LUCHTVAART VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT OERDE BLAD - PAG. 10 LAWNTENNIS DE WEDSTRIJD BELGIE—NEDERLAND. Nederlandsche spelers uitgenoodigd. Voor den jaarlijksche wedstrijd België Nederland, op Zaterdag 28 en Zondag 29 Augustus te Westende aan de Belgische kust te spelen, heeft de keuzeijcommissie van den N. L. T. B. een aantal speelsters en spelers uitgenoodigd, om zich voor na dere keuze beschikbaar te stellen. Deze da rners en heeren zijn: mej. Rollin Couquer- que, mej. Ter windt, mej. A. Kerckhoff, mevr. van BerkelBelzer, mej. Mechel, voorts H. Timmer, T. Hughan, H. van Swol, W. Karsten, W. Heijnen, W. Marin- kelle, D. Teschmacher, jhr. de Brauw, A. Lijsen, W. Ketjen, mr. M. Brouwers. Voor de enkelspelen zijn noodig vier dames en acht heeren. Voor de dubbels mogen an dere spelers opgesteld worden. DAMMEN. KELLER DAAGT RAICHENBACH UIT. Hopenlijk een match in 1938. De Nederlandsche damkampioen R. C. Keiler te Amsterdam heeft, naar de „Tel." meldt, zich tot den N. D. B. gewend om door deze tusschenkomst een uitdaging voor 1938 te richten aan den wereldkam pioen Raichenbach. Zooals bekend behaal de Keiler het nationale kampioenschap 1937 ongeslagen en is hij een der eerst on aanmerking komende spelers. Deze uitdaging is aan de oonden door gegeven. Wellicht zal Frankrijk en België voorstellen om eerst voorwedstrijden te houden om op deze wijze den sterksten speler tegen Raichenbach te doen uitko men. België had reeds terloops het voor stel gedaan om den kampioen van Neder- lang tegen den Belgischen kampioen te doen uitkomen en den kampioen van Frankrijk tegen dien van Zwitserland. De winnaars daarvan een kamp tot aanwijzing van den gene, die de match tegen Raichen bach zal opnemen. Bovendien is het niet uitgesloten, dat de Fransche kampioen voorrang zal heb ben bij een uitdaging, omdat Nederland reeds 2 maal de rechten zijn toegewezen. Het zou voor Keiler evenwel een tege moetkoming zijn, wanneer hij rechtstreeks een revanche tegen den wereldkampioen had, omdat hij de kans. dies hij in 1937 had. op sportieve wijze afstond. Het is niet bekend of deze match even tueel in Nederland, Frankrijk of België gespeeld zal worden. K. D. G. (Katwijk aan den Rijn). Woensdagavond werd door K. D. G. de achtste ronde van den zomerwedstrijd ge speeld. De uitslag luidt als volgt: Groep A. G. J. de VinkJ. C. v. Rijn 11 C. van DelftT. v. Beelen 20 J. FrekeW. Bötcher 20 C. KorpelshoekC. v. Rossum 20 Groep B. F. SpierenburgR. de Lange 20 J. v. ElkP. v. d. Gugte 20 (regl.) G. KoelewijnP. Bosman 00 (regl.) R. Haasnoot, vrij. Groep C. H. KoelewijnM. v .d. Gugten 20 W. KoelewijnG. Peet 20 J. LangeveldD. Kloos 20 J. de BestW. v. d. Eshof 20 (regl.) Uitgesteldè partijen: T. v. BeelenG. J. de Vink 11 PAARDENSPORT HET INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE AKEN. Laatste dag. Gisteren is het Internationaal Concours Hippique te Aken onder prachtig zomer weer en voor volle tribunes geëindigd. De Nederlandsche ruiters namen er niet aan deel. De heeren Pasman en Leeuwenberg waren trouwens reeds naar Nederland ver trokken. De voornaamste wedstrijd was een jacht- springen om den grooten prijs van Aken, waaraan 49 ruiters deelnamen. Slechts drie ruiters wisten het zware parcours zonder fouten af te leggen. Er moest toen over negen hindernissen,, waarvan er verschil lende waren verhoogd, worden overge