SI NIEUWS Dc Vierdaagsche STADS WOENSDAG 28 JULI 1937 DE LEIDSCÏIE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 WEINIG VERANDERING. DE BILT SEINT: Meest zwakke tot Westelijke of Noorde lijke wind. betrokken tot half of zwaar be wolkt, weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 764.6 te Thorshavn en Stornoway. Laagste barometerst.: 751.9 te Memell. De depressie in de Oostzee staten blijft het weer in het waarnemingsgebied beheer- schen. Een strookvormig gebied van hooge- luchtdruk met maxima boven de Noorsche Zee, tusschen IJsland en Schotland en voor den ingang van het kanaal, blijft de schei ding vormen tusschen de Oostzee-depres- sie en die welke gisteren op den Oceaan ver in het Westen gemeld werd. In het Zui den blijft het weer mooi en windstil, doch is de barometer regelmatige dalende. Rond om de Oostzee-depressie blijft het weer tot op grooten afstand betrokken tot zwaar be wolkt met hier en daar lichte regen. In En geland is het weer mooi het en windstil, doch betrekkelijk koel. In de Alpen is het v/eer bewolkt doch met hooge tempera turen. Het Juiigfraujoch meldt temperatuur boven het vriespunt en een weinig hooge bewolking. Het is te verwachten dat het weer het sombere karakter zal behouden, echter zonder regen van beteekenis. LUCHTTEMPERATUUR 17.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensnamidag 9.27 uur tot Donderdagmorgen 4.44 uur. WATERTEMPERATUUR. De Zijl 18 gr. C. Poelmeer 18.5 gr. CL DE WERELD IN VOGELVLUCHT Als we vechten, worden we ingepalmd. Als we niet vechten worden we ook inge palmd. Aldus redeneeren de Chineezen, wanneer ze met twee schele oogen naar Japan kij ken. Tot nog toe hadden de Chineezen zich lijdzaam laten inpalmen. Zonder veel ver zet te toonen, lieten zij het heele broeder volk steeds dieper China binnen-dringen Maar ook de Chineezen hebben geen onbe grensd geduld en geen onbegrensde lijd zaamheid. De Japansche aanmatiging nam zulke brutale vormen aan, dat het thans tot een uitbarsting van de lang-verkropte Chineesche haat is gekomen. De Chineezen zijn ervan overtuigd, dat zü Noord-China verliezen zullen of zij veehten of niet vechten. Maar de Japan ners zijn de eer van China te na gekomen. Hoewel te Nanking iedereen zich er re kenschap van geeft, dat China niet is voor bereid op een oorlog, heeft men de toege worpen handschoen opgeraapt. Het lot van Noord-China wordt thans onder de muren van de vroegere keizerlijke hoofdstad Pe king beslist. Japan heeft nog een laatste waarschu wing gezonden en de onmiddellijke terug trekking geëischt van de Chineesche troe pen der 37ste divisie. Tot de bevolking van Noord-China heeft Japan een proclamatie gericht, dat zijn ingrijpen geen ander doel had dan „de vrede in Azië en de gemeen schappelijke voorspoed van Japan in China". Als de Chineezen deze vredes-boodschap maar niet misverstaan.... Al heeft de Servisch-Orthodoxe kerk het ministerie te Belgrado in de ban gestapt toch is de regeering blijkbaar niet van zins voor het dreigement op den loop te gaan. Het heeft laten afkondigen, dat de excom municatie in strijd was met de Grondwet en bovendien laten doorschemeren, dat als de Orthodoxe geestelijkheid zoo hoog van de toren blaast de regeering niet be reid is mede te werken aan de verkiezing van een nieuwen patriarch. Veelzeggend is het ook, dat de Prins-Regent de hoofdstad heeft verlaten en dus niet bij de begrafe nis van den patriarch zal tegenwoordig zijn. Een demonsratieve afwezigheid? Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 mater kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg 'niet 32, maar 64 meterl V Uit den goeden ouden lijd! Er wordt in de pers aan herinnerd, dat 50 jaar geleden het vermaarde arbeids- enquete-verslag uitkwam, hetwelk zulke schandelijke toestanden op arbeidsgebied onthulde. De socialistische pers geeft naar aanlei ding hiervan een artikel, waaraan wy het volgende ontleen en: „Op 27 Juli 1887 werd het verslag vastge steld van de parlementaire enquête naar de werking van het kinderwet je-Van Houten en naar den toestand in fabrieken en werk plaatsen „met het oog op de veiligheid, ge zondheid en het welzijn der werklieden". Deze enquête is een belangrijk feit geweest in de geschiedenis der sociale wetgeving van ons land. In 1874 was op initiatief van het liberale Kamerlid mr S. van Houten een wet tot stand gekomen, die den fabrieksarbeid van kinderen beneden twaalf jaar verbood. In dien tyd werkten zes- tot twaalfjarige kin deren tot achttien uur per etmaal in de Leidsche dekenfabrieken en vijftien tot zeventien uur in de Hilversumsche tapijt industrie. Te Maastricht verlieten de kin deren op hun achtste jaar de school voor de fabriek; zij werkten in glasblazerijen en ketelmakerijen in dag- en nachtploeg. De kindersterfte tusschen zeven en twaalf jaar bleek te Maastricht bij arbeiders drie tot vier maal zoo groot als bij burgers. Het kinderwetje-Van Houten nu was het eerste stukje sociale wetgeving in ons land. Dit wetje, hoe bescheiden ook, werd toch nog veelvuldig ontdoken. Gruwelijk bleef de exploitatie van mannen, vrouwen en kin deren in het bedrijfsleven. Op 13 Augustus 1886 stelde mr. Goeman Borgesius de liberalen toonden in die dagen sociaal gevoel! in de Tweede Kamer voor, bovengenoemde enquête te te houden. Het voorstel werd met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen en de Kamer benoemde een commissie van enquête van negen leden. In „De Dageraad der Volksbevrijding" geeft Vliegen aan grijpende citaten uit de enquête-verslagen. De inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Noord-Holland bleek nog nooit een fabriek bezocht en nog nooit van eenigen misstand in fabrieken of werk plaatsen gehoord te hebben. En dit toezicht was in die dagen het eenige van overheids wege! Een Amsterdamsch letterzetter ver klaarde, dat bij een drukkerij in de hoofd stad dikwijls jongens van twaalf, veertien en zestien jaar, als zij van 's morgens zeven tot 's avonds zes uur gewerkt hadden, om acht uur terugkwamen om 's nachts door te werken tot 's morgens zeven uur. Twee uren later begon dan weer de gewone dagarbeid! Zij leefden op een meegebrachte boterham en kregen er van den patroon duinwater bij! Een gewezen chef van een kaarsen fabriek getuigde, dat meisjes dikwijls werkten van zeven uur 's morgens tot na elven 's avonds. Zij gingen niet weg om te eten. Een verhoor, dat de grootste sensatie in het land maakte, was dat van den heer P. A. H. Regout, den chef der firma P. Regout Co. te Maastricht, destijds de grootste fa briek van ons land. De stokers in zijn glas fabriek bleken nooit een dag vrij te heb ben ook 's Zondags niet zijn andere arbeiders hadden vier dagen in het geheele jaar vrij. Een Tilburgsch fabrikant verklaarde voor de commissie, dat jongens in zijn onderne ming 's winters twaalf tot dertien en 's zo mers dertien tot veertien uur per dag werk ten. De enquête gaf den stoot tot de Arbeids wet van 1889. die voor jeugdige personen tusschen twaalf en zestien jaar en voor vrouwen een dagelijkschen arbeidstijd van elf uur invoerde". 