BINNENLAND RECHTZAKEN KERKNIEUWS DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 DE STRIJD IN CHINA. DEN HAAG HOUDT CONTACT MET BUITENZORG. De Nederlandsche regeering heeft van den aanvang af de ontwikkeling van de gebeurtenissen in en rond Sjanghai nauw lettend gevolgd en zich, toen de situatie gevaarlijk bleek te worden, van uur tot uur beraden over de maatregelen welke genomen moesten worden ter bescherming van te Sjanghai zich bevindende landge- nooten. Zondag is vrijwel den geheelen dag overleg gepleegd tusschen Den Haag en Buitenzorg, en ook met den Nederland- schen vertegenwoordiger te Sjanghai en met de directie der K. P. M. werd en wordt geregeld contact gehouden. Ook de Minister-President, dr. H. Co- lijn, die nog buitenslands vertoeft en te gen het einde der maand denkt terug te keeren, wordt dagelijks op de hoogte ge houden. De minister van Koloniën, de heer Ch. J. I. M. Welter, die deze week met va- cantie zou zijn gegaan, heeft zijn vertrek nog even uitgesteld in verband met de ver dere ontwikkeling van dc gebeurtenissen in het Verre Oosten. Waar zich in Sjanghai geen Nederland- sche concessie bevindt, is er voor de Neder- landsche regering ook geen aanleiding voor een formeel protest. Er zijn thans blijkbaar nog maar zeer weinig landgenooten in Sjanghai achter gebleven. Er waren n.l. daar een kleine tweehonderd Nederlandsche onderdanen en het telegram van den gezagvoerder van het s.s. „Tasman" spreekt van evacuatie van 75 vrouwen, 57 kinderen en 50 mannen, te zamen dus 182 personen. „Tel." EVACUATIE VAN NEDERLANDERS UIT SJANGHAI. De regeeringspersdienst meldt: Onder dagteekening van 17 dezer heeft het mi nisterie van buitenlandsche zaken van den Nederlandschen wnd. consul-gene raal te Sjanghai telegrafisch bericht ont vangen, dat per tender naar het s.s. Tas man werden geëvacueerd: de dames Gastmaken met kinderen, de Wilde met kind, Tiernego met kinderen, Lonsain, Van Senden met kinderen, Riem met kin deren, Van Gulik met kind, van Houten, Carrière met kind, Mann, Aeyelts, Dries- sen, Semmelink, Kleyn, Zoek, van Some ren met kind, Lapaine, Buys, van Woer- kom, Faber, Hekking met kinderen, An- drienga en van den Berg en de heeren Gastmaken, de Wilde, Tiernego, Lonsain, Van Senden, Riem, van Gulik, van Hou ten, Carriere, Mann, Aeyelts, Driessen, Semmelink, Kleyn, Zoek, van Someren, Lapaine, Buys, van Woerkom, Faber, Hekking. Andrienga en van den Berg. Er valt rekening mee te houden, dat in het vermelde totaal-getal der geëvacu- eerden op de Tasman ook begrepen zijn de leden der Hongaarsche kolonie te Sjanghai, welke onder bescherming van het Nederlandsche consulaat-generaal staan. DE AS. TARIEFSVERLAGING VAN BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN. Inwisseling van zegels van 6 en 21 cent, enz. De directeur-gen. der posterijen, telegra fie en telefonie maakt in verband met de met ingang van 1 September a.s. ingaande tareifsverlagingen van brieven en brief kaarten het volgende bekend: De bij het publiek voorhanden postzegels van 6 cent en van 21 cent, briefomslagen en poslbladen met een zegelafdruk van 6 cent, alsmede briefkaarten (enkele en dub bele) met een zegelafdruk van 5 cent, kun nen, mits gaaf en ongeschonden, tot en met 31 October a.s., rekening houdende met het prijsverschil op de postinrichtingen, wor den ingewisseld tegen respectievelijk post zegels van 5 cent en van 20 cent, briefom slagen en postbladen met een zegelafdruk van 5 cent en briefkaarten van 4, c. q. 8 cent, eventueel met verrekening van het