STRIJD IN NOORD-CHINA ONTBRAND Instortingsramp in Amerika Zwarte dag voor Soesterberg NANKAU IN VLAMMEN GESCHOTEN 28ste Jaargang DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1937 No. 8799 S)e DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij roormtbetaling Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Een voorbeeldig gebeuren Waar aanleiding van de Jambo ree. Neen, niet meer o v e r de Jambo ree. Wij zetten er nu een punt achter! De courant heeft ons inziens ruimschoots over de Jamboree geschreven, bewonderend en critiseerend. De lezers zullen het over het algemeen eens zijn geweest met de redenen, die ons het groote ondernemen deden bewon deren, terwijl zij ongetwijfeld óók met in stemming gisteren hebben gelezen de cri- tische beschouwing van onzen medewerker. Naar aanleiding van de Jamboree wil len wij de opmerking plaatsen, dat het zoo goed kan zijn, als de katholieken zich niet isoleeren, zich niet terugtrekken en opslui ten. Dat de katholieken aan de Jamboree hebben deelgenomen, wordt, meenen we, door ons allen toegejuicht; wij zijn 't er al len, te oordeelen naar de pers-stemmen, volkomen over eens, dat de katholieken daar op de Jamboree waardeering en sympathie voor hun eigen beweging, voor hun optreden en gedragingen hebben ge trokken. Zóó was 't op de Jamboree. Zóó kan, en zóó moet het dan ook zijn bij andere ge legenheden, waar 't óók mogelijk is. Een gelijkschakeling naar Duitsch recept is funest. Eigen vrije, zelfstandige organi satie moet, binnen zekere grenzen, moge lijk zijn. Principieele organisatie naar gods dienstig beginsel isfeitelijk een nood- zakelijkhéid, om ware zelfstandigheid te kweeken en te behouden. M a a r: als die ware zelfstandigheid inderdaad 1 e e f t in een organisatie, als een katholieke organi satie weet wat z ij wil, dan kan aan sluiting bij of samenwerking met anderen zoo gewenscht, zoo nuttig zijn voor beide partijen! Natuurlijk, voorzie h- tigheidis hier gebiedende eisch doch een voorzichtigheid, die samengaat met moed en durf, met kracht. Wij moeten den moed hebben, onze beginselen te be lijden voor anderen, den durf, de geestelijke en zedelijke kracht, onze beginselen te be leven onder alle omstandigheden. Op de Jamboree waren onze katholieke jeugd-organisaties, in niets afwijkend van ■hun katholiek princiep, in niets zich ver mengende met wat in anderer gedragingen heidensch was, vrij belevend haar eigen aard, haar zelfstandigheid, en toch, tóch verbleven zij daar niet in een isolement; heelemaal niet! Daarin ligt een model, hoe 't moet. Niet een aanwijzing, dat 't overal en altijd zóó kan! Wat op de Jamboree geschiedde kan niet alt ij d gebeuren! De voor- en na- deelen van samen-doen en samen-werken moeten tegen elkaar worden opgewogen, met voorzichtigheid zoowel als met durf, waarbij steeds voorop staat, dat eigen zelf standigheid, eigen principieel standpunt ongerept moet blijven. TWEE HUIZEN TE NEW BRIGHTON INGESTORT. Reeds dertien lijken gevonden. NEW YORK, 12 Aug. (A.N.P.). In New Brighton in den staat New York zijn twee woonhuizen ingestort. Tot dusverre zijn dertien lijken uit de puinen geborgen. Het totale aantal slachtoffers staat nog niet vast. Men veronderstelt, dat de zware regenval en binnendringend water de fundamenten der huizen heeft ondermijnd. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Beide inzittenden verbrand. Gisteren was het een ongeluksdag voor het vliegkamp Soesterberg. 's Morgens werden, zooals reeds gisteren gemeld, twee aspirant-officier-vliegers door een dalende machine gegrepen en gewond en in den middag stortte een nieuwe Kool hoven neer, waarbij beide inzitenden den dood in de vlammen vonden. Te ongeveer half twee werd, boven, het vliegveld Soesterberg, een nieuw Koolho- ventoestel ingevlogen door den in-vlieger Bouman met als passagier den mecanicien Maan. Tijdens de vlucht werden eenige stunts uitgevoerd. Plotseling werd de machine door het verliezen van een stuk van het kielvlak en het hoogteroer onbestuurbaar geraakte in 'n vrille en stortte neer. De ma chine geraakte na den val in brand, waarbij de beide inzittenden in de vlammen omkwamen. Nader vernemen we nog de volgende bijzonderheden over dit vreeselijke onge luk. Het was gistermiddag enorm