't Was in dien goeden ouden tijd toch ook niet alles! En er is toen zooveel ergernis gegeven door katholieke industrieelen, die zich lieten leiden door beginselen, welke in strijd waren met de erkenning van en den eer bied voor het recht op een menschwaardig bestaan, hetwelk de katholieke beginselen in niet mindere mate opeischen voor den ar beider dan voor den werkgever! Ja er is toen zooveel ergernis gege ven!.... Katholieke industrieelen, met klinkende namen, stonden bij het invoeren van ver beteringen in hun fabrieken ver achter bij anderen, liberale collega's. Wy willen hopen, dat zij teneenenmale verblind zyn geweest voor wat hun katholiek-zijn hun als plicht voorschreef;dat zij niet heb ben ingezien, hoe zij indirect het ongeloof hebben gepropageerd by duizenden zwak ken en onnadenkenden. SPORT ZWEMMEN NIEUW RECORD PIET STAM. Aneta meldt .uit Batavia: De zwemmer Piet Staan verbeterde zijn Nederlandsch record over 500 meter borstcrawl met 11.3 seconden tot 6 min. 27.5 sec. Het oude record van 6 min. 38.8 sec. is erkend en werd gevestigd op 20 October 1935 in Bandoeng. SCHAKEN DE VIERLANDENWEDSTRIJD. GARMISCH PARTKNKIRCHEN, 28 Juli. De afgebroken partij tusschen Saemisch en Aljechin is door Aljechin gewonnen. DE EERSTE DAG EEN SUCCES. NIJMEGEN, 27 Juli. In den vroegen och tend lag er dichte nevel over stad en om geving. Maar de hemel was lichtend en kapitein Soholte, die de controle uitoefen de, op de militaire deelnemende groepen, keek om vier uur met kennersblik naar bo ven en zeide: „het wordt goed marsch- weer". De militaire deskundige had gelijk, het werd een gr 2de dag voor de 4293 deelne mers, die vanaf vijf uur op marsch gingen. In totaal bleken er voor de marschen 4511 burgers en militairen ingeschreven te zijn. Door versohillende omstandigheden waren er 210 verhinderd aan de marschen deel te nemen, zoodat er Dinsdagochtend 4301 deelnemers aan den start zouden kun nen verschijnen. Acht bleven er nog thuis, zoodat er 4293 den eersten wandeldag in gingen met goeden moed en met gezonde beenen. De marschroute was niet van de gemakkelijkste en ging over het geacci denteerde terrein van Berg en Dal, Groes- beek, over den St. Maartensberg naar de Piasmolen, een heerlijk stukje natuur, dat nochtans de moeilijkheden bood van en kele smalle, mulle wegen op den heuvel rand. Allen kwamen echter in den besten welstand aan den z.g. Molenhoek tusschen Malden en Mook aan. Hier werden zij be groet door het N.B.L.O.-bestuur, dat als hooge gasten in zijn midden had generaal Sillevis, commandant van de elfde divisie, kolonel J. von Selm, inspectur der Kon. Marechaussee, en generaal jhr. Altlng von Geusau. Het was een enthousiaste ont vangst, welke de talrijke belangstellenden ook hier den wandelaars bereidden. Van den Molenhoek naar den Roode Kruisdienst, die hier de ziekenhalte had en vrywel op nonactief bleef, was opgesteld, ging het in vlot tempo over Overasselt en St. Anna naar Nijmegen, waar langs den weg de traditioneele groote belangstelling getoond werd. Nu is de eerste dag nooit een van de meest enthousiaste. Het is precies of de menigte het eens wil aanzien, hoe de wandelaars het er zullen afbrengen. De tippelaars, nog wat onwen nig, en niet zeker van hun zaak, houden zich nog wat in, zoodat het wederzijdsche contact no-g niet tot dat enthousiasme leidt, dat een der