De worsteling om Sjanghai DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Ook Japan verwerpt liet Britsche voorstel 28ste jaargang VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1937 No. 8806 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi| vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onzv. Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Verdwijnende stelsels De Haagsche briefschrijver in de „Tijd" bespreekt de crisis in den Vrijheidsbond, en hij verdedigt den voorzitter van het hoofdbestuur, dat zooveel klappen krijgt: den heer Wendelaar: „Niet de heer Wen- delaar heeft gefaald, maar het liberalisme zelf, dat in den nieuwen tijd verouderde, verschrompelde en vergat, zich op natuur lijke wijze te verjongen". Niet juist gezegd schijnt 't ons, dat de liberale partij zich „op natuurlijke wijze" moet „verjongen". Wij zouden het liever aldus willen uitdrukken: de liberalen zul len niet langer zich kunnen handhaven, als zijliberalen blijven. Het liberalisme, waarvan de ongebonden vrijheid op economisch terrein een wezen lijk bestanddeel is, moet die opvatting en practijk van vrijheid verloochenen, als het weer eenigen vat wil krijgen in het leven! Werkgevers, die voorheen die vrijheid nog zoo kwaad niet vonden, staan er nu veel sceptischer tegenover nu zij zélf er de nadeelen van ondervinden! En zoo er meerdere beginselen of opvattingen, die wezens-elementen van het liberalisme zijn, en die overboord gewor pen moeten worden, als het liberalisme zich wil handhaven. Zoo is 't echter niet alléén met het libe ralisme! De socialistische pers, die de boven-ge- citeerde woorden van de „Tijd" met wel gevallen citeert, moge bedenken, hoe de S.D.A.P. ten onzent zich aan het ver-vor men is, met afzwering van zijn grond-be ginselen, om aldus niet totaal te veroude ren en geheel en al te verschrompelen! De S.D.A.P., die voorheen was en ten deele nóg is en wil zijn: een tweede gietsel van het Marxisme (dat het Communisme zuiver wil beleven), gaat meer en meer de Marxistische beginselen afzweren. Wat weet menige sociaal-democraat zelfs on der de leiders nog van Marx, van het historisch materialisme, van de échte klasse- strijd-leer, van de waarde- en meerwaarde theorie! Wij overdrijven niet, als wij beweren, dat het liberalisme en het socialisme, zoo als wij deze stelsels in ons land kennen, verdwijnende stelsels zijn. Langzaam zetten zich in de partijen, welke de politie ke belichamingen dier stelsels zijn, andere beginselen of opvattingen vast. Van het échte liberalisme en het échte socialisme iB tenslotte weinig of niets meer overgeble ven en er zal dan waarschijnlijk komen een ander écht liberalisme en een a der écht socialisme! Wie ziet, hoe 't aan 't gisten is in Vrij heidsbond en in S.D.A.P., hoe daar tegen elkaar in-stroomende bewegingen moeilijk in eenzelfde bedding worden gehouden hij zal met ons constateeren, dat wij hier zonder eenigen twijfel mogen spreken van: verdwijnende stelsels. DE OVERSTROOMINGEN IN BURMA RANGOON, 20 Aug. (ANP.) Kortge leden hebben zich in Burma overstroomin gen voorgedaan, waarvan thans de balans is opgemaakt. Het blijkt, dat minstens 150 personen het leven hebben verloren en dat de schade aan eigendommen en vee ge raamd moet worden op 187.500 pond ster ling. Verscheidene duizenden dorpelingen zijn dakloos geworden, groote oppervlakten land zijn onder water komen te staan. Te gelijkertijd is groote schade aengericht door een cycloon langs de kust. Voor de geteisterde gebieden zijn snel hulpmaat regelen genomen. De voornaamste lijn, die Rangoon verbindt, met Mandalay, is ont wricht. Bijna 5000 arbeiders zijn in dienst genomen om de schade aan de lijn te her stellen. DE TOESTAND TE SJANGHAI. Japajmeezen kondigen staat van beleg af te Hongkioe. De Japanneezen hebben den staat van beleg afgekondigd te Hongkioe (Sjang hai). 