STADS NIEUWS VOOR ONZE ZIEKEN. RECHTZAKEN OMGEVING TELEGRAMMEN MAANDAG 2 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 HAAGSCHE POLITIERECHTER, Zitting van 2 Augustus. Een complot te Stompwijk. H. W. v. d. M., te Stompw ij k. thans gedetineerd, was ten laste gelegd diefstal van eenige ijzeren platen, ter waarde van ƒ2. Bovendien had hij in een complot ge zeten van meerdere ingezetenen van Stompwijk, die allen kabels en kabelrea- ten hadden weggehaald, toebehoorend aan het staatsbedrijf der P.T.T., gelegen aan den West-Vliet weg te Stompwijk. De andere verdachten legden allen be zwarende verklaringen af tegen v. d. M., die de gestolen goederen heeft opgekocht voor een heel lagen prijs. De officier van justitie, mr. Cohen Ter vaart, eischte wegens diefstal tweemaal ge pleegd en heling een gevangenisstraf van 6 maanden, er op wijzend, dat verdachte en zijn kornuiten de geheele omgeving van Stompwijk onveilig hebben gemaakt, zoo dat het een groote geruststelling voor de bevolking was toen de daders eindelijk ge pakt waren. Ook de politierechter was van meening, dat een strenge straf op zijn plaats was en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van 6 maanden. J. M. te V e u r, gedetineerd, had ook in het complot gezeten. Deze verdachte had een hoeveelheid kabelresten weggenomen van het terrein der P.T.T. aan den West- vlietweg te Stompwijk. Bij het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat de vorige verdachte v. d. M. dezen verdachte heeft overgehaald om met hem mee te gaan en hem te helpen de goe deren weg te nemen. Van de opbrengst had deze verdachte ƒ2.50 gekregen. Aangezien deze verdachte nog nooit met de politie in aanraking is geweest, was de eisch 1 maand gevangenisstraf. De politierechter wilde verdachte nog een kans geven en legde een voorwaardelij ke gevangenisstraf op van één maand met een proeftijd van 3 jaar. Nummer drie in deze dievenbende was A. L. B., monteur te S t o m p w ij k, gedeti neerd. Ook deze verdachte had kabelresten weggehaald van het Staatsbedrijf der poste rijen en ze gebracht bij v. d. M. Als ge tuige gehoord, beweerde deze niets meer te weten van het geval met dezen verdach te. Niettemin was de officier van meening, dat het ten laste gelegde bewezen is en eischte een gevangenisstraf van een maand. De verdediger vroeg een voorwaardelij ke straf, omdat verda»hte is meegenomen. Uitspraak een gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. M. H., te S t o m p w ij k, gedetineerd, was nummer vier, die voor het hekje moest ver schijnen. Deze verdachte had eenige ijzeren rijplaten weggenomen toebehoorend aan V. te Oegstgeest, die daar op een terrein werk zaamheden onderhanden had. Verder had ook deze verdachte kabelresten weggeno men en deze bij v. d. M. gebracht. Aangezien verdachte volmondig erkent en reeds verschillende vonnissen achter den rug heeft, achtte mr. Cohen Tervaart een zware straf op zijn plaats en eischte een gevangenisstraf van 6 maanden. Verdachte zeide door werkloosheid tot deze daden te zijn gekomen. De politierechter veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van twee maanden, er rekening mee houdend, dat er nog een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden tegen hem loopt, waarvan de proeftijd nog niet is verstreken. De volgende verdachte was P. J. de R. te Stompw ij k ged. aan wien ten laste was gelegd diefstal van loodkabel te Stompwijk. Eisch, na de andere verdachten als ge tuigen gehoord te hebben, een maand ge vangenisstraf er rekening meehoudend, dat verdachte een blanco .strafregister heeft. Uitspraak een gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Zijn broer B. F. de R. koopman te S t o m p w ij k ged. was de volgende, die moest verschijnen. Deze verdachte had zinken gooten weg genomen van een broeikas, toebehoorend aan den heer B. Wilton te Voorburg. Ver der verwarmingsbuizen, lood en ijzeren platen. Van het lood wordt door verdach te ontkend, de andere tenlaste gelegde feiten geeft hij toe. De officier eischte een gevangenisstraf van 5 maanden. De politierechter veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf omdat er nog een voorwaardelijke straf tegen hem loopt van 3 maanden, waarvan de proef tijd nog niet is verloopen. G. A. te S t o m p w ij k ged. was met den vorigen verdachte meegegaan om het zink weg te halen van de broeikas van den heer W. te Voorburg. De officier vond het een raadsel, dat deze verdachte, die nog een blanco strafregister heeft, tot deze domme daden is gekomen. Niettemin moet hij gestraft worden en wel tot een gevangenisstraf van een maand. De politierechter wilde het nog wel eens probeeren en veroordeelde hem tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar. J. H. de R. te S t o m p w ij k, ged., heeft ook al kabelresten weggehaald daar ter plaatse en zinken gooten te Voorburg. Eisch 5 maanden gevangenisstraf, omdat deze verdachte niet meegetroond is door verschillende anderen, maar geheel uit vrijen wil en met het oogmerk te gaan stelen en de goederen te verkoopen bij v. d. M. De politierechter is het daarmede niet eens en wil verdachte nog een kans geven; daarom legde hij dezelfde straf op, maar nu voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onmiddellijke invrijheidstelling uit de voorloopige hechtenis. Alweer het oude ijzer. G. J. v. V., tuindersknecht te Alke made heeft eenige ijzeren palen wegge nomen daar ter plaatse achter den tuin van den burgemeester. Verdachte zeide, dat het stukken van een ijzeren hek waren, welke hij opgevischt had uit een sloot achter het huis van den bur gemeester. Verder ontkende hij ze gestolen te hebben. De Officier geloofde het verhaal van den verdachte niet erg en eischte een voorwaar delijke gevangenisstraf van 4 maanden met een proeftijd van 3 jaar. De politierechter veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van een maand voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Een vreemd geval. .W. v. D., melkventer te K a t w ij k heeft van een dorpsgenoot C. v. d. P. een rijwiel weggenomen, dat deze even onbeheerd had laten staan. Verdachte is nog nooit met de politie in aanraking geweest, daarom was het voor ieder een raadsel, dat hij het rijwiel had weggenomen. Hij zelf zeide de fiets maar even genomen te hebben om een boodschap te doen. Hij wilde het rijwiel terugbrengen, maar daar er eenige menschen voor het perceel ston den te praten, was hij doorgereden zonder het rijwiel neer te durven zetten. Verdach te heeft bovendien een vaste betrekking. De Officier vond het een eigenaardig ge val. Het is niet in den haak, wat verdachte gedaan heeft. Met alle omstandigheden re kening houdend, eischte spr. een geld boete van 10 subs. 20 dagen. De politierechter achtte de tenlasteleg ging, diefstal, niet bewezen en sprak ver dachte vrij, hem er op wijzend, dat het zeer gevaarlijk is geweest hetgeen hij gedaan heeft. Een duren houten paal. C. v. K. machinist te Wassen'aar, heeft eenige palen weggenomen van het militaire terrein te Wassenaar voor eigen gebruik. Verdachte zeide de houten palen gevon den te hebben op het terrein naast zijn tuin en vertelde verder, dat hij zich over het ge vonden hout had ontfermd, totdat de recht matige eigenaar op zou komen dagen. De Officier eischte een geldboete van 15 subs 15 dagen. De politierechter veroordeelde hem con form den eisch. G. N. B. en A. v. O te Den Haag, heb ben te Wassenaar een hoeveelheid oud ijzer weggenomen dat langs de trambaan lag en toebehoorde aan de H. T. M. te Den Haag. Het doel was om het te verkoopen en de opbrengst samen te deelen. Nadat als getuige gehoord was W. de V., wegwerker bij de H. T. M., en woonachtig te Voorschoten eischte de Officier mr. Rouffaer tegen ieder een gevangenisstraf van een maand. De politierechter veroordeelde G. N. B. tot een gevangenisstraf van 14 dagen en A. v O. tot dezelfde straf maar voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. ZILK „Herwonnen Levenskracht". De alhier gehouden 'verkoop van speldjes voor „Her wonnen Levenskracht" heeft opgebracht de som van 39.16. HILLEGOM Damesrijwiel gestolen. Een damesrij wiel, dat voor den winkel van den heer V. in de Hoofdstraat onbeheerd