Groote dagen voor de Welpen WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Duizenden groenpetjes ln pure verrukking. - Doofstom men spelen voetbal. - Onverwachts stond de Chiei voor hen. - Waar is het gras van het Marktplein gebleven? Gisteren was het de eerste groote dag der jongste leden van de padvindersfami lie: de welpen! De Jamboree is eigenlijk niet voor hen bestemd, maar natuurlijk leven zij even geestdriftig mee met de gebeurtenissen in Vogelenzang als de padvinders. Daarom zijn er voor hen drie dagen gereserveerd. Gisteren, vandaag en morgen zullen zij het terrein opmarcheeren en het kamp be zoeken. Gisteren kwam de eerste groote groote troep van 2500, jongens uit alle deelen des lands, die des nachts zullen worden ondergebracht, in zes openbare en katholieke scholen te Haarlem, die in de zen vacantie-tijd speciaal voor deze a.s. padvinders zijn ingericht. De welpen treffen het. Voor het eerst sedert de opening van het Jamboree-terrein schijnt de zon en -zet de bosschen en weiden van Teij- lingerbosch in gloed. Het is bijna windstil en de rook uit de veld- keukentjes krinkelt recht omhoog uit de witte tentendorpen. Nog is het betrekkelijk rustig op het marktterein, en in het restaurant, want eerst om twaalf uur gaan de poorten weer voor het publiek open. Maar in de bank, in het postkantoor, in de kapperszaak en voor de winkeltjes verdringen de groepen padvinders zich en koopen souvenirs. En ruilen! Want dat is een attractie van alle internationale padvindersbijeenkomsten: er wordt geruild. Alles wordt geruild. Een Hollander ruilt zijn mes met een Canadees voor een halsdoek. Een Hongaar geeft zijn bepluimden hoed graag aan een Fin voor zijn grappig blauwe petje. „Change" is 't internationale woord, dat het kamp re geert en dat iedereen, ook al verstaat hij overigens geen woord Engelsch, begrijpt, wat daarmede wordt bedoeld. Na een bezoek aan de arena en na een kampmaaltijd te hebben genuttigd, be zichtigden de welpen verder het kamp, waarop zij zich om half acht aan een wel penkampvuur vereenigden. Het was een bijzonder aardig gezicht, die 2500 welpen met hun groene petjes rondom de lekkende vlammen te zien ge schaard. Met jeugdig enthousiasme volg den zij aandachtig het programma. De jonge wolven huilden En toen het kampvuur met het Wilhel mus was beëindigd, erkenden de jonge wolven als uit één mond, dat het een fijne dag was geweest. Maar daarmede was hun rijk op het jamboree-terrein nog niet ten einde. Demonstratie voor de Koningin. Vandaag herhaalden de welpen him be zoek aan Vogelenzang, maar nu hadden ze versterking laten aanrukken van nog 2500 jongens. Van drie uur tot half vier zullen zij be slag leggen op de geheele arena, om voor de koninklijke familie demonstraties te houden. Een dag voor dé welpen om nooit te vergeten. En voor de opgeroepen versterkings troepjes is er dan vanavond een heerlijk kampvuur, waarbij zij de behaalde over winning kunnen vieren. Morgen is er voor deze welpen weer een rustdag, waarop zij in de gelegenheid zul len worden gesteld het kamp te bezichti gen. GROOTE DEMONSTRATIES IN DE ARENA De groote demonstraties in de arena werd gistermiddag bijgewoond door de Belgische ministers, De Schrijver, van Binnenlandsche Zaken en Rübbens van Koloniën, den hoofdverkenner, Staatsraad Rambonnet, den Belgischen hoofdverken ner De Coninck en generaal Behrens. Na het gebruikelijke défilé, dat aan deze demonstraties voorafgaat, voerde het Bel gische contingent het vermakelijke oud- Vlaamsche „De Vos Reinaerde" op. Tij dens dit van kostelijke humor tintelende spel van den sluwen Reinaerd, verschenen lord en Lady Baden Powell op de eere tribune. Het was jammer, dat het volgende num mer rythmische gymnastiek