nederl. r.k. Volksbond ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 IMTERPAROCHIEELE JEUGD IN NOOD. In de striemende slagen, die in de we reld-economie al sinds jaren neerkomen op alle standen, is de kermende kreet van een jeugd in nood meerdere malen vernomen. Jeugd in nood, en voor ons rijst 't beeld van duizenden jonge menschen, die den arbeid slechts kennen bij naam. Zij kwa men van de schoolbanken, behaalden hoog stens de graad van loopjongen en stonden toen geslagen aan het stempellokaal. Met kapot geslagen toekomstdroomen, vaak ook met een kapotte ziel. Ze kunnen wel eens bits uit de hoek ko men, met ontzettend felle, dikwijls niet te verantwoorden critiek. Doch neem het hun maar eens kwalijk. Hun leed wegredenee- ren is onmogelijk enen toch, in meer dere dingen hebben zij gelijk ook. Ons trof eens de opmerking: wat is er toch weinig liefde. Inderdaad, de persoon in kwestie had te veel ondervonden om nog het ideaal der dienende naastenliefde als iets grijpbaars te zien. En daarom dreef hij af van de veilige kust en kwam in de volle zee der wanorde, der haat, der kan- kerzucht, der lafheid. Jeugd in nood, veel erger dan de mas sa vermoedt en met funester gevolg naar mate de geestelijke weerstand kleiner is. Want dat is zoo merkbaar, het milieu van het ouderlijk huis spreekt mee. Jeugdige werkloozen, met een begrijpenden vader en een lieve, zorgzame moeder kunnen heel wat moeilijkheden verdragen. Maar als de christelijke sfeer uit het huis wordt ge jaagd. dan zal ook de liefde als een riet stengel worden geknakt. Dan zijn de va ders en de moeders niet meer in tel, dan groeit de jeugd op voor den galg van we- reldverdwazing en wereldrevolutie. Want niet per se de leegheid der han den is het ergst. Veel en veel gevaarvoller is de leegheid der geesten. Vele jeugdigen gelooven niet meer, grootendeels omdat hun ouders de gave van het geloof reeds hebben verkwanseld voor wat materie. Sloeg niet het socialisme in menig ar beidersgezin het geloof in stukken? Bebel had gelijk: „Godsdienst en socialisme zijn als water en vuur". Zij kunnen elkaar on mogelijk verdragen. Met dit al groeit in ons volk een ge slacht of van godsdienstloozen, van heide nen. Wij weten, dat menig politiek-heiden zich nog gaarne siert met een christelijk tintje. Maar de kern van het leven hebben ze verworpen en hun levenspractijk is een lot zonder God. Ze zijn blind voor de waarheid. Hoevel te meer moeten de jongere ka tholieken, ook in hun werkloosheid, zich bewust blijven van hun roeping. Omwille van de heidenen, die God niet kennen toch ook een ziel hebben. En hoe dank- boor moeten ze zijn voor het bezit van goe de, katholieke ouders. Jeugd in nood is een wereldprobleem. En alleen in ons land zijn er nog wel 100.000 zonder arbeid. Menschen pogen in deze chaos ordening te brengen, maar hun pogen is onvruchtbaar. Wat peuteren we toch zonder God er in te betrekken? Want ze tobben omdat niet bidden; Hij, Die de wereld beheerscht en Wiens inzicht alles leidt en bestuurt, mogen we niet voorbijgaan. Redder der wereld, red onze jeugd in nood. Zoon van St. Josgeph geef ons arbeid en brood! S. M. IS DAT WAAR? Dat de verkiezingen zoo schitterend zijn geslaagd? Is het niet beter te spreken van een niet verwacht succes? Want wat is de waarheid? Nog zijn er duizenden stemmen verloren gegaan, nog is er geknoeid met val sche leuzen en voorspellingen, nog zijn er met de wetenschap van doelloos werk toch doorgegaan met tweespalt te zaaien tus- schen het katholieke volksdeel. En intusschen hebben ook de verslage nen weer wat van zich doen hooren. Niet bepaald vriendelijk en vol haat tegenover de katholieken. Rome zou de schuld zijn van alle wereldellende. Is dat waar? Laat men ons eens één be wijs daarvoor geven. Maar neen, men werkt liever met holle frasen en laat zijn fantasie in woeste droombeelden voorthol len: Rome en Moskou zijn één. Is dat waar? Rome. het Vaticaan, met den zendbrief „Divini Redemptoris", te gen