DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE MISSIE EN DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN Een Japansche nederlaag 28ste Jaargang WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1937 No. 8810 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij ona. Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V De Jeugd-vorming De vorige maand deed het Centraal Bu reau voor de Statistiek voor de eerste maal een uitgave verschijnen, die een beeld geeft van hetgeen in Nederland aan vrije jeugd- vorming wordt gedaan. Uit bedoelde statistiek blijkt dus, dat onze katholieke jeugdbeweging veruit de meeste leden heeft. Haar ledental is zelfs grooter, dan van de andere richtingen bij elkaar. Opvallend is voorts ook, dat de jeugdbe weging in ons land voor het overgroote deel (86 percent) op uitgesproken christelijken grondslag staat. Wat haar omvang betreft, maakt de socialistische jeugdbeweging, in vergelijking met de katholieke en pro testants-christelijke, een poover figuur. In de katholieke jeugdbeweging loopt het mannelijk en vrouwelijk element niet veel uiteen. Ze omvatten beide ongeveer 164.000 leden. Waarschijnlijk had menigeen niet ver moed, dat zoo groot deel der georganiseer de jeugd op Christel ij ken grondslag is georganiseerd. Dat feit is verblijdend! Maar: men ver- gete hierbij niet, op de eerste plaats,.-dat bij de niet-christelijken velen, ook al zijn zij in him jeugd niet georganiseerd, later toch vaak vóóraanstaan in de organisaties onzer tegenstanders; en, op de tweede plaats, dat het totaal-cijfer van de katholiek georganiseerde jeugd, hoewel in verhouding tot dat van de andere maatschappelijke groepen heel hoog, toch in verhouding tot het cijfer, dat katholiek georganiseerd zou künnen zijn, niet zoo héél bevredigend is!.... M.a.w. wij kunnen niet stilzitten! Niet stilzitten wat betreft de innerlijke versterking onzer katholieke jeugd-organi- satie, maar ook niet stilzitten wat betreft de uitbreiding van het leden tal De krachten, de arbeid en tijd, geschon ken aan het jeugd-werk, is van eminent be lang. Niemand onzer mag daarbij onver schillig toezien! LANDINGSTROEPEN TE WOESOENG VERNIETIGD EEN HERHALING VAN GALLIPOLI NANKING, 25 Augustus (A.N.P.) In een telefonisch van het front ontvangen be richt wordt verklaard, dat 5000 man Japan sche troepen, die te Woesoeng waren ont scheept, vanochtend na een hevig gevecht zijn vernietigd. Een Japansche brigade-generaal en een majoor van de luchtmacht behooren tot de gesneuvelden. Reuter meldt nog uit Sjanghai, dat de Japanneezen bij hun troepenontschepingen zware verliezen hebben geleden. De Chi- neezen waren goed voorbereid en hadden overal langs den oever machinegeweerpos- ten opgesteld, met op 500 M. daarachter een tweede verdedigingslinie. Toen de Ja pansche troepen de eerste linie gepasseerd waren, vonden zij het terrein met mijnen, die tot ontploffing kwamen en een vernie tigende uitwerking hadden, bezaaid. In sommige kringen is men van meening, dat de Japanneezen in de vergissing van de Engelschen te Gallipoli vervallen. De Japanneezen melden daarentegen, dat de ontscheping, volgens een opgesteld plan, met geringe verliezen ten uitvoer werd ge legd. Maritieme kringen verklaren, dat zich bij de Japansche transportschepen, welke ter hoogte van Woesoeng liggen, het vroegere Oceaanschip „Baltic" bevindt, dat de Ja panneezen voor afbraak hadden gekocht. KATHOLICISME IN ENGELAND. Het aantal katholieken in Engeland en Wales is in het afgeloopen jaar met 18.000 gestegen Het aantal priesters is met 20 vermeerderd. Er