15.000 Japanneezen zijn uit Sjanghai geëvacueerd, waar nog 10.000 Japannee zen zijn achtergebleven. Een overzicht van gisteren. De bladen te Sjanghai geven het vol gende overzicht van de krijgsbedrijven van den 19den Augustus te Sjanghai: Een Chineesch eskader heeft in den ochtend de Japansche linies in de Woe- soeng-straat en in de wijk Hongkioe en op den Oostelijken boulevard gebombar deerd, waardoor verschillende branden ontstonden. Om tien uur hebben achttien Japan sche watervliegtuigen .Tsjengjoe en Nan- ziang gebombardeerd. Hierbij werd een ambulance getroffen en twee soldaten en een dokter gedood. Om half twaalf bom bardeerden de Japanners Tsjapei, en om half vijf bestookten twaalf Japansche vliegtuigen Poetoeng. Om half twaalf des avonds heerschte op alle fronten rust. Slechts af en toe werden in Tsjapei ontploffingen gehoord. De bescherming der concessies te Sjanghai. De Chineesche burgemeester van Sjang hai heeft bezoek gekregen van den com mandant der plaatselijke Britsche strijd krachten. Deze officier verklaarde hem, dat de Britsche troepen niet zullen toe laten, dat de Japansche strijdkrachten doordringen tot den sector der nederzet ting, waarvan zij de bescherming verze keren. Deze sector is nabij het Noorderstation gelegen. In zijn antwoord wees de burgemeester er op, dat maarschalk Tsang Kai Sjek aan de Chineesche troepen uitdrukkelijk bevel heeft gegeven, de grenzen van de internationale concessie niet te overschrij den, op voorwaarde, dat de autoriteiten der concessie niet toestaan, dat de Ja panners deze grenzen passeeren. De- internationale strijdkrachten voor de bescherming van de nederzetting ne men van dag tot dag toe. Zij omvatten op het oogenblik 800 Fransche soldaten en 900 Fransche mariniers, 2.500 Britsche soldaten en 2.400 Britsche mariniers, 1000 Amerikaansche soldaten en 900 Amerikaansche mariniers, 50 Italiaansche mariniers en 200 vrijwilligers van het corps, dat gevormd is uit de buitenland- sche ingezetenen, die volgens hun natio naliteit in verscheidene compagnieën zijn verdeeld. Ongeregeldheden te Sjanghai. Volgens berichten uit Sjanghai zijn on geregeldheden ontstaan tengevolge van voedselschaarschte. Ook hebben Chinee- zen Japansche onderdanen op de Nan- ■kingroad aangevallen. Een Fillippijnsche bokser werd eveneens door Chineezen, die hem voor een Japanner hielden, aan gevallen. Een bres in de Japansche linies in Sjanghai? De Chineezen houden officieel staande, dat zij den oever bereikt hebben van de rivier bij de Oos telijke wijk der internationale concessie en aldus de Japansche linies in tweeën hebben gesne den. Een bevestiging hiervan uit onafhankelijke bron is nog niet ontvangen. Britsche wolkenkrabber in beslag genomen? Te Londen ontvangen berichten mel den, dat de Britsche wolkenkrabber te Sjanghai en een groote Britsche brouwe rij aldaar in beslag zouden zijn genomen. In Britsche diplomatieke kringen heeft men nog geen bevestiging ontvangen, doch men heeft medegedeeld, dat voor het geval deze berichten juist zouden blijken, de Britsche regeering vergoeding voor alle eventueele aangerichte schade en door belanghebenden gelden verliezen zou eischen. JAPAN VERWERPT ENGELSCH VOOR STEL BETREFFENDE SJANGHAI. De Japansche onderminister van bui- tenlandsche zaken heeft den Britschen zaakgelastigde te Tokio er