Rond den Spaanschen oorlog BUITENLAND MAANDAG 16 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT IWEEDE BLAD - PAG. 6 nu reeds 25 jaar door den Jubilaris Gód ter eere opgedragen. De plechtige Hoogmis droeg een zeer bijzonder feestelijk karakter, ook al door de buitengewone versiering, die de koster, de heer Lauwers, had aangebracht, door de mooie en vele bloemen, die het altaar sierden, en vooral door de aanwezigheid van geestelijken en familieleden en een ge heel gevulde kerk van mede-feestvierende parochianen. Onder het zingen van het Veni-Creator trad de jubilaris binnen; als diaken en sub diaken fungeerden resp. Kapelaan Egberts en een Pater Franciscaan van Woerden. De feestpredikatie werd gehouden door den Weleerw. heer W. Egberts, Kapelaan te Lisse, zoon dezer Parochie; de gewijde redenaar wees op het geluk, dat wij hebben in het bezitten van Priesters; zij zijn de dragers en uitdeelers van Gods geheim nissen; bij Doop, ziekte en sterven, overal vinden wij Hem, die na zijn wijding een tweede Christus is.geworden; voor het uiter lijk dezelfde, door de zalving van den Bis schop echter geworden een Priester, plaats vervanger van Christus. Noemende de Godshaat elders, wees hij op de plicht, ons geloof uit te dragen tege lijk met den Priester, één met Hem, ook in de H. Mis. God dankende voor zijn groote gaven en genaden. Het Koor zong onder leiding van zijn Directeur, den heer P. de Groot, op ver dienstelijke wijze de Missa in honorem Angelorem van Jan Nieland; na de H. Mis werd gezongen de feestcantate „Bij een Priesterfeest" van Elbert Franssen. Receptie. Onder groote belangstelling ving om drie uur de receptie aan. Door het Comité, bruid jes en muziekcorps werd de pastoor van de pastorie naar het R. K. Bondsgebouw geleid. De ruime zaal was voor deze ge legenheid versierd. De heer A. P. v. d. Weijden, voorzitter van het Huldigingscomité, nam eerst het woord. Op dezen feestdag, aldus spreker, nu U de zilveren mijlpaal in Uw priesterleven hebt bereikt, is het mij vergund namens de pa rochie enkele woorden tot U te richten. Ik feliciteer U van harte Mijnheer Pastoor met Uw zilveren priesterjubileum. Er zijn er tegenwoordig wel, die jubilea en andere herinneringsdata niet meer zouden willen vieren, omdat zij meenen, dat dit is uitge groeid tot een gewoonte, die eigenlijk haar teteekenis heeft verloren. Ik wil U wel zeg gen, geachte Jubilaris, de parochianen van Zevenhoven denken daar anders over. Wij zijn ervan overtuigd, dat het op een dag als dezen zoo goed is eens even stil te staan om op, den afgelegden weg terug te blik ken. Het is toch zoo menschelijk en eigen lijk vanzelfsprekend om groote feiten in het leven eens in de gedachten terug te roe pen en dan ook voor omstaanders eens dankbaar te gedenken hoe het leven en werken van anderen voor allen een wel daad kan zijn. Speciaal een priesterfeest heeft de be- teekenis van een feest voor allen te zijn. De jubilaris denkt dan niet alleen met diepe vreugde terug aan de grootste weldaad die God hem in zijn leven 'heeft geschonken, maar Christenmenschen danken dan ook God voor de weldaad hun in het priester schap geschonken. Daarom moet dit feest voor ons zijn op de eerste plaats een feest van dankbaarheid jegens God voor de zekerheid van geloof en leiding ons in den priester gegeven. Op de tweede plaats een feest van hartelijke dankbaarheid voor den jubilaris zelve voor zijn vele verdiensten. 