De herziening der Grondwet 28ste Jaargang VRIJDAG 30 JULI 1937 No. 8788 Ste £eid&eH£(Boii/fca/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Een eenheidstront De Engelsche Protestant Sir Henry Lunn heeft een oproep gericht tot alle Christe nen in Engeland, om een eenheidsfront te vormen tegenover het Roode Spanje. Reeds daags daarna heeft de Aartsbisschop van Westminster, Mgr. Hinsley in naam de Ka tholieke Kerk van Engeland dit plan on dersteund. „Pius XI zoo vervolgt Mgr. Hinsley „doet in zijn Encycliek „Divini Redemptoris" uitdrukkelijk een beroep op allen, die in God gelooven. Onder allen, die in de Godheid en Menschheid van Christus gelooven, moet liefde heerschen, een pogen om elkaar beter te begrijpen en wederzij lsch ook dichter bij elkaar te ko men. Dit beteekent niet alleen slechts vriendschappelijke betrekkingen, maar ook wederzijdsch ook dichter bij elkaar te ko- de beschaving, die gegrondvest is op de Christelijke waarheden. Sir Henry Hinsley wijst terecht op dezen band tusschen ons en hen. Wij willen zeer openharig zijn. In het verleden heerschte er vaak misverstand en zijn er aan weers zijden fouten gemaakt, en in de polemie ken heerschte vaak liefdeloosheid en liet men zich leiden door uitingen van vurig temperament. Dit falen en onze meenings- verschillen hebben de vijanden van den godsdienst uitgebuit. Maar het bewustzijn van een gemeenschappelijk gevaar brengt de Christenen thans in practische sympa thie tezamen. In Duitschland heeft men in katholieke kerken gebeden verricht voor de vervolgde Protestanten en in ons land hebben de Methodisten eenparig een mo tie aangenomen van deelname met het lot der Katholieken in Spanje. Ik dank hen en Sir Henry Lunn van ganscher harte al dus de Aartsbisschop. Ook buiten Engeland zullen deze gedach ten sympathie vinden! Er moet een zeker eenheidsfront be staan van allen, die Christus aanbidden als hun Verlosser. Dat eenheidsfront is eigen lijk vooral in dezen tijd vanzelf sprekend! Wij willen hierbij echter de opmerking maken, dat zulk een eenheidsfront vooral moet hebben een positieve strekking! Het moet zich richten op behoud en bescher ming en verdere doorvoering en practi- seering van de Christelijke beginselen; het mag niet allereerst zijn een anti-beweging! Wij maken deze opmerking met allen nadruk, omdat 't, naar onze zeer besliste overtuiging, Christelijke plicht is, om te trachten en te streven, de vijanden van het Christendom, zoo mogelijk, tot ons te trekken.... En, vervolgens, omdat wij open oog moeten blijven hebben voor wat in de partijen van hen, die op on-Christe- lijke of zelfs anti-Christelijke basis staan, goed is, en in dat goede een aanknoopings- punt moeten vinden voor samenwerking op bepaald terrein. Wij zijn anti, slechts omdat en inzooverre onze beginselen dat noodzakelijk maken. Deze stelregel moet ons altijd bij ons maatschappelijk werken helder voor den geest staan. ernstige scheepsramp bij baltimore Schip plotseling in vlammen gehuld Vele dooden en vermisten. EX-KONINGIN BEZOEKT EX-KEIZER Voor een kort bezoek aan den ex-keizer en zijn gemalin is vanmiddag op huize Doorn geariveerd ex-koningin Ena van Spanje. DE OPENING VAN DE LUCHTVAART TENTOONSTELLING „AVIA" In tegenwoordigheid van tal van civiele en militaire autoriteiten heeft de minister van Waterstaat, 4nr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, hedenochtend in het restaurant van het Houtrustgebouw te 'sGravenhage de luchtvaarttentoonstelling „Avia" ge opend. Onder de aanwezigen bevond zich de Duitsche gezant, graaf von Zech Burkers- roda. Het