van in kennis gesteld, dat de Japansche regeering niet aan vreemde naties de bescherming van Japansche onderdanen kan toevertrou wen. De onderminister beval den zaak gelastigde aan door de mogendheden, die het wapenstilstandsaccoord van 1932 heb ben onderteekend, invloed te laten uit oefenen op China, teneinde de ontrui ming door de Chineezen van de zóne, die bij genoemd accoord ingesteld was, te doen verhaasten, aangezien een dusdanige ontruiming snel een einde zou maken aan de vijandelijkheden. Naar uit goede bron wordt vernomen, zal de regeering der Vereenigde Staten zich aansluiten bij Frankrijk en Enge land om China en Japan voor te stellen, hun troepen' uit Sjanghai terug te trek ken en een wapenstilstand af te kondi gen. Reeds zijn gezamenlijke stappen ge daan, doch deze hebben geen resultaat opgeleverd. AAN DEN NANKAU-PAS HOUDEN DE CHINEEZEN STAND. Aan het front van Noord-China houdt de Chineesche verdediging ondanks de hevige Japansche aanvallen der laatste tien dagen op den Nankau-pas, die twee Chineesche regimenten gedecimeerd heb ben, nog steeds stand en worden den vijand zware verliezen toegebracht. De Chineesche staf verklaart er zeker van te zijn, dat de verdediging het uit zal houden. Aan het front van Noord- Tsjahar zijn de voornaamste punten alle door de Chineezen bezet, behalve Tsjang- peh, waarvan de belegering voortduurt. Japansche versterkingen komen aan om Jehol te verdedigen. DE JAPANSCHE LUCHTSTRIJD KRACHTEN MEESTER IN SJANGHAI. TOKIO, 20 Aug. (A.N.P.) De woord voerder van de Japansche admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat de luchtstrijd krachten der Japansche marine thans volledig meester zijn in de lucht in het gebied van Sjanghai. De Japansche lan dingstroepen zijn opgerukt in den Ooste lijken sector, hoewel de toestand in de andere sectoren geen wijziging heeft on dergaan. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat zes Chineesche vliegtuigen vanmorgen om ze ven uur vijftig verschenen zijn boven Hongkioe. Zij werden echter spoedig verdreven door Japansche marinetoestel len en luchtafweergeschut. Een onwaarschijnlijk bericht Volgens het Japansche agentschap Do mei meldt de correspondent van de „Jo- mioero Sjimboen" uit Sjanghai, dat de commandant van de Amerikaansche vloot in de Aziatische waterm, Yarnell, den Japanschen vice-admiraal Hasegawa heeft voorgesteld samen te werken met de Ja pansche vloot in het vuren uit zelfverde diging op Chineesche militaire vliegtui gen, wanneer deze vliegen over de inter nationale nederzetting en de rivier Wang- po. Het Amerikaansche oorlogsschip „Augusta" ligt gemeerd nabij het Japan sche vlaggeschip. Wederom bombardement van Nanking. De woordvoerder van de admiraliteit heeft vanmorgen om 11 uur medegedeeld, dat de luchtstrijdkrachten der Japansche marine, die gistermiddag het kruitmaga zijn vernield hadden, om acht uur des avonds wederom een raid op Nanking hebben ondernomen en tien bommen per toestel hebben neergeworpen op het ge bouw van den generalen staf en de mili taire academie, waar brand ontstond. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat alle Japansche toestellen naar hun basis zijn teruggekeerd. Hankau gebombardeerd. Een bericht uit Sjanghai meldt, dat de luchtstrijdkrachten der Japansche ma rine hedenmorgen in de vroegte een raid hebben ondernomen op Hankau en de vliegvelden en munitiefabrieken gebom bardeerd hebben, waar zware schade werd aangericht. Tevens wordt gemeld, dat de toestellen om zeven uur vanmorgen het arsenaal van Kiangnan en het Zuidelijke station van Sjanghai bestookt hebben, evenals de Chineesche troepen nabij het Noordelijke station en het vliegveld van Hoengjau. Gisteren hebben de vliegtui gen met succes het vliegveld en de Chi neesche stellingen te Kasing bestookt. Een verklaring van Konoje. De Japansche premier Konoje heeft he den verklaard, dat de Japansche regeering vasthoudt aan haar politiek om niet toe te staan, dat een derde partij interve nieert in de zaak tusschen China en Ja pan, die rechtstreeks geregeld moet wor den tusschen beide landen. De samenwerking tusschen China en Japan, door tusschenkomst van de Nan- kingregeering onder leiding van Tsjang Kai Sjek, is, aldus Konoje, in principe niet onmogelijk, maar de thans heer- schende omstandigheden maken, dat de kansen daarop nog ver van verwerkelij king af zijn. De Chineesch-Japansche sa menwerking vooronderstelt handhaving van vrede en orde in Noord-China, waar uit alle anti-Japansche en anti-Mandsjoe- rijsche elementen zoowel als alle commu nistische invloeden verwijderd moeten worden. Wat Noord-China aangaat, legde de premier er den nadruk op, dat het abso luut noodzakelijk is, dat het bestuur over dit gebied samenwerkt met Japan. Ernstige vijandelijkheden te verwachten. PEKING, 20 Aug. (A. N. P.). Japansche militaire autoriteiten deelen mede, dat drie Chineesche divisies, welke onder controle dei regeering van Nanking staan, opruk ken langs den spoorweg van Peking naar Hankau in de richting der Japansche stel lingen te Liang Hsi en die op 35 mijl ten W. van Peking. Men meer.t, dat ernstige vijandelijkheden op komst zijn. Twee Chineesche divisies hebben Mat- sjang, op dertig mijl ten Zuiden van Tien tsin bereikt, waar zij zich tegenover de Japansche stellingen bij Toelioe Tsjen be vinden. De Japanneezen hebben een in de buurt van Sjoe Yoeng Kwan gelegen punt be reikt. Een bericht uit "Sjanghai in de Japan sche bladen meldt, dat ruim een dozijn Russische piloten te Sjanghai aangekomen zijn en dat negen Russische gevechtstoe stellen op een zekere plaats bijeengebracht zijn om naar Sjanghai te worden gezonden via Lantsjau, terwijl nog een groot aantal Russische militaire toestellen via Sinkiang in Chineesch Turkestan naar Sjanghai wor den gestuurd. JAPANSCH BOMBARDEMENT. Op Chineesche stellingen ten Westen van Sjanghai. SJANGHAI, 20 Aug. (A. N. P.). Van middag hebben Japansche oorlogsschepen een algemeen bombardement ingezet op de Chineesche stellingen ten Westen van Sjanghai. De Japanneezen hebben in het Broad way Building, dat aan Britten toebehoort, een vluchtelingenkamp ingericht. Men merkt op, dat niet minder dan 70 procent van het Britsche kapitaal van 100 millioen pond, dat te Sjanghai geplaatst is, belegd is in de industriewijk van Sjanghai, waar de branden zoc hevig woeden. Een waarschuwend geluid van de „Times". LONDEN, 20 Aug. (A. N. P.). De „Times" schrijft in een artikel over de gebeurtenis sen in het Verre Oosten: „De jongste acti viteit van Japan in Noord-China hebben het de sympathie van de wereld doen ver liezen. Zijn onstuimig avontuur te Sjanghai is waard, dat het iets meer dan sympa thie verliesthet is tijd, dat Japan weet, dat de bewegingsvrijheid, welke het in Oost-Azië opeischt, in geen geval de vergunning, te spelen met de wettige belangen van Groot-Brittannië, impliceeht. Ernstig gevechten in het Noorden. TOKIO, 20 Aug. (A. N. P.). Het Japan sche telegraafagentschap Domei meldt, dat ernstige gevechten tusschen de voorhoede der Chineesche troepen en afdcelingen Ja pansche troepen in de nabijheid van Tsjautsjau ontstaan zijn. Tsjautsjau ligt op 50 km. ten zuiden van Peking aan de spoorlijn PekingHankau. Deze gevechten wijzen op het uitbreken van vrij groote krijgsverrichtingen in het gebied van Pe king-Tientsin. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De strijd te Sjanghai duurt voort. De Chineezen beweren, dat zij een bres gesla gen hebben in de Japansche linies. (1ste blad). De Duitsche geloofsbeweging tegen kar dinaal Faulhaber. (2de blad). Het onverwachte conflict tusschen Lis sabon en Praag. (2de blad). DE WERELD .IN VOGELVLUCHT De strijd in Sjanghai woedt nog altijd voort, maar de indruk is, dat de Japanners langzamerhand de overhand krijgen, voor al dank zij de superioriteit van hun lucht macht. Alleen in Honkioe worden de Ja panners ernstig bedreigd. Zij hebben er den staat van beleg afgekondigd. De Chi neezen beweren, dat zij de Japansche li nies in tweeën hebben gebroken, doch een bevestiging is daarvan nog niet binnenge komen. Uit het Noorden worden tegenstrijdige berichten ontvangen. De Chineezen zeggen stand te houden, ondanks hun groote ver liezen; de Japanners verklaren, dat hun definitieve overwinning bij Nankau nog slechts een kwestie van een paar dagen is. Het plotselinge afbreken van de diploma tieke betrekking door Lissabon met Praag blijkt een volkomen verrassing te zijn. De Portugeesche regeering is zoo woedend ge worden door de weigering van Tsjecho- Slowakije tot wapenlevering, omdat zij vermoedde, dat Rusland daar achter stak, die beweerd zou hebben, dat de bestelde wapens gebruikt zouden worden, om naar Spanje te worden gesmokkeld. Volgens officieele Tsjechische verklarin gen daarentegen is de weigering van een uitvoervergunning alleen te wijten aan het feit, dat de wapenfabriek niet in staat was de bestelling tijdig af te leveren. Men kan echter wel met z'n klompen aan voelen, dat deze officieele Tsjechische visie meer op den wensch beleefdheid te betrachten dan op waarheid berust. Dit wil zeggen, men laat duidelijk doorschemeren, dat de ware grond van de weigering het leve ringscontract na te komen inderdaad in de verdenking, dat de wapenen naar Spanje zullen gaat, moet worden gezocht en dat men dat niet met zooveel woorden heeft willen zeggen om de Portugeesche gevoe lens niet onnoodig te kwetsen. Naar Reuter verneemt, beschouwt de Britsche rggeering de verbreking der di plomatieke betrekking tusschen Portugal esn Tsjecho-Slowakije niet als een kwestie van onmiddellijk belang. IVJen hoopt even wel, dat de beide landen een verzoenings gezinde houding zullen aannemen en spoe dig tot overeenstemming komen. Ook al omdat het geschil onvermijdelijk in Mid den-Europa een ongunstigen invloed moet oefenen, zoowel als op de toekomstige werkzaamheden van de niet-inmengings- commissie. Italië en Duitschland hebben al direct hun instemming betuigd met dezen Por- tugeeschen maatregel. WEDEROM TROTZKIÏSTEN GEVONNIST MOSKOU, 20 Aug. (A.N.P.) De Oost- Siberische „Pravda" maakt melding van een nieuw proces te Irkoetsk tegen 34 per sonen, die beschuldigd werdén van spion- r.age en Trotzkisme. Zij werden schuldig bevonden aan het ten uitvoer leggen van instructies van den Japanschen spionnage- dienst tot het verzamelen van militaire in lichtingen. Voorts werden zij schuldig be vonden aan het vernielen van spoorlijnen in Oost-Siberië en aan samenzwering tot het vermoorden van Sovjet-leiders. De ver- oordeelen zijn terechtgesteld. DE TIMES-CORRESPONDENT ZAL MORGEN VERTREKKEN. BERLIJN, 20 Aug. (A. N. P.) Norman Ebbutt, de correspondent van de „Times", zal morgenavond om 9 uur 35 met den Noord-express uit Berlijn vertrekken.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1