VOOR ONZE ZIEKEN. Laatste berichten TELEGRAMMEN Burgerlijke Stand r MARKTBERICHTEN DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 GEMEENTERAAD VAN BODEGRAVEN WÖNINGBOUWVEREENIGING „ONS BELANG" De jaarvergadering. Gisteravond hield deze Vereeniging haar jaarvergadering in het Gebouw „Prediker", Janvossensteeg. De voorzitter, de heer J. Gerritsen, opende haar met een inleidend woord, waarin hij een terugblik wierp op het afgeloopen Vereenigingsjaar en o.a. er zijn teleurstelling over uitsprak, dat het zesde bouwplan van de Vereeniging nog steeds niet tot stand was gekomen. Verder heette hü de leden van den raad van cam- missarissen, den accountant en de leden welkom en vond het jammer, dat niet meer leden waren opgekomen. Hierna volgden de notulen van de vorige ledenvergadering, bijgehouden door den 2den secretaris, den heer Joh. v. d. Bos, die onder dankzegging van voorzitter en enkele leden en een kleine opmerking werden goed gekeurd. De Kascornmissie bracht bij monde van den heer J. de Koning een gunstig rapport uit over haar gehouden controle van de boeken enz. van den lsten penning meester. Het jaarverslag van den secretaris en het finantieel verslag van den penning meester werden na enkele kleine bemer kingen goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd de 1ste secretaris, de heer P. J. Schouten, herko zen, zoo de aftredende bestuursleden de heeren H. van Donselaar en P. Winter kamp, terwijl in de plaats van den heer H. v. d. Wijngaard werd gekozen de heer H. W. Wittenaar. Tot lid der kascornmissie werd aange wezen de heer J. Th. v. d. Bosch en het af tredende lid, den heer G. F. Hemerik, werd dank voor zijn werk gebracht. Inzake het aanleggen van een centraal antenneplan aan het Haagwegkwartier nam de vergadering het besluit niet over te gaan tot het aanleggen van een zoogenaamd plan-Stoett en Harreveld, doch ter oplos sing van dit moeilijke .vraagstuk een com missie te benoemen, die deze zaak nader in studie zou nemen. Tot leden dezer com missie werden aangewezen de heeren P. J. Hollebeek, A. Schaft, H. W. Wittenaar J. Smittenaar en C. G. v .d. Voqrst. Hierna vond de ballotage van een 27-tal nieuwe leden plaats en werden drie leden voor royement voorgedragen. Na de rondvraag werd de vergadering met een woord van dank door den voorzit ter gesloten. DOODELIJK ONGELUK TE NOOTDORP Op onbewaakten overweg Hedenmiddag ongeveer half een is op den onbewaakten overweg, aan den Ach terweg te Nootdorp een ernstig ongeluk ge beurd. Van de zijde van het dorp kwam een auto, die, vermoedelijk tengevolge van on oplettendheid van den bestuurder, door den sneltrein, gaande in de richting den Haag, gegrepen werd. De auto werd vier honderd meter meegesleurd, alvorens de trein tot stilstand kwam. De eenige inzit tende, de 22-jarige A. van Rossum uit Pa- pendrecht, werd op slag gedood. Het uitzicht op den onbewaakten over weg ter plaatse is slecht. Politie was spoe dig aanwezig. Na drie kwartier oponthoud kon de trein zijn reis voortzetten. Koopt bi] hen, die in Uw Dagblad adverteeren 1 Gisteren vergaderde de Raad der ge meente Bodegraven. Afwezig was de heer J. de Mars. Er is een vacature. Een comm. bestaande uit de heeren Noordhoek, v. d. Marei en v. d. Heijden adviseert tot toelating van het nieuwe lid B. van Elk, waartoe besloten wordt. Een