Amerikaansche s.s. „City of Bal timore" is in Chesapeake Bay, korten tijd nadat het uit Baltimore was uitge- loopen in brand gevlogen. In enkele minuten tijds stond het geheele schip in lichter laaie. Van de 150 passagiers hebben, naar niet-officieel gemeld wordt, honderd veilig de kust bereikt. Onder de over levenden bevindt zich de gezagvoer der, kapitein Charles Brooks, die men aan een wand van het schip vond han gen. Brandweerschepen en kustwachtbooten zijn ijlings naar het brandende schip ver trokken om te trachten nog zoo veel mo gelijk te redden. Het D. N. B. meldt nog, dat het schip, toebehoorende aan de Chesapeake Steam ship Company, uit Baltimore was vertrok ken naar Norfolk in Virginia. Op slechts 14 mijl afstand van Baltimore echter ontstond de zoo snel om zich heen grijpende brand. Verscheidene passagiers zijn verbrand, een groot aantal andere heeft verwondin gen van verschillenden aard bekomen. De bewoners van een naburig eiland hebben verklaard, dat zij een vreeselijke ontplof fing hebben gehoord en midscheeps vlam men hebben zien oplaaien. Slechts enkele minuten later was van het schip niets meer te zien dan een grooten bundel vlammen. In hun wanhopige pogingen om te ontkomen aan de om zich heen grij pende laaiende vlammen, klemden de passagiers zich aan de zijwanden van het schip vast, totdat de groote hitte hen tenslotte dwong zich los te laten en zich in het water te laten vallen. Een draadloos bericht van het s.s. „Ar- kansan" meldt, dat in zeer korten tijd de City of Baltimore tot aan den zeespiegel in vlammen gehuld werd. Bevestigd wordt, dat zich een ontzetten de ontploffing aan boord heeft voorgedaan. Slechts twee tot drie minuten verliepen er, volgens het verhaal van een ooggetuige, tusschen de ontploffing en het oogenblik, i waarop het geheele sohip in brand stond. IUit de quarantaine van Norfolk wordt gemeld, dat een loodsboot een veertigtal overlevenden van den ramp der City of Baltimore aan boord heeft genomen. Volgens de laatste tellingen zou het aan tal dooden niet grooter zijn dan zestien. ROOSEVELT GEEFT LAST TOT REDDINGSWERKZAAMHEDEN. Op bevel van president Roosevelt hebben zich vijf schepen van de marineschool te Annapolis naar de plaats begeve.i, waar de City of Baltimore in vlammen is opge gaan. Verscheidene overlevenden van den ramp zijn hier ter stede aangekomen, de meesten hadden verwondingen opgeloopen twee passagiers waren onderweg naar de stad overleden. Het is nog niet mogelijk zich een nauwkeurig denkbeeld te vormen van het aantal personen, dat bij den ramp omgekomen is, aangezien de mogelijkheid bestaat, dat verscheidenen zich nog aan boord bevinden van kleine bootjes die in de omgeving rondvaren. President Roo sevelt die terstond op de hoogte gesteld werd, heeft last gegeven met vliegtuigen de wateren af te zoeken naar slachtoffers, die zich op een of andere wijze drijvende hebben kunnen houden. Slechts twee dooden gevonden. Ondanks het feit, dat men den geheelen nacht is blijven zoeken, heeft men tot dus verre nog geen enkel slachtoffer van de City of Baltimore gevonden, zoodat men slechts zekerheid heeft over het omkomen van twee opvarenden. Het schip zelf wordt langzaam door het vuur verteerd en drijft af. bewaakt door een schip van de regee ring. De brand is in het ruim ontstaan op het oogenblik waarop het meerendeel der passagiers in den salon was. sneltrein parijs- st. etienne ontspoord 25 dooden en 50 gewonden Op het grondgebied der gemeente Ville- neuve St. Georges is gisteravond een ern stig spoorwegongeluk gebeurd. De snel trein