het goddelooze en menschonteerende communisme! Wat een domheid en leugen spreekt uit zulke praatjes. Vergeten wij jongeren toch nooit, dat we leven te midden van, soms onbewuste, lasteraars. En dat wij den plicht hebben ons te wapenen. Kennis, gedegen kennis, is noodig van alle zaken, die de politiek raken. Dat kost inspanning, studie, offers door ondervinding en critiek, maar we moeten dat alles ondergaan om er sterk door te worden. St. Josephs-Gezellen, die al hun ver wachten in Christus gesteld hebben, we ten echter ook de politiek ondergeschikt aan den godsdienst. Het blijft een middel, al is het dan een machtig middel. Zijn wij allen klaar voor den voortduren- den strijd? SEVERUS. BELANGRIJKE DATA. Zondag 5 Sept. excursie naar het vliegveld „Schiphol". De tocht gaat per fiets. Aangeraden wordt brood mee te ne men. Maximumkosten per deelnemer 30 ct. Opgeven aan de comm. Reizevoort en Bot. Dinsdag 7 Sept., vegadering der afd. Gezellen. Zondag 12 Sept. viering van het elf de jaarfeest der Retraiteclub. Te 8 uur H. Mis mte algem. H. Communie; te 9.15 uur ontbijt en jaarvergadering. Dinsdag 14 Sept. vergadering der afd. Gehuwden Dinsdag Sept. vergadering der afd. Gezellen. ASPIRANTEN-CURSUS. Woensdag 1 Sept. begint de aspiranten cursus. Er zijn weer 14 candidaten, die dan op Zondag 10 October geïnstalleerd zul len worden. Mochten er nog jongemannen zijn, die den leeftijd van 17 jaar bereikt hebben en lid wenschen te worden, dan moeten zij zich vóór 1 Sept. als lid laten inschrijven. Hetgeen geschieden kan in het Gezellenhuis, iederen avond tusschen 8 en 10 uur. BIBLIOTHEEK. Op de jaarvergadering werd besloten om de zittingavond met één avond te ver meerderen en wel op Donderdagavond. Wij willen er nog even de aandacht aan wijden, opdat dit aan allen, die er eenig belang bij hebben bekend wordt. Het is ook van belang dat vele anderen hiermede op de hoogte gesteld worden, omdat daardoor weer een nieuwe stroom van dezers bij ons kan komen lezen. Im mers, voor velen was de Zaterdagavond en de Zondagmiddag altijd bezet en konden zij daardoor niet bij ons komen lezen. Nu de Donderdagavond er bij is, kunnen dus laatstbedoelde personen wel bij ons ko men lezen. Wij hopen dan ook, dat vele hiervan gebruik zullen maken en wy vol gend jaar moeten zeggen: „Het is zeer goed geweest om dien Donderdagavond er bij te nemen, het aantal lezers is er door verdubbeld!" Maar behalve dat wy hopen op vele nieuwe lezers, er zelfs op rekenen, ver wachten wij vooral ook dat er vele abon nementen genomen zullen worden. Dit is financieel toch veel voordeeliger voor U? Reken maar uit: Ongeveer 40 leeswerken is, wanneer U 2 boeken per week neemt ƒ4.Wanneer U een abonement neemt betaald u ƒ1.50 en spaart u dus ƒ2.50 uit. Wij kunnen ook niet anders dan u aan raden: „Neemt een abonnement, het is ge makkelijk en voordeelig!" Volgende week zullen we iets mededee- len omtrent de nieuwe boeken. BIBLIOTHECARIS. Jaarverslagen. Op een paar na zijn alle jaarvergaderin gen weer gehouden. Secretarissen en pen ningmeesters moeten er voor zorgen, dat hun verslagen in tweevoud gemaakt wor den. Een om zelf te bedaren, de ander of in het archief der Gez. Ver. bewaard te worden. plaatselijke centrale arbeidersbeweging VACANTIE. Zij die werken gelukkig breekt deze gedachte zich meer en meer baan heb ben eens in het jaar een rustpoos noodig, eenige dagen vrijaf, dus vacantie om de be slommeringen van den arbeid een oogen- blik te kunnen vergeten. Bij verschillen de groepen in de samenleving is dit reeds als een zeker recht erkend en daarom zijn de arbeiders in die bedrijven, waar een va- cantieregeling bestaat er dankbaar voor dat hun eveneens een dergelijk recht wordt toegekend, al is de doorvoering van een va cantie over de geheele linie dan nog geen voldongen feit. Vacantie! Hoe heerlijk klinkt dit woopd je in de ooren. Het doet je onwillekeurig terugdenken aan je schooljaren, wanneer voor het laatst de bel klonk, waardoor werd