Laatste berichten TELEGRAMMEN Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN VRIJDAG 30 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Openbare vergadering te Warmond. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland hield gistermiddag on der voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer een openbare vergadering in het gemeentehuis te Warmond. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. De ingekomen stukken leverden heel weinig stof tot bespreking op. Naar aanleiding van een adres der Ka mer van Koophandel voor Groningen aan den Minister van Financiën inzake ver mindering van het percentage der Omzet belasting en het bijzonder invoerrecht, welk adres voor kennisgeving werd aan genomen, ontspon zich eenige discussie over een voorstel tot verlaging der belas tingen op de levensmiddelen, door den heer v. d. Kloot ter tafel gebracht. Dit voorstel werd door enkele leden gesteund. Anderen verzetten er zich tegen. De heer v. Zonne veld wees er o.m. op, dat men even goed afschaffing van alle belastingen kan vra gen. Gezien het verschil van inzicht over deze materie meende de voorz. het beter ten deze nog niets te doen dan de aan dacht hieraan te blijven wijden. Aldus werd besloten. Van de gemeente Katwijk is bericht in gekomen, dat de gemeente geen gelden wil beschikbaar stellen voor de omlegging van den verkeersweg om Katwijk'aan den Rijn, voor zoover deze weg buiten de gemeente ligt. In de plaats van den heer prof. dr. W. H. Keesom, die bedankt heeft als lid van de Commissie van Toezicht op het M. O., stelt de Kamer voor te benoemen het lid der Kamer, den heer J. F. X. Sanders. Waar industrieterreinen zijn- Het bureau der Kamer stelt vervolgens voor, om in overleg met de betrokken ge meenten, over te gaan tot het verspreiden onder daarvoor in aanmerking komende adressen van een opgave van in het district der Kamer beschikbare industrieterreinen en eventueel leegstaande fabrieksgebouv. Het bureau der Kamer is daartoe geko men, omdat onlangs een groote firma bij de Kamer inlichtingen heeft gevraagd naar e.v. fabrieksterreinen. Aldus besloten. Enquête overheidsdistributie. Het bureau stelt verder voor aan het Economisch Instituut voor den Middenstand te verzoeken een enquête in te stellen naar de distributiekosten van onder overheids distributie vallende goederen, indien deze, hetzy door de overheid, hetzij door den middenstand werden gedistribueerd. In dit adres wordt gezegd: Ondanks de overheidsdistributie van le vensmiddelen en andere benoodigdheden aan werkloozen en .behoeftigen in Neder land meer en meer een krachtige oppositie verwekt, blijkt de moeilijkheid zeer groot, om een eenmaal bestaande distributie weer op te heffen, terwijl bovendien het gevaar niet denkbeeldig is, dat nog weer nieuwe artikelen aan de lijst der distributiegoe deren zullen worden toegevoegd. Het wil de Kamer voorkomen, dat, nu een abnormale vernietiging van groente dit jaar niet op een groote schaal meer voorkomt, voornamelijk twee argumenten de overheidsadviseurs, die dezen vorm van goederendistributie propageeren, beïnvloe den. Het eerste argument is, dat de midden stand van deze distributie geen schade on dervindt, omdat de werkloozen en arm lastigen zonder deze distributie toch niet in staat zijn de betreffende goederen te koopen, terwijl het tweede argument is, dat de winst, welke de distribuant op de be treffende artikelen neemt of moet nemen, oorzaak is, dat de goederen geheel of voor een belangrijk deel buiten het bereik der werkloozen en armlastigen