De Jamboree heden geopend! 28ste Jaargang ZATERDAG 31 JULI 193» No. 8789 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week S 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week S 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentiën 30 cent per regel TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waart» fee- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. i 5:3 V De steun De steun, die wordt uitgekeerd aan de vele werkloozen en hulpbehoevenden, be draagt in totaal een enorm bedrag. Dat is een feit. Maar een feit is ook. dat over het al gemeen zij, die dezen steun moeten op brengen door hun belasting-geld, niet mogen klagen. Over het algemeen zeggen wij: de belasting-wetgeving en be lasting-techniek zijn verre van volmaakt rechtvaardig en billijk in verhouding tot de draagkracht der belasting-betalers. Doch over het algemeen mogen degenen, die belasting-geld moeten opbrengen, dat aan anderen zal worden uitgekeerd ter on dersteuning van hun behoeftig bestaan, dankbaar zijn, als zij nog door zelf ver diend geld voor zichzelf en de hunnen kunnen zorgen; voor het noodzakelijke en óók nog wel voor een en ander daar boven! Verklaarbaar is 't, als over de hooge be lasting wordt geklaagd. Maar bij de mees ten is toch dat klagen niet redelijk ze ker niet, als zij zouden durven klagen over het feit, dat hun belasting-geld wordt ge bruikt voor den „steun". Dat zou in hooge mate onchristelijk zijn. Want die steun is als men zich op een enkel geval, dat men mischien kent, niet blindstaart over het algemeen zeer laag, feitelijk te laag. Dezer dagen is verschenen zooals reeds door ons is medegedeeld een lijvig rap port van de commissie van onderzoek, die bij besluit van B. en W. van Utrecht werd ingesteld, om de vraag te onderzoeken of er sprake is van ondervoeding in de gezin nen van ondersteunde Utrechtsche werk loozen in de periode 19351936, en welke commissie bestond uit prof. dr. J. M. Baart de la Faille (voorzitter), prof. dr. B. Sjol- lema, mej. dr. mr. M. A. Teilegen, dr. M. H. Tromp en prof. L. K. Wolff. Deze commissie constateert in dat rap port, dat het inkomen der werkloozen, in dien de huisvrouw voor haar taak bere kend is, toelaat het gezin voldoende te voe den. Dit resultaat is echter, aldus het rap port, alleen te bereiken, door alle overige uitgaven tot het uiterste te beperken en met name voor het aanschaffen van klee ding, schoeisel en dekking vrijwel geen uitgaven te doen, wat bij langeren duur der werkloosheid tot pauperisme moet lei den. M.a.w.: indien de huisvrouw voor haar taak berekend is dus in het gun stigste geval (onder èlle standen treft men, helaas, huisvrouwen aan, die niet berekend zijn voor haar taak) is de toestand in ondersteunde werklooze ge zinnen zóó, dat, als men voor voldoende voeding zorgt, alle overige uitgaven tot het uiterste moeten worden beperkt en er met name voor kleeding, schoeisel en dekking vrijwel niets meer over blijft! Zóó wordt de toestand van de onder steunden geschetst in bovengenoemd rap port waaraan autoriteiten hun naam hebben gegeven. Men mag hieruit niet zoo-maar conclu- deeren, dat dus de Overheid in haar plicht van ondersteuning der werklooze gezinnen op schuldige wyze te kort schiet. Voor de Overheid zijn de tijdsomstandighe den zeer moeilijk; en de mogelijkheden zijn voor haar zeer beperkt... Maar wèl mogen wij er van overtuigd zijn, dat onze nieuwe regeering met nieuwe energie zich zal zetten aan de oplossing van de vraag, hoe, naast uitbreiding van werk-gelegenheid de ideale oplossing! de werkloozen kunnen worden beschermd tegen het pau perisme, waarin veler hunner bij de huidi ge steun-regeling, helaas, moeten verval len. Naar verbetering van de steun-regeling móet de aandacht van de Overheid dage lijks gespannen zijn.... Duizenden padvinders bestormen koninklijke tribune Alle stammen, alle talen Polen komen uit de lucht zeilen Zij, die niet zien en toch genieten. DE GROOTE DAG VAN DE JAMBOREE, DE OPENING DOOR H.M. DE KONIN GIN, WAS HEDEN AANGEBROKEN TOT GROOTE VREUGDE VAN DE ACHT EN TWINTIG DUIZEND DEELNEMERS AAN DIT INTERNATIONALE KAMP. Allen hadden zich reeds maandenlang op dit gebeuren voorbereid en vandaag kon den zij nauwelijks hun enthousiasme be dwingen en voor duizenden kroop de och tend eigenlijk veel te langzaam, in hun ver beiden op het officieele openingsuur. De spanning in de kampen was ten top geste gen en in zenuwachtigen haast werden alle voorbereidingen getroffen, om zoo goed mogelijk in de groote arena voor Hare Ma jesteit de Koningin, den