28ste Jaargang MAANDAG 9 AUGUSTUS 1937 No. 8796 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Mgr. dr. Artëns Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Zaterdag was het negen jaar geleden, dat mgr. dr. Ariëns tot het eeuwige le ven werd geroepen. Bij deze herdenking staat katholiek Nederland stil, omdat het zoo goed is, de overledenen te gedenken; en omdat het zoo goed is, het leven van een grooten doode levend te houden in de herinne ring.... Mgr. dr. Ariëns is een voorbeeld voor allen, die staan en strijden in het open bare leven. Hij is een voorbeeld van onbaatzuch tigheid Het vele, wat hij bezat aan stoffelijke goederen, heeft hij weggeschon ken. Daar zijn er ook onder ons wel, die voor de goede zaak werken met een succes, wat hen persoonlijk betreft, in tegenovergestelden zin! Hij is een voorbeeld van gehoorzaam heid, van volgzaamheid aan de door God gegeven Leiders. Van hem is dat bekende •woord: Wie aan zijn Bisschop niet ge hoorzaamt heeft per se ongelijk. Na tuurlijk, de geleerde en scherpzinnige theoloog wist even goed als wie dan ook, dat de Bisschop niet onfeilbaar is, zich kan vergissen. Maar hij weet ook, dat-aan de Bisschop door God is geschonken de macht, het recht, om zijn diocesanen te besturen en te leiden, en dat daartegen over staat de plicht van de diocesanen, om hun Bisschop te gehoorzamen, om diens leiding te volgen. En daarom heeft wie zijn Bisschop niet gehoorzaamt per s e ongeljjk. In een herdenkingsartikel schreef j.l. Zaterdag de „Gelderlander" o.m.: Dr. Ariëns was een apostelfiguur. Een priester, die zijn vele groote ga- ven geheel in dienst stelde van het doen beleven van Christus' liefdege- bod, die een voortrekker was op al lerlei gebied en daarbij steeds het oog gericht hield op het groote doel: den mensch tot God te brengen. Trouw aan de Kerkelijke Overheid, hoe groot het offer aan prijsgeven van eigen inzicht ook mocht zijn. De feiten zelf wezen uit, placht dr. Ariëns meermalen te zeggen, dat het de lei ding van de Goddelijke Voorzienig heid was, die in de Bisschoppelijke beslissing tot uiting kwam. Dr. Ariëns, de heilige priester, de groote werker ter bevordering van Gods eer en glorie, de sociale apos tel, die allen, die gebukt gingen on der zorg en kommer, door den liefde drang van zijn priesterhart wilde helpen en tot steun zijn. Katholiek Nederland kan geen heerlijker en dieper gevoelde hulde 'aan zijn nagedachtenis brengen, dan, ieder naar zijn levensstaat, te trachten het voorbeeld na te volgen van dezen eenvoudigen Dienaar Gods. Ijvervolle, onbaatzuchtige, heilige wer kers als een dr. Ariëns zijn de mensch- heid een groote zegen! DE WERELD IN VOGELVLUCHT De Nederlandsche regeering heeft zooals vele andere regeeringen thans geantwoord op de verklaring, welke de Amerikaansche minister Cordell Huil op 16 Juli j.l. de wereld in gezonden heeft. Hij deed daarin een krachtige oproep tot de wereld om den vrede te bewaren; de wereld heeft andere problemen op te lossen dan het probleem, hoe men elkander op de snelste wijze naar de andere wereld zal helpen. De oproep was in algemeene bewoordingen gesteld, maar men zag er een waarschuwing in aan het adres van Japan en China. Het groote aan tal landen, dat op den oproep heeft geant woord, geeft te kennen, hoe algemeen de wensch naar vrede is. Helaas zijn beginsel verklaringen en vage liefdesbetuigingen aan het adres van den vrede niet voldoen de. Tokio en Nanking hebben niet geant woord. In China wordt op het moment een laat ste poging gedaan om het conflict met Japan op minnelijke wijze bij te leggen. De Ja- pansche ambassadeur Kawagoe heeft zich naar Sjanghai begeven, waarheen ook een minister van de Nankingregeering is gezon den. Misschien helpt het Intusschen stuurt Het einde van de jamboree is genaderd. Enkele groepen maken aanstalten voor het vertrek. De Estlanders vertrokken reeds Za terdag. Het wereldtheater