De Dag des Heeren op de Jamboree 28ste Jaargang MAANDAG 2 AUGUSTUS 1937 No. 8790 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 rent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Eeredienst in de open lucht Ieder vogeltje zingt, zooals hij gebekt is Veertigduizend bezoekers Kerkelijke plechtig heden in Haarlems kathedralen HET IS GISTEREN OP DE JAMBOREE GEWELDIG DRUK GEWEEST. HET AAN- TAL BEZOEKERS WORDT GESCHAT OP 40.000. De verkeersregeling werkte uitstekend; eenig inconveniënt moest geconstateer wor den bij den spoorwegovergang, waar de afsluitboomen tengevolge van de vele trei nen, welke hier thans stoppen, vaak en zeer lang gesloten zijn, waardoor telkens een groote opstopping aan beide zijden ont staat, welke het verkeer ernstige stagnatie bezorgde. Het is in Vogelenzang nog nooit zoo druk geweest; de inwoners beginnen langzamer hand aan deze drukte te wennen en weten al aardig goed met de buitenlanders om te gaan. 't Publiek wandelde in zoo grooten getale langs de verschillende kampen, dat men zich kon wanen op een Zaterdagavond te zijn op de Leidsche Botermarkt. Toen om 12 uur de poorten van hel Jamboreeterrein voor het publiek geopend werden, kwamen in dichte drommen de bezoekers de toegangen binnen en den ge- heelen middag en avond hield deze belang stelling aan. Het was vaak vermakelijk de op merkingen aan te hooren, welke de dames-bezoekers soms over het ko ken der padvinders maken. De jon gens trokken zich daar echter niet veel van aan en gingen ongestoord verder met het bereiden van hun potje, dat zij per slot van rekening toch zelf moeten verorberen. En zij hadden daarin schoon gelijk. Carbonaadjes-probleem. m Twee Noorsche jongens, wien het vleesch- braden voor hun patrouille was opgedra gen, vertelt de „Tel." hadden het met de carbonaadjes wat te kwaad. Ze wil den niet bruin worden, hoewel de pan toch flink heet was. Een Amsterdamsche juf frouw stond er met groote oogen naar te kijken en haar handen jeukten. Mensch, dattik nou d'rlui taal niet spreek, hè. Mot je nou toch 's sien hoe ze mit dit karrebonaadjes zittee te mieren. Meer boter in de pan, jongen. Boter bóóóóó- terrrrrr. Je weet wel: sssjjj doet 't, as 't in de pan komt. Nou moe, bemoei u zich er nou maar niet mee. U hoeft ze toch niet op te eten, zei haar dochter. De Noorman wreef den rook van het vurtje eens uit zijn oogen en keek de juf frouw aan alsof hij een natuurverschijn sel zag. I speak a little hit English, zei hij bereidvaardig. Wat zettie? Hij spreekt geloof ik Engelsch, zei de dochter. De juffrouw nam dit voor kennisgeving aan, maar de zieltogende lapjes vleesch in de pan gingen haar zeer aan het hart en zoo stapte zij onder den kreet: „Zie je nou niet suffert datte ze gane kleve", over het lijntje in de kampkeuken, pakte een mes, stopte het in den boterpot en voorzag de braadpan van een klont natuurboter, die de carbonaatjes deed opfleuren als een beetje vlugzout iemand, die van z'n stokje gaat. Zie zoo, zei ze, gane jullie nou maar weer je gang en asse jullie me noodig heb ben, ik gaan nou wat bij de Japaneezen kijken wat of die d'r van terecht brengen. De Noorsche scouts keken haar met ver baasde oogen na, maar voor alle zeker heid spanden zij er een extra draadje bij rond de kamp-omheining. ZONDAGMORGEN IN HET KAMP De internuntius draagt de H. Mis op Gistermorgen waren de duizenden pad vinders reeds vroeg gewekt door het ge bruikelijke schot voor de reveille. Allen maakten zich gereed voor de godsdienst- pjlechtigheden en tegen negen uur zag en hoorde men de verschillende groepen on der tromgeroffel of muziekgeschal over het terrein marcheeren voor het bijwonen der oefeningen. Na de stille H.H. Missen in de subkam pen werd om 10 uur op het groote altaar achter Teijlingerbosch een pontificale Hoogmis opgedragen door den apostolisch internuntius Z.H.Exc. Mgr. P. Giobbe. Bij deze Heilige Mis fungeerden Mgr. Postma en Mgr. Van der Ven als troondiakens, Mgr. Verhoeven als aartsdiaken de hoofd aalmoezenier van de Polen als diaken en de hoofdaalmoezenier van Luxemburg als subdiaken. Ceremoniarius was de zeer- eerw. heer Agterof, secretaris van den Bisschop van Haarlem. Alle katholieke troepen van de Jamboree, ten getale van ongeveer 10.000 waren op het grasveld voor het altaar aanwezig. De pauselijke Internuntius werd door de deputa- taties der diverse landen met de nationale vlaggen aan den ingang van het terrein ontvangen, terwijl de troepvlaggen op het altaarter rein waren