WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1937 No. 8792 Heeft de Veen geen recht op bestaan? VOORNAAMSTE NIEUWS ZSste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week j 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2 95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per rege) Vopr Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. BITTERE NOOD STAAT VOOR DE DEUR Vacantie De „Avondpost" (Lib.) wil in den va- cantie-tijd 'ns wijzen op een leemte in onze sociale wetgeving. Het blad schrijft o.m.: Ons complex van sociale wetgeving mag gelooven wij gezien worden. Wij kunnen de vergelijking met an dere landen gerust doorstaan; in me nig opzicht zijn wij vele van hen voor uit. Toch is er afgezien van andere zaken naar onze overtuiging een groote leemte in: het ontbreken van een recht op vacantie. Het is niet voor de eerste maal, dat wij hier over schrijven en het zal, naar den •mensch gesproken, ook niet voor de laatste maal zijn, want wij vinden dit zulk een tekort, dat wij er de aan dacht op zullen blijven vestigen, en wij doen dit nu eens in den vacantie- tijd zèlven. Er is in vacantie en vacantie-genoegens veel overdrijving. Men kan niet ontken nen, dat ook hier van boven-af niet altijd een goed voorbeeld wordt gegeven! Maar dezelfden, die in eigen vacantie- genoegens, van den gulden midden-weg af wijkend, tè veel tijd en tè veel geld voor ontspanningen gebruiken, zijn vaak erg klein in het toekennen van vacantie aan anderen. Ook op dit terrein kan de vrijheid niet ongebonden zijn, omdat vrijheid voor de hoogeren onderdrukking en rechteloosheid voor de lageren beteekent: de w e t moet een recht op vacantie erkennen. De jongste gegevens, namens den Vol kenbond gepubliceerd, deden zien, dat reeds in 21 landen het recht op vacantie bij de wet is ingevoerd: België, Brazilië, Bulgarije, Chili, Cuba, Finland, Frankrijk, Italië, Letland, Luxemburg, Mexico, Noor wegen, Oostenrijk, Polen, Portugal, Roe menië, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Rusland, Venezuela en Zweden. Bovendien zijn er nog 18 landen, waarin de arbeiders in be paalde (zware) bedrijven een vacantie- recht bezitten. Elders is het vraagstuk con creet aan de orde, b.v. in Engeland, waar de Regeering een staatscommissie heeft be noemd om rapport uit te brengen en waar de zaak zoo goed als zeker spoedig in kan nen en kruiken zal zijn. Wij hopen, dat ook in ons land dit vraag stuk spoedig aan de orde zal komen. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De strijd in Spanje heeft de laatste da gen weer overwinningen gebracht voor de nationalisten. Na de overwinning in het gebied van Teruel is gisteren de overwin ning gevolgd aan het front van Albarra- cin, terwijl tevens de druk op Madrid weer is hervat. Hier ziet het er voor de Rooden momenteel dus slecht uit. Intusschen heb ben Franco's mannen in het Noorden ook niet stilgezeten. Oviedo is gevallen en daarmede is de mogelijkheid geschapen om het laatste stuk, dat daar nog in handen der Rooden is, in sneller tempo op te rol len. Overigens zijn niet van belang ontbloot de berichten, dat het Vaticaan een offi- cieelen vertegenwoordiger bij Franco zou benoemen en omgekeerd. Zelfs de namen der te benoemen personen worden reeds genoemd. Deze berichten worden echter niet bevestigd en er schijnen ook geen aan wijzingen voor te bestaan. Het komt ons voor, dat men hierin wellicht een anti-ka tholieke en verwarring stichtende propa ganda van het Roode Spanje in het bui tenland moet zien. De strijd