sprongen. Alleen luit. Brinckmann (Duitsch land) wist met Erie nogmaals foutloos te rijden. Luit. Campello (Italië) kreeg zijn paard Ronco slechts met 4 fouten over den drievoudigen sprong heen, terwijl de Ier- sche kapt. Hafferman met Salmon Leap 12 fouten opliep. De uitslagen luidden: Jachtspringen om den grooten prijs van Aken: 1. Luit. Brinck mann (Duitschland) met Erie, 0 fouten; 2. Luit. Campello (Italië) met Ronco, 4 fouten; 3. Kapt. Hafferman (Ierland) met Salmon Leap, 12 fouten; 4. Luit. Poswick (België) met Acrobate 1/4 fout; 5. Luit. Fegelein (Duitschland) met Schorsch fout; 6. Luit. Gonze (België) met Ali Baba 3 fouten. Dressuurproef: 1. majoor Podhaski (Oos tenrijk) met Nero 3.5 punten; 2. Luit. Ger- hardt (Duitschland) met Absinth; 3. Luit. Colliander (Zweden) met Kal, ieder 8.4 punten; 4. Mej. Sandstroem (Zweden) met Pergola, 7.7 punten. Geschiktheidsproef voor jachtpaarden: 1. Ritmeester Neumeister (Oostenrijk) met Ruccola, 1,7 punt; 2. Luit. Ukermann (Fin land) met Ferro, 1.8 punt; 3. Overste von Pandschulidzew (Duitschland) met Diva 2.3 punt. VOETBAL DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Jaarvergadering van het District Leiden. In café-restaurant „Zomerlust" te Lei den. hield het District Leiden, gisteravond haar algemeene jaarvergadering. Behalve de afgevaardigden van verschillende ver- eenigingen waren mede aanwezig de hee ren H. Putter en A. Hubaty van het hoofd bestuur van den D. H. V. B. benevens de heer Kroon van het Bondsbureau. De voorz., de heer A. H. Schrama, opent te ruim 6 uur de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, heet in het bijzonder welkom de hoofdbestuursleden, waarna spreker zegt voor een moeilijke taak ge plaatst te zijn om een inleidend woord te spreken in verband met het lijvige, de ver- eenigingen reeds toegezonden 15de jaar verslag. Daarom wil hij zich beperken. We behoeven niet optimistisch te zijn, doch ook niet pessimistisch. Wel was er een terug gang van het ledental te constateeren, doch daarvan zijn deels de slechte tijdsomstan digheden oorzaak, deels ook de soms nog niet volmaakte samenwerking van over heid en ouders. De samenwerking met de jeugdbeweging liet hier en daar nog wel iets te wenschen over, maar gelukkig is daarin op verschillende plaatsen reeds een kentering gekomen welke verheugend stemt. Voorts wijst spr. op de junioren. Deze zijn de toekomst voor onze vereenigingen en daarom dient aan hen de volle aandacht te worden geschonken. Daarom wil spr. een waarschuwend woord laten hooren, zich vooral niet blind te staren op het eer ste elftal, doch als nummer één op het program te plaatsen behartiging van het junioren-probleem. Na nog gewezen te hebben op het ver keerde van overdreven club-chauvinisme, en na aangetoond te hebben dat vriend schappelijke omgang met elkander de wa re sportgeest bevordert, wees hij op den goeden geest, die er tusschen bestuur en vereenigingen onderling heerscht. Hij spreekt de hoop uit, dat dit ook voor de toekomst bestendigd moge blijven. Spreker hoopt, dat de besprekingen zakelijk en op bouwend zullen zijn, waarna hij het woord geeft aan den heer Taskin tot het lezen van de notulen der vorige vergadering, welke onder applaus door de vergaderden werden goedgekeurd. Bij het punt jaarverslagen hield de af gevaardigde van S. J. C. een betoog, waarin deze o.a. het een lichtpunt noemde, dat men tot doorvoering