Chief Scout, de genoodigde autoriteiten en voor het talrijke publiek voor den dag te treden. De in structies van de hoofdleiding werden dan ook met de grootste stiptheid opgevolgd, want alle aanwezige padvinders van de ge- heele wereld, van groot tot klein, waren zich bewust van de eer, welke hun te beurt viel, aan deze bijzondere plechtigheid te mogen deelnemen. En het resultaat van hun optreden is, niet alleen voor hen zelf, doch ook voor de lei ding een groot succes geworden. Van de zijde van het publiek was de be langstelling voor deze openingsplechtigheid eveneens buitengewoon groot. Een tot in de puntjes uitgewerkte ver keersregeling was door de politie opge maakt, hetgeen trouwens op zich zelf van wege de geringe en smalle toegangswegen naar het jamboree-terrein reeds groote moeilijkheden opleverde. De toegangswegen naar het Jamboree terrein lieten zich op deze wijze niet moei lijk raden en in dichte drommen stroomde het publiek, nadat eerst fietsen en auto's op de daarvoor aangewezen plaatsen waren geparkeerd, de poorten van het kamp bin nen, waar allen door de kamppolitie wer den gedirigeerd naar de groote arena, waar de drie groote tribunes zich geleidelijk met de vele toeschouwers vulden. Ook de aankomst van de vele genoodig de autoriteiten vormde een welkome af wisseling en toen om een uur de opstelling op het midden-terrein van drieduizend Ne- derlandsche verkenners, die op de woest- duin kampeeren, een aanvang nam, begreep het publiek, dat de eigenlijke voorberei ding voor de plechtigheid was begonnen. Deze drieduizend jongens, aan wie een eere- taak te beurt viel bij de aankomst van de Koningin, stelden zich in V-formaat op met front naar de eeretribune. Inmiddels kon men uit de verte de aan komst gadeslaan van de duizenden andere padvinders, die zich op het achterterrein verzamelden in afwachting van het défilé. Kort voor het officieele tijdstip arriveer den de Chief Scout, Lord Baden Powell en Lady Baden Powell op de eeretribune, luide door de aanwezigen toegejuicht. Ook waren hier inmiddels aangekomen de leden van het Internationaal Bureau der Pad- vindersbeweging, de hoofdverkenner van Nederland, Staatsraad Rambonnet, en overige Nederlandsche padvindersautoritei ten. Aankomst van de Koningin. Klokslag twee uur werd de komst van Hare Majesteit aangekondigd en aller blik ken richtten zich naar den Oostelijken in gang van de Arena, waardoor kort daarop de koninklijke auto en eenige volgauto's het terrein kwamen opgereden. Tijd tot toejuichingen werd het publiek echter op dit oogen'blik niet gelaten, want onmiddellijk bij de aankomst van Hare Ma jesteit zette de muziek het Wilhelmus in en werd de koninklijke standaard op de eeretribune geheschen. Het was een indrukwekkend oogenblik toen alle aanwezigen zich eerbiedig van hun zetels verhieven en de koninklijke auto langzaam tot voor de eeretribune reed. Maar toen was ook het geduld van de aanwezigen ten einde en de laatste tonen van het Wilhelmus waren nog niet verklonken, of een uitbundige en geestdriftige toejui ching barstte los, waaraan bijna geen einde kwam, welke hulde door de Koningin minzaam buigend in ontvangst werd genomen. Dan besteeg Hare Majesteit de eere- tribune, waar de chief scout en zijn echt- genoote, alsmede eenige der voornaamste autoriteiten aan haar werden voorgesteld. Hoort, zegt het voort! En hierna kon de plechtigheid een aan- van nemen. Onmiddellijk nadat de Koningin den voor haar bestemden zetel had ingenomen, hieven de drieduizend op het middenterrein opgestelde jongens het Nederlandsche pad vinderslied „Hoort, zegt het voort" aan, welk lied getuigt van den vastberaden wil der Nederlandsche padvinders hun best te zullen doen door woord en daad den Neder- landschen naam hoog te houden en voorts het streven naar internationale verbroede ring te bevorderen. Het défilé. Nadat het applaus, dat dezen zang onder streepte was verstomd, werd het sein ge geven voor het défilé. Inmiddels was het half drie geworden, toen de kop van de stoet de eeretribune naderde, en men tot de ontdekking kwam, dat het geen bewoners van het kamp waren, die het défilé openden, doch padvindsters, die tot het kampeeren op het alleen voor verkenners bestemde Jamboree-terrein niet zijn toegelaten. Toch leven ook de-ftsisjes van het Ne derlandsche padvindersgilde ten volle met de Jamboree mee, en daarom was het een hoffelijke geste van den hoofdverkenner, dat hij de mannelijke kampbewoners aan vrouwelijke collega's de eer liet gunnen om hun défilé te openen. Kranig marcheerden