CHINA BEREIDT ZICH OP MOBILISATIE VOOR DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TOESTAND TE SJANGHAI CRITIEK. 28ste Jaargang VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1937 No. 8800 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toormtbetafing: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Nankau door de Japanners genomen. ALGEMEENE MOBILISATIE TE VERWACHTEN. Officieel wordt te Nanking ver klaard, dat een wetsontwerp tot al- gemeene mobilisatie begin volgen de week zal worden voorgelegd aan de voltallige zitting van den wet- gevenden Yoean. „Het geduld van China is tot het uiterste op de proef gesteld", verklaarde de woord voerder van het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken. „China kan niets an ders doen dan tot eigen verdediging han delen. De verantwoordelijkheid voor de toekomstige gebeurtenissen moet Japan worden aangerekend". Nieuw ernstig incident. Het Japansche telegraaf agentschap Domei meldt, dat zich op het Noorderstation van Sjanghai een nieuw incident heeft voorge daan. Een sergeant der Japansche gendarmerie zou door de Chineesche veiligheidspolitie zijn ontvoerd. Sinds 12 uur wordt deze mi litair vermist. DE EERSTE SCHERMUTSELINGEN TE SJANGHAI. Vanmorgen hebben zich op drie of vier plaatsen in de Noordelijke zone van de internationale conces sie te Sjanghai schermutselingen voorgedaan, doch de voornaamste strijdkrachten zijn kalm gebleven. Het kwam tot een treffen tusschen een Chineesche mitrailleurpost en een handvol Japansche mariniers. Elk der partijen beweert, dat de andere het vuur geopend heeft, en de Japanners voegen hieraan toe, dat zij de mitrailleurpost het zwij gen hebben opgelegd. Na de verklaring der Chineezen, dat zij de onschendbaarheid van de internationale concessie niet meer zullen kunnen hand haven, zijn de Britsche, Fransche, Ameri- kaansche en andere buitenlandsche strijd krachten gemobiliseerd en heeft men aan de Noordzijde der concessie barricaden op gericht. Uit Hongkong meldt Reuter, dat het daar gestationneerde bataljon Britsche troepen zich gereed maakt om onmiddellijk naar Sjanghai scheep te gaan. „Maatregelen tot zelfverdediging". Hedenmorgen is het Japansche kabinet in een spoedvergadering bijeengekomen, ten einde officieel het besluit te bevestigen, dat gisteravond genomen is tijdens een conferentie tusschen den minister-president en de ministers van oorlog, marine en bui tenlandsche zaken, om te Sjanghai „maat regelen tot zelfverdediging" te nemen. Er werd besloten, dat de regeering onderhan delingen zal voeren met de Chineesche re geering, teneinde te verhinderen, dat de toe stand te Sjanghai verergert, en erop zal aandringen, dat het provoceerend optreden tegen Japan in deze stad wordt gestaakt. Besloten werd voorts alle maatregelen te treffen voor de bescherming der Japansche onderdanen in China. Personen, die den toestand te Sjanghai nauwkeurig waarnemen, vragen zich af of de Japanneezen niet hun operaties van 1932 zullen hervatten door de volkrijke wijk van Sjapei aan te vallen, te beginnen bij de in-, ternationale concessie, dan wel of zij er den voorkeur aan zullen geven onmiddellijk belangrijke contingenten aan land te zetten op den oever van de Jangtse Kiang ten Noorden van Sjanghai. In 1932 dwong deze laatste manoeuvre de verdedigers van Sja pei en Kianggoewan terug te trekken. De aanwezigheid van verscheidene Japansche oorlogsschepen bij de monding van de Jangtse Kiang schijnt de laatste veronder stelling te versterken. In Chineesche mili taire kringen verwacht men een groot Ja- pansch offensief in het Noorden in drie rich tingen, n.l. langs den spoorweg Peiping Soeijoean, PeipingHankau en Tientsin Poekjoe. Sommigen verwachten dit offen sief op 15 Augustus. Het geschut in actie. SJANGHAI, 13 Augustus (A.N.P.). Thans is ook het geschut te Sjanghai in actie gekomen. Chineesche