25 Jaren lang hebt gij Uw priesterarbeid verricht; vijf jaren lang hebt gij Uw krach ten en veelzijdige talenten in dienst ge steld van onze parochie Sint Jan van Zeven hoven. Veel lief en leed hebt gij ongetwij feld in al die jaren ontmoet; het laatste mis schien wel meer dan het eerste. Maar juist in tijden van ziekte, leed en droefheid is de priester zoo welkom. Ik zou hier al Uw verdiensten als het abc kunnen opsommen, maar ik weet maar al te goed, dat gij pastoor, dat juist niet wenscht. Het moge voldoende zijn U den dank van alle parochianen over te brengen voor Uw voortreffelijke geestelijke leiding. Eén feit kan echter niet onopgemerkt blijven. Behalve geestelijk herder zijt gij ook nog geweest Bouwpastoor, de pastoor, waaronder de parochie haar nieuwe kerk heeft gekregen. En of het aan de voortreffelijke eigenschappen van den Jubilaris als financieele expert of aan zijn vooruitziend en geest te dan ken is geweest, dit mogen we wel zeg gen, dat het werk geheel is geslaagd- Wij hebben gekregen een mooie nieuwe kerk. Allereerst, geachte Jubilaris, hebt gij U ingespannen het bouwfonds zoo sterk mogelijk te maken met de hulp van Uw parochianen, om te voorkomen, dat een nieuwe kerk hen op te groote lasten zou brengen. Nu ik het woord „bouwfonds" noem. ge achte Jubilaris, denken wij ook onvermij delijk aan Uw zeereerwaarden voorganger. Ik ben er vast van overtuigd, te spreken namens U eerwaarde en ook namens al Uw parochianen, als ik van deze gelegenheid gebruik maak om pastoor Zandvliet onzen hartelijken dank te betuigen, dat Z.eerw. nu 13 jaar geleden het initiatief nam tot het stichten van het bouwfonds. Z.Eerw. heeft 8 jaar lang met succes eraan gewerkt, om dat fonds zoo groot mogelijk te maken en daarmede de parochie van Zevenhoven een buitengewonen dienst bewezen. Eere wien eere toekomt! Daarom breng ik thans ook een eeresaluut aan pastoor Zandvliet, die de eerste stoot heeft gegeven en de grondslag heeft gelegd voor de financieering van onze nieuwe kerk. Het was in de maan den December 1935 en Januari 1936 dat er merkbaar iets aparts aan de hand was in ons rustige landelijke dorpje Zeven hoven; er broeide iets. Van lieverlede bleek, dat iedereen sprak over het al dan niet tot stand komen van een nieuwe kerk. Zij komt wel, zei de een, zij komt niet, zei de ander; en dat bleef zoo maar doorgaan: zij komt wel, zij komt niet. Zevenhoven kwam haast in opspraak. Zelfs in de buurtparochies hoorde men erover spreken en zoo doende kwam ons goede altijd zoo kalme Zevenhoven haast in opspraak met die aanhoudende tegen strijdige gerichten van „zij komt wel, zij komt niet". Op zekeren dag. een schoonen lentedag in de maand Maart, was het of pastoor Moons een ingeving kreeg. „Ja, kerkbe stuur. nu moet de nieuwe kerk er heel spoedig komen". Het kerkbestuur heeft toen nog wel schuchter enkele bezwaren naar voren gebracht, maar de voorzitter zette toen duidelijk uiteen, dat de oude kerk niet meer was een waardig Godshuis, en, zoo zei Z.Eerw., we kunnen het doen. En daarna werd in diezelfde vergadering met algemeene stemmen het besluit genomen, zoo spoedig mogelijk het oude kerkgebouw te doen afbreken en den bouw van een nieuwe kerk voor te bereiden, natuurlijk behoudens de goedkeuring van de kerke lijke overheid. We laten in het midden aan welke voortreffelijke eigenschap van den Jubilaris een en ander is te danken geweest, maar we mogen dankbaar