tracht te geraken van een adspiranten-afdeeling voor jongens tot 14 jaar. Hij zou het op prijs stellen als deze, vrij van finantieele zorgen voor de vereenigingen, kon worden tot stand ge bracht. De vragensteller werd vanaf de bestuurs tafel door voorz. en secretaris beantwoord. Namens de kascommissie bracht de heer C. M. Braun verslag uit over het afgeloo- pen jaar, waarbij hij rapporteerde, dat een zuinig en accuraat beheer door den penningmeester was gevoerd, waarvoor hem dank werd gebracht. De heer H. Putter, door den voorzitter uitgenoodigd om de kampioens-diploma's uit te reiken, bedankte voor deze onder scheiding, daar hij het meer op zijn plaats achtte, deze taak over te dragen aan den heer H. Hoogervorst, omdat deze in de eerste plaats als competitieleider daar recht op had. De heer Hoogervorst kweet zich daarna van deze taak, de kampioenen met een woord van gelukwensch de diplo ma's overhandigend, waarna de behande ling van de agenda van de Bondsverga dering van den D. H. V. B., op 4 Sept. a.s. in Haarlem te houden, tot aan het einde der vergadering werd uitgesteld. Tot bondsraadleden voor de a. s. Bonds vergadering werden door de vergadering benoemd de heeren L. v. d. Meer, J. C. de Haan, H. van Klink en L. J. Schrijvers, terwijl als plaatsvervangers werden aan gewezen de heeren: F. Homan, J. van Dijk, Th. Ruigrok en C. Heusden. De bestuursverkiezing had een vlot ver loop. Alle aftredenden werden bij enkele candidaatstelling herkozen, terwijl voor den heer J. J. Taskin, welke zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer Jos van Riel. Als voorzitter werd bij acclamatie her kozen de heer A. H. Schrama. De secretaris nam daarna het woord om in begeesterende woorden te memoreeren het feit, dat de voorzitter thans 10 jaar als zoodanig in functie is. Bij woorden van dank en hartelijke felicitatie wilde hij het niet laten, als stoffelijk blijk bood spreker hem namens de vereenigingen een prachti ge schemerlamp aan, welke de voorz. on der hartelijke dankzegging aanvaardde. Hierna nam de heer H. Putter, voorz. van den D. H. V. B. het woord. Het deed hem genoegen naar Leiden te zijn geko men, en was verheugd nog zoovele oude gezichten te zien, werkers uit vroeger da gen, welke de R. K. sportbeweging trouw waren gebleven. Voorts betreurt hij het vertrek van den heer J. J. Taskin, temeer omdat deze aan het onderwijs verbonden zijnde, zulk een goede schakel vormde tus schen de scholen. Hij sprak de hoop uit, dat deze in de toekomst nog eens op zijn thans genomen besluit zal terugkomen. Daarna sprak hij woorden Van dank tot het bestuur van het Leidsche District na mens het D. H. V. B.-bestuur voor de activiteit steeds ontplooid, in het bijzonder tot den secretaris den heer H. Hoogervorst. Mede in zijn dank betrok hij den voorz., den heer A. H. Schrama, die thans 10 jaar voor het District zijn beste krachten heeft gegeven. Het D. H. V. B.