kanonnen rich ten het vuur op het hoofdkwartier van het Japansche garnizoen. Chineesche banken voor eenige dagen gesloten. SJANGHAI, 13 Aug. (A.N.P.). In ver band met den gespannen toestand en de opvragingen op groote schaal van de de posito's bij de banken, hebben de autori teiten gelast, de banken voor eenige dagen te sluiten. In verband met dit besluit zal de vereeniging van buitenlandsche banken te Sjanghai bijeenkomen, teneinde even eens de sluiting harer zaken voor eenige dagen te overwegen. NANKAU DOOR DE JAPANNERS BEZET. Het Japansche garnizoen te Tientsin meldt, dat de Japansche eenheden, die gis termorgen den aanval op Nankau waren begonnen, de stad tenslotte gisteravond om half negen hebben bezet. Hoe groot de ver liezen aan beide zijden zijn, staat nog niet vast. Nadat den geheelen dag over en weer ge schoten was, 'begonnen de Chineezen, na dat de Japanners hun bolwerken hadden vernield, welke krachtig werden verdedigd door 400 soldaten van het centrale leger, Hoekoesnan te ontruimen. Tenslotte trok ken de Chineezen zich in de bergen terug. Chineezen nog meester van de citadel van Nankau. TOKIO, 13 Aug. (A.N.P.). Van Japansche zijde wordt thans gemeld, dat de Chineezen nog steeds meester zijn van de citadel van Nankau, die de stad beheerscht, doch dat de Japansche troepen hopen, deze stelling voor den nacht te kunnen innemen. Om 6 uur is de Japansche artillerie opnieuw met het bombardement begonnen om de versterkin gen ie vernielen. Chineezen melden een overwinning. Uit Takoengpau en uit Sinan wordt ge meld, dat de Japanneezen zich onder den druk der Chineesche troepen hebben moe ten terugtrekken tot in de onmiddellijke nabijheid van Tientsin. Leidsch Student op een berg tocht in Frankrijk verongelukt Door zijn metgezel die uitgleed, in een gletscher- spleet getrokken. In het Fransche hooggebergte is gisteren de 23-jarige Leidsche student in de medi cijnen, de heer Le Cosquino de Bussy, ge boortig uit Amsterdam bij Chamonix in een gletscherspleet gevallen en aan de daarbij opgeloopen verwondingen in de armen van zijn redders overleden. In gezelschap van den heer Van der Meer uit Leiden was het slachtoffer gis termorgen uit Chamonix vertrokken voor de bestijging van den 3422 meter hoogen Dent du Requin, een zeer moeilijke berg- toer, die alleen geoèfenden klimmers aan geraden wordt. De tocht gaat van Monten- vers langs en over het Mer de Glacé naar de Glacier du Geant. Daaroverheen leidt een pad naar den Dent du Requin, dat van Montenvers in zeven en een half uur be stegen kan worden. Op den terugweg bij het gebied van de Glacier du Geant, waar zij omstreeks vier uur 's middags aankwamen, is de heer Van der Meer uitgegleden op het gladde ijs en in een 15 meter diepe spleet gevallen, daar bij zijn vriend onwillekeurig meetrekkend. Wonder boven wonder kwam degeen, die het eerst viel, het beste terecht. Van der Meer kreeg slechts eenige wonden aan zijn handen. De heer Le Cosquino de Bussy had echter een been gebroken en een diepe hoofdwonde opgeloopen. Vijf jonge Italianen, die in de nabijheid waren, hoorden het geroep van den heer v. d. Meer, waarop zij te hulp snelden. Ge zamenlijk bracht men de gewonden naar boven. Een gewaarschuwde hulpkaravaan van gidsen ging onmiddellijk uit Chamonix naar boven, doch nog voor zij aankwamen was de heer Le Cosquino de Bussy tijdens het transport aan zijn verwondingen be zweken. Daar de avond viel, werd het stof felijk overschot in een schuilhut opge baard. In den loop van vandaag is het stof felijk overschot naar beneden gebracht. DOODELIJK MOTORONGELUK. Gisteravond omstreeks elf uur is op den provincialenweg naar Helmond een doo- delijk motorongeluk gebeurd. Uit de richting Aarle Rixtel naderde de 24-jarige motorrijder G. C. uit Deurne. In den bocht bij Scheveningen kwam uit te genovergestelde richting de motorrijder L. met op de duo