overschietende bedrag in geld. Inwisseling tegen een zelfde aantal zegels, briefomsla gen, postbladen of briefkaarten en 1 cent per ingewisseld exemplaar (per dubbele briefkaart 2 cent) kan desgewenscht mede geschieden. Voor de bij het publiek voorhanden ar beidslijsten met aangehechte briefkaart van 5 cent wordt tot en met 31 Augustus a.s. bij inwisseling 10 cent terugbetaald. Na dien datum hebben de briefkaarten met ze gelafdruk van 5 cent, welke deel uitmaken of uitgemaakt hebben van arbeidlijsten, nog slechts een waarde van 4 cent. WEDERINSTELLING VAN DEN CKISISRAAD. De Minister van Economische Zaken heeft besloten tot wederinstelling van den crisisraad, waarin onder zijn presidium zit ting hebben de secretaris-generaal van het departement van Economische Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, de directeur-generaal van Handel, en Nijverheid,, dr.. H. M. Hirschfeld, de directeur-generaal van den Landbouw, ir. A. L. H. Roebroek, de re- geerir.gscommissaris voor den Akkerbouw en de veehouderij, ir. S. L. Louwes en de regeeringscomissaris voor Handel en Nij verheid, mr. W. L. Groeneveld Meyer. Deze raad, welke éénmaal per week ver gadert, heeft ten doel het bespreken van de belangrijke aanhangige economische vraag stukken en in het bijzonder het coördinee- ren van de belangen van landbouw eener- zijcls en handel en industrie anderzijds. Gelijk bekend heeft deze raad ook onder het eerste ministerschap van mr. Steen- berghe bestaan. De gunstige ervaringen, destijds opgedaan, hebbeq den minister doen besluiten den crisisraad weder in te stellen. ONVOLDOENDE BACON EN SPEK VOOR UITVOER. De Veehouderi$centrale kan niet vol doende bacon naar Engeland en spek naar Duitschland leveren, om contin genten uit te putten. Naar wij vernemen aldus het „Han delsblad" zijn de „ordening in het varkenskot" en het exportmonopolie van de Veehouderijcentrale weer eens vast- geloopen wegens een nijpend varkens- en spek-tekort voor uitvoer. En genoemd blad schrijft dan verder: Zooals men weet, is de baconbranche sedert eenige jaren geheel in handen van de overheid, vertegenwoordigd door de Veehouderij centrale. Deze laat de var kens door crisisambtenaren opkoopen en vervoeren naar de fabrieken, welke de dieren tegen aanbestedingsprijs slachten en tot bacon verwerken. De export van het eindproduct geschiedt door en voor rekening van de Centrale. Het particuliere bedrijf is dus geheel uitgeschakeld. Nu heeft de Engelsche regeering, met welke Nederland een z.g. vrijwillige in- voercontingenteering voor bacon is over eengekomen, onlangs o.a. ook aan ons land een kleine incidenteele verruiming toegestaan van circa 500 ton. De Centrale heeft hieraan echter niet kunnen voldoen wegens een tekort aan varkens! De boe ren hebben n.l. zóó weinig vertrouwen in het beleid van dit crisislichaam, dat zij de teelt nog véél sterker hetiben inge krompen dan hun was voorgeschreven! Deze situatie heeft in Engeland be vreemding gewekt en Regeeringscommis- saris Louwes heeft er een reis naar Lon den voor gemaakt, want men heeft reeds moeite, om het gewone contigent van 1200 varkens per week uit te putten. De selectie is op het oogenblik veel minder; er is dan ook veel minder slappe bacon beschikbaar, omdat zooveel moge lijk naar Engeland moet worden gezon den, waardoor de kwaliteits-selectie wat ruimer wordt genomen. In de tweede plaats kan de Centrale het Duitsche invoercontingent voor het derde kwartaal van gezouten spek (1900 ton) niet uitputten, omdat zij slechts een voorraad heeft