komen. Uiteraard is het tweede argument het voornaamste. Immers, ook de overheid beoogt niet gra tis of beneden haar inkoopprijs te distri- bueeren. Kunnen de betrokkenen de door de overheid vastgestelde distributieprijzen niet betalen, dan ontvangen zij, ook bij overheidsdistributie, de goederen niet. De voornaamste vraag is derhalve, of de distributie door den middenstand de goederen zoo duur maakt, dat deze daar door buiten het bereik van de werkloozen en behoeftigen vallen. Van groot belang hierbij is, dat steeds van de zijde der tuin bouworganisaties en ook door de leiders van de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale wordt beweerd, dat de distribu tiekosten van den middenstand de groen ten en andere producten onnoodig duur maken. Deze klachten waren voor den Mi nister van Landbouw en Visscherij aanlei ding, om in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op de Begrooting voor 1937 van het Landbouwcrisisfonds neer te schrijven: „het is den ondergeteekende niet ontgaan, dat de distributiekosten van ver schillende landbouwartikelen aan de con sumenten bijzonder hoog zijn". De Minis ter stelde zich daarbij derhalve, zij het op voorzichtige wijze, aan de zijde dergenen, die de klachten hadden geuit. Hij deelde dan ook mede, dat hij de bijzondere aan dacht van zijn ambtgenoot van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, onder wien de zaken van den middenstand ressorteeren, voor deze aangelegenheid gevraagd had. Het komt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland voor, dat dit punt tot op heden van middenstandszijde nog niet voldoende is onderzocht en nog niet officieel is weerlegd. Aangezien het Economisch Instituut voor den Middenstand speciaal is opgericht om feitelijk kwesties als deze te onderzoeken, zou de Kamer het zeer op prijs stellen, als dit Instituut dit researchwerk op zich zou willen nemen. De Kamer meent dit met te meer gerust heid te kunnen vragen, nu dit Instituut door de uitgave Kosten en Winsten in den Kleinhandel, zich reeds eenigszins op dit terrein bewogen heeft. De hier volgende factoren zijn voor de Kamer ten deze van het grootste gewicht. lo. Hoeveel worden de prijzen der ver schillende soorten der door de overheid ge distribueerde artikelen bij distributie in volkszaken door den middenstand ver hoogd; 2o. Welke factoren, zooals accynsen, cri sisheffingen, enz. zijn, behalve een nor male winstmarge, daarop van invloed; 3o. Hoeveel bedragen de kost enbij over heidsdistributie door de overheid gemaakt, geheel afgezien van het feit of deze kosten al dan niet worden berekend. a. door de rijksoverheid; b. door de Landbouwcrisiscentrales en eventueel andere semi-publiekrechtelyke instellingen; c. door de gemeenten. Zonder discussie besloot de Kamer tot verzending van het adres. Verlaging P. T. T.-tarieven. Verder werd voorgesteld aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken te verzoe ken over te gaan tot verlaging der tarie ven der P. T. T. De Kamer besluit tot verzending van het adres, waarin o.m. het volgende wordt ge zegd: Tot voor enkele jaren was het gewoonte, dat uit het bedrijf der P. T. T. jaarlyks een bedrag van circa 4 millioen gulden aan de Rijksschatkist werd overgeheveld; zulks ondanks het feit, dat het Rijk voor de door den staat uitgeleende gelden een zeer be hoorlijke rente ontving. Het behoeft geen betoog, dat het hoofd bestuur der P. T. T. daardoor zeer geremd werd in zijn pogingen om de tarieven te verlagen en o.a. het telefoonbedrijf tot grootere ontplooiing te brengen. Hoe on