aangekondigd dat het schooljaar was be ëindigd, dus dat de groote vacantie begon. Men was vrij, ontslagen van de lasten van de school. De vrije natuur lokte en gretig werd gebruik van de vrijheid gemaakt om zich te ontspannen. Evenzoo heeft het woord vacantie, voor hen die werken, een aangename klank; voor de arbeiders, wij verklaren dit hier openhartig, in dubbele mate! Wel kunnen zij zich de weelde van een tocht naar het buitenland niet veroorloven, maar de dag uitstapjes, welke men zich, al is het op be scheiden wijze, in verband met de ernst der tijden, nog kan veroorloven, brengen een aangename afwisseling in het werkers- bestaan. Nieuwe krachten worden verza meld, verfrischt en gestaald wordt weder om, na de vacantiegeneugten, met opge wektheid den arbeid hervat, vol blijheid en levenslust. Helaas, wij moeten dit betreuren, kun nen nog lang niet allen zich op een va cantie beroemen, daar benepen ideeën van sommige menschen zulks nog maar al te vaak verhinderen. En toch, waarom heb ben zij, die tot nu van vacantie verstoken zijn gebleven, daar niet evengoed recht op? Inderdaad zou een wettelijke regeling tot het verplicht invoeren van vacantie, zoo als berichten ons onlangs uit het buiten land kond deden, hier veel goed kunnen maken. De regeering kan, door aan het tot stand komen van een dergelijke regeling mede te werken, een cultureel werk ver richten, waar velen haar dankbaar voor zullen zijn. Bovendien is het jammer, dat een va- cantie-toeslag in vele gevallen nog tot de vrome wenschen behoort, waardoor het voorkomt, dat er zijn, die bij het genieten van hun vacantiedagen de tering niet naar de nering weten te zetten. Veelal komt dit ook voor, omdat de loonen van hen die werken, vaak nauwelijks toereikend zijn voor het eerste levensonderhoud, waar door het voor hen niet mogelijk is zich de weelde te kunnen permitteeren etxra uit gaven te doen, zelfs niet /oor kleine uit stapjes in de vacantie. Er is dus bij va- cantie-vrijheid nog maar al te zeer te con- stateeren een tekort voor vacantie-blijheid. Blijheid, welke bestaat als men zich een uitstapje kan getroosten, waar eenige geld middelen voor benoodigd zijn. Wanneer dit hun ideaal verwezenlijkt zou zijn geweest, hoeveel temeer zou dan de vacantie bij dezulken hebben voldaan. Er zijn ook anderen, in het bezit van va cantie, die zich blijheid op een ongemo tiveerde manier toeëigenen, n.l. door schul den te maken, daardoor hen, die zich de gelukkige leverancier van dergelijke per sonen mogen noemen, er aan wagen. Uit de bij schrijver dezer bekend zijnde vaststaan de feiten, slechts enkele voorbeelden: Een familie gaat voor zijn vacantie drie weken naar Katwijk, maar heeft bij één leveran cier niet minder dan ƒ60.achterstand in betaling. Een ander maakt het nog bon ter. Bij een slager voor 200.achter stand te boek staande, veroorlooft men zich toch de weelde, zijn vacantie in Zwitser land door te brengen. Met deze enkele voorbeelden, welke juist zijn en aan gegevens ontleend, kunnen wij volstaan, maar zij wijzen er op, dat de vacantie door dergelijke menschen te veel als een object wordt gebruikt, om zich ten koste van anderen iets te veroorlooven, dat inderdaad buiten hun kunnen gaat: Door zoo te handelen, zelf voorstander zijnde van een vacantie met alles wat deze kan veraangenamen, maken zij het hun leveranciers, die ook hun vacantie op tijd behooren te genieten, dit, door hun achter stand, onmogelijk. Een daad dus stellend v/elke ten allen tijde is af te keuren en nim mer goed te praten. Een vacantie-toeslag is mede daarom aan te bevelen, omdat daardoor dergelijke euvels wellicht uit de wereld geholpen zouden worden, en anderen een vacantie te bezorgen, moet de vacantie voor een ieder zijn slechts vacantie-idee! Laat daarom de vacantie voor een ieder zijn slechts het middel om zich te verpoozen op een wijze, welke hij zich zal kunnen veroorloven! Dan pas zal de vacantie voor u zijn wat zij zijn moet en van narigheid zult ge bovendien verschoond blijven! OVER BESCHAVINGEN. De Sociale Studiedagen, welke vanaf he den tot en met Dinsdag a.s., in de Bisschop pelijke Nijverheidsschool te Voorhout van wege het Centraal Bestuur van den Ned. R.