heeft zijn linnen pooten gesloten met een voorstelling, waarin tot groote voldoening van de aan wezigen Prins Gustaaf Adolf en Prins Ber- nadette op het tooneel verschenen en het woord richtten tot het publiek voor een toelichting der padvinderidealen. Het laatste kampvuur was een gewel dig succes en werd aanschouwd door niet minder dan naar schatting dertigduizend menschen. De Schotten lieten hun doedel zakken hooren, de Zwitsers jodelden, de Siameezen dansten en de Egyptenaren ga ven een bewijs van hun zangkunst. Het geheel werd besloten door Engelschen met een harmonica-orkest en een tooneelstuk- je, „De prinses en de kat". Gistermorgen te tien uur kwamen de Katholieke padvinders wederom bijeen op het kerkterrein ter bijwoning van de Plechtige Hoogmis, opgedragen door den voorzitter van de Interdiocesane jeugd commissie, rector De Groot uit Amers foort. Met uitzondering van de wisselende gezangen zongen de duizenden padvinders een Gregoriaansche Mis onder leiding hun ner geestelijken. Een indrukwekkende plechtigheid. Het geheele Britsche contingent woonde een godsdienstoefening bij, onder leiding van den Bisschop van Jarrow. De chief- scout van Engeland, Lord Somers, las uit den bijbel voor. Een groet aan den Paus. De hoofdaalmoezenier van Nederland, de weleerw. heer Dr. Ramselaar, heeft na mens de katholieke padvinders nog een in het Fransch gesteld telegram aan Z. H. den Paus gezonden, dat luidt: „Tienduizend Katholieke verkenners en driehonderd aalmoezeniers, bijeen op de jamboree in Nederland, zenden den H. Vader de groeten der geest driftige padvinders en smeeken Zijn Apostojischen Zegen af". De Paus heeft hierop geantwoord met een telegram van den volgenden inhoud: „Zeer gevoelig voor de huldebetui ging van de verkenners en de talrijke aalmoezeniers, die op de jamboree vereenigd zijn, zegt de H. Vader dank voor hun vurige getuigenis van kin derlijke aanhankelijkheid en smeekt voor hen allen en hun families, terwijl hij hen in het diepst van zijn hart ze gent, de uitstorting af van de beste Goddelijke gunstbewijzen." De belangstelling bleef tot het einde toe enorm. De geweldige belangstelling, die de ge heele week reeds voor de padvinders van Vogelenzang betoond was, bleek niet in het minst verflauwd te zijn. Officieele cijfers zijn nog niet opge maakt, maar er kan niet aan getwijfeld worden, of de aandrang van menschen was gisteren even groot, zoo niet nog grooter geworden dan Woensdag j.l. toen honderdduizend bezoekers kaartjes hebben gekocht aan de loketten, zonder nog de met speciale spoorwegkaartjes gekomen gasten mee te rekenen, golfden de men schen massa's de Beukenlaan door naar de men van weerszijden zooveel mogelijk troe pen. De onderhandelingen tusschen de Chi- neezen en Japanners doen altijd denken aan een handeltje tusschen een zeker soort kooplieden. De laatste troef is dan altijd, dat de een net doet alsof hij weg wil loopen, terwijl hij in zijn hart hoopt, dat de ander hem achterna zal komen en hem zal terug halen. In Spanje schijnt Franco het thans eens te gaan probeeren met-het bombardeeren van buitenlandsche schepen. Dat is een spelletje, dat weinig amusement meebrengt, maar wel veel narigheid. Een Nederland sche waarnemer heeft er zijn arm bij ge broken. Officieel worden de poorten vanavond gesloten. - Een plechtige Zondagmorgen. Drukte en warmte. - De Zeeverkenners zwabberden naar de Kaag. De Poolsche luchtverkenners gaven Zondag op het vliegveld Ypenburg demonstraties met xweef- en motorvliegtuigen, waarvan hierboven een moment kampen en tot laat in den middag ver drong zich een ongeduldigde file voor den hoofdingang. Rondom de verschillende subkampen stonden in rijen de bezoekers te kijken naar het leven in en om de ten ten, langs de hoofdpaden trokken zij op naar verder afgelegen- contingenten, geen hoekje van de linnen stad bleef onbeke- ken. Thee in soep-terrines: Verschillende contingenten hebben gis termiddag officieele teas aangeboden, o.a. de Poolsche, de Hongaarsche en de IJs- landsche. Op de tea van de Poolsche padvinders waren verschenen de apostolische inter nuntius, mgr. Paolo Giobbe, de Poolsche gezant, de heer Babinski met zijn dochter en de dochter van chief-scout, Lord Ba den Powell. Het was er uiterst gezellig. De Poolsche jongens maakten met hun corps vroolijke muziek, waarbij het speciaal ingestudeer de „Piet Hein" uitbundig succes oogstte. De Hongaren hadden hun tea voorname lijk aangericht ter eere van het comité, dat in 1920 zorg gedragen heeft voor de Hongaarsche kinderen, die toen hier te lande gastvrijheid genoten, waarvan de herinnering nog op ontroerende wijze bij de Hongaren levend is. Ook hier waren tal van autoriteiten aanwezig. De geheel uit padvinders bestaande band speelde Hon gaarsche muziek en zigeunerliederen, op zoo'n voortreffelijke wijze, dat menig be roepsorkest er jaloersch van zou kunnen worden. Er werd thee geschonken in kop pen van enorme afmetingen, welker om vang slechts overtroffen werd door de be minnelijke en natuurlijk hoffelijkheid der Hongaren. (Tusschen twee haakjes, die Hongaren hebben op de jamboree een prachtkampement ingericht met eenvoudi ge middelen, maar zoo model verzorgd, dat hier zelfs de scherpste criticus niets zou kunnen aanmerken). Parachute-demonstraties der Poolsche padvinders op Ypen burg. Naar wij vernemen zullen de Poolsche padvinders, die met eigen toestellen naar Nederland zijn gekomen, Woensdagmiddag parachutedemonstratie geven op het vlieg veld Ypenburg. Zij zullen daarbij spron gen maken van duizend meter hoogte. De demonstraties vangen des middags om drie uur aan. ZEEVERKENNERS NAAR DE KAAG Het was er warm en woelig Tusschen negen en half tien scheepten zich Zaterdagochtend ongeveer 600 zeever kenners op de wereldjamboree vereenigd, in, om door de Ringvaart naar de Kager plassen te varen, waar een zeeverkenners dag zou gehouden worden. Omstreeks half tien werden de trossen gevierd en vertrok de bonte waterkaravaan. Voorop ging een politieboot en dan volgden de booten van de meeste uiteenloopende types, volgeladen met zeeverkenners. Het talrijke kleinere materiaal bestond •uit sloepen, schouwen, punters, jollen (er was ook een Stavensche jol bij) en kano's Aan boord van het opleidingsschip „Prin ses Juliana" bevonden zich een aantal gas ten van den heer Mante, o.w. de hoofdver kenner, vice-admiraal Rambonnet, de bur gemeester van Bennebroek en de burge meester van W a r m o n d. Voor de Kaag-societeit was het zelfs een kluwen van booten van allerlei soort, waar- tusschen de rijk-bewimpelde, jamboree- vaartuigen voeren. Plechtig klonk het Wilhelmus over het water, gevolgd door de zooveelste uitvoe ring van het Jamboree-lied. Na de ontscheping krioelde het van de menschen in den tuin en in de zalen van de Kaag-societeit. In een gereserveerd zaaltje vereenigde de heer Mante zijn gasten aan een koffiemaal tijd, waarbij hartelijke woorden gesproken werden door den gastheer, staatsraad Ram bonnet en den burgemeester van Warmond. Voor de spelen begonnen, werd door een luidspreker aangekondigd, dat de chief- scout in- aantocht was. Deze tijding werd door langdurige en ovationeele yells uit honderden kelen begroet. Even later kwam een motorbootje in het zicht, waarin de chief-scout met Lady Baden Powell en hun dochter, alsmede en kele andere gasten zich bevonden. Toen het bootje aan den wal was gekomen, zette de muziek het „God save the King" in, dat met eerbied door allen werd aangehoord. Op het steigertje voor den starttoren ver welkomde de heer G. Mante den chief- scout en zijn gezelschap en vergezelde hen zeeverkenners hebben Zaterdagmiddag op de Kagerplassen hun demonstraties gehouden, welke door fraai weer werden begunstigd. Een aardig overzicht

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1