werden 50 nieu we kerken gebouwd. De streek, waar juist de meest hoopvolle verwach tingen voor de toekomst lagen, het meest geteisterd HELDENMOED DER MISSIONARISSEN. De strijd in het Verre Oosten heeft haar „plaatselijk karakter" geheel verloren. Men kan gerust spreken van een formeelen oor log tusschen China en Japan. De strijd con centreert zich vooral om de drie steden: Peking, Tientsin en Sjanghai; de beide eerstgenoemde steden liggen in de provin cie Hopei, terwijl Sjanghai daarvan ver wijderd is op een afstand zoo ongeveer van Amsterdam naar Milaan. De economische gevolgen van dezen oor log verontrusten Europa en Amerika; doch het geld is slechts iets vergankelijks, ook al wordt het verlies daarvan door de publieke opinie hooger aangeslagen dan de vernie tiging van geestelijke goederen. Want de oorlog speelt zich inderdaad af op een ter rein waar de Kerk haar grootst mogelijke activiteit heeft ontwikkeld op wetenschap pelijk, opvoedkundig, godsdienstig en cha ritatief gebied. Wanneer men de hieronder volgende cijfers leest, zal men begrijpen, dat het Missiewerk in China door den strijd in het Verre Oosten als het ware met den ondergang bedreigd wordt. De provincie Hopei telde in 1936 meer dan 780.435 katholieken; dat is dus onge veer 1/4 gedeelte van de totale katholieke bevolking van China. In Peking, waar reeds in de 18e eeuw heidenen tot de Katholieke Kerk overgingen, bevindt zich de Apostoli sche Delegatie; daar staat de Katholieke Universiteit, en de katholieke Centrale van Petang, die aan de Lazaristen is toever trouwd; deze instellingen die rond de ka thedraal gelegen zijn, bestaan uit een Groot en Klein Seminarie, lagere en middelbare scholen, weeshuizen, hospitaal enz. In de stad zelf bevinden zich nog verschillende instellingen op gebied van onderwijs en liefdadigheid alsmede opleidingsinstituten die de Missionarissen in het leven hebben geroepen. In Tientsin is een school voor Hooger Onderwijs met een industrieele faculteit en handelshoogeschool, terwijl ook het chari tatieve en opvoedkundige werk sterk ver breid is. Men begrijpt nog beter de groote nadeelen die er uit een oorlog tusschen Ja pan en China voor de Missie voortvloeien, wanneer men ziet welk een bloeiend Ka tholiek leven zich in de provincie Hopei heeft ontwikkeld. De provincie Hopei zelf is verdeeld in 10 Apostolische Vicariaten, waarvan er 6 zijn toevertrouwd aan de Lazaristen, één aan de Jezuieten, en 3 aan de Inlandsche gees telijkheid, terwijl de zielzorg in het Apos tolisch Vicariaat van Ankuo wordt behar tigd door Chineesche Lazaristen. Verder zijn er drie Apostolische Prefecturen. Wanneer men een vergelijking maakt tusschen de Arbeidskrachten die in dit Missiegebied werkzaam zijn, verkrijgt men de volgende cijfers. In de Provincie Hopei zijn werk zaam 237 Priesters, 173 vrouwelijke reli- gieusen en 85 Broeders, allen Missionaris sen afkomstig buiten China. Wanneer men daar nu tegenover stelt dat in Hopei werk zaam zijn 437 Inlandsche priesters, 756 In landsche zusters en 325 Chineesche Broe ders, dan blijkt duidelijk de volle wasdom van het Katholicisme in dit vruchtbaar ge bied. De Missionarissen werden bij hun moei lijk werk bijgestaan door 3730 Catechisten, 3272 Onderwijzers, en 976 Christelijke on derwijzeressen. De Missionarissen besturen 3 Seminaries, waar Theologanten op het ontvangen der H.H. Wijdingen worden voorbereid. Deze drie Seminaria tellen tesamen 152 Semina risten. Verder zijn er 11 Seminaria voor de Lagere Studiën en 4 Scholen waar voorbe reidend Onderwijs wordt gegeven, die resp. 721 en 