van 500 a 600 ton! De exporteurs-consenthouders n.l. mo gen alléén spek uitvoeren, dat zij van de Centrale hebben gekocht. Wanneer zij varkens slachten, moeten zij het spek dus óf vasthouden, óf in het binnenland ver- koopen, óf aan dit crisislichaam verkoo- pen tegen officieel vastgestelde overne- mings-prijzen. Deze bedragen voor de drie soorten A., B. en C. resp. 56, 55 en 53 cents per kilo, het geen véél te laag is in verband met de marktprijzen van de varkens. De binnenlandsche spekprij- zen bedragen dan ook resp. 70, 68 en 65 cents! Het gevolg daarvan is, dat er door exporteurs en anderen minder spek aan de Centrale ter overneming wordt aan geboden, zoodat dit lichaam thans een voorraad heeft, die onvoldoende is, om aan de export-behoefte te voldoen. Reeds in het vorige kwartaal begon nen de moeilijkheden, want de uitputting van het contingent moest worden uitge strekt tot in het loopende kwartaal. Om uit deze impasse te geraken, zal de Centrale dus óf van den handel moeten bijkoopen maar dan tegen een veel hoogeren prijs óf het Duitsche contin gent niet uitputten, doch het is de vraag, of Duitschland daarmee genoegen zal ne men, want wij meen en te weten, dat de Centrale met Duitschland overeen is ge komen, om in het derde kwartaal b.v. A- spek te leveren voor 61 cents per kilo! Duitschland zal er dus wel op staan, dat geleverd wordt! Een derde mogelijkheid zou zijn, dat de exporteurs hun eigen spek direct mo gen uitvoeren; tot dusver verkochten zij het aan de monopolie-houdende Centrale, van welke zij het dan later duurder terug moesten koopen". REGEERING SCOMMISSARIS, DR. DETERDING EN DE VARKENS. Dr. Deterding zou niet méér be hoeven te betalen dan andere ex porteurs, doch een ongelukje bracht het tegendeel aan het licht. Naar wij vernemen, bestond tusschen Regeeringscommissaris Louwes en de ge machtigden van dr. Deterding de overeen komst, dateerende van Deecmber 1936, dat de Veehouderijcentrale aan dr. Deterding zou leveren 30.000 varkens van gemiddeld 120 K.G. tegen een prijs van veertig cents per kilo levend gewicht of zooveel minder als waarvoor in dezelfde periode varkens aan een ènder zouden worden geleverd voor export. Een soort „meestbegunsti- gings-clausule" dus. Naderhand bleek toevallig, n.l. doordat een crisisambtenaar een factuur voor een andere firma in een envelop, bestemd voor 't bureau van dr. Deterding sloot en ver zond, dat aan een bepaalde firma varkens werden geleverd voor 34 cents per K.G., terwijl bovendien nog een korting werd toegestaan van vier K.G. per varken. Deze naar Zwitserland geëxporteerde varkens 6600 stuks waren bovendien van uitgezochte kwaliteit en de Centrale betaalde er een prijs voor, die 1.20 per varken hooger was dan de officieel door haar gepubliceerde overnemingsprijs, een en ander blijkens een brief, die ons ter be schikking staat. Zoo betaalden bijvoorbeeld de kringzaakvoerder der Veehouderijcen trale J. de Vette te Maasland en de zaak voerder G. Voorspui te Hoornaar 46 cents voor de uitgezochte varkens van o.m. de veehouders J. Brand, J. Heykoop, T. Tim mer en T. Bos in den Alblasserwaard. De officieel gepubliceerde- overnemingsprijs bedroeg echter 45 cents per K.G. levond gewicht. Het zal thans duidelijk zijn, dat dr. De terding met het volste recht terugbetaling eischte, waaraan dan ook door Regeerings commissaris Louwes is voldaan, op kosten van het Landbouwcrisisfonds. „Hbld." BIGGENMERKEN. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 2 tot 7 Augustus 37.000 (vorige jaar 49.197) bedroeg. Van de toekenning 1937 zijn tot 7 Augustus in totaal 1.025.555 (v.j. 1.207.068) merken aangebracht. Prins Axel van Denemarken. Prins Axel van Denemarken, die zooals men weet, een kort bezoek aan ons land heeft gebracht is gisteren met een toestel van de A. B. Aero Traansport, van Schip hol naar Kopenhagen teruggekeerd. Estafetteloop AmsterdamDiksmuide. Op Vrijdag a.s. zal er ter gelegenheid van de IJzer-bedevaart een estafetteloop worden gehouden van Amsterdam naar Diksmuide. Deze estafette zal een boodschap over brengen als teeken van medeleven bij het I Jzer-monument. Bij dit monument verzamelen zich Za terdag en Zondag meer dan 150.000 Vla mingen, van allen stand, rang en religie ter herdenking van de Vlaamsche dooden, gevallen in den wereldoorlog. Deze dag van bezinning op het leed van den oorlog, op het lijden van Vlaanderen, mogen wij stamgenooten, gespaard voor dien geesei, niet onopgemerkt langs ons laten heengaan. Een blijk van medeleven van hen, die de zelfde Nederlandsche cultuur uitdragen, in volle vrijheid, wordt door onze broeders over de grenzen zeer diep gevoeld en ge waardeerd. Deze estafetteloop zal beginnen te Am sterdam bij het huis van den grooten Vlaamschen strijder René de Clercq, Vrij dagmiddag a.s. Na elke kilometer wordt de boodschap doorgegeven aan een ande ren estafettelooper, die omstreeks 21.30 uur Den Haag bereikt zal hebben. Hier zal bij het paleis Noordeinde de es tafettelooper namens de Stichting Noord- Nederland-Vlaanderen worden begroet en een krans worden gelegd bij het standbeeld van Prins Willem, die zoo innig deelnam aan het lief en leed van Vlaanderen. Na deze korte onderbreking gaat de marsch verder, tot de grens bij Roosendaal, waar de boodschap door de Vlaamsche turners wordt overgenomen en verder wordt gebracht, geheel Vlaanderen door tot Diksmuide, waar Zaterdagavond, de laatste estafettelooper aan het bestuur van het IJzerbedevaart-comité de boodschap zal overbrengen. J. Asscher. t In den afgeloopen nacht is te Deauville in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer Joseph Asscher, hoofd der bekende diamantfirma I. J. Asscher te Amsterdam, De heer Asscher, die te Parijs gevestigd was, was een zeer vooraanstaande figuur in de Fransche hoofdstad. Hij was o.m, voorzitter van de Nederlandsche Kamer van Koophandel aldaar. HAAGSCHE RECHTBANK. DE DOODSLAG TE GROEDE. Het gerechtshof veroordeelt den landbouwer tot drie jaar ge vangenisstraf. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage diende de strafzaak tegen den 36-jarigen landbouwer F. J. G. te Groede, die wegens doodslag door de Middelburgsche Recht bank veroordeeld is tot een gevangenisstraf van vijf jaar. G. heeft op 4 Maart j.l. te Groede een re volverschot gelost op den landarbeider van de W., die daardoor vrijwel op slag is ge dood. De voorgeschiedenis van dit drama was ongeveer als volgt: Tusschen den verdachte en den landbou wer A. A. D. te Breskens bestond een veete over een stuk land. Meermalen werd ver dachte door D. lastig gevallen en door diens arbeiders uitgescholden. Ook de ver- slagene van de W. was knecht bij D. en volgens de beweringen -van verdachte zou hij door zijn baas zijn opgezet om gezamen lijk verdachte aan te vallen. Op den bewusten dag hebben D. en van de W. op den Hoogen Dijk te Groede ver dachte ontmoet en wat er nu precies is voorgevallen, is moeilijk te reconstrueeren, doch de gebeurtenissen eindigden met het doodelijke schot. De president van het gerechtshof, mr. D. Lodder, liet allereerst verdachte