tusschen China en Japan be vindt zich momenteel in een critiek sta dium, ook al zijn de groote gevechten wat geluwd. De strijd wordt nu meer in be sprekingen gevoerd en deze besprekingen Gevolg gevende aan den drang van een aantal leden van de R.K. Tuinderspa- troonsvereeniging St. Benedictus werd Dinsdagavond in de Pancratiuszaal alhier een groote vergadering gehouden. De zaal was bijna tot in haar uiterste hoeken bezet en niet niet minder dan 176 leden hadden aan den oproep van het bestuur gehoor gegeven. Behalve het voltallige bestuur was de heer Kok namens het Hoofdbestuur tegenwoordig. De vergade ring werd geleid door den voorzitter, den heer J. de Jong, die in het kort de nood toestand van de Veen uiteenzette. Wat moet de toekomst brengen zoo vraagt spr. zich af, indien de Regeering geen steun verleent op de misoogst der aardbeien, want aan het einde van deze maand zitten zeer vele tuindersgezinnen zonder inkomsten. Spr. deelt de vergadering het resultaat der gehouden bespreking met den Minis ter van Economische Zaken mede. De Minister was van den nood der tuinders op de hoogte en zegde op de conferentie toe te trachten voor de Veen een regeling te treffen. Het resultaat is tot op heden nog niet bekend. Wellicht dat de heer de Kok op deze vergadering meer zekerheid van de gevoerde actie kan verschaffen. Hierna was het woord aan de ondertee kenaars van het verzoek om deze spoed vergadering te houden. Uit de vergadering kwamen meerdere jammerklachten naar voren, welke een duidelijk beeld gaven van de groote nood. De noodtoestand onder deze nijvere groep tuinders is momenteel zoo hoog gestegen, dat gebrek aan de allernoodzakelijkste levensbehoef ten binnen enkele weken voor de deur staat. Vele vragen zich af, waarom wordt er voor deze groep zoo bitter weinig gedaan? Hebben ook zij dan geen recht op een menschwaardig bestaan, want het mag hier zonder eeinge overdrijving gezegd worden vele tuinders zijn er nog slechter aan toe dan de werklooze arbeiders. En indien in deze noodtoestand niet spoedig een einde komt, dan zullen zeer vele tuin ders gedwongen worden hun bedrijf neer te leggen. De heer de Kok, lid van het hoofdbe stuur deelde ter geruststelling van de le den mede, dat het comité van actie met klem van argumenten op steun bij den Minister heeft aangedrongen. De toestand is van alle kanten belicht geworden, zoo dat de Regeering met den nood der tuin ders voldoende op de hoogte is te achten. Van het Departement mocht hij verne men dat er een brief onderweg is als ant woord op het ter conferentie besprokene, doch spreker weet niet wat het antwoord behelst. Hij heeft goede hoop, dat het ant- neigen naar een toenemende oorlogsstem ming. Wat China betreft is het moeilijk uit de mededeelingen en stemmingen der ver schillende bijna onafhankelijke regeerin gen en generaals een weg te vinden. De regeering van Nanking stuurt aan op den val der Centrale Regeering. In ieder geval schijnt in Nanking de beslissing te moeten vallen en het ziet er naar uit, dat deze ten gunste van een oorlog met Japan zal zijn. Ook in Japansche kringen groeit de.oor logsstemming, waaraan vooral het bloed bad van Toengtsjau wel niet vreemd zal zijn. De consulaire ambtenaren van Japan zijn reeds uit het binnenland naar Sjanghai vertrokken. De commissie tot handhaving van de vrede onderhandelt nog en neemt maatregelen, maar de uitslag moet min stens ongewis worden genoemd. De briefwisseling tusschen Londen en Rome geeft nog steeds aanleiding tot aller lei geruchten. Nu wordt