5PORT 5PEL Bwoegsel DE EUROPEESCHE ROEI-KAMPIOEN- SCHAPPEN MAANDAG 16 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Duitschland behaalt vier overwinningen en wint de coup Glandaz Overwinningen voor Italië en Zwitserland Nereus-vier tweede De herkansingwedstrijden. Op den tweeden dag der Europeesche roeikampioenschappen werden de herken- singswedstrijden gehouden. De winnaars der verschillende heats van Zaterdag kwamen, met de winnaars der voorwedstrijden van Vrijdag, in de eind strijden, welke Zondagmiddag plaats had den. De uitslagen der herkansingsritten waren: Vier met stuurman. Eerste heat: 1. Denemarken 6 min. 51.8 sec., 2. Hongarije 6 min. 53.9 sec., 3. Frank rijk 7 min. 2.7 sec., 4. Tsjecho-Slowakije 7 min. 17.8 sec. Tweede heat: 1. Duitschland 6 min. 47.8 sec., 2. Oostenrijk 6 min. 51.4 sec., 3. Joego slavië 6 min. 54.3 sec. De twee zonder stuurman. Eerste heat: 1. Zwitserland 7 min. 33.7 sec., 2. Frankrijk 7 min. 42.2 sec., 3. Joego slavië 7 min. 55.4 sec. De Laga-twee uitgeschakeld. Tweede heat: Na een gelijken start geraakte de Delft- sche ploeg na 100 meter reeds achter door twee opeenvolgende snoeken. De Italia nen schoten naar voren en liepen "spoedig enkele lengten uit. Op 1000 meter, door Italië in 3 min. 35.4 sec. afgelegd, was de 6trijd reeds beslist. Vele lengten was de Italiaansche ploeg voor op Hongarije, ter wijl Nederland in derde positie lag en ook als laatste eindigde. De Delftsche ploeg was daarmede, evenals de Hongaarsche, van verdere deelneming uitgeschakeld. De uitslag was: 1. Italië 7 min. 31.4 sec., 2. Hongarije 7 min. 44 sec., 3. Neder land 7 min. 47 sec. Skiff. Eerste heat: 1. Studach (Zwitserland) 7 min. 24.3 sec., 2. Banos (Frankrijk) op 5 lengten, 7 min. 32.1 sec., 3. Olsen (Dene marken), 7 min. 32.6 sec. Velds uitgeschakeld. Voor de tweede heat van het skiffnum mer verschenen aan den start: 1. Italië (Steinleitner), 2. Duitschland (Dr. West- hoff), 3. Nederland (Velds). Reeds direct na het startsein nam West- hoff de leiding, en op 500 meter bedroeg de voorsprong van den Duitscher een lengte. De Leidenaar was inmiddels al afgezakt. De strijd tusschen den Duitscher en den Italiaan was weliswaar tamelijk spannend, doch de Duitscher was beslist beter, ook al, omdat diens harde slag tamelijk lang was. Steinleitner sloeg een hooger tempo, doch kon dit op de volle 2000 meter niet volhouden. Ook Nederland werd dus in dit nummer uitgeschakeld, zoodat nog slechts de Nereus-ploeg in het nummer vier met stuurman den eindstrijd heeft bereikt. De uitslag van de tweede heat was: 1. Dr. Westhoff 7 min. 23.2 sec., 2. Steinleit ner 7 min. 26.9 sec., 3. Velds 7 min. 45.3 seconden. De twee met stuurman van de Amstel niet in de finale. Een groote teleurstelling voor het, later in den middag veel talrijker publiek, was het feit, dat in het nummer twee met stuurman de Amstel-ploeg zich niet heeft kunnen plaatsen voor den eindstrijd. In haar heat kwamen de Amsterdammers uit tegen Joego-Slavië en Frankrijk. Van Frankrijk was gisteren in den voorwedstrijd gewonnen, terwijl de Joegoslaven zeer ver achter waren gebleven. De Fransche twee roeide vandaag echter beter. Aan den start kwamen in deze volgorde: 1. Joego-Slavië, 2. Nederland (Am- stel), 3. Frankrijk. Frankrijk was het