gewoon deze situatie is, moge blijken uit het feit, dat verschillende takken van ver keer jaarlijks vele millioen en uit de schat kist ontvangen, hetzij door betaling der te korten, hetzij door gratis verkeerswegen ter beschikking te stellen enz., terwijl een ver- keersbedrijf als de P. T. T. daarentegen jaarlijks vele millioenen in de Rijksschat kist moet storten. Met zeer groote bezorgdheid heeft de Kamer evenwel geconstateerd, dat, in stede dat naar wegneming van deze onjuiste si tuatie werd gestreefd, voor het jaar 1937 meer dan het dubbele bedrag van het P. T. T. bedrijf werd gevorderd. In 1937 heeft het P. T. T.-bedrijf n.L niet minder dan 8.500.000 als winst(?) aan het Rijk moe ten uitkeeren. Het verslag van den Postraad over 1936 behelst ten deze onder meer het volgende: „De ontwerp-begrooting van het P. T T.- bedryf voor 1937 noopte ons, bezwaren ken baar te maken tegen de verhooging van het aan de schatkist uit te keeren winstsaldo van ongeveer 4 millioen geld. zooals in de voorgande jaren min of meer als norm was aangenomen "tot ongeveer 8 1/2 mil lioen gld. De hoogere winstuitkeering is ge vonden door de inkomsten wat hooger, de uitgaven wat lager te stellen en de af schrijvingen te verminderen." Het schonk de Kamer voldoening even eens in dit verslag te lezen, dat ook de toenmalige Minister van Binnenlandsche Zaken van het zeer ongewenschte van dezen maatregel overtuigd bleek. De Kamer veroorlooft zich daarom met verschuldigde eerbied hierbij den wensch uit te spreken, dat uwe Excellentie het vertrouwen van den Postraad, „dat een dergelijke afwijking van de normale ge dragslijn zich zal herhalen", niet zal be schamen. In dit verband veroorlooft de Kamer zich voorts op te merken, dat zij zeer tot haar leedwezen heeft kennis genomen van het antwoord van Uwe Excellentie op het verzoek der Kamer van 24 April 1937, om het tarief voor drukwerk te verlagen. Het bovenstaande geeft de Kamer aanlei ding te verzoeken het wel daarheen te willen leiden, dat de winsten, door het be drijf behaald, meer dan voorheen gebruikt zullen worden om het bedrijf tot ontwikke ling te brengen en de gebruikers in hun onkosten tegemoet te komen. Verlaging van de porti en verlaging van de telefoontarieven is blijkens de resulta ten door het bedrijf behaald, mogelijk. Het tarief voor locale zoowel als voor onterlo- cale telefoongesprekken acht de Kamer be slist te hoog, terwijl naar de meening van de Kamer het aantal kringen kleiner ge maakt dient te worden. De winsten die in het telefoonbedrijf ge maakt worden, demonstreeren voor zich op klare wijze het billijke van het verzoek der Kamer. Deze winsten toch bedroegen per abonné per jaar, in: 1930 ƒ29.54, 1931 ƒ32,22, 1932 ƒ23.59, 1933 ƒ34.17, 1934 ƒ32.02 1935 ƒ25.44. Verder wijst de Kamer er op, dat in den loop der laatste jaren verschillende bezui nigingen in het bedrijf der P. T. T. haar be slag verkregen. De Kamers van Koophandel zijn herhaal de malen geraadpleegd t.a.v. bepaalde be zuinigingen, waaraan deze gereedelyk hare medewerking hebben verleend. Zoo werd het aantal bestellingen per dag in vele plaatsen ingekrompen, Postkanto ren tot Hulppostkantoren gedegradeerd, enz. Al deze bezuinigingen waren voor het bedrijfsleven niet zonder bezwaren. Men heeft zich echter hierbij neergelegd, om dat men daardoor een belangrijke verla ging der tarieven hoopte te verkrijgen. Wanneer nu, dank zij mede het goede be heer, het bedrijf der P. T. T., door de in gevoerde bezuinigingen grootere winsten kan boeken, lijkt het'de Kamer met de bilijkheid zeer in