kenmerken is van de vierdaag sche. Men mag over den eersten dag tevreden zyn. Het weder werd in den namiddag zelfs prachtig, het zonnetje, even omzweefd door lichte wolken, brandde niet, maar gaf juist aan het landschap dien gezelligen zomer- schen toon, welke de natuurliefhebber op gewekt stemt. De buitenlanders hebben zich goed aangepast, vooral de Denen en de Oostenrijkers en Zwitsers, die meer in dividueel ingesteld waren, wijl hun groepje zoo klein was, hebben een uitstekenden in druk gemaakt. De Franschen toonden meer stijl dan vo rig jaar en de Engelschen marcheerden correct als altijd. Naar wij vernamen heeft de eerste dag ook weinig uitvallers geëischt. Volgens de officieele opgave bedroeg het aantal uit vallers in totaal zestien, waaronder zes da mes. Morgen zullen dus 4277 wandelaars met goeden moed aan den tweeden dag be ginnen. Op recruten, uur der revaille..,. (Speciale correspondentie). NIJMEGEN, 27 Juli. Het was ongeveer vier uur en nog donker, toen het voor alle 'oud-militairen het be kende „rijzen" klonk. In een oogenblik was het heele kamp ontwaakt en was het 'n her rie van belang. Een zenuwachtig heen en weer geloop der nieuwelingen en het rustig klaarmaken en lachen der oud-gedienden waren sterke contrasten. Nadat men zich gekleed en gewasschen had begaf ieder zich naar tent 7 (wel de belangrijkste van alle tenten n.l. de eet- tent). Er werd een stevig ontbijt genuttigd be staande uit: wittebrood met boter, kaas, ham en gekookte eieren. Toen ieder zich behoorlijk had te goed gedaan en zijn brood had klaargemaakt voor onderweg, werd aan het startbureau de startkaart afgehaald. Wat een drukte en een gedrang. Men stond te trappelen van ongeduld. Zoo kon dan na eenig oponthoud de Leidsche Po litie Sportvereeniging te 5.10 uur de reis aanvaarden. Het was een frissche, maar bemoedigende morgen; „het wordt goed weer" sprak de kapitein, en werkelijk hij heeft het gera den ook: het is een schitterende dag ge worden. Het terrein is zeer heuvelachtig. Goud gele graanvelden, afgewisseld door bosch en heide, was voor ons Leidenaars, die niets anders gewoon zijn dan vlakke weilanden, waarop wel is waar het mooie Hollandsche vee graast, waarlijk een openbaring. De tocht ging over Berg en Dal, de Heilige Landstichting, Groesbeek enz. Hoewel zeer vroeg in den morgen, ston den reeds honderden toeschouwers de ver- trekkenden gade te slaan. Geheel Nijmegen leeft die dagen met de Vierdaagsche tippelaars mee. De bekende „Holleweg" onder Groesbeek, een arm dorp, leverde geen bezwaren op, daar de zandgrond nog vochtig was door den zwaren regenval van de vorige week en er dus geen hooge stofwolken oplaaiden, zooals we dat de laatste jaren nogal eens gewoon waren. Prachtig was ook de dicht beboschte St. Maartensberg met op het eind den beken den waterval, waar menig wandelaar zijn dorst leschte. Bij de Piasmolen kregen we de tweede controle. Intusschen waren de 50-ers erbij gekomen en liepen nu de burgers tusschen de ge- uniformeerden. Onderweg passeerden we een Friesch boertje, die op zwartgelakte klompen zijn 55 K.M. was begonnen. Toen we 30 K.M. geloopen hadden, genoten we onze eerste rust. Dit was juist voorbij Mook. We namen onzen intrek in een klein café. Alhier schoot onze vriend Piet even uit zijn slof, toen hij bemerkte, dat zijn glaasje melk, waarnaar hij reeds lang had verlangd, in het keelgat van Bram verdween. Tijdens onze rust kregen we contact met de leden der. L.W.S.V, en eenige