memoreeren, dat onder pastoor Moons de bouw van de nieuwe kerk haar beslag kreeg, juist vóór dat het bouwen duurder werd, en dat aldus de parochie zware financieele offers be spaard bleven. Laten we hopen, dat O. L. H. U moge blij ven zegenen, dat Hij U kracht en sterkte, alsmede een goede gezondheid moge schen ken om nog menig jaar te kunnen werken voor het zielenheil van onze parochie. Nu er in sommige landen naar gestreefd wordt de eerbied voor den priester te ver zwakken, doet het weldadig aan in ons land een groote eerbied te kunnen constateeren voor den priester, en het zal zeker niet noo- dig zijn, de parochianen van Zevenhoven aan te sporen deze eerbied en volgzaam heid steeds te blijven betrachten, opdat Gods woord in vervulling gaat: Die Mij verheerlijkt in mijn priesters zal ik ver heerlijken in den hemel". De overtuiging steeds Uw leven in dienst van God en aan deze levenstaak te hebben gewijd, zal nu en later ongetwijfeld Uw grootste voldoening zijn. Aanbieding van geschenken. Maar ons, parochianen van Zevenhoven is het ook een waar genoegen onze beste wenschen voor Gods zegen op Uw verdere levensweg, voor kracht en sterkte en een goede gezondheid, te kunnen doen vergezel len van een stoffelijke blijk van waardee ring en belangstelling. Wij meenen U een herinnering aan dezen dag te moeten geven. Daarom bieden wij ter completeering deze bloemenmand met enveloppe aan, welks in houd U naar eigen goeddunken gelieve te besteden. Ik eindig met ons aller wensch: lang leve onze pastoor Moons. Namens de Jongens-congregatie bood de heer Joh. v. d. Weyden een radiotoestel aan; namens de Meisjes was een slaapkamer ameublement aangeboden. De Meisjes-congregatie zong den jubilaris een welkomstlied toe onder leiding van Mej. J. v. d. Sloot. De Pastoor dankte allen zeer hartelijk voor alles, wat hij vandaag en ook gisteren had mogen meemaken. Hierna ving een zeer druk bezochte re ceptie aan; het leek wel, of alle parochianen deze gelegenheid wilden te baat nemen om hun Pastoor te feliciteeren; het slechte weer had niemand weerhouden. Wij merk ten o.a. op het Tweede-Kamerlid de heer v. d. Weyden en echtgenoote, de heer en mevr. v. Harten en Slingerland, resp. pre dikant der Herv. Kerk en gem.-ontvanger, de heer Dessing, architect van de nieuwe kerk, de heer en mevr. Schoorl te Nieuw- veen en de geestelijkheid uit de omgeving. Bij het plechtig Sluitingslof was de kerk te klein om de vele belangstellenden te be vatten. Nog mooier dan Zaterdagavond was de verlichting, of was 't dat deze feestelijker aandeed nu het buiten zoo triestig was en het eerder herfst dan een mooie Augustus dag geleek te zfjn? Dankwoord van den Pastoor. De Pastoor besteeg de kansel om een woord van dank te brengen aan allen, voor eerst aan God voor de 25 jaren, die Hij hem in zijn priesterleven heeft geschonken; hij memoreert de groote en hooge waarde van de uitverkiezing tot het priesterschap. Daarna dankt hij alle parochianen voor alles, wat zij deden voor hem als priester. Als men zegt: „ik ben 25 jaar priester" dan zegt dat zooveel. Z.E. gaat na, wat hij vanaf zijn wijdingsdag aan groote genaden van God heeft ontvangen; iedereen heeft momenten in zijn leven, die hij nooit ver geet, de eerste en plechtige H. Communie, het huwelijk, voltrokken op de altaartre- den; wat echter een priester ondervindt, wordt door niets geëvenaard. Een dag als deze vervult mij, aldus de jubilaris, met