strijd, wanneer deze win sten gebruikt worden tot het dekken van tekorten op de Staatsbegrooting. De Kamer hoopt dan ook niet alleen, dat het uit te keeren winstsaldo weer tot het normale bedrag zal worden teruggebracht, maar ook dat de winsten nog meer dan voorheen tot tariefverlagingen zullen, wor den gebruikt. Het bureau der Kamer vraagt ten slotte machtiging van de Kamer om een onder zoek in te stellen naar de kosten van elec- trischen stroom voor industriedoeleinden in het district. Naar aanleiding hiervan was van het lid der Kamer, den heer v. d. Hoek uit Al phen aan den Rijn, die verhinderd was de vergadering bij te wonen, een schrijven in gekomen met een voorstel om hierin ook de verlichtingstarieven voor den midden stand te betrekken. De voorz. stelde voor hierop niet in te gaan, doch zegde toe ook deze kwestie niet uit het oog te verliezen. Aldus werd besloten. Na rondvraag volgde sluiting der verga dering. VEREENIGING „KONINGINNEDAG". Er wordt hard gewerkt aan de plannen voor het a.s. Koninginnefeest. Nog slechts een tijdsverloop van onge veer een maand wacht ons en Leiden maakt zich op tot het vieren van den verjaardag van H.M. de Koningin. Als steeds verzorgt bovengenoemde Vereeniging een groot ge deelte van de feestelijkheden op dien dag. Feestelijkheden, die zich de laatste jaren in stijgende belangstelling mogen verheu gen. Hierdoor aangemoedigd heeft het be stuur van „Koninginnedag" besloten het feestprogramma uit te breiden met het or- ganiseeren van een populairen feestavond in de Stadsgehoorzaal. Hoewel alle onderdeelen van het mid dag- en avondfeest nog niet geheel en al zijn geregeld kan toch in groote trekken hier iets over de feestelijkheden worden medegedeeld. In afwijking met het holden van het middagfeest op het Schuttersveld zal dit jaar, dank zij de groote medewer king van de verschillende bevoegde instan ties, het middagfeest worden gehouden op het fraai gelegen en by uitstek geschikte sportterrein aan den Zoeterwoudschesingel. Aldaar zullen, behalve eenige aantrekke lijke nummers voor groot en klein, die in het teeken der sport zullen staan, spelen worden georganiseerd voor en door de Leidsche jeugd, waartoe van nagenoeg alle openbare en bijzondere scholen in de stad de volle medewerking is verkregen. Deze, door schoolkinderen te houden spelen zul len het karakter dragen van schoolwedstrij- den, wedstrijden in behendigheid en vaar digheid tusschen een aantal uitverkorenen van iedere lagere school. Het avondfeest wordt zooals vermeld, in de Stadsgehoorzaal gehouden en het pro gramma, waaraan door verschillende Leid sche vereenigingen wordt medegewerkt, wordt zoodanig samengesteld, dat het aan trekkelijk zal zijn voor de gansche burgerij, terwijl de toegangsprijzen laag zullen zijn. Zoodra het programma in zijn geheel is samengesteld hopen wy hierop nader terug te komen. Naar wy nog vernemen hoopt het be stuur van de Vereeniging „Koninginnedag" zeer, dat een groot aantal werkgevers op den dag, waarop H.M. de Koningin verjaart, aan hun personeel des middags zooveel als mogelijk is vrijaf zal geven. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dinst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgen de personen als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, Be hangers 19, Betonvlechters 15, Betonwer kers 51, Glazenwasschers 9, Glazenmakers 1, Granietwerkers 9, Grondwerkers 87, Heiers 1, Metselaars 125, Opperlieden 87, Schilders 99, Straatmakers 6, Hulp-straat makers 12, Stucadoors, Witters 38, Timmer lieden 193, Uitvoerders 9, Voegers 16, On- gesch. Bouwarb. 