SPORT DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 WATERPOLO NEDERLAND—DCTTSCHLAND 1—1. FrankrijkOostenrijk 3—2; Hongarije België 40. Hoewel men op deze voorlaatsten wed strijddag van het internationale waterpo- lotoumooi om den Horthy-beker, op het Margarethen-eiland te Boedapest, gedacht had, de beslissing te zien vallen omtrent het definitief bezetten van de tweede plaats door Duitschland, is dat toch eenigszins anders geloopen. Het Nederlandsche ze vental, dat in dit toumooi reeds blijk heeft gegeven, tot de sterkste van Europa te be- hooren, heeft op onverwachte wijze een 11 gelijk spel tegen de op één na beste waterpolospelers ter wereld, de Duitschers weten te behalen. Onze 'landgenooten gin gen de rust met een 10 voorsprong in. Wat de andere landen betreft, Frankrijk wist zich van de laatste plaats op te wer ken ten koste van Oostenrijk, dat door de Franschen met 23 verslagen werd. De Hongaren hadden het tegen België niet zoo gemakkelijk als tegen Oostenrijk, maar zij wonnen toch zonder groote moeite met 40. Er waren ongeveer 4000 toeschouwers aanwezig, toen de Hongaarsche scheids rechter Beleznay „beginnen" blies voor den eersten wedstrijd van den dag tus- schen Nederland en Duitschland. Voor de rust bleek het, dat de Neder landsche spelers „er zin in hadden". De voorhoede was zeer actief, het samenspel klopte goed en met Van Aelst weer als de gevaarlijke man, ging het herhaaldelijk op Klingenburg af, die verschillende fraaie schoten kreeg te stoppen. Aan den anderen kant had Van Woerkom het in doel ook niet gemakkelijk. De Duitschers speelden beneden him ge wonen vorm, maar ook onze landgenooten hebben in dit tournooi al beter gespeeld, bijvoorbeeld in de eerste helft van den wedstrijd tegen Hongarije. Niettemin stond het spel nog op een zeer behoorlijk peil. Van Aelst was weer zeer beweeglijk; hij werd terdege bewaakt, maar hij slaagde er desondanks in verschillende malen goed vrij te komen en bij een van die goed geslaagde pogingen wist hij Klingenburg met een listig schot te passeeren. Neder land leidde met 10, een resultaat, wat zeker niet verwacht was. Het spel ging nu geregeld heen en weer, veel krachtsverschil was er niet en met de rust had Nederland nog steeds zijn 10 voorsprong. Lang zouden onze landgenooten dezen echter niet houden. Het spel na de her vatting was slechts 20 seconden oud, toen Schulze met een onhoudbaar schot de partijen op gelijken voet bracht (11). Beide ploegen hadden daarmee blijk baar hun kruit verschoten, want hoewel er aan beide zijden verschillende scorings kansen voorkwamen, tot doelpunten bracht men het niet meer. Het einde kwam dus met een voor Nederland onverwacht, maar zeer verdiend gelijk spel. De stand van het tournooi is thans: gesp. gew. gel. verl. doelp. Hongarije 4 4 24—3 Duitschland 4 2 1 1 9—8 Nederland 4 2 1 1 8—12 België 4 1 1 2 9,13 Frankrijk 4 1 3 8—12 Oostenrijk 4 1 3 8—12 ATHLETIEK TWEE NIEUWE NEDERLANDSCHE RECORDS. Van de Ruyter op de 1500 IVï. en Zeeger op de 4000 M. Op de sintelbaan te Amsterdam zijn gis teravond twee Nederlandsche records ge sneuveld. De Ruyter, van Quick, slaagde erin de 1500 meter af te leggen in den tijd van 4 min. 0.3 sec. Hij bleef daarmede aan merkelijk onder de door hem op 11 Juli jl. te Stockholm gemaakten tijd van 4 min. 2.6 sec, tot dusver de beste Nederland sche prestatie, welke evenwel nog niet als record was erkend. Dit was ook het geval met den door De Ruyter op 26 Juni van dit jaar te Boedapest geboekten tijd van 4 min. 4 sec., zoodat als oud-record nog steeds moet worden beschouwd dat van Kalkman, gevestigd te Amsterdam, op 19 Juli 1936, met een tijd van 4 minu ten 4.4 sec. Zooals men zich zal herinneren zijn tij dens het internationaal athletiek-concours, op 8 Augustus jl., in het Olympisch Sta dion te Amsterdam gehouden, zoowel Pe tit, als De Ruyter erin geslaagd