druk op het vliegveld, mede ten gevolge van het feit, dat er eenige demonstraties zouden worden gegeven voor Engelsche padvin ders. Op het terrein was tevens een groep militaire autoriteiten aanwezig, wien een nieuwe militaire trainer, van het type F. K. 52, zou worden voorgevlogen, waartoe de Zwitsersche in-vlieger Bouman en de mecanicien Maan zich in de lucht bevon den. Tot hun groote ontzetting zagen toe schouwers en autoriteiten, die de stunt- vluchten van het toestel gevolg hadden, hoe de machine plotseling onbestuurbaar werd. Het toestel verloor een stuk van kielvlak en hoogteroer en dook dan plot seling van ongeveer 200 Meter op zijn neus. Na eenige vrilleslagen smakte de ma chine tegen den grond, waar zij vrijwel on middellijk in brand vloog. Beide inzitten den die vermoedelijk reeds door den slag tegen den grond gedood werden, ver brandden. De hulpdiensten, die onmiddel lijk uitrukten, moesten machteloos toezien. Er was niets te redden. Het ongeluk maakte op allen, zoowel op als om het militaire vliegkamp diepen in druk. De machine had een Pegasus-motor van 800 P.K. en een driebladige luchtschroef. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Al sinds eenige dagen hebben wy gemeld, dat in Noord-China gevochten werd tus- schen de Chineezen en de Japanners. Deze berichten werden echter voor kennisgeving aangenomen, ook in Japan. Althans het feit van deze botsing tusschen twee elkan der bekampende legers vormde geen belet sel voor de Japanners om met de Chinee zen te blijven onderhandelen. De gevech ten hebben echter 'n grooten omvang aan genomen. De Japanners hebben n.l. giste ren een aanval gedaan op den Nankau-pas en het daarbij gelegen stadje Nankau ge bombardeerd. Daarna hebben zij het station bezet. Heel gemakkelijk is dat niet gegaan, want er wordt melding gemaakt van feilen tegenstand van Chineesche zijde. Inmiddels komen steeds meer Japansche oorlogsschepen te Sjanghai aan, om een woordje mee te spreken bij de „regeling" van het jongste incident te Sjanghai. Zij eischen, dat het Chineesche leger, dat er in vrij sterk aantal is samengetrokken, zich zal terugtrekken, hetgeen de Chineezen weigeren. Wat er op die manier van de on derhandelingen terecht komt, kan men zich indenken. Het blijft intusschen een gekke situatie: aan den eenen kant vechten en aan den anderen kant onderhandelen. De verdeeling van Palestina is ook nog lang niet in kannen en kruiken. Het Zionistencongres te Zürich heeft met 300 stemmen tegen 158 stemmen gisteren de motie aangenomen,welke de Executieve machtigt om met de Engelsche regeering voorwaardelijke onderhandelingen te voe ren, met verwerping van het verdeelings- plan, zooals het daar ligt, dat onaanvaard baar wordt genoemd. GEDUCHTE TEGENWEER DER CHINEEZEN SJANGHAI IN STAAT VAN BELEG. Reeds eenige dagen werd gemeld, dat er gevechten geleverd werden in de buurt van de Nankau-pas in Noord- China, maar men scheen weinig waar de er aan te hechten. Thans wijzen de berichten erop, dat de strijd een ern- stigen omvang is gaan aannemen. Het schijnt, aldus wordt uit Sjang hai gemeld, dat de Japansche troepen tot den aanval op Nankau overgingen. Onmiddellijk daarop ontmoetten zij echter krachtigen tegenstand van Chi neesche zijde, welken tegenstand zij beantwoordden met een bombarde ment, waarbij gebruik werd gemaakt van uiterst explosieve projectielen en brandbommen. Op deze wijze werd Nankau in brand geschoten. Hedenmorgen hebben de Japanners het spoorwegstation van Nankau be zet. In de Chineesche wijk van Sjang hai is de staat van beleg afgekondigd. De Nankau-pas ligt in zeer moeilijk berg- terrein. Hij vormt strategisch het belang rijkste punt voor de bescherming van Pe king en voor operaties tegen Kalgan. De Chineesche strijdkrachten bij Nankau die door de Japanners zijn aangevallen, be schikken over een aanzienlijke hoeveelheid geschut en loopgraafgeschut. De Chineezen hadden zich onlangs ten Noord-Oosten van Nankau verschanst; zij hadden er loopgra ven aangelegd en voorzorgsmaatregelen tegen een eventueelen tankaanval geno men. Het Japansche agentschap Domei meldt, het verloop van de 'eerste botsing tusschen de Japansche troepen en het centrale Chi neesche leger aan den pas van Nankau. De Chineesche strijdkrachten