de G., beiden uit Oss. Door nog niet bekende oorzaak kwamen beide voertuigen met elkaar in botsing, waardoor C. tegen een boom reed. Zwaar gewond bleef hij naast zijn totaal verniel den motor liggen. Dr. Dijkmans uit Aarle Rixtel constateerde een schedelbasisfrac- tuur en zware inwendige kneuzingen. Vannacht is het slachtoffer in het St. An- thoniusgasthuis te Helmond aan zijn ver wondingen bezweken. De beide motorrijders uit Oss kregen lichte verwondingen. PRIESTER-JUBILEA OP 15 AUGUSTUS. Op '15 Augustus worden in het Bisdom Haarlem de volgende priester-jubilea her dacht: 50 jaar priester: Mgr. dr. J. Th. Beysens, oud-hoogleeraar van Warmond, thans verblijvend St. Anto- niushove te Voorburg; M. A. Thompson, oud-rector van St. Luc. Gesticht te Benne- broek, thans verblijvend te Voorscho ten. 40 jaar priester: J. M. C. Nuijen, oud-rector van de Wees huizen te 's-GTavenhage, thans verblijvend te Voorburg, St. Antoniushove; J. J. M. van Vastenhoven, pastoor teLeiderdorp; J. G. Onel, pastoor teRoelof arends vee n. 25 jaar priester: C. Boos, pastoor te Lewedorp; J. C. C. Groot, pastoor te Nederhorst den Berg; H. J. F. M. van den Heuvel, rector St. Luciage- sticht te Bennebroek; B. H. C. Hosman, pas toor te Amsterdam (O. L. Vr. Kon. des Vre- des); L. J. M. Janssen Schmidt, pastoor te Bleiswijk; C. A. Moons, pastoor te Z e v e n- hoven; Th. W. Tam an, pastoor te Rotter aam (H. Familie); Th. A. Vis, pastoor te Schiedam (H. Hart). Majoor J. J. Brouwer viert op 15 Augus tus a.s. zijn zilveren priesterfeest. Van zijn 25 priester jaren heeft majoor Brouwer er reeds 20 gewijd aan de mili taire zielzorg. Een 23-tal lichtingen heeft hij zien komen en gaan. Majoor Brouwer is geboren te Laren op 6 Juli 1889 en werd priester gewijd op 15 Augustus 1912. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Weesp, Wijk-bij-Duurste- de en Amersfoort. In laatstgenoemde plaats werd hij in 1917 aangesteld tot di recteur van de R. K. Militairenvereeniging aldaar en tevens belast met de geeste lijke verzorging van de R. K. militairen. Met ingang van 1 Januari 1924 werd hij bij Kon. besluit benoemd tot aalmoezenier der Tweede Divisie. Zes jaar later, op 1 Juni 1930, volgde hij majoor Noordman bij diens benoeming tot hoofdaalmoeze nier op als aalmoezenier der Eerste Di visie. Deze laatste benoeming bracht hem naar Den Haag, waar hij tevens optrad als directeur van de R. K. Militairenvereeni ging te Waalsdorp en als geestelijk advi seur van de Haagsche afdeeling van A. R. K. O. Reeds eerder was hij adviseur van den R. K. Onderofficierenbond „St. Martinus". Ook trad hij in Den Haag toe als lid van de Gewestelijke Landstorm commissie „Zuid-Holland West". Op 31 Augustus 1936 werd majoor Brouwer benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Ter gelegenheid van het a.s. Priester feest van majoor Brouwer wijden de hoofdaalmoezenier kolonel Noordman en de aalmoezeniers de majoors Van Strae- len, Huys en Bangert in het Augustus nummer van „De Katholieke Militair" waardeerende artikelen aan den persoon en aan het werk van den jubilaris. Zondag 15 Augustus zal Majoor Brou wer ter gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest in de St. Jozefskerk aan de Van Limburg Stirumstraat te Den Haag de plechtige Hoogmis opdragen. De hoofd- aalmoeziener kolonel J. J. J. Noordman zal de feestpredikatie houden, terwijl vele hooge officieren en militaire autoriteiten zullen aanwezig zijn. Na de Hoogmis is er receptie in de pastorie voor autoriteiten en genoodig- den. Voor andere belangstellenden reci- pieert de jubilaris des middags van 3 tot 4.30 uur te zijnen huize, Huygensstraat 6, Den Haag. PLOTSELING GENEZEN TE LOURDES. De 27-jarige Elza de Coninck, die met de Bedevaart van Oost Vlaanderen de reis naar Lourdes heeft ondernomen, is thans geheel hersteld in haar woonplaats te Dein- ze teruggekeerd. Mejuffrouw de