oefeningen van Belgische padvinders, herhaaldelijk tengevolge van storingen in de luidspre ker-installatie onderbroken moest worden. Niettemin werd het nummer keurig afge werkt. Vervolgens gaf Engeland spelen in groot verband, terwijl Hongarije een demonstra tie met „paarden" hield. Het slotnummer van de Polen was bij zonder goed geslaagd. In verschillende spelen brachten zij een weergave, hoe de verschillende jamboree's zijn geweest. Naar de eerste ging slechts een jonge padvin der, omdat de anderen onder de wapenen waren opgeroepen. Ter illustratie hiervan overhandigde een Pioolsche boy een buf felhoorn aan den chief scout om de naties der wereld bijeen te roepen. De tweede in Kopenhagen werd verregend, evenals de derde in Arrow Park. Dit werd uitgebeeld door het maken van een denkbeeldige plas water, waar overheen in allerijl planken en bruggen werden geslagen. In Gödöllö was het warm met vele zon neschijn, een zon werd opgelaten en in Poolsch costuum dansten de jongens vroo- lijk in het rond. En ten slotte deze jamboree op komische wijze werd weergegeven, hoe de padvinders hier door koeien in hun tenten werden verrast, ter wijl het feit, dat de Nederlandsche jamboree in het teeken staat van de broederschap tusschen alle scouts ter wereld, een driedubbele kring van dansende padvinders werd ge vormd, hand in hand, die tenslotte naar het middelpunt op elkaar in liepen en eindigden met een drie werf: „Leve Holland". Het was een waardige hulde voor de or ganisatie van „onze" jamboree. Ter eere van de demonstratie der Polen kwamen de Poolsche padvinders-vliegers met hun toestellen en zweefvliegtuigen bo ven de arena cirkelen, waarbij zij uitbun dig werden toegejuicht. Ook werden door de polen nog demon straties met model-zweefvliegtuigen gege ven, welke prachtig over het terrein scheerden. PADVINDERS UIT JAMAICA AANGEKOMEN In het kamp is gisteren een nieuwe groep van 14 padvinders uit Jamaica aangeko men. DE INDISCHE PENDOPPO De pendoppo in het Indische kamp is thans voltooid en wordt voor het publiek toegankelijk gesteld. De Chief-scout heeft gisterochtend een bezoek aan het Indische kamp gebracht, terwijl de hoofdverkenner Maandag het kampement heeft geinspecteerd. Beiden uitten hun groote tevredenheid over de fraaie inrichting van het kamp. Welpen onSmoelen B. P. De welpen hebben gisteren hun chief gezien, de meesten uit de verte, verhaalt de „Tel". Een kleine troep uit Amster dam, die iets later dan de anderen de Beckslaan opmarcheerde onder aanvoe ring van een akela, was zoo gelukkig hem van zeer nabij te zien en persoonlijk ken nis met hem te maken. En dit gebeurde zoo onverwacht, dat de kinderen er wat beduusd van waren. Natuurlijk hadden zij daarna de grootste praats, maar wie gunt hun dat niet van harte? Het was zoo'n kleine intieme ontmoeting op de stille laan, die afgesloten is voor het publiek. Aan beide kanten, op het Markt terrein en om de Arena golfde de breede stroom bezoekers. Op de tribunes zat men te wachten op het groote oogenblik, dat Lord Baden Powell zou aankomen om even als Maandag een deel van de demonstra ties bij te wonen. Maar de chief bleef langer weg dan men gedacht had. De lei ders op de eeretribune staken de hoofden bij elkaar; zou er iets met hem gebeurd zijn, had hij plotseling hoog bezoek gekre gen of moest hij nog noodzakelijk iemand spreken? De chief-scout wandelde op dat oogen blik kalm van Teylingerbosch door de Beckslaan naar de arena, aan den arm van zijn dochter. Heel in de verte na derde een groepje welpen en hij wees er naar met zijn stok, zoo'n echten knoesti- gen padvindersstok en toen stond hij stil. -Links was de brug naar de eere-tribune, maar de chief scheen zich niet te willen haasten. What's