opgesteld. De plechtigheid, die een groot- schen indruk bood, werd opgeluis terd door de harmonie van de Po len, terwijl de Mis door allen ge zamenlijk werd gezongen. Daar naast lieten de Polen, de Franschen en de Nederlanders eenige religieu ze liederen hooren. De H. Mis werd bijgewoond door Minis ter mr. Goseling, door de gezanten van Frankrijk en Polen en door prof. dr. Alph. Steger. Godsdienstoefening der pro- testantsche padvinders. Op het demonstratieterrein werd voor de protestantsche padvinders om 10 uur een aandacht gehouden door prof. dr. S. Ber- kelbach van den Sprenkel, hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht. Deze dienst werd bijgewoond door den Minister van Onderwijs, prof. Slotemaker de Bruine. In subkamp 8 werd voor de protestant sche deelnemers van het Amerikaansche contingent een godsdienstoefening gehou den, welke door een eigen muziekkorps werd opgeluisterd. De Internuntius bij de Limburgers. Na de pontificale Hoogmis heeft de In ternuntius, vergezeld van Mgr. van der Venne, Mgr. Postma, Mgr. Verhoeven, de hoofdverkennersgeestelijke dr. A. Ramse- laar en de hoofdkwartiercommissaris voor katholieke verkenners mr. R. Höppener, een officieele inspectie gehouden bij het Limburgsche contingent in subkamp 8, waar den hoogen gasten het „Limburg mijn Vaderland" werd toegezongen. Mr. Höppener he>_ft vervolgens den In ternuntius toegesproken en hem.de verze kering gegeven, dat hij als vertegenwoor diger van den Paus ten allen tijde op de Limburgers kan rekenen. In zijn dankwoord heeft Mgr. Giobbe ge zegd, dat hij trots was op de Limburgsche padvinders. Voorts prees hij hun vlotheid en correctheid in hun optreden bij de in spectie en in het kamp. Hierna werden de afzonderlijke kampen bezocht, waarna bij het vertrek van den Internuntius de pauselijke hymne werd ge zongen. Minister Slotemaker inspecteert. Na beëindiging van de protestantsche godsdienstoefening heeft de Minister van Onderwijs een rondgang door de ver schillende kampen gemaakt. De minister toonde groote belangstelling voor de in richting van de subkampen en liet zich over allerlei onderdeelen inlichten. Spe ciale aandacht schonk minister Slotemaker echter aan het Indische contingent, dat nog steeds druk bezag was met het afbouwen van zijn pendoppo. Bij zijn afscheid heeft de minister zijn handteekening gezet in het logboek van het contingent. ....en wrijft goedkeurend langs zijn baard. Wij hebben na den rondgang een kort onderhoud gehad met minister Slotemaker de Bruine. De Minister zeide het prachtig te vin den, dat men hier jonge mensch en uit alle landen en van alle verhoudingen, bij el kaar heeft kunnen brengen en dat die jonge menschen zich met elkaar zoo goed verstaan. Voorts achtte de minister het heel ge lukkig, dat men zooals hij dezen ochtend had kunnen constateeren, ook aan de gees telijke zijde aandacht heeft geschonken. Wat het Indische contingent betreft, noemde de minister het bijzonder fijn ge voeld, dat men jongens van verschillende nationaliteiten en streken uit onze Oost in één kamp heeft ondergebracht, waardoor de onderlinge band wordt versterkt. DE CHIEF BEZOEKT EENIGE KAMPEN. Lord Baden Powell heeft 's middags per auto een bezoek gebracht aan de subkam pen 7 en 8, waar hij door de Amerikanen, J3elgen, Zwitsers, Nederlanders en een groot aatnal kleinere contingenten met geestdriftige yell's werd begroet. Na zijn bezoek keerde de chief naar Teylingerbosch terug. KERKDIENST IN DE OUDE ST. BAVO. 's Middags marcheerden twee duizend padvinders naar Haarlem om den dienst bij te wonen in de Sint Bavokerk op de Groote Markt. Duizenden toeschouwers wachtten hier geduldig op de komst van deze troepen, die in twèe colonnes met mu ziek van de Postharmonie voorop en ver scheidene vlaggen meedragend, precies op tijd bij de kerk aankwamen. Vele Engel- schen en Amerikanen waren hier met de Hollandsche jongens samen. De kerk kan echter veel meer menschen bevatten, zoo dat kort voor den aanvang ook publiek kon worden toegelaten. In dit oude en trotsche bouwwerk met het prachtige orgel, dat door Piet van Egmond werd bespeeld, is daarna een dienst gehouden ,ewlke in het Engelsch is geleid door dr. L. D. Terlaak Poot. De algemeene kampleider, overste A. Blussé van Oud-Alblas, en de geestelijke leider, ds. Kalkman, waren van Vogelenzang te paard gekomen; ook de legerpredikant P. Bootsma was onder het gehoor. De liturgische dienst was zeer indruk wekkend. Na gemeenschappelijken zang las een