DINSDAG 24 AUGUSTUS 1937 JE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 RADIO-PROGRAMMA'S WOENSDAG 25 AUGUSTUS. GEMENGDE BERICHTEN JONGETJE DOODGEREDEN. Het kind stak plotseling den weg over. Gisteravond omstreeks half zeven is te Enspijk op den nieuwen rijksweg 's-Her- togenboschAmsterdam het vijfjarig zoon tje van de familie J. I., dat langs den druk ken weg speelde en daarbij plotseling den wég overstak, door een bestelauto, die in de richting Utrecht reed, gegrepen. De knaap was vrijwel op slag dood. De chauf feur trachtte nog een aanrijding te voor komen, maar mocht hierin niet meer sla gen. Het lijkje van den jongen is naar de op 500 meter van de plek van het ongeluk ge legen ouderlijke woning vervoerd. De auto werd voor onderzoek in beslag genomen. TWEE VOETGANGERS AANGEREDEN DOOR VRACHTAUTO. Een hunner gedood. Op den rijksweg ArphemElden zijn gisteravond twee voetgangers, die van dé kermis te Elden terugkeerden/en die om verklaarbare redenen midden op den weg liepen, van achteren door een vrachtauto, welks bestuurder hen te laat opmerkte, aangereden. Een der voetgangers, een on geveer 40-jarige man uit Arnhem werd ter stond gedood. Hij bekwam zware verwon dingen aan het hoofd. De andere voetgan ger brak eenige ribben en is per ziekenauto naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Een derde man, die in het ge zelschap van de beide aangeredenen was, werd niet aangereden. TWEE KINDEREN VERDRONKEN. Gisteravond laat hebben de ouders van een 7-jarig jongetje uit de Kerkstraat te Amsterdam zich bij de politie van het bu reau Stadhouderskade vervoegd, waar zij mededeelden, dat hun zoontje, dat om streeks zeven uur van huis was gegaan en nabij den waterkant van den Amstel had gespeeld, nog niet thuis was gekomen. De politie ging dadelijk aan het dreggen met het resultaat, dat omstreeks één uur het jongetje uit het water kan worden,, opge haald. De levensgeesten waren geweken. Het stoffelijk overschot is naar het Wil- helminagasthuis overgebracht. Gisteravond vijf uur is het 2j-<-jarig zoontje van den heer Z. te Nieuwebrug bij Heerenveen, dat met zijn broertje een vlie ger aan het oplaten was, te water geraakt en verdronken. IN EEN STUKJE APPEL GESTIKT. Te Nuenen is het één-jarig kind van den arbeider J. v. G., dat een stukje appel had gekregen en een gedeelte daarvan in de luchtpijp kreeg, gestikt. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. LANDBOUWER IN MAAIMACH1NB GEVALLEN. En ernstig gekwetst. De landbouwer Loeffen te Oss, die op het land werk verrichtte met de maai-ma- chine, had het ongeluk op de machine te vallen. Hij kwam juist voor het mes te recht, zoodat een zijner beenen ernstig verminkt werd. Het slachtoffer wist zich zelf uit het mes te werken, waarna hij be wusteloos neerviel. Het paard sloeg ondertusschen op hol. Het zoontje van Loeffen trachtte het dier tot staan te brengen, doch werd omver ge- loopen en in een droge sloot geworpen. Vervolgens trachtte het dier over de sloot te springen, doch kwam met de zware maaimachine in de sloot terecht, bovenop de jonge Loeffen. Deze kon zich slechts met moeite uit zijn netelige positie bevrijden. Een geneesheer achtte den toestand van landbouwer Loeffen zoo ernstig, dat hij hem onmiddellijk naar het St. Annazieken- huis liet overbrengen. Vermoedelijk moet het gekwetste been worden geamputeerd. NEDERLANDERS GEARRESTEERD TE ANTWERPEN. Verdacht van heling. De recherchedienst van het parket van Antwerpen heeft in de Pelikaanstraat al daar