Priester-jubilea op Maria Hemelvaart MAANDAG 16 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 TE VOORSCHOTEN: Gouden leest van Rector Thompson Des morgens half 8 werd in de particu liere kapel van den rector in diens huis aan den Leidschenweg een H. Mis opgedragen door den weleerw. pater de Greeve, van het klooster der Montfortanen aan het Haagsc'ne Schouw, welke H. Mis door den gouden jubilaris werd bijgewoond. Des middags werd een drukbezochte receptie gehouden. Onder de zeer velen, die hun gelukwenschen kwamen aanbieden, waren Mgr. Taskin, proost van het Kath. Kapittel, Mgr. Möllman, oud-vicaris-gene raal, Mgr. Pichot, vicaris-generaal, de hoog- eerw. heeren Kanunnikken Wijtenburg, oud-regent van „Hageveld", Mgr. dr. van Noort, deken van Amsterdam en pastoor Westerwoudt, verder Deken Homulle uit Lieden, Deken Borsboom uit Noord- wijk, D.eken Jokckbloedt uit Zoeter- woude, prof. dr. Brandsma, de pastoor van Voorschoten, de zeereerw. heer P. Meijer en de kapelaan, de weleerw. heer L. A. Brabander, de burgemeester van Voorscho ten, de heer Berkhout, de algemeen over ste van Huize „Bijdrop", Zuster Horten sia en vele anderen. De bisschoppen van Haarlem en 's-Herto- genbosch hadden telegrafisch een geluk- wensch gezonden. Het college van commissarissen van „De Maasbode", de directeur, de heer Kuipers, de hoofdredacteur, Mgr. dr. Witlox, kwa- lukwenschen. De heer v. d. Vijver, pres.- wenschen. De heer van den Vijver, pres.- commissaris, sprak den rector in hartelijke bewoordingen toe. Deze toespraak werd door den jubilaris beantwoord. Des avonds zou de St. Laurentius-harmo- nie een serenade brengen; wegens het slechte weer is deze muzikale hulde uitge steld tot Donderdagavond. TE ZOETERWOUDE- MEERBURG: 40-|arlg leest van Pastoor van Vastenhoven Het 40-jarig priester-jubileum van pastoor J. J. M. van Vasten hoven is gisteren op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris op eenvoudige maar toch waardige wijze gevierd. Geen uiterlijke drukte, geen op- wachtingsplechtigheden met paard of schuit, maar een groot aantal, ja bijna alle parochianen aan de communie-bank: dat was het mooie begin op deze jubeldag. De versiering. Het schoone altaar in onze mooie koe pelkerk was omgeven met Kentia-pal- men van bijzondere kwaliteiten, welke de bescherming vormden van de daaronder aangebrachte bloemenweelde van ontel bare witte gladiolen en adianthums. Boven de twaalf kruisen op de binnen muren, de gezalfde plaatsen bij de kerk- consecratie, was een keurige wandver siering aangebracht. De Hoogmis. Gistermorgen te 10 uur werd door den- jubilaris een plechtige H. Mis gecele breerd aan het rijk-versierde Hoogaltaar, voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. Zijneerw. werd hierbij ge- assitseerd door den weleerw. heer Th. L. Westgeest, rector van het klooster „De Goede Herder", als presbyter-assistens, den weleerw. heer J. G. Groot, kapelaan te Amsterdam als diaken en den wel eerw. heer P. Krom, kapelaan der paro chie als sub-diaken. Na het Evangelie werd door den jubi laris een korte predicatie gehouden, waar in zijneerw. wees op den plicht van dank baarheid, vooral op dezen dag, en aan de woorden herinnerde van het offertorium uit de Mis van kerkwijding: „Heer God, in de oprechtheid van mijn hart, heb ik met vreugde alles geofferd; en met groo- te blijdschap aanschouw ik Uw volk, dat zich hier bevindt: God van Israël, be waar deze goede gesteltenis". De jubilaris richtte tot de parochianen het verzoek onder de H. Mis zich met hem te vereenigen in het gebed en God te' vragen, dat de goede gesteltenis onder ons moge bewaard blijve. Op verdienstelijke wijze werden door het koor de wisselende gezangen en de „Tantum Ergo" van Kruger uitgevoerd. Na het H. Misoffer werd de plechtigheid besloten met een Priestercantate van Emile Brouwers, voor solo en koor. Van 2.30—3.30 uur was er receptie in de groote zaal van het patronaat, waar van niet alleen tal van parochianen, maar ook velen uit andere plaatsen, zelfs oud parochianen uit Rotterdam, een druk ge bruik maakten, a.m. zagen wij