gemengde gevoelens; men vraagt zich af: waarom heeft God mij uit verkoren buiten zoo heel veel anderen? Waarom aan mij deze bevoorrechting? Dit alles is Gods geheimnis. Als men terugblikt op die 25 jaar, ziet men zijn vele tekortkomingen, waarvoor een hartgrondig confiteor hier op zijn plaats is. Men zegt zoo dikwijls: als ik het eens kon overdoen; dat is echter onmogelijk, ook hier; men zou veel dingen laten, die men gedaan heeft en veel doen, wat men niet gedaan heeft. Misschien zou het toch overgedaan kun nen worden, dan echter in dezen zin, dat God nog 25 jaar geeft; daarvoor verzocht de Pastoor aller gebed, speciaal voor meer dere ijver in zijn priesterlijke bediening. Zoolang er priesters zijn, zullen er ju t S Het Comité van Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons i De Groote Revolutie! Hoeveel schuldeischers herhalen machinaal de ontzagwekkende woorden„En vergeef ons onze schuld, zooals ook wij aan an deren hun schuld vergeven V* Al zou maar een van hen plot seling den diepen zin van deze woorden begrijpen, dan zou dit de grootste revolutie zijn, die er kan plaats vinden. Charles Péguy. RECHTS OFFENSIEF IN HET NOORDEN. Een speciale correspondent meldt, dat het sinds verscheidene dagen verwachte rechtsche offensief Zaterdagmorgen op twee plaatsen is ontketend: in het Zuden voor Aguilar de Campo en Reinnosa, in het Zuidoosten voor Sonailla en San Pedro de Romeral. De beide sectoren raken elkan der bijna en strekken zich uit over een breedte van ruim 50 K.M. Tegen twaalf uur hadden de nationalisten Zaterdag het vijandelijke front op twee plaatsen door broken en drongen zij van twee kanten de provincie Santander binnen, waarbij zij de bron van de Ebro bereikten. Bij het val len van den nacht waren de aanvallers ruim 11 K.M. opgerukt, terwijl op den lin kervleugel 15 K.M. gewonnen waren. Vier en dertig dorpen zijn bezet. De voorhoede bevindt zich op zeven K.M. van Reinosa. De regeeringstroepen boden over het alge meen slechts zwakken tegenstand. In tegenstelling met bovenstaand be richt wordt van linksche zijde uit Santan der gemeld: Na een tijdperk van kalmte, dat enkele weken heeft geduurd, zijn de rechtschen wederom tot den aanval overgegaan aan het geheele front. Niettegenstaande de groote hoeveelheid materiaal, welke de troepen van Franco in het vuur brachten werd hun aanval overal afgeslagen. De aanvallers moesten met groote verliezen terugtrekken. REGEERINGSTROEPEN BEZETTEN KERKHOF VAN BRUNETE. Zaterdagmorgen hebben de Regeerings troepen het kerkhof van Brunete, dat ten Noorden van deze plaats is gelegen, be zet. Vanaf het kerkhof, dat op een kleinen heuvel gelegen is, beheerschen zij thans Brunete. De plaats zelf, die niet meer dan een puinhoop is, zou door de troepen van Fran co verlaten zijn. DE ONVEILIGE MIDDELLANDSCHE ZEE Lloyds te Londen heeft medegedeeld, dat het radiostation Landsend een bericht heeft opgevangen, waarin werd medegedeeld, dat het Panameesch schip „Geo W. Macknight" Zaterdagavond in de Middellandsche Zee onder vuur is genomen door een oorlogs schip van onbekende nationaliteit. De be manning van het Panameesche schip, dat naar verluidt in brand is gevlogen, is door het Britsche schip „British Commodore" aan boord genomen. Duitsch stoomschip mag niet uit Constanza vertrekken. Uit Constanza (Romenië) wordt gemeld, dat de havenpolitie het aan de Deutsche Levante Linie behoorende s.s. „Morea" verboden