beneden de vier minutengrens te blijven. Zij kwamen toen resp. als derde en vierde aan, doch Petit, die door een reflexbeweging De Ruyter gehinderd had, werd gedisqualifi- ceerd, zoodat de laatste als derde eindigde. Aangezien men zijn tijd niet had opge nomen, kon het record toen niet worden vastgesteld. Dit is de aanleiding geweest om dit nummer gisteravond in te lasschen in het programma van de dames-wedstrij den van het district Noord-Holland van de K. N. A. U. Jammer genoeg was de Heer lenaar verhinderd aanwezig te zijn, zoodat een revanche niet kon plaats vinden. Wer- nink, Feenstra en Bouman gaven de Ruy ter echter althans in het begin, goed partij, evenals Plieger en de Rooy, al hebben zij het niet allen tot het einde weten vol te houden. Hun gangmakirig was echter vol doende om de recordpoging van de Ruyter te doen slagen, hoewel in de laatste ron den de onderlinge afstand tusschen de leiders zeer aanzienlijk was. Wemink (Trekvogels) werd tweede in den tijd van 4 min. 15.6 sec. en zijn clubgenoot Feen stra derde in 4 min 21.9 sec. Groote belangstelling bestond voorts voor het heerennummer 5000 meter, A., B. en C.-klasse, waarin o.a. Jan Zeegers mee liep. Zijn poging om het op naam van Pe tit staande record op de 4 km. omlaag te brengen, is eveneens met succes bekroond. Op buitengewoon fraaie wijze liep Zeegers het parcours, zijn soepele gang wekte als steeds ieders bewondering en vooral zijn eindspurt was fenomenaal. Het bleek een tijd genoteerd te hebben van 12 min. 13.7 sec., dit is een verbetering van de oude prestatie met niet minder dan 3.5 seconde. Zeegers was aanvankelijk van plan ook het record op de 3 Engelsche mijlen aan te vallen, doch hij had al zijn krachten op de 4000 meter gegeven, zoodat hij dan ook van verder loopen afzag. Het record van Petit was op 1 Augustus jl. te Am sterdam gevestigd met 12 min. 17.2 sec., een prestatie, welke nog niet erkend is. Het hieraan voorafgaande officieele re cord staat eveneens op naam van Petit en bedraagt 12 min. 25.2 sec., een tijd op 5 Juli 1936 te Hilversum genoteerd. De belangrijkste resultaten der overige wedstrijden luiden: 5000 meter hardloopen heeren, klasse a.: 1. A. Bakker (ACC) 16 min. 2.4 sec., 2. A. Paap (Haarlem) 16 min. 4.6 sec., 3. M. de Groot (Lycurgus); klasse b.: 1. Mulder, 16 min. 53.4 sec.; klasse c.: 1. De Zwikker. 100 meter, dames klasse a.: 1. Fanny Koen (Sagitta), 12.2 sec., 2. L. Koning (Gita), 13 sec.; 3. A. Bolwit (idem). 100 meter, dames klasse b.: 1. N. Knuyt (ADA), 13.4 sec., 2. T. Berger (AVA) 13.7 seconden. 100 meter, dames klasse c.: 1. N. van Balen Blanken, 13.7 sec. 100 meter, dames klasse d.: 1. M. Gorter (F. L. Jahn Edam) 14.2 sec. 4 x 100 meter estafette dames: 1. A. D. A. 56.1 sec., 2. Gita 56.2 sec., 3. Zaanland 56.4 seconden. Relay 200, 100, 80, 60 meter, dames: 1. Sagitta 57.3 sec., 2. A. D. A. 58 sec., 2. A. V. A. 80 meter horden dames, klasse c.: 1. Nel Knuyt (A. D. A.) 14.8 sec. Verspringen dames klasse a.: 1. Van Balen Blanken 5.09 m., 2. G. de Koek (A. D. D.) 4.94 meter, 3. Burger (Sagitta) 4.78 meter, klasse b.: 1. Klinge (Gita, Haarlem) 4.89 meter, 2. Borman (idem) 4.76 meter, klasse c.: 1. Boorsma (Zaanland) 4.62 m. Discuswerpen dames: klasse a. 1. Nie- sink (A. V. A.) 37.96 meter, 2. Blauw (Stompet.) 30.33 meter, 3. Voorsmit (A. V. A.) 29.70 meter: klasse b.: 1. E. van Eerde (Gita) 26.23 meter, 2. Jansen (Sa gitta) 23.59 m.,; klasse c.: 1. Wiedemeyer (Volew.) 