the matter? vroeg zijn doch ter. De hoofdverkenne rvan alle padvinders op de wereld zweeg en bleef rustig wach ten; wees met zijn stok in de richting van een aanmarcheerenden troep scouts. Zij waren niet groot, maar stapten er dap per op los, zongen dat het een lust was om te hooren en het duurde niet lang of zij waren heel dicht bij. De chief wachtte geduldig en glimlach te. Hij keek naar de groene petjes en deed een paar passen naar voren. De akela, een blonde padvindster, ging plotseling stram in de houding staan, en fluisterde snel een commando. „Halt, sta stil dan toch, zien jullie niet wie daar op je wacht?!" Zij zagen het, struikelde bijna over hun eigen voeten en stonden toen stil. Het was hun chief, hun Baden Powell, ja, dat zou den ze niet zien! Natuurlijk zagen zij het Vingers aan de pet! Eén jongetje was gehandicapt. Hij hield een emaille etensbord en een kroes in de beide handen. Laten vallen of salueeren? Maar de lachende grijze padvinder wist er wel raad op. De chief weet raad in de moeilijkste gevallen en dus ook nu. Met zijn eene hand pakte hij het bord stevig vast, en toen was alle narigheid voor den welp met een weggevaagd. In zijn verbouwereerdheid zei hij nog: „Dank u wel" en daarna gingen de vingers naar zijn hoofd, de hakken sloegen tegen elkaar, kortom hij was een voorbeeld voor zijn troep. Zijn chief had hem geholpen uit een hachelijke situatie. Zijn chief kan van nu af aan, meer dan ooit, op hem rekenen. 6000 PADVINDERS NEMEN EEN FRISCH BAD. Een kleine 6000 padvinders van de Jam boree brachten gisteren een bezoek aan de gemeentelijke badinrichting Zuiderbad te Zandvoort, om van een verfrisschend zee bad te genieten. Het aantal van de vooraf gaande dagen heeft tot dusver dit cijfer nog niet bereikt. Met bussen, treinen en te voet kwamen de jongens hierheen en in de ruime kleedgelegenheid hadden zij spoe dig hun uniform aan den kant gehangen, om vervolgens met tientallen tegelijk het zilte nat in te rennen. Vijf ervaren badlie- den, welk aantal heden op speciaal bevel van burgemeester Van Alphen, met het oog op de veiligheid, uitgebreid zal wor den tot zeven, hielden het jonge volkje scherp in het oog en gezien het feit, dat er op zeker moment wel vijf zeshonderd jon gens tegelijk in het water waren, was dit geen gemakkelijke taak. Een goede orga nisatie droeg er zorg voor, dat zich geen enkele stagnatie voordeed, zoodat steeds nieuwe groepen naar de kleedgelegenheid konden gaan. Na het bad speelden en ra votten de jongens nog eenigen tijd op het strand of werd met een pleizierboot een tocht op zee gemaakt. De badplaats wordt thans door padvin ders van allerlei nationaliteit belegerd. Vooral de ijsleveranciers hebben het druk, daar de jongens bijzonder op deze lekker nij gesteld blijken te zijn. Ook het speciale Jamboree Lunapark achter het Casino trekt vele padvinders.- VERKEER WATERKAMP JAMBOREE. De hoofdkwartiercommissaris voor zee verkenners, Mante, en de voorzitter van de watersportvereeniging „De Kaag" ma ken bekend, dat de kaagsocieteit Zater dag 7 Augustus alleen toegankelijk is voor leden van de watersportvereeniging van 1017 uur. Voor booten met publiek is geen gele genheid tot meeren bij de sociëteit. Defile van buitenlandsche padvinders voor Prinses Juliana. Op 11 Augustus a.s. zullen de buiten landsche deelnemers aan de wereldjam boree, voorzoover zij dan nog in ons land aanwezig zijn, een excursie ondernemen en om kwart voor één te Soestdijk voor Prinses Juliana defileeren. Vermoedelijk zal Prins Bernhard mede aanwezig zijn. De Indische en Cura?aosche padvinders Het Indische contingent en de contin genten Curasao en Saba van de wereld- jamoree, zullen zich 10 Augustus per auto bus naar het Loo