heeft de haven te verlaten, in verband met een binnengekomen mededee- ling, dat zich aan boord wapens en muni tie zouden bevinden, bestemd voor de le gers van generaal Franco. SPAANSCH STOOMSCHIP BIJ DARDANELLEN BESCHOTEN. Het schip gezonken. Het Spaansche stoomschip „Ciudad de Cadiz" is gisteren bij den ingang der Dardanellen door een geheimzinnige duikboot beschoten. Het schip werd door acht granaten en twee torpedo's in den romp getroffen en zonk bijna onmiddel lijk. De duikboot ging vervolgens onder water. De kapitein en 37 opvarenden van het Spaansche schip zijn door een Sovjet- Russisch schip, dat op weg is naar de Zwarte Zee, aan boord genomen. De kapitein van de „Ciudad de Cadiz" heeft verklaard, dat de duikboot de on derscheidingsteekenen C 3 droeg, en de vlag van Franco voerde. bilea worden gevierd, zilveren, gouden, zelfs diamanten. Honderden priesters echter vieren hun eeuwig jubileum in den Hemel; moge Uw gebed dat ook voor mij verkrij gen. Met het plechtig Te Deum van E. Frans sen werd het Lof besloten. Met de slotwoorden van het door allen gezongen danklied: Wij smeeken U, o Vader, Op diep geroerd en toon: Hier sier nog 't goud zijn slapen Hierna de Hemelkroon, besluiten wij. Dankbaar mag de Parochie terugzien op een buitengewoon waardig gevierd zilveren priesterfeest van haar Pastoor. DUITSCHLAND De Hitler-Jeugd betoogt ONGEZONDE TAAL VAN GOUWLEIDER. „Geeft den duivel wat des duivels is." Ter gelegenheid van den verjaardag van den Bisschop van Spiers hadden de Katho lieken tegen gisteren een groote bijeen komst georganiseerd. Als tegen-betooging werd de Hitier Jugend uit de omgeving opgeroepen, op welke bijeenkomst de gouwleider Joseph Burckel een toespraak hield. Hij zeide o.a.: dat deze betooging was georganiseerd om te bewijzen, dat de na- tionaalsocialistische partij geenszins een discussie poogt te ontwijken, wanneer er sprake is van een tegenstander, die zich buiten de Duitsche gemeenschap plaatst. Spreker had een brief ontvangen van het kapitaal van de kathedraal van Spiers, waarin hem werd medegedeeld, dat reli- gieuse betoogingen waren georganiseerd in verband met den verjaardag van den bisschop. Het lag in het geheel niet in de bedoeling van spreker dit feest te versto ren, doch hij wil protesteeren tegen het misbruk maken van den naam van den eerbiedwaardigen grijsaard. Zekere ka nunnikken van het kapittel hebben getracht den bisschop te gebruiken voor politieke doeleinden(I). Burckel kondigde aan, dat tegen deze leden van het kapittel een proces aanhan gig zal worden gemaakt. Deze kanunnik ken maken nog deel uit van de Centrum partij, de eenige politieke partij, welke heeft kunnen ontsnappen aan de vernie tiging en nog leeft in de Catacomben, waar uit aanvallen worden gedaan op den na- tionaal-socialistischen staat. Burckel kwam vervolgens met het praat je aandragen, dat in een kapel van de ka thedraal van Spiers een overeenkomst ge sloten was tusschen het Centrum en de Bolsjewistische partij. Zij, die zich thans achter de muren van de kerk verschuilen om ons te bestrijden, zullen wij weten te treffen, zeide hij, en voor iederen slag, welke zij ons willen toe brengen, zullen wij met een anderen slag antwoorden, aldus zeide Burckel verder. Hij herinnerde vervolgens aan het woord van het Evangelie: „Geeft den keizer wat des Keizers is en God wat Godes is", en hij voegde hieraan toe, „Geeft den duivel wat des duivels