RADIO-PROGRAMMA'S Wilt U iets weten? DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BUD - PAG. 9 JONGEN VAN EEN WAGEN GEVALLEN. Aan gevolgen overleden. Gisternamiddag is in de Geraniumstraat te 's Gravenhage de 10-jarige J. D., wo nende aan de Jan ten Brinkstraat no. 55, aldaar, die voorop bij den bok van een aardappelwagen een eind met den bestuur der wilde meerijden, door een onverhoed- sche beweging daaraf gevallen, met het ge volg, dat een van de wielen van den wagen hem over het lichaam ging. In deerniswekkend en toestand is de knaap door den G.G.D. naar het Roode Kruisziekenhuis overgebracht, waar hij bijna onmiddellijk na aankomst aan de be komen verwondingen is bezweken. JONGEN ONDER DE TRAM. Gistermiddag om kwart voor vijf is een tien-jarige jongen uit het Noord-Holland- sche plaatsje Hem, nabij Hoorn, op het Rokin bij den Dam te A'dam onder een motorwagen van lijn 11 geraakt en in ern- stigen toestand opgenomen. Hij had een schedelbasisfractuur en een gebroken dij been opgeloopen en is in hoogst zorgwek- kenden toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. De jongen had met zijn ouders een dagje in Amsterdam doorgebracht. Het drietal was op weg naar het Centraalstation en kwam met de tram van het Muntplein. Óp den Dam is de familie uitgestapt, om alvo rens naar den trein te gaan, nog iets te gebruiken. De knaap wilde achter de stil staande tram de rails oversteken en lette daarbij niet op de van den anderen kant komende tram met het gevolg, dat hij ge grepen werd. VAN TIEN METER HOOGTE GEVALLEN Arbeider ernstig gewond. Woensdagmiddag is de 46-jarige gehuw de arbeider E. H., wonende te Niebert, ge meente Marum, bij het verrichten van werkzaamheden in een kapschuur van een hoogte van tien meter omlaag gevallen en op den leemen vloer terecht gekomen. De man brak een arm en eenige ribben en liep bovendien ernstige inwendige kneuzin gen op. Na voorloopig te zijn verbonden, is hij in ernstigen toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. KINDJE VERDRONKEN. Het bijna driejarig zoontje van den land arbeider M. M. Cuiper, wonende aan de Amtelkade te Mijdrecht is in een onbe waakt oogenblik in den Aanstel geraakt en verdronken. Kunstmatige ademhaling, toegepast door een verpleegster, mocht niet meer baten. DOOR EEN VARKEN GEBETEN. Gisteren is de veeverloskundige L. van E. te Oss tydens werkzaamheden in een stal door een varken aangevallen. Het beest beet van E. zoodanig in het been, dat een geneesheer onmiddellijke overbren ging naar het St. Annaziekenhuis ter plaat se noodzakelijk achtte. KERMISLEED. Met een mes gestoken. Op de kennis te Boxtel is een hevige twist ontstaan tusschen z keren B. en van B., beiden uit Boxtel, die onder den invloed van sterken drank verkeerden. De oneenig- heid liep zoo hoog, dat B. plotseling een mes trok en zijn tegenstander een steek in het hoofd toebracht. Het slachtoffer, dat veel bloed verloor, is onmiddellijk bij den dokter binnengebracht. De dader werd door de marechaussee gearresteerd en in de kazerne te Boxtel opgesloten. GROOTE BRAND TE SEVENUM. Twee gebouwen uitgebrand. Gisteravond omstreeks half negen is brand ontstaan in de fabriek van de Coöp. Handelsvereeniging en Landbouwbank, ge legen nabij het station HorstSevenum. Twee gebouwen, welke van onder tot boven met veldvruchten, meel, hooi en stroo waren gevuld, stonden spoedig in lichte laaie. De bandweer van Sevenum be streed het vuur met alle kracht, doch kon de beide gebouwen niet meer redden. Het derde gebouw was door een brandvrije muur van de andere gescheiden. Het be vatte een kostbare machine-installatie voor het persen van veekoeken en stroo. Om dit pand veilig te stellen, werd assistentie ver zocht van de Venlosche brandweer, welke om kwart voor tien op het terrein van den brand verscheen. Toen was het pleit gauw beslecht. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. HET MISDRIJF TE SANTPOORT. Een aanhouding. De uit het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort ontvluchte verpleegde, de 37-ja rige F., in wien de politie te Velsen den dader ziet van het Zondag aldaar gepleeg de misdrijf, is gisteren te Zwolle aange houden. Hij wordt heden naar IJmuiden overgebracht. De „Tel." verneemt nader uit Zwolle: Dank zij de voortvarendheid van de Zwol- sche politie is gisteravond in een logement te Zwolle de dader van de afschuwelijke mishandeling van het knaapje bij Sant poort gearresteerd Het is de gezochte ver gde van het Provinciaal Ziekenhuis, C. Feitsma. Hij heeft vcor den waarne- menden commissaris van politie, Lettink, een volledige bekentenis afgelegd, nadat hij eerst geruimen tijd had getracht te ont kennen iets van het misdrijf te weten. Van hoe groot belang het is, dat de po litie bij een dergelijk misdrijf niet wacht met het verspreiden van het signalement van den vermoedelijken dader is in dit ge val alweer duidelijk bewezen. Want toen gisteren de opsporing en aan houding van den ontvluchten krankzinnige alle politie-autoriteiten in Nederland werd verzocht, deed de waarnemend com missaris van Zwolle direct alle pogingen om, zoo de gezochte zich te Zwolle mocht bevinden, hem zoo snel mogelijk te arres teeren. En nauwelijks een kwartier nadat F. op een gestolen rijwiel te Zwolle was gearri veerd, was hij reeds in handen van de po litie. Commissaris Lettink had er eenige inspecteurs en rechercheurs op uitgezon den om te Zwolle alle hotels en logementen te controleeren. Daarmede begon men gis teravond. Inspecteur Banning had op zijn controle-tocht het geluk, den gezochte in een volkslogement te vinden. Het signalement klopte precies. Wel is waar toonde F. zich hoogelijk verbaasd, dat hij werd aangehouden, terwijl hij voorts bij hoog en laag beweerde, dat hij een ge heel anderen naam had dan de man, die t zocht, doch dit weerhield den inspec teur niet den arrestant mee te nemen naar het politiebureau en hem voor den com missaris te leiden. By fouilleering ontdekte de commissa ris verschillende bloedsporen op de kleè- ren van den m^n, stille getuigen van het afschuwelijke misdrijf. Langdurig ontkende F. iets van het mis drijf te weten, doch toen de commissaris den arrestant tal van vragen stelde en hem betrapte op verschillende onjuistheden in zijn antwoorden, bekende F. ten slotte, dat hij het jongetje had meegelokt en mis handeld had. Na zijn daad was F. aan het zwerven ge gaan. Te Uitgeest had hij een fiets gesto len, waarmede hij naar Amersfoort was ge reden. Hier had hij overnacht, waarna hij vervolgens op de gestolen fiets de reis naar Zwolle had voortgezet. Indien het signalement sneller was ver spreid zou F. vermoedelijk reeds eerder zijn gearresteerd. Het werk van de Zwolsche politie verdient zeker alle hulde. De dader maakte een latenten indruk en toonde wei nig berouw over zijn daad. Vandaag zal hij naar Velsen worden over gebracht. DE VER3HSTE AANGETEEKENDE BRIEF. Inzake de vermissing van den aangetee- kenden brief met 17.625 blijkt dat deze afgegeven is aan het postagentschap He- monystraat te Zutfen. De zending is op het hoofdpostkantoor aangekomen en daar vandaan met den trein naar Amsterdam verzonden. De politie te Amsterdam meent, dat het stuk wel de administratie aldaar heeft be reikt. Het betreft hier een regelmatige geld zending van de Ned. Spoorwegen aan een bank te Amsterdam. De zoekgeraakte aangeteekende brief was als gewoon aangeteekend stuk ver zonden en niet met „aangegeven waarde", zoodat, indien het geld niet terecht komt, de posterijen slechts 25 zullen vergoeden. De aangeteekende brieven worden tot pak jes bij elkaar gevoegd en in de gewone postzakken verzonden. INBRAAK TE GRONINGEN. Naar eerst thans bekend wordt, is Zon dagavond tijdens kerktijd ingebroken in de woning van den concierge van de Rijks- H. B. S. aan de Kruisstraat te Groningen. Een onbevoegde heeft kans gezien uit een bureau een bedrag van 150 te ontvreem den. Verschillende andere vertrekken wer den doorzocht, doch daar werd niets ver mist. De recherche heeft de zaak in onder zoek. FIETSENDIEVEN ACHTER SLOT EN EN GRENDEL. De twee Amsterdammers, die Zaterdag avond te Weesp aren gekomen, om daar rijwielen te stelen, zijn door hun al te economischen aanleg ten slotte in de val geloopen. Hadden zij niet aan het station