bestonden uit drie regimenten van de 89ste divisie, die zich in versterkte stellingen genesteld had den. Hun bewapening was goed. Zij waren zelfs uitgerust met artillerie en ander zwaar geschut. De totale sterkte der Chi neesche troepen in het gebied van Kalgan en Tsjahar wordt aangegeven met vier di visies. Een samenvattend resultaat van de gevechten om den pas van Nanka is nog niet aanwezig. Domei meldt verder, dat de zuiverings actie van het Japansche garnizoen in Noord China, t. w. in het gebied van Peking en Tientsin, in vollen gang is. Alle hoofdver keerswegen zijn gezuiverd van de over blijfselen van het 29ste leger. De toestand in Sjanghai is uiterst gespannen. De eisch der Japansche autoriteiten in zake terug trekking der Chineesche troepen uit de omgeving van de Japansche concessie en in zake vernieling van alle versterkte stel lingen door de Chineezen is tot dusver nog niet nagekomen. Het Japansche garnizoen in Noord-China deelt mede, dat het zijn troepen gelukt is om in het verloop der gevechten rondom Nankau, het station in te nemen. Voorts wordt melding gemaakt van een tegenaan val der Chineesche troepen met een pant- sertrein en mortieren nabij Liangsjang, 40 km. ten Zuiden van Peking. Na een hevi- gen strijd hebben de Japansche troepen den tegenaanval echter afgeslagen. SJANGHAI GELIJKT EEN JAPANSCHE OORLOGSHAVEN. De haven van Sjanghai gelijkt op het oogenblik een Japansche vlootbasis. In de haven liggen vier Japansche kruisers en acht torpedojagers, terwijl buitengaats nog twaalf Japansche oorlogsbodems voor an ker liggfen. De oorlogsschepen, welkq kort geleden zijn aangekomen, hebben een ge weldige hoeveelheid munitie en levensmid delen gelost. Het sohijnt, dat de Japansche troepen geweld zullen gebruiken, wanneer de Chineezen blijven weigeren hun troe pen uit Sjanghai terug te trekken en de versterkingen te slechten. De Japansche strijdmacht te Sjanghai bestaat uit ongeveer 4000 mariniers. Een Japansch vliegtuigmoederschip is op ongeveer 50 km. van Woesoeng voor anker gegaan en men verwacht, dat bij een eventueelen Japanschen aanval vooral ge bruik zal worden gemaakt van de lucht macht. Volgens mededeelingen van Japansche zijde, bevinden zich in Sjanghai 10.000 man DE NANKAU PAS OMGEVIHfe BINNEN SOEIJOEAN MONGOLI! VOORNAAMSTE NIEUWS Chineesche militairen en liggen 100.000 man Chineesche troepen binnen 80 km. van de stad. PEKING GEÏSOLEERD. Volgens een telegram, dat de Britsche journalisten te Peking gemeenschappelijk hebben verzonden, is de stad geheel geiso- leerd. De telegraaf en telefoonverbindin gen zijn verbroken en tengevolge van de wanorde op het postkantoor te Tientsin ko men brieven zeer ongeregeld op hun plaats van bestemming. Slechts één trein rijdt per dag van Peking naar Tientsin, vol Chineezen, die de stad verlaten. De veiligheid der buitenlandsche concessies te Sjanghai. De consul van Noorwégen heeft in zijn hoedanigheid van deken van het consulai re korps den Chineeschen burgemeester van Sjanghai een nota overhandigd, waar in wordt verlangd, dat de veiligheid der buitenlandsche concessies, in geval van vij andelijkheden in de stad, gegarandeerd zal worden. De burgemeester verzekerde, dat de Chineesche troepen de neutraliteit der concessies zou eerbiedigen, mits de Japan ners niet opnieuw de internationale con cessie zouden gebruiken als operatie-basis, zooals dat in 1932 is geschied. De burge meester ried verder aan een soortgelijken stap bij de Japansche autoriteiten te on dernemen. De Chineezen versterken Sjanghai. De Chineesche autoriteiten hebben tot nu toe nog geen gevolg gegeven aan den Japanschen eisch tot terugtrekking van de Chineesche militie en men verwacht thans een Japansch ultimatum om aan den eisch meer kracht bij te zetten. Het spoorwegverkeer tusschen Sjanghai en Nanking is geheel gedesorganiseerd en naar gemeld wordt, zouden belangrijke troe penafdeelingen op weg zijn naar Sjanghai. De Chineezen leggen in allerijl loopgraven rond Sjanghai aan en richten prikkeldraad versperringen op. Niettemin verlaten steeds meer burgers de zone, waar het gevaar het grootst is. De Britsche consulaire autori teiten hebben aan de Britsche onderdanen den raad gegeven, de gevaarlijke zones te verlaten en naar men meent te weten heb ben de consulaire autoriteiten van andere landen hetzelfde gedaan. WAAR ZAL DE BOM IN CHINA BARSTEN? Toestand te Sjanghai gespannen. SJANGHAI, 12 Aug. (A.N.P.).