zijn lezing over het geval geven. Deze beweerde, dat hij, op den dijk aangekomen, D. en van de W. heeft ontmoet, die hem met een stok te lijf wilden gaan. Verdachte heeft nog ge tracht terug te keeren, doch de» beide man nen sneden hem den pas af. Nadat hij ver scheidene slagen te pakken heeft gehad, is verdachte zoo bang geworden, dat hij in zijn doodsangst heeft geschoten met het be kende noodlottige gevolg. G. heeft zich later zelf bij de politie aan gegeven. Dr. Jongsma uit Groede, die ver dachte kort na het gebeurde heeft onder zocht, heeft inderdaad striemen en blauwe plekken op rug en schouders van verdachte geconstateerd, welke van zware stoksla gen afkomstig moeien zijn geweest. Veld wachter van der Vlugt, die van de plaatse lijke toestanden te Groede op de hoogte is, deelde mede, dat van de W. al eens gewaar schuwd is om G. met rust te laten. Daarna verscheen de landbouwer D. als getuige. Deze verklaarde, dat inderdaad de ver sla gene een hekel aan verdachte had. Waarom, wist getuige niet. President: „En was u verdachte niet kwaad gezind?" Getuige: „Nou, het was m'n vriend niet, maar ook niet m'n vijand." Evenals voor de rechtbank te Middelburg verklaarde getuige voorts, dat hij gezien heeft, dat van de W. verdachte heeft op gewacht en dat hijzelf, in een droge sloot zittende, het geheele tafereel heeft gade geslagen. Is D. op den dijk geweest? Op dit belangrijke punt loopen de lezing van verdachte en die van getuige uiteen. Verdachte beweert, dat D. op den dijk ge weest en hem met een spade heeft bedreigd. D. zelf houdt vol, dat hij in de sloot is blij ven zitten. Uitvoerig ging het Hof aan de hand van een situatie-schets op dit punt in, doch tot volledige klaarheid kwam dit vraagstuk niet. President: „Hebt u van de W. nooit aan gespoord om G. af te ranselen?" Getuige beweerde dat nooit gedaan te hebben. Ook uit het verhoor van de ande re getuigen was het zeer moeilijk op te maken of D., nu wel of niet op den diüc is geweest. Requisitoir. In zijn requisitoir sprak de Procureur- Generaal, mr. A. Rombach, allereerst een woord van deelneming tot de nabestaanden van het slachtoffer. Het is een noodlottige gebeurtenis geweest, waarbij het gedrag van den verslagene ten zeerste is af te keu ren. Doch dit rechtvaardigde geenszins de handelwijze van verdachte. In plaats van iemand maar dadelijk dood te schieten, had hij een schot in de lucht kunnen geven, of den revolver naar de beenen van het slachtoffer kunnen richten. Een beroep op noodweer gaat dus niet op. Toch achtte de Procureur-Generaal den verdachte niet strafbaar en wel omdat hier sprake is geweest van noodweer. Verdachte is zóó in het nauw gedreven en voelde zich zóó bedreigd, dat hij in een dusdanigen gemoedstoestand is gekomen, dat hij de grenzen van de „noodzakelijke verdediging" heeft overschreden. Spr. vorderde daarom onslag van rechts vervolging. Noodweer of noodweer-exces. In zijn pleidooi sloot de verdediger, mr. J. H. Rolandus Hagedoorn, zich uiteraard grootendeels aan bij het requisitoir. Toch wilde pleiter nog bij enkele punten even stilstaan. Wat getuige D. betreft, deze kan menschelijkerwijze niet de waarheid spre ken, want als hij dat doet, beschuldigt hij zichzelf van een scrafbaar feit. Voorts laakte pleiter de houding van de politie te Groede, die eiken preventieven maatregel om verdachte te beschermen heeft nagelaten. Iedereen in het dorp wist, dat hij be dreigd werd en dat er ongelukken zouden komen, als de politie niet ingreep. Ten slot te kon pleiter zich niet met