te Weesp hun retourtje naar Amsterdam ingewisseld, dan zou de politie niet zoo'n uitnemend spoor in handen hebben gekre gen. De chef van de Weesper politie, de heer P. Vos, heeft in samenwerking met de Amsterdamsche recherche, te Amster dam een uitgebreid onderzoek ingesteld. Gesteund door het sig dement is men er ten slotte in geslaagd, het tweetal zwijn tjesjagers te arresteeren De aangehoude nen zijn J. G. en I. W., goede bekenden van de politie. De een was nog pas enkele we ken vrij, na een gevangenisstraf van 5 ja ren. Bij het verhoor op het hoofdbu reau van politie te Amsterdam, heeft een der beide gearresteerden bekend, dat hij met zyn kameraad Zaterdagavond te Weesp is geweest en de fietsen heeft weggenomen. De fietsen zijn nog niet teruggevonden. LOOS ALARM VOOR EEN GROOTE INBRAAK. Gisteravond omstreeks kwart voor elf werd het hoofdbureau van politie te Rot terdam opgebeld door een anonymus, die mededeelde, dat er dezen avond of van nacht zou worden ingebroken in het pand van de Incassobank aan den Pompenbur- gersingel aldaar, en dat men er goed aan zou doen daar eens even poolshoogte te gaan nemen. Aangezien er eenige jaren geleden in hetzelfde bankgebouw een overval is ge pleegd, rustte men op het hoofdbureau di rect een overvalwagen uit, welke met een aantal rechercheurs van het Haagscheveer naar den Pompenburgersingel reed. Inmid dels was eveneens het politiebureau aan de Meermanstraat gewaarschuwd en ook van dit bureau rukte een klein legertje politie mannen in uniform en in burger uit onder leiding van drie inspecteurs. Spoedig had de politiemacht het geheele blok: Pompen burgersingelKortebrandstraat en Bosch- je afgezet. De bewoner van het huis bo ven het bankgebouw kwam juist thuis. Door diens huis bereikte men het dak. Het geheele bankgebouw werd doorzocht, alle daken van de aangrenzende panden wer den geïnspecteerd, maar men vond geen inbreker. Het is mogelijk, dat de inbrekers er niet zijn geweest en het telefoontje als een af leidingsmanoeuvre hebben aangewend, of de heeren zijn inderdaad geweest, maar zijn gevlucht. Voor dit laatste heeft men echter geen enkele aanwijzing. Het onderzoekingswerk van de groote politiemacht bracht de groote menigte menschen, die zoojuist de belevenissen rond het Sarrasani-circus hadden ervaren, thans op den Pompenburgersingel voor een nieuwe film bijeen. In een ommezien stond het daar zwart van de menschen, die even wel op behoorlijken afstand werden ge houden. De politie is bijna een uur met het onderzoek bezig geweest, doch positief re- spltaat heeft het niet opgeleverd. VIJF OLIFANTEN IN ROTTERDAM LOSGEBROKEN. Twee maakten een heelen tocht. Jenny, de mentor der olifanten van Sar- rassani is naar wij gemeld hebben, eergis teren gestorven, terwijl het circus op weg was naar Rotterdam, waar - het op „Dijk- zicht" gisteren het gebruikelijke gewoel bracht. Wat de invloed van Jenny beteekende bleek, nu de oude olifant er niet meer was. Vijf olifanten, die aanvankelijk rustig van het station D.P. naar het aangrenzende ge deelte van het land van Hoboken waren overgebracht, braken hier los en onderna men een tocht op eigen houtje door de Maasstad. Drie dikhuiden liepen langs de omheining der4entenstad en braken ten slotte door de omheining. Dit drietal was spoedig gepakt, doch de beide anderen maakten een lange- ren tocht. Aan de achterzijde braken zij door de afscheiding van het terrein der tentenstad heen en liepen den achterin gang van de hoofdtent binnen, waar zij tusschen het vele werkvolk, dat in de piste bezig was de toestellen in orde te brengen, groote verwarring stichtten. Zonder evenwel veel materieele schade te veroorzaken kwamen zij den vooruit gang van de tent weer uit, verbraken de barricaden aan den voorkant en kwamen daarna in de Rochussenstraat aan, waar zij hun grooten tocht pas goed aanvingen. Het ging via 's Gravendijkwal, Claes de Vriese- laan, Zwaerdecroonstraat, Vliegerstraat, Heemraadssingel, Hondiusstraat en Claes de Vrieselaan, waar zij ten slote door de kornaks in samenwerking met de politie werden gepakt. De heele tocht, welke an derhalf uur in beslag nam, werd