6. Totaal 786. Fabrieksarbeiders: Bleekers 21, Lompen sorteerders 12, Vellenblooters 6, Steenfabr. arb. 108, Zeepfabr. arb. 4, Ongesch. Fabr. arb. 60. Totaal 211. Kantoorpersoneel 95, Reizigers, Colp. 46. Winkelbedienden 35, Etaleurs 3, Incas seerders 9, Musici 6, Onderwijzers 9, Over heidspersoneel 10, Verplegers 4. Totaal 217 Hotel-café-pers.: Huispersoneel 7, Kell- ners 33, Koks 3. Totaal 43. Houtbewerkers: Beddenmakers 4, Hout bewerkers 52, Kistenmakers 6, Kuipers 8, Lijstenmakers 4, Mandenmakers 1, Meubel stoffeerders 21, Meumelmakers 33, Politoer- ders 4, Óngesch. Arbeiders 32. Totaal 165. Kleermakers: Kleermakers 66, Kappers 5, Schoenmakers e.a. 13. Totaal 84. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 23, Land arbeiders 22, Tuinlieden 22, Warmoeziers 7, Ongesch. Landarb. 5. Totaal 79. Metaalbewerkers: Bankwerkers 92, Blik- bewerkers 20, Burgersmeden 35. Electri- ciens 57, Gasfitters 15, Gasmetermakers 2, Gereedschapmakers 2, Instrumentmakers 2, Isoleerders 4, Kettingsmeden 21, Klinkers 9, Koperslagers 4, Lab. Bedienden 3, Las- schers 7, Loodgieters 45, Machinisten 15, Metaalboorders 6, Metaaldraaiers 4, Me taalslijpers 2, Metaalzagers 1, Monteurs 20, Pianostemmers 3, Ponsers 5, Polijsters 1, Rijwielherstellers 14, Rijtuigschilders 1, Scheepstimmerlieden 5, Stokers 18, Tegen- houders 16, Verw. Monteurs 10. Voorslaan- ders 6, Voorwarmers 3, Vulcaniseurs 1, Vuurwerkers 7, Wagenmakers 8, IJzerwer- kers 38, Zandvormers 1, Ongesch. Arbeiders 43. Totaal 546. Sigarenmakers: Sigarenmakers 18, Siga- renstrippers 2. Totaal 20. Technici, Opz.: Analysten 2, Bedrijfslei ders 7, Ingenieurs 3, Technikers 5, Teeke naars, Opz. 10, Werkmeesters 13. Totaal 40. Textielarbeiders: Hekelaars 6, Katoen drukkers 23, Kluwers e.a. 12, Plaatsnijders e.a. 22, Schrobbelaars 2, Spinners 10, Spoe- yers 3, Staaldraaddraaiers 10, Sterkers 2. Strijkers 14, Wevers 125, Wolbewerkers 38, Ongesch. Textielarb. 57. Totaal 327. Transportarbeiders: Emballeurs 5, Chauf feurs 139, Exp. Knechten 19, Koetsiers 15, Loopknechten 38, Schippers 72, Magazijn- knechten 63, Spoor- en Tram pers. 17, Wa kers 6, Transportarbeiders 71, Losse Arbei ders 456. Totaal 901. Typografen: Boekbinders 32, Boekdruk kers 21, Fotografen 5, Hulp-Vakarbeiders 3, Letterzetters 26, Steendrukkers 2. To taal 89. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 78, Mo lenaars 1, Ovenisten 4, Slagers 65, Suiker werkers 23, Wijnkoopersknechten 9, Zout- zieders 2, Zuivelbereiders 2, Ongesch. Fabr. Arb. 26. Totaal 210. Vrouwen: Apothekersass. 1, Kapsters 4, ëaaisters 6, Measters 1, Winkeljuffrouwen 10, Buffetjuffrouwen 1, Linnenjuffrouwen 1, Kantoorbedienden 21, Verpleegsters 8, Bedrenfsleidsters 1, Teekenaressen 1, On derwijzeressen 5, Ass. en Huishoudsters 9, Kinderjuffrouwen 4, Dienstboden 6, Dag meisjes 21, Werksters 89, Fabrieksarbeid sters 20, A. V. O. 9. Totaal 218. Alg. Totaal3928 30 Juli 1936 4136 1 Aug. 1935 3784 Ben. 31 ged. werkloozen, 24 jeugdwerk verschaffing en 20 werkverschaffing. Afscheid bij de politie. Morgen zal de Brigadier van politie S. Verver afscheid nemen van het politie corps, dat hij met pensioen gaat verlaten. Het afscheid vindt plaats des namiddags om 2.45 uur, in de theoriezaal van het politie-bureau. LORD BADEN POWELL OP DE JAMBOREE. De chief-scout, Lord Baden Powell, is hedenmiddag, vergezeld van zijn echtge- noote, voor een kort bezoek, dat vrijwel onopgemerkt bleef, op het Jamboree-ter rein aangekomen en is na een kleine in spectie weer naar zijn verblijf in Bloemen- daal