stond, bleek bij de terugkomst der eigenaresse gestolen De politie stelt een onderzoek in. Eindexamen ULO. Bij het te Amster dam gehouden eindexamen ULO slaagden van de R.K. Ulo-school (hoofd de heer J. J. Litjens) van de 18 candidaten 15. Van de 3 niet-geslaagden was aan 2 tevoren ge zegd, dat zij weinig kans van slagen had den; één is ongelukkig geweest. De namen der geslaagden zijn: A. Lommerse; J. Ver- meij; E. Hulkenberg; Jo Visser; C. Out; Jo Seijsener; M. Langelaan; S. de Brabander, G. Smit, J. Witteman, A. Schreurs, W. Heiman, J. van Maris, P. v. d. Linden en W. Couzijn. Het zal wel niet noodig zijn, een opwekkend woord tot de ouders te spreken, om hun kinderen met den ver- eischten aanleg naar de eigen R.K. Ulo school te zenden! Alle candidaten deden voor de eerste maal examen. Arbeidsbeurs. Het aantal werkzoeken den, ingeschreven bij het Gemeentelijk Ar beidsbemiddelingsbureau bedraagt thans 168 „Herwonnen Levenskracht". Ten bate van Herw. Levenskr. wordt hier Zaterdag en Zondag een bloempjesdag gehouden. Gezien het mooie doel bevelen wij het koo- pen van een bloempje gaarne aan. Harmonie. De directeur van „Crescen do", de heer H. A. Maas, heeft eervol ont slag gevraagd en gekregen. Tot zijn opvol ger is benoemd de heer Ger. Dik, oud-ka pelmeester van het 4e Reg. Inf. te Leiden. Vertrouwd mag worden, dat de nieuwbe noemde directeur de voetstappen van zijn voorganger zal volgen. De heer Maas heeft de jeugdige vereeniging tot grooten bloei gebracht en het muziekcorps is hem groo ten dank verschuldigd, EERSTE PLECHTIGE H. MIS PATER A. J. M. PADBERG M.S.F. Op de lijst van priesterzonen der St. Pe trusparochie is wederom een naam bijge schreven. De naam van Pater A. J. M. Pad berg M.S.F., die verleden week uit handen van Mgr. Hopmans, den bisschop van Breda, de heilige priesterwijding ontving. Zaterdagmiddag werd de neomyst bij zijn komst als priester in zijn vaderstad reeds aan het station verwelkomd. In twee rij tuigen met geel-wit bepluimde paarden werd naar het ouderlijk huis gereden. In het voorste rijtuig, dat den neomyst vooraf ging, zaten een drietal bruidjes met bloe men voor den neomyst. Gistermorgen om half elf droeg Pater Padberg zijn eerste plechtige H. Mis op. Hij werd daarbij geassisteerd door Pastoor Th. Beukers als presbyter-assistens, Pater J. Menken M.S.F. als diaken en Pater H. Vos M.S.F. als subdiaken, terwijl kapelaan H. Schrama als ceremoniarius fungeerde. Op het priesterkoor hadden de zeereerw. heeren P. Juffermans, leeraar aan het Semi narie „Hageveld" en C. Juffermans, leeraar aan het St. Bonifacius-missiehuis te Hoorn plaats genomen. Het zangkoor voerde de driestemmige Missa in honorem S. Mathildis van Hubert Cuypers uit. Na het Evangelie hield Pater L. van den IJssel S.M.F. de feestpredicatie naar aan leiding van de woorden: „Jezus Christus, gisteren en vandaag, dezelfde in eeuwig heid. Het is vandaag een dag van bijzondere vreugde voor deze parochie, voor de ouders vooral, die vandaag den wensch van hun leven vervuld zien. Hij is priester in eeuwigheid. Vandaag staat hij aan het al taar in zijn geboortestad tusschen allen, die hem kennen, tusschen al zijn vrienden en bekenden. Er zijn waardigheden, waarvan uiterlijk meer glans uitgaat, er zijn minis ters en koningen, maar in de oogen van God staat het priesterschap hooger. Dit wil spr. duidelijker aantoonen. Iedere mensch heeft tot taak God te die nen en daardoor in den hemel te komen. Iedere mensch is begaafd met verstand en vrijen wil om God te kunnen verheerlijken. Dat was het doel der schepping. Spr. schil derde de schoonheid van het paradijselijk leven en Adam's val, waardoor alle men- schenzielen bevlekt werden met de erf zonde en alle menschen kinderen van God's toorn werden. Maar wat door een mensch verwoest werd, werd door een mensch hersteld, door den God-Mensch Jezus Christus, geboren uit de Maagd Maria. Door Hem werden wij weer kinderen van God, door hem werden wij broeders en zusters in Jezus Christus. Er is geen geweldiger leit in de wereld geschiedenis aldus Bossuet dan de mensch wording vari Jezus