S. A. BROERSE Privé Dansles DANSSCHOOL H. J. VISSER IN DEN GOEDKOOPEN LEERHANDEL DINSDAG 3 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Drogisterij „Boerhaave", Haarl.straat 68 Telefoon 784 Verbanddoosjes en Verbandtrommels voor Sport en op Reis, voor Auto's en Fabrieken Speciaal adres voor het bijvullen van Verbandtrommels 4 5 Privé Danslessen f 1.50 en U Danst Perfect in elke Dancing mede! Dagelijks te bespreken van 9-24 u. Plantage 7, Leiden - Telefoon 2781 - Giro 87084 Dames Ritstasschen, mooi model, zwart, bruin, beige, 89 ct. - Iets aparts imitatie meubelleer 95 ct. - Rieten Koffers vanaf 59 ct. - Kinderkoffers vanaf 24 ct. - Groote Reiskoffers, in diverse kleuren, vanaf 1.65. - Rugzakken vanaf 49 ct. - Rijwieltasschen, prima vanaf 49 ct. - Leeren Actetasschen 1.95. - H. B. S. School - tasschen, extra met regenkleppen 4.75. - Dubbele leeren Schooltasschen 5.75. - Flinke partij Opruimingstasschen, spotgoedkoop - Zie etalage! Riemen in alle maten, breedten en lengten. Ook voor sportriemen. - Dames- en Heerenportemonnaies in 100 verschillende soorten. - Versiersels op damesschoenen, gespen, gitten en strikken, in diverse kleuren, zooals grijs, beige, wit, bruin, zwart, blauw. - Ruim gesorteerd in kleuren Schoenveters, met en zonder knopjes. Schoen- en Kleerborstels, Hon denborstels, Insmeerborstels, enz. - Zoolleer en Rubberleer tegen de bekende lage prijzen. - Dikke rubberhakken en -zolen, 25 ct. per paar. - Dames Rubberhakken 15 ct. per paar. - Reclame Rubberzolen 13 ct. per paar. SCHOENREPARATIE soliede, sterk, netjes en goeedkoop! Reparatiewerk hoofd zakelijk voor hen, die bij ONS leder en rubber aanschaffen of ander werk laten repareeren. Reparatie aan damestasschen, knippen, ritsen, riemen, enz. Een bezoek aan dezen Leerhandel loont de moeite! Aanbev. N. A. VAN WIJK, Haarlemmerstraat no. 161, bij de Janvossensteeg naast de Leidsche Naaimachinehandel. N WANDELSPORT NABESCHOUWING OVER DE YTERDAAGSCHE (Speciale correspondentie). Leiden, 2 Augustus 1937. Als we nog eens terugblikken naar de afgeloopen Internationale Vierdaagsche Afstandsmarschen, kunnen wij niet anders zeggen of het zijn allen prettige herinne ringen, welke wij uit Nijmegen hebben medegenomen naar onze woonplaatsen. En hoe kan het ook anders? De wande laars die daar komen, hebben niet alleen het doel om dat kruisje te halen, maar tevens om eens heerlijk uit te zijn; een onbezorgde week te hebben; oude vrien den weer eens te ontmoeten; want wer kelijk: wie eenmaal de Vierdaagsche heeft medegemaakt, zou niet graag een volgend jaar op het appèl ontbreken. De Vierdaagsche is wel het hoogtepunt van de wandelsport en dergelijke mar- schen worden ook maar alleen in ons land georganiseerd. Telkenjare zijn er veel buitenlanders aanwezig, en onder hen zijn er al bij, die vijf en zes maal hebben medegeloopen. Wil men de Vierdaagsche met succes beëindigen, dan moet er vooraf nog heel wat gebeuren. Het is lang zoo eenvoudig niet als menigeen wel zou denken. Er wordt vaak gedacht, dat, als men vooraf maar een paar marschjes geloopen heeft, men klaar is voor Nijmegen. Pas op. Ik wil nu niet beweren, dat het zoo iemand niet gelukken zal tot het einde vol te houden; wel zeker, het is heel goed mogelijk, dat hij de reis haalt, maar men moet dan niet vragen hoe. Zoo zag men ook dit jaar weer de gevol gen van onvoldoende training. Met stuk geloopen voeten en krom van de spier- stijfte liepen ze langs de wegen en dan is de Vierdaagsche geen prettige sportpres tatie, maar een groote lijdensgeschiedenis. Onze vriend van het M. H. zal dit wel roerend met me eens zijn. Neen lezers, er moet wel degelijk ge traind worden en flink ook. Onze L. P. S. V.