deken Jonckbloedt en pastoor Klaverweyden uit Zoeterwoude, pastoor W. Dirken uit Rot terdam en rector R. Reijnen uit Leiden, den burgemeester P. Wap en mevr. L. WapVerwer, den heer en mevr. Smeets, den heer en mevr. dr. W. Kortmann en dr. G. A. de Bruyne uit Leiderdorp. Te 7 uur volgde een plechtig Lof met Te Deum Laudamus. Celebrant was de ju bilaris met assistentie van den zeereerw. heer pastoor C. N. J. Meysing, van Was senaar als diaken en kapelaan L. J. A. Boomgaard, uit 's Gravenhage, als sub diaken. Tot slot werd na het Lof gezon gen het lied „Moge onze zang zich paren". De jubilaris dankte met een kort woord al len voor de bewijzen van genegenheid en hulde dezen dag gebracht aan hun pas toor en sprak den wensch uit, dat dezen dag een middel zal mogen zijn om den band tusschen priester en geloovigen te versterken. Feestavond in de patronaatszaal Gisteravond werd voor den jubilaris met familie en genoodigden in de feestelijk versierde patronaatszaal een kort pro gramma bestaande uit een mooie kinder- hulde en eenige zangnummers opge voerd. Begonnen werd met de wenschen van een kabouter en eenige feeën, met als slot een mooie bloemen-hulde aan den ju bilaris. Door een gemengd koor onder leiding van den heer Hoogzaad, werd op verdien stelijke wijze achtereenvolgens uitge voerd: a. „Maria Moeder", door E. A. M. Paap, pr., b. „Contate" van Olivier Koop, c. „Priester-cantate" van Emile Brou wers, d. „Tu es sacerdos in aeternum" van Elbert Fransen en e. „Gloria"" van Nieu- wenhuizen. Een- kort maar geestig dankwoord van den jubilaris was het slot van dit, onder zeer ongunstige weersgesteldheid, blijde gevierde, priester-jubileum. Aan de buiten-kerkelijke viering, de op voering van het leekenspeL zal nu de laatste hand moeten worden gelegd. Met groote belangstelling verwachten wij op 12 September de opvoering van het spel „Pinkstervuur". TE ROELOFARENDSVEEN: 40-jarig feest van Pastoor Onel Bewolkte hemel, 'n druilerige re gen. Maar zon in de harten van de Veenders. De zeereerw. heer J. G. Onel, pastoor der parochie vierde zijn 40-jarig priesterfeest. Zijn mooie kerk en pastorie zijn smaak vol en keurig door het comité versierd. Voorafgegaan door bruidjes en koorknapen wordt de jubileerende herder onder het zingen van het Veni Creator naar het altaar ge leid om God te gaan danken voor alles wat hij in 40 jaren van den eeuwigen Hoogepriester aan gena den mocht ontvangen. Bij het H. Offer werd de jubilaris geas- siteerd door den zeereerw. heer A. J. Mel- kert, pastoor der H. Hart-parochie te Am sterdam, als presbyter-assistens, den zeer eerw. heer A. F. J.- Goossens te Santpoort als diaken en kapelaan P. de Wit als sub diaken, terwijl de liturgische leiding be rustte bij den weleerw. heer A. Buijs, ka- haddwen plaats genomen de zeereerw. heer pelaan der parochie. Op het priesterkoor pastoor H. Ulleman, de weleerw. heeren Th. v. d. Klugt, van Kan, C. Meereboer, N. Bijl, H. Drost, allen oud-kapeaans der parochie en de kapelaans H. Bakker en H. van Schie, zonen der parochie. Verder nog de weleerw. pater Silvius van Harteveld O.F.M. De feestpredikatie werd gehouden door den oud-kapelaan, de zeereerw. heer Ver- beem van het Groot-Seminarie te Heem stede. De gewijde redenaar had als tekst geko zen: „Den kelk der zegening zal ik ne men en de naam des Heeren zal ik aan roepen." Uit het feit, dat dit jubilé samenviel met het Mariafeest, overwoog de gewijde redenaar de innige verhouding tusschen Maria en den priester, in roeping en wer king. Zooals Maria door Christus aan de wereld te schenken, medewerkte aan de zaligheid der menschen, zoo doet ook de priester iederen dag opnieuw Christus als 't ware geboren worden door het H. Mis offer om door zijn genaden en Sacramen ten nieuw leven te verwekken voor den hemel. Hij besloot zijn heerlijk woord met den wensch, dat pastoor Onel evenals Ma ria nog jaren de oorzaak van blijdschap mocht zijn voor de velen, die aan zijn zor gen zijn toevertrouwd. Huldiging in de St. Pan- cratius-zaal. Om kwart over een had in de groote Pan- cratiuszaal de intieme huldiging plaats