Saint EtienneParijs, is kort na het vertrek uit Parijs ontspoord Tegen twee uur 's nachts waren tien doo den en vijftig gewonden geborgen. Vele van deze laatsten verkeeren in levensgevaar. Zij zijn naar het ziekenhuis van Ville Neu- ve St. Georges overgebracht. De lichtge wonden werden naar Parijs vervoerd. Het opruimingswerk is in vollen gang. De prefect van het Departement Seine et Oise heeft zich onmiddellijk na het bekend worden van de ramp naar de plaats van het ongeluk begeven. De Spoorwegmaatschappij P. L. M. deelt nader mede: Volgens te Parijs ontvangen inlichtingen zou het spoorwegongeluk bij Villeneuve St. Georges ongeveer 25 dooden en 50 gewon den hebben geëischt. De ramp geschiedde op driehonderd meter afstand van het sta tion van Villeneuve St. Georges, op 25 km. van Parijs. De trein ParijsSt. Etienne ontspoorde daar om kwart over elf. Een gezaghebbende persoonlijkheid, die zich op de plaats des onheils bevond, heeft ver klaard, dat de ramp te wijten zou zijn aan een fout in den wisselstand. De locomotief, die door den slecht gestelden wissel heen reed, liep de rails. De bagagewagen versplinterde. De postwagen, die rechts van de loco motief doorreed, liep een dertigtal me ters verder, waarbij hij een tweede klasse-wagen meetrok, welke vrijwel intact bleef. Daarachter volgde een houten derde klasse-wagon, die totaal verpletterd en in stukken geslagen werd, doordat hij als in een schroef genepen werd tusschen de twee metalen rijtuigen, waar hij tusschen in reed. De slachtoffers zouden pelgrims zijn uit Lisieux en kinderen uit vacantie- koloniën. Het opruimingswerk is druk aan den gang. Om drie uur in den nacht bevond zich nog eenige slachtoffers onder de pui- nen. Onmiddellijk nadat het ongeluk ge schied was hebben de ongedeerde reizigers en personen, die zich op het station van Villeneuve bevonden, zich aan het eerste reddingswerk gewijd Brandweerlieden uit Parijs kwamen als eerste hulptroepen aan. Onder de autoriteiten die zich naar de plaats des onheils begeven hebben, bevon den zich o. m. minister president Chau- temps, en de minister Dormoy en Queuille. DE JUISTE OORZAAK. De eerste resultaten van het onderzoek ingesteld door de controlecommissie der spoorwegmaatschappij P. L. M. veroorlo ven definitief de oorzaak van den spoor wegramp te wijten aan een ver" .eerde wis selmanoeuvre. Er was aangekondigd, dat trein 511 zou passeeren en de wissel was voor dezen trein overgehaald. Uit Parijs kwam toen het verbeterde bericht, dat trein 1017 zou komen en niet trein 511. Nu schijnt reeds vast te staan, dat enkele se conden te laat de wisselstand verbeterd werd, en dat de rails nog niet geheel hun zijwaartsche beweging voltooid hadden toen trein 1017 op den wissel aankwam. De locomotief wankelde een oogenblik en ont spoorde toen. De vraag waarvoor men ge steld is, is nu, of de wisselwachter door een verkeerde opvatting enkele oogenblik- ken te laat den wissel in werking heeft gesteld, dan wel of hij voor het wijzigen van den wisselstand niet meer den noodi- gen tijd heeft gehad. Het onderzoek is er op gericht deze kwestie uit te maken. De beide wisselwachters zijn den geheelen nacht verhoord door den rechter van in structie. Vernomen wordt, dat het aantal dooden 27 bedraagt. de wereld in VOORNAAMSTE NIEUWS vogelvlucht Er vallen maar weinig schoone dingen van dezen aardbol te vertellen. Bij het ge dreun van kanonnen en het vallen van bommen op verschillende punten van den aardbol, worden andere streken regelma tig door een of andere ramp geteisterd. Na de ramp der Flamingo, die ons