231 leerlingen tellen, terwijl er 5688 lagere scholen zijn, die door 92.315 leerlin gen bezocht worden. De Katholieke Uni versiteit van Peking telt 963 Studenten, de inrichting voor Hooger Onderwijs te Tientsin 553 studenten, terwijl de Middel bare Scholen bezocht worden door 6165 leerlingen. In de kweekscholen worden 256 leerlin gen opgeleid voor onderwijzer; 746 jongens worden gevormd tpt Catechisten; verder onderhouden de Missionarissen ambacht scholen, nijverheidsscholen en bewaarscho len. Wat de Missionarissen op charitatief gebied tot stand brengen moge blijken uit de volgende cijfers: in de provincie Hopei hebben de Missionarissen 33 weeshuizen opgericht, waar 150 weesjongens en 2832 weesmeisjes worden verzorgd. Het werk der H. Kindsheid bekostigt hier het onder houd van 2448 kinderen; in de 9 ziekenhui zen der Missie bevinden zich 9122 patiën ten, er zijn bovendien 9 tehuizen voor Ouden van Dagen, waar 624 hulpbehoeven den worden verpleegd. In de 140 klinieken wordt jaarlijks aan bijna 2 millioen patiën ten consult en geneeskundige bijstand ver leend. Tenslotte heeft de Missie 26 werk plaatsen waar 118 arbeiders en 1673 meis jes werkzaam zijn. Sjanghai, het New York van China, is een even belangrijk katholiek centrum als Tientsin en Peiping. In deze eerstgenoemde stad, waar meer dan 3 millioen menschen wonen, is de Katholieke Aurora-Universi- teit gevestigd, die door 643 studenten be zocht wordt. In Zikawei bezitten de Je zuieten tal van wetenschappelijke instellin gen, zooals een Meteorologisch Instituut, en een Sinologisch bureau. Bovendien vindt men in de stad vier groote colleges, één Groot Seminarie, één Scholasticaat, der Pa ters Jezuieten, 6 Hospitalen en 2 groote Weeshuizen. Drie Congregaties voor man nelijke religieusen en 10 Congregaties voor de Zusters, 91 Inlandsche Priesters, waar van er 75 tot de Séculiere geestelijkheid behooren, werken hier samen met de Je zuieten van de Parijsche Provincie. Volgens de, tot nog toe ontvangen be richten zijn er te Sjanghai gelukkig nog geen menschenlevens te betreuren. Doch op aandringen van de Fransche autoriteiten hebben de Zusters Francis canessen van het Hospitaal van het H. Hart te Jangsepo er in toegestemd om hun huizen te ontruimen, daar het niet langer verantwoord was de patiënten in deze gevaarlijke omgeving te blij ven verplegen. Nadat de zieken zorg vol waren getransporteerd, hebben de Zusters Franciscanessen het Hospitaal verlaten. Temidden van de groote ver warring, die er in de stad heerscht, leg gen de Missionarissen en de vrouwelij ke religieusen een bewonderenswaar dige moed en toewijding aan den dag. Deze oorlog biedt aan de Katholieke Mis sionarissen wel de gelegenheid om hun liefdadigheid te ontwikkelen en hun hel dendaden van 1932 te hernieuwen, waarvan de weldadige herinnering nog niet is weg gevaagd. Ofschoon dit dus in zekeren zin een lichtzijde is temidden van de beproevingen, waaraan de Missie in het Verre Oosten thans is blootgesteld, en, hoewel de Godde lijke Voorzienigheid uit het kwade steeds het goede weet te trekken, moet men toch in het algemeen ten zeerste betreuren, dat juist als oorlogsterrein een centrum is uit gekozen, dat zoo dicht bevolkt is, en waar niet anders dan tallooze onschuldige slacht offers kunnen vallen, wier lijden onbe schrijflijk is. Kardinaal Faulhaber VLAMMENDE WOORDEN. De preek, door Kardinaal Faulhaber in de St. Michaëlskerk te München uitgespro ken over de arrestatie van pater Rup. Mayer, is thans in den letterlijken tekst verschenen. De Kardinaal zeide o.m.: Pater Mayer heeft als