[De Liturgie der Kerka Harmonieën Fanfares en Wilt U iets weten? ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1937 ut LEIDSCHE COURANT JERDE BLAD - PAG. 16 INTERPAROCHIEELE VERGADERING AFD. GEZELLEN. Dinsdag a.s. is de verplichte vergadering der afd. Gezellen. Ondanks den zomer was het de vorige maal tamelijk goed bezet. Laat de opkomst ook nu weer goed zijn, ja beter nog dan voorheen. De aanvang is 8.45 uur. Komt s.v.p. op tijd! COMMISSARIAAT. Tot secretaris der afd. Gezellen is in de vergadering van j.l. Woensdag met meer derheid van stemmen gekozen C. van Tol. WAT WAS EN KOMEN GAAT. Ons gouden feestjaar gaat als een film voorbij. Eerst in Febr. die fraaie tentoon stelling van bloemen, huisvlijt en vak werk; toen in April de revue „We komen er wel". Die twee gebeurtenissen waren al zeer goed. Het hoogtepunt werd vorige maand be reikt, toen we op Zondag 11 Juli, in tegen woordigheid van onzen Bisschop en onder massale belangstelling ons Stichtingsfeest hebben gevierd. Van vele zijden gewerd ons de mededeelirfg, dat het geheel gedra gen werd door een blijde sfeer, een fris- schen en beschaafden geest. Dat juist is ons succes. In October wordt de viering voortgezet. Onze tooneelclub zal drie avonden in den Schouwburg spelen het mooie, leerzame en echt katholieke werk van Louis Haver: ,,'t Hoogste Goed". Tot slot volgt in November een piëuze doodenherdenking. JAARVERGADERING DER TOONEEL CLUB. Donderdag 5 Aug. hield „Ad. Kolping haar jaarvergadering, ditmaal onder voor zitterschap van den Senior bij ontstentenis van den Praeses. Al was er vooruitgang bij het vorig jaar vergeleken, toch was de belangstelling der leden nog niet groot. Dat kan veel be ter! Na opening en notulen kwamen de jaar verslagen. De secretaris memoreerde de goede vertolking van „Frederik de Groote" en het succes met de revue „We komen er wel". Ook is verheugend de toevloed van vele jongeren, die eerlang ook een tooneel- spel gaan instudeeren. Het jaarverslag van den schatbewaarder was in mineur. Niet dat het geval hope loos is, geen sprake van, doch èn de vie ring van het 25-jarig bestaan der tooneel club èn een onverwachte uitgave hebben de kas doen slinken. Enfin, nu maar weer zuinig aan doen! De bestuursverkiezing was spoedig ten einde, daar de heeren J. Mank en G. Bot herkozen werden bij acclamatie. In de va cature W. Langebroek werd met algemee- ne stemmen gekozen J. v. d. Post. De club-voorzitter deelde hierna mede, dat in October door oud-leden en leden der club in den Schouwburg een prachtig tooneelstuk zal worden opgevoerd, ter ge legenheid van ons gouden feestjaar. Spreker bracht vervolgens dank aan de vele medewerkers bij de revue en roemde de eendracht, die, ondanks een hard woord als iets niet gelukte, zoo goed en eerlijk was gehandhaafd. Bij den rondvraag werd nog wat klein goed besproken en in een slotwoord dank te de Senior bestuur en leden en spoorde hen aan in oprechtheid en omwille van de Gez. Ver. met ijver te blijven werken. „FRANZ SCHWEITSER" VIERDE FEEST. Zondag jl.l. vierde de leden der muziek- club het tienjarig bestaan, welk feest tot iets bijzonders is uitgegroeid. Na het bijwonen der H. Mis met alge- meene H. Communie toog men naar het Gezellenhuis; daar wachtte het gezelschap een welverzorgd ontbijt, waarbij mede aan zaten de vice-Praeses, de Senior, en de di recteur. In dit intieme gezelschap heeft de vice-Praeses hulde gebracht aan alle mu sici, die in- gestaag werken de club hebben gebracht op het hooge niveau van nu. Als dit niveau behouden blijft zal zoowel de Gez. Ver. als de club er baat bij vinden. Noodig zal blijven de samenwerking met andere clubs in eigen verband te bevorde ren. 