De hel is losgebroken ie Shanghai DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Onervaren piloot bombardeert eigen stad 28ste Jaargang MAANDAG 16 AUGUSTUS 1937 No. 8802 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 De Japanners openen het offensiet V Geen gelijkschakeling! Naar aanleiding van de Jamboree schre ven we in ons nummer van j.l. Donder dag: „Een gelijkschakeling naar Duitsch re cept is funest. Eigen vrije, zelfstandige organisatie moet, binnen zekere grenzen, mogelijk zijn. Principieele organisatie naar godsdienstig beginsel is feitelijk een noodzakelijkheid, om ware zelfstandig heid te kweeken en te behouden. Maar: als die ware zelfstandigheid inderdaad leeft in een organisatie, als een katholie ke organisatie weet wat zij wil, dan kan aansluiting bij of samenwerking met an deren zoo gewenscht, zoo nuttig zijn voor beide partijen!" Bij voorbaat hebben wij in het boven staande al stelling genomen tegen een critiek op de Jamboree in het jongste nummer van „Volk en Vaderland'*! Daar wordt in de Jamboree, in de pad vinderij gelaakt de verdeeling in confes sies, daar wordt m.a.w. een gelijkschake ling naar Duitsch model bepleit. Een gelijkschakeling, die wij herha len het wij zoo ver mogelijk buiten onze landsgrenzen willen houden,^ omdat ze funest is. Funest is 't, een kunstmatige een vormigheid na te streven, welke dan een heid moet heeten. Als die eenvormigheid zou voort vloeien uit eenheid, dan zou iedereen ze kunnen toejuichen. Maar, als de eenheid, de geestelijke een heid er niet is, zal ze ook niet uit die kunstmatige eenvormgiheid geboren wor den! Eenheid moet een bron hebben, die veel dieper ligt.... Verdeeldheid, als zoodanig, zal iedereen betreuren. Naar eenheid zal ieders ver langen uitgaan. Maar verdeeldheid is verre te verkie zen boven een eenheid, die geen eenheid is, die kunstmatig is, die het resultaat is van dwang. Wij herhalen het: Samenwerking zoo veel maar mogelijk is. Maar samenwer king gebaseerd op vrije, zelfstandige organisaties, waarbij respectabele begin selen ook inderdaad en volkomen en daadwerkelijk gerespecteerd wor den! ERNSTIG ONGELUK BIJ HET OVERSTEKEN VAN EEN VOORRANGSWEG Een doode en twee ge wonden Zondagmiddag omstreeks half zes is op den rijksweg den BoschNijmegen, welke een voorrangsweg is, een zeer ernstig on geluk gebeurd, waarbij nu reeds een doode betreurd moet worden. De twintigjarige A. van den Br. uit Gef- fen kwam met zijn verloofde, mej. J. H., eveneens uit Geffen, op de fiets uit een zij weg en wilde den rijksweg oversteken. Doordat zij zich niet voldoende overtuigden of zij dit ongehinderd konden doen, werden zij bij het oversteken plotseling aangereden door een uit de richting Nijmegen komende personenauto. Beide wielrijders werden tegen den grond gesmakt en bleven bloe dend liggen. De auto, waarvan de bestuur der op het laatste oogenblik nog wilde uit wijken, kwam tegen een boom terecht. Van den Br. was vrijwel op slag dood. Zijn verloofde bekwam zeer ernstige verwondingen en brak bovendien een been. Men vreest voor haar leven. Beiden werden de H.H. Sacramenten der stervenden toegediend. De chauffeur, Th. S., uit Orthen, die alleen in de auto zat, raakte bij de bot sing ernstig bekneld en liep daarbij een ernstige hoofdwonde en een gebroken been op. De slachtoffers zjjn allen naar het Groot- ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch over gebracht. Onbegrijpelijke catastrophe te Shanghai Verkeerd geworpen bommen uit Chi- neesche vliegtuigen, die Zaterdag den ge- heelen dag aan de vijandelijkheden deel namen, hebben op twee plaatsen onder de bevolking van Sjanghai dood en verderf gezaaid. Een der bommen kwam terecht in de Nanking-straat tusschen het Palace- en Cathay-hotel. Volgens de politie der Fran- sche concessie zijn daarbij naar schatting 50 personen gedood en 57 ernstig gewond, hoewel volgens berichten van andere zij den het doodental aanzienlijk grooter zou zijn. Twee bommen, geworpen door een twee de vliegtuig, hebben echter een catastrofe aangericht, die nauwelijks te beschrijven valt. De projectielen kwamen terecht in het grensgebied tusschen de internationale en Fransche concessie, waar