Coninck was reeds vanaf haar 18de jaar lam en heeft meer dan 9 jaar te bed gelegen. Reeds zesmaal had de patiënte een chirurgische behandeling on dergaan doch steeds zonder resultaat. In verband met den ernst van haar toestand (de patiënte woog slechts 64 pond) en de vermoeienissen van een dergelijke lange reis, had de geneesheer de pelgrimstocht ontraden. Zoodra Elza de Coninck in Lourdes aan kwam gevoelde zij zich veel beter en tijdens de Sacramentsprocessie van Zaterdag j.L Dit nummer bestaat uit i, 'bi. bladen. l ,J VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Chineezen bereiden zich op een al- gemeene mobilisatie voor. Schermutselin gen met Japanners te Sjanghai. Nankau bezet. (1ste blad). Het journalistenconflict tusschen Enge land en Duitschland. (2de blad). Hevige zuiveringswoede in Rusland. (2de blad). Een nieuwe Russische Noordpool vlucht. (Luchtv., 2de blad). Binnenland Doodelijke ongelukken. (2de en 1ste blad). Roofoverval op een wissellooper. (2de en lste blad). Sport en Wedstrijden Het Schaaktournooi te Stockholm. (2de blad). Door de F.I.D.E. is de schaakmeester Flohr als candidaat voor den wereldtitel aangewezen. (2de blad). voelde zij bij de zegening der zieken plotse ling een trilling door heel haar lichaam gaan en voelde zij zich geheel genezen. Eerst later zal het Bureau des Constations moeten uitmaken of deze plotselinge ge nezing van blij venden aard zal blijken te zijn. Onder groote belangstelling werd Elza de Coninck aan het Sint Pietersstation te Gent door familieleden en belangstellenden opge wacht. De talrijke aanwezigen, die het lamme meisje gekend hebben, konden hun ontroering niet bedwingen, toen zij Elza de Coninck uit den trein zagen stappen, de trappen van het perron afdalen en zich door de lange tunnel naar buiten te begeven. Bij aankomst te Deinze trok een gr/ote menigte met Elza de Coninck naar de kerk om daar een plechtig Te Deum te zingen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week géén audiëntie verlee- nen. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Het gaat meenens worden in China. De i centrale regeering van Nanking schijnt in derdaad vast besloten te zijn, om zich te verzetten tegen de voortdurende pogingen der Japanners om telkens stukken van het Chineesche gebied los te scheuren en zoo genaamd onafhankelijk te maken. Het ge duld van China is ten einde, verklaarde de Chineesche minister van buitenlandsche zaken, en volgens een officieel bericht, zal begin volgende week in de plenaire zitting van de wetgevende Joean een wetsontwerp tot algemeene mobilisatie worden ingediend Te Sjanghai is de toestand inmiddels cri- tiek geworden. De eerste schermutselingen tusschen Japansche en Chineesche soldaten hebben reeds plaats gehad in verschillen de deelen van de stad. Het vuurtje begint dus reeds te branden en te knetteren. De vertegenwoordigers der buitenlandsche mo gendheden treffen reeds de noodige maat regelen, daar de Chineesche autoriteiten verklaard hebben, dat zij de onschendbaar heid der internationale concessie niet kun nen garandeeren. In Noord-China hebben de Japanners thans de stad Nankau bezet. In Amerika heeft president Roosevelt den senator Hugo Black benoemd tot rech ter in het Hooggerechtshof. Dat zou niets buitengewoons zijn, als er niet zoo'n felle strijd was gestreden om de hervorming van dit invloedrijke rechtscollege. Zooals men zich herinneren zal, verklaarde dit college Roosevelts „New Deal"-wetten voor on grondwettig en en daarom diende de pre sident 'n wetsontwerp in om het Gerechts hof te herzien. Dit werd door den Senaat afgewezen, maar thans heeft Roosevelt toch de gelegenheid gekregen om een ste vige meerderheid op zijn hand te krijgen door de benoeming van senator Black, die een voorstander van de „New Deal" is. De verhouding is nu 63.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1