land trof, heeft nu Frankrijk weer een spoorweg ramp te boeken, waarbij voorloopig 27 slachtoffers te betreuren zijn. Frankrijk en Rusland worden langzamerhand de klassieke landen der spoorwegrampen. In Amerika is een schip verbrand dat vol met vroolijke passagiers pas was uitgeva ren. Binnen enkele minuten was het ge heele schip in vlammen gehuld en velen hun aantal wordt nog slechts geschat vonden den dood in de vlammen of in de golven. Intusschen is de strijd in China op een hoogtepunt gekomen. De Japanners heb ben niet stil gezeten en hebben Tientsin gebombardeerd en wel zoo grondig, dat de stad goeddeels in puin ligt. Vanzelfspre kend heeft dit bombardement ook onder de burgerbevolking tal van slachtoffers geëischt. De Chineezen schijnen hiervan danig te zijn geschrokken, want de laatste berichten van Chineesche zijde vloeien plotseling over van vredelievendheid. In Peking zou een vredestichtende commissie zijn ingesteld en Tientsin is door de Chi neezen in allerijl verlaten. Maar de indruk is, dat China als een stoute jongen flink op z'n broek heeft gehad en nu haastig be terschap belooft. De vraag is echter of Pa Japan deze belofte als ernstig gemeend vertrouwd en aanvaarden zal. In Spanje is de toestand naar omstandig heden wel. Er wordt bericht, dat er onder de Marokkanen in Granada muiterij zou zijn uitgebroken. Generaal Quepo de Llano heeft het tegengesproken zooals het be hoort, er zal dus wel iets gebeurd zijn. Als BUITENLAND. De stad Tientsin door de Japanners ge- bombardeerd en gedeeltelijk verwoest. Vele dooden. De Chineezen trekken af. (2de blad). Muiterij onder de Marokkanen in Gra nada? (2de blad). Treinramp in Frankrijk, 27 dooden. (1ste blad). Amerikaansch schip in vlammen. Ver schillende dooden en vermisten. (1ste blad). De ramp van de Flamingo. (3de blad). BINNENLAND. De regeering over de herziening der Grondwet. (1ste blad). Nieuws van de Jamboree. (2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De derde dag der Vierdaagsche. (3de blad). De nationale stayerskampioenschappen gisteravond te Amsterdam verreden. (3de blad). alle tegenspraken waarheid zouden zijn, zouden wij leven in een schoone wereld. Overigens zijn de antwoorden op de Britsche voorstellen en de niet-inmengings- commissie binnengekomen. Er kan dus verder worden gepraat. Behalve wat ge zonken schepen en kleine aanvallen is het in Spanje voorbeeldig rustig. Antwoord der Regeering. „Dictatuur der R. K. staatspartij" is een bewering, waarop de regeering niet eens wenscht in te gaan. GEEN OPHEFFING VAN DE POLITIEKE PARTIJEN. Het volgende is ontleend aan de memo rie van antwoord op de wetsontwerpen, tot het brengen van verandering in de Grond wet: Dat het feitelijk motief voor deze herzie ning zou zijn het streven van de regeering I om van den angst van de S.D.A.P. voor een j zoogenaamde fascistische dictatuur gebruik j te maken, om voorgoed de dictatuur van de 1 regeerende partijen, in de eerste plaats van de R. K. Staatspartij, te vestigen, is een be wering, zoo los daarheen geworpen, zoo zeer ontdaan van zelfs iedere schaduw van argumentatie, dat van de regeering niet kan worden gevraagd, daarop nader in te gaan. Ons volk is wars van alles wat zweemt naar dictatuur, de laatste stembusuitslag heeft het nogmaals zonneklaar .bewezen, en de regeering vleit zich met de gedachte, dat zij hetgeen ten deze leeft in de ziel van ons volk, beter verstaat dan de leden, die de opmerking in het voorloopig verslag een plaats deden vinden. Door eenige leden is ernstig bedenking geopperd tegen het voorgestelde bedrag