van den jubileerenden herder. Vooraf hadden de schoolkinderen van de hoogste klassen der bijzondere scholen in de pastorietuin een welkomstlied gezongen. Nadat de tal rijke aanwezigen staande het feestlied had den gezongen werd de jubilaris namens al le parochianen toegesproken door den se cretaris van het hudigingscomité, den heer W. van Harteveld, waarbij tevens werd aangeboden het huldeblijk der parochie, bestaande uit een prachtig altaarkleed met bijbehoorende looper. De heer Van Harte veld sprak als volgt: Voor de tweede maal binnen het jaar valt mij de hooge eer te beurt de eerste te mogen zijn om namens de parochie van St. Petrus Banden het woord tot een priester te mogen richten. Was het de vo rige maal bij gelegenheid van het koperen priesterfeest van den weleerw. heer Hof stede, thans is het mij een bijzonder voor recht een kort woord te spreken tot den herder der parochie, pastoor Onel, die he den zijn veertig jarig priesterfeest viert. Onwillekeurig gaan onze gedachten te rug naar den dag uwer H. Priesterwijding, waarbij gij uit de handen van den Bis schop de H. Wijding mocht ontvangen. Tot deze waardigheid te zijn uitverkoren is een bijzonder voorrecht, niet alleen voor uzel- ven en voor uwe familie, maar ook voor de parochianen die aan uwe zorgen zijn toe vertrouwd. Ik herinner mij nog levendig den dag van 1 December 1926, toen gij voor het eerst uw intrede deed in deze paro chie. De parochianen stonden nog geheel vreemd tegenover u, doch binnen enkele maanden had gij reeds de harten van de Veenders en Nieuwe Weteringérs ver overd door uw buitengewone eenvoud en uw groote devotie in alles wat de dienst ■van God betreft. In de zeer moeilijke ja ren van uw herdersambt hebt gij het mag hier gerust gezegd aan uwe paro chianen een stichtend voorbeeld gegeven van eenvoud en onthechting, daarbij aan- toonende, dat alles op deze aarde vergan kelijk is en dat door gebed en offer de mensch alléén in staat is de hemel te ver dienen. Het comité was even teleurgesteld, toen het bij monde van uw jongsten kapelaan mocht vernemen, dat u weinig voor feest viering gevoelde. De tijden, wij weten het, zijn niet om feest te vieren, doch tusschen feestvieren en feestvieren is een groot ver schil. Bij het herdenken van uw veertig jarig priesterschap gaat het niet in de eer ste plaats om uw persoon, maar om uw priesterlijke waardigheid en wij danken God uit den grond van ons Hart, dat hier in Nederland aan den priester nog gegeven wordt de plaats, die hem toekomt. Wij zien in den priester nog altijd den afgezant van God, die door God bekleed is met een macht zoo groot, dat zelfs heiligen uit vrees en uit nederigheid geaarzeld hebben den priesterlijk staat te aanvaarden. De H. Franciscus van Assisië kon men er niet toe bewegen verder te gaan dan de wijding van het Diaconaat. De H. Philippus Nerius en andere uit muntende heiligen hebben het Priester schap enkel en alleen uit gehoorzaamheid aan hun overheden aanvaard. De H. Catharina van Siena verklaarde zich bereid den grond dien de voetzolen van den priester hadden aangeraakt te kus sen. Vandaar dat alleen reeds de verkla ring dat iemand met de priesterlijke waar digheid is bekleed, alle verdere lofprijzin gen overbodig maakt. Wij danken dan ook God van ganscher harte dat gij tot deze heilige roeping zijt uitverkoren. Onzen dank hebben wij her denmorgen getoond in het in grooten getale opgaan naar de parochiekerk om ter uwer intensie de H. Communie te ontvangen en onder de Plechtige Hoogmis hebben wij we derom God gesmeekt, dat Hij u nog vele jaren moge sparen om onder ons te zijn de uitdeeler van Gods genadegaven. Naast onzen dank aan God willen wij u bijzonder danken voor de overvloedige ze geningen ons geschonken. Wij wenschen u van harte geluk met uw 40-jarig priester schap en wij spreken daarbij den hartgron- digen wensch uit, dat God U nog vele ja ren moge sparen. Wij- hopen nog eenmaal getuige te mogen zijii van uw gouden priesterfeest. Wij wenschen ook de familie van harte geluk met dit schoone jubileum, terwijl wij bij dezen gelukwensch