28ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN JUBILEERENDE HERDERS OP 15 AUGUSTUS DINSDAG 10 AUGUSTUS 1937 No. 8797 £eid&eJie(2oti/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bg vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Eenheid en één-vormig- heid. Eenheid en één-vorm igheid moeten niet met elkaar worden verward. De eenheid van de Kerk ligt niet in de één-vormigheid harer liturgie. Indien dit zoo ware, zou de Kerk niet.... één zijn, want de liturgie der Kerk is niet één vormig, de Oostersche liturgieën verschil len met de Westersche héél veel, zoodat een Oosterling van de Westersche liturgie vaak niet veel meer verstaat, dan b.v. de meesten onzer van het Egyptisch, en omgekeerd. Nu maakte een scherpzinnig critisch man, die wij gaarne willen respecteeren als een vriend, die ons onze feilen toont, ons de opmerking, dat wij in een artikeltje, verleden Maandag, getiteld „Terug van de Jamboree", de één-vormigheid zouden heb ben vereenzelvigd met de eenheid. Wij geven toe, dat, wat we geschreven hebben, aldus kan worden begrepen. Daar om willen wij er even op terugkomen. Om ons voor alle mogelijk misverstand onschul dig te weten! Wij schreven: „Bij de pontificale Heilige Mis, gister ochtend op een der terreinen van de Jam boree gecelebreerd door den pauselijken Internuntius, vereenigden allen zich in eenzèlfde gebed, in eenzèlfde geloof, in eenzèlfde aanbidding. En eveneens giste renmiddag in de Kathedraal te Haarlem". Ziet dat is de heerlijke Godsgave der eenheid in de Katholieke Kerk: eenzèlfde gebed, eenzèlfde geloof, eenzèlfde aanbid ding! Daarin ligt de eenheid der Katholieke Kerk, die waarachtig is, al is er veelvor migheid in de liturgie en die waarachtig blijft, ook al zou er nog veel meer veel vormigheid ^ïjn. En verder schreven we: „En, toen daar heel de kerk opstond en op de blijkbaar allen bekende melodie en allen bekende woorden het „Salve Regi- na" jubelde, en, toen daar heel de kerk, als de „Tantum ergo" werd gezongen, mee zingende, neerknielde en aanbad, toen drong uit aller harten in één bede tot God een smeekend verlangen, vol van heimwee: „Dat allen een zijn"...." In dat gezamenlijk zingen door jonge menschen uit verschillende volkeren, spre kend een groote verscheidenheid van talen, ligt niet de eenheid der Kerk als een groot deel der aanwezigen tot de Ooster sche Kerk had behoord, zou er niet ge zamenlijk gezongen zijn! maar in die één-vormigheid werd gemanifesteerd de eenheid der Kerk, die, zooals wij schre ven, haar wezenlijken inhoud vond „in eenzèlfde gebed, eenzèlfde geloof, eenzèlfde aanbidding". En die één-vormigheid was toen indrukwekkend! HET BEWIJS VOOR NEDERLANDER- Ook geldig voor Zwitserland. Aangezien niet alleen België en Luxem burg, maar ook Frankrijk (althans voor den duur der Wereldtentoonstelling) Nederland- sche toeristen toelaten op vertoon van een Bewijs van Nederlanderschap, heeft de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. tot de Zwit- sersche regeering het verzoek gericht, tot deze zelfde faciliteit te willen besluiten. Op dit verzoek heeft de A.N.W.B. een gunstige beschiking ontvangen; voortaan zullen Nederlandsche toeristen, die Zwitser land voor hun genoegen bezoeken, daar worden toegelaten en gedurende drie maan den mogen vertoeven, op vertoon van hun Bewijs van Nederlanderschap. Langs de route via België en Frankrijk kan men thans zijn reis tot Zwitserland uit strekken, zonder in de aanschaffing van een paspoort te vervallen. Daar op de in omloop zijnde Bewijzen van Nederlanderschap dikwijls de namen der landen, waarvoor deze geldig zijn, vermeld staan en daarbij Zwitserland dus nog ont breekt, heeft de A.N.W.B. er de aandacht der Zwitsersche autoriteiten op gevestigd, dat zulks niets afdoet aan de geldigheid van deze documenten. Verlaging van den melk- toeslag. Van 2.16 tot 1.88 cent per kilogram melk van 3.2 pet. vetgehalte. Het bedrag, dat de melkveehouders voor de melk ontvangen, bestaat uit den prijs op