-bestuur heeft ge meend dit niet zonder meer te moeten la ten passeeren en spelde hem daarom het gouden Bonds-insigne op den borst. De vergadering betuigde zijn instemming met deze onderscheiding van haar voorzitter onder hartelijk applaus. De voorz., onder den indruk van deze lof hem toegezwaaid dankte in korte be woordingen voor deze hulde, stelde het op zeer hoogen prijs en zegde toe, dat dit KORTE WENKEN VOOR BADEN EN ZWEMMEN IN ZEE Wees altijd voorzichtig Ik begin weder met den algemeenen re gel: „wees altijd voorzichtig in zee". Bij krachtigen Zuid-Westen, Westen, Noord-Westen of Noordenwind, wanneer dus een zeewind waait, zal er steeds een flinke branding op de kust staan. Het is dan een ideale zee voor den bader. Een bader moet dan echter niet te ver in zee gaan; tot de borst is reeds gewaagd diep; immers de brandingsgolven duwen in de richting van de kust en het terug vloeiende onderwater zuigt en trekt als het ware zeewaarts. Zou men dus zijn evenwicht verliezen, dan wordt men direct door het terug vloeiende water zeewaarts getrokken en, voor dat men weer op de been is, het geen door den krachtigen golfslag niet zoo gemakkelijk gaat, is men reeds ontstel lend diep in zee. Het ligt dus voor de hand, dat, wanneer men reeds diep, b.v. tot aan de schouders in zee was, opstaan niet meer mogelijk zal zijn. Voor een „zwemmer" is de zee bij ge noemde winden (zeewinden) vrij onge vaarlijk, voor zoover althans zwemmen bij sterken golfslag nog mogelijk is. De bovenstroom voert hem steeds naar de kust terug. De invloed der „landwinden" is juist te genovergesteld. Over het algemeen is de zee bij landwinden spiegelglad. Het oppervlakte water wordt door den landwind zeewaarts gestuwd en het on derwater is gericht naar het strand. Vooral bij vallend water (wanneer dus de ebstroom loopt), moet een zwemmer, wanneer een landwind waait, zeer voor zichtig zijn. Doordat de bovenstroom zeewaarts ge richt is gaat het gemakkelijk om in be trekkelijk korten tijd een heel eind van het strand verwijderd te geraken, Het terugzwemmen zal onder deze om standigheden echter niet altijd even ge makkelijk gaan en, wanneer men nu het ongeluk mocht hebben in een „mui" te geraken, dan is het onbegonnen werk te trachten naar de kust terug te zwemmen. Let op de golfjes vóór u. Vermindert ondanks uwe inspanning de afstand niet, dan kunt gij er zeker van zijn in een „mui" te zijn gekomen. voor hem nog meer aanleiding was om zijn krachten te blijven geven voor de R. K. sportbeweging. (applaus). Voor de elftalcommissie der senioren werd benoemd verklaard de heer P. v. d. Lans, terwijl andere heeren door het be stuur zullen worden aangezocht om daar in zitting te nemen. De Junioren-elftal commissie werd samengesteld als volgt: H. van Veelen, J. Duindam, J. van Bo- heemen, W. van Abswoude en J. van Dijk. Voor de kascommissie werden de veree nigingen Foreholte, O. D. I. en Lisse ver zocht een lid aan te wij zen- Bij de behandeling der voorstellen, stel de het bestuur het volgende voor: Elk jaar treedt een deel van het bestuur af, volgens onderstaand rooster: In de even jaren de voorzitter en com missarissen; in de oneven jaren de vice- voorzitter en secretaris-penningmeester- competitieleider. Na enkele besprekingen kon de vergade ring zich met het voorgestelde vereenigen. Door de vereenïging Teylingen werd voorgesteld om bij serie- en nederlaagwed strijden, na te gaan in hoeverre het mo gelijk is dat scheidsrechters van bondswe- ge zouden kunnen worden aangesteld. Na ampele besprekingen zegde het bestuur toe bij het D. H. V. B.