beste weg en nam de leiding met Nederland op de tweede plaats en Joego-Slavië, die de rij sloot. Op 500 meter waren de Franschen een lengte op de Amsterdammers uitgeloopen. De Amstel-ploeg zette een spurt in, welke echter geen resultaat opleverde. Zooals te verwachten was, speelden de Joego-Slaven in deze heat geen rol. Op 1000 meter hadden de Franschen nog steeds hun voorsprong van iets meer dan een lengte behouden. Uit de auto's, welke langs den wal de race volgden, klonken vele aanmoedigingskreten en ook de fiet sers lieten zich niet onbetuigd. Doch de Fransche ploeg roeide uitstekend, wist haar voorsprong zelfs nog iets te vergroo- ten, om tenslotte met drie lengten voor de -•-tel door de finish te gaan. De uitslag was. 1. Frankrijk 7 min. 51.2 sec., 2. Nederland op drie lengten tijd 7 min. 59 sec., 2. Joego-Slavië zeer ver achter, tijd 8 min. 36.9 sec. De uitslag van de tweede heat was: 1. Polen 7 min. 56.3 sec., 2. Zwitserland 7 min. 58 sec., 3. Hongarije 8 min. 0.8 sec. Triton in den eindstrijd. Aan den start voor de eenige herkan singsrace van het nummer ongestuurde vier verschenen: 1. Duitschland, 2. Frankrijk, 3. Nederland, (Triton), 4. Denemar ken. De winnaar en nummer twee van dezen wedstrijd kwamen in de finale. Een autobus volgestopt met Utrechtsche studenten volgde deze race om de roeiers aan te moedigen. Zelfs hadden enkele on- verschrokkenen het dak van den wagen opgezocht, om beter te kunnen kijken. Een zeer felle start bracht Duitschland op de eerste plaats, Op 500 meter lag de Duitsche ploeg een halve lengte voor op Triton, terwijl Frankrijk en Denemarken daar weer een lengte achter waren. De Duitschers wisten na een prachtigen tus- schensport hun voorsprong tot een lengte te vergrooten. Triton, dat 34 slagen maak te, zakte iets af, terwijl de Denen de derde plaats beezetten. Op 1250 meter zetten de Utrech tenaren echter een felle spurt in, welke veel resultaat had, omdat nummer 3 van de Duitsche ploeg onder zijn riem doorviel. De Duit schers herstelden zich prachtig. Hun tot een kwart lengte terug- geloopen voorsprong wisten zij weer te vergrooten. De Denen spurtten op het laatste gedeelte zeer fel, doch Triton wist de twee de plaats te behouden, met een me ter voorsprong op Denemarken. Door dit resultaat kwam een twee de Nederlandsche ploeg in de finale. JDe uitslag van deze herkansingsracè was: 1. Duitschland 6 min. 40.4 sec., 2. N e- derland op 3/w lengte 6 min. 43.6 sec., 3. Denemarken 6 min. 44.1 sec., 4. Frank rijk 6 min. 54.5 sec. De double scull. De uitslag van de eerste heat werd: 1. Hongarije 6 min. 54.9 sec., 2. Frank rijk op anderhalve lengte 6 min. 59 sec., 3. Joego-Slavië ver achter tijd 7 min. 12.5 seconden. De tweede heat had tot resultaat: 1. Zwit serland 6 min. 55.5 sec., 2. België op 5 lengten 7 min. 5.4 sec., 3. Tsjecho-Slowakije zeer ver 7 min. 21 sec. De Amstel-acht niet in den eindstrijd. Voor de eerste heat kwamen in het num mer achtriemsgieken aan den start: 1. Joe go-Slavië, 2. Hongarije, 3. Nederland (De Amstel). Ditmaal waren talrijke Amstel-supporters in de speciale autobus meegereden om hun ploeg aan te moedigen. Na een zeer hoo- gen start de Amstel vertrok met 11, 21 en 40 slagen in de eerste vierde, halve en heele minut lagen de Hongaren