's Avonds was er een tuinfeest. Een lid der afd. Gehuwden had zijn ruimen tuin beschikbaar gesteld en de leden met een aantal genoodigden hebben er dankbaar van geprofiteerd. De pianist, de slagwerker en de accor deonist verzorgden het muzikale gedeelte en ze deden het zonder veel pauzen. Ijve rige handen presentkerden koffie etc. etc. zoodat van gebrek lijden g^en sprake was. De enkeling, die „dorst" had, werd op een uitzonderlijke manier gelaafd. En natuurlijk werd er voorgedragen, ge zongen en wat dies meer zij, zoodat de stemming werkel-k puik was. Bijzonder in den smaak een leutig lied van den club-voorzitter, waarin ieder lid in het zonnetje werd gezet! Tijdig kwam het einde en hoogst vol daan gingen de feestvierenden uiteen. Het was alles geslaagd, dus met nieuwen moed weer voorwaarts. In alles trouw aan Kolping! BIBLIOTHEEK. Het bestuur der bibliotheek hield haar jaarvergadering op 9 Augustus. Het kon tot haar genoegen vaststellen, dat de zaken niet te slecht gingen, maar het kan beter en daar op 14 October 1939 het gouden bestaansfeest gevierd wordt, zal er hard gewerkt moeten worden, wil de bibliotheek er dan uitzien, met een pracht van boeken en een geweldig aantal lezers. In het jaarverslag van de waarnemend bibliothecaris stond vermeld over het af- geloopen seizoen: 70 lezers en 11 abonne menten. De waarn. bibliothecaris bedankte allen die eenigszins met de biblotheek in ver band stonden en speciaal de lezers, op wie hij in de toekomst weer rekende. De praeses bedankte den waarn. bibliothe caris voor zijn werk gedurende de afwe zigheid van de bibliothecaris en hoopte dat hij, indien het nog eens noodig mocht zijn, zijn steun zou geven aan de bibliotheek. Besloten werd nog om de zittingen uit te breiden met een zitting op Donderdag avond van 8.159.15 uur. Hierdoor wordt de gelegenheid gegeven aan hen, die Za terdags of Zondags niet kunnen, op deze avond bij ons hhun leesboeken te komen halen. Aan het einde der vergadering hoopte de Praeses dat in het komende seizoen nog meer lezers maar vooral veel meer vaste lezers zouden komen lezen. GENIETEN? Daar stuift in een wolk van stof een auto langs een weg. Er is daar veel te zien, want God's almacht schiep een mooie na tuur. Hij liet boomen groeien langs de helling en strooide bloemen in 't veld. Maar de menschen in een race-wagen heb ben slechts oog voor een betonweg en tel len slechts kilometers. Modern time! Het is warm in de stad en dus trekken de menschen naar buiten. Zeer gezond en niets tegen. Zee en zon zijn een genot en de prachtige duinen een bezoek over waard. Genieten de menschen? Geloof het maar niet. Als haringen in een school zoo zwemmen zij, als zeehonden op een rijtje nemen ze zonebaden. De massa is zoo ge demoraliseerd, dat er van kleeding geen sprake meer is. Vondel in zijn tijd dichtte „Engelsheid en diersheid meng'len zich dooreen". Wij in onzen tijd zouden er bij kunnen voegen: „Want godsdienstloozen zoeken verpoozen, in 't ontspoorde ver stand en gemoed." Modern time! Wijken wij niet teveel? Wat doen we er