drie personen van Nederlandsche na tionaliteit gearresteerd, aangezien zij zich op verdachte wijze ophielden in de omge ving van de Diamantclub en trachtten zil veren voorwerpen en juweelen aan den man te brengen. Geen van de drie ge arresteerden, resp. H. de L., uit Hilver sum, J. H. en J. K., eveneens uit Hilver sum, kon voldoende uitleg verstrekken om trent de herkomst van de aangeboden zil veren voorwerpen en juweelen. In afwach ting van hetgeen een nader onderzoek zal uitwijzen, zijn de mannen voorloopig op gesloten. Bij de Nederlandsche justitie wor den thans inlichtingen omtrent hen inge wonnen. Nog gisteravond stelde de Haagsche po litie zich in verbinding mpt de Antwerp- sche recherche, aangezien zij deze drie mannen in verband bracht met den inbraak in de juwelierszaak van de firma van Willigen in de Spuistraat, waar zooals bekend onlangs voor een waarde vanj 70.000 gulden werd ontvreemd. Het bleek echter, dat de juweelen, welke de mannen in Antwerpen te koop aanboden niet af komstig waren van den inbraak te Den Haag, maar gestolen zijn bij eenige inbra ken te Hilversum. GEVAL VAN CHOLERA OP NEDERL4NDSCII MOTORSCHIP. Het Nederlandsche motorschip „Cre- mer" van de Koninklijke Paketvaartmaat- schappij is te Singapore aangekomen met 2000 koelies aan boord. Deze kunnen niet aan land gaan, omdat zich tijdens de reis een geval van cholera aan boord heeft voorgedaan en er op het quarantaine eiland van Singapore geen ruimte voor hen is. Zij zullen morgen ontscheept kunnen worden, wanneer 1500 personen, die tevoren zijn aangekomen, uit de quarantaine kunnen worden ontslagen GECOMPLICEERD AUTO-ONGEVAL. Twee ernstige gewonden bij botsing te Overschie, waarbij drie auto's betrokken zijn. Gistermorgen reed de 39-jarige M. C. uit Amsterdam met zijn auto op den rijksweg van Delft naar Rotterdam. Op ongeveer 300 M. voor het viaduct bij de Schielaan te Ovefschie zag hij een defecten auto staan, waarvan de bestuurder, de 45-jarige L. de S. uit Haarlem, bezig was het defect te herstellen. C. stopte en reed zijn auto voor den stilstaanden wagen geheel ter rechter zijde van den weg om De S. te assisteeren. Inmiddels naderde uit dezelfde richting een vrachtauto, bestuurd door den 43-jari- gen A. G. uit Zoetermeer. A. G. heeft later in het afgenomen ver hoor verklaard, dat voor hem een West- landsche vrachtwagen reed, die plotseling uithaalde naar links. Andere getuigen heb ben dezen wagen echter niet gezien. Op dat oogenblik, aldus verklaart G., vloog hem een by in het gezicht en toen hij het in sect wegsloeg, kreeg hij pas de beide stil staande auto's in het vizier. Hij kon niet meer uitwijken en hoewel hij zoo hard mo gelijk remde, was een aanrijding niet meer te voorkomen. De vrachtwagen drukte den achtersten personen-auto heel in elkaar, waardoor de heer C. bekneld geraakte tusschen de zen auto en zijn eigen wagen. Beide bee nen werden hem verbrijzeld. De nog inzittende medereiziger van C., de 40-jarige handelsreiziger N. W., werd ernstig aan het hoofd gewond en bekwam bovendien inwendige kneuzingen aan de borstkas. Na voorloopig behandeld te zijn door de politie-arts, dr. G. de Graaf, zijn beide ge wonden per Roode Kruis-auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam overgebracht. De vrachtauto werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. De wagen van C. werd aan de achterzijde in elkaar gedrukt. De dri auto's zijn, in verband met het politie onderzoek, in beslag genomen. Een der gewonden overleden. De 