de wereldmarkt en het daarop gegeven steunbedrag. Naarmate de prijs op de we reldmarkt stijgt, kan het steunbedrag wor den verlaagd zonder dat de inkomsten der veehouders geringer worden. Het steun bedrag werd het laatst vastgesteld op den grondslag van een Leeuwarder boternotee- ring van ongeveer 65 ets. per K.G. Sedert is deze noteering gestegen. Vandaar, dat de minister van Econo mische Zaken aanleiding heeft gevon den, het steunbedrag met ingang van Maandag 16 Augustus te verlagen en wel tot 1.88 ets. per K.G. melk van 3.2 pCt. vetgehalte. Hierbij is nog overwogen, dat de stijging der Leeuwarder noteering met een daling van de heffing is gepaard gegaan, daar an ders de boterprijs voor den consument zou zijn gestegen. De inkomsten van het Land bouwcrisisfonds loopen dientengevolge terug, hetgeen een vermindering van het steunbedrag wettigt. Voorts is in aanmer king genomen, dat de veehouders op het oogenblik voor het rundvee betere prijzen maken dan eenigen tijd geleden, dat de hoe veelheid melk, welke de veehouders pro- duceeren, toeneemt, hetgeen eveneens ge paard gaat met een vermeerdering van in komsten en ten slotte, dat het gewenscht is, iedere aanleiding tot verhooging der pacht prijzen te vermijden. In de verlaging van het steunbedrag van 2.16 tot 1.88 ets. is de verhooging van den wereldprijs van de boter slechts gedeeltelijk verdisconteerd. De minister heeft op ver schillende gronden gemeend, het stëunbe- drag thans niet met het volle bedrag van de stijging der Leeuwaixler noteering te moeten verlagen. Op deze wijze worden te groote schokken vermeden en wordt voor komen, dat het steunbedrag direct weer zou moeten worden verhoogd, indien de Leeuwarder noteering een dalende richting zou volgen. Bovendien kon op deze wijze rekening worden gehouden met de ook na de vorige vaststelling van den melktoeslag vermoedelijk nog iets gestegen productie kosten, voor zoover althans deze stijging niet door rationalisatie werd geneutrali seerd. Ten slotte is hierbij ook overwogen het feit, dat het peil van de inkomsten der melkveehouders gedurende de crisis her haaldelijk relatief laag was. Wanneer een nieuwe verlaging of ver hooging van het steunbedrag ter sprake mocht komen, zal rekening worden gehou den met het feit, dat de door de stijging der Leeuwarder noteering mogelijk geworden verlaging op de aangegeven gronden dit maal niet geheel werd uitgeput. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De toestand in China blijft onveranderd gespannen. Er heeft zich weer een Ja- pansch-Chineesch incident voorgelezen, te Sjanghai, wat op zich zelf niet zooveel bij zonders is, want een incident meer of min der komt er in China niet op aan. Maar men kan nooit weten, waartoe bij de hui dige spanning dergelijke incidenten kun nen leiden. Van weerszijden bereidt men zich voor op een treffen en wanneer men meent gereed te zijn, kan ieder incident als aanleiding dienen om erop los te slaan. Blijkbaar is het nog niet zoover, want er wordt nog steeds onderhandeld. Dat er in het Noorden toch gevochten wordt, schijnt van niet zooveel gewicht te zijn. Behalve China zit ook de Middellandsche Zee tegenwoordig vol met incidenten. Men weet, hoe eenige Spaansche vliegtuigen, die tot de luchtmacht van Franco behoor den, dezer dagen bommen hebben gewor pen op buitenlandsche schepen. Thans heeft zich in de haven van Las Palmas weer een incident voorgedaan met een Fransch mailschip. Zoo wordt de spanning erin ge houden. De Duitsch-Engelsche betrekkingen zijn er niet beter op geworden, sinds de Brit ten een drietal Duitsche journalisten heb ben uitgewezen. Als tegenmaatregel heeft Berlijn aan de „Times" verzocht, zijn Ber- lijnschen correspondent terug te roepen (anders zal hij eruit gegooid worden) en te vervangen door iemand, die meer aan de leiband van de Duitsche autoriteiten wil loopen. Gezien de standing van het En- gelsche blad, is dit incident bijna een di plomatiek incident. De wet van de woes tijn „oog om