tegen? In „De Maasbode" van vorige week stond een prachtig iets uit Blankenberge. Voorbeeldig! De menschen zelf schreven op de muren: Vrouwen respecteert u zelf Bederf de kinderen niet Verschijn in gepaste kleeding etc. Is dat niet iets voor burgemeesters van badplaatsen? Zoo kostbaar zijn die uitga ven niet en heusch wel effectief. O ja, het „Handelsblad", het „Volk" e.a. zullen wel brullen. Dat zijn we- zoo ge wend. Laat ze brullen. Het gaat om de ze den van ons volk en dan is het ten hoogste tijd dat aan een massa „zeden-schuimers" een definitief halt wordt toegeroepen: Ieder fatsoenlijk mensch zal er blij om zijn! Niet het minst onze jongemannen. SENIOR. Zuld-Hollandscli festival te Den Haag Ter gelegenheid van het tweede lustrum van den Bond van Katholieke Muziekge zelschappen in Zuid-Holland wordt op Zon dag a.s. en Zondag 22 Augustus te Den Haag een muziek-festival gehouden. Dit feest wordt georganiseerd door de drie Haagsche vereenigingen „St. Raphaël", „H. A. P." en „V. I. O. S." Een eere-comité is gevormd, waarin ver schillende Haagsche autoriteiten zitting hebben o.a. de Deken, Mgr. Van der Tuyn en de burgemeester, mr. S. de Monchy. De bedoeling van dit feest schrijft in het programma de Bondsvoorzitter, de heer C. R. Volgering uit Ter Aar is tweeërlei. Allereerst om te too- nen, hoe door het bestaan van de Bond, de Katholieke Muziekverenigingen op een hooger peil zijn gekomen en dus hun cultureele waarde is gestegen. Hiermede heeft de Bond in haar tien jarige bestaanstijd bijgedragen aan de vooruitgang van onze Katholieke Cul tuur. Vervolgens wil dit feest zijn een pro paganda voor de Bond en voor de mu ziekbeoefening. Voor de Bond als DE Organisatie, waarin iedere Katholieke Muziekvereniging in Zuid-Holland zich behoort te organiseeren. Moge spoedig de tijd aanbreken, dat alle Katholieke muziekvereenigingen in onze Provincie zich hebben aangeslo ten. Voor de muziekbeoefening voorts, om de schoone, misschien wel de schoonste kunst, welke wij door Gods goedheid bezitten, te vervolmaken. In de schepping is aan den mensch veel goeds en schoons geschonken. Eén dier gaven is de muziek. Zij dient ons tot uitine van het gevoelsleven. De kun stenaar kan het innigste, dat in hem leeft en omgaat, door de muziek tot uiting brengen. Deze inspiratie zoo vol maakt en gaaf mogelijk te vertolken, ziedaar het doel der muziekbeoefening Het feest worfdt ingezet met een plech tige H. Mis in de St. Franciscuskapel aan de Z. O. Binnensingel te Den Haag op te dragen door den Geestelijk Adviseur van den Bond, den weleerw. pater Jos. Groen, O.F.M., en opgeluisterd door het dubbel- mannenkwartet „Euphonia", onder leiding van den heer B. F. Boin. Om 2 uur heeft de officieele opening van het festival in „Theeschenkerij De Bataaf" Ver. Huëllweg 2 te Den Haag plaats, in te genwoordigheid van het eere-comité, den geest, adv., het bondsbestuur, verdere ge noodigden en het feestcomité. Te 3 uur vangt het muziek-feest aan. 