maliofijköiQii Afkleeding der japonnen en mantels. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practiscb Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel H L. wordt een dikke gebonden saus ge maakt met boter en bloem; die men af maakt naar smaak met zout en noot. In een ingevette schotel legt men laag om laag plakken aardappel en stukjes asper ges en overgiet de bovenkant met de saus, bestrooit deze met geraspte kaas en pa neermeel en plaatst den schotel plm. een half uur in den oven. Inplaats dat men vleesch reikt kan men 2H ons fijn gesne den ham tusschen de verschillende lagen leggen, hetgeen het gerecht tevens fijner maakt. PANNEKOEKEN MET ASPERGES EN Gekleede huisjapon Een nieuwe stijl voor een gekleede huis japon tracht baan te breken en we moe ten eerlijk zijn hoe gekleed het model ook moge zijn, practisch is het niet. Het leent zich dan ook slechts voor die huis vrouwen, die zich in de morgenuren niet bezig hebben te houden met huishoudelijk werk, doch weggedoken in een gemakke lijke feuteuil zich onledig houden met een boek of handwerkje. Geschikt zijn deze ja ponnen b.v. ook voor herstellende zieken, die nog op de ziekenkamer verblijven of voor kraamvrouwtjes, die hare eerste visi tes ontvangen. Kostbaar is het model allerminst, want het wordt van heel eenvoudig bedrukt ka toenen cloqué of van katoenen mouseline gemaakt. Het maken van dit model is even min lastig, aangezien het uit lange banen bestaat, die een robe princesse geven, ter wijl men desverkiezende smalle biesjes van effen materiaal, in den geest als de donkere ASPERGE GERECHTEN. Hoe fijn asperges op zich zelf ook mogen zijn, bevatten ze heel veel water en zijn weinig voedzaam.' Men kan ze uitstekend als voorgerecht geven of wel zoodanig toebereid, dat de voedingswaarde ver hoogd wordt, zonder dat te kort gedaan wordt aan smaak en arroma. Bij het koopen moet men minder letten op de dikte der stelen, dan wel of de kleur goed is en zich geen vlekken te zien ge ven. Asperges wordt op heel eenvoudige wijze geschild met een z.g. zuinigheids mesje, waarmede men ook aardappelen schilt. Men begint aan den bovenkant naar het houterige gedeelte toe, dat men afsnijdt. De schillen en harde deelen kun nen gebruikt worden voor soep. ASPERGE SCHOTEL. 1 K.g asperges, ÏM k.g. aardappelen. De in plakken gesneden, geschilde aardappe len worden evenals de geschilde en in vin- gerlange stukken gesneden asperges in zout water (ieder afzonderlijk) gaar gekookt. Het asperge water wordt voor soep ge bruikt, waarvoor men op 1 L water 50 gr. boter en 55 gr. bloem rekent, van plm. 23-j ons bloem 3 eieren plm. 4 dL. melk 100 gr. ham 500 gr. asperges, zout, 1 eetle- pelboter. Het beslag wordt gemaakt van de bloem, eieren melk en 'n tikje zout. De asperges worden geschild, in kleine stukjes ver deeld en in weinig water gaar gekookt. Boter smelten, ham zachtjes aanbakken, een volle eetlepel toevoegen en 2K a 3 dL. aspergewater en de asperges, alles even door laten koken. Pan van het vuur, doch de massa warm houden. Pannekoeken bakken in slaolie en op ieder een deel van het vullen als een streep in het midden leggen, waarover de zijkanten geslagen worden. Warm op die- Om kamers op warme dagen koel te houden is vaak een moeielijke taak, die de huisvrouw op de schouders wordt gelegd. Voor alles moet men de gordijnen en ra men overdag aan den zonkant gesloten houden. Heeft men markiezen of jaloeziën, dan worden deze al neergelaten vóór de zon begint te schijnen. Het is een zeer ver keerde gewoonte om vensters open te hou den als de zon met hare krachtige stralen op het huis schijnt of als de buitenlucht erg warm is, daar men de warmte dan juist in huis doet stroomen. Het uitslaan van een vochtige doek in een kamer, waardoor de uiterst fijne wa terdeeltjes zich verspreiden, maakt de al te droge lucht vochtig. Hetzelfde bereikt men door nu en dan met een bloemenspuit water te verstuiven, echter zóó, dat het niet op de meubels komt. Het plaatsen van platte schalen met wa ter werkt eveneens verkoelend. LUCHTIGE ZOMERJAPONNEN VOOR HUIS EN TUIN Aardig bedrukte bonte weefsels in vroolijke kleur en - mengeeling passen ook voor eenvoudige huis- en tuin- japonnetjes. Men gebruikt bij voorkeur praetische katoenen weefsels, die in vlotte model len