Johannes de Doo- per den grooten der aarde de waarheid in het gezicht geslingerd. Hij zou al lang vrij zijn geweest, als hij de verklaring had wil-- len onderteekenen, dat hij buiten München niet meer zou prediken. Hij zei: ik kan dat niet, en bleef gevangen. De door hem geleide mannen-congrega tie heeft volgens mijn aanwijzing zich ont houden van demonstraties op straat. Wij kunnen de politie geen grooter genoegen doen, dan haar door demonstraties een voorwendsel te verschaffen om met gum miknuppels, arrestaties, verboden en ont slagen de gehate katholieken te treffen, want dezen worden op het oogenblik meer gehaat en vervolgd dan de bolsjewieken. „Er is een tijd om te zwijgen en een tijd om te spreken". (Pred. 3: 7). Pater Mayer verwierf in den oorlof het IJzeren Kruis zoo goed als de» heer Hitier, en hij bestreed in openbare vergaderingen het bolsjewisme zoo goed als de heer Hit- Ier. Maar thans wordt deze man verdacht van vijandschap tegen den staat! De Staat heeft niet het recht een geeste- LEIDEN. IN MEMORIAM LEON BAYER. In den ouderdom van 64 jaar is in het St. Elisabeth-Ziekenhuis overleden de heer L. Th. Bayer. De nagedachtenis van dezen voorbeel- digen katholieken man zal in eere blij ven bij allen, die hem hebben gekend. In allen eenvoud, zonder èènig uiterlijk ver toon, heeft hij zijn plicht gedaan, gear beid allereerst voor zijn gezin en daarna voor anderer belangen, als hij meende daartoe door de hem geschonken gaven geroepen te zijn. Volgend in memoriam schetst naar waarheid de groote verdiensten,, die de overledene heeft gehad voor de St. Jo- seph-Gezellenver. De slag is gevallen. En aan het gezin werd een geliefde echtgenoot en vader ontrukt, aan ons Kolpingsgezin ontviel een ijvervol en toegewijd bestuurslid. Tientallen jaren heeft wijlen Leon Bayer aan de Gez.-Ver. van onze stad zijn beste krachten gewijd. Hij had de ver- eeniging lief, omdat hij haar waarde en beteekenisvollen invloed voor talrijke jongemannen zoo duidelijk begreep. En in zijn karakteristieken eenvoud heeft hij gewerkt dag aan dag. In twee functies vooral diende hij het Kolpingswerk. Als lid van den Raad van Bestuur en als regisseur der tooneelclub. Was het eerste meer een werk binnen de vereeniging, als tooneelregisseur was hij bij katholiek Leiden bekend en bemind. Het was onder zijn leiding, dat „Adolf Kolping'' bekend stond als de beste too neelclub der stad en triomfen beleefde als nimmer. En dat alles bewerkte hij niet om eigen faam, maar omwille der Gez.- Ver. Nu hij is heengegaan, een leegte latend in zijn gezin en in onze vereeniging. En de velen, die hem gekend hebben, zullen God bidden om aan Zijn trouwen dienst knecht loon naar werken te schenken. In onze Gez.-Ver. bJijve zijn nagedach tenis in eere.... STEPH. MENKEN, Senior. lijke te verbieden in de kerk te preeken, als die geestelijke de bepalingen van het Concordaat niet overtreedt en zoolang zijn bisschop hem opdracht tot preeken geeft. Wat thans geschiedt is dan ook hetzelfde wat wij lezen in de Handelingen der Apostelen: „Hebben wij u niet ernstig aan gezegd, dat gij dezen Naam niet zoudt lee- ren?" En de Apostelen antwoordden: „Men moet Gode meer gehoorzaam zijn dan de menschen". In Duitschland herhaalt zich thans de geschiedenis der vervolging van degenen, die spreken in Jezus' naam. Maar de beslissing nadert. Er zijn vlammende teekenen waar te nemen. Een nationaal-socialistisch Minister heeft intusschen gedreigd, de wettelijk vastge stelde subsidie aan de kerken in te trek ken. Wij hebben in de rede van dezen mi nister evenwel een verwijzing