-K. Volksbond worden gehouden, zullen de licht- en schaduwzijden van de verschil lende beschavingen den deelnemers duide lijk maken. Wij willen hier een beknopt overzicht geven van de stof, welke gedurende de Studiedagen wordt behandeld, waardoor het groote nut van Studiedagen voor een ieder duidelijk wordt. We nemen dan waar, dat verschillende menschenrassen of op zichzelf staande volkengroepen geographisch bezien door eeuwenlange evolutie zich éigen ma ken een zekere volkomenheid of wel ver fijning in gedachtengang, gewoonten, tech niek en levensvormen. Naar gelang de graad van volkomenheid, die bereikt is, hooger of lager ligt, zegt men, dat een ras of volksgroep op een hooger of lager peil van beschaving staat. Bij ontleding van het begrip „bescha ving" ontdekken we. dat het is opgebouwd uit een geestelijk en stoffelijk element. Hoofdfactor zijn de geestelijke waarden, omdat zij de cultuur uitmaken, die de ziel is van de beschaving. De heerschappij over de stof, die de beschaafde mensch bezit en de vervolmaakte levensgewoonten, die hij zich heeft eigen gemaakt, zijn slechts af geleide factoren, met andere woorden: effec ten van zün cultureele ontwikkeling. En zoo worden de beschavingsproblemen in laatste instantie teruggebracht tot proble men van geestelijke orde, overeenkomstig de opvatting, die de dragers eener bescha ving hebben van het leven, zijn oorsprong en zijn einddoel. Er is altijd geweest, en er is ook heden ten dage nog een groote verscheidenheid van beschavingen. Ze trekken elkander aan, ze vermengen zich met elkander, maarook stooten ze elkaar af als te gengestelde polen. Materialistisch en tech nisch constateeren was een tendenz naar nivelleering; op geestelijk gebied echter zijn er ernstige conflicten ontstaan als ge volg van diepgaand verschil in levensbe schouwing, van tegenstrijcfcge belangen, van hoog opgevoerd nationalisme en ras- senbewustzijn. Het zou te ver voeren elk dezer bescha vingen aan een bespreking op de Studie dagen te onderwerpen, daarom heeft men zich bepaald tot een algemeene schets van de beide hoofdvormen, namelijk de Oos- tersche en Westersche beschaving, welke zullen worden beschouwd als eenheden van beschaving en bezien in haar meest karak teristiek verschijningsvormen, zonder te treden in een gedetailleer de bespreking van het verschil in beschavingsniveau, dat men by de klassen of standen"bf kasten van een zelfde volkerengroep ka- waarnemen. Daar de volkeren in het Oosten, vermoe delijk reeds 200Ö jaar vóór Christus, toen in het Westen nog slechts oernormen van beschaving aanwezig waren, tot een vrij hooge trap van ontwikkeling waren opge klommen, wordt eerst deze beschaving in een tweetal lessen besproken Vele eeuwen lang bestond er weinig of geen contact met het Westen. Eerst in de 17de eeuw wer den de Chineezen, dank zij den missie-ar beid der Jezuieten, met de Westersche ideeën, kunsten en wetenschappen bekend gemaakt. Sterker, en meer blijvend werd de Westersche invloed in de tweede helft der 19de eeuw, toen het snellere verkeers wezen, dank zij de technische uitvindingen, Oost en West dichter bij elkaar bracht. Meer dan vroeger brachten de missionaris sen in het Oosten de heilsleer van het Evangelie. Oostersche studenten bezochten Europeesche universiteiten en importeer den het moderne paganisme en de Kan- tiaansche wijsbegeerte. Vanuit Rusland drong het communisme binnen. Dit alles verwekte reactie. Er ontstond een opleving van het Oostersche rassenbe- wustzijn en als gevolg daarvan een scherp conflict tusschen Oostersche en Wester sche beschaving, bijv. de beweging van Ghandi in Indië en het streven van Japan naar hegemonie in het Oosten. Om een duidelijk inzicht te krijgen wor den daarna eenige lessen gegeven over