verwerkt worden. Over het algemeen is een tendenz waar te nemen om ook aan deze japonnen een aanslui tende lijn te geven. Inplaats van bonte weefsels te verwer ken kan men ook effen lin nen kiezen en hierop met kwistigen hand veelkleurige bloemen strooien, zij het dan ook met behulp van naald en draad! Het linker, aansluitende lijfje is op deze wijze ver sierd. Het model is vlot, ter wijl een klokkend schootje op taillehoogte is aangezet. Kor te pofmouwen verhoogen het zomersche aspect, terwijl de voorpanden sluiten met een rij knoopen. Zoowel linnen als stoffen rokken worden bij deze blouses gedragen. De middelste japon heeft een tweebaans- rok met aangezet lijfje, dat in het midden sluit met afstekende knoopen, terwijl er een wit batisten blouse en dito schortje bij gedragen wordt. Bijzonder geslaagd is de rechter japon von cretonne of bedrukt katoen met effen katoenen biezen afgezet. Knoopen in bloe men motieven. Het lijfje, dat met twee punten op den rok valt heeft figuurnaadjes aan vóór- en rugpanden. Halsafwerking met revers en kort pofmouwen. en ze voor een klein deel b.v. over de heu pen opstikken of wel laten plisseeren. Het nieuwste is om breede plooien b.v. die van pl.m. 5 c.M., over de geheele lengte, dicht langs de vouw door te stikken. Verschil lende combinaties geven een zeer geslaagd geheel, zoowel in dunne, soepele zijde als van wollen voorjaars- en zomerstoffen. Zoo geeft een Schotsch geruite geplooide of geplisseerde rok met een effen mantel een sportief geheel, terwijl men een effen rok met geruite mantel niet minder ge slaagd mag heten. Bij gebloemde kunstzijde en crêpe de chine mantelcostumes heeft men aanslui tende manteltjes met een dubbele rij knoo pen of in het midden gesloten, nu eens met een revejskraag, dan weer met smal op staand kraagje. Plissé's en plooien vragen veel onder houd, vooral wanneer met een regenbuitje heeft gehad, daarom worden ook zeer vele rokken met geplisseerde tusschenbaantjes gemaakt, terwijl ingezette en waaierplooien eveneens gezien worden. ONS PATRON EN HOEKJE. BEDRUKT ZIJDEN MIDDAGJAPON. Men hoort de meeste gezet te vrouwen er over klagen, Plooirokken dat het zoo moeilijk is zich goed te kleeden, d.w.z. zóó, dat haar figuur zoo weinig mogelijk dik lijkt. Toch is dit inderdaad niet zoo'n groot bezwaar en kan hieraan ge makkelijk tegemoet gekomen worden, indien men met en kele eischen rekening houdt. In de eerste plaats werkt al les wat bij wijze van garnee ring in de lengte wordt aan gebracht het gunstigst, terwijl al te korte japonnen verme den moeten worden. De hals afwerking moet puntig ge houden worden, terwijl mou wen niet overmatig ruim mogen zijn, doch soepel naar beneden moeten vallen. Een groote rol speelt onge twijfeld de keuze van de kleuren en zwart en donker blauw werken het vöordee- ligst. Bedrukte weefsels kan men gerust dragen, mits ze geen te sterk sprekende kleu ren hebben en evenmin groo te bloemenmotieven te zien geven. Moesjes en kleine bloemetjes zijn het meest ge schikt, terwijl groote bloe- mencorsages of chabots van abnormale groote afmetingen de gewensehte lijn niet in de hand werken. De japon links is zelfs voori zéér dikke figuren buitenge woon geschikt en wordt zonder ceintuur gedragen. Hij is gedacht van bedrukte kunstzijde of cloqué, crêpe de chine met een weinig opvallend patroon en heeft een aansluitend bovendeel, dat met een scher pe punt op de rok valt, die uit vier banen bestaat. De omsluitende heupen, doch wor den van kniehoogte af wijder. De mouw, die tamelijk ruim is, maakt niet breed, aangezien de zijde zeer soepel is en het laatste gedeelte uit een rechte manchet be staat. Revers-en vest van zijden piqué,-otto man of georgette. De lange rij knoopjes geeft een zeer goede onderbreking aan het geheel. De japon er naast is van effen wollen georgette of matte zijde gemaakt en heeft twee ottoman biezen aan de voorzijde met Plooirokken spelen weer een groote rol en worden vooral door slanke figuren ge dragen. Men kan de plooien breed nemen Succespatroon 1!987. Pr fis 0.30 en f 0.05 voor adm. en ver zendkosten. woord allerlei praetische necaissaires ma ken, dat. alle kleinigheden practisch op ge borgen kunnen worden. Veel gemak geven omhulsels voor flesschen, die evenals hand- tasschen met een treksluiting