op 500 meter nog slechts een kwart lengte voor. Vervolgens zette de Amstel-ploeg een prachtigen spurt in, wij noteerden' 40 sla gen per minuut. De Amsterdammers kwa men vrijwel gelijk met de Hongaren te lig gen, die echter ook het tempo verhoogden en op 1250 meter weer driekwart lengte voorsprong hadden. De Joego-Slaven volg den op 'n halve lengte. De fietsers op den wal en de supportes: in de bus moedigden luide hun favorieten aan, doch op 1500 me ter. was de Amstel-ploeg een lengte achter op de geroutineerde Hongaren. Inmiddels had ook de Joego-Slavische acht een spurt ingezet. De Hongaren waren niet meer in te halen en slaagden erin met meer dan een lengte voorsprong op de Amstel-acht als eerste de finish te passeeren. Dank zij den geweldigen eindspurt van Joego-Slavië bedroeg hun achterstand op de Nederlandsche acht slechts 1/10 seconden De uitslag luidde: 1. Hongarije 6 min. 11.5 sec., 2. Nederland (de Amstel) 6 min. 16.8 sec., 3. Joego-Slavië 6 min. 16.9 seconden. Het slot van den middag werd gevormd door de tweede heat van de achtriemsgie ken. De uitslag hiervan werd: 1. Denemar ken 6 min. 10 sec., 2. Frankrijk oj 1 3/4 lengte 6 min. 16.9 sec., 3. Tsjecho-Slowa kije op 5 lengten 6 min. 30.6 sec. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. DUITSCHLAND WINT DE VIER MET STUURMAN. Nederland tweede. De eerste eindstrijd der Euro peesche roeikampioenschappen, ed vier met stuurman, heeft voor Nederland een teleurstellend re sultaat opgeleverd, daar niet de Nereus vier, doch de Duitsche ploeg na een zeer spannenden strijd als eerste door de finish ging, met Ne derland op de tweede plaats met ongeveer onderhalven meter ach terstand. Aan den start verschenen voor den eind strijd in het eerste nummer, de vier met stuurman, in deze volgorde: boei 1 Dene marken, boei 2 Italië, boei 3 Duitschland, boei 4 Nederland (Nereus). De Duitsche vier nam onmiddellijk de leiding, toen voor de tweede maal gestart werd. De eerste start was ml. ongeldig ver klaard. Op 250 meter lag Duitschland een taflengte voor op Nederland, gevolgd- door de ploegen van Italië en Denemarken. Ne reus had in de eerste vierde, halve en heele minuut respectievelijk 13, 24 en 43 slagen gemaakt. Op 500 meter waren de Duitschers nog verder uitgeloopen en lagen ongeveer 3/4 lengte voor op Nederland, terwijl Ita lië op dezelfde hoogte van.de Nereus-ploeg kwam te liggen. Het tempo van Duitsch land was iets hooger dan dat van de overige ploègen en op een gegeven moment kwam er zelfs licht tusschen de bóóten van Duitschland en Nederland. De strijd tus schen Nederland en Italië om de tweede plaats was fel en de Italianen bezetten zelfs een oogenblik de tweede plaats ach ter Duitschland. Over 1000 meter deed de Duitsche vier 3 min. 14.4 sec., terwijl Ne reus, die wederom de tweede plaats had ingenomen, er 3, 4 sec. langer voor noodig had. Op 1250. meter liet Hallie een "spurt slaan. Deze had op de volgende 150 meter een uitstekend resultaat, want de achterstand op Duitsch land werd tot een halve lengte ge reduceerd, terwijl Italië weer een kwart lengte achter Nereus lag. De Denen waren toen ver achter. Nogmaals werd het tempo ver hoogd. Een geweldige eindspurt met de Duitschers ontstond. Zien- deroogen liep Nereus op Duitsch land