in be hoorlijke draf volbracht. In het tentenkamp heerschte den heelen avond een onrustige stemming, omdat de drie olifanten, die al eerder gepakt waren, onrustig bleven, daar zij kennelijk den mentor Jenny misten. De kornak Janichof liep een rechterkuitbeenfractuur op en is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Verder zijn er eenige licht gewonden, die ter plaatse behandeld kon den worden. De verwarring in de tentenstad werd bo vendien nog vergroot doordat tengevolge van het bezoek van de olifanten, verschil lende lichtleidingen onklaar waren ge raakt en derhalve alles in het donker werd gehuld. De beide laatste olifanten zijn zoo- I dra zij gevangen waren, teruggeleid naar het kamp. VRIJDAG 27 AUGUSTUS. Hilversum II, 301 M. Alg. Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Cello en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Sopraan en gramofoonmuziek. 1.00 Gramofoonmuziek. I.30 Ensemble v. d. Horst. 2.30 Christ, lectuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Vervolg concert. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.30 Orgelconcert. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Nederlandsch Christ. Persbureau. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Be- richten. 8.15 NCRV-Orkest en solist. 9.00 Declamatie. 9.30 Vervolg concert. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. II.0012.00 Gramofoonmuziek. Schrift lezing. Hilversum I. 1875 M. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA, 10.40 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 2.00 Sylvestre-Trio en declamatie. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 „Fantasia" en gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-Orkest. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.05 „Nieüws" causerie. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten. 7.35 Reportage van de Conferentie te Bar- chem. 8.00 Slotgodsdienstoefening van de VPRO Barchem-Conferentie. 9.00 VARA-Orkest en solist. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonmuziek. D r o i tw i c h, 1500 M. 6.207.20 Sportreportage. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Sporaan en orgel. 12.50 Henry Hall en zijn Band. I.35 Het Schwilier Strijksextet. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.05 Piano voordracht. 3.35 Radiotooneel met muziek. 4.15 Revue-programma. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Het Walford Hyden Zigeuner-orkest. 6.20 Berichten. 6.45 Het Salvationist Publishing and Supplies orkest. 7.35 Voor tuinliefhebbers. 7.50 Relais uit Amerika. 8.20 Sportreportage. Hierna: Eddie Car roll en zijn Band. 9.10 BBC-Symphonie-orkest. 10.00 Berichten. 10.20 „People on the move", causerie. 10.40 Het Krish Septet en soliste. II.20 Oscar Rabin en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). Radio Paris, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Caussade-orkest en zang. DE OLIFANT JENNY. De heer Sarrasani heeft den directeur van den Haagschen dierentuin, W. Graaf van Bylandt telegrafisch doen weten, dat hij hem de beschikking laat over de over blijfselen van den circusolifant Jenny. Ver moedelijk zal, zooals reeds is gemeld, het dier worden opgezet en in een museum worden geplaatst. In ieder geval gaat het dier niet naar Dresden, wegens de hooge transportkosten, maar zal in een Neder landsch museum geplaatst worden. 2.35 Gramofoonmuziek. 4.20 Zang. 4.50 en 5.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Zang. 7.50 Relais uit Amerika. 8.50 Operettekoor en solisten. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.201.05 Rhené-Baton-orkest. Keulen, 456 M. 6.50 Politiemuziekcorps. 8.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Omroeporkest. 2.35 Gevarieerd concert. 4.20 Symphonie- en Kurorkest Baden- Baden. 5.40 Kamermuziek. 6.20 Blaasconcert. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.20 Marschenconcert. 10.5012.20 Hans Bund's dansorkest en Fred. Hippmann's orkest. Brussel, 322 e n 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroepdansorkets. I.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Jo Bouillon's dansorkest en de Lani- giro Hot Players. 