duizenden vluchtelingen opeengedrongen waren. Zij ontploften op den hoek van den Eduard VII en Tibet-weg. Het resultaat was honderden dooden en gewonden. Volgens de laatste berichten bedraagt het doodenaantal op het oogen blik reeds 1200 en het cijfer stijgt nog voortdurend door het overlijden van de vele zwaar gewonden. Ook gisteren zijn in de internationale concessie door granaatsplinters elf perso nen gedood en 65 gewond. Het betreft hier uitsluitend Chineezen, doch onder de gcdooden van Zaterdag bevinden zich ook verscheidene buitenlanders. Van Chineesche zijde wordt veronder steld, dat het incident is toe te schrijven aan beschadiging van het bommenrek door granaten van het afweergeschut, doch men is algemeen van oordeel, dat de oor zaak is te zoeken in de onervarendheid van den piloot, die op een Japansch schip, dat voor anker lag, richtte, doch geen re kening hield met de mogelijkheid de volk rijke buura in de nabijheid te treffen. DE JAPANNERS NEMEN WRAAK Als represaille voor de Chinee sche aanvallen op het Japansche vlaggeschip „Itsoemo" hebben Ja pansche luchtstrijdkrachten, die opgestegen waren van het buiten Woesoeng liggende Japansche vliegtuigmoederschip, raids ten uitvoer gelegd op de Chineesche luchtvaartbases in de provincies Kiangsi en Tsjekiang, dus in de streek van Sjanghai. Niet minder dan zeventig Chi neesche vliegtuigen zijn bij deze raids vernield. De Japanneezen beweren thans mees ter te zijn in de lucht. Ze verklaren, dat zij al zeer verwonderd zouden zijn, wan neer bij Sjanghai nog meer Chineesche vliegtuigen verschijnen. Dat is wel wat overdreven, want uit Sjanghai wordt gemed, dat gisteravond nog dertig Chineesche vliegtuigen de monding van de Yangtse hebben gebom bardeerd om de ontscheping van Japan sche versterkingen tegen te gaan. Het Japansche hoofdkwartier en ver scheidene strategische punten werden eveneens gebombardeerd, De Japansche artillerie beantwoordde het vuur. Japansche versterkingen zijn met twee stoomschepen aangevoerd en ten Oosten van de stad aan wal gezet. Om zes uur hebben vijftien Japansche vliegtuigen het vliegveld Longhoewa en het district Nantau, dat zich ten Zuiden van de Fransche Nederzetting bevindt, gebombardeerd. Chineesch luchtafweergeschut is in ac tie, terwijl ook de machinegeweren knet teren. Uit Chineesche bron werd gemeld, dat de Chineesche troepen erin geslaagd zouden zijn het Japansche hoofdkwartier in een spin nerij op den Jangtsepoe-weg, ten Noord oosten van de internationale concessie ge vestigd, van de haven en de hoofdwacht der Japansche landingstroepen af te snij den. Dit bericht wordt echter tegengesproken JAPANNERS OPENEN HET OFFENSIEF Hedenmorgen hebben de Japan ners het offensief te land, te water en in de lucht tegen de Chineesche stellingen geopend, nadat zij deze tevoren vanuit de lucht hadden gebombardeerd- De Japansche vliegtuigen heb ben met name het vliegveld Hocng- jou gebombardeerd. Van Chineesche zijde wordt verklaard, dat de Chineesche troepen lichte vorde ringen maken en zich hebben meester ge maakt van de Japansche marineclub, na een hardnekkigen tegenstand der Japan ners, die deze bijna tweehonderd dooden zou hebben gekost. Chineesche vliegtui gen zouden een inderhaast door de Japan ners aangelegd vliegveld hebben vernield. Daarentegen verklaren de Japanners, dat de gevechten van de laatste dagen geëin digd zijn in een aantal successen voor hun troepen en dat de Chineesche luchtmacht zware verliezen heeft geleden. „In huis blijven" is het paroal. De Fransche en andere buitenlandsclie autoriteiten hebben den raad gegeven, zoolang de tegenwoordige toestand voort duurt, slechts in het geval van absolute noodzakelijkheid uit te gaan. Het aantal vluchtelingen bedraagt 250.000. Alle lucht- verbindiragen met Sjanghai zijn verbro ken. De Italiaansche fascistische organisa tie te Sjanghai heeft al zijn leden gemobi liseerd. Twee honderd Fransche en een gelijk aantal Engelsche matrozen zijn aan land gegaan ter versterking van de bewa king der concessies. De autoriteiten ne men maatregelen tot eventueele evacuatie van vrouwen en kinderen. NIEUWE STAPPEN DER AMBASSA DEURS TE NANKING EN TOKIO De Britsche