39-jarige chauffeur C. uit Amster dam is gistermiddag in het ziekenhuis aan den Coolsingel overleden. De toestand van de andere gewonden was redelijk wel. TWEE JEUGDIGE AVONTURIERS. Een paar maal wisten zij aan een Rotterdamsch politie-agent te ontsnappen. De politie te Rotterdam heeft aangehou den twee in de Maasstad wonende jonge mannen, die nooit eerder met de politie in aanraking zijn geweest, maar wier avon tuurlijke aanleg hun thans parten heeft ge speeld. Na een zwerftocht door Nederland, die opgezet was in verband met het feit, dat de jongens eerst naar Duitschland en later via België naar Spanje wilden gaan, zijn beiden in een leegstaand pand te Rotter dam gearresteerd, wegens eenige overtre dingen, gepleegd te Rotterdam en Arnhem. Donderdagavond zag een surveilleerend agent van politie in de buurt van den Randweg twee jongens, die op nogal vreemde wijze rondscharrelden. Toen zij den agent zagen, gingen zij aan den haal, doch na een korte achtervolging slaagde de agent er in, hen aan te houden. Na aan vankelijk gewillig te zijn meegegaan, sloe gen zij plotseling vlak bij het politiebureau op de vlucht, zoodat de agent opnieuw de achtervolging inzette. Thans kon hij er slechts een te pakken'krijgen. Weer ging de tocht bureauwaarts en weer slaagde de arrestant er in, in de nabijheid van het bureau te ontkomen. De agent loste een schot in de lucht, doch daar bleef het bij. Ook deze jongeman wist te ontkomen. Het adres van een der jongens was ech ter bij de politie bekend. Een agent ver voegde zich aan de ouderlijke, woning, waar hij van den vader vernam, dat de zoon des huizes, de 19-jarige koperslager C. P. K. en diens vriend, de 18-jarige behanger C. P. van T. even tevoren een tent hadden gehaald en waren verdwenen. Dit was het begin van het avontuur. K. besohikte over een eigen fiets. Van T. leende er zoolang een van zijn zuster. In de Brielschelaan zag hij een heerenrij wiel staan, dat hem beter beviel. Dus ver wisselde hij de damesfiets voor een heeren rijwiel. Het tweetal toog via Utrecht naar Cleef, waar zij de Duitsche grens wilden passeeren. Hiervan kwamen zij echter te rug, aangezien slechts een der beide we reldreizigers over een pas beschikte. Zij besloten daarom terug te keeren naar Arnhem, waar Van T. andermaal een fiets ontdekte, mooier dan zijn „eigen" rijwiel. De jongeman paste dus weer t systeem van inruiling toe. Nu het trappen zoo makkelijk ging, ver langde ook de maag haar rechten: uit een bakkerswagen voorzagen de jongelui zich van brood, uit een melkwagen eigenden zij zich wat boter 'toe. Aldus gesterkt, be sloten zij via België naar Spanje te trek ken, maar ook dit plan lieten zij ten slotte in verband met de bekende pasmoeilijk heden varen. Zij keerden in arren moede naar Rot terdam terug, waar zij hun intrek in een leegstaand pand aan de Zuidpolderstraat namen. Hier werden zij door een zuster van Van T. ontdekt. De beide ondernemende jongelui zijn in het bureau Sandelingplein ingesloten. DEN HAAGS BINNENSTAD IN REP EN ROER. Twee hollende paarden brachten angst en vreeze in drukke straten en veroorzaakten aanrijdingen. Twee paarden, die gisterochtend te onge veer 11 uur in de Kerkstraat te Den Haag op hol sloegen, hebben automobilisten, wielrijders en voetgangers, die op dat tijd stip den Denneweg, het Lange Voorhout en de Lange Houtstraat passeerden, eenige angstige momenten bezorgd. De twee paarden waren gespannen voor een vleeschwagen, welke in de Kerkstraat voor een slagerij stil stond. De voerman, een jongeman van 16 jaar, stond op een gegeven moment achter den wagen, toen de paarden er eensklaps van door gingen. Blijkbaar waren zij ergens van geschrokken, doch dat is nog niet vast gesteld kunnen worden. In razende vaart renden de paarden door den drukken en smallen Denneweg, den zwaren vleesch- v.