begeven, waar zij door de Koningin zullen worden ontvangen en waar den pandvinders op het paleis een lunch wordt aangeboden. De contingenten zullen voor de Koningin het Indische gedeelte opvoeren van de groote demonstratie, welke op 6 Augustus wordt gegeven. Van alles en nog wat Prins Otto van Habsburg op bezoek. „Kleine oorzaken, groote gevolgen, zoo luidt de spreuk van de Jamboree. Daar had ik gisteren ook niet aan gedacht, dat ik zoo gauw de waarheid daarvan zou ondervinden. Ik vertelde immers, hoe ik als een echte Jamboreër aan het changen van postzegels was geslagen bij de Oos tenrijkers. Op die manier worden de vriendschapsbanden gesmeed. Reeds de zen middag werd ik verzocht in hun kamp terug te komen. Dit was meer dan een vriendelijke uitnoodiging zou ik haast zeggen. Want Prins Otto zou op bezoek komen. Ik heb me door den stroom van bezoekers heengewerkt om op tijd te zijn. Dat was daar fijn om te zien in het Oos- tenrijksche kamp! Een van de grootste tenten was als ontvangzaal en diningroom ingericht. Uit hun kamp hadden ze de beste kroesen bijeengezocht (er was er zelfs een met een bordje eronder voor Z. Majesteit); de tafel was op verkennerswij ze versierd met enkele bloemen en zoowaar men had zelfs papieren servetjes aangeschaft voor de gelegenheid. De grootste zetel uit het heele kamp was naar Oostenrijk verhuisd, het zag er werkelijk feestelijk en toch ver'kenners- achtig uit. Een van de leiders was zoo vriendelijk me aan den Prins voor te stellen, die met eenvoudige vriendelijkheid informeerde naar de verkennersbeweging in Neder land en zijn bewondering uitsprak over het systeem. Zeer druk bezoek Het was vandaag weer buitengewoon druk op het Jamboree-terrein en het aan tal bezoekers zal, ofschoon een eenigszins ruwe schatting op het oogenblik nog on mogelijk is, dat van Zondag, ongetwijfeld benaderen of misschen nog wel overtref fen. Het feit, dat heden de koningin en prins Bernhard de Jamboree zullen be zoeken, zal natuurlijk het drukke bezoek wel in de hand hebben gewerkt. Reeds van 12 uur af stroomde het terrein vol en onophoudelijk voerden de treinen en bus sen nieuwe stroomen bezoekers aan. Het grastapijt van het marktterrein is in enkele dagen tijds totaal verdwenen. Er staat geen sprietje meer! En bezorgd vraagt men zich af, hoe de grond er hier uit zal zien, wanneer er een regenbuitje zal komen.... Dan eerst zullen de Ame rikanen hun gloednieuwe klompen met recht kunnen waardeeren. De klompenzaak is trouwens nog steeds de beste beklante van de winkeltjes op het marktterrein. Eiken dag voeren de treinen nieuwe voorraden klompen aan, voorraden, die in enkele uren weer zijn uitverkocht. De vraag is enorm! Overigens kunnen we melden, dat de autogrammen-rage kennelijk een klein beetje geluwd is. Trouwens de padvinders zelf krijgen er langzamerhand ook genoeg van. Ook Haarlem blijft profiteeren van de Jamboree. Er heerscht in de stad vooral 's avonds eiken dag een opgewekte druk te. Tal van padvinders, die verlof krijgen buiten het kamp te gaan, brengen een be zoek aan de stad en de verschijning van wat Schotten, Franschen, Britsch Indiërs, Egyptenaren of Australiërs brengt tel kens weer duizenden menschen op den been. Aanbod van Lord Barnard. Naar de „Tel." verneemt heeft lord Bar nard, leider der 200 Durham scouts op de Jamboree, Raby Castle aangeboden als plaats voor de volgende Jamboree. In Ramy Castle (Eng.) werd 't vorige jaar met veel succes een Jamboree van pad vinders der Noordelijke graafschappen ge houden. Gong voor den Chief-scout. Het Indische contingent heeft tijdens het bezoek van den Chief-scout aan het kamp een groote koperen gong aan lord Baden Powell aangeboden, welks als etensgong in Gilwellpark, het