ambassadeurs te Nanking en Tokio hebben opnieuw vertoogen ge richt tot de Japansche en Chineesche re geering, teneinde te verhinderen, dat de internationale concessie tot het tooneel van den strijd wordt. Cordell Huil heeft medegedeeld, dat de Amerikaansche regeering er bij de Ja pansche en Chineesche regeering ten sterk ste op heeft aangedrongen, Sjanghai niet als slagveld te gebruiken. Reuter meldt, dat de Japanneezen het consulaire corps hebben laten weten, dat, gezien het gevaar, Japansche vliegtuigen, welke bommen aan boord hebben, niet boven de internationale en de Fransche concessie zullen vliegen. Voorts wordt gemeld, dat Chineesche gevechts- en bombardements-vliegtuigen het groote hoofdkwartier van de Japan sche zeemacht te Sjanghai hebben be stookt. apansche toestellen hebben de Chi- neesche vliegtuigen verjaagd. Verder heb ben Japansche vliegtuigen nog de lucht- bases Wang Teh, Hangtsjau en Foetsjau gebombardeerd. Zij hebben zeer belang rijke schade aangericht. Volgens een Chineesche lezing zouden de Japanneezen tijdens den aanval 8 toestel len hebben verloren. Een Chineesch luchteskader, dat vanoch tend boven de Japansche stellingen in Sjangsai heeft geopereerd, heeft o.m. zes bommen geworpen op het Japansche con sulaat-generaal. Er is een zeer groot aan tal gewonden. DE „VAN GALEN" NAAR SJANGHAI. Aneta seint uit Batavia, dat Hr. Ms. „Van Galen", een torpedoboot- jager, opdracht kreeg naar Sjang hai te vertrekken. De torpedoboot- jager „Van Galen" is hedenoch tend te kwart over acht van de marinehaven te Soerabaja ver trokken. De „Van Galen" zal Ta- rakan en Manilla aandoen voor het innemen van olie. Vermoedelijk zal het schip 23 Augustus te Sjang hai arriveeren. In de "haven van Sjanghai bevond zich slechts één Nederlandsch schip, n.l. de „Tasman" van de K. P. M., die daar 12 Augustus arriveerde voor een dokbeurt, welke tot 4 September zou duren. In ver band met de situatie welke zich dezer da gen heeft ontwikkeld, is het waarschijn lijk, dat het schip naar Hongkong zal gaan voor de halfjaarlijksche onderhoudsbeurt. Zaterdag seinde de „Tasman", dat alle opvarenden veilig waren. Het stoomschip „Tjikembang" van de Java-China-lijn, dat op 19 Augustus uit Dairen te Sjanghai zal aankomen, zal het al dan niet binnenloopen van de haven te Sjanghai afhankelijk stellen van de ont wikkeling van den oorlogstoestand. Nader verneemt Aneta, dat de „Tasman" de haven van Sjanghai moest verlaten, in verband met de luchtbombardementen; het schip ligt thans voor het quarantaine-sta tion Woesung en wacht instructies af, me de in verband met de evacuatie van Ne- derlandsche vrouwen en kinderen uit Sjanghai. EEN HELSCHE NACHT TE SJANGHAI. Den geheelen nacht, terwijl boven Sjang hai de uitlooper van een taifoen woedde, heeft het geschut van de Chineezen en de Japanners voortdurend de wederzij dsche stellingen gebombardeerd. De strijd wordt gevoerd onder een stroomenden regen. De granaten der Chineezen hebben een groo- ten brand te midden der Japansche linies teweeg gebracht. Nanking gebombardeerd. Acht Japansche vliegtuigen hebben Nan king, de hoofdstad der Chineesche repu bliek, gebombardeerd. Japansche vliegtuigen blijven te Tientsin en Peiping landen. Gemeld wordt, dat de regeeringsraad be sloten heeft om, hoe de gebeurtenissen zich ook mogen ontwikkelen, te Nanking te blij ven. Te Nanking is de staat van beleg af gekondigd. Felle strijd bij Patsoejau. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat een felle strijd woedt in de nabijheid van Patsoejau. Uit Paoting wordt gemeld, dat de Ja pansche aanval op Nankau, die reeds drie dagen duurde, uitgeloopen is op een vol komen mislukking. De Japansche troepen zouden op den aftocht zijn in de richting van Tsjangping in de provincie Hopei, op 10 K.M. ten Zuid-Oosten van Nankau. De Japanneezen zouden ruim 1000 man hebben verloren. De Chineezen zouden zich meester hebben gemaakt van zes Japan sche tanks. DE VEILIGHEID DER NEDERLANDERS TE SJANGHAI. Met het oog op de veiligheid der N e- d er landers te Sjanghai is de Neder- landsche regeering gisteren in contact ge treden met de Ned.-Indische regeering, als gevolg waarvan hedenochtend te acht uur (Ned.