in, centimeter voor centimeter werd teruggewonnen, een kwart lengte nog, een taflengte, doch dan bleek, dat de Amsterdammers de eindspurt te laat hadden ingezet, de Duitschers gingen als eersten door de finish met anderhal ven meter voorsprong op Nereus, ter wijl Italië de derde plaats innam op een lengte. Een zeer fraaie race was het geweest, welke vanzelfsprekend bet meest door de Hollandsche toeschouwers werd bejubeld, al was de algemeeneindruk, dat men een overwinning toch nog op enthousiaster wijze zou hebben ontvangen. De Duitsche ploeg roeide op naar de eeretribune, de stuurman had een krans van den voorzitter der F. I. S. A. in ontvangst te nemen, de Duitsche vlag ging omhoog, de beide volks liederen werd gespeeld. De officieele uitslag was: 1. Duitschland Rudergesellschaft Wiking und Turngemein- de in Berlin, tijd 6 min. 43.7 sec.; 2. N e- derland (Nereus) 6 min. 44 sec.; 3. Ita lië 6 min. 47.3 sec.; 4. Denemarkeu 6 min. 57 sec. DE TWEE ZONDER STUURMAN. Aan den start kwamen voor het num mer twee zonder stuurman: 1. Denemar ken, 2 Duitschland, 3. Zwitserland, 4. Ita lië. Italië was het beste weg, gevolgd door Zwitserland, Duitschland en Denemarken. De Denen, de Duitschers en de Zwit sers hielden slecht baan. Na 250 meter bleven de moeilijkheden dan ook niet uit. De Italiaansche twee had reeds een flinken voorsprong verkregen. De nemarken en Duitschland lagen echter zoo dicht bij elkaar, dut, toen de Deen- sche ploeg een feilen spurt inzette, waarmede zij op de Duitschers inlie pen, een aanvaring ontstond. De Duit schers appeelleerden, doch werden te recht door den kamprechter gedisquali- ficeerd, omdat zij uit hun baan waren gegaan. De uitslag werd: 1. Italië (Societa Ca- nottieri Olona di Milano), tijd 7 min. 18.5 sec., 2. Denemarken 7 min. 28.8 sec., 3. Zwit serland 7 min. 36 sec. HET SKIFFNUMMER VOOR STUBACH. Voor het skiffnummer verschenen aan den start: 1. Duitschland (dr. F. Westhoff), 2. Polen (R. Verey), 3. Zwitserland (E. Studach), 4. Oostenrijk (J. Hasenörhl). Na den start nam Hasenöhrl de leiding voor dr. Westhoff. De tweede plaats werd in genomen door Verey, terwijl ds Zwitser achteraan kwam. Op 1000 meter kwam een sensationeele wending in den strijd. Studach verhoogde het tempo, was inmiddels reeds Verey ge passeerd, had ook Hasenöhrl spoedig te pakken, ging zelfs dr. Westhoff voorbij en nam de leiding. Op 1250 meter bedroeg de voorsprong van den Zwitser drie kwart lengte. De Pool volgde op een lengte, ter wijl de Duitscher meer en meer terrein verloor. Op het laatste gedeelte ontstond een ge weldig duel tusschen Studach en Hasenörhl De Zwitser sloeg een veel hooger tempo dan den Oostenrijker, voor wien 28 lange genoteerd werden. De uitslag werd: 1. Zwitserland (Stu dach) 7 min. 14.4 sec.; 2. Oostenrijk (He- senöhrl) op twee lengten, tijd 7 min. 18.7 sec.: 3. Polen (Verey) op drie lengten, tijd: 7 min. 21.6 sec.; 4. Duitschland (dr. West hoff) op vijf lengten tijd: 7 min. 32.5 sec. De uitslag van de TWEE MET STUURMAN werd: 1. Duitschland (Ruder Verein „Frie- sen") 7 min. 39.4 sec.; 2. Italië 7 min. 43.2 sec.; 3. Polen 7 min. 54.5 sec.; 4. Frank rijk 7 min. 57.2 sec. DE VIER ZONDER STUURMAN. Nederland laatste. Voor het nummer vier zonder stuurman verschenen aan den start: 