BINNENLAND De ramp van de Flamingo RIJNSTREEK DINSDAG 3 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 PRINS TSJITSIBOE IN ONS LAND Gistermiddag te drie uur heeft Prins Tsjitjsiboe te Amsterdam een bezoek ge bracht aan de diamantslijperij van de fir ma Asscher aan de Tolstraat. Na een verblijfvan ongeveer een uur heeft de Prins de slijperij verlaten. Gistermiddag zijn Prins en Prinses1 Tsjitsjiboe kort na elkaar te 'sGravenha' ge gearriveerd, waar zij hun intrek heb ben genomen in Hotel des Indes. De Prinses arriveerde te ruim half vijf met haar gezelschap in twee Nederland- sche hofauto's: Prins Tsjitsjiboe, die, niet zooals de Prinses, rechtstreeks van Amsterdam naar den Haag was gekomen, maar eerst een bezoek aan de Jamboree-terreinen te Vo gelenzang had gebracht, waar hij in het bijzonder het kamp der Japansche Jam boree-deelnemers bezochtigde, arriveerde te ruim 6 uur in Hotel des Indes. In het gebouw der Japansche legatie aan het Plein 1813, heeft de Japansche ge zant gisteravond het Prinselijk Paar een banket aangeboden. Hedenochtend brachten Prins en Prinses Chichibu een bezoek aan het Vredespaleis. Namens het bestuur der Carnegie-stich- ting werden de hooge bezoekers in de hal van het paleis door dr. J. ter Meulen ver welkomd. In het gedeelte, gereserveerd voor het per manente hof van internationale justitie, waren de griffier en de adjunct-griffier van dit hof, de heeren Lopez Olivan en Jorstad, aanwezig. Verder werden de Prins en de Prinses nog ontvangen door den president van het permanente hof van internationale justitie, Guerrero. Bij den rondgang door het gebouw werd bijzondere aandacht geschonken aan de plaquette van de overleden Japanschen jurist Adatci, die gedurende drie jaren pre sident van het permanente hof was en aan het geschenk van Japan, indertijd voor het vredespaleis vervaardigd: het prachtige borduurwerk voor de wanden van de zaal van den administratieven raad van het hof van arbitrage. In de leeszaal der bibliotheek werd met groote belangstelling een tentoonstelling be zichtigd, welke door dr. Th. M. Chotzen, tweeden conservator der bibliotheek en den heer P. H. van den Steen, hoofd der lees- zaaldienst, was georganiseerd en die een aantal belangrijke collecties en werken uit de bibliotheek bevatte, welke op Japan be trekking hebben. H.H.K.K.H.H. Prins en Prinses Chichibu hebben hedenochtend het bestuur van de Nederlandsch-Japansche vereeniging en de dames der bestuursleden in audiëntie ont vangen in hotel des Indes te 's-Gravenhage. De volgende bestuursleden waren aan wezig en werden door den Japanschen ge zant aan den Prins en de Prinses voorge steld: H. ,P, van Vliet, consul-generaal voor Ja pan te Rotterdam, eere-bestuurslid, de voor zitter, E. D. van Weiree, de vice-voorzitters T. P. Baart de la Faille, directeur der inter nat. crediet en handelsvereen, „Rotterdam" en prof. dr. J. Rahder, hoogleeraar te Lei den, de secretaris, W. A. Suermondt, de pen ningmeester, T. L. Leuftink, directeur Ned.