teruggekeerd. VLIEGDEMONSTRATIES OP YPENBURG. Morgenmiddag om 3 uur zullen op Ypen- burg demonstraties plaats hebben met sportvliegtigen, speciaal met de Duitsche en Poolsche toestellen welke daar momen teel vertoeven in verband met de „Avia"- tentoonstelling en de wereldjamboree. LIJK GEVONDEN Uit Ierseke wordt gemeld: Vanmorgen om elf uur heeft een visscher in de Schel de nabij St. Pieterspolder het lijk gevon den van de 37-jarige mej. S. uit Ierseke, die sedert hedenmorgen vroeg werd ver mist, KINDERLIJKJE GEVONDEN. Vanmorgen is uit de Rijnhaven te Rot terdam opgehaald het lijkje van een kind. Het stoffelijk overschot, dat nog niet is geidentificeerd, is naar de begraafplaats Crooswijk overgebracht. GESTOLEN AANDEELEN UIT HET WATER GEHAALD. Uit de eerste Katendrechtsche haven te Rotterdam is opgehaald een pakket in houdende 25 aandeelen van de N.V. Choc.- fabriek de Heer en 40 aandeelen van de N.V. Ned. Pelterij enfabriek. De vinder, die het pakket aantrof, toen hij zijn boot aan het repareeren was, heeft het gedeponeerd aan de politiepost aan den Linker Veer- dam, de aandeelen zijn afkomstig van den inbraak aan den Beukelsdijk te Rotter dam. RIJKSTUINBOUWSCHOOL BOSKOOP. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken zijn, voor het tijdvak van 1 September 1937 tot 1 September 1938, weder benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rykstuinbouwschool te Boskoop, G. Bleeker te Santpoort, W. C. van Gelde ren te Rotterdam, W. L. Olthof te Lei den en B. C. van den Steenhoven te 's Gravenhage. HET NOORDELIJK FRONT IN SPANJE BILBAO, 30 Juli (A,N.P.) Gistermor gen hebben de regeeringstroepen den ge- heelen dag aanvallen ondernomen op Castro Alen en de omliggende stellingen. Zij werden teruggeslagen en leden groote verliezen. Het cijfer van ruim 4000 doo- den wordt genoemd. Na een korte geschutsvoorbereiding heb ben de rechtschen gisteren een aanval on dernomen waarbij zij de dorpen Lora Aguolar, Barruelo en eenige andere ge huchten veroverden. Een luchtaanval der regeeringstroepen werd afgeslagen. VLOOTVERDRAG VAN 1936 IN WERKING GETREDEN LONDEN, 30 Juli (A.N.P.). De re geeringen van Engeland, Caiada, Austra lië en Nieuw Zeeland, hebben gisteren op het foreign office de ratificatie-oorkonden gedeponeerd van het Londensche vloot- verdrag van 1936. De Vereenigde Staten hebben de ratificatie-oorkonde reeds ver leden jaar gedeponeerd en Frankrijk heeft dit voor eenige weken gedaan. De bepa lingen van het verdrag treden hiermede in werking. LEIDEN. Geboren: Francisca Anna, d. v. H. Stouten en A. M. Verst^aaten Carolina Theresia ,d. v. A. M. oude Alink en J. R. Riekert Nicolaas, z. v. J. Noppen en H. A. Teunissen. Ondertrouwd: J.P. Segaar jm 28 j. en C. Megchelse jd 28 j. H. Bol jm 27 j. en M. de Ruiter jd 27 j. P. P. de Koning jm 30 j. en J. v. d. Reijden jd 33 j. O v e r 1 e d e n: P. A. Bokhorst zn 11 mnd P. Tuinhof de Moed wedn. 62 j. J. H. Broers wedn. 86 j. COMMISSIE TOT INSTANDHOUDING VAN DEN VREDE TOKIO, 30 Juli (A.N.P.). Naar het Japansche telegraafagentschap Domei uit Peking meldt is de commissie tot het in stand houden van den vrede reeds ge vormd. Zy heeft haar openingszitting he den om 2 uur des middags gehouden. In de commissie hebben veertig leden zitting. Het gemeentebestuur van Peking, de Ka mer van Koophandel, de bankiersvereeni- ging, de pers, de overige autonome organi saties en vertegenwoordigers uit leidende burgerkringen hebben elk zes gedelegeer den in de commissie. Tspang Tsjau Tsoeng zit de commissie voor. Hij wordt bijge staan door een permanente subcommissie van zes leden. Nog hier en daar gevechten in het Noorden TOKIO, 30 Juli (A.N.P.) In het Noor den van China vinden nog hier en daar gevechten plaats, met name te Toengsjau en Hoeangsjoe, waar de Japansche troepen in botsing komen met de overblijfselen van het 29ste Chineesche leger. Berichten uit Peking en Tientsin melden verder, dat de Japansche troepen hedenmorgen een deel van de havenstad Takoe hebben bezet. 