1. Nederland (Triton), 2. Duitschland, 3. Hongarije, 4. Zwitserland. Reeds direct schoot de Zwitsersche vier naar voren. Het duel tusschen Zwitserland en Duitschland begon na 250 meter, welke strijd op zeer sensationeele wijze zou ein digen. Nederland en Hongarije kwamen al spoedig achter te liggen. Op 900 meter kwam Duitschland naar voren en wist den achterstand tot een halve lengte terug te brengen. Doch de Zwitsersche vier, die in den voorwedstrijd zoo schitterend ge roeid had, bleek ook nu beter dan de vo- overige deelnemers en wisten door tactisch roeien opnieuw uit te loopen. Voor het tribune terrein bedroeg hun voorsprong nog steeds een lengte. Zwitserland scheen wel zeker van de overwinning, doch het einde ver liep zeer sensationeel. De Zwitsersche boeg schoot onder zijn riem door en aangezien de drie andere roeier pro beerden door te zetten, kon de ploeg zich niet direct herstellen. De voor sprong van een lengte ging niet alleen geheel verloren, doch Duitschland zag kans, dank zij deze fout van hun te genstanders, voor te komen om ten- slotte nog met een lengte te winnen. De uitslag was: 1. Duitschland (Etuf Es sen), tijd: 6 min. 31.7 sec.; 2. Zwitserland 6 min. 36.8 sec., 3. Hongarije 6 min. 45.3 sec., 4. Nederland 6 min. 47.5 sec. Een nieuwe Duitsche overwin ning in de double scull. Voor de double scull kwamen aan de start: 1. Zwitserland, 2. Duitschland, 3. Ita lië, 4 Hongarije. Reeds direct na het uitlengen was de strijd feitelijk reeds beslist. De Duitsche double scull, de Schweinfurter Ruderclub „Franken" nam de leiding voor Hongarije, Italië en Zwitserland. Van strijd viel wei nig te bespeuren. De vier booten kwamen steeds verder van elkaar, en alleen Hon garije vermocht het tempo van de Duit schers nog eenigszins te benaderen.Duitsch- land behaalde daarmede zijn vierde over winning en was daarmede practisch zeker van het winnen van den coupe Glandaz. De uitslag werd: 1. Duitschland (Schwein furter Ruderklub „Franken", tijd 6 min. 45.3 sec.; 2. Hongarije 6 min. 49.6 sec.; 3. Italië 6 min. 55.3 sec.; 4. Zwitserland 7 min. 0.9 sec. ITALIË WINT DE ACHT. Het laatste nummer der Europeesche roeikampioenschappen werd gevormd door het nummer achtriemsgieken, waarvoor aan den start kwamen: 1. Duitschland, 2. Dene marken, 3. Italië, 4. Hongarije. Zooals te verwachten viel ging de strijd hoofdzakelijk tusschen Italië en Duitsch land. Na 500 meter lag Italië iets voor, Hongarije en Denemarken gelijk en Duitschland sloot de rij. De laatste tweehonderd meter was Ernstig ongeval bi) auto rennen Tijdens autorennen om den Gaerbo-be- ker te Pescara zijn de Italiaan Pasquino Ermini en den Engelschman Regiald Ton gue met elkaar in botsing gekomen. Er- mini werd met zijn wagen tusschen de toe schouwers geslingerd, waardoor een paniek ontstond. Vier toeschouwers werden gedood. Sr- mini is levensgevaarlijk gewond. WIMILLE LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. De bekende Fransche coureur Wimille is tijdens een auto-ongeluk bij Aix (Provence) zeer ernstig gewond, zoodat men voor zijn leven vreest. Wimille was met zijn landgenoot Rach met zijn auto op weg van Nice naar Pa rijs. In de nabijheid van Aix kwam de wagen van Wimille in botsing met een vrachtauto. Met zeer ernstige verwondin gen