Christus. En na een leven van weldaden voor ons, offerde Hij voor ons zijn leven. Dat offer maakte het mogelijk, dat onze zonden kun nen worden vergeven, dat wij in gemeen schap kunnen blijven met Jezus Christus. Deze uiteenzetting is noodig om de waar de van het priesterschap te begrijpen. Want de priester is een andere Christus, omdat wij -door den priester in gemeenschap blij ven met het offei van Christus. De grootheid van den priester ligt in zijn één zijn met Christus, die eenvoudige vis- schers uitzocht om zijn werk voort te zet ten. Met de oogen van het geloof den priester beschouwend, die het H. Misoffer opdraagt, zien wij niet den priester, maar Christus zelf. Door Gods genade is hij priester in eeuwigheid. De wereld kent en begrijpt den priester niet, maar laat dan onze eerbied groeien en groot zijn. a Hierna sprak de gewijde redenaar de ouders van den neomyst toe op dezen voor hen zoo gelukkigen dag. Bidt voor uw kind, opdat zijn leven beantwoordde aan de roeping, welke God hem gegeven heeft. Zich richtend tot alle aanwezige ouders, zeide spr., zoo het mocht, die heilige roe ping aan te wakkeren, opdat geen priester roepingen verloren zouden gaan. De oogst die nog moet worden binnengehaald is nog zoo groot. Den herder der parochie wenschte spr. toe dat zijn parochie met priesterroepingen gezegend zou worden. Een woord van ge- lukwensch richtte spr. tot de jonge Congre gatie der H. Familie, waartoe de neomyst behoort en tenslotte tot den neomyst. Hij vroeg hem het H. Misoffer voort te zetten in naam van Christus, het hoofd van het mystieke Lichaam der Heilige Kerk, maar ook in zijn priesterleven Jezus' voorbeeld te herhalen en vele, vele menschen te bren gen tot de verlossing. Hierna werd het heilig Misoffer voortge zet. Onder het offertorium zong het zang koor een meerstemming „Adoro Te" van Philip Loots. Terwijl de neomyst de H. Communie aan zijn vader en moeder en overige familie leden uitreikte, werd het „Ecce Panis An- gelorum" van Joh. van Leeuwen gezongen. Ten slotte werd na de H. Mis het drie stemmig „Jubilate Deo" van Theo Smit uit gevoerd. Des avonds om half acht celebreerde de neomyst een plechtig Lof met assistentie van Pater L. v. d. IJssel S.M.F. als diaken en Pater J. Menken S.M.F. als subdiaken en een plechtig Te Deum als dank op dezen schoonen dag. AFSCHEID BRIGADIER S. VERVER. Van de Leidsche Politie. In de theoriezaal van het Politiebureau heeft Brigadier S. Verver, die den pen sioengerechtigden leeftijd heeft bereikt, Zaterdagmiddag afscheid genomen van het Leidsch Politiecorps. Zeer velen van zijn superieuren, colle ga's en agenten hadden zich te kwart voor drie in de theoriezaal verzameld, toen de scheidende Brigadier met zijn familie werd binnengeleid. Ale eerste spreker voerde hoofdagent Bruins het woord en wel namens het fonds, dat bij ieder jubileum of afscheid een kleine hulde meent te moeten bren gen aan den jubilaris, of den scheidenden politieman, een hulde, die bij een afscheid van iemand als brigadier Verver, zeer ze ker op z'n plaats is. De heer Bruins dankte brigadier Ver ver voor de buitengewone prettige wijze van samenwerking, die het corps van hem heeft mogen ondervinden en vergezelde zijn dank met een rijwiel, ten blijvende herinnering aan den diensttijd van den vertrekkend en brigadier. Inspecteur van der Ham, die hierna het woord verkreeg, noemde brigadier Ver ver een voorbeeld van ijver en plichtsbe trachting en hij sprak namens de supe rieuren tot den scheidenden brigadier een hartelijk woord van dank en waar deering. Nadat hoofdagent Bruins nog eenmaal het woord had gevoerd, dankte de heer Verver voor de hartelijke woorden en het fraaie geschenk, om daarna met een hand druk nogmaals persoonlijk afscheid van allen te nemen. De politie had gisternacht onderdak verleend aan den nachtverblijver S. Toen de wacht hem gistermorgen ging wekken, gelukte dit niet. Wat men ook deed de man bleef slapen. Zoo werd hij ten slotte te kwart voor twaalf naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd, alwaar hij eerst in den namiddag bij kwam. De politie heeft de ze man al eens eerder bij zich gehad. Ook toen bleek hij reeds behept met deze kwaal. Voor het examen hoofdakte slaagde te Den Haag mej. L. C. de Viet alhier. Zaterdagmiddag te half twee is de 9-ja- rige B. K. in Tomatenstraat, van een met een paard bespannen wagen gesprongen, doch daarbij tegen een bestelauto opgeloo- pen. Met een gebroken rechterbeen is de jongen naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd De wethouder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, is wegens uitstedig- heid verhinderd op Woensdag 4 en 11 Augustus a.s. spreekuur te houden. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vori ge maand (Juli 1937) ingelegd 589.657.02 en terugbetaald 513.703.50; 168 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 139 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.773 inleggers, inclusief 1.498 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Juli 1937 8.886.315.42. In 5.991 posten is in deze maand door den Afhaaldienst 17.694.25 ontvangen. VAN HET FRONT VAN ASTURIE. FRONT VAN ASTURIE, 2 Aug. (A.N.P.). De regeeringstroepen hebben opnieuw een mislukten aanval gedaan op Cuero en Trasperana, ten Zuid-Oosten van Oviedo waar de rechtschen sterke stellingen be zetten. De aanvallers verloren ongeveer dui zend man. GEWELDIGE BRAND NABIJ HET ESCORLAAL. NAVAL CARNERO, 2 Aug. (A.N.P.). nacht hebben rechtsche voorposten in de richting van het Escoriaal een grooten brand waargenomen. Vanmorgen laaiden de vlammen nog hooger op. Het vuur strek te zich uit over een lengte van meer dan tien km. ten Zuiden van het Escoriaal. Alle bosschen zouden in brand staan. AARDSCHOKKEN IN NOORD CHINA. SJANGHAI, 2 Aug. (A.N.P.). Tengevolge van aardschokken die gisteren om kwart voor vijf en daarna weer om zes uur voor gekomen zijn in Nanking Kaifeng, Tient sin en elders, zijn in Soetsjau ruim vijftig oude huizen ingestort. Ruim twintig perso nen werden daarbij gedood of gewond. OVERSTROOMINGEN OP DE PHILIPUNEN. MANILLA, 2 Aug. (A.N.P.). Tengevolge van den aanhoudenden regenval zijn po de Philipijnen groote overstroomingen ont staan. Op Luzon is een groot deel van de oogst vernield. Vele huizen werden vernield. Tot dusverre zijn vier dooden geborgen. Men vreest dat epidemieën zullen uitbre ken. In het dal van de rivier Agno in de provincie Pangasinan zijn talrijke perso nen verdronken. Dysenterie heeft ruim twintig slachtoffers gemaakt. Geheele plaat sen met duizenden inwoners zijn van de buitenwereld afgesneden. DE BRAND IN DE FILMCABINE TE HELMOND. DE OORZAAK THANS VASTGESTELD. De Helmondsche commissaris van poli tie, de heer Loves, heeft een deskundige der afdeeling projectie en geluidsfilmapparaten der Philipsfabrieken verzocht een rapport uit te brengen over de vermoedelijke oor zaak van de brand in de projectiecabine van het Alcazartheater te Helmond op Vrijdagavond j.l., waarbij drie menschen den dood hebben gevonden. Afgaande op den toestand in de cabine en op verschillende aanwijzingen is komen vast te staan, dat de heer Tersteeg heeft nagelaten de gewone voorzorgsmaatregelen te nemen. De heer Tersteeg' bleek n.l. bij het inzetten van de film het beeldvenster te hebben opengemaakt met het gevolg, dat de lichtstraal van de reeds te voren ontsto ken projectielamp het filmbeeld gedurende het inzetten belichtte. Toen nu door over verhitting het celluloid vlam vatte bleef de brand niet tot een enkel filmbeeldje be paald, doch sloeg aanstonds door naar de geheele film, aangezien de bovenste trom mel van de filmrol niet was gesloten. Een en ander valt mede af te leiden uit het feit, dat in den ondersten trommel het begin- gedeelte van de film gevonden is met een afgebrand uiteinde. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 6972. N.V. Cement Plastiek Compagnie, in opr. Leiden, Pieterskerkhof 14. Wandbekleedingen (naadloos). E.: J. Karreman, Rotterdam. Proc.: A. J. Lagas. Wij weten, dat „De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, lederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van afen patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8