9 EEN HALF MILLIOEN PADVINDERS OPGEROEPEN SJANGHAI, 30 Juli (A.N.P.) De bond van Chineesche padvinders, waarvan maar schalk Tsjang Kai Sjek president is, heeft bevel gegeven tot mobilisatie van een half millioen padvinders ouder dan 15 jaar. De padvinders, die in verschillende corpsen ingedeeld zullen worden, zullen dienst doen ter ondersteuning van de overheid in post-, telegraaf-, radio- en transportdienst bij de lucht- en gasafweermaatregelen, bij de pro paganda en bij den medischen hulpdienst, benevens bij het verleenen van steun aan de door den oorlog getroffen burgerbevol king. LEIDEN, 30 Juli. Veë. Aanvoer totaal: 425 runderen, 253 kalveren, 772 schapen, 1106 varkens 2 paarden, 15 veulens; 35 bokken of geiten en 44 zeugen. Prijzen: 35 stieren 150320, schoon gewicht 6470 cent, handel kalm; 145 kalf- en melkkoeien 170—310, handel tamelijk; 108 varekoeien e. a. 160215, handel tamelijk vlot; 137 vette koeien 190—300, schoon gewicht 6280 cent handel tamelijk vlot; fokkal- veren 1522, handel vlot; 60 vette kal veren 40110, schoon gewicht 60—98 cent, handel vlot; 193 nuchtere kalveren 815, en 526 vette schapen 2430 han del vlot; vette lammeren 1418, handel matig; 150 weideschapen 1824 handel vlot; 496 lammeren f 914, handel matig; 637 mestvarkens 2242, handel tamelijk; 425 biggen 1420, handel tamelijk; 15 veulens 70150 handel tamelijk, 35 bok ken of geiten 212, handel matig; 44 zeu gen 70100 handel tamelijk. Kaas. Aangevoerd 104 partijen waar van 78 partijen Goudsche kaas le soort 25—27.50, 2e soort 23—24 en 26 partijen Leidsche kaas le soort 2526.50 en 2de soort 2324 per 50 kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 30 Juli. Vee. Aanvoer: 62 Enterstieren 125—230, 132 Twenter- stieren 230340, 268 vette koeien 130 280 per stuk, 5274 cent per kg.; 386 melk en kalfkoeien 125270, 20 pinken 60 150, 16 vette kalveren 2260, 425 gras kalveren 2075, 253 nuchtere kalveren 712, 208 vette schapen 1737, 151 weideschapen 1528, 164 lammeren 9 15, 365 vette varkens 45160 per stuk, 52—60 cent per kg.; 40 magere varkens 2455 en 168 kleine biggen 11—19 per stuk; 24 bokken of geiten, 53 paarden. To taal aanvoer 2735 stuks Overzicht: Het aanbod bleef vrijwel stationnair. De gun stige grasgroei hield de aanvoer tegen. Zware stieren stugger, met moeite of niet geheel prijshoudend, lichte soort iets vlug ger. Vette koeien le soort stug, duur, ove rige flauw. Melk- en kalfkoeien redelijk, handel vlot, met vaste prijzen. Pinken en vette kalveren kalm, graskalveren lui, prijzen duur. Nuchtere kalveren redelijk te plaatsen en prijshoudend. Varkens vlug ger met oploopende prijzen. Wolvee door beperkt aanbod prijshoudend. Heden nam de N. V. C. 114 varkens over. 's HERTOGENBOSCH, 30 Juli. Boter. Aanvoer 19075 kg. Prijzen: hoogste 1.53, laagste 1.46 en middel prijs - 1.48 per kg. ALKMAAR, 30 Juli. Kaas. Aangevoerd 51 stapels, zijnde 126.000 kg. Fabriekskaas kleine f 21.50, boerenkaas kleine 20 en Boerenkaas commissie f 22 per 50 kg. Handel goed. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAMh 9.021 72.971/o C.34

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3