-bestuur aan te dringen, indien mogelijk, in dezen geest werkzaam te zijn. De rondvraag nam geruimen tijd in be slag, doch de vragenstellers werden naar genoegen vanaf de bestuurstafel beant woord. De agenda van den D. H. V. B. werd thans aan de orde gesteld, naar aanleiding waarvan verschillende op- en aanmerkin gen werden gemaakt, die door den heer Putter op zakelijke en rustige wijze wer den besproken. Daarna vond hij nog gele genheid om een warm pleidooi te houden voor de 1-cent Missie-actie, welke spreker in ieders belangstelling ten zeerste aan beval. De voorz. dankte den heer Putter voor deze uiteenzetting en sprak den wensch uit, dat velen daadwerkelijk aan deze actie zoudesn deelnemen. Voorts vestigde hij de aandacht op de Districtswedstrijden, wel ke Zondag 29 Augustus op het Sporthoff te Sassenheim worden gespeeld ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan van het Dis trict Leiden en verzocht zooveel mogelijk propaganda voor deze wedstrijden te ma ken. Kaarten voor dien dag zullen in voor verkoop bij de resp. vereenigingen ver krijgbaar zijn. Nadat hij nog woorden van dank had gesproken tot allen voor hun aanwezigheid en de zakelijke en aangena me besprekingen, sloot hij deze goed ge slaagde jaarvergadering. u. V. s.—D. F. C. De samenstelling der elftallen. Voor den wedstrijd U. V. S.D. F. C. is het Dordrechtsche elftal als volgt sa mengesteld: Doel: P. Kasteel. Achter: P. Punt en F. Beekhuijsen. Midden: P. Pluimert, D. Kuitens en J. van Dalen. Voor: W. Mijnders, J. Vos, D. Westho ven, W. de Smit en C. Mijnders. Als algemeene raadgeving stel ik voor op: „wees altijd voorzichtig in zee". Men kan wel altijd in zee baden, maar niet altijd in zee zwemmen. Tusschen baden en zwem men ligt een groot verschil en ook de om standigheden, waarmede een bader reke ning heeft te houden, zijn van geheel an deren aard, dan die welke voor een zwem mer gelden. Regel is, dat een bader rekening heeft te houden met de windrichting. De wind oefent invloed uit op de oppervlakte van het water, zoodat bij een krachtigen wind steeds een strooming aan de oppervlakte van het water in de windrichting zal ont staan. Heeft dus een bader in de eerste plaats te letten op de windrichting, ook aan het getij moet hij zijn aandacht schenken, om dat, indien de getij stroom parallel loopt met de windrichting, de kracht van den stroom aanmerkelijk wordt versterkt. Voor hen, die dit niet weten, wil ik even in het kort vermelden, dat het „getij" of de getijstroom, ook wel genaamd de „wa tergetijden", worden onderscheiden in „eb" (laagwater) en „vloed" (hoogwater). Tweemaal in de 24 uur en 50 minuten worden aan onze stranden eb en vloed waargenomen. Zes uur na hoogwater is de zee op het laagst. De vloedstroom (de stroom die het zee water doet stijgen) gaat op onze kusten altijd in de richting van Zuid naar Noord. De ebstroom (de stroom die het zeewa ter doet dalen, dus het laagwater veroor zaakt) gaat altijd van Noord naar Zuid. Stel nu het geval dat de vloed opkomt (stroom van Zuid naar Noord) en de wind krachtig uit het Zuidwesten waait, dan ontstaat daardoor, zelfs tot vlak onder de kust, een krachtige stroom in Noordelijke richting, en, wanneer het water valt (de eb intreedt: stroom van Noord naar Zuid), bij krachtigen wind uit Noordelijke rich ting, ontstaat een sterke stroom in Zuide lijke richting. In het algemeen dient men met den eb stroom meer rekeninge te houden dan met den vloedstroom, omdat bü den eb stroom het water zeewaarts wordt gevoerd en dus datgene, wat in dien stroom ge raakt, de kans beloopt te ver van de kust te worden weggevoerd. Bij dergelijke stroomingen zegt men dat de zee „trekt" en ook bij een krachtigen Oostenwind (landwind) zal een sterke „trek", zeewaarts gericht, ontstaan. P. VAN DER MIJE, Hoofdconsul voor de kust v. d. Ned. Bond t. h. redden van drenkelingen, Zandvoort Het U. V. S.