het requisitoir vereenigen, voor zooveer de procureur-ge neraal noodweer-exces aannam. Als verdachte werkelijk in de lucht ge schoten zou hebben, zou dat misschien zijn laatste daad zijn geweest. Wegloopen kon hij ook niet meer en in zijn wanhoop wend de hij zich afen schoot. De bedoeling om te dooden had hij niet. Pleiter meende, dat dit geval een model voorbeeld was van de moderne opvatting van noodweer. Arrest 19 Augustus. De Procureur-Generaal vraagt ontslag van rechtsvervolging. Hedenmorgen deed het gerechtshof te 's-Gravenhage uitspraak. Hoewel de pro cureur-generaal aannam dat hier sprake was van noodweer-exces en in zijn requi sitoir ontslag van rechtsvervolging heeft gevorderd, verwierp het gerechtshof het beroep zoowel op noodweer als dat op noodweer-exces en veroordeelde den land bouwer tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van preventieve hechtenis. ROND DE ZALIGVERKLARING VAN DEN POOLSCHEN MARTELAAR DER MELAATSCHEN. De melaatschen van Madagascar onder wie op het einde van de vorige eeuw de Poolsche Jezuitenpater P. Beyzym werk zaam was, die als slachtoffer van zijn naa stenliefde stierf hebben den H. Stoel ge vraagd het Zaligverklaringsproces van den Poolschen Martelaar der Melaatschen te openen. Pater Beyzym heeft met gelden uit zijn vaderland in Marana een modern Melaatschen-ziekenhuis geopend. GROOTE POOLSCHE ROME-BEDEVAART Bij gelegenheid van de a.s. heiligverkla ring van den Zaligen Andreas Bobola S.J., de patroon van Polen en de Apostel der Hereeniging, worden plannen beraamd voor een groote Romebedevaart van Poolsche Katholieken. Het gebeente van de te Rome begraven martelaar zal bij de terugkeer van de pel grims naar Polen worden overgebracht. De zalige Andreas Bobola werkte®onder de schismatieken van de grensgebieden van Polen in de 18de eeuw en werd op beest achtige wijze vermoord. NAT. BEDEVAART NAAR LOURDES. De pelgrims behouden in het vaderland teruggekeerd. Na een verblijf van bijna tien dagen in het genadeoord van de Toevlucht der kranken, van de Moeder der bedrukten in Lourdes, zijn de 1600 pelgrims van de nationale Bedevaart naar Lourdes, o.w. niet minder dan 300 zieken, gisteren in het vaderland weergekeerd. De zgn. Oranjetrein, met ruim 400 be devaartgangers, was Dinsdag het eerst uit Lourdes vertrokken en kwam giste ren in den loop van den morgen, via Maastricht en Roermond, te Nijmegen aan, vanwaar de pelgrims met de gewone trei nen hun reis naar de eigen plaatsen van bestemming vervolgden. De overige drie treinen, de Witte (of:% zieken-) trein, de Blauwe en Roode trein,' werden successievelijk rond het middag uur te Roosendaal terug verwacht. Hoe wel alles te Roosendaal, niettegenstaande de overstelpende drukte bij aankomst en vertrek van de vele extra treinen en het overdrukke reizigersverkeer van en naar het Zuiden, vooraf tot in de puntjes was geregeld, dreigde het een oogenblik met het verwerken der pelgrimstreinen toch mis te loopen. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat de ziekentrein, die het eerst en wel te 10.40 moest aankomen, in België was gesplitst in twee treinen, omdat naar wij ver namen de trein te groot was voor het daar beschikbare tractiemateriaal, terwijl bovendien deze beide treinen respectie velijk met 15 en met 40 minuten vertra ging eerst te Roosendaal arriveerden. Met het eerste deel van den Witten trein arriveerde te Roosendaal ook Z. H. Exc. Mgr. J. Huibers, bisschop van Haar lem, die, na een hartelijk afscheid van de zieke reisgenooten en van de bestuurders