-agen achter zich aan sleepende en het spreekt wel vanzelf, dat ongelukken niet konden uitblijven. Het eerste slachtoffer was een auto, welke langs het trottoir stond geparkeerd. Het linkervoorwiel en het spatbord, evenals de bumper, werden gekraakt. Het tweede slachtoffer was een fiets, die langs den trottoirband stond. Er bleef niet veel van over. Voort holden de steigerende paarden met daarochter een slingerenden wagen. Op het Lange Voor hout stond o.m. een politieauto met twee rechercheurs. Toen deze de dolle paarden op zich zagen afkomen, renden zij den wa gen uit, paarden en wagen slingerden even wel netjes om den auto heen. Dwars over het Tournooiveld kwamen de hollende paarden nu in de Lange Houtstraat. Men zal zich den angst kunnen voor stellen van een glazenwasscher, die boven op een ladder zyn werk verrichtte en de paarden recht op de ladder zag aankomen. Het was een geluk, dat de wagen de lad der niet raakte, maar op nauwelijks 10 c.M. afstand er langs scheerde. De wagen van den glazenwasscher, die eenige meters ver der stond, werd wel geraakt en bescha digd. Het vierde slachtoffer was weer een per sonenauto, welks spatborden en bumpers in onzachte aanraking kwamen met den slingerenden vleeschwagen. Op het Plein bleven de paarden uit eigen beweging staan. Een van de beesten had een snij- wond aan den hals gekregen, het andere paard had den dolzinnigen tocht er goed afgebracht. De vleeschwagen werd niet noemenswaardig beschadigd. Het tramver keer in de Lange Houtstraat en op het Plein was geruimen tijd gestagneerd. VAN ƒ2700 BEROOFD? In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de politie te Franeker den koopman N., die bij den Harddraversdijk in bene velden toestand was aangetroffen, naar huis gebracht. Den volgenden morgen werd bij de politie van Franeker een portefeuille bezorgd, die blykens den inhoud aan N. toebehoorde. Men stelde hem de porte feuille ter hand, waarna hy ontdekte, dat daaruit 2700 was verdwenen. N., die Vry- dag te Leeuwarden een belangrijk bedrag had ontvangen, heeft daarna de bloemetjes buiten gezet. Hij schijnt met hazardspel verloren te hebben en heeft daarna veel sterken drank gebruikt. Hij herinnert zich flauw, dat vrienden hem hebben ontmoet en een autotocht organiseerden. De politie stelt een onderzoek in. „Vad." Bultenlandsche Berichten ONTPLOFFING IN KRUIT- OPSLAGPLAATS TWAALF DOODEN, VELE GEWONDEN. Oorzaak nog onopgehelderd. Gistermiddag is in de nabijheid van Unterluess bij Celle (Duitschland) een ontploffing ontstaan, waarbij verscheide ne dooden en een aantal gewonden geval len zijn. Naar het schijnt werd de ont ploffing door een brand veroorzaakt. Nader wordt gemeld: Tegen kwart over één deed zich door tot dusverre nog niet opgehelderde oorzaak in een kruitopslag- plaats in de nabijheid van Unterluess een kleine ontploffing voor. De aangrenzende werkplaatsen werden daarop onmiddellijk ontruimd. Tijdens het blusschingswerk van de terstond aan het werk gezette brandweerafdeeling der fabriek deed zich een tweede ontploffing voor, die onder de brandweermannen twaalf dooden maak te. Bovendien werden 67 arbeiders ge wond, de meesten licht. Een brandweer man