de invloeden van de Westersche beschaving, welke haar oorsprong vindt in de landen rond de Middellandsche Zee, uiteindelijk de Grieksch-Romeinsche beschaving, welke in het begin onzer jaartelling, doordeesemd en vervolmaakt werd door het Christendom. Dan zal worden nagegaan de invloed van het Jodendom op de Westersche bescha ving, welke geen nieuwe beschaving brengt, doch slechts de bestaande bezielt, dikwijls een overheerschende positie in neemt en vaak uitgroeit tot een vijandige gezindheid, tot anti-semitisme. Een vergelijkende beschouwing dezer stelsels, welke zich als beschavingsfactoren opwerpen, moet den deelnemers aan de Stu diedagen als eindconclusie brengen, dat alleen het Christendom de gees telijke conflicten, die er tusschen de be schavingen bestaan, tot oplossing kan bren gen. Geen der andere levensbeschouwin gen zal hiertoe in staat zijn. Het Boeddhisme niet, omdat het met zijn Nirwana-leer en de daaraan ge paard gaande vernietiging der menschelij ke verlangens te zeer in strijd is met de natuur, om ooit door de meerderheid der menschen te worden aangehangen. Het Mohammedanisme niet, om- det het de menschelijke driften niet beteu gelt, slechts waarde hecht aan - uiterlijke vormen en innerlijke beleving van de ze denwet veronachtzaamt. Het liberalisme niet, omdat het door zijn individualisme, zijn onbeperkt vrijheidssysteem een onbeteugelde concur rentie in het-leven roept, welke, zooals de ervaring leert, de volkeren ten opzichte van elkander wantrouwens maakt en ver wijderd houdt. Het Marxisme niet, omdat het God loos is, de menschelijke natuur verminkt en de liefde niet kent De moderne totaliteitssyste- m e n niet, omdat deze stelsels in wezen noodzakelijk moeten leiden tot scherper tegenstelling tusschen de rassen en de na ties Alleen het Christendom zal door zijn goddelijk princiep van univer- seele naastenliefde in staat zijn, de be schavingen vredelievend te doen samen gaan. Dit toch bezit in Christus de Bron van geestelijke verwantschap, die alle menschen ve"eenigt. EXCURSIE SANATORIUM „BERG EN BOSCH". Zondag, 15 Aug. 1.1. werd door een aan tal personen uit Leiden een excursie ge maakt naar het sanatorium „Berg en Bosch", te Bilthoven, de Instelling van het R.-K. Werkliedenverbond met wereldrepu tatie, waar patiënten verpleegd worden, die lijdende zijn aan de vreeselijke ziekte t.b.c. Per touringcar, te 9 uur vanaf het Bondsgebouw vertrokken, ging het eerst op Hilversum aan waar een uurtje gepauzeerd werd, maar door de gestadig neerplensen- de regen kwam van het bezichtigen van het fraaie natuurschoon weinig terecht. Te half drie werd Bilthoven bereikt, waar de deelnemers in de concertzaal van het Sa natorium, door den penningmeester van „Herw. Levenskracht", den heer J. D. Ver- zuu, welkom werden geheeten, die me de dank bracht aan hen, die zich de moeite hadden getroost, bij een dergelijken weers- toestand. hierheen te kernen om de zoo nuttige instelling van onze R.K. Arbeiders beweging te bezichtigen. Nadat spr. ver schillende mededeelingen over bouw, kos ten, verpleging, enz. had gedaan, werd een rondgang gemaakt door zalen, over terrei nen enz., waarbij door den geleider een explicatie werd gegeven. Daarna werden de werkplaatsen bezocht, waar het „Ado— speelgoed door de patiënten vervaardigd, ieders bewondering trok. Wederom bij het uitgangspunt aangekomen, sprak de heer Verzuu nog een kort slotwoord, waarna de heer W. Overdijk, secretaris van het comité Leiden van „H. L." in welgekozen woor den de heer Verzuu dank bracht voor de gulle gastvrijheid welke de deelnemers mochten ondervinden. VELEN HEBBEN REEDS aan den oproep gehoor gegeven en de voor hen waardelooze rijwielmerken in de daarvoor bestemde bussen, aanwezig in het Bondsgebouw, Steenschuur 15, gedepo neerd. Het Comité van de afdeeling Lei den van „Herw. Levenskracht" is daar dankbaar voor, maarom hen, die tot heden nog niet in de gelegenheid waren, nog een kans te geven de rijwielplaatjes voor een