-mannen waren dit jaar reeds in Febru ari begonnen. Eerst 5 K.M., een volgende week 10, enz. tot plm. 60 K.M. toe. De afgeloopen drie maanden moesten we er al onze vrije dagen aan opofferen. Heeft men nu die trainingsmarschen met succes volbracht, dan eerst is men klaar voor Nijmegen, dan loopt men opgewekt, en is men 's avonds nog in staat om de stad eens in te gaan en nog eens even een verslag te schrijven voor de „Leidsche Courant". Dat menig, zelfs getraind wandelaar dit jaar met spierstijfte te kampen had, vindt wel zijn oorzaak hierin, dat het steeds een vochtige atmosfeer was, want nu en dan regende het een weinig en steeds was de lucht zwaar bewolkt. Dit weer was natuurlijk wel uitmun tend om groote marschen te maken, daar men niet bezweet raakte en niet dorstig werd. De organisatie was, evenals vorige jaren het geval was, in één woord af. Als men nagaat, dat alle deelnemers (met uitzondering van de daTnes) 's mor gens om half vijf kwamen eten, dat daar na direct de startkaart moest worden af gehaald, dat om 5 uur 's middags, weer alles aan tafel kwam voor het middag maal, en ik u dan vertel, dat men nooit behoefde te wachten, moeten ook hier wel groote voorbereidingen zijn getroffen. Dit alles staat onder voortreffelijke leiding van kapitein-adjudant J. N. Breunese. Zaterdagmiddag te 1 uur zijn de Leid sche deelnemers aan het station gearri veerd, alwaar zij werden afgehaald en be groet door familieleden en bekenden. Na afscheid van elkaar genomen te heb ben ging ieder met een „tot volgend jaar" huiswaarts. Alvorens ik mijn relaas beëindig, nog één ding: „Sportmakkers, schrijft het volgende jaar in voor de Vierdaagsche, maar dan vooral „traint". Natuur gaf ons een motor mee Van 't allerbeste merk; Gaf ons een hart, een longenpaar, Gezond, gaaf, goed en sterk; En een paar flinke beenen. Een groot geluk op aard. Wie die niet leert gebruiken, Is niet zoo'n motor waard. Wij loopen de vierdaagsche mee Vol levenslust en moed. Als goede loopers blijven wij Altijd op „goeden voet". Want wij zijn één voor allen En allen zijn wij één. Zoo willen wij door Nederland En door het leven heen. (Clinge Doorenbos). PAARDENSPORT SUCCES VOOR LUITENANT GRETER. Luitenant Greter won op het concours te Celle, met „Carina" tegen 35 Duitsche rui ters het barrièrespringen klasse A. Het was een concours over 6 hindernissen met 10.5 meter afstand van 1 meter tot 1.50 meter hoog.Alle paarden met 0 fouten moesten overspringen, waarbij de hindemissen met 10 c.m. werden verhoogd. Tot vier maal toen moesten de hindernis sen verhoogd worden. „Carina" die pas 8 jaar is, was de eenige, die zonder fouten over de 1.90 meter hooge hindernissen wist te komen. POSTDUIVEN. „De Uiver" (Leiden). Wedvlucht van Halle op Zondag 1 Aug. jl. Eerste duif 2469 uur, laatste aank. duif 4—7—58 uur. De uitslag was: 1 en 6 J. Fakkel, 2 en 14 H. Seriier, 3, 15 en 22 N. de Meij; 4, 3 en 16 KERKNIEUWS DE PATERS VAN SCHEUT. 