wordt nog vermist. De materieele schade is voor zoover tot dusverre kan worden vastgesteld niet belangrijk. Er is reeds een aanvang gemaakt met het op- ruimingswerk. In strijd met het officieuze communi qué, dat van een brand spreekt, wordt vernomen, dat het ongeluk zich heeft voorgedaan in de omgeving van een ar tillerieschietveld in de nabijheid van het groote manoeuvrekamp bij Munster. VIER DOODEN BIJ TREINBOTSING. Gistermorgen is te Genua een trein, waarmede een aantal matrozen werden vervoerd, in botsing gekomen met een anderen trein. Vier matrozen wérden ge dood en zestien gewond. Hilversum l 1875 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 V.P.R.O 6.30—7.00 R.V.U. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Kookles 10.00 Morgenwijding. 10.20 Causerie, Melody Gircle" en de „Flierefluiters". 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 „Fantasia". I.001.45 Orgelspel. 2.0Q Gramofoonmuziek. 3.30 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 VARA-orkest. 6.30 Causerie „Ons land uit de lucht gezien". 7.05 Vervolg concert. 7.30 Causerie „Vrijzinnige Protestanten in Noord-Brabant en Limburg". 8.00 Herhaling S.O So-Berichten. 8.03 Berichten A.N.P. VARA-Varia. 8.15 Boyd Neel Strijkorkest. 8.45 Declamatie. 9.00 Vervolg concert. 9.30 Orgelspel (Gr.pl.) 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Radiotooneel met muziek- 10.35 Gramofoonmuziek. II.00 „Fantasia". 11.3012.00 Gramofoonmuziek. f Hilversum II. 301 M. NCRV-Uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (Gr.pl.) 8.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Vioolvoordracht. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Kwintetconcert. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Voor jeudige postzegelverzamelaars 3.00 Zang en piano, en Gramofoonmuz. 3.45 Christ. Liederenuurtje. 4.45 Kinderuur. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Causerie over het Binnenaanva- ringsreglement en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. Herhaling S.O.S.-Beriehten. 8.15 Haagsch Koor van de Vereeniging v. d. Volkszang. 9.00 Causerie „Donkere wolken boven onze wateren. 9.30 Vervolg concert. 10.00—10.05 Berichten A.N.P. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. D r o f tw i ch, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Het BBC-Variété-orkest en solist. 1.20 Het Govan Burgh orkest. 2.05 Gramofoonmuziek. 2.35 Harry Englemans's Kwintet. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.50 Pianovoordracht. 4.20 Vesper. 5.10 Gramofoonmuizek. 5.20 Henry Hall en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.40 Ch. Ernesco's kwintet. 7.20 Het BBC-orkest. 8.05 Causerie „Radiollympia 1937" 8.20 Vaudeville-programma. Pleziervaartuig omgeslagen bij Alexandrië REEDS DERTIG DOODEN AANGESPOELD. Door het omslaan van een pleizier- vaartuig te Alexandrië is een groot aan tal personen omgekomen. Reeds zijn der tig lijken aangespoeld. De opvarenden keerden terug van de feesten, die elk jaar op het strand van Agami, vlak tegenover de haven van Alexandrië, worden gehouden. Het vaar tuig, dat blijkbaar te zwaar beladen was, is door een verkeerde manoeuvre omge slagen en alle opvarenden kwamen in zee terecht. Het is op het oogenblik nog niet mogelijk, het juiste aantak slachtoffers op te geven. Omtrent de scheepsramp bij Alexandrië weet het Duitsche Nieuwsbureau te mel den, dat het hier gaat om twee zeilsche pen vol pelgrims, die van een bedevaart terugkeerden. Vlak voor de haven sloe gen de beide booten om. Van de rond ze ventig passagiers konden slechts vier ge red worden. De overigen werden door de krachtige strooming meegesleurd en ver dronken. POKKEN IN VLUCHTELINGENKAMP IN KENYA. In het kamp, dat voor de uit Abessinië afkomstige vluchtelingen in de Noorde lijke grensprovincie van Kenya is inge richt, zijn pokken uitgebroken. Het aan tal vluchtelingen bedroeg onlangs 5000, doch thans zouden het er eenige duizen den meer zijn. 9.15 Gevarieerd programma. 