nieuwe bouwverordening. Nadat enkele goedkeuringen van Raads besluiten voor kennisgeving zijn aange nomen, wordt behandeld een ontwerp exploitatieverordening. De heer Jonge- neel valt onmiddellijk het principe der verordening aan, dat straten voortaan al leen door de gemeente mogen worden aangelegd. De voorzitter licht toe, waarom dat noodig is. De wegenwet 1930, unifor miteit bij den aanleg. De heer Jongeneel bestrijdt het voorgestelde dan, omdat de kostbare vrijheid van den bouwer wordt aangerand en omdat achter de onschul dige bewoordingen verscholen zit, dat men den bouwer voortaan de volle kos ten van rioleering, verlichting en beplan ting zal laten betalen. Dat acht hij en na hem de heer v. d. Marei zeer bezwaar lijk voor de uitbreiding der gemeente, omdat grondexploitatie nu veel moeilij ker wordt. De voorzitter bestrijdt die bezwaren en wijst op het groote voordeel, dat de straat nu onmiddellijk aan de gemeente wordt overgedragen, dat die het onderhoud be houdt en de exploitant dus na verkoop der perceelen van alles af is. Weth. v. d. Poll wijst op twee essentieele punten van de overigens niet zoo belang rijke verordening. De eerste is, dat voor taan nieuwe wegen terstond eigendom van de gemeente zullen zijn, daar zal wel niemand bezwaar tegen hebben. Het tweede is, dat de aanleg voortaan uit sluitend door de gemeente geschiedt; daar zijn wel bezwaren tegen, doch z.i. ten on rechte, terwijl het tot veel beter toestan den zal leiden. De heer Jongeneel is het ermee eens, dat de straten aan de gemeente moeten komen, maar zag de aap uit den mouw komen, toen de wethouder later nog noemde de bepaling, dat de kosten van straataanleg, met inbegrip van de riolee ring, verlichting, beplanting enz. voor re kening van den exploitant komen. Dat is iets nieuws, tot dusver betaalde de ge meente dat en dat acht hij zeer onrecht vaardig. De heer v. d. Marei blijft erbij, dat de kosten voor de exploitanten te hoog wor den, zoodat de uitbreiding der gemeente erdoor zal lijden en het tenslotte tot een grondbedrijf zal moeten komen. De voorzitter acht dat niet noodig, de kosten van straatwerk kunnen niet veel hooger komen, dat besteedt men toch uit en dat de kosten der riolen en van de ka bel voor de straatverlichting drukken op de terreinkosten is zeer billijk. Van strijd met de rioolbelasting, waarover de heer Jongeneel sprak, is geen sprake. De op brengst daarvan dekt niet eens de bema- lingskosten enz., terwijl er geen sprake is dat daaruit iets terugkomt voor de aan- legkosten. Nadat aanvankelijk de behandeling van de artikelen is gestrand op de vraag wat nu eigenlijk art. 1 beteekent en of daar mee het princiep is vastgesteld, wordt ge stemd over al of niet-behandeling. Alleen de heeren Jongeneel en v. d. Marei zijn daar tegen. Nu komt weer art. 1 aan de orde. P'' bepaalt, dat alleen Rijk, Provincie en Waterschap vrij straten mogen aanleggen. De heer Jongeneel wil een amendement indienen, maar wordt overtuigd dat dit de plaats niet is. Het artikel wordt aan genomen. Het amendement komt dan bij art. 2, dat bepaalt, dat alleen de gemeente straten mag aanleggen. Het openlaten van een kiertje. De heer Jongeneel pleit nu voor het open laten van een kier en als uitzonde ring particulieren aanleg toe te laten. Hij krijgt slechts de steun van den heer v. d. Marei. Het