oog, tand om tand" heerscht thans ook in de wereld der beschaafde di plomatie. R.K. STAATSPARTIJ. Haar invloed. Over den invloed der R.K. Staatspartij op de gebeurtenissen en de ontwikkeling der volkskrachten in ons land kan wel geen twijfel bestaan. De uitslag der jongste ver kiezingen heeft dien opnieuw belicht, en naarmate het staatkundig leven zich los maakt uit de vooToordeelen der onver draagzaamheid, zullen ook de vrijzinnige en zoogenaamde democratische partijen erkennen, dat de ware vrijzinnigheid en democratie het sterkste gefundeerd liggen in de R.K. Staatspartij. Ook in de internationale verhoudingen is tegenwoordig een klein land niet zon der beteekenis. En misschien hebben de Katholieken van ons land wel eens de be teekenis van hun invloed op die interna tionale verhoudingen onderschat. Op de jongste bijeenkomst van het In ternationaal Secretariaat der Democrati sche Partijen, wier uitgangspunt het Christendom is en die te Parijs vergader den, werd. evenwel die beteekenis erkend door de vertegenwoordigers der Katholieke partijen van Polen, Tsjecho-Slowakije, Frankrijk, Luxemburg, België en Oosten rijk. Daar werd gerapporteerd over de toe standen in eigen land, gediscussieerd en ge luisterd. En dit laatste is van bijzonder be land, wijl er velen aanwezig waren, wier woord gewicht heeft in hun land en ver daarbuiten. Zij roerden aan de groote pro blemen, wier oplossing geluk en wier ver- waarloozing onheil voor gansche volkeren kan beteekenen. Nederland stond geïnte resseerd ter zijde, daar het bij de vragen en twistpunten, welke de liquidatie van den wereldoorlog openliet of in het leven riep, niet direct betrokken is en overigens in godsdienstig, cultureel, sociaal en econo misch opzicht niet achteraan pleegt te komen. Een Nederlandsch rapporteur bericht ever het verloop der bijeenkomst in het jongste nummer van het maandblad der R.K. Staatspartij: Allen, die deelnamen aan de besprekin gen, betuigden hun hartelijke sympathie en warme bewondering voor onze partij en haar werk in de laatste vier jaren en de door haar bij de verkiezingen behaalde re sultaten. En men dacht daarbij in oprechte vriendschap en met erkenning van de be teekenis der gebeurtenissen in Nederland voor de positie van Christendom, democra tie en beschaving in het noord-westen van Europa, aan dengene, wiens leiding in groo- ten stijl en wiens onbaatzuchtige arbeid die resultaten zóó krachtig hadden bevor derd, den Partijvoorzitter mr. C. Goseling. Deze waardeering zal hier te lande meer gedeeld worden naarmate wij de moeilijk heden in andere landen mede kunnen ver klaren uit gemis aan katholieke eenheid en een teveel aan staatkundige hartstoch- ten bij alle partijen. In dit begrip van de macht der eenheid en het duurzaam door werken van het katholieke beginsel ook op staatkundig terrein kan Nederland nog een missie van leering en samenwerking in het internationale leven hebben te ver vullen. „Tijd". DE TOESTAND DER TILBURGSCHE WOLINDUSTRIE. Schrijven der fabrikanten aan de arbeidersorganisaties. De vereeniging van Tilburgsche fabri kanten van wollen stoffen heeft aan de arbeidersorganisaties „St. Lambertus", de „Eendracht" en „Unitas", zulks in ver band met de door deze organisaties ge voerde actie tot verbetering der arbeids voorwaarden, ""een schrijven doen toeko men, waaraan het volgende is ontleend. In vervolg op onze conferentie van j.l. Dinsdag is het ons aangenaam u te kun nen mededeelen, dat onze vereeniging besloten heeft, op korten termijn, en wel voor het eerst over de loonweek van 16 tot en met 21 Augustus as. een toeslag op de verdiende loonen uit te keeren van 5 procent. De toeslag zal worden berekend over hetgeen in uur- of stukloon, resp. in vast weekloon, wordt verdiend; de kindertoe slag blijft mitsdien ongewijzigd. Dat onze vereeniging tot het toekennen van een toeslag van 5 procent op de loo nen besloot, moge door u worden be schouwd als een erkenning dezerzijds van de bezwaren, die vooral voor de