van de schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer. De regeering bepaalt zich tot de opmer king, dat z(j handhaving van ons staats bestel, dat de onmisbaarheid erkent van critiek en controle op bestuursdaden door middel van een in vrijheid gekozen verte genwoordiging des volks en waarin tevens aan die vertegenwoordigings een functie toekomt in de wetgevende macht, een van de hoogste waarden acht waarvoor zij op de bres zal staan. De in het ontwerp, betreffende de revo- lutionnaire volksvertegenwoordigers be lichaamde regeling steunt op de overwe ging, dat zij, die uitdrukking geven aan een streven om met onwettige middelen de be staande rechtsorde omver te werpen, van de vertegenwoordiging des volks geen deel behooren uit te maken. Geen breidel behoort aan de uiteenzetting van beginselen te worden aangelegd, mits deze grens wordt in ach+ genomen, dat de beginselen niet behooren te worden verwe zenlijkt met gewelddadige doorbreking der bestaande orde. De voorgestelde bepalingen zouden, zoo is opgemerkt, kennelijk tegen de N.S.B. ge richt zijn, getuige het feit, dat gedurende 40 jaar, dat de S.D.A.P. in het parlement optreedt en gedurende de bijna 20 jaar, dat de communistische partij daar zitting heeft, bepalingen van dezen aard niet noodig zijn geweest. Deze voorstelling van zaken is niet juist. Reeds in de vergadering van de Tweede Kamer van 3 November 1930 heeft het toen malig lid der Kamer, de heer Schokking, op een voorziening ter zake aangedrongen. Ook buiten het parlement werden stemmen in die richting gehoord, getuige het artikel van prof. mr. Paul Scholten: „De eed der leden van de Staten-Generaal" in het Alge meen Weekblad voor Christendom en Cul tuur van 18 Augustus 1933. Mr. Knottenbelt heeft als lid der Tweede Kamer in een nota, gevoegd bij het voorloopig verslag van de afdeelir.gen der Tweede Kamer betreffende het eerste hoofdstuk van de rijksbegrooting voor het diensjaar 1934 aan dit vraagstuk breede aandacht gewijd. De gedachtenwis- seling ter zake heeft geleid tot de instelling van de Commissie-Kooien en men behoeft het rapport dezer commissie slechts op te slaan, om te zien, dat aan een geheel an dere richting dan de N.S.B. is gedacht. Eenige leden hebben een ordeningsge dachte ontwikkeld, die afwijkt van die der regeering. De regeering aarzelt niet, haar ook niet in harmonie te noemen met den geest, levende in het Nederlandsche volk. Naar het oor deel van de regeering zullen de leden, hier aan het woord, indien zij den stembusuit slag van 26 Mei j.l. hebben verstaan, ten deze niet in twijfel verkeeren. De regeering zou niet gaarne de poli tieke partijen opgeheven zien; onze volksgemeenschap zou daardoor armer worden. Niet allen kunnen over prin- cipieele vraagstukken van staatsbeleid gelijk denken. Het is beter, dit ver schillend inzicht uit te wisselen, in een geest van elkaar wederkeerig willen begrijpen en waardeeren, dan alle staatkundig en sociaal denken te wrin gen in een keurslijf. Van de vele leden, die zich met de ge deeltelijke opheffing van de immuniteit zeer wel konden vereenigen, verklaarde een deel verder te willen gaan en de immuniteit, feitelijk een verouderd begrip, geheel te willen afschaffen. De regeering acht een algeheele opheffing der immuniteit niet noo dig; zij is van oordeel, dat de opheffing, waarvan vooral een groote preventieve wer king mag worden verwacht, in het ontwerp terecht is beperkt tot die delicten, waarvan de, wellicht ernstige, consequenties niet meer zijn te achterhalen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1