weer tegengespro ken, dat Mussolini zou hebben aangedron gen op erkenning van Italië's heerschappij over Abessinië. Mussolini's schrijven zou slechts vaag en algemeen zijn geweest. In Rome bewaart men hierover het stilzwij gen. Voorloopig zal men hierover wel niet veel te weten komen. Chamberlain is ten minste met den brief in zijn zak naar Schotland vertrokken. woord voor de tuinders gunstig zal zijn. Mocht het schrijven onverhoopt ongunstig luden, dan heeft deze vergadering dit nuttig' effect, dat onmiddellijk wederom nieuwe pogingen in het werk gesteld kun nen worden om naar andere middelen uit te zien. Hoewel het gesprokene van den heer de Kok voor de leden eenigszins bemoedi- gnd is, zagen velen de toestand donker in en kwamen uit de vergadering stemmen naar voren om een deputatie naar Den Haag te zenden om de zaak persoonlijk bij de betrokken autoriteiten te bepleiten, aangezien de nood geen uitstel meer toe laat. De voorzitter stelt voor een telegram aan den Minister te zenden, waarin nog maals op steun wordt aangedrogen. Uit de vergadering gaan stemmen op in een uitvoerig schrijven dé wensch der le den uiteen te zetten. Na bespreking wordt met algemeene stemmen besloten nog heden een tele gram voor de Regeering op te stellen, gevolgd door een uitvoerig schrijven, wel ke via het Hoofdbestuur aan den Minister zal worden gezonden, met toezending van een afschrift van dit schrijven aan de Katholieke Kamerfractie. Verder zal nog getracht worden in overleg met het gemeentebestuur gedaan te krijgen dat de meest gedupeerde tuin ders in eigen bedrijf bij wijze van werkverschaffing tewerk worden gesteld!. Aan het einde van.de vergadering wor den nog besproken de steunuitkeeringen vanwege het Burgerlijk Armbestuur. Uit de besprekingen bleek overduidelijk, dat de onderstand mede door de verhooging van de prijzen voor de eerste levensbe hoeften veel te laag zijn, zoodat op het be stuur een ernstig beroep werd gedaan bij het gemeentebestuur erop aan te dringen de steunnormen te verhoogen. Nadat de voorzitter nog de toezegging had gedaan deze aangelegenheid in het bestuur te zul len bespreken werd de vergadering onder dankzegging aan de leden voor hun zake lijke uiteenzetting gesloten. We willen dit verslag niet be ëindigen, zonder de hoop uit te spreken dat de Regeering zal be seffen dat hulp voor de tuinders in de Veen onontbeerlijk is. De tuinders, hoe graag zij ook werken' van den vroegen morgen tot den laten avond, zijn ten einde raad en zien de komende maanden met angst tegemoet. De gezinnen zijn in onze plaats rijk met kin deren gezegend en het komt nu reeds voor dat de kinderen met een kale en zelfs zonder boter ham naar den akker en naar school worden gestuurd. De over heid heeft in deze een taak te vervullen en mag deze groep niet aan zijn lot overlaten. LUCHTVAART AMERIKAANSCH VLIEGTUJG VERONGELUKT Alle 14 inzittenden omgekomen Een vliegtuig van de Pan-American Gra ce Airways is in de Golf van Mexico met veertien inzittenden aan boord verongelukt. Twee en twintig Amerikaansche vlieg tuigen vertrokken van hun basis bij het Panamakanaal om naar het vliegtuig te zoeken. Tenslotte hebben deze vliegtuigen het toestel dertig mijl ten noodoosten van Cristobal aan de Panameesche kust ontdekt. Van de inzittende passagiers, waaronder zich twee Amerikaansche staatsambtenaren, een vrouw en drie kinderen bevonden, noch van de drie leden van de bemanning, heeft men een enkel teeken van leven meer ge zien. Zij zijn zoo goed als zeker allen om gekomen. Het vliegtuig