42 Missionarissen priester gewijd in de kapel van het moederhuis. De Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt d.d. 2 dezer: In de kapel van het moederhuis der Pa ters van Scheut, bij -Brussel, werd vandaag door Z. Exc. Mgr. de Mol, apostolisch vicaris en coadjutor van Kasaï (Belgisch Congo) de H. Priesterwijding toegediend aan niet min der dan 42 jonge missionarissen. Onder hen bevinden zich ook enkele Ne derlanders, n.l. de eerwaarde paters Louis Meuwese ('s-Hertogenbosch), Martinus Pij nenburg (Helvoirt), Andreas van den Eerenb^mt ('s-Hertogenbosch), Adriaan van der Krabben (Ankeveen) en Arnold Vervoort (Eindhoven). Op 25 Juli heeft Z. H. Exc. Mgr. Zanin, Pauselijk legaat in China in het centraal se minarie der missionarissen van Scheut te Tatung (China) de H. Priesterwijding toe gediend aan 16 inlandsche seminaristen, waarinder één Mongool, geheeten Meungk Ortsigal. Op 13 Augustus zullen 31 jonge mis sionarissen van Scheut uit Antwerpen ver trekken naar de missies van Mongolië, Phi- lippijnen en Congo. Op 17 September zal Mgr. G. Martens uit Blitterswijk, eerste apostolisch precfect van Makassar, Celebes (Oost-Indië), naar zijn missie vertrekken, met de Paters Chr. Eijkemans uit Vught, G. Menting uit 's-Hee- renberg en C. v. d. Zant uit Vianen. H.H. Wijdingen. Zondag diende Z.H. Exc. mgr. dr. M. H. Buckx in de kapel van de paters der H.H. Harten te Simpelveld (L.) de volgende H.H. Wijdingen toe: de lagere Wijdingen aan de eerw. fraters Werenfridus Beekman, Athanasius Hen driks, Polycarpus Kleverkamp, Gilbertus Duyx, Andres Scheijen. Marcellus Brink, Wenceslaus Rutten, Taddeus van der Lin den, Daniël Poels en Julius de Visser. PATER ALBERTUS PLUY.MAEKERS O.F.M. f In het Minderbroedersklooster te Vorden is, na voorzien te zijn van de H. Sacramen ten der Stervenden, Zaterdag overleden de zeereerw. pater Albertus Pluymaekers O.F.M. in den ouderdom van bijna 87 jaren. Hij werd geboren 29 Augustus 1850 te Afden in Duitschland, aan de Zuid-Limburgsche grens; studeerde te Rolduc gymnasium en philosophie; trad in de Orde der Minder broeders te Maastricht 3 October 1875 en werd priester gewijd te Roermond in 1880. Hij heeft mogen vieren het gouden èn dia manten professie- het het gouden priester feest. Pater Albertus was de oudste pater der Nederlandsche Provincie. Zijn religieus en priesterleven is rijk ge weest aan arbeid en verdiensten. Na vol tooide studie en priesterwijding werd hij aangesteld tot leeraar aan het gymnasium van Venray en achtereenvolgens tot lector in de wijsbegeerte in de kloosters te Venray en Wijchen en in de dogmatiek te Maas tricht. Na gedurende 15 jaren den leerstoel te hebben bezet, werd hij in 1895 aangewe zen voor de zielzorg en oefende hij die uit achtereenvolgens als kapelaan te Den Haag, H.H. Antonius en Lode wijk, als pastoor van St. Franciscus te Nijmegen en te Coevorden. Sinds 192.9 genoot hij zijn otium cum digni- tate in het klooster te Vorden. Pater Albertus was een devoot religieus en begaafd priester. Het meest bekend zijn van zijn hand „Het H. Hart op den kansel" en „De Noveen ter eere van den H. Anto nius". Als lector te Maastricht fungeerde hij eenige jaren als secretaris privincialis en richtte hij op de beide Franciscaansche tijdschriften „Sint Antonius" en „Sint Fran ciscus". Als kapelaan te Den Haag heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt voor de St. Jozefsgezellenvereeniging. In dien tijd richtte hij mede op het godsdienstig tijd schrift voor het bisdom Haarlem „St. Bavo". Als pastoor te Coevorden wist hij, trots den slechten financieelen toestand der pa rochie, een nieuwe kerk te bouwen. „Msb." J. van Kampen, 5 en 13 A. Lancel; 7 en 11 J. Sulzle; 9, 10 en 18 J. Noordervliet; 12 N. Bousie, 17 T. Fasel; 19 G. de Graaff; 20 J. v. d. Steen; 21 K. Stikkelorum; 23. J. Bavelaarè Wassenaarsche Postduivenclub. Wedvlucht met jonge duiven vanuit Halle (België), afstand pl.m. 157 km. De duiven werden aldaar in vrijheid gesteld te 11 uur met Noordenwind en zwaar be wolkte lucht. De eerste duif bereikte het hok te 23733 en had het traject afge legd met een gemiddelde snelheid van 724.12 meter per minuut. De laatste prijs winnende volgel werd geconstateerd te 3 uur 26 min. 31 sec. en had gevlogen met een gemiddelde snelheid van 582.71 meter per minuut. De uitslag was: le, 9e en 10e J. H. M. Brouwer. 