's Middags treden op V. I. O. S. uit Den Haag, De Phoenix uit Wateringen, de St. Jans-fanfare uit Z o e t e r w o u d e, St. Cecilia te de Lier, St. Antonius uit Rotter dam en Gloria in Excelsis Deo uit Noot dorp. Des avonds, na de pauze, wordt het pro gramma voortgezet door „St. Raphaël" uit Den Haag, ..St. Cecilia" uit Leidschen- d a m, „St. Hiëronymus" uit Den Haag, Al- phonsus Patronaat uit Den Haag. Om pl.m. 10.30 uur wordt het feest be sloten met de „Rucphensche Feestmarsch" van J. R. v. d. Glas, door alle aanwezige vereenigingen (pl.m. 250 muzikanten) on der leiding van den heer B. H. v. Veen, Leidschendam. Op den volgenden Zondag wordt het feest te 2 uur wederom officieel geopend, waarna te 3 uur het festival wordt voort gezet. Dien middag treden op „St. Gregorius" te Kwintsheul, „St. Jan" te Rijswijk, „Arti et Religione" te Langeraar, „Pius X" te Poeldijk, „Door Samenwerking Sterk" te Aarlanderveen en „St. Radboud" te Kethel. Des avonds is de beurt aan „St. Cecilia" te Schipluiden, „Padua" te Rotterdam, „Pe- rosi" te Leiden en „St. Franciscus" te Delft. Het festival wordt wederom besloten met de „Rucphensche Feestmarsch", door alle muzikanten, dezen keer onder leiding van den heer Jac. J. van Oosten Jr. te Delft. UIT HET LAND DER KOPPENSNELLERS (NOORD-BORNEO) Het groote feestmaal. Aangezien het staartje van een varken zeer onbestendig is, zich onophoudelijk van rechts naar links en in alle richtingen be weegt, zal de Dayak zijn gasten nooit een varkensstaart als toespijs voorzetten. Dit zou immers zeer onbeleefd zijn en een soort verwensching beteekenen. Want na het eten van varkensstaart zou men on standvastig worden en nu eens de boven- rivier en hoogvlakten, dan weer de bene- denriver en laagvlakten bewonen, hetwelk zelfs door den van nature zwerflustige Dayak niet bepaald als een zegen be schouwd wordt. Dus, wanneer ik zeg dat voor het feest het geheele varken aan klei ne stukjes gehakt was en tot een soort soep bereid was, zal de lezer zelf het staartje van het dier moeten wegdeken. Groote schalen met rijst en een paar kruiken met water, waaromheen de bor den werden neergezet, stonden hier en daar op de waranda. De mannen hurkten zich voor de borden neer en bedienden zich met een paar klompen stijve rijst. Een emmer vol met vleeschnat, stukjes vleesch en varenscheuten dooreen gemengd, werd door een der huisgenooten van Hoedsjan rondgedragen en bij eiken gast vischte hij met z'n hand in de soep en plaatste wat stukjes vleesch en een lange sliert varen scheuten op een ieders bord. Toen de em mer was leeg gevischt, werd het overge schoten vleeschnat onder de gasten ver deeld. Dat allen zich het maal goed lieten smaken, blijkt als men bedenkt, dat zij in een minimum van tijd een maximum hoe veelheid verorberden en bij het opstaan op ongepaste manier (voor den Europeaan al thans) blijk gaven dat zij zich zeer verza digd gevoelden. Ofschoon de anders zoo langzame Dayaks bij het eten steeds haast hebben, hadden ze nu wel bijzondere haast, want onmiddellijk na het eten zou het ha nengevecht een aanvang nemen. Een ieder die met eten klaar was, verwijderde zich en stond reeds buiten met z'n kemphanen klaar om aan den wedstrijd deel te nemen. Het hanengevecht. Toen ik naar buiten kwam om als toe schouwer bij de gevechten tegenwoordig te zijn, waren zij nog bezig den hanen zeer scherp geslepen lange mesjes als extra sporen aan te binden. Allen stelden zich op in een groote kring achter een beschutting uit matten vervaardigd, om zich tegen ver wondingen te vrijwaren. De jongens en meisjes hadden in de boomen plaats geno men om van uit de hoogte het spel gade te slaan. In het midden zaten twee mannen tegenover elkaar neergehurkt, ieder met een strijdvaardige haan in de handen. Even