gesloten wor den. Een tasch van cretonne met allerlei vakjes om naai- en stopgerei in op te ber gen, die aan een kleine kleerenhanger be vestigd en opgeborgen wordt als men werkt b.v. aan de leuning van de stoel, is zeer gemakkelijk. Onmisbaar is een beklee- de of gelakte kleerenhanger, waaraan met kleine spijkertjes koord wordt vastge maakt, om klemmetjes aan te hechten, waaraan men kousen kan drogen. Levensmiddelen moeten nimmer op de bovenste plank van een kast bewaard wor den, aangezien de lucht daar het warmst is en een en ander eerder bederven zal. pretentie, het is slechts zeer eenvoudig van snit en de eenige garneering bestaat uit knoopjes van een soort gelijk materiaal, doch in afstekende tint, waarvan ook de ceintuur is gemaakt. Licht grijs zijden crê pe met licht rood geeft een mooie combi natie, evenals b.v. zwarte zijde met jade (groen) kleurige afwerking of bruin met groen. Aan hals en mouwen vindt men een soortgelijke lijn, n.l. afgerond en spits toe loopend. Rok bestaat uit 8 smalle banen, die zicht naar den onderkant verbreeden. Patronen in de maten 384042. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij ingesloten f aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2, 3 of 6 cents» bloeemn aan de hals. De mouwen zijn laag ingezet en de ruimte is verdeeld over uit- naadjes. Onmisbaar is een zomermantel van luch tige wollen stof of van kant, die over be drukte en effen zijden japonnen wordt ge dragen. De meeste dames zien er tegen op om zonder mantel uit te gaan en dan is zoo'n model niet te warm en staat gekleed. Wellicht is het mogelijk een bestaande zo mermantel op deze wijze te moderniseeren. De breede revers zijn elegant, terwijl een mooie clips tot sluiting dient. Opvallend is aan de zomer-mantels, dat zij'vrijwel alle maal de japon te zien geven. Wilt men het geheel gekleeder maken, dan draagt men een naar de taille spits toeloopende chabot in de halsopening van kant of georgette. lijnen aangeven, kan opstikken. Kraag van wit piqué, korte pofmouwen en trekslui ting midden voor. Indien men deze japon op normale lengte maakt, dan is het een zeer practisch mo del, dat ongetwijfeld succes zal oogsten. De praetische huisvrouw Voor de meeste menschen zijn de vacan- tieweken iets, waarnaar zij reeds maanden tevoren naar uitzien. Alles wat hier mede verband houdt zal geruimen tijd te voren met bijzondere zorg in oogenschouw genomen en zoo noodig vernieuwd worden. De photo-amateur zal zijn indrukken gaar ne vereeuwigen en de gevoelige plaat ge durende de reis laten uitwerken, waarvoor een photoalbum onmisbaar is. Om deze zoo goed mogelijk te houden is een linnen om slag, b.v. van eenvoudige ruitstof practisch terwijl rechts in een bovenhoek met ge kleurde lettertjes b.v. vacantie 1937 ge werkt wordt in kruis- of steel-steek. Hand- tasschen voor allerlei doeleinden zijn al even onmisbaar als étuis, die heel gemak kelijk gemaakt worden met behulp van lap jes chintz of cretonne. Een omhulsel voor de speelkaarten, die zoo'n afleiding kun nen geven op regenachtige dagen, wordt niet vergeten evenals taschjes voor hand werken, manicuren, borstel, kam, in één Aangezien dit model zich zeer goed leent voor gezettere dames, is het voor deze aan te bevelen een donker fond te kiezen met kleine bloemen of andere mo- tiven. Donkerblauw en zwart komen zeer zeker in aanmerking en door de verschil lende motieven in wit of bonte kleuren wordt het geheel toch geenszins somber voor de a.s. zomer. De V-vormige halsuitsnijding is het meest geschikt om een' voordeelig geheel JAPON VOOR SLANKE FIGUREN. Succespatroon 1997. Prijs 0.30 plus 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Het lijfje van deze japon heeft weinig te geven voor de groote maten, terwijl de ruimte aan de schouders verdeeld is over enkele uitnaadjes. Als garneerdng hals een clips of bloem. De mouwen, die bij dit patroon gegeven worden, zijn lang en kunnen naar verkiezing lags de aangege ven lijn afgeknipt en korter gemaakt worden. De ruimte aan de taille wordt gelijkma tig verdeeld en rok op lijfje gestikt. Men kan een ceintuur op deze japon dragen, doch beter is het om deze te laten verval len, aangezien hij te veel verkort. Patronen in de maten 464350 en 52.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14