indivi- dueele loopers uit Leiden en Omstreken. Allen waren in pracht conditie. Na ongeveer 40 minuten aldaar te heb ben verpoosd en den inwendigen mensch te hebben versterkt, vervolgden we onzen weg. Onder de gemeente Heumen passeerden wij het detachement intendance-troepen uit Leiden, die als regiments schoenmakers zich niet bij hun leest hadden gehouden, maar er flink op los stapten. Nog steeds hebben we geen contact kun nen krijgen met de vrouwelijke leden van de R. K. Gymnastiekvereeniging „Klimop" uit Leiden, die eveneens hadden ingeschre ven. We liepen nu weer in de richting naar Nijmegen, daar we het dieptepunt van onze marsch reeds lang door waren. Eindelijk kwamen we op den voor wan delaars zoo beruchten Teersdijk. Nu de zon zich echter den geheelen dag heeft schuil gehouden achter een lichtbewolkte lucht, leverde deze weg ook geen bezwaren op. Voorbij de groote brug over het Maas- Waalkanaal namen we nog een kleine rust van pl.m. 15 minuten, waarna we Nijmegen bij St. Anna binnenkwamen. Wat een toeschouwers! Overal de trot toirs stampvol. De Nijmeegsdhe Politie ver richtte keurig werk, door het laatste ge deelte van den nog af te leggen weg vrij van alle rijverkeer te houden. Zelfs de ver- zorgers(sters), die per rijwiel hun groep volgden, moesten langs een anderen weg naar de kazerne. Op het kazerne-terrein stond een haag van wandelaars, die reeds hun traject erop haidden zitten en die ons met een daverend applaus verrasten. LEIDSCHE PROCESSIE NAAR ST. JEROEN TE NOORDWIJK. Volgende week Donderdag 5 Aug. zal deze processie voor de vijftiende keer worden gehouden. Dat is een kroonjaar! Daarenboven staat dit jaar zeer bijzonder in het teeken van hulde en vereering voor onze nationale heiligen. St. Jeroen is in Leiden er. omgeving, waar hij heeft gewerkt en is gemarteld, onze heilige bij uitstek. Moge St. Jeroen zich bij deze ju- biléprocessie in een groote deelname der zijnen kunnen verheugen! Door een verzuim buiten schuld van het bestuur werden de biljetten niet tij dig genoeg bij de Leidsche kerken rond gebracht, om nog vóór 1.1. Zondag ip de portalen te kunnen worden opgehangen: voor de leden van den R. K. Vrouwenbond volgen nog bijzondere mededeelingen. Kap. DORBECK, Dir. R.-K. POLITIEBOND. Neemt afscheid van zijn voorzitter. In een hedenmorgen gehouden ledenver gadering is afscheid genomen van den heer S. Verver, voorzitter der afdeeling, die op 1 Augustus den politiedienst met pensioen gaat verlaten. De geestelijke adviseur der afd., kape laan Dorbeck, hield een korte toespraak tot den scheidenden voorzitter, die als oprich ter van den Kath. Bond 20 jaar bestuurs lid is geweest, waarvan 15 jaar voorzitter. Ook vooral voor wat hy in den beginne van de oprichting heeft doorstaan is de afd. hem dank en hulde verschuldigd. Van daag, aldus den geest adv,, gaat er heel wat in u om, omdat er een periode in uw leven wordt afgesloten. Dat gij bond en afd. zijt getrouw gebleven verdient de dank der afd., en daarom bieden wij u deze lamp aan. Zooals u het licht hebt laten schijnen over de afd., moge deze lamp straks het licht doen schijnen over uw grijze hoofd (dat nog niet grijs is). Hierna sprak de mede-oprichter en be stuurslid, de heer van Schaik, hartelijke woorden van dank tot den scheidenden voorzitter voor hetgeen hij voor den bond en vooral voor de retraite gedaan heeft. Ook de andere leden brachten dank. De heer Verver bedankte allen voor de tot hem gesproken woorden en voor het hem