derde twistpunt komt bij art. 3, waaronder de kwestie van de kosten wordt geregeld. Na discussie aanvaardt de heer Jongeneel de kosten van beplan ting, maar behoudt zijn bezwaren tegen rioleering en verlichting. Duidelijks- halve wordt hier toegevoegd „openbare" vóór verlichting. Ook dit amendement krijgt maar twee stemmen, waarna de ge- heele verordening, eveneens met dezelfde twee stemmen tegen wordt aangenomen. Behandeld wordt vervolgens een reeds in de vorige vergadering ingekomen adres van A. Noordhoek, als gemachtigde van J. Rijlaarsdam, waarin deze vraagt de Oranjestraat van hem over te nemen. Later is daar bijgekomen het verzoek ook de andere door hem aangelegde straten over te nemen. B. en W. hebben geen praedvies uitgebracht, doch stellen voor, hen een regeling te doen ontwerpen, waarbij rekening gehouden wordt met de bepalingen der nieuwe verordening. Dat krijgt nergens bijval. Men wil overnemen op de oude voorwaarden, goede oplevering en daarmee uit. De heer Jongeneel, ten slotte gesteund door den heer Beijen weet te bereiken dat de zinsnede over de toepassing der exploitatie verordening vervalt. Minder succes heeft de heer F. Noord hoek. die hardnekkig pleit voor onmid dellijke afdoening, omdat de adressant bereid is alle voorwaarden te accepteeren, welk voorstel moet stranden op het ont breken van praedvies. De werkloozen en de zieken fondsen. Aanvaard wordt een regeling van de contributiebetaling aan ziekenfondsen door werkloozen, voor wie het fonds en de gemeente ieder 25 pet. der kosten over nemen. 4 perceelen bouwgrond aan den vijver, totaal 2000 M2 worden verkocht voor 6.per M2. aan de heeren A. v. d. Berg en A. Hensen. Vervolgens wordt de ge meente-rekening met een batig saldo van 11627.— op de gewone dienst en 3261 op de kapitaaldienst en 10.000 op de re kening van het G.E.B. aangeboden. De geldlecning voor het zwem bad. Tneslotte wordt besloten de in princiepe toegezegde geldleening van 12000. voor het te stichten zwembad op de be kende voorwaarden definitief toe te staan. Alleen moet nog zekerheid worden gegeven dat het water wordt goedge keurd. Inplaats van waterleiding zal men nu weer water oppompen, zij het dan van mindere diepte en minder ijzerhoudend. De heer Beijen oppert nog even bezwaren tegen het verbod van gemengde baden, maar stemt met alle andere leden toch voor. Hierna wordt de vergadering ge sloten. IN DEN ROOK GESTIKT. Gisteravond keerde de 36-jarige derde machinist van het Engelsche s.s. „Antilope", dat in de Waalhaven te Rotterdam ligt, te gen middernacht aan boord van zijn schip terug. De machinist, R. Boxburghwood uit Glas gow, heeft zich daarna spoedig ter ruste begeven en vermoedelijk nog een sigaret gerookt. Men neemt aan, dat de man voor dat de sigaret was opgerookt, in slaap is gevallen, waarna de brandende sigaret in het kooigoed is terechtgekomen. Dit heeft geen vlam gevat, maar is gaan smeulen, zoodat de hut in korten tijd geheel vol rook stond. Waarschijnlijk is de man onwel ge worden. Hij is uit bed gekomen en heeft nog getracht de deur te bereiken. Halver wege is hij echter in elkaar gezakt. Toen vanmorgen na herhaald kloppen niet werd open gedaan, heeft het personeel zich toe gang tot de hut verschaft. De levensgeesten van den man waren toen echter reeds geweken. Per politieboot II is het