-Indischen tijd) H.M. Torpedojager „Van Galen", onder commando van luite nant ter zeer le klasse J. Houtsmuller, uit Soerabaja naar de wateren van Sjanghai is vertrokken, teneinde zich daar voor as sistentie gereed te houden. Tevens heeft op verzoek van de Neder- landsche regeering de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij het vertrek van het s.s. „Tasman" uit Sjanghai met het oog op eventueel noodig blijkende evacuatie van landgenooten, uitgesteld. Dit schip ligt thans te Woesoeng op de rivier. Hier te lande is bericht ontvan gen, dat in Sjanghai geen Neder - landsche slachtoffers te betreuren vallen. Blijkens hedenmorgen bij de K. P. M. binnengekomen bericht, ligt het s.s. „Tas man" benedenstrooms van Sjanghai gean kerd. Het ligt in het voornemen om Dins dagochtend (17 Augustus) om circa 8.30 die Nederlanders en Hongaren, die Sjanghai verlaten, aan boord te ne men. Volgens berichten uit Sjanghai zijn de 4.000 in Sjanghai wonende Amerikaansche burgers begonnen de stad te ontruimen, en wel op bevel van admiraal Yarnell, den commandant van de Amerikaansche vloot in het Verre Oosten. De kruiser „Augusta" heeft nieuwe troepen aan land gezet, waar mede het Amerikaansche corps gebracht is op een sterkte van 1150 man. President Roosevelt is in Washington te ruggekeerd. Vandaag of morgen kan een belangrijke verklaring van het Witte Huis verwacht worden, indien de toestand in China zich verder toespitst. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Fran sche concessie zich thans in staat van beleg bevindt. Er zijn barricades van zandzak- Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Hevig wordt er gevochten te Sjanghai. Een Chineesch vlieger laat bommen vallen op Sjanghai; 1200 dooden. (1ste blad). In het Noordesn van Spanje is een rechtse offensief ontketend. (2de blad). Een betooging der H. J. te Spiers. (2de blad). Wijziging van de Britsche regeering over wogen? ((2de blad). Binnenland Doodelijke verkeersongevallen. (2de en lste blad). Engelsch jacht vergaan. Opvarenden gered. (2de blad). Overleden is de zeereerw. heer F. J. M. Wassen, pastoor te Bennebroek. (Kerkn., lste blad). Sport en Wedstrijden Het F, L D. E.-Congres te Stockholm. Voorstellen van Dr. Euwe, Tartakower en Estland. (3de blad). De Europeeschen Roeikampioenschap- pen. Overwinningen voor Duitschland, Italië en Zwitserland. (3de blad). Pasman wint den prijs van het slot Rate te Aken. (3de blad). Nederland zesde in het landentournooi te Stockholm. Amerika winnaar. (3de blad). Rie Mastenbroek wordt professional. (3de blad). Nederlandsche zwemmers te Osnabrück en Altona. (3de blad). De Fransche auto-coureur Winville bij een auto-ongeluk zwaar gewond. (3de blad. Het tournooi om den Horthy-beker. (3de blad). Nationale wedstrijden te Deventer. (3de blad). De tenniswedstrijden ^ZwitserlandNe derland. Een debacle voor de Hollan ders. (3de blad). ken aangebracht en versperringen van prikkeldraad. Tevens wordt gemeld, dat de autoriteiten der Fransche concessie gisteravond den Chineeschen autoriteiten hebben medege deeld, dat zij zich het recht voorbehouden alle noodige maatregelen te nemen, indien Chineesche vliegtuigen boven de Fransche concessie komen. Een ander bericht uit Sjanghai meldt, dat het Fransche garnizoen vanmorgen het luchtafweergeschut heeft gericht op Chi neesche vliegtuigen, toen deze zich bo ven de Fransche concessie vertoonden. LAAT TSJANG KAI SJEK TOT STRIJD OVERGAAN? TOKIO,16 Aug. A.N.P.) Volgens een uit Japansche bron' te Sjanghai ontvangen telegram heeft Tsjang Kai Sjek, na een conferentie met alle politieke leiders beslo ten de zetel der regeering van Nanking naar een andere stad te verplaatsen. Tsjang Kai Sjek heeft bevel gegeven, dat zes divisies zich met spoed naar Sjanghai moeten begeven, om het hoofd te bieden aan de Japansche versterkingen, die zon der ophouden in de omgeving der stad aan komen. Welingelichte Japansche kringen zijn van meening, dat de beslissing den zetel der re geering te verplaatsten, beteekent, dat Tsjang Kai Sjek werkelijk van plan is tot een definitie ven strijd tegen Japan over te gaan.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1