goed doel kwijt te raken, blijven de bussen in het Bondsgebouw gedurende de heele maand Augustus aan wezig. Zegt het voort!!! MAANDBERICHT VAN „HERWONNEN LEVENSKRACHT". In de maand Juli werden geheel of ge deeltelijk voor rekening van „Herwonnen Levenskracht" naar het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven uitgezonden 15 per sonen, naar Hornerheide één persoon, en naar Maria Auxiliatrix één persoon. Op 31 Juli 1.1. waren in verpleging 71 mannen, 57 vrouwen» 146 kinderen en 18 patiënten in de nazorg. AAN DE ONGEORGANISEERDE WERKLOOZEN lid zijnde van onze Standsorganisatie, de afd. Leiden van den Ned. R.-K. Volks bond, kunnen wij berichten, dat goedgun stig is beschikt op ons verzoek, van 26 Mei 1937, waarin werd verzocht goedkeu ring te hechten dat ook aan ongeorgani seerde werkloozen, lid zijnde van den R.K. Volksbond, wordt toegestaan in het Bonds gebouw hun stempelplicht te vervullen, be nevens de steungelden in ontvangst te ne men. De regeling zal zoo spoedig mogelijk in werking treden, waarover nadere in lichtingen op het kantoor zijn te verkrij gen. SCHRIFTELIJKE CURSUSSEN te geven door het Centraal Bureau der K. S A. te Leiden, in Staatsinrichting en Staathuishoudkunde. De aanmelding ge schiedt onder opgaaf van volledig adres bij het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden en door gelijktijdige overmaking per postwissel of per girorekening van het Centraal Bureau No. 57216. Voor cursus „Staatsinrichting" bedraagt het lesgeld plus kosten leiddraad ƒ28.20, terwijl in uitzon deringsgevallen kan worden toegestaan, dat het lesgeld in twee termijnen wordt betaald. Het cursusgeld voor den cursus „Staat huishoudkunde" bedraagt 25.benevens ƒ.10 (incl. porto) voor het gebruiken boek. De aanmelding en betaling kunnen ge schieden aan het Centraal Bureau van de K. S. A., Steenschuur, Leiden tot en met 15 September a.s. Het liefst ziet men, dat de deelnemers, met het oog op een goede voorbereiding, zich reeds thans opgeven. DE N.V. CENTRALE VOLKSBANK geeft in een keurig verzorgd jaarverslag een duidelijk beeld van het verhandelde over het jaar 1936. De directie van de spaarbank van onze R.-K. Arbeidersbewe ging constateert met vreugde, dat deze in stelling in 1936 over het algemeen aan de verwachtingen heeft beantwoord. Ondanks vele moeilijkheden, mede in verband met de devaluatie, kon zij nog een overschot boeken van 16.451.76, dat is ongeveer 1300.meer dan in het vorige jaar. Het totaal in omloop zijnde spaarboekjes per 31 December 1936 bedroeg 31493, waarbij een vooruitgang was te constateeren ter wijl 3073 nieuwe spaarboekjes werden uit gegeven. Er is dus alle aanleiding, gezien het gezond financieel beheer, de Centrale Volksband bij een ieder aan te bevelen. DE COÖP. LEVENSVERZEKERING-MIJ. „CONCORDLA" U.A. een krachtige instelling van onze katho lieke Arbeidersbeweging geeft in haar jaar verslag 1936 een duidelijk overzicht, waar toe de Arbeidersbeweging in staat is, in dien haar leden maar begrijpen, dat de in stellingen dier beweging door en voor hen tot stand zijn gekomen en derhalve ten alle tijde het belang der leden (verzekerden) steeds op den voorgrond plaatsen. Kan dit in het algemeen gezegd worden van alle in stellingen der katholieke Arbeidersbewe ging, dan is dit wel zeer in het bijzon der van toepassing op „Concordia". Zij toch heeft in haar geheele arbeid, naast het ze ker stellen der verrekeningen op zich, vooral ook het sociale element laten gel den en dus begrepen, dat zij een sociale taak had te vervullen. Uit het verslag is deze conclusie te trekken, dat wij niet an ders dan gunstig over „Concordia" kunnen oordeelen. VAN DE REDACTIE. De correspondentie, deze rubriek betref fende, moet gezonden worden aan het Re dactie-adres: Verlengde Bloemistenlaan 45. De eerstvolgende rubriek verschijnt 11 Sep tember a.s. Bijdragen daarvoor bestemd worden ingewacht tot uiterlijk 8 Septem ber a.s.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10