2e, 3e en lie C. Versteeg Jr. 3e L. H. de Kleine. 4e W. C. van Beekum. 5e H. Nijp. 6e J. F. v. d. Lely. 7e P. Bouwmans. 12e J. H. M. Brouwer BROEDER ALPHONSUS. t In den gezegenden leeftijd van 89 jaren is Maandagmorgen in het Instituut St. Louis te Oudenbosch, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten, overleden de eerw. broeder Alphonsus (in de wereld de heer Alex J. Henri, uit Den Haag). Broeder Alphonsus werd op 28 Juli 1848 te Den Haag geboren, trad in 1867 in het klooster en werd op 13 Juli 1869 geprofest. Vele jaren is broeder Alphonsus bij ver schillende onderwi js- inrichtingen der eerw. Broeder van Oudenbosch werkzaam geweest. NAAR DE MISSIE. Op 5 Aug. a.s. zullen naar de missie van de Congregatie der Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes in N. O. I. vertrekken de Eerw. Broeders Thethart en Bernardino. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Een rechtzitting in de huiskamer. Op 27 Mei reed G. van T. uit Leiden met een vriend in een auto over de Kore- vaarstraat te Leiden. Zonder eenige reden was hij links gaan rijden en had toen zijn auto geheel moedwillig op een heer en een dame aangestuurd, die daar liepen te wan delen. Op eenige meters van beide geko men had hij nog meer gas gegeven met het oogmerk beiden omver te rijden, alles ab soluut zonder eenige geldige reden. De beide wandelaars, de Leidsche kapper G. H. S. en zijn vrouw moesten toen ijlings opzij springen om niet door de auto geraakt te worden. Deze daad van den verdachte, welke veel op krankzinnigheid geleek, had zeer ernstige gevolgen gehad. Mevr. S. die in blijde verwachting verkeerde, was ten val gekomen, waardoor ten eerste haar baby ontijdig geboren werd en zij bovendien volgens dokters verklaringen een ernstige spierverlamming had opgedaan, die nooit meer genezen zal en haar voor altijd inva lide zal maken. Alvorens verder te gaan gaf de plaatsvervangend kantonrechter Mr. Nord Thomson zijn meening te kennen te genover verdachte. Spr. noemde verdachte een auto-bandiet. De handelingen van ver dachte zijn schandalig gewest. Het is in één woord misselijk en absoluut niet onder woorden te brengen. Na den heer S. als getuige gehoord te hebben bracht verdachte een getuige a décharge naar voren, die verklaarde, dat verdachte op dien tijd niet in een auto op de Korevaarstraat had geraden. Verschil lende malen werd deze getuige gewezen op het gevaar van meineed maar trots de zware straf, die er op een meineed gesteld is, bleef hij bij zijn verklaring. Zoowel de ambtenaar als de kantonrech ter vonden het noodig, dat mevr. S. in deze zaak gehoord werd. Het was echter, gezien de toestand waarin zij nog steeds verkeert, onmogelijk, dat zij ter terechtzitting zou kunnen verschijnen. Daarom werd besloten de zitting ten hare huize voort te zetten. Zoo werd gedaan eri nadat de inmiddels bestelde auto's voorgekomen waren, gin gen kantonrechter, ambtenaar, griffier, deurwaarder en veldwachter plus verdach te haar het huis van mevrouw S. Daar werd haar getuigenis gehoord en werd het von nis geveld. Zoowel de ambtenaar als de kantonrech ter waren van meening, dat het ten laste gelegde nu wettig