- Ind. Handelsbank te Amsterdam en het be stuurslid W. A. Engelbrecht, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam. Prins Chichibu heeft hedenochtend, ver gezeld van den heer Tonaki, marine-atta ché der Japansche legatie, een bezoek ge bracht aan de luchtvaarttentoonstelling „Avia" op Houtrust. De Prins werd rondgeleid door de hee ren H. Walaardt Sacré, secretaris der uit voerende commissie, n F. van Alphen, pre sident-commissaris van Houtrust. RIJKSWEG ALKMAAR—VELSEN. De nieuwe traverse door Castricum geopend. Gistermiddag is de Dorpstraat te Castri cum, welke geheel gemoderniseerd is en een wegbreedte heeft gekregen van negen meter, ongerekend de trottoirs, officieel ge opend. Daartoe waren behalve de plaatselijke autoriteiten uitgenoodigd de Rijkswater staat te Alkmaar, vertegenwoordigd door den heer ir. Moesker, alsmede de opzichter en de aannemers van het werk, ir. Houtsma namens te K.N.A.C., ir. Tijken namens de A.N.W.B. en vele anderen. De buurtcommissie had den weg fraai versierd en overal wapperde de driekleur. Burgemeester en Wethouders ontvingen op het Raadhuis alle genoodigden, waar de thee werd aangeboden. Daarna ging men in optocht naar het begin van het wegvak, waar de burgemeester met een uitvoerige rede memoreerde hoe Rijk en Gemeente te samen dit werk tot stand hebben ge bracht in de beste harmonie. Vervolgens sprak ir. Moesker namens den Rijkswater staat, die een overzicht gaf van den aanleg en de kosten hieraan verbonden. Tenslotte sprak de voorzitter van de V.V.V., de heer Broksma, verder de heer Portegies namens de buurtcommissie, die aan het einde van zijn rede den burgemees ter verzocht het laatste beletsel weg te nemen. Hierna werd met de muziek van de Pa tronaatsfanfare voorop een tocht langs het geheele wegvak gemaakt, waarna op het Raadhuis ververschingen werden aange boden, waarbij de burgemeester een dronk wijdde aan allen, die aan de uitnoodiging gevolg hadden gegeven. De plechtigheid trok groote belangstel ling onder de burgerij. UITBREIDING K.L.M.-DIENSTEN. Zooals bekend is, werd de Blauwe Donau- expres tot nog toe tweemaal daags tot Wee- nen uitgevoerd en eenmaal daags naar Boedapest. De reden hiervan was, dat de Tsjechische luchtverkeersmaatschappij C.L. S., met welke de K.L.M. op dezen dienst sa menwerkt, van de Hongaarsche regeering geen toestemming verkreeg om naar Boe dapest te vliegen. Zoodoende kon de "Blau we Donau-expres alleen door de K.L.M. tot Boedapest gevlogen worden, terwijl de Tsjechische vliegtuigen niet verder dan Weenen gingen. Thans zijn de Tsjechen en de Hongaren evenwel tot een vergelijk gekomen, zoodat vandaag de eerste Douglas D. C. 2 van de C.L.S. van Amsterdam naar Boedapest is vertrokken. De Blauwe Donau-expres ver trekt nu tweemaal daags van Amsterdam/ Rotterdam via Praag en Weenen naar Boe dapest en terug. De ochtenddienst verlaat Schiphol om half negen, de middagdienst om 1 uur, ter wijl men te Boedapest resp. om 14.25 en 18.55 uur aankomt. De Blauwe Donau- expres heeft zich dezen zomer reeds in zeer goede vervoersresultaten mogen verheu gen. Gedurende het eerste kwartaal van den zomerdienst werden 1662 passagiers naar of van praag vervoerd; 1497 voor Weenen en 574 voor Boedapest, tegen resp. 760, 638 en 360 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Driemaal daags naar Texel; Zaterdags 6 maal. De luchtverbinding naar Texel, die de K.L.M. per 1 Juli j.l. geopend heeft, ver heugt zich nog steeds in een zeer groote belangstelling. Begonnen werd met een tweemaal dagelijkschen dienst van Schip hol naar Texel v.v., met uitzondering van den Zondag, doch reeds dadelijk bleek, dat deze dienst niet kon voorzien in de groote vraag. Reeds den eersten Zaterdag dat gevlogen werd, moesten extra-diensten worden inge legd en vloog men 5 maal heen en terug; den tweeden Zaterdag werden 6 diensten naar Texel onderhouden en den vierden Za terdag vlogen de K.L.M.