der Britsche leiders de padvinderswet, waarna een predikant uit Edinburg uit Joh. 14 voorlas. Na het gebed zong het a cappella-koor van de Kon. Liedertafel „Zang en Vrienschap", onder leiding van dirigent R. Schuurman, „Wilt heden nu treden" en na de prediking twee oude ge zangen. Deze dienst is besloten met het zingen van het Engelsche en Nederland- sche volkslied. Het plan om gezamenlijk weer terug te marcheeren is in zoo ver gewijzigd, dat slechts enkele honderden den terugtocht te voet aflegden, o.a. de Schotten. De an deren gingen per trein. Voor de eersten was op de Zandvoorter allée 'n groote ver rassing bereid. De bewoners langs deze laan wachtten de jongens n.l. op met kroe zen water, limonade en thee, een attentie, die buitengewoon in den smaak viel. HULDE AAN CHRISTUS KONING B ischop spreekt verkenners toe In drie extra treinen zijn 'n drieduizend van de katholieke verkenners na den mid dag naar Haarlem gegaan, waar Mgr. Hui- bers voor hen de plechtige Christus Koning- hulde zou leiden. Tegen het heldere groen en geel der kerkwanden waren de verkennisvlaggen als een kleurige feestversiering. Een feest, ja dat was heel deze tocht geweest naar de Bisschopsstad. De verkenners wuifden hun blijdschap tegen de voorbijgangers. De zon -wuifde in de kleurige vlaggen en nu hier in de ka thedraal verscheen de Bisschop zelf in vol ornaat en sprak de verkenners op geest driftige wijze toe, eerst in het Nederlandsch en daarna in het Fransch. Allereerst heette Mgr. de Nederlandsche padvinders hartelijk welkom in deze Ka thedraal, het Huis van God, waarin wij volgens de beginwoorden van de H. Mis van dezen dag, één van ziel en één van hart vereenigd zijn met Hem, aldus Mgr. Gü zijt Zijne vrienden. Want als Katholieke Verkenners hebt gij u ten doel gesteld niet alleen een louter lichamelijke of geeste lijke ontwikkeling, maar gij hebt de pad vinderij en de verkennerij, geplaatst op een nog hooger plan. Gij wilt al uw krachten van uw lichaam en van uw ziel gebruiken allereerst voor de eer en de rechten van God en van den godsdienst en het waar achtig geluk van uw medemenschen. Gij komt hier op deze groote jamboree als ver tegenwoordigers van alle Katholieke Ver kenners om niet alleen hulde te brengen maar u zelf toe te wijden aan onzen Heer Jezus Christus, den Schepper, den Wel doener, den Verlosser der Wereld, onzen Koning, onzen God. De wereld kent Hem niet, maar gij kent Hem en gij wilt Zijn strijders, Zijn vrienden, Zijn dierbare kin deren zijn. De hoop van de toekomst, dat zijt gij, edele jongelingen van ons Roomsche volk! Welnu, laten wij met echten ridderlijken geest op onherroepelijke wijze ons toewij den aan Koning Jezus opdat Zijn Rijk zich uitbreide over heel de wereld. Dat is het grootste goed, dat gij kunt bewerken en de hoogste liefdedaad, die gij kunt stellen voor de verbroedering der volken: er naar te streven, dat allen Jezus Christus mogen kennen en dat Hij heersche over ons aller hart. Weest daaraan gedachtig in al uwe werken, uw leven lang. Weest een voorbeeld Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NÏEUWS BUITENLAND. De strijd tusschen China en Japan. Overwinningen der Japanners op alle li nies. Hevige bombardementen. Staking der operaties? (2de blad). Successen voor Franco bij TerueL Stil stand voor Madrid. Een rechtsche regee ring? (2de blad). De Kerkstrijd in Duitschland. Weder om verschillende geestelijken gearres teerd. (2de blad). Een sensationeel bericht over een be raamde inval van Duitschland in Oosten rijk. (2de blad). Een brief van Chamberlain aan Musso lini. (2de blad). Stadinowitsj over het conflict met de Orthodox-Servische kerk in Joego-Slavië. (2de blad). BINNENLAND. Twee ernstige ongelukken in (lste blad). Kostganger pleegt aanslag op zijn hos pita te Den Haag. (3de blad). SP0BT EN WEDSTRIJDEN. ATHLETIEK: Drie nieuwe records bij de athletiekkampioenschappen le Amster dam. (3de blad). MOTORSPORT: De twee kampioen schappen der K.N.M.V. (3de blad). ZEILEN: De Holland-Week van Loos- drecht. (3e blad). PAARDENSPORT: De intern, kam pioenschappen op Duindigt. (3de blad). ZWEMMEN: Nieuw record van Geerling bij de nationale kampioenschappen te Wildervank; Rie Mastenbroek door Rie van Veen geklopt. (3de blad). Een overzicht In het kamp der Katholieke verkenners op de Wereldjamboree tijdens de Heilige Mis, welke Zondag door den Pauselijken Internuntius, Z. Exc. Mgr. Giobbe, werd opgedragen

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1