is", want wat deze pries ter tegen den nationalistischen staat onder nemen, is duivelswerk. WODAN IS TE LANG DOOD. Vrede is noodig en geen haat. Op de jaarvergadering van de „Catholic State League" is een schrijven voorgelezen van den Aartsbisschop van San Antonio de Texas in de Ver. Staten, Mgr. Arthur Dros- saerts, een Nederlander van geboorte, waarin de Aartsbisschop de Kerkvervolging in Duitschland op scherpe wijze veroor deelt. „Is het niet te laat op den dag, om het Christendom te gaan uitroeien en Wodan en de oude heidensche godheden, die nu sinds 13 eeuwen dood en begraven zijn, te rug te brengen?" zoo schrijft Mgr. Dro- saerts. „Is het niet te laat om Christus, de Verlosser van het menschdom, te ver bannen uit de geloovige, edelmoedige har ten van het Duitsche volk, die Christus be mind hebben en Hem in hun harten op den troon hebben gezet sinds de H. Bonifa- tius het Evangelie naar het Vaderland bracht?" „Is het niet te laat voor een man van Hitiers kaliber om de overwinning te ver wachten, waar een reus als Bismarck ver slagen werd? „Is het niet te laat in deze moderne tijden om te probeeren de Kerk te verwoesten, die 2000 jaar lang reeds alle aanvallen van haar vijanden weer staan heeft? „Wie anders dan een maniak zou die on- eenigheid, volkerenhaat en bloedige ver volging van alle christelijke en Joodsche godsdiensten willen zaaien in een tijd dat Duitschland de eenheid der harten en de zegeningen van een langdurige vrede zoo zeer noodig heeft? „Wij protesteeren openlijk tegen Hitiers slavernij van het Duitsche volk, tegen de ontkenning van de vrijheid van vergade ring, van opvoeding, van pers en geweten; en wij bidden dat spoedig de volste vrij heid, vrede en geluk mogen terugkeeren over het lijdende en diep vernederde Duitschland." DE GARRESTEERDE PREDIKANTEN. Meer dan tachtig dominé's en leden van den Kerkeraad der Evangelische Kerk be vinden zich thans in arrest, 29 andere zijn uit de parochies verbannen, terwijl aan 25 verboden is te preeken of in het openbaar het woord te voeren. De namen dezer per sonen zijn gistermorgen voorgelezen door ds. Jacobi, die onlangs uit zijn gevangen schap werd ontslagen, in de kerk te Dah- lem van den kansel van ds. Niemöller. De datum van het proces tegen ds. Nie möller is tot nu toe nog niet vastgesteld. ENGELAND WIJZIGING IN HET BRITSCHE KABINET? Wordt Eden vervangen. De diplomatieke redacteur van de „Peo ple" verklaart te kunnen mededeelen, dat Neville Chamberlain in zijn vacantie een algemeene herziening van het Britsche kabinet voorbereidt. Het doel hiervan zou zijn de regeering een meer nationaal ka rakter te geven en den minister-president zelf de controle van de buitenlandsche po litiek in handen te geven. Hiertoe zou dan Eden het foreign office verlaten en ver vangen worden door lord Halifax. JOEGO-SLAVIE BOTSINGEN TE MLADENOVATZ. Te Mladennovatz hebben zich gisteren incidenten voorgedaan, naar aanleiding waarvan het volgende officieele commu niqué werd gepubliceerd: „Volgens bepaalde inlichtingen waren oppositioneele elementen, met name link sche, voornemens verschillende plaatsen bijeenkomsten te houden na afloop van den kerkdienst voor de zielerust van pa triarch Varvana, teneinde op deze wijze onlusten te verwekken. Genoemde ele menten wilden te Mladenovatz een aan val doen op het huis van den afgevaardigde Badjak. Na de Mis begaf zich een stoet van verscheidene honderden personen, die