ook willen in- sluite nde beide kapelaans en oud-kape laans. Naast onzen dank en felicitatie bied ik u namens de geheele parochie het feest geschenk aan, hetwelk u hedenmorgen on getwijfeld reeds in oogenschouw hebt ge nomen, en bestaande uit een altaarkleed met looper tot aan de communiebank. De schoolkinderen bieden u aan den looper ach ter de communiebank. Aanvaard dit geschenk als een bewijs hoezeer de parochianen ook in deze zorg volle tijden aan uw gehecht zijn. Allen, rijk en arm, hebben spontaan voor dit feest geschenk bijgedragen. Moge dit geschenk nog meer luister aan Gods huis bijzetten. Moge dit feest gere kend worden te behooren tot de aange naamste herinneringen uit uw priesterlijk leven. IN DE NIEUWE KERK VAN ZEVEN HOVEN. Een pho to tijdens de plech tige viering van het jubileum van pas toor Moons. De kinderen hielden samen- spraakjes en reidansen. Hierna volgde de kinderhulde. Zang en spel wisselden elkander af, waarbij vooral de samenspraak tusschen twee leerlingen van de lagere scholen en de reidans der meisjes door het keurig rhythme bijzonder in den smaak vielen. Toespraak van den burge meester. Op deze eenvoudige en toch zoo smaak volle hulde volgde de rede van den bur gemeester, mr. J. W. Peek. Na de aanbie ding van het geschenk der parochie wilde spreker als vertegenwoordiger van de bur gerlijke overheid ook eenige woorden tot den jubilaris richten. Hij releveerde, hoe de scheiding van Kerk en Staat in ons va derland leidt tot innige samenwerking tusl sChen burgerlijk en geestelijk bestuur. Als hoofd van een gemeente met 600 zielen, in welke gemeente 8 kerken staan, kon spre ker getuigen van hartelijke samenwerking met den jubilaris. Maar vooral had hij pas toor leeren kennen als de man, die èn door woord èn door voorbeeld eenvoud en soberheid predikte en die er steeds op uit is den echt Roomschen geest onder zijn paro chianen te bewaren. Na een tweetal muzieknummers van „On derling Kunstgenot", was het woord aan den heer W. van der Zwet, die, als kerk meester, de pastoor prees om zijn goede eigenschappen als herder. Namens de ver- eenigingen werd het woord gevoerd door den heer P. Verdel, die eveneens getuig de van de uitstekende kwaliteiten van den pastoor en hem nog vele gelukkige jaren toewenschte. Tot slot werd door het zang koor een hulde-lied vertolkt, dat zeer mooi werd ten gehoore gebracht. Aan het einde nam pastoor zelf het woord om allen zon der uitzondering te bedanken voor dè hul de hem gebracht. Spr. had werkelijk ver baasd gestaan voor hetgeen het comité had gepresteerd. De kerk was in een lusthof herschapen en kosten noch moeite waren gespaard om dezen dag tot een onvergete lijke te maken. Zijneerw. was hierdoor zeer ontroerd. Met een driewerf „Lang zal hij leven" werd deze huldiging besloten. Nadat allen van de gelegenheid gebruik hadden gemaakt om den pastoor de hand te drukken ving een zeer druk bezochte receptie aan. Rijk en arm, groot en klein zijn ge komen om den pastoor de hand te drukken. Vele konden een traan van aandoening niet bedwingen en zoo konden we weer eens getuigen zijn van het recht hartelijk medeleven van de parochianen van de Veen en Nieu- we-Wetering. Des avonds vond nog een plechtig Loff plaats met Te Deum, waarna met een se renade van het muziekgezelschap „Liefde voor Harmonie" dezen feestdag werd be sloten. De dag van Zondag is voor onzen beminden herder tot een onvergetelijke ge maakt. TE ZEVENHOVEN: Zilveren feest van Pastoor Moons Wanneer er in onze parochie een kerkelijke gebeurtenis plaats vindt van meer dan gewone beteeken is, dan laat geen der parochianen zich onbetuigd, en met bewonderens waardig enthousiasme beijveren al len zich, een dergelijke gebeurtenis tot haar volle recht te doen komen. En als het dan nog geldt den Geestelijken Leider der Parochie, laat het zich begrijpen, dat men geen moeite spaart, een feest te or- ganiseeren, dat in den geest van het kerkelijk gebeuren gezien en besproken mag worden in een kleine parochie als de onze. Het comité, onder voorzitterschap van den heer A. P. van der Weijden, kerkmees