was gisteren uit Ecuador vertrokken en werd vanochtend te Cristobal verwacht. HET WRAK GEVONDEN. De torpedojagers, die naar de verongelukte passagiers-vliegboot zoeken, hebben het toe stel gisteravond op twintig mijl van Colon bereikt. Zij vonden twee postzakken en een rubber reddingsboot, doch niet het minste spoor van de passagiers en de bemanning. Men moet derhalve aannemen dat de elf passagiers en drie leden der bemanning om het leven gekomen zijn. Het opsporings werk wordt evenwel nog voortgezet. ITALIAANSCH VERKEERS VLIEGTUIG VERONGELUKT Acht dooden Op 'het Egyptische vliegveld Wadi Haifa is een Italiaansch verkeersvliegtuig van de lijn RomeAddis Abeba bij de start over den kop geslagen en in brand gevlogen. De acht inzittenden, vier passagiers, twee pilo ten, radio-telegrafist en mechaniker, zijn om het leven gekomen. NOODLANDING IN DEN SOEDAN. Verkeersvliegtuig vraagt wanhopig om hulp. De „ïntransigeant" meldt uit Caïro, dat een verkeersvliegtuig tusschen Bahi en Ga- zal in den Egyptischen Soedan heeft moe ten dalen en dat de bemanning opgesloten is temidden van het hooge gras. Tropische regens vertragen de komst der reddings brigade. De radio-installatie van het vlieg tuig vraagt wanhopig om hulp. BRIEVEN DIE ROND DE WERELD VLOGEN. De K. L. M. zal op de luchtvaarttentoon stelling op Houtrust te 's-Gravenhage, eèh verzameling brieven brengen, welke on langs een luchtreis om de wereld hebben volbracht. Dit was de eerste postzending welke in geregeld lijn verkeer per vlieg tuig den weg om den aardbol aflegde en wel bij de opening van den dienst San FranciscoHongkong, welke de Pan-Ame rican Airways voor het eerst op 22 April j.l. met den China Clipper uitvoerde. Van Hongkong reisden de brieven naar Penang, waar zij door de K. L. M. werden meegenomen. Dit IndiëNederland vlieg tuig bracht de zending in Amsterdam, van waar zij met den postdienst van den Air France over het zuidelijk deel van den At- lantischen Oceaan naar Buenos—Aires vloog. In Brazilië werd de postzak weer overgeladen, thans in een der Clipper-boot ten van de P.A.A., die de brieven weer aan den afzender in New-York terug bracht. De enveloppen zijn beplakt met twee Amerikaansche postzegels, twee van de Straits-Settlements, vier uit Nederland, drie van Brazilië. De totale frankeerwaar- de bedraagt bijna 6.De brieven zullen van heden af op de Avia te bezichtigen zijn. GOUDVOORRAAD NED. BANK. Met ruim ƒ200.gestegen. Blijkens de verkorte balans van de Ne-: derlandsche Bank is de goudvoorraad van de afgeloopen week met 2606.geste gen tot 1.265.882.957. De zilvervoorraad daalde met 754.547 tot ƒ17.842.281. De bankbiljetten en bankassignatiën in omloop, benevens de rekening-courant sal di bedroegen thans 1.507.517.775 tegen 1.466.979.238 op 28 Juli j.l. DE BRAND IN HELMOND. Steunactie voor de nagelaten betrekkingen van den heer Tersteeg. Naar wij vernemen heeft het hoofdbe stuur van den Nederlandschen Bioscoop bond, dat gisteren bij de begrafenis van de beide Helmondsche slachtoffers van den noodlottigen brand in Alcazar" reeds in bijzonderen vorm zijn medeleven toonde, het initiatief genomen voor een steunactie ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van den heer F. Tersteeg. De zuidelijke af- deeling van den Nederlandschen Bioscoop bond, waarbij de heer Tersteeg was aan gesloten kwam reeds gisteren te Helmond in vergadering bijeen om de eerste voor bereidingen eener hulpactie door het ge- heele land te bespreken. Uit de kringen van bioscoopbond eox filmverhuurbedrijf zal