stoffelijk overschot naar het bu reau van de rivierpolitie overgebracht. VAN ZIJN PORTEFEUILLE BEROOFD. Toen de heer K. ten Cate Jzn., wonen de aan den Bovenstraatweg te Oldebroek gisteravond den Laanzichtsweg per rijwiel passeerde werd hij aangevallen door een onbekenden persoon, die hem een klap te gen het hoofd gaf, waardoor hij vermoede- delijk tegen een boom terecht kwam en be wusteloos raakte. Hij liep een buil aan het hoofd op. Toen hij weer tot bewustzijn kwam, bleek hij volgens zijn mededeelin- gen aan de politie, van zijn portefeuille, inhoudende 215 te zijn beroofd. Onder leiding van den burgemeester van Oldebroek heeft de politie in den afgeloo pen nacht en vanmorgen een uitgebreid on derzoek ingesteld, terwijl nog van een po litiehond van elders werd gebruik gemaakt. Tot nu toe heeft het onderzoek nog geen enkel resultaat opgeleverd. LIJK GEVONDEN. Door schipper J. Otte van het motor kustvaartuig „Zwerver" uit Bruinisse is, ter hoogte van Marken, het lijk gevonden van een naar schatting zestig-jarigen man. Het lijk is door den G.G. en G.D. naar Am sterdam vervoerd. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland - sche boter is heden vastgesteld op 80 cent per K.G. DE WERKLOOSHEID IN JUNI 1937. Hièronder volgen de cijfers, aangevende de werkloosheidsdagen in procenten (van het aantal dagen dat gewerkt had kunnen worden, indien gen werkloosheid ware voorgekomen) der geheel en gedeeltelijk werkloozen onder de georganiseerde werk nemers, berekend door het Centraal Bu reau voor de statistiek. Deze cijfers geven voor elke „bedrijfsklasse" het algemeen ge middelde van de werkloosheid onder de tot de verschillende takken van bedrijf in elke bedrijfsklasse behoorende leden van de organisaties, welke gegevens nopens de werkloosheid dier leden aan het Bureau verstrekken. Het totaal aantal personen, van wie de werkloosheid is nagegaan, bedroeg in Juni 1937 rond 472.000, waaronder 464.000 te gen werkloosheid verzekerden; het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 119.300 waaronder 117.800 verzekerden. Bedrijfsklassen Werkloosheidsdagen in pet. Juni Juni Mei 1937 1936 1937 Aardewerkindustrie enz. 29,8 43,9 40,9 Diamantindustrie 25,3 62,3 20,0 Drukkersbedrijven, enz. 18,6 20,7 18,2 Bouwbedrijven enz. 30,9 40,7 33,4 Houtbewerking, enz. 34,7 44,4 34,7 Kleedingindustrie 16,5 22,2 15,4 Lederindustrie 32,6 31,3 27,5 Steenkolenmijnen 5,1 16,6 4,1 Metaalindustrie, scheepsbouw 23,3 37,6 23,7 Texteilnij verheid 18,8 32,9 18,6 Voedings- en genotm. bedrijven 22,2 23,9 23,2 w.o. Tabak- en sigaren- industrie 26,4 31,3 28,5 Visscherij 24,7 33,2 36,4 Handelsreizigers 11,3 12,3 11,4 Verkeerswezen 30,2 34,0 32,1 Handels- en Kantoor bedienden 9,1 10,3 9,3 Toonkunstenaars 27,0 28,1 30,7 Overige kl. (vnl. fabrieks arbeiders) 22,4 28,0 24,0 Totaal, excl. landbouw bedrijven enz. 23,4 31,1 24,5 Totaal industrie 24,1 33,4 25,1 BRANDJE AAN BOORD VAN DE „BLACK FALCON". Vanmorgen is door broeiing in een baal geperste lompen brand ontstaan aan boord van het Amerikaansche s.s. „Black Falcon". Personeel van het schip heeft met een straal op de eigen leiding den brand ge- bluscht. Aangezien men de zaak niet vertrouwde, heeft men een aanvang gemaakt de ge- heele lading lompen te lossen. DE STRIJD IN CHINA. Britsch ambassadeur in China door mitrailleurkogel gewond. SJANGHAI, 26 Aug. (A. N. P.). De Britsche amb?