23.52 meter. NIEUW EUROPEESCH RECORD 110 RL HORDEN. Sjoestedt brengt het op 14.3 sec. Bij de athletieskwedstrijden te Helsing- fors heeft de Fin Sjoestedt gisteren een schitterende prestatie verricht. Hij wist de 110 M. horden af te leggen in 14.3 sec., hetgeen een nieuw Europeesch record be- teekent. Het oude record stond sedert 1929 op naam van den Zweedschen athleef Wen- strom met een tijd van 14.4 sec. In 1932 had Sjoestedt dezen tijd reeds geëvenaard, evenals de Engelschman Finlay dat het vorig jaar had gedaan. WIELRENNEN. WIELERWEDSTRIJDEN TE HILVERSURL Van Egmond wint zijn sprint tegen Van Vliet Gisteravond zijn op de Gooische wieler baan te Hilversum wielerwedstrijden, wel ke door een slechts matig opgekomen pu bliek worden bezocht, gehouden. Er wa ren verschillende verrassingen. Zoo ver loor de Nederlandsche kampioen Arie van Vliet in den sprintwedstrijd zijn serie te gen Van Egmond. Van Vliet, die in twee de positie lag, moest de laatste bocht door tactisch rijden van Van Egmond buitenom nemen, waardoor hij op de eindstreep nog met banddikte werd verslagen. Verder was er het schitterende rijden van Slaats in de achtervolging, die zich weer een kampioen van groot allure toon de. Hij won de achtervolging over 20 ronden. Na toen ronden had hij Van Vliet reeds ingehaald. Slaats noteerde den prach- tigen tijd van 3 min. Van Egmond, die Van der Linden eveneens reeds na tien ronden had ingehaald, deed het echter niet veel minder. Hij deed er echter 21 seconden langer over. In den 40 km. koppelwedstrijd was er volop strijd, maar geen der koppels slaag de er in een ronde voorsprong te nemen. De uitslagen luidden: Omnium voor beroepsrijders: sprint: le serie: 1. Van Vliet, laatste 200 m. in 12.6 sec., 2. Slaats. 2e serie: 1. Van Egmond, laatste 200 m. in 1.5 sec., 2. v. d. Linden. 3e serie: 1. Van Egmond, laatste 200 m. in 13.8 sec., 2. Slaats. 4e serie: 1. Van Vliet, laatste 200 m. in 13.1 sec., 2. van der Linden. 5e serie: 1. Van der Linden, laatste 200 m. in 13.4 sec., 2. Slaats. 6e serie: 1. Van Egmond, laatste 200 m. in 12.2 sec., "2. van Vliet. Klassementswedsti-ijd over 16 ronden: 1. Van Vliet, 7 punten, 2. Van Egmond 9 pun ten, 3. Van der Linden 11 punten, 4. Slaats 13 punten. Totaaluitslag omnium: 1. Van Vliet 9 punten, 2. Van Egmond 10 punten, 3. Van der Linden 16 punten, 4. Slaats 19 punten. GEBRANDMERKT. De tragedie van een arts, dien men van moord op een patiënte beschuldigt Een prachtrol van Warren W illiam De nieuwe film „Gebrandmerkt" („Out cast"), zal Vrijdag a.s. in Leiden op het witte doek verschijnen. Evenals „De tol der millioenen", is „Gebrandmerkt" van een gehalte, dat een nadere beschouwing rechtvaardigt. Deze film behandedt, zooals wij reeds vluchtig meedeelden, het geval van een arts, dien men van moord op een patiënte beschuldigt. Ongetwijfeld is dit gegeven reeds meer tot een film verwerkt, maar wij kunnen zonder overdrijving zeggen, dat het in „Gebrandmerkt" op bijzonder fijngevoelige en suggestieve wijze gebeurd is. En weer wordt deze film, zooals de hiervoor behandelde, voor een groot deel gedragen door subliem spel. In dit geval van Warren William, die de rol van Dr. Philip Wendel Jones speelt, en van den grijzen Lewis Stone, in wiens handen de rol van advocaat Abbott is. Wendel Jones is de man, die door de publieke opinie langzaam-aan onmogelijk gemaakt wordt. Hij wordt van moord be schuldigd; bewijzen ontbreken en hij moet worden vrijgesproken. Maar evenzeer ont breken hem de bewijzen om de jury (en daarmee de groote „men") te overtuigen, dat hij niet schuldig is. En dan blijkt, hoe wankel de positie van een dokter is en hoe weinig er voor noodig is, hem deze te ontnemen. Dan blijkt, dat zijn patiënten vergeten, hoe kundig en nobel deze man is dat zij, méér dan op zijn chirurgische talenten, hun vertrouwen gebaseerd heb ben op het vooze begrip, dat „reputatie" heet. En als die reputatie een slag wordt toegebracht doordat de medicus in een rechtszaak betrokken wordt, sluitende patiënten hun deuren. In het patiënten- boek van Dr. Jones komen steeds meer doorhalingen. De uitspraak van de jury kan niet verhinderen, dat er een net van verzinsels om den arts geweven wordt. Dr. Philip Wendel Jones moet gaan, wil hij niet van honger omkomen. Het is de uitbeelding