-toestellen, waar onder zelfs een Fokker F. 8, plaats bieden de aan 12 passagiers, zevenmaal naar en van Texel. Ten einde in de gebleken behoefte te voorzien, is de K.L.M. thans definitief overgegaan tot uitbreiding van de gewone dienstregeling. Met ingang van 6 Augustus zullen dagelijks 3 diensten naar Texel en vandaar naar Schiphol worden onderhou den, terwijl des Zondags twee diensten en des Zaterdags zes diensten gevlogen zullen worden. De vertrektijden der vliegtuigen naar Texel van Schiphol zijn op werkdagen 9.20, 14.45 en 17.35 uur en van Texel 8.25, 13.35 en 18.35 uur. DE SIGARENINDUSTRIE. Saueering en ordening gewenscht. Zaterdag en Zondag is in Nijmegen en Arnhem het congres gehouden van den R. K. Tabaksbewerkersbond. De bondsvoor zitter herinnerde in zijn openingsrede aan het veertigjarig bestaan van den bond en wees tegelijk op het vele leed in de laatste decennia geleden. In de periode van 2126 Juni jl. waren nog 3214 georganiseerde ta baksbewerkers werkloos. De mechanisatie in het bedrijf heeft vooral in de tabaks industrie voor de arbeiders groote nadee- len veroorzaakt. Dat kwam vooral tot uit drukking in den lagen loonstandaard, wel ke soms gelijk stond met die voor de land- 'arbeiders. Spreker weet de slechte resul taten van het tabaksbedrijf ook aan de on gebreidelde concurrentie tusschen de fa brikanten. Dezen klagen over slechte be drijfsresultaten, maar dachten zelden aan de toepassing van saneeringsmaatregelen, betere prijszetting, coöperatieve inkoop en invoering van arbeidscontracten op be tere basis dan nu bestonden. Ordening in de sigarenindustrie is meer dan noodig. En wat moet er nu gebeuren, vroeg de heer Geemen. Nu blijkt dat aan patroonszijde de weirsch zwak blijft 'om aan de oneerlijke concurrentie paal en perk te stellen, waar door ook de arbeiders lijden, zal de werk nemers-organisatie met eischen moeten komén. Het huidige collectieve arbeidscon tract loopt tot 1 April 1938. De arbeiders zijn hieraan gebonden. Het standpunt van het hoofdbestuur is thans, dat deze collec tieve arbeidsovereenkomst zal moeten wor den opgezegd en dat in overleg met de leden zoowel van eigen als andere orga nisaties bij de patroonsorganisaties ingrij pende wijzigingsvoorstellen zullen moeten worden ingediend; en dat al het mogelijke moet worden gedaan om voor de arbeiders in de tabaksnijverheid een behoorlijker en menschwaardiger bestaan te verzekeren. VREDESPALEIS. In verband met een bijeenkomst van de internationale academie van vergelijkend recht zal het vredespaleis van 4 tot en met 10 Augustus voor publieke bezichtiging ge sloten zijn. ALLEEN DEZE VLUCHTHEUVEL5 Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeers- zuilen mogen door motor- Kqroen rijtuigbestuurders links of rechts worden voorbijgere- &B5HBV» den; alle andere altijd ter HM rechterzijde. (De overige h| Ps)weggebruikers moeten er P Jjgroen ste^s rechts |angs LUIKS OF RECHTS PASSEEREtl AiiA Gistermiddag is te Wageningen onder overweldigend groote belangstelling het toffelijk,overschot van den heer C. T. R. Steensma, den gezagvoerder van de „Fla mingo" ter aarde besteld. Met de familie kwamen o.a. mede de heer A. Plesman, directeur der K.L.M., I. A. Aler, chef van den vliegdienst op Schiphol, de heer J. G. W. Zeegers, majoor waarnemer der luchtvaartafdeeling te Soesterberg, toe gevoegd aan den inspecteur der militaire luchtvaart, de heeren D. A. J. Paap en C. Ch. Steensma, vliegers der K.L.M. Op de begraafplaats waren aanwezig o.m. de heer J. J. van Balkom, gezagvoerder bij de K.L.M., als vertegenwoordiger der vereeni ging van K.L.M.