-elftal komt met het volgen: de elftal uit: Doel: H. Kramp. Achter: G. Burgy en J. Delfos. Midden: W. Regeer, P. Hansen, C. v. d. Reijden. Voor: T. Oosterom, J. Fasel, P. Hendriks, L. Platteel en J. Onvlee. W. van Weerlee kan niet va nde partij zijn wegens uitstedigheid. T. O. N. A. I—U. V. s. n. A.s. Zondag om 12' uur speelt U. V. S. II op het terrein van de vereeniging T. O. N. A. een vriendschappelijke wedstrijd te gen het eerste elftal van genoemde club, met als inzet een lauwertak voor den win naar. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN L. F. S. V. Na een rustperiode van ongeveer 5 we ken, werden gisteren op het sportterrein aan den Z. W. Singel de nederlaagwedstrij- den der L. P. S. V. voortgezet met een wed strijd tegen de ambtenaren Maatsch. Hulp betoon Leiden. Deze wedstrijd werd met 40 door de L. P. S. V. gewonnen. Voor de rust wogen beide partijen goed tegen el kaar op en wist de midvoor der L. P. S. V. één keer te doelpunten. Na de rust poogden de Ambt. Maatsch. Hulpbet. gelijk te maken hetgeen haar niet gelukte. Tegen het einde was de L. P. S. V. verre in de meerderheid en wist dit door nog drie doelpunten, n.l. twee van den linksbuiten en een van den midvoor, tot uitdrukking te brengen. Op Donderdag 26 Aug. wordt de laat ste nederlaagwedstrijd gespeeld tegen C. G. W. Wij zijn benieuwd of het C. G. W. zal gelukken de L. P. S. V. een nederlaag toe te brengen. In ieder geval zal het er spannen. De stand is thans: L. P. S. V.—L. S. C. Studenten 0—3 L. P. S. V.Unitas Studenten 72 L. P. S. V.Geref. Studenten 31 L. P. S. V.Kamerling Onnes Lab. 10 L. P. S.^ V.Raad van Arbeid 11 L. P. S*. V.Leidsch Dagblad 22 L. P. S. V.Belasting Ambt. 30 L. P. S. V.Ambt. Maatsch. Hulpbet. 40 BAKHUYS TOCH GEEN BEROEPSSPELER? De kwestie Bakhuys beroepsspeler of niet schijnt tot een oplossing te komen. Naar de „Tel." meldt, is Bakhuys gister morgen in gezelschap van een der bestuurs leden van V. V. V. van Venlo naar Reims vertrokken, waar hij, zooals bekend, heden volgens het contract aanwezig moet zijn. Het ligt in de bedoeling van Bakhuys, om te trachten zijn contract met de F. C. Reims ongedaan te maken. Mocht hij er inderdaad in slagen, de verbintenis te ver breken, dan zal Bakhuys dus voor de Ne derlandsche voetbalsport behouden blijven. HET „SCHELDEMUSCHJE" OMVER GEBLAZEN Door zijn grooten broer De kleine „Scheldemusch" is gisteren op Schiphol het slachtoffer geworden van de kx-achtige schroefwind, welke de viermoto rige „Roerdomp" produceerde en waar- door de „Scheldemusch" omver geblazen werd, als ware het een papieren vlieger, meldt de „Tel.". De overigens straffe wind stond dwars over het veld en de vertrekkende vlieg tuigen startten over de gereed gekomen terreinverharding, mede in verband met een opdracht, die de vliegtuigbestuurders hebben ontvangen, om zooveel mogelijk de reeds gereed gekomen start- en lan dingsbanen te gebruiken, ten einde routi ne te krijgen en de banen op deze wtf*e op draagkracht te beproeven. De viermo torige „Roerdomp" P.H.-A.J.R., vertrok om 10.15 naar Twente en taxiede naar het begin van de startsbaan in de nabij heid van hangar B. Op het platform voor den hangar stond de Scheldemusch waarmede naar men weet, door K.L.M.