district aangesloten vereenigingen tot 20 met een totaal aantal leden van 1193, n.l. 806 senioren en 387 junioren. Zoo is er met wisselend succes vijftien jaar gearbeid aan de principieele Katholie ke voetbalbeweging in het Leidsch District. Daarvoor is pioniersarbeid verricht, want al was het voetballen voor velen niet nieuw en evenmin het voetballen op Katholieken grondslag, de organisatie als zoodanig was voor Leiden en Omstreken toch wel nieuw. Hoewel met trots kan teruggezien wor den op het bereikte resultaat, moeten we toch nog wel zeggen, dat er nog steeds pio niersarbeid verricht wordt, want om alle schaapjes bij elkaar te houden, komt er heel wat kijken. Hulde mogen we dan ook wel brengen aan degenen, die gedurende 15 jaar hun krachten hebben gegeven aan de groot- making van het Leidsche District. Hoewel we niemand in deze tekort wil len doen, mogen we van deze plaats toch wel een bijzonder woord van lof en dank brengen aan den heer Hoogervorst, den ijverigen secretaris-penningmeester, die de laatste jaren bergen werk heeft verzet en voor wien niets teveel is, als hij meent er de belangen van het district mee te kun nen dienen. Wanneer we eindigen met de beste wen schen voor het Leidsch District en dat het moge blijven groeien onder leiding van den heer Hoogervorst, dan meenen we te spre ken namens het geheele bestuur en namens alle aangesloten vereenigingen. DE JUBILEUM-WEDSTRIJDEN LEIDEN—AMSTERDAM. Ter gelegenheid van dit derde lustrum zullen morgenmiddag bovenvermelde wed strijden worden gespeeld op het Sporthof te Sassenheim. Om 12 uur vangt het pro gram aan met den wedstrijd der Junioren tegen de dito's van Amsterdam. Hoe zullen onze jongens het er af brengen? Hiervan is weinig te zeggen, maar als aanvoerder W. de Roo er zoo in zit als de laatste wedstrij den, dan zal onze voorhoede kans genoeg krijgen om het Amsterdamsche doel te doorboren. Jongens, werkt allen wat gij kunt, speelt fair en zorgt allen op tijd aan wezig te zijn, daar deze middag ook de an dere programma's op tijd moeten begin nen. Niets is vervelender dan dat er over tijd wordt begonnen. Draagt allen zorg voor een zwarte broek en schoenen, opdat gij er keurig uitziet; voor shirts wordt zorg ge dragen. Het D.H.V.B.-elftal: Nadat de Junioren de kleuren van ons District hebben verdedigd, komen onze D.H.V.B.-spelers in het veld. Aanvang 1.15 uur. Wij waren aanvankelijk wel wat bevreesd voor dit elftal, maar de wedstrijd te Voorschoten tegen het I.V.C. B.-elftal heeft ons zelfvertrouwen gegeven. Niet, omdat zij daar een 32 overwinning wisten te behalen, maar omdat het spel peil buitengewoon hoog stond. Dit is dan ook het bewijs geweest, dat zij het wel kunnen, en daarom zien wij morgenmid dag dezen wedstrijd zoo gaarne tegemoet, te meer daar het Amsterdamsche D.H.V.B.- ACADEMISCHE WERELDKAMPIOEN- SCHAPPEN. Doodelijk ongeval bij het schermen. Ook bij een van de belangrijkste onder- deelen van de academische wereldkam pioenschappen, de athletiek, hebben de Ne- derlandsche deelnemers het niet verder dan hun series kunnen brengen. Zoo werd op de 400 M. de Delftenaar Heuvels uitgescha keld; hij eindigde als vierde in zijn serie. De 800 M.-man Ten Cate uit Leiden be zette in zijn serie de zesde plaats en viel hierdoor uit, terwijl de V. en L.-athleet Jensz in zijn serie op de 110 M. horden de derde plaats innam met een tijd van 15,9 sec. Uit de drie series gingen echter de twee eersten naar den eindstrijd over, zoodat hij daarvoor niet in aanmerking kwam. Tevens werd een aanvang gemaakt met het personeel degenschermen. De 25-jarige Fransche student, Monal, die tegen den Mexicaan Oliva schermde, heeft zijn over winning niet meer mogen beleven. De degen van den Mexicaan brak bij het toucheeren en met zulk een kracht had Oliva gestooten, dat het overblijvende deel van den degen den jongen Franschen student in de borst drong, ongeveer 20 c.M. diep. Onmiddellijk snelden doctoren toe, maar niets mocht baten; in het ziekenhuis, waarheen Monal werd overgebracht, overleed hij kort na het ongeval, dat diep verslagenheid