hielden ze de diertjes bij den staart vast en zoodra de nekveeren van boosheid wijd uiteenstónden, lieten ze los en het gevecht nam een aanvang. Er heerschte groote op gewondenheid onder de toeschouwers, die juichten en de diertjes aanhitsten. De ver slagen haan werd onmiddellijk geslacht om des nachts als versnapering geroosterd te worden. Zoo worden soms twee a drie hon- TEN HEMELOPNEMING VAN MARIA. N.B. In deze week dagelijks Gloria en Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om de ten Hemelopneming). Kleur: Wit. Dinsdag: Rood. ZONDAG 15 Aug. Feestdag van Maria's ten Hemelopneming. Dertiende Zondag na Pinksteren. Mis: Gaudeamus. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. 13e Zondag na Pink steren. „Maria is opgenomen ten hemel. De En gelen verheugen zich er. lofprijzend zege nen zij den Heer. Door U, allerheiligste triomfeerende Maagd, zijn ons de poorten van het Para dijs geopend. Bid voor ons, opdat wij mogen wandelen in de geur van uw deugden". MAANDAG 16 Aug. Feestdag v. d. H. Joachim, Vader van de Allerheiligste Maagd. Mis: Dispersit. „Verheug u, H. Joachim, want uit uw dochter is ons (God) de Zoon geboren". DINSDAG 17 Aug. Mis v. d. H. Jeroen, Martelaar, Pastoor van Noordwijk: Laetabi- tur. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed v. d. H. Hyacinthus, Belijder; 3e v. h. octaaf van Maria's ten Hemelopneming; 4e v d. octaafdag v. d. H. Laurentius, Marte laar. De adellijke ouders van Jeroen vertrouw den hun zoon voor zijn godsdienstige en wetenschappelijke vorming toe aan buiten- landsche, bekwame en vrome mannen. Naar zijn vaderland (Schotland) teruggekeerd, werkte Jeroen aan het geestelijk en tijde lijk welzijn van zijn landgenooten. Priester gewijd, stak hij, naar het voorbeeld van Sint Willibrord en gezellen, naar ons vaderland over. De heilige Hunger, bis schop van Utrecht, wees hem als arbeids veld aan: Noordwijk. Bij den inval van de Noorsche benden in het lustige Noordwijk werd natuurlijk ook de pastoor gevangen genomen. Voor den Noorschen hoofdman beleed de heilige Jeroen onverschrokken zijn geloof in Jesus Christus en standvastig weigerde hij te offeren aan de afgoden. Daarop volgden vreeselijke martelingen, welke de heilige met blijdschap op het ge laat verduurde en eindelijk het doodvonnis, dat door onthoofding werd voltrokken, den 17en Augustus 856. WOENSDAG 18 Aug. Feest v. d. verhef fing v. d. H. Bavo, Belijder. Mis: Gaudea mus. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed v. h. octaaf van Maria's ten He melopneming; 3e v. d. H Agapitus, Marte laar. Om aan het meeningsverschil van het volk over het graf van den heiligen Bavo een einde te maken, opende Eremboldus, Abt van een klooster te Gent, de graftom be, waarin volgens sommigen het stoffelijk overschot moest rusten. Hij vond dan ook werkelijk het lichaam van den- Heilige en stelde het ten toon aan het toegestroomde volk. Daarna werd het in een mooie kist ge legd en naar de St. Bavo-kerk overgebracht. Van deze verheffing wordt vandaag in ons bisdom de gedachtenis gevierd. DONDERDAG 19 Aug. Mis v. d. H. Joan nes Eudes, Belijder: Os Justi. 