-vliegers, de heer P. Noo- men, vlieger der K.L.M., de heer K. J. Meester, officier-vlieger der Kon. Ned. Ma rine, voorzitter der marine luchtvaartafdee ling, kapitein-vlieger H. Schlimmer en re serve luitenant P. Badings, van Soesterberg, de heer V. Martinoff, vertegenwoordiger der Air France, e.a. Een zeer groot aantal kransen was op de baar gelegd, o.a. van de vereeniging van K.L.M.-vliegers, van de Rijksopleidings school, van Verkeersvliegers, van de Air France, van de K.L.M., van de Deutsche Lufthansa, van de Sabena, van het vlieg veld Twente. Aan de groeve werd gesproken door den heer A. Plesman, die herinnerde aan de vele families, die door het vergaan van de „Fla mingo" op 28 Juli, diep getroffen werden. Ik ben overtuigd, aldus spr., dat de beman ning tot het laatste oogenblik haar plicht heeft gedaan. Het was bepaald een ontzag lijke taak, die in handen van dezen jongen man was gelegd, maar wij weten ook, dat Kees zijn vak volkomêh verstond en een groote toekomst hem wachtte. Spr. besloot met woorden van troost voor de familie. De heer majoor J. G. W. Zeegers, herin nerde, dat hij den overledene reeds als jon gen der lagere schóól heeft gekend en hoe hij toen reeds sympathie voelde om zijn durf, zijn vastberadenheid en ook om zijn hulpvaardigheid. Spr. schetste, hóé hij vlie ger wilde worden bij de K.L.M. en daarin slaagde door zijn gestelde doel hardnekkig na te streven. Hij heeft zijn doel bereikt, doch Gods wegen zijn ondoorgrondelijk. Hier brengen wij hem een laatsten groet. De heer Bakker, o&m van den overledene, schetste hoeveel de familie van hem hield, omdat zij wist, hoe energiek hij kon zijn en hoe Sterk van wil. De heer J. C. Steensma, eveneens oom van den overledene, schetste hoe de over ledene, die reeds één jaar oud, zijft moeder verloor, ondanks alles 'een flinke moedige jonge man was geworden. Wat de heer Plesman had gezegd, deed hem goed. Totaal onschuldig was hij aan de catastrophe, die zijn eigen leven en dat van anderen kostte. Ds F. A. Visser, Hervormd Predikant te Cadzand, herinnerde aan de twee jaar, die de overledene ten zijnen huize had doorge bracht. Het bleek toen al, hoe begaafd Kees was; hij deed vragen boven zijn leeftijd uit. Zijn later leven heeft bewezen, dat in den bloei der jeugd de vrucht is gevormd. Wij spreken, dat een jong leven is afgesneden, maar God zegt: Het is oogsttijd voor Kees Steensma. Wij weten, dat God zich nooit vergist. God is ons aller vader; ook toen Kees neerstortte. Wij zullen ons er niet in verdiepen, want wij komen er nooit uit. Spr. besloot met woorden van berusting en troost en bad tot slot het Onze Vader. De zuster van den overledene dankte voor de belangstelling. Diep ontroerd verlieten allen de begraaf plaats. BEGRAFENIS VAN DEN TWEEDEN BESTUURDER G. GEERING. Onder groote belangstelling is gister middag op de begraafplaats Crooswijk ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den bij de ramp van de Flamingo nabij Brusel om het leven gekomen tweeden be stuurder G. Geering. In de kapel hadden zich verzameld vele vrienden en kennissen van den overlede ne, alsmede de heeren mr. L. Slotemaker, algemeen secretaris van de K. L. M., D. van Driel van Wageningen, leider van het kantoor Rotterdam der K. L. M., de piloot