teweeg bracht in de studentensportwereld. Onze landgenooten d'Arnaud Gerkens en Van Dam werden uitgeschakeld, terwijl Sasse van IJsselt zich in de finale-poule wist te plaatsen. Nader wordt ons nog gemeld: Het tragische verscheiden van den Fran schen student Monal heeft zijn stempel ge drukt op de academische wereldkampioen schappen. Aan alle masten hangen de vlag gen halfstok en bij de huldiging der over winnaars gingen de vlaggen met een rouw floers omkleed aan de zegemasten omhoog. In een vergadering, welke gisteren is ge houden, is besloten het schermtournooi on middellijk te staken, terwijl verder een or der is uitgevaardigd, dat alle feestelijkheden in het kader van deze zevende academische wereldkampioenschappen zijn vervallen. Bij de eindstrijden, welke Zondag a.s. zullen worden gehouden, zal telkenmale een mi nuut stilte in acht worden genomen ter na gedachtenis van den jongen Franschen sportman, terwijl in het Quartier Latin, de Parijsche studentenwijk, een gedenkteeken voor Monal zal worden opgericht. Onder deze trieste, droefgeestige stemming zijn gis teren de wedstrijden afgewerkt. elftal een der sterkste is van den D.H.V3. Aanvoerder Kromhout zal dan ook zeker zijn mannen aanmoedigen om tot het ein de toe vast te houden. Onze achterhoede zal niet zonder werk blijven, daar de beide Amsterdamsche bui tenspelers uiterst snel zijn, met een mid denvoor, die wel de kunst verstaat om doel punten te maken, doch zij zullen een ge weldig struikelblok vinden in de achter hoede. Beide backs, Vroolijk en Kromhout met W. v. d. Berg in doel, vormen een rots, waar niet gemakkelijk tegen op te klaute ren valt. Daarbij komt, dat de halflinie hiervoor niet behoeft onder 'te doen, zoodat onze voorhoede ook voldoende werk zal krijgen. Denkt er aan heeren: snel en vlug afgeven, dan overrompelen wij de tegen partij, waarop zeker niet gerekend zal wor den. Allen zorgen mede op tijd aanwezig te zijn en zwarten broek en schoenen mede brengen; voor shirts wordt gezorgd. Het I.V.C.B.-elftal: Om 3 uur komen on ze I.V.C.B.-ers in 't veld. Dit is altijd al een bijzondere attractie geweest. Immers hierin zitten verschillend spelers, welke de klappen van de zweep kennen. In iederen wedstrijden maken zij zich meestal niet zoo buitengewoon druk, doch gaat het meer om elkaar te verstaan, maar als de wedstrijd eenmaal daar is, en het er om gaat, dan geven allen zich wat zij kunnen. Dat heb ben vorig jaar de Haarlemmers te Noord- wijk ondervonden, die ook met een neder laag naar huis gingen. Zouden de Amster dammers het ook zoo ver laten komen? Wij zullen de dingen rustig afwachten, maar vast staat, dat dit ook snelle wedstrij den zullen worden. De vele supporters, wien het nooit interesseert om de wedstrij den te zien van den D.H.V.B., omdat men zegt, dat deze wedstrijden nog zoo ver be neden de K.N.V.B.-wedstrijden staan, ra den wij toch eens aan een kijkje te komen nemen. Wat de Katholieke spelers presteeren, bleek reeds drie jaar geleden, toen op Za terdagavond te Sassenheim een combinatie van Teylingen, ter Leede, S.J.C. en Lisse een wedstrijd speelde tegen een tour-elftal van den K.N.V.B., waarin v. Reenen (Ajax) en Vraudeunt (Feyenoord) enz. enz. mede speelden. Deze wedstrijd eindig de in een 63 overwinning voor onze com binatie .En het was ook v. Reenen, als aan voerder, die in welgekozen woorden uit liet komen, dat het buiten hun verwachting was, dat het spelpeil zoo ver gevorderd was. Hij beloofde toen ook nog eens terug te komen, maar wij hebben hen niet meer gezien, daar de K.N.V.B. verbood dergelijke wedstrijden te spelen. Het gaat hier nu niet of het R.K. is of neutraal, maar om het voetbalspel, en daarom noodigen wij met een gerust hart alle voetballiefhebbers uit om te genieten van deze wedstrijden. In tegenstelling met de twee voorgaan de wedstrijden, waarin de elftallen in rood shirt spelen, speelt hier het Leidsche I.V. C.B.-elftal in wit hemd en zwarten broek, waarvoor zij zelf zorg dragen. De Amster dammers spelen in rood shirt.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13