- piloten nog steeds geoefend wordt, in ver band met het neuswiel, dat waarschijnlijk de D. C. IV zal krijgen gereed om straks weer de lucht in te gaan. Ongelukkig genoeg stond het vliegtuigje juist in de schroefwindbaan van de vier machtige motoren van de Fokker, entoen deze dan ook op volle kracht gingen draaien, ter verkrijging van startsnelheid, werd de Scheldemusch zonder veel vorm van proces gewoon omvergeblazen. De wind kwam er van voren onder en wipte de Scheldemusch omhoog. Voor de varia tie stond hier dus niet eens een toestel op zijn neus, maar op zijn staart. De groot ste beschadigng heeft dan ook de staart opgeloopen, waarvan het linnen overtrek sel vrijwel geheel vernield is. Een pech is, dat bij de Scheldemusch de motor achterin zit. Want nu werd toch, al stond het toestelletje op zijn staart, de propeller beschadigd, die zich in allerlei onsierlijke bochten had gedraaid. Maar ook de rechterbovenvleugel de Schel demusch is een tweedekker, zooals men weet was er niet zonder „linnen-scheu ren afgekomen. Hij vertoonde verschillen de gaten, terwijl tevens nog eenige ande re onderdeelen en deeltjes beschadigd werden. Na het ongevalletje is de gehavende Scheldemusch door een paar mannetjes van .de K.L.M. opgenomen, overeindgezet en naar hangar B gebracht, waar de eer ste hulp werd verleend en de reparatie zal geschieden. Deze Scheldemusch is niet het toestel, waaimede Zondag a.s. te Vlis- singen gestart zal worden. NEDERLANDSCH MARINEVLIEGTUIG MAAKT IN DUITSCHLAND EEN NOODLANDING Geen persoonlijke ongelukken. Even over de Duitsche grens, bij Breijell, achter Kaldenkirchen, heet gistermiddag het marinevliegtuig F 11 van het vlieg kamp „De Kooy" bij den Helder een nood- landig moeten maken. De vlieger en de werktuigkundige ver klaarden uit den kiers te zijn geraakt en door een storm boven de Maas boven Duitsch gebied te zijn gekomen. Gebrek aan benzine had hen tot een noodlanding gedwongen, welke vlot werd uitgevoerd. Nadat zij van brandstof waren voorzien, zijn zij naar Venlo gevlogen, waar de voorraad benzine werd aangevuld. Van daar is de F 11 naar Eindhoven gevlogen, waar de nacht werd doorgebracht. OP ZOEK NAAR LEWANEFSEÏ Sir Hubert Wilkins, die deel gaat ne men aan het opsporen van Lewanefski, is gisteren om 17.30 G.M.T., naar Torento vertrokken, waar hij zijn eerste tusschen- landing zal maken. De expeditie van Wil kins zal haar basis vestigen aan de mon ding van de rivier Coppermine. De be manning van het toestel bestaat uit vier personen. De actieradius van het toestel is 6500 K.M. De Russische zaakgelastigde, Oemanski, was bij het vertrek aanwezig. Gisteren zijn geen seinen van het toestel van Lewanefski, de N. 209 opgevangen. De ijsbreker „Krassin" zet zijn tocht naar Naard Alaska voort. Om twaalf uur Mos- kousche tijd bevond de „Krassin" zich op 160 graden W.L. en 71 gr. N.B. in een dichten mist en temidden van ijs. Sadkow wordt door mist in Wellen op gehouden. Grazianski is te Dudinka ge land en Golowin in Tjumen. De „Amtorg" heeft in opdracht der Sovjet-Russische regeering de beschikking over een groot watervliegtuig gekregen, dat deelneemt aan de nasporingen, die on der leiding van den Amerikaanschen Noordpoolonderzoeker Wilkins worden ge houden. Koopt bti hen, die in Uw Dagblad adverteeren

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10