10.00 Berichten. 10.20 BBC-Symphönie-orkest en solist. 10.55 BBC-Variété-orkest en solisten. 11.20 Bram Martin en zijn Band. 11.50—12.20 Hot Jazz (Gr.pl.). R a d i o-P a r i s. 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 „Les Cadets de France" en Zang. 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Zang. 5.20 Labis-orkest. 7.20 Zang. 8.50 Orkestconcert. Hierna „Le diable ga lant", operette. 10.50 Gramo^onmuziek. Keulen, 456 M. 6.50 Hermann Hagestedt's orkest. 8.50 Vliegeniersorkest. 12.20 Verzoek-concert. I.35 Omroeporkest. 2.35 Gevarieerd concert. 5.05 Lippisch Landestheater-orkest. 6.40 Kinderkoor. 7.10 Hermann Hagestedt's okest. 8.30 Radiotooneel. 9.30 Blaesconcert. 10.50 Viool en piano. II.1512.20 Omroepkleinorkest. Brussel. 322 en 404 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. I.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroeporkest. 6.20 Salonorkest. 7.20 Trioconcert. 8.20 Kleinorkest. 9.20 Symphonieconcert mmv. solist II.0011.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. I.502.20 Gramofoonmuziek. 5.25 Jo Bouillon's dansorkest en de La- nigriro Hot Players. 6.35 Omroeporkest. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepsymhonie-orkest en soliste 9.20 Radiotooneel. 9.55 Gramofoonmuziek. 10.00 Vervolg-symphonieconcert. 10.3011.20 Omroepdansorkest. Deutschlandsender, 1571 M. 7.20 Vroolijk gevarieerd programma. 9.35 Omroeporkest en -koor. 10.20 Berichten. 10.50 Fluit-Trio. 11.05 Weerbericht. II.2012,20 Omroepkleinorkest. Gem. Radiodistributiebedrijf te Leiden. 3de Programma. 8.00 Keulen. 10.35 Parijs R. 11.05 London R. 12.50 Brussel VI. 13.35 Keulen. 14.20 Parijs R. 15.35 London Reg. 17.20 Parijs R. 18.20 London Reg. 19.10 Keulen. 20.05 Parijs R. 20.20 Brussel Fr. 21.20 Rome of div. 23.35 Berlijn. 4de Programma. 8.00 Brussel VI. 9.20 Diversen. 10.35 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.40 Droitwich. BRAND IN EEN PETROLEUM- OPSLAGPLAATS. Uit Campana (Argentinië) wordt ge meld, dat in een petroleumopslagplaats van de India Company brand is uitge broken. Tweehonderd millioen liter pe troleum worden door het vuur bedreigd. De brandweer tracht uitbreiding, van het vuur te voorkomen. j Nader wordt uit Buenos Aires gemeld, dat men thans deri brand meester is. 1.800.000 liter petroleum zijn verbrand. LUCHTVAART VLIEGONGELUK IN ARGENTINIë. Drie dooden. Op 18 mijlen van San Luis is een vlieg tuig van de Pan American Airways, dat op weg was van Mendoza naar Cordoba, neer gestort en verbrand. Drie leden der beman ning kwamen hierbij om het leven. AMERIKAANSCH MARINEVLIEGTUIG NEERGESTORT. Zes inzittenden omgekomen. Tijdens nachtelijke oefeningen is te San Diego (Californië) een Amerikaansch ma rinevliegtuig verongelukt. Van.de acht in zittenden kwamen zes om het leven. De beide anderen werden gewond. Het verongelukte toestel behoorde tot het type, waarmede, als een der modernste machines, de massavluchten zijn onderno men naar Hawai

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9