door de leiders der plaatselijke oppositie werden aangevoerd, naar de monumenten voor de tijdens demonstraties gevallenen. De autoriteiten verzochten den demon stranten tevergeefs uiteen te gaan. Het grootste gedeelte van den stoet begaf zich naar de woning van den afgevaardigde, doch de gendarmes verzetten zich hierte gen. Zij werden met stokken, messen en steenen aangevallen. Toen twee gendar mes en een officier der gendarmerie ge wond waren, openden de gendarmes het vuur. Twee personen werden daarbij ge dood en toen gewond. De menigte ging uiteen en de orde werd hersteld. Ook op andere plaatsen hadden oppositioneele ele menten getracht bijeenkomsten en demon straties te houden, doch zonder succes. RUSLAND NIEUWE ARRESTATIES VAN DUIT- SCHERS TE LENINGRAD. Officieel wordt hier medegedeeld, dat wederom negen Duitschers te Leningrad zijn gearresteerd. Het aantal Duitschers, dat in de Sovjet-Unie gevangen zit, be draagt thans 223. PALESTINA TOESPITSING VAN DEN TOESTAND. Het weekeinde in Palestina gekenmerkt door een verergering van den toestand, te Safed Ozjenin werden bommen geworpen, welke evenwel weinig schade hebben ver oorzaakt. Op een bij Jeruzalem gelegen gesticht hebben onbekenden schoten gelost. Arabi sche dorpen hebben elkander door middel van optische seinen mededeelingen ver strekt. In Joodsche kringen is een zekere onge- rustheid ontstaan. AMERIKA DE REVOLUTIE IN PARAGUAY. De afgezette president Franco gearresteerd. De bladen melden uit Asuncion (Para guay), dat de afgetreden president van Pa raguay kolonel Franco is gearresteerd. Dr. Paiva heeft erin toegestemd het pre sidentschap der republiek, als opvolger van Franco, te aanvaarden. POLITIEKE BOTSING IN BRAZILIË. Tien dooden, ettelijke gewonden. Uit Campos (staat Rio de Janeiro) wordt gemeld, dat het daar tijdens een bijeen komst der integralistten tot ernstige bot singen is gekomen, waarbij tien personen werden gedood en eenige gewond. Buitenlandsche Berichten TWEE TREINEN TEGEN ELKAAR GEBOTST. Twintig lichtgewonden. Gisterochtend is op het station Grenoble, tengevolge van een verkeerden wisselstand een trein uit Chambery op een goederen trein geloopen. Een twintigtal reizigers werden licht gewond en konden na verbon den te zijn de reis vervolgen. GROOTE BRAND TE MARSEILLE. Gisterochtend is brand uitgebroken in de haven van Marseille. Aangewakkerd door een felle mistral grepen de vlammen snel om zich heen en te half drie in den mid dag waren aan de Quay de Lazaret vier loodsen in asch gelegd. Een groote hoe veelheid graan, katoen, huiden en andera goederen is in vlammen opgegaan. Voor zoover hebben zich geen persoonlijke on gelukken voorgedaan. DORP BIJ BERLIJN DOOR BRAND. GETEISTERD. Door een reusachtigen brand is een deel van het dorp Macquart, dat door Berlijners veel bezocht wordt, verwoest. Vier perso nen hebben brandwonden opgeloopen. BOSCHBRAND OP SARDINIË. Op het eiland Sardinië heeft een bosch- brand gewoed, welke het geheele staats- bosch bij Bultei heeft vernield. De schade wordt op drie millioen lire geraamd. PONTIFICALE MIS OP DE INTER NATIONALE TENTOONSTELLING. Ter gelegenheid van het feest van Ma ria Hemelvaart heeft de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Verdier, gisteren een Pon- ticale M. Mis gecelebreerd in het paviljoen van den Vaticaansche Staat op de interna tionale tentoonstelling te Parijs.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6