2e gebed van het octaaf van Maria's ten Hemelopneming. In 1601 werd de heilige Joannes geboren in Normandië. Nog jong werd hij Orato- riaan. In 1626 ontving hij de heilige pries terwijding te Parijs en werd missieprediker Bij dat apostolisch werk werd het hem duidelijk, dat een parochiegeestelijkheid noodig was om den goeden geest onder het volk te bewaren en daarom stichtte hij een Congregatie (de Eudisten) onder den naam van Jesus en Maria, welke Congregatie groote verdiensten heeft verworven voor de opleiding van de geestelijkheid en de mis- sieprediking. Ook stichtte hij een Congre gatie genoemd: „de Zusters van O. L. Vrouw van liefde", welke bijzonder zorgde voor de gevallen, maar goedwillende meisjes en vrouwen. Algemeene bekendheid verwierf de Heilige zich door zijn geschriften en pre dikaties, waardoor hij bijzonder bevorder de de devotie tot de heilige Harten van Jesus en Maria. De Heilige stierf 19 Augus tus 1680. VRIJDAG 20 Aug. Mis v. d. H. Bernardus, Abt en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed v. h. octaaf van Maria's ten Hemelopneming. De heilige Bernardus, schrijver en predi ker, apostel en hervormer, meester van het geestelijk leven, is één van de grootste sie raden geweest van de Kerk van Christus. Hfj wordt genoemd: „de honingvloeiende leeraar" omdat hij over Jesus en Maria (over wie zijn geschriften vol staan) in zulke lieflijke en ontroerende bewoordingen heeft geschreven. Bernardus stierf onder de bescherming van Maria den 20sten Augus tus, onder het octaaf van Maria's ten Hemel opneming, als Abt van Clairvaux. ZATERDAG 21 Aug. Mis v. d. II. Joanna Fremiot de Chantal, Weduwe: Cognovi. 2e gebed v. h. octaaf van Maria's ten Hemel opneming; 3e voor den Paus. De heilige van deze dag was als gehuwde vrouw een toonbeeld van echtelijke deugd. Alles deed zij om het leven van haar ge maal, Baron de Chantal, te veraangenamen en zij wijdde haar zorgen aan de opvoeding van haar kinderen. Weduwe geworden, (haar gemaal werd door een kogel van de jagers doodelijk getroffen) besteedde zij al haar zorg aan de opvoeding van haar kinderen, aan gebed en huiselijke arbeid. Een voorbeeld was zij van christelijke naastenliefde. Zoo had zij steeds bij zich aan huis eén zieke, aan wie zij alle, ook de nederigste diensten, verrichtte. Door de Voorzienigheid van G6d kwam zij in aan raking met den H. Franciscus van Sales, die haar geheel naar zijn geest vormde en haar zoo geschikt maakte tot stichteres van de Orde der Zusters van O. L. Vr. Bezoeking. IN DE KERKEN VAN DE E.E.PJ». FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: DINSDAG. Mis v. d. H. Rochus, Belijder: Justus. 2e gebed v. d. H. Hyacintthus; 3e v. d. octaaf van Maria's ten Hemelopne ming: 4e v. d. octaafdag v. d. H. Lauren-# tius. Kleur: Wit. WOENSDAG. Mis v. d. Z.Z. Beatrix van Silva en Paula van Montaldi, Maagden: Virgines. 2e gebed v. h. octaaf van Maria's ten Hemelopneming; 3e v. d. H. Agapitus. DONDERDAG. Mis v. d. H. Lodewijk, Bisschop en Belijder: Statuit. 2e gebed v. d. H. Joannes Eudes; 3e v. h. octaaf van Maria's ten Hemelopneming. Amsterdam. ALB. M. KOK pr. een sport erg wreed is en ik uit protest zoo'n gevecht geen tweede maal heb wil len bijwonen zal den lezer wel duidelijk zijn. Binnen 'n uur waren de meeste hanen in den slag gebleven en zeer voldaan begaf een ieder zich weer binnenshuis, terwijl de overwinnende hanen in de armen van hun eigenaar victorie kraaiden. Het laatste bedrijf. Het feest werd voortgezet. De jonge man nen van het dorp zaten in een kring op ge spannen dierenhuiden te frommelen, ter wijl men hier en daar de