ge zinnen verbonden zijn aan de ten opzich te van verschillende onderdeelen van het arbeidersbudget waar te nemen stijging der kosten van het levensonderhoud. Anderzijds wenschen wij nog eens met klem te herhalen, hetgeen in de met uwe hoofdbesturen gevoerde besprekingen reeds bij herhaling is naar voren ge bracht, dat economisch beschouwd, de toe stand der Tilburgsche wolindustrie op dit oogenblik geen loonsverhooging toelaat. Erkennende, dat, vergeleken met de achter ons liggende jaren, eenige meer dere bedrijvigheid valt te constateeren, vestigen wij er nogmaals uwe bijzondere aandacht op, dat onze industrie nog met zeer veel groote moeilijkheden te kam pen heeft. Op de eerste plaats blijkt het in vele gevallen niet mogelijk, de sterk gestegen grondstoffenprij zen in de nieuwe ver koopsprijzen te verdisconteeren. Op de tweede plaats is ook thans nog vrijwel elke export van wollen en half wollen manufacturen onmogelijk. Op de derde plaats is de concurrentie op de binnenlandsche markt uitermate scherp en wel waar het geheele produc tieapparaat der Nederlandsche wolindus trie op het binnenland is aangewezen en bovendien het buitenland, niettegen staande den steun, dien onze industrie van de contingenteering ondervindt, nog steeds de gelegenheid heeft, en deze ge legenheid vaak ook met kunstmiddelen gebruikt, om groote hoeveelheden manu facturen in Nederland af te zetten. Deze en andere overwegingen maken elke vermeerdering van productiekosten ongewenscht. In het schrijven wordt dan uitvoerig de bijzondere aandacht der organisaties ge vestigd op de sociale bezwaren, die aan opvoering der productiekosten, waaron der in dit verband in het bijzonder te verstaan verhooging van loonen en andere verbeteringen van arbeidsvoorwaarden, VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Nieuw Chineesch-Japansch incident bij Sjanghai (2de blad). Incident met Fransch schip te Las Pal mas. (2de blad). Berlijn wijst als repressaille voor de maatregelen tegen de Duitsche journalis ten in Engeland den Times-correspondent uit. (2de blad). Het Palestijnsche probleem in de man daten commissie van den Volkenbond. (2de blad). Honderd arbeiders in Venezuela ver dronken. (Buitenl. Ber., 2de blad). Binnenland Slot van de Jamboree. Onverwacht bezoek van het Prinselijk Paar. (2de blad). Indische Verkenners op 't Loo. (1ste blad) Met ingang van 16 Augustus is de toe slag op melk verlaagd voir melk van 3,2 pet. vetgehalte. (1ste blad). Huldiging aan de nagedachtenis van mgr. dr. Ariëns. (2de blad). Verschillende doodelijke ongelukken te water en te land. (éde en 1ste blad). verbonden zyn voor de Tilburgsche wol industrie en de daarin werkzaam zijnde arbeiders. Het schrijven besluit: Wij hebben het bovenstaande nog eens naar voren gebracht om u duidelijk te maken, dat èn economisch èn sociaal aan verhooging van loonen in de Tilburgsche wolindustrie zeer ernstige bezwaren ver bonden zijn. Dat wij desniettegenstaande u met een toeslag op de loonen van 5 pro cent zijn tegemoet getreden moge door u worden gezien in het licht van boven staande beschouwingen. Uwe mededeeling, dat uwe organisaties al hare krachten zullen inspannen, om meer uniformiteit in loonen en arbeids voorwaarden in de Nederlandsche wol industrie tot stand te brengen, was ten slotte voor onze vereeniging mede een motief, om het u hierboven medegedeelde besluit te nemen. ONGELUK IN EEN ZWEMBAD. De 14-jarige J. de Maat uit de Zwartjan- straat te Rotterdam is in het zwembad te Hillegersberg, door de gladheid van den vloer, van den springtoren gevallen. Met een hersenschudding en een schedelfrac tuur is de jongen per auto van de G. G. en G. D. naar het St. Franciscusgasthuis vervoerd, waar hij in vrij ernstigen toe stand is opgenomen. PASTOOR J. G. ONEL Roelofarendsveen 40 jaar priester. PASTOOR J. J. M. VAN VASTENHOVEN Leiderdorp-Zoeterwoude 40 jaar priester. PASTOOR C. A. MOONS Zevenhoven 25 jaar priester.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1