~sadeur in China, Sir Hugh Knatchbull Hugessen, is, toen hij zich per automobiel van Nanking naar Sjanghai begaf, gewond door een mitrailleurkogel, afkomstig van een vliegtuig. De ambassadeur is naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. De strijd om den Nankau-pas. PEIPING, 26 Aug. (A. N. P.). De Ja- pansche troepen bezetten den Nankau-pas niet volkomen, doch het gros der Chinee- sche troepen is op den terugtocht naar het Westen, achtervolgd door Japansche vlieg tuigen. In de buurt van Liang Sjaing hebben de Chineesche troepen zich genesteld op de heuvelen, welke den Westelijken oever van de rivier Lioeliho beheerschen. Zij bie den verwoeden tegestand en vertragen den Japanschen opmarsch ten zeerste. De Japansche troepen zetten hun zuive ringsactie in de buurt van Peiping en Tientsin voort. Zij achtervolgen ongere gelde Chineesche troepen. Te Peiping wordt onafgebroken het ge knetter van de machinegeweren en het ge donder der kanonnen gehoord. Japansche verklaring inzake blokkade. HONGKONG, 26 Aug. (A. N. P.). De Japansche verklaring inzake de blokkade is een zeer verontrustende fase in de vijan delijkheden, aldus zegt men te Hongkong. Het is niet zeker of de blokkade Kanton zal treffen, in dat geval zou de handel er zeer zeker hinder van ondervinden. Men vreest eveneens, dat de spoorweg verbindingen van Kanton met het Noor den in gevaar zullen komen. Met het oog op de Japansche blokkade zijn verscheiden Chineesche reeders in on derhandeling getreden over den verkoop van hun schepen aan buitenlanders. De Japansche troepen ontmoeten „eenigen tegenstand" SJANGHAI, 26 Aug. (A. N. P.). De vertegenwoordiger der Japansche marine ie Sjanghai heeft tegenover de pers ver klaard, dat de onlangs ontscheepte Japan sche troepen regelmatig optrekken. Zij ont moeten daarbij wel is waar eenigen tegen stand, doch behoeven geen belangrijke sla gen te leveren. Hij voegde hieraan toe: „Sinds den aan vang der Japansche troepenontschepingen zijn 160 militairen gedood of gewond. Er komen nog voortdurend versterkingen aan. Spr. verklaarde niet de belangrijkheid der uit Japan gezonden versterkingen te kun- LEIDEN. Geboren: Maria d. van F. Tuijthoff en N. A. Mieremet Albertus Joannes Maria z, van J. A. M. Padberg en W. E. Roskamp Elisabeth Wilhelmina d. van E. M. v. Winsen en J. Steenvoorden Hermanus Cornelis z. van J. Koning en H. H. Oskam. Ondertrouwd: H. J. Boomgaard jm. 27 j. en A. E. Witmer jd. 29 j. W. Th. Broekhuizen wedn. en S. Wetse- laar jd. Gehuwd: B. A. Alberts jm. en J. Reizivoort jd. H. A. C. Arends jm. en M. E. v. d. Reijden jd. G. J. Blikman jm. en A. A. Verdickt jd. J. v. Brakel jm. en B. B. Frankhuizen jd. J. J. de Haas jm. en J. Louwrier jd. B. de Kier jm. en J. v. Duuren jd. J. Jansen jm. en A. J. v. Waas jd. S. v. Wezel jm. en A. H. v. d. Horn jd. Overleden: M. v. d. Putv. d. Burg vr. 71 j. L. Th. Baijer m. 64 j. nen aangeven, maar zeide dat zij toch wel voldoende zijn om de Chineesche troepen in de buurt van Sjanghai te vernietigen. Sinds gisteren heeft zich geen enkele wij ziging voorgedaan aan het front van Hong- kia en Yangtse Poe. De Japansche troepen hebben niet geprobeerd hun stellingen te veranderen. In den loop van den dag zijn 22 man ge sneuveld en 98 gewond." Hevige gevechten