— De spanning te Sjanghai neemt van uur tot uur toe, als gevolg van de ontscheping van Japansche versterkingen, welke aange voerd zijn met de gisteren aangekomen oorlogsschepen. Vandaag worden nog meer schepen verwacht. De te Sjanghai beschik bare Japansche effectieven zouden van 3.000 op 9.000 man gebracht worden. De Japanners houden hun plannen streng geheim, doch volgens Reuter doen hardnekkig geruchten de ronde, welke er op wijzen, dat transportschepen met troepen naar Sjanghai onderweg zijn. Dit zou kun nen doen vermoeden, dat de strijd zich voornamelijk te Sjanghai zal afspelen, in plaats van in Noord-China. Op het oogen blik liggen in de haven van Sjanghai 21 Buitenland De strijd in Noord-China ontbrand. Nan kau in vlammen geschoten door de Japan ners. (1ste blad). Engeland dreigt met uitzetting van alle Duitsche journalisten. (2de blad). Drieduizend Russische spoorvvegemployé's in arrest? (2de blad). Binnenland Twee Nederlandsche vliegers te Soes terberg verongelukt. (1ste blad). De wichelroede te Gouda in actie. (2de blad). De vleeschvergiftiging te Harenkarspel. (3de blad). Japansche oorlogschepen, namelijk vijf kruisers, negen torpedojagers en zeven kanonneerbooten. Voorts bevinden zich op het oogenblik te Sjanghai twee Britsche, drie Fransche en twee Amerikaansche oor logschepen. In de stad zijn 950 Britsche soldaten gestationneerd, terwijl die, welke te Hongkong gestationneerd zijn, gereed zouden gehouden om zich zoonoodig even eens naar Sjanghai te begeven. Alle verloven der politie in de de Inter nationale en de Fransche concessie zijn in getrokken en verschillende andere voor zorgsmaatregelen zijn genomen. Reuter doet nog opmerken, dat het gevecht nabij Nankau van plaatselijke aard was, en dat niets erop wijst, dat hen tot een belangrijk conflict zal uitgroeien. Een nieuw incident? Volgens Havas gaat het gerucht, dat zich te Paoantoei opnieuw een incident heeft voorgedaan, toen de Japansche troepen halverweg Sjanhai en Woesoeng werden ontscheept. Chineesch succes bij Nankau. SJANGHAI, 12 Aug. (A.N.P.). Het blad „Nakoengpao" meldt, dat de Chinee sche troepen in het gebied van Nankau een succes hebben geboekt. De voorhoede der Chineezen zou het op 20 K.M. ten Z.-O. van Nankau gelegen Saho hebben bereikt. Chineesch burgemeester van Sjanghai wijst Japansche eischen af. SJANGHAI, 12 Aug. (A.N.P.)De eerste burgemeester van Sjanghai heeft den Ja- panneezen medegedeeld, dat hij hun eisch tot terugtrekken der Chineezen gendarme rie niet kan inwilligen. Intusschen rukken de strijdkrachten van beide kanten verder op. De Japanneezen leggen vliegvelden aan, de Chineezen versperren de uitgangen van de stad. Het Noordelijke station is door sol daten van de 88ste divisie bezet en gebarri cadeerd. De door de landing van Japansche ma rinesoldaten gestegen spanning in Sjang hai heeft den luchtvaart-maatschappijen aanleiding gegeven alle verkeersvliegtuigen van Sjanghai naar Nanking over te bren gen. Ook de locomotieven en spoorwegwa gens zullen uit Sjanghai worden verwij derd, zoodat het spoorwegverkeer naar Nan king en Hantsjau stopgezet wordt. Het be stuur der Fransche concessie heeft het Zuidwestelijke deel van de concessie laten 'beveiligen met prikkeldraadversperringen. Op het oogenblik wordt de 88ste divisie uit Soetsjoe naar Sjanghai gedirigeerd. Men verwacht, dat de Japanneezen dezen maat regel niet zullen dulden, daar hij in strijd is met het accoord van 1932. Achthonderd man zijn reeds bp het Noordelijke station aangekomen. Het geheele spoorwegverkeer is geschorst. Drie Japansche burgers zijn vanmorgen op het Noordelijke station ge arresteerd. De strijd om Nankau. SJANGHAI, 12 Aug. (A.N.P.). Volgens de Chineesche bladen is de felle aanval der Japanneezen op Nankau gestuit op krach tigen Chineeschen weerstand. Aan beide kanten zijn de verliezen hoog. Gemeld wordt, dat op het oogenblik drie Japansche divisies geconcentreerd worden in Noord- Tsjahar, terwijl een vierde divisie aange komen is in Jehol en op weg is naar Tsja har.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1