ter, met zijn onvermoeiden secretaris-pen ningmeester, den heer W. Kerkhoven, en als leden het kerk- en armbestuur en ver tegenwoordigers van Hanze, Middenstand- en Arbeiders-organisaties, heeft maanden tevoren de feestelijkheden voorbereid, met als uitgangsgedachte: de feestviering zoo veel mogelijk tot de kerk te beperken, hier mede handelende in de geest van den pas toor. Alleen als uiting naar buiten over haar vreugde om het voorrecht een zilveren priesterfeest te mogen vieren, was de groot- sche ontvangst opgezet en van kerkbrug tot kerktoegang een schitterende versiering aangebracht, evenals in de kerk zelve. Des Zaterdagsavonds werd Z.E. bij het voormalig Spoorwegstation Zevenhoven door het Comité ontvangen, alwaar hij. werd toegesproken door den Burgemeester, den E.A. Heer W. J. Bocxe; deze sprak als volgt: Welkomstwoord van den burge meester. Als eere-voorzitter van het Huldigings comité valt mij de eer te beurt U bij Uw feestelijke intocht ter viering van Uw zil veren priesterfeest, in onze parochie het welkom toe te roepen. Ik doe dat namens al Uw parochianen en namens hen, die medeleven met deze heer lijke gebeurtenis. Wij stellen ons zoo voor, dat U steeds verlangend naar dezen dag hebt uitgezien; dat U het in Zevenhoven zoudt vieren, had U vóór vijf jaar nog niet kunnen denken. Onwillekeurig denken wij dan terug aan September 1932; op wel zeer eenvoudige wijze deed U toen Uw intrede in de Pa rochie Zevenhoven, toen echter niet minder gemeend dan thans. Vandaag echter bereiden wij U op Zeven- hoven's grondgebied een ontvangst voor, die wij meenen te moeten geven aan onzen Pa rochie-Herder bij de groote gebeurtenis, welke wij morgen vieren. Spontaan verklaarden allen zich bereid mede te werken aan deze ontvangst; al Uw parochianen tezamen stelde het Comité in staat U overeenkomstig Uw priesterlijke waardigheid op Uw zilveren feest in de parochie te ontvangen. Aan den vooravond van Uw zilveren feest begroeten wij U in ons midden als onze geestelijke leidsman, in wien wij zien den Gezant van God; met U gaan wij mor gen feestvieren als uiting van onzen dank aan Hem, die ons Zijn Priesters schonk. Geachte Jubilaris: nogmaals welkom in ons midden; wil onze hulde van dezen dag en morgen aanvaarden als onze dank voor alles wat U in het belang van deze Parochie deed; ook om dezen reden heeft het Comité gemeend Uw feestviering tot de kerk te moeten bepalen; onze ontvangst hier is slechts een uiting van onze vreugde naar buiten om dezen blijden dag voor U. De Pastoor dankte voor deze woorden en zeide zich te verheugen over deze ont vangst, welke hem als Priester bijzonder had getroffen. Feestelijke intocht. Onderwijl had zich de stoet opgesteld; vooraf ging een heraut te paard, gevolgd; door een zeer groot aantal ruiters, allen getooid met de pauselijke kleuren; daarna volgden meisjes en jongens, te voet of met versierde fietsen; het muziekkorps van Aar- landerveen luisterde het geheel op; in open rijtuigen werd naar de kerk gereden, al waar in twee rijen alle schoolkinderen ston den opgesteld met him hoofd de heer W. Kerkhoven, die den Jubilaris toezongen, waarna een Z.E. Pater den Pastoor ver welkomde; een kort Lof besloot de plechtig heid van den dag. Tijdens dit Lof baadde de kerk in een zee van licht; de toren en wijzerplaat waren op werkelijk aardige wijze verlicht; deze door den te Nieuwveen wonende instal lateur Wetter aangebrachte verlichting was tot in verre omtrek zichtbaar. Een aardig intermezzo tijdens de route was de aanbieding van een bouquet door het bijna 5-jarig dochtertje van den heer Cor v. Rossenberg; de linten eraan vertolkten de reden dezer aanbieding „van de eerste Zevenhovense dopelinge". Op den morgen van Maria Hemelvaart. Zondag 15 Augustus was dè dag voor de parochie-vreugde. Evenals bij de intocht den avond tevoren wapperde van alle huizen de vlag. De klokken in de nieuwe kerk de kerk van onzen pastoor jubelden mede over het blijde feest en riep allen kerkwaarts, om daar getuige te zijn van het H. Offer,

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5