een comité worden gevormd, dat zich met de programma's zal belasten. In alle bioscopen van het land zal een speciale filmvoorstelling worden gegeven, waarvan de baten geheel ten goede zullen komen aan het gestelde doel. Om de na gedachtenis van den heer Tersteeg bijzon der te eeren, zal voor zoover het moge- BUITENLAND. In het conflict tusschen China en Japan wordt op een oorlog aangestuurd. Een cri sisconferentie. (2de blad). De regeeringstroepen bij Oviedo en Casa Foreshal door de troepen van Franco be slissend verslagen. (2de blad). De arrestaties in Rusland. (2de blad). Frankrijk verlaagt het disconto. (2de blad). De briefwisseling tusschen Londen en Rome (2de blad). Een Amerikaansche vliegboot vergaan. 14 dooden. (1ste blad). Een Italiaansch vliegtuig verongelukt. 8 dooden. (1ste blad). BINNENLAND. De wegens broederdienst reeds vrijgestel den van eerste oefening, van de lichting 1938 hebben nader bericht ontvangen, dat deze vrijstelling slechts als voorloopig moet worden beschouwd. Hoogstwaarschijnlijk zal het contingent reeds voor de lichting 1938 belangTijk worden verhoogd. (1ste blad). Het nieuws van de Jamboree. <2de blad). Benoemingen bij de Paters Franciscanen. (i)tle blad). lijk is het programma in de benefice-voor- stellingen bestaan uit de film „Sanders of the River", welke film zooals bekend op den noodlottigen avond zou worden ver toond. BRAND IN FABRIEKSGEBOUW. In den afgeloopen nacht brak, waar schijnlijk tengevolge van broeiing van ka toen, brand uit in de ververij en bleekerij van de Ned. Katoenspinnerij te Hengelo, welke buiten het eigenlijke hoofdgebouw is gelegen. Zoowel de Hengelosche- als de fabrieksbrandweer werden gealarmeerd. De brandweerlieden moesten een zwaren strijd voeren tegen de hoog oplaaiende vlammen, doch het gelukte hun toch de aan grenzende lokalen, waar massa's katoen waren opgeslagen, voor het vuur te vrijwa ren. Om 2 uur kwam de brandweer in actie en eerst om 7 uur kon men inrukken. De ververij en bleekerij is geheel uitgebrand. BOVENVERDIEPING UITGEBRAND. Vannacht te omstreeks één uur werd brand ontdekt in het perceel Brinkstraat 169 te Enschede. In dit perceel is gevestigd de banketbakkerswinkel van den heer G. Voogd. Het vuur is, door nog onbekende oorzaak, op den zolder ontstaan. Het greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners zich in nachtgewaad in veiligheid moesten stellen. Vrijwel onmiddellijk na het ontdek ken van den brand stonden de slaapkamers reeds in lichter laaie. Aanvankelijk bestond ernstig gevaar, dat het vuur zich aan het aangrenzende perceel zou mededeelen. Dit is evenwel, dank zij een flinken brandmuur en het krachtig ingrijpen van de brand weer, niet gebeurd. In het perceel van den heer Voogd brandden vijf slaapkamers ge heel uit. De schade wordt door verzekering ge dekt. ARRESTATIE NA 10 JAAR. Bij een onlangs te 's-Gravenhage gedane huiszoeking ontdekte de politie het spoor van iemand, die in 1926 veroordeeld was tot drie jaar gevangenisstraf wegens be- rooving en die tot nu toe, door verblijf bui tenslands, zich aan de politie had onttrok ken. Bij nader onderzoek bleek het spoor naar Parijs te leiden. Het gelukte een inspec teur der Haagsche recherche, den heer J. Douma, in samenwerking met de Parij- sche politie, den man te arresteeren. Hij bleek zonder geldige papieren te Pa rijs te vertoeven en zal zich deswege voor de Parijsche politie tebben te verantwoor den. Daarna zal over zijn uitlevering wor den beslist.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1