internationale trai- nigscentrum in Engeland, zal worden ge bruikt. Ze hadden hem!. „Ik heb hem! Ik heb hem!" zoo hoor ik enkele verkenners tegen elkaar bezig, als ik verder het kamp doortrek. Wie ze hadden? Wel niemand minder dan B.P. zelf hadden ze gekiekt, toen hij op wandel was door het kamp. De Chief heeft laten meedeelen, dat hij liefst heeft, dat de jongens aan het werk blijven, wanneer hij het kamp bezoekt. Dus ge beurt het. Maar het was toch nogal aan lokkelijk hem eens gauw te fotografeeren. En ze hadden hem! „Gevonden voorwerpen". Dezen namiddag stond er een groot bord naast het demonstratie terrein, met een zeer opvallend opschrift. En wat er op stond. Met groote letters las je daar: Verloren Welpen! En werkelijk daar zaten de verdwaal- De Belgische padvinders op de Wereldjamboree voerden Dinsdagmiddag in de Arena op het jamboree-terrein een spel .De Vos Reynaerde" op. De deelnemers bijeen de schapen zeven in getal! Als U de de monstraties al bij gewoond heeft, zal U dat niet verwonderen. Ook dezen namid dag was de wijde arena weer tot op de bovenste rijen beset met bezoekers. En tusschen die duizenden bezoekers van vandaag waren heele horden met welpen te bespeuren, die als een school visschen achter hun akela's over het immense terrein zwierven. Wat een dag voor al dat bewegelijke gedoe! Ze keken en keken, van alle kan ten werd akela bij haar arm getroken: akela, akela! Begrijpt U dan, dat er op een dag nog maar zeven onder het bord voor verloren welpen terecht komen. De muziek zweeg de bee- nen bleven omhoog. Dezen middag demonstreerden de Bel gen, Engelschen Hongaren en Polen. De demonstraties van de Belgen waren wel van zeer uiteenloopend karakter. Met 'n Belgische gemoedelijkheid werd eerst „Van de Vos Reinaerde" gespeeld in groot formaat! Het spel gaf grappige momen ten. De volgende demonstratie gaf even wel nog grappigere oogenblikken, hoewel ze zoo niet waren bedoeld. Want hoe zou men bij gymnastische oefeningen zoo iets verwachten. En toch gebeurde het. Er staan n.l. op de arena groote luidsprekers opgesteld die de muziek uitzenden, waarmee de gymnatische oefeningen en dansen worden begeleid. Maar wat ge beurt er dezen namiddag? Stel u voor een groot veld waarop een paar honderd jon gens aan het oefenen zijn. Ze liggen op 'n moment op hun rug en zwaaien met armen en beenen. Daar raken de luid sprekers defect en prompt blijft heel de groote groep in den stand liggen totdat de muziek weer inviel. Toen hetzelfde echter nog enkele keeren gebeurde, ga ven ze het toch maar op. Onze Nederlandsche jongens hebben een uitgesproken gevoel voor talen. Dat bleek b.v. vanmorgen weer opnieuw. Ze waren naar Amerika geweest, waar de scouts 'n bal spel aan het beoefenen wa ren. Eerst staan ze te kijken, de onze en vermaken zich met het „sierlijke En gelsch" dat de Amerikanen elkaar toe- brommen. Dan informeert een van de Hollanders hoe het spel heet en de Ame rikaan antwoordt: catch bal. Zie je wel, merkt een van onze jongens op: kaats bal! Krijgsrumoer. Terwijl ik zit te tikken in mijn licht- paleis hoor ik buiten strijdkreten, ja be slist, ik hoor het meer en meer korterbij komen. Ik kan het niet langer uithouden en wat zie ik? De Denen zijn slaags ge raakt met de Hollanders. Maar schrik niet, het gevecht is trots het krijgsrumoer vriendschappelijk. Ze zijn het spel aan het doen: paard en ruiter. De strijdkreten blijken dan ook meer vreugdekreten te zijn, dat ze met zooveel broeders verkenners tegen mekaar spe len kunnen. Zoo gaat het leven in de Jamboree stad. 'n Volgende keer zal ik u nog eens van de verbroedering vertellen die hier tus schen de landen tot stand komt. J. v. B.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5