J. J. Hondong, eenige leden van het perso neel van het vliegveld Waalhaven, met den havenmeester A. C. Tolk, en den chef van de passage-afdeeling van deze vlieg- haven A. Noordzij. Nadat de met bloemen en kransen ge dekte kist tijdens het spelen van het Adagio uit de Sonat Pathetique van Beet hoven was binnengedragen, heeft kapitein Raland van de Luchtvaartafdeeling Soes terberg eenige woorden gesproken. Spr. zeide, dat er elk jaar nieuwe vliegers komen, en er elk jaar ouderen gaan, om zich een plaats in de maatschappij te ver schaffen. Nu blijft alleen de herinnering en Soesterberg bewaard aan Geering; een mooie herinnering, een herinnering aan een man, die de vliegerij met hart en ziel was toegedaan, die een goed officier was en een trouw kameraad. Bij allen die met hem in aanraking zijn gekomen zal zijn heengaan een groote leegte achterlaten, omdat men niet licht zijn vriendelijk gezicht, zijn mooie karak ter zal vergeten. Met hem is heengegaan, te vroeg heengegaan, een goed mensch. De vader en den overledene heeft dank gezegd voor de vele blijken van belangstel ling. Daarmede was de korte plechtigheid in de kapel op verzoek van familie en verloofde is er verder niet gesproken ten einde. Onder het spelen van Handels „Largo" is de kist naar buiten gedragen waar zij aan den schoot der aarde is toevertrouwd. BEGRAFENIS VAN DEN WERKTUIG KUNDIGE A. WAPPERON. Onder buitengewoon groote belangstel ling is gistermiddag op de algemeene be graafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den K.L.M.-werktuigkundige A. Wapperon, die de vorige week bij den ramp met de „Flamingo" nabij Brussel zoo noodlottig om het leven kwam. Het was een zeer sobere plechtigheid, welke juist daarom zeer ontroerde. Nadat de kist in de groeve was neerge laten en talrijke kransen van verschillende luchtvaart-maatschappij en rondom het graf waren geplaatst, sprak het eerst de onder directeur van de K.L.M., de heer Guillo- nard, die zeide geen woorden van troost te kunnen spreken bij dit smartelijk verlies. Wapperon was gezien bij zijn chefs en be mind door zijn collega's, zoodat hij in aller herinnering zal blijven voortleven. Hierna nam de burgemeester van Papen- drecht, de heer P. van Rees, het woord, die namens de burgerij afscheid van den over ledene nam en herinnerde aan diens groote ambitie voor zijn mooi vak. dat hij het eerst had uitgeoefend bij Aviolanda te Papen- drecht, later bij Neerland's groote K.L.M. Een turnmakker van den heer Wapperon, de heer L. van Dalen, sprak van zijn waar deering voor het werk van den overledene als oud-voorzitter van de turnvereeniging „Olympia", waarna ds Abbingh met een toepasselijk woord de plechtigheid sloot. ALPHEN AAN DEN RIJN. Kaas-dieven. In den afgeloopen nacht werd ingebroken in het kaaspakhuis van de firma Keus in wijk Hoorn; vermoedelijk zijn een tiental kazen de prooi geworden van de nachtelijke indringers. In het water. Gisterenmorgen is de bejaarde huisvrouw van T. W. in de Raad huisstraat, toen de vrouw op een stoep achter hare woning bezig was met klee- ren spoelen, door het breken eener plank voorover in den Rijn gevallen. Op het ang stig gegil van de drenkeling, kwam haar echtgenoot toesnellen, die er nog in kon slagen haar vast te grijpen en op het droge te brengen. De bruggebouw bij Gouwsluis. De werkzaamheden aan den bouw van den brug over de Gouwe zijn thans in zooverre gevorderd, dat men gisteren begonnen is met het wegnemen van