en overtuigend bewezen was. In felle bewoordingen gaven zij hun meening over het gebeurde. Een strenge straf moest er volgen voor deze vreeselijke manier van rijden. De ambtenaar eischte een hechtenisstraf van een maand en intrekking van het rij bewijs voor den tijd van een jaar. De kan tonrechter veroordeelde verdachte conform den eisch. Het zou voor zulke rijders het beste zijn als hun rijbewijs voor hun geheele leven werd ingetrokken temeer daar later nog is vast komen te staan, dat zoowel verdach te als de medeinzittende in het geheel geen rijbewijs bij zich hadden. Zulke menschen behooren op den weg absoluut niet thuis. Zij zijn niet alleen een gevaar voor zich zelf, dat moeten zij ten slotte zelf weten, maar zij brengen het le ven van hun medemenschen in gevaar en dat is het ergste. Nog een autobandiet. W. W. te Amsterdam, heeft met een auto gereden op den smallen Gooweg te N o o r d w ij k. Daar is natuurlijk niets op tegen. Maar deze verdachte heeft daar ongeluk ken veroorzaakt door te trachten eenige voor hem, op een rijwiel rijdende meisjes in te halen en te "passeeren juist toen er tegenliggend verkeer aankwam, hetwelk zulks onmogelijk maakte. Verdachte zag, dat hij er niet door zou kunnen, niettemin was hij toch doorgereden, de handen kramp achtig om het stuur geklemd. De gevolgen waren meer dan erg geweest. Een der meis jes was ernstig gewond. Het ergste bleek evenwel later toen de politie op het terrein was verschenen. Bij controle der remmen was gebleken, dat deze in het geheel niet werkten en dat had verdachte geweten; daarom had hij zijn stuur zoo krampach tig vast gehouden. De ambtenaar vond het meer dan schan dalig om terwijl men weet, dat de remmen niet werken, om een tweeden Pinksterdag op zulk een smallen en drukken weg te gaan rijden. Eisch een geldboete van 45 in totaal. De kantonrechter was het met dezen eisch niet eens. De schandalige manier van rijden vereischt een veel zwaardere straf. De uitspraak was daarom een hechtenis straf van 8 dagen, intrekking van het rij bewijs voor den tijd van een maand en een geldboete van 30 subs. 20 dagen. Een snelheidsmaniak. De taxi ondernemer A. F. v. d. W. uit Leiderdorp had het aangedurfd om op een Zaterdagavond met zijn auto 75 km. te rijden op de Steenstraat te Leiden. Natuurlijk kunnen dan aanrijdingen niet uitblijven. Ook hier was dat gebeurd, want toen een auto langzaam van het parkeerterrein optrok om zich weer op den weg te be geven, was verdachte door zijn onzinnigen snelheid boven op deze auto gereden, trots 'hij nog geprobeerd had om links uit te ha len een aanrijding te voorkomen. Eisch 25 subs. 10 dagen. Uitspraak 15 subs. 3 dagen, waarbij de kantonrechter ver dachte er op wees, dat hij voortaan de burgers van Leiden niet meer in gevaar moet komen brengen. De tram in haar loop belemmerd. N. v. d. M. te Oegstgeest, die ver stek liet gaan, had geprobeerd om op den Rijnsburgerweg te Oegstgeest, even voor halte Pomana, met zijn auto nog juist voor de tram langs te schieten. Als automobilis ten zulks gaan probeeren dan loopt het doorgaans op een mislukkig uit. Zoo ook hier want met een klap kwamen tram en auto met elkaar in aanraking. Bij getuigenverhoor kwam vast te staan, dat verdachte zelf de auto niet had be stuurd, maar een leerling. Eisch 40 subs. 20 dagen. Uitspraak 20 subs. 10 dagen. Een zig-zag looper. H. V. te Leiden kwam met een staal gezicht verklaren, dat hij maar „eenige" biertjes hadgedronken. Heusch niet meer. Op een vraag van den kantonrechter wat hij eenige biertjes