gemist naar de salarissen en onkostennota's der mi nisters!Dit vraagstuk van de mi nisterssalarissen en van hun onkosten nota's houdt vooral de kringen der arbei ders bezig. Week aan week mogen Duitsche kranten en tijdschriften in woord en beeld tegen de bisschoppen, de kath. leer enz. den gemeen- sten lasterpraat uitbraken, zonder dat wij in staat zijn om door radio, een corres pondentiebureau, of het geringste pa rochieblaadje de leugen als leugen te brandmerken. Het uur der beslissing heeft geslagen. Vraagt men u: wie zijt gij, antwoord dan: ik ben katholiek, ik ben katholiek, ja en amen!" Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Japansch offensief aan alle fronten in China (le en 2e blad). De rechtschen hebben bij hun opmarsch in het Noorden Torre la Vega bezet (2e blad). De boerenonrust in Polen (2de blad). Binnenland Ingesteld is een Vogelwet-commissie, die den minister van Economische Zaken moet adviseeren over maatregelen tot uitvoering van de Vogel wet (1936) (1ste blad). Einde Juli 1937 bijna 62.800 minder ge registreerde werkloozen dan einde Juli 1936 (lste blad). Wederom hadden verscheidene ernstige verkeersongelukken plaats: Te Geleen wer den twee jongens aangereden door een vrachtauto, waarvan er één werd gedood; te Velsen werd een wielrijder overreden en gedood; te Roosendaal een tweejarig meisje; te Veenendaal werd een paard en wagen op een onbewaakten overweg gegrepen, waar bij de voerman werd gedood (3e en lste blad). Brand in een Italiaansch stoomschip te Rotterdam (lste blad). De 108-jarige olifant „Jenny" van het cir cus Sarassani gestorven (3e en lste blad). Sport en Wedstrijden Bij den wereld wieier wedstrijden achter den motor werden Piet van Kempen en Snoek in de voorwedstrijden uitgescha keld (3e blad) DE WERELD IN VOGELVLUCHT De strijd in China gaat op en neer. De Japanners vallen met verwoedheid aan; zij zetten waar zij maar kunnen steeds meer troepen aan land, maar worden door de Chineezen met krachtigen tegenstand ontvangen. In de buurt van Sjanghai heb ben de Japanners de Chineezen gefopt. Zij hebben te Woesoeng een landingspoging gedaan, waar een aantal Chineesche troe pen te hoop liep om dat te beletten, maar intusschen werd vijftien mijl verder de „echte" groote landing verricht. Volgens een Chineesche mededeeling zou de afdeeling, welke te Woesoeng ge land is, in de pan gehaakt zijn De Chineesche regeering heeft Londen laten weten, dat zij accoord gaat met het Britsche plan tot neutralisatie van Sjang hai. Het is evenwel bekend hoewel To kio nog niet officieel geantwoord heeft dat Japan er niets voor voelt. Behalve te Sjanghai en omgeving, wordt ook in het Noorden flink gevochten. De Japanners melden verschillende overwin ningen o.a. zou Kalgan door hen bezet zijn. In Spanje, dat langen tijd weinig van zijn burgeroorlog heeft laten horen, schijnt de opmarsch der Franco-troepen in Asturië toch werkelijk voortgang te maken. De in name van de belangrijke plaats Torre la Vega wordt gemeld en daarmee is de om singeling van Santander bijna voltooid. In dien het zoo door gaat, zal de val van San tander niet lang op zich laten wachten. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Omstreeks half twaalf hedenmorgen is op de boulevard te Roosendaal een twee jarig meisje van de familie van Aart, dat op straat speelde en plotseling den weg overstak, onder een zwaren vrachtwagen gekomen. Het kind kwam onder de hoeven van het paard terecht en vervolgens onder een der wielen en werd onmiddellijk gedood.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1