onder leiding van mevrouw Van den Bosch-de Jong de ver tegenwoordigsters van de 75 afdeelingen van het Nederlandsche padvindersgilde met de afdeelingsvlaggen voorbij de tribunes, terwijl zij bij het passeeren van de eere tribune de vlaggen deden neigen. Dan volgden in alphabetische volgorde de buitenlandsche contingenten met een tusschenruimte van telkens 100 meter. Ieder contingent werd voorafgegaan door de nationale vlag van het land, gevolgd door stafleiders van het contingent, terwijl voor bij gemarcheerd werd in rijen van twaalf. Bij de eeretribune werd met de vlag den groet gebracht, terwijl ieder contingent op eigen wijze hulde bracht aan de Konin gin, in welke hulde tevens de chief scout en de hoofdverkenner waren begrepen. Het was een imposant schouwspel, dit eendrachtig optrekken van de internatio nale jeugd, enhet waren aandoenlijke oogenblikken, telkens wanneer de buiten landers uiting konden geven aan him dankbaarheid jegens de Koningin, dat zij hun de eer heeft willen aandoen dit kamp te willen openen. In bonte mengeling trokken de buitenlanders voorbij, de Pa- lestijnen met him witte hoofddoe ken, de Egyptenaren met hun hel men, de zeeverkenners met hun witte petten, de gebruinde Ooster lingen met hun fez, uiterlijk in uni form verschillend, maar één door hun padvindersbelofte. Alle groepen mochten dan ook voor hun kranige en pittige verschijning van de tri bunes een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Het défilé, dat ongeveer twee uur duur de, werd besloten met het Nederlandsche contingent, dat door een hoog oplaaiend enthousiasme duidelijk diepe aanhankelijk heid aan onze Landsvrouwe demonstreerde. Het waren onvergetelijke momenten, welke dit grootsche schouwspel bood. Maar nog was de plechtigheid niet ten einde. Onder gillend gejuich, met hun hoeden op de stokken zwaaiend, renden 28000 pad vinders naar de Koningin. Want na het défilé hadden alle 28000 pad vinders zich op het achterterrein verzameld en nadat een cordon van verkenners en voortrekkers zich voor de eeretribune had opgesteld, werd het sein gegeven voor de rally en alle deelnemers kwamen in een stormloop op de eeretribune toegerend, daarmede en met hun yell's nogmaals hul de betuigend aan Koningin, Chief Scout en hoofdverkenner. Het was een prachtig gezicht, die gol vende massa van duizenden padvinders over het terrein, tot zij door het cordon tot staan werden gebracht. Achter de massa kwamen de vlaggen, welke zoo een kleurige afscheiding van het geheel vormden. H. M. zal een toespraak houden. Aan het einde van het défilé zal Hare Majesteit de Koningin de jongens achter eenvolgens in het Nederlandsch, Fransch en Engelsöh toespreken. Vervolgens zal lord Baden Powell de jongens toespreken, waarna Hare Majesteit de Koningin onder het spelen van het Wil helmus het terrein zal verlaten. LEIDSCH i GLAS IN LOOD BEDRIJF Goed - Goedkoop en Vlug ALLEEN Hooigracht 42, Leiden, Tel. 3671 Ook levering van alle soorten Glas VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Engelsche niet-inmengingsplan schijnt te zijn mislukt. Een felle aanval van Van Ribbentrop op de Sovjet-Unie. (2de blad). De Japanners hebben Peking geheel om singeld, de gevechten hebben niet veel meer te beteekenen. (2de blad). Regeeringscrisis in Joego-Slavië? (2de blad). BINNENLAND. De Jamboree te Vogelenzang is heden middag door H. M. de Koningin geopend. (lste blad). Het porto voor brieven binnenland Is verlaagd tot 5 cent; voor briefkaarten tot 4 cent. (lste blad). Bij een bioscoopbrand te Helmond zijn de eigenaar en zijn 24-jarige -dochter om het leven gekomen; een 10-jarig logeetje liep ernstige verwondingen op en overleed he denmorgen. (4de en lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Vierdaagsche geëindigd: slechts 105 uitvallers. (4de blad). HET JAMBOREE-WATERKAMP. Openstelling voor het publiek. Het Jamboree-waterkamp, waar de zee verkenners zijn ondergebracht ,en dat ge vestigd is in de Ringvaart van de Haar lemmermeer nabij Bennebroek, zal dage lijks van half elf tot twaalf uur voor het publiek opengesteld zijn. In het water kamp waar tal van buitenlandsche jach ten met zeeverkenners zijn aangekomen, heerscht evenals in het groote Jamboree- kamp te Vogelenzang, een opgewekte stem ming. De ingang van het waterkamp is gele gen nabij de»halte Bennebroek van de blauwe tram. Een moment uit de finale van de groote demonstratie, welke de Nederlandsche padvinders bij de opening der Wereldjamboree te Vogelenzang hielden

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1