van deze figuur, die de film groot maakt en Warren William tot een groot acteur stempelt. De uitbeel ding van dezen verongelijkten arts is een wonderlijk-zuivere. Hier is geen haatdra gend mensch, hier is geen man, die met bitterheid en cynisme in het hart weg trekt; neen, bij dezen Wendel Jones wil het er niet in, dat de menschen hem willen verguizen. Hij, die steeds voor de men schen geleefd en gewerkt heeft, die slechts met anderen en niet met zichzelf rekening heeft gehouden, kan niet gelooven, dat hij met één slag als dokter onmogelijk ge maakt wordt. Als hij, na zijn ontslag uit zijn ziekenhuis, bij een volgende sollicita tie wordt afgewezen, gaat hij de trap af, langs de wachtende patiënten. Hij strijkt de kinderen over het haar, heeft een vrien delijk woord voor allen en merkt nauwe lijks, dat achter hem de hoofden bij elkaar gestoken worden en dat men fluistert over den dokter, wiens naam op de voorpagina's der kranten genoemd werd In den regenachtigen avond trekt Wen del Jones weg naar een klein dorp. En daar ontmoet hij den man, die hem ver trouwt en wiens blik ruimer is dan die van de massa. Advocaat Abbott is in het dorpje Or chard Fork gaan wonen om er zijn laatste levensjaren door te brengen. De oude ad vocaat lijdt aan een ongeneeslijke ziekte en met de rustige gelatenheid van den man, die weet, dat zijn leven welbesteed is geweest, heeft Abbott besloten, dat zijn levensavond voor hemzèlf zal zijn. Een avond bij zijn open haard, met zijn boeken, zijn sigaren en zijn whiskey. In het stille dorp komen Abbott en Jones met elkaar in contact. Bij den advocaat vindt Jones een gezellige kamer, warmte en licht in den dokter vindt Abbott een man, met wien hij praten kan. Dan begint de arts een practijk in het FRANKIE DARRO en BAR BARA WORTH in de film „Geweld en Dynamiet". Een echte en een pseudo-dokter en de man, die elkeen bedriegt... Een scène uit de dolle klucht der 20th Century-Fox SING BABY, SING! DOUBLE WEDDING. De volledigé rolbezetting voor de M.G.M. film Double Wedding is thans bekend ge maakt, en zal zijn als volgt: William Po well, Myraa Loy, John Beal, Florence Rice, Sidney Toler, Mary Gordon, Jessie Ralph, Edgar Kennedy en Barnett Parker. Joseph Manckiewicz is de producer van deze film, die wordt geregisseerd door Ri chard Thorpe. Een speelscène uit de film „Jane Eyre". VIRGINIA BRUCE en COLIN CLIVE in „Jane Eyre". dorp en binnen korten tijd is „Dok" de man, die alles weet en alles heelt tot gebroken hondenpooten toe! Maar Wendel Jones ervaart, dat de wraak van den verbitterden echtgenoot van zijn overleden patiënte hem zelfs in Orchard Fork achterhaalt. Het „nieuws" van des dokters slechte reputatie lekt uit en dan openbaart zich weer de oude waarheid, dat de psychologie van de massa iets an ders is dan de som der „psychologieën" der enkelingen. Een enkele uitzondering daar gelaten vereeren de dorpelingen Dr. Jo nes, allen hebben iets aan hem te danken: de genezing van een hardnekkige kwaal, het behoud van hun leven of wellicht de kwijtschelding van een schuld. Niemand der enkelingen zou Dr. Jones een haar krenken maar nu het woord „moorde naar" gefluisterd wordt, nu een enkele bel hamel de wraakgevoelens oproept en aan wakkert nu loopen allen mee. Zooals lafaards en vredelievenden door een beze ten menigte den oorlog in worden getrok ken. Het zijn beklemmende tooneelen, als de redelooze menigte met brandende fakkels optrekt naar het huis van den dokter en Hem gebonden meevoert naar de plaats, waar men hem lynchen wil. Maar het komt niet zoover. Advocaat Abbott verschijnt. Advocaat Abbott houdt zijn laatste pleidooi. Hij spreekt de massa toe. Rustig en zeker. „Hangen jullie Dok op", zegt hij. „Ga ge rust je gang als hij schuldig is. Als hij een moordenaar is, zal ik jullie helpen den strop om zijn hals te doen. Maar kunnen jullie het tegenover God