der bedevaart te hebben genomen en na aan de douaneformaliteiten te hebben voldaan, zich naar het tweede perron be gaf vanwaar Mgr. met den gewonen trein van 12.10 zijn reis naar Haarlem voort zette. Dank zij den onmiddellijk genomen en met doortastendheid toegepasten maatre gelen door den stationschef, den heer Tjabrink, en dank zij ook de vlotte wijze waarop de douaneformaliteiten werden verricht, is men de dreigende strubbeling spoedig te boven gekomen en kon met het verladen der zieken door de leden van de Roosendaalsche Transportcolonne, onder leiding van den heer A. v. d. Ven, spoedig worden begonnen. Hoe dankbaar ook gestemd over de zoo prachtig geslaagde bedevaart, welke zoo wel tijdens het verblijf te Lourdes, als ook weer bij de terugkomst in het vader land door heerlijk zomerweer werd be gunstigd, was de stemming toch wel wat gedrukt door het verlies van een der zie ke pelgrims door den dood te Lourdes, n.l. van den heer J. Lemans, uit Tilburg, die daar verleden week Woensdag aan zijn hartkwaal is overleden. Het weerzien echter van de vele vrien den en familieleden, die hun patiënten tot in Roosendaal waren tegemoet gereisd en de liefdevolle verzorging der dames en heeren van de Transportcolonne, wel ke de zieken hier weer mochten onder vinden, werkten samen tot een betere, een vroolijke stemming, tot een geest van berusting en hoop nog voor de toe komst, opdat door de voorspraak van Maria toch nog hetzij genezing van of verlichting in het lijden zal mogen wor den verkregen. Terwijl de transportcolonne haar ze genrijk werk het verladen der zieken verrichtte, kwam te ongeveer half twaalf de Blauwe trein met zijn honder den pelgrims het station binnenrijden, zoodat weldra op de verschillende per rons en in de ruime wachtkamers een ge zellige drukte van bedevaartgangers heerschte. Reeds spoedig werd door tal van pel grims van de gelegenheid gebruik ge maakt om de reis naar huis te vervolgen met de gewone treinen, te 12.01 in de richting Breda, te 12.10 in de richting Vlissingen en te 12.10 naar Rotterdam Amsterdam en tusschen gelegen plaat sen, welke treinen alle met het noodige wagenmateriaal waren versterkt. Eindelijk, tegen een uur met weer ruim een kwartier vertraging kwam de laatste Lourdestrein, de Roode trein, ook binnenrollen en weldra stroomde een nieuwe vloed van pelgrims toe in de wachtkamers en op de perrons, waar an dermaal hartelijke begroetingen plaats hadden met de zieken en de eerder aan gekomen deelnemers. Intusschen waren de meeste zieken reeds verladen naar de treinen hunner bestemming ofwel in speciaal ingerichte ziekenwagens, welke slechts aan de be treffende treinen behoefden te worden aangehaakt, zoodat er al spoedig ook weer opruiming kwam in de drukte op het station. Te ruim half twee vertrok de trein in de richting EindhovenHelmond met speciale ziekenwagens, waarna te even 2 uur de groote extra trein voor Rotter dam, Delft, Den Haag, Haarlem en Am sterdam onder luid gejuich het station verliet. Nog geen kwartier daarna kon ook de extra trein voor de richting Utrecht vertrekken, zoodat de drukte nu voor verreweg het grootste gedeelte ge dund was. De overige pelgrims toch ver trokken successievelijk met de gewone treinen, van welke alleen de trein naar Arnhem en het verdere Noorden, die te kwart over drie het station verliet, nog een tamelijk groot aantal pelgrims, on der wie tal van zieken, had te vervoeren. „Tijd." Koopt bij hen, die in Uw Dagblad adverteeren

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11