werden zoowel Wimille als Rach op genomen en naar het ziekenhuis overge bracht. Voor beide coureurs vreest men, dat hun verwondingen zoo ernstig zijn, dat men de hoop op behoud van hun leven zal moeten laten varen. Wimille wilde in de eerstvolgende dagen op de baan te Montlhery met zijn nieuwe Bugatti Re cordpogingen ondernemen. zeer fraai. De Italianen hadden het tempo aanmerkelijk verhoogd, zij sloe gen 40 slagen per minuut en met de zen prachtigen eindspurt wisten zij de Duitsche acht te slaan met een kwart- Ierigte. De uitslag was: 1. Italië (Unione Canot- tieri Livornesi di Livorno), tijd 6 min. 0.5 sec.; 2. Duitschland 6 min. 1.5 sec.; 3. De nemarken 6 min. 6.4 sec.; 4. Hongarije 6 min. 13.4 sec. Na de huldiging van den kranigen Ita- liaanschen acht en het spelen van Italiaan sche volkslied waren deze. Europeesche kampioenschappen teneinde. DUITSCHLAND WINT DE COUPE GLANDAZ. De hegemonie van Duitschland bevestigd. Met 4 overwinningen en een schitte rende tweede plaats in de achten heeft Duitschland zich het sterkste roeiland van Europa betoond, dat is tijdens deze kampioenschappen wel duidelijk naar voren gekomen. En volkomen verdiend kan Duitschland de Coupe Glandaz dit jaar mee naar Berlijn ne men. De hegemonie van Duitschland, tijdens de Olympische roeiwedstrijden tot uiting gekohen, heeft zich bij de F. I. S. A.-kampioenschappen volkomen bevestigd. Maar in de nummers 4 met en 4 zonder stuurman heeft Duitsch land niet over geluk te klagen gehad, al dient hieraan te worden toegevoegd, dat men in de twee zonder weer met pecht te kampen had. Na Duitschland heeft Italië enkele fraaie overwinningen behaald. Zeer verdienstelijk was de zege in het nummer achtriemsgie ken, tóch eigenlijk het hoofdnummer van deze wedstrijden. En tenslotte is het de Zwitsersche skiffeur Studach geweest, die voor een verrassing zorg droeg en Hase- nöhr, den winnaar van de Diamond Sculls glansrijk sloeg na gedurende de eerste 1600 meter als vierde in de baan te hebben gelegen. De Hongaren en Polen hebben tijdens deze kampioenschappen teleurgesteld, de Franschen waren nergens, evenmin als de Joego-Slavië, België kwam slechts in een nummer uit, de double scull, hierin werd een uitstekende prestatie geleverd. De De nen hadden goede ploegen, maar juist niet sterk genoeg om een overwinning te be halen. En tenslotte de Nederlandsche prestaties. Alleen in het nummer vier met stuurman telde Holland mee. Wij zijn van meening, dat het onjuist van de Nereus-vier is ge weest om Duitschland gedurende de eerste 1000 meter gelegenheid te geven een flinken voorsprong te nemen, welke op een gegeven mo ment zelfs tot 1 1/4 lengte was uitgegroeid. Bovendien werd de eindspurt te laat ingezet, zoodat de Duitsche vier, die zienderoogen op de laatste 250 meter terrein verloor, nog juist met ruim een meter kon winnen. Doch aan den anderen kant heeft deze vier den buitenlander getoond, dat Nederland op inter nationaal roeigebied nog meetelt. En dat feit mag voldoening schen ken, al is er dan geen overwinning behaald. De finales der wedstrijden werden Zon dagmiddag bijgewoond door Z. K. H. Prins Bernhard, wien de eerste herinneringsme daille dezer kampioenswedstriid"n werd 1 aangeboden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9