den damwand, welke geplaatst was voor den bouw van een der betonnen bruggen hoofden. Personalia. Voor het examen Fransch l.o. is geslaagd de heer A. Visser. AARLANDERVEEN Begin van brand. Hedenmorgen ont stond alhier brand. De heer C. Vis, die 's morgens naar zijn werk was gegaan, had water op het petroleumstel gezet met daarover een krant. Door onbekende oor zaak heeft de krant vlam gevat en daar mede ook de gordijnen en het plafond. De juffrouw des thuizes, welke ziek te bed lag en nog sliep, werd door de buren, die in middels het vuur bemerkt hadden, in al lerijl gewaarschuwd. De zolderkamer was intusschen zoo dicht berookt, dat men de kinderen bijna niet vinden kon. Met em mers water kon het vuur in bedwang worden gehouden en gebluscht. De schade door water en vuur veroorzaakt, wordt door de verzekering gedekt. Concours. Donderdag 5 Aug. zal de Chr. Gemengde Zangvereeniging „De Lofstem" deelnemen aan het concours te Nieuwendijk (N.Br.) Zij komt uit in de superieure afdeeling onder dirigentschap van den heer M. J. Marks uit Alphen a. d. Rijn. BOSKOOP. „Trekvogels". Zondag speelde de voet- ble-ver. „Trekvogels" een bekerwedstrijd tegen de St. Joseph-Gezellen-Ver. alhier, welke door de Trekvogels gewonnen werd met 82. De beker was uitgeloofd door de St. Joseph-Gezellen. Direct na aftrap ging het spel vrijwel gelijk op en neer en kwa men er enkele goede aanvallen van weers zijden, waarvan eenige in doelpunten wer den omgezet. Over het geheel werd er ech ter maar matig spel gegeven, zoodat de rust aanbrak met een 21 voorsprong voor Trekvogels. ...Na de rust waren de Trekvogels sterk in de meerderheid, hetgeen duidelijk bleek uit de score, die spoedig was opgevoerd tot 71. Van S.J.G.V. kwamen nog enkele goede aanvallen, welke echter geen resul taat opleverden totdat uit een corner de stand op 72 werd gebracht. Direct daarop kwam Trekvogels echter weer in den aan val en wist er 82 van te maken, waar mede het einde aanbrak en Trekvogels in het bezit kwam van den beker welke door Kapelaan van Drunen onder een woord van dank voor den aangenamen en sportieven wedstrijd, namens den praeses, aan den Trekvogels-aanvoerder werd overhandigd. NIEUWKOOP. OPENLUCHTSPEL VAN GRAAL EN KRUISVAART. Een succes voor de BodegTaafsche jongens en meisjes. Het aangekondigde openluchtspel van Graal en Kruisvaart uit Bodegraven op het tournierveld alhier moest vanwege de stroomende regen op den voorlaatsten Zon dag een week worden uitgesteld. Zondag j.l. waren wij weder niet gerust op de saamgepakte wolkenlucht, het weer bleef echter goed, en zoo.trok heel de parochie na het Lof in de kerk uit om dra alle zit plaatsen op het terrein in te nemen. Het tekort was geen bezwaar, in rijen lagen ze spoedig in het gras gevlijd en hoorden we het aantal aanwezigen schatten op ver over de duizend. Behalve Kapelaan de Lange uti Bodegra ven met zijn Graal en Kruisvaart zagen we ganwezig de Kapelaans Stet uit Noorden en Broers uit Alphen a. d. Rijn met Kruis vaart en banieren. Een podium was opgeslagen met een in paars en wit gestoffeerden achtergrond en in het midden een groot paars omkleed kruis. Daarvoor was een flinke ruimte opengelaten. Pastoor Blom sprak het openingswoord en heette allen, maar bizonder de jeugdbe weging uit Bodegraven, welkom, om hier bij wijze van generale repetitie het beroem de openluchtspel op te voeren van den Priester-dichter Jac. Schreurs M.S.C., geti teld „Offensief" en dat op