WACHT NIET! NIEUWS BINNENLAND AGENDA TIEMYER GIRLS DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1937 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? BEWOLKT. De Bilt seint: Meest zwakke Noordelijke tot Oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, mogelijk tijde lijk lichte regen met kans op onweer, wei nig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 773.0 te Aberdeen. Laagste barometerst.: 751.3 te Isafjord. Het gebied van hoogeluchtdruk breidt zich nog naar alle zijden uit. Allerwege zijn de barometers stijgende en alleen in het Noord-Westen binnen den Poolcirkel en op den Oceaan tusschen 25 en 30 graden lengte daalt de luchtdruk. In Scandinavië weet de zomer niet van wijken en blijft het weer even warm als in het Middellandsche Zee gebied. Langs den Zuidrand van het ge bied van hoogeluchtdruk liggen nog lucht- rnassa's met groot waterdampgehalte, die zich uiterst langzaam bewegen en die aan leiding geven tot plaatselijke regens en on- weders, vooral in de bergachtige streken. In Schotland en Ierland werd het kouder. Op het vasteland zijn de ochtendtempera- turen, 'na zwaar bewolkte nachten, hooger dan gisteren. Het is te verwachten, dat het weer over het algemeen bewolkt zal zijn met aangename temperaturen en overwe gend droog, doch met de mogelijkheid van tijdelijke storingen, overdag met onweer, moet nog rekening gehouden worden. LUCHTTEMPERATUUR. 22.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagavond 8.33 uur tot Vrij dagmorgen 5.31 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 27 Aug. voorm. 8.40 en nam. 7.15 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 20 gr. C. De Zijl 19 gr. C. De nieuwste.Philips- en Telef unken radio toestellen Vindt II bjj HET PRINSELIJK PAAR. Naar wij vernemen, zal het prinselijk paar Vrijdag ten paleize Soestdijk terug' keeren. In verband met den verjaardag van H.M, de Koningin zullen de Prins en de Prinses a.s. Maandag wederom naar Het Loo ver trekken, om daar nog ongeveer een week te verblijven. PRINS BERNHARD GAST VAN NAT, LUCHTVAART SCHOOL. Prins Bernhard, die zooals is gemeld Vrijdagmiddag a.s. bij de ontvangst van de buitenlandsche sportvliegers op Ypen- burg tegenwoordig zal zijn zal des avonds ook deelnemen aan den maaltijd ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan- van de N.V. Nationale Luchtvaart School aan boord van het m.s'. „Indrapoera" te Rot terdam, waarbij ook zullen aanzitten de buitenlandsche sportvliegers, die den vol genden dag de traditioneele rondvlucht bo ven Nederland zullen maken. Z. K. H. Prins Bernhard naar den Harskamp. Prins Bernhard heeft gisteren het pa leis Het Loo per auto verlaten om een bezoek te brengen aan de legerplaats Harskamp, waar Z. K. H. de oefeningen van de eerste infanteriebrigade heeft bij gewoond. Burgemeestersbenoeming. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Broek op Langendijk de heer H. Schelhaas. De nieuwe burgemeester werd 29 Sep tember 1897 geboren. De heer Schelhaas is thans secretaris van de gemeente Broek op Langendijk. SECRETARIS-GENERAAL VAN DEFENSIE GAAT HEEN. De secretaris-generaal van het depar-. tement van Defensie, de heer C. P. van Ginkel, heeft, na 48 dienstjaren, tegen 1 October a.s. zijn eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Omtrent zijn opvolger zal dezer da gen worden beslist. De heer Van Ginkel werd 13 Juli 1869 te 's-Gravenhage geboren. Na de H.B.S. en vervolgens de militaire school in Haarlem te hebben bezocht, werd de heer Van Gin kel in 1892 benoemd tot tweede luitenant, waarna hij van 1898 tot 1908 werkzaam werd gesteld aan de Kon. Mil. Academie te Breda. Als kapitein werd hij in 1910 adjudant van den inspecteur van het militair onder wijs, welke functie hij in 1914 verwisselde met die van adjudant van den territoriaal bevelhebber in Overijssel. Verder werd de heer Van Ginkel belast met de bewaking van het interneerings- kamp te Zeist en werd hij hoofd van het bureau voor het verleenen van economi sche verloven aan dienstplichtigen. In 1917 verliet hij den militairen dienst als majoor, waarna hij werd benoemd tot referendaris bij het toenmalige departe ment van oorlog. In 1923 werd de heer Van Ginkel bevorderd tot administrateur, hoofd van de afdeeling personeel, terwijl hij sedert 1933 werkzaam is als secretaris generaal van het departement van defensie. Adj.-directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam benoemd tot inspecteur der P. T.T. Naar wij vernemen is de heer A. Spaans, adjunct-directeur van het telegraafkan toor te Amsterdam, benoemd tot inspec teur der P.T.T. bij het Hoofdbestuur te Den Haag. heer Spaans vervulde sedert 16 September 1933 af zijn tegenwoordige functie. Daarvoor was hij van 1924 af chef van de radioafdeeling van genoemd telegraafkantoor. HET UNIFORMVERBOD EN DE ROODE VALKEN-VLAG. Teneinde in een proefproces uitgemaakt te zien of de „roode valken"-vlag onder de bepalingen van het uniformverbod valt, heeft de Haarlemsche politie tijdens een propaganda-optocht van de AJC, procesver baal opgemaakt tegen den drager van deze vlag en tegen den voorzitter van de afdee ling Haarlem der S.D.A.P. De vlag is in beslag genomen. EXAMENS APOTHEKERS-ASSISTENT. In de maand September en, zoo noodig, in de volgende maanden van dit jaar zal gelegenheid worden gegeven tot het afleg gen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als apothekers-assistent. Zij, die tot die examens wenschen te wor den toegelaten, moeten daarvan schrifte lijk vóór 18 September 1937 doen blijken aan de voorzitters der examencommissiën en wel aan de heeren: dr. W. A. Goddijn, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den; dr. W. C. de Graaff, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; dr. D. van Os, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen (Groote Rozenstraat 15), en P van der Wielen, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam ('Hilversum, Utrechtscheweg 31), naar ge lang van de plaats, waar zij wenschen te worden geëxamineerd. MISSIOLOGISCHE COLLEGES AAN DE UNIVERSITEIT VAN NIJMEGEN. In het studiejaar 19361937 werd een tweevoudige reeks missiologische colleges gegeven. De eene omvatte een formeele inleiding tot de missiewetenschap; deze colleges liggen ten grondslag aan een boek met denzelfden titel, dat binnen kort van de hand van Prof. Mulders zal verschijnen. De andere behandelde „de Missioneering in het Verre Oosten". De colleges werden door tien a twaalf studen ten bezocht; vermeldenswaarig is, dat on der hen een oud-missionaris was, die zijn tienjarige missie-praktijk aan de theorie wilde toetsen. Voor het studiejaar 19371938 staat zelfs een drievoudige cursus op het pro gram. Een eerste cursus zal bijzondere hoofd stukken uit de Missiegeschiedenis behan delen. Een tweede cursus getiteld: de wedloop der godsdiensten, zal de zendingsgedachte en het zendingswerk van de tegenwoor dige wereldgodsdiensten in het licht stel len en hun ontmoeting met het christen dom beschrijven. Deze beide cursussen zijn bestemd voor studenten der theologische faculteit voor sommigen hunner zijn ze zelfs ver plichtend en worden gegeven op Maan dagmiddag van 46 uur, aanvang 4 October a.s. Bovendien wordt voor het eerst een derde cursus ingelegd, bestemd voor hoor ders van alle faculteiten en voor de theo- logisch-maatschappelijke afdeeling. Deze handelt over een onderwerp, dat hopelijk de aandacht zal trekken, n.l. „Missie en Zending in onze Oost". Deze cursus wordt gegeven op Zaterdagmiddag om 3 uur. Biggenmerken. Wü vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 9 tot 14 Augustus 1937 bedroeg 37.995, tegenover 46.832 in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Van de toekenning 19371 zijn van 1 Januari tot 14 Augustus in totaal aan gebracht 1.063.550 merken, tegenover 1.253.900 merken in de overeenkomstige periode van 1936. Bezoek van den minister van sociale zaken aan werkkampen op de Veluwe. De minister van sociale zaken, prof mr. C. P. M. Romme is voornemens Vrijdag, 27 dezer met den heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkverschaf fing, de verschillende kampen voor jonge werkloozen welke op de Veluwe geves tigd zijn, te bezoeken en tevens de werk zaamheden bij den bouw van het museum op de Hooge Veluwe in oogenschouw te nemen. De kampen die door den minister be zocht zullen worden, zijn de Paaschheu- vel van de A.J.C., de kampen van de Centrale Vereeniging Werkloozenzorg, onder