bij Woesoeng, Lioeho en Lotien. Van Chineesche zijde wordt medege deeld, dat vannacht geen enkele beslissen de slag schijnt geleverd te zijn, doch dat hevige gevechten voortdurend in de buurt van Woesoeng, Lioeho en Lotien tegen de onlangs ontscheeps Japansche troepen. Twee regimenten Japanneezen zouden te Lotien zijn ingesloten, te Lioeho zouden evenwel belangrijke effectieven aan land zijn gegaan. Toch acht men de Chineesche versterkingen voldoende om het hoofd te kunnen bieden aan den toestand. Men verwacht belangrijke gevechten. ALPINISTEN IN FRANKRIJK VERMIST. CHAMONIX, 26 Aug. (A.N.P.). Men ver keert in ongerustheid omtrent het lot van baron de Colcz, den Poolschen consul te Straatsburg, een stoutmoedig Alpinist, die Zondag is vertrokken om te trachten den top van den Mont Blanc te bereiken langs den moeilijken „roode schildwacht" weg, die tot nu toe slechts door weinigen is be klommen. Baron de Colcz had Dinsdag te Chamonix terug moeten zijn, doch hoewel door ver scheidene groepen naar hem gezocht is, heeft men geen spoor van hem kunnen ont dekken: Het is in de hoogere regionen bit ter koud geweest en de baron was niet uit gerust om te overnachten. Men herinnert er echter aan, dat hij reeds eenmaal op wonderbaarlijke wijze aan den dood op den Mont Blanc is ont snapt, nadat hij van een hoogte van 60 meter was neergestort en anderhalve dag bewustloos had gelegen. ZOETERMEER, 25 Aug. Eierenveiling. Aangevoerd 7000 stuks. Prijzen: kippen eieren 3.604.65, eendeneieren 2.603, per 100 stuks. VINKEVEEN, 25 Aug. Groentenveiling. Spercieboonen 5—11, Snijboonen 410, Kassnijboonen 1718, Pronkboonen 2 5, Spekboonen 45, Stamspercieboo- nen ƒ25—10 per 100 K.G. Tomaten A ƒ2 220, B ƒ2—2.50, C. 2—2.10 per 100 pond. Komkommers 1.503.10, Bloemkool ƒ1.5011, per 100 stuks, Augurken ƒ1 16 per 100 K.G. Kropsla ƒ0.602.50 per 100 stuks. Rabarber 23 per 100 bos, Spi nazie 57, Postelein ƒ2—3 per 100 KG. Bleewselderie 25 per 100 stuks, Peen 2.50—6 per 100 bos, Andijvie 0.60—2 Meloenen 1014 p. 100 stuks. NOORDWIJKERHOUT, 25 Aug. Groen tenveiling. Witte pronk 30 ct., Rentege vers ƒ1.10—1.36, Stokboonen z. d. ƒ0.40 1.05, Stamboonen z. d. 0.401.30, en kele boonen m. <i- 0.4Ó1.10, dubbele boonen z. d. 0.400.90, Tuinboonen 25 95 ct., Snijboonen 4095 ct. VEUR, 25 Aug. Groentenveiling. Eng. komkemmers le soort 1.50—2.50, 2e soort 1.501.80, 3e soort 1.50. Gele komkom mers le soort 1.803.50, 2e soort 1.50 2.50. 3e soort 1.50. Kropsla le soort 0.60 1.20, le soort ƒ0.60. Peen ƒ4.506.50, Bloemkool ƒ47.50, 2e soort ƒ1.503, To maten midd. 22.30, gr. ronden 22.40, 2e soort 2, 3e soort 2, bouken 2. An dijvie per 100 0.600.90, Andijvie per K.F. 2 ct., Spinazie per 4 KG. 832 ct., Pos telein 23.20, Rabarber-per 100 bos 2 4.50, Snijboonen 612, Spercieboonen 414, Radijs ƒ0.50, Selderie ƒ0301.20. Pruimen per pond 46 ct., Meloenen 5 20, Druiven 1517. WldSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM)» Londen 9.031/ Berlijn 72.S6 Parijs 6.793/4 Brussel 30.5 3t/2 Zwitserland 41.6 21/., Kopenhagen 40.32l/2 Stockholm 46.571/.-, Oslo 45.40 New York 1-815/iq Praag 6.33 Wij weten, dat „De Leidsche Courant" in zeer. vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, iederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van a'en patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3