5.20 Salonorkest. 7.20 en 8.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Symphonieconcert uit Spa m.m.v. solist. II.0011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.40 Zang. 12.50 Omroepdansorkest. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.30 Salonorkest. 1.40 Zang. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Accordeonmuziek. 6.00 en 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Klarinetsoli. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.35 Zang. 8.20 Voor Oud-Strijders. 8.35 Radiotooneel. 9.10 en 9.40 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 8.30 Omroeporkest. 9.20 Berichten. 9.35 Cabaretprogramma. 10.20 Berichten. 10.5012.20 Hans Bund's dansorkest, Fred. Hippmann's orkest en solisten. Gem. Radiodistributiebedrijf te Leiden. 3de Programma. .8.00 Keulen. 10.35 Parijs R. 12.15 Keulen. 13.20 Brussel II. 13.35 Keulen. 14.20 Droitwich. 16.20 Keulen. 17.20 Brussel F.R. 17.40 Brussel V. 18.20 London Reg. 18.45 Brussel F.R. ±19.10 Keulen. 20.05 Diversen. 21.20 London Reg. 22.55 Berlijn. 4de Programma. 8.00 Brussel V. 9.20 Diversen. 10.35 London Reg. 17.20 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.45 Droitwich 20.20 Gramofoon-muziek G.R.W. 22.00 Diversen. ±22.55 London Reg. 23.20 Droitwich (Wijzigingen voorbehouden). Uitgesproken: M. van der Roest, handelaar, in glas en aardewerk, tï a a r 1 e mm e r m e:e r, Nieu we Meerdijk 258, Cur. mr. D. de Jong. Th. P. de Jong, blopmjsL_ILa.a r 1 e m- m er meer, Cruqniusdijk 120. Sur. als vo ren. Vraag: Mijn kanarievogel zit onder de luis, en trekt zijn veertjes uit. Wat kan ik hieraan doen? Antwoord: Het is in 't geheel niet zeker, dat uw kanarie de luis heeft, wèl dat hij jeuk heeft. Deze jeuk kan worden ver oorzaakt door de luis of door de rui. U kunt dit gewaar worden door een veertje uit de staart te trekken. U houdt daartoe met vinger en duim de stuit vast en zult dan zien, dat het veertje gemakkelijk en pijnloos los laat. U knijpt nu dit veertje goed uit in de richting van de holle pen. Indien er niets uitkomt is de veer dood en het dier dus aan de rui. U doet dan het best het dier bij de rui te helpen door de doode veeren op bovenomschreven wijze uit te trekken. Indien er bij het uitknijpen van het uit getrokken veertje een rose vloeistof uit komt is de veer niet dood en dus de luis oorzaak van de jeuk. U moet het dier dan behandelen met insectenpoeder of met een dun penseeltje of veertje onder de veeren petroleum strijken. Beide behandelingen kunt u echter beter laten doen door een vakman. Vraag J. J. de H. te L. inzake beta ling inkomstenbelasting. Antwoord: Uw verplichting tot betaling staat vast. Iets anders is of u kunt betalen wat u betalen moet. Wend u nogmaals om uitstel tot den ontvanger. Vraag: Hoe stemt men een accor deon? Wordt er een nieuwe toon ingezet of geschiedt het op een andere manier? Antwooord: Het is mogelijk, dat er een barst in is gekomen, dan moet de betreffende toon vervangen worden. Is de toon valsch en niet gebarsten, dan kan hij gestemd worden door bijvijlen. U zult u in ieder geval tot een vakman moeten wenden. Vraag: Ik heb een serie postzegels van het 25-jarig regeerings-jubileum van H. M. de Koningin. De frankeerwaarde van deze zegels is 7 y2, 10, 20, 25 en 35 cent. Tevens ben ik in het bezit van een zeer kleinen Beierschen postzegel ter grootte van ongeveer een vierk. c.M. (gele kleur). (15 Pf. 9). Een voorbeeld van dezen zegel komt in mijn Swanen- berg-album niet voor. Gaarne zou ik ver nemen, indien mogelijk, of bovengenoem de zegels nog waarde hebben? Antwoord: De genoemde Ned. ze gels hebben een waarde van 25 cent in dien ze gestempeld zijn en van omstreeks 1.50 indien ze ongestempeld zijn. Wat den z.g. Beierschen zegel betreft, ook wij kunnen dezen niet thuis brengen zonder hem te zien. Wij maken uit uw vraag ook niet op van welke waarde deze zegel is. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 krrt per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij m nar- |S dje remweg

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9