Zondag a.s. zal opgevoerd worden te Bodegraven. De leider en regisseur, de heer N. van Rossum gaf vooraf een exposé van het stuk, welker opvoering hij bescheiden niet een kunststuk noemde, doch een po gen van Graal en Kruisvaart om wat te praesteeren. Het spel is gebouwd op de twee stan daarden uit de geestelijke oefeningen van Ignatius van Loyola, de titel „Offensief" drukt uit den strijd, den aanval van rechts en links, van goed en kwaad, den eeuwigen strijd voor en tegen God. De proloog werd vertolkt door mej. van Pelt. Klaar en suggestief klonk haar hel dere stem over het wijde veld en bracht daarmede het gehoor terstond in de gewilde stemming. Mej. T. Stolwijk vertolkte in een wit kleed met paarsen mantel de kerk, zij staat aan den voet van het kruis, als moeder der volken. Rechts van haar liggen op de trappen van het podium de slapers, links zitten de lauwen en daarvoor staan de strij ders. Zonder een enkel woord te missen speel de zij haar uiterst zwaren rol op werkelijk meesterlijke wijze. Fier en helder, klinkt haar stem: Daar gaat een nieuw en hoog signaal Van wereldgrens tot grens: Gods stem roept door de wereldzaal: Den Mensch! Op het einde van het eerste deel zingt een graalkoor van achter het podium, on der leiding van mej. C. van Niekerk, het ontroerende: Rorate coeli desuper, dat la ter nog" enkele malen herhaald wordt. In het tweede deel zijn mede vertolkt, rechts de evangelische raden en links de drie begeerlijkheden: de Mammon, Venus en Jupiter, hetgeld, de wellust en de hoog moed. Op het einde van dit deel komt weer de Prologus en plaatst de Wereld voor de keu ze: het Kruis van Christus of den vlag van Satan. In het derde deel zien we op het voor plan verschijnen rechts Michaël, de heer C. Hoogeveen, met het Kruis en tegenover hem links Lucifer, de heer Jac. van Leeu wen, met de drakenvlag. Achter hen, slag- ordensgewijs, het zwart koor en de we- reldlingen, achter Michaël staan de schild knapen en de strijders. In gespierde, dichterlijke taal ontwikkeld zich een levendig dispuut tusschen de twee aanvoerders van goed en kwaad over de groote wereldstrijdvragen tot op het eind Michaël verwinnen gaat in het teeken van het Kruis. Bloemen regenen nu kunstmatig uit de lucht, duiven stijgen ten hemel, de kerk valt haar paarsche mantel af en prijkt in een stralend wit kleed, en in een zacht, aanzwellend koor weerklinkt aangrijpend het Veni's spiritus. Een roerend moment, dat gevolgd wordt door e?n subliem slotbedrijf, waarin heel de wereld wordt opgeroepen zich te scha ren onder de banieren des Kruises. Ons spel is uit! Nog eens: het wereldspel speelt voort; Speelt allen dan uw rol als het behoort En bouwt met christen-werken, Als bijen aan een raat. Den Moederschoot der Kerke! Ons spel is uit: nu gaat! Een geweldig applaus brak los, de aan dacht was geboeid geweest van het begin tot het einde, de vertolking was over het algemeen schitterend. Het meest frappeerde ons echter, dat hét spel in slechts 3 we ken was aangeleerd. Pastoor Blom gaf uitdrukking aan de gevoelens van alle aanwezigen. Z.eerw. hoopte, dat de band, welke sedert eenigen tijd gelegd is tusschen het jeugdwerk van Bodegraven en Nieuwkoop nog veel mag opleveren en beveelt de collecte aan den uitgang aan. Deze bracht ruim 18 op. NIEUWERBRUG. Personalia. Voor het examen handels kennis lager onderwijs is geslaagd de heer E. J. van den Burg.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9