Beekbergen en onder Ede en het kamp, uitgaande van de Nationale R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg op den Kemperberg. DE VLEESCHHAL TE HAARLEM. Restauratie wordt als normaal werk beschouwd. Èenigen tijd geleden meldden wy, dat de Vleeschhal te Haarlem moest worden gerestaureerd, waarmede een bedrag van 70.000.gemoeid zou zijn. Verschillende leden van den Haarlem- schen gemeenteraad drongen aan op uit voering als normaal werk, omdat hier al leen vakbekwame en vaardige menschen aan den slag zouden kunnen gaan. In de gisterenmiddag gehouden raads vergadering deelde de wethouder van open bare werken mede, dat het Werkfonds aan het verlangen van den raad heeft voldaan en geen bijzondere voorwaarden heeft ge steld. Het gewone collectieve contractloon zal aan de werklieden worden uitbetaald, terwijl men er zelfs in bijzondere gevallen boven mag gaan. Het eigen beheer zal worden beperkt tot dat gedeelte, dat niet aan anderen kan worden opgedragen, hoewel het bij zulke restauratie moeilijk is, om een bestek te maken voor de vakpatroons. Monumentenzorg heeft het toezicht op deze restauratie. Men heeft echter zeer veel vertrouwen in een der architecten van Openbare Werken, zoodat de rijksarchitect het toezicht heeft overgedragen. In het begin van het jaar stond de oude Vleeschhal in stalen steigers gevat, waar op over deze kwestie geïnterpelleerd werd. In het jaar van de Frans Halstentoonstel ling en de Jamboree achtte men het niet juist, dat Haarlem's oudste gebouw achter staal verborgen zou blijven. De steigers verdwenen, maar nu is men aan de achterzijde definitief met de restau ratie begonnen. „St. Petrus" en „St. Joseph" onderhandelden met „St. Bonifacius". De Eindhovensche huismoeders hebben hedenochtend weer hun gewone melkleve- ranciers aan de deur gehad en thans zon der politiegeleide, aangezien de staking bij de beide coöperatieve melkinrichtingen „St. Petrus" en „St. Joseph" heden in de vroeg te was opgeheven. Tot in den nacht hadden de besturen der beide melkinrichtingen onder leiding van den rijksbemiddelaar mr. T. J. Verschuur met het hoofdbestuur van den Nederland- schen R.K. Transportarbeidersbond „St. Bo^ nifacius" te Eindhoven vergaderd, waarbij men tenslotte accoord kwam: „Donderdagmorgen 26 Augustus zullen alle arbeiders, die op Maandag 23 Augus tus om vijf uur namiddag bij de coöpera tieve melkinrichtingen iri dienst warer tot staking zijn overgegaan onmiddellijk weer in dienst worden genomen, onder voorwaarden op dat tijdstip geldende" (dus een loonkorting van 10 pet. bij een melk prijs van 9 cent). Op Vrijdag 3 September zullen de bestu ren van de melkinrichtingen en van den transportarbeidersbond onderhandelingen beginnen over een collectieve arbeidsover eenkomst. Bij deze bespreking zal ook de kwestie van de 5 pet. loonsverhooging wor den behandeld en tevens worden nagegaan of deze alsnog zal worden toegepast met terugwerkende kracht tot 15 Augustus 1.1. Hedenochtend om zes uur zijn de stakers daarop samengekomen in het gebouw van den R.K. Volksbond, waar zij vergaderden onder presidium van den afdeelingsvoor- zitter Melskens en waarbij de voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur, de heeren Jansen en Zwaga, alsmede de districtsbe stuurder Mans geadviseerd hebben het ac coord te aanvaarden, waartoe met alge- meene stemmen werd besloten. Dadelijk daarop hebben de venters zich wederom bij de melkinrichting aangemeld en zijn zij met hun wagens uitgereden. Zwart als de Nacht I geen drie meter zicht en dan nog zonder achterlicht? 'i Is 'n poging ioi zelfmoord om zonder achterlicht ie rijden (om van stilstaan beelemèèl niet te spreken!) Alleen reeds het transport naar een ziekenhuis Is heel wat duurder dan de aan schaffing van een veilig achter lichtl - Van onze Adverteerders MAGAZIJN „FILETTA". In perceel Breestraat 137, een gedeelte der vroegere St. Petruspastorie, heeft he denmiddag mej. L. Schrétlen een winkel leopend in wol en handwerken. Etalages zoowel als interieur wijzen er op, dat hier een groote sorteering diver- wolsoorten voorhanden is en de vak kundige opleiding van mej. Schretlen is een waarborg, dat de dames-cliëntéle ook zoo vakkundig mogelijk wordt bediend. Bij alle gekochte artikelen desgewenscht patronen naar maat. De zaak ziet er welverzorgd uit, waar toe de fraaie gevel zoowel als het winkel interieur niet weinig bijdraagt. De heer M. Groenewegen zorgde voor de verbou wing, zoodat een goed uiterlijk bij voor baat gewaarborgd was. Donderdag, R. K. Transportarbeiders, 8 uur, Bondsgebouw. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Vrijdag 27 Aug a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woer 171, tel. 502, D. J. van Driesum, Ma re 110, tel. 406. Niemand verzuim© te hooren de Beroemde op 1 SEPTEMBER in ZOMERZORG KAPELAAN E. PAAP. Naar aanleiding van het vertrek van Kapelaan Paap uit Amsterdam naar Lei den schrijft de „Tijd": Zooals bekend gaat de weleerw. heer E. A. M. Paap de St. Josephs-Gezellen- Vereeniging Amsterdam I, Stadhouders kade 55, verlaten, door Z. H. Exc. den Eisschop van Haarlem benoemd tot ka pelaan te Leiden. In dezen jongen priester verliest de St. Josephsgezellen-Vereeniging een hoogst toegewijd, volijverig werker. Een vader voor zijn jongens. Een man, die den hee-' len dag voor de beweging in touw bleef, die overal tegelijk zat, die overal aan dacht, met iedereen contact zocht en door zijn kwiek optreden de ouderen in de be weging steeds in glimlachende bewonde ring bracht. Vice-praeses Paap was in hoofdzaak be last met de leerlingen in de Josephs-Ge- zellen-Beweging, met de jongens van on der de 17 jaar. Van December 1934 af werkte hij onder hen. Hij had de leiding ook van de Verkennersclub en bracht zijn jongens naar de Jamboree, waar hij met hen kampeerde en het padvindersleven meemaakte. Op een critiek moment wordt hij weg geroepen uit dit werk. Tot nu toe had de Josephs-Gezellen-Vereeniging wel de mas sa, doch geen kern. Met het uitbouwen de Kruisvaart als kerngroep zou juist dezer dagen worden begonnen. Men zou hier dus een anderen weg bewandelen dan elders, waar men met de kern begon om er later de massa omheen te brengen. Dat eischte dus een man, die het werk kende, die de jongens kende. Zoo'n man is vice-praeses Paap ongetwijfeld. Men ziet hem dus noode gaan aan de Stadhouders kade. Voor de ouderen was vice-praeses Paap ook een persoon van beteekenis. Hij had de muziek onder zijn leiding. Overal richtte hij jongenskoren, districtskoren en mannenkoren op. Waar uitvoeringen werden gegeven, hantéerde hij den diri geerstok. Hij componeerde zelf. En hij wist zijn jongens iets te doen voelen van het schoone in de muziek, hen bevredi ging daarin te doen vinden en genot, hoogstaand genot. Voor de ouderen was hij ook de man van de sport. ST. JOS. GEZ. VER. Oproep aan de leden. Hedenavond half negen wordt in de zaal van het Gezellenhuis het Rozen hoedje gebeden voor de zielerust van wij len den heer L. Th. Bayer. Het bestuur verwacht daar alle leden, alsmede de oud-leden der tooneelclub. AQUARIUM-TENTOONSTELLING. De Aquarium- en Terrarium-vereeniging „de Natuurvriend" hoopt van 1 tot en met 7 Sept. een Aquarium tentoonstelling te houden in de Oranjerie van den Hortus Botanicus, hiertoe welwillend afgestaan door den directeur prof. dr. L. G. M. Baas Becking. Dit gebouw leent zich bij uitstek voor een dergelijke tentoonstelling en heeft bovendien dit vóór op de plantenkas, waar vorige malen geexposeerd werd, dat hier niet spoedig bij sterke zonneschijn een overmatige temperatuur heerscht. De tentoonstelling omvat ongeveer ne gentig inzendingen, onderverdeeld in drie klassen namelijk: 1. Gezelschapsaquariums, 2. Aquariums met. jongbroed, 3. Aquariums met enkele stellen. Tevens zal men door welwillende me dewerking van prof. dr. Th. Boschma en dr. F. Koumans van het Museum van Nat. Histarie een inzending geprepareerde vis- schen aantreffen, terwijl een collectie mi- crophoto's over vischziekten niet ont breekt. Het geheel belooft dus zeer zeker een tentoonstelling te worden, die de aan dacht ten volle verdient. De officieele opening zal plaats hebben on Woensdag 1 Sept., des avonds te 7 uur. F ingang voor de tentoonstelling is door het poortje in bet Paterstraatje bij de Sin- gelbrug. .Naar wij vernemen heeft de trekking der Loterij van de R.K. Dames-Gymn.- Ver. „Groen Wit" plaats gehad. De hoofd prijs is gevallen op nummer 907. Voor verdere prijzen en afhalen, zie adverten tie elders in dit blad. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer van de Vereeniging „Konin ginnedag", speciaal wat betreft den toe gangsprijs voor den feestavond. R.K. BEGRAFENISONDERNEMERS. De vereeniging van R.K. Begrafenison dernemers „St. Barbara", Vakgroep der Hanze, hield Dinsdagavond in een der za len van den R.K. Volksbond haar jaarver gadering, waarop tevens het vijfjarig be staan werd herdacht. Nadat de voorzitter, de heer J. H. Ny- huis, de vergadering met den christelijken groet had geopend, heette hij alle leden welkom en gaf het woord aan den secr., den heer J. J. Slegtenhorst, voor het lezen der notulen, welke onveranderd werden goed gekeurd. Onder de ingekomen stukken be vond zich een afscheidsbrief van den Gees telijken adviseur Pater Zeij O.F.M., zulks wegens zijn benoeming te Nijmegen, in welk schrijven hij tevens zijn spijt uitte, dat hij de vergadering niet. kon bijwonen. De voorzitter voelde behoefte eenige wel gemeende woorden van waardeering te spreken voor al hetgeen de adviseur had verricht in het belang der vereeniging en haar leden. Besloten werd, dat voorz. en secr. namens de vereeniging persoonlijk den dank der vereeniging zouden overbren- gen. Tevens was er een schrijven ingekomen van het lid J. Brussel, die om gezondheids redenen zich verplicht zag als lid te bedan ken, daar hij ophield het beroep van Be dienaar uit te oefenen. De voorzitter be treurde het, dat hij de eerste is, die de ver eeniging moest verlaten en nog wel we gens ziekte. Hierna volgden de jaarverslagen van secr. en penningm. Uit het jaarverslag bleek, nadat het R.K. Kerkhofbestuur had besloten het dragersgilde op te heffen met ingang van 1 Jan. 1937, de moeilijkheid voor de begrafenisondernemers was nu te zorgen voor dragers. Daarin is men zeer goed geslaagd. De twee groepen, welke men thans heeft, voldoen in alle opzichten, zoo dat door aangename samenwerking tus schen hen en de leden de uitoefening van het begrafeniswezen op hooger peil is ge bracht. Na het finantieel verslag van den pen ningmeester werden tot kasnazieners be noemd de heeren Kleinhans en Devilé. Bij de volgende bestuursverkiezing werd herkozen de heer Lamboo uit Voorschoten. Bij de rondvraag kwamen de tongen los. Een der leden maakte naar aanleiding van. de uitgegeven leden- en beroepslijst der Hanze de opmerking, dat onder de groep Begrafenisondernemers een persoon voor komt, die geen lid der vereeniging is, dit ook niet kan worden wegens zijn manier van werken. Men vroeg wat het bestuur in deze gedaan heeft, waarop werd geant woord, dat deze kwestie aanhangig is ge maakt bij het Hanzebestuur. De verdere vragen werden ten genoegen der leden door den voorzitter beantwoord. In zijn slot woord wees de voorzitter op de verstand houding onderling. Spr. spoorde allen aan hun best te doen elkaar geen moeilijkheden in den weg te leggen en eendrachtig saam te werken tot meerdere waardeering van elkanders werk. Hierna volgde sluiting met den christelijken groet. ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdacht de heer J. Zandvliet den dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij de N.V. De Leidsche Zoutkeet. Ten kantore ontvangen, werd hij door den Directeur, jhr. C. C. Röell, gelukge- wenscht, die er zijn vreugde over uitsprak in deze maand voor de tweede maal een jubilaris te mogen toespreken en geluk te wenschen met dezen voor hem zoo bij zon deren dag. Als aandenken overhandigde hij hem een zilveren horloge en enveloppe met inhoud, terwijl namens de Afd. Leiden van de Maatschappij van Handel en Nijverheid een draagpenning en diploma werden uit gereikt. Na deze korte plechtigheid werd den ju bilaris gelegenheid gegeven den dag ver der in huiselijken kring door te brengen. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de verordening, re gelende het toezicht op in Leiden vertoe vende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat eenieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, bin nen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Po litie (bureau Vreemdelingendienst Zonne veldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur, en van 7—9 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2