zeer eentonige klanken van 'n Dayak-blaasorgel kon hoo- ren. Er werd veel gepraat, gelachen en ge schertst. Hier en daar zag men een paar mannen met een mesje de rotan-scharnie ren der deuren doorsnijden. Mijn ervaren vriend Oelooi noodigde mij uit om aan dit spel deel te nemen. Na het doorhakken der scharnieren zetten wij ons voor de deur opening neer en in verbloemde taal begon hij om de een of andere versnapering te vragen. De vragen werden gezongen en ge richt tot de vrouw des huizes, die daar ook plaats genomen had en ook in ver bloemde taal te kennen gaf, dat zij het raadsel niet verstond, waarop hij het weer op een andere manier uitdrukte totdat zij ten slotte met het gevraagde ding, „een vrucht die valt en toch geen stengel Jieeft" (een ei) kwam aandragen. Met een glim lach van voldoening op het gelaat begon hij in Oostersche beeldspraken haar scherp zinnigheid te bezingen. Zoo verliep de dag met „begagaai" (gekheid maken), eten en drinken. Nu en dan zag men een der gas ten, die de kracht van den wijn onderschat had zich woedend over den grond wentelen of zich zelf aan de daklatten omhoog trek ken, terwijl hij met de beenen wild in het rond en tegen de muren trapte. Dan vlogen alle mannen op hem af en bonden hem met rotan aan den vloer van het huis vast, waar hij dan weerloos lag en niemand eenig kwaad kon berokkenen. Het nachtelijk feest wordt zelden door den missionaris meegemaakt daar het dan ver van stichtend is. Dien nacht echter kon ik niet naar huis terug, omdat de rivier te sterk bandjirde om zonder gevaar de rivier af te zakken. In een afgelegen hoekje „ar. 't Viuic 7rv«ht ilr oor. nlaats waar ik 7nu kunnen slapen en waar ik een onrustige slaap temidden van de feestelingen sliep. Geschreeuw en gelach duurden tot vroeg in den morgen voort en toen ik 's morgens opstond, zaten de gasten in witte doeken gehuld evenals zoovele spoken te droomen over 't verloopen feest en een hunner riep mij toe: „Voorzichtig Toean, de vloer is glad. Het was een schoon feest, alles is nat en er is geen droog plekje om te zitten". Father J. BUIS, Waldeck Pyrmontstraat 31, Leiden. Giro 301285. Vraag: Hoe wordt het „Molenspel" ge speeld. Antwoord: Een onzer lezeressen was zoo vriendelijk om een handleiding voor het „Molenspel" in te zenden, welke voor be langstellenden op de redactie ter inzage legt. Aan de Warmondsche abonné vrien delijken dank voor de medewerking. Vraag: 1. Kunt u mij de mooiste weg zeggen vanaf Lisse per auto naar Rhenen dierenpark, hoeveel K.M., hoe vroeg of het opengaaat en de entré-kosten? 2. Vanaf Rhenen naar het Westland en hoeveel K.M.? Antwoord: 1. Lisse, Leimuiden, Oudshoorn, Alphen aan den Rijn, Bodegra ven, Woerden, Harmeien, Utrecht, de Bildt, Zeist, Rhenen. Afstand 98.6 K.B. Het die renpark is den heelen dag geopend. Het entrée bedraagt, naar wij meenen, 0.25. 2. Terug tot Utrecht langs dezelfde rou te. Daarna: Utrecht, Montfoort, Oudewater, Gouda, Moerkapelle, Zegwaard, Den Haag, Westland. Afstand pl.m. 115 K.M. Vraag: Wat is de kortste weg en hoe veel K.M. per auto van Hoogmade naar Son in Noord-Brabant. Antwoord: Hoogmade, Leiden, Al phen a. d. Rijn, Woerden, Utrecht, Hou ten, Schalkwijk, Kuilenburg, Geldermal- sen, Ophemert, Waardenburg, 's-Hertogen- bosch, St. Michielsgestel, St. Oedenrode, R-n AfsfanH 139 3 V

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10