verantwoorden, als je hem doodt? Weten jullie zeker, dat jullie de menschheid bevrijden van een moorde naar? Jij daar, ouwe Harry, wat heeft Dok voor je gedaan? Hij heeft je rekening ver scheurd, is het niet? En jij, John, zou jij nog leven, als Dok er niet geweest was? Vragen jullie je geweten en je verstand en als jé Dok schuldig oordeelt wel, knoop hem op!" De mannen staan met gebogen hoofd en zwijgen. Door den donkeren nacht loopen Wendel Jones en Abbott naar huis. JANE EYRE. DE WEES VAN LOWOOD l De korte inhoud van deze film, waarin Virginia Bruce de hoofdrol speelt, is de volgende: Kleine Jane Eyre, wordt eenzaam en zonder vrienden opgevoed door pleeg ouders, tot zij op een goeden dag naar een groot weeshuis wordt gebracht, om dat zij zich trachtte te verzetten tegen de gruwelijke plagerijen van de kinderen van haar pleegouders, de kleine John en Georgiane Reed. De toestanden in de weeshuizen in de 19e eeuw, tarten alle beschrijving, maar toch vindt de kleine Jane er een straaltje geluk in de vriendschap van juffrouw Temple, een onderwijzeres, en niettegen staande de stugge behandeling van Broc- klehurst, de directeur van het weeshuis, krijgt Jane, toen zij daarvoor den leef tijd bereikt had, een aanstelling als on derwijzeres aan het weeshuis. Tenslotte is haar afkeer van de metho des van Brocklehurst haar te machtig en zij neemt ontslag. Zij wordt gouvernante van de kleine Adele Rochester, op het prachtige buitengoed van den heer Ed ward Rochester, een Engelsch landedel man. Hier vindt zij eindelijk normale levens omstandigheden en voor den eersten keer werkelijk geluk. Zij wordt de vriendin van ieder, vanaf de kleine Adele en mijn heer Rochester tot Sam Poole, de koetsier en juffrouw Fairfax, de huishoudster, in cluis. Er hangt echter iets geheimzinnigs over een gedeelte van het huis, dat ieder een voor haar tracht verborgen te houden en zij kan maar niet begrijpen, waarom zij niet toegelaten wordt in een vleugel van het gebouw, van waaruit 's nachts zulke wilde kreten komen. Het geheim betreft de aanwezigheid van de vrouw van Rochester, Bertha, die krankzinnig is en voor wie er geen hoop op herstel meer bestaat. De advocaat van Rochester, Charles Vraig, is doende om een nietigverklaring van het huwelijk te verkrijgen, opdat Rochester de schoone Blanche Ingram zou kunnen huwen, de dochter van Lord Ingram. Blanche en haar ouders zijn de eere- gasten bij gelegenheid van een prachtig bal op het buitengoed van Rochester. Bij deze gelegenheid ontdekt Rochester eigen lijk voor het eerst, dat hij verliefd is op Jane Eyre en dat ook zij van hem houdt. Hij verbreekt zijn verloving met Blanche. Hij maakt plannen voor zijn huwelijk met Jane en als de huwelijksinzegening zal plaats vinden, komt plotseling Bertha Rochester uit haar verblijven en ver schijnt als een geest bij de plechtigheid. Bedroefd tot in haar ziel en teleurgesteld loopt Jane weg en neemt een betrekking aan bij dr. Rivers, een geestelijke en een werker op charitatief gebied. In den loop van tijd heeft een groote brand inmiddels het groote buitengoed van Rochester tot den grond toe vernield en Rochester zelf is blind geworden, toen hij poogde zijn krankzinnige vrouw uit de vlammen te redden. Hij woont nu in het huisje van zjjn opzichter dat ook op zijn landgoed staat. Jane, onbewust van het lot van Rochester, staat op het punt met dr. Rivers te huwen en met hem naar Indië te gaan voor het Zendingswerk. Sam Poole, de vroegere koetsier van Rochester verschijnt echter aan het huis van den zendeling en toen hij Jane her kende, vertelde hij haar van het ongeluk, dat de Rochester's getroffen had. Jane gaat nu terug naar haar blinde beminde, en perst hem de erkenning af, dat hij nog steeds om haar geeft. Er volgt een gelukkig samenzijn in het huisje van den opzichter.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10