noemde wist hij geen voldoende antwoord te geven. De kanton rechter zeide toen, dat het wel een groot aantal biertjes geweest zullen zijn, omdat verdachte opgepakt was geworden en pas een heelen tijd later weer nuchter was ge worden. Hij heeft wel eens meer „eenige" biertjes gedronken daarom waren zoowel de eisch als de uitspraak 15 subs. 10 da gen. Een antwoordt, dat een gulden waard was. A. S. schillenboer te Leiden had iemand door het Kooipark te Leiden zien fietsen, reden voor hem, om, gedachtig het spreekwoord: goed voorbeeld doet goed volgen, de voor hem rijdende fietser ach terna te rijden. Hij was echter aangehou den door een agent, die onverwacht op het tooneel was verschenen. Eisch f 2.50 zei de ambtenaar. De kantonrechter vroeg aan verdachte: „Als er nu iemand in het water springt, spring jy hem dan ook na". „Natuurlijk", zei de verdachte, „want dan spring ik hem na om hem er uit te halen." „Omdat je zoo'n snedig antwoord geeft, zal ik er een gulden afdoen", antwoordde de kantonrechter. Het werd dus 1.50 of een dag. Napret van de verkiezingen. J. W. V., te K a t w ij k was er des nachts met een ladder gewapend op uitgegaan om voor zijn partij verkiezingspamfletten aan de diverse gevels te plakken. De ladder had hij meegenomen omdat hij ze dan hoo- ger kon plakken, want door ondervinding wijs geworden had hij geleerd, dat, als hij ze laag plakte, ze strijk en zet weer werden afgescheurd. De man wiens gevel hij voor deze reclamedoeleinden had gebruikt was een andere meening toegedaan en had de zaak aan het rollen gebracht. Eisch voor deze plakkerij 5 sube. 3 da gen. De kantonrechter meende, dat de verkie zingsstrijd al weer zoo lang geleden is. De politieke hartstochten zullen wel weer be koeld zijn en daarom wilde hij er 3. afdoen. Alzoo 2 subs. 1 dag. Geen richtingaanwijzer uitgestoken. Omdat de richting aanwijzer van F. D. uit Lis se niet behoorlijk werkte, was een achter hem rijdende auto met hem in bot sing gekomen, toen hij van links af wilde gaan te Sassenheim. Verdachte had gemeend, dat zijn rich tingaangever wel goed werkte. Een politie agent was er echter om te verklaren, dat zulks niet het geval was. Eisch daarom 15 subs. 10 dagen. Uitspraak 10 subs. 2 dagen. Hij dacht er tusschen door te kunnen. Van N. W. te Leiden zou men kunnen zeggen: „Je ziet het of je ziet het niet". En omdat 'hij het dacht te zien maar het toch niet zag, was hij op den Zilkerduin- weg te Noord wij kerhout klem geraakt tus schen een tweetal zware vrachtauto's, toen hij probeerde een voor hem rijdende auto in te halen en te passeeren juist toen er een tegenligger aankwam. Wat er van zijn eigen auto overbleef zullen wij maar niet vermelden. Eisch 20 subs. 10 dagen. Uitspraak con form. Dronken wielrijder. W. S., koopman te R ij n s b u r g had dronken op een rijwiel probeeren te rijden. Het was niet volgens de regelen van de kunst gegaan want hij had volgens een ge tuige nogal „gezig-zagd" Verdachte zeide evenwel heelemaal niet dronken te zijn geweest. Hoe of hij dat zig-zaggen dan verklaarde. Oh, heel een voudig mijn broek was tusschen de ketting geraakt, en toen kon ik niet meer afstap pen. Trots deze broekaffaire was hij toch maar opgeborgen geworden ter ontnuchtering. Het had nog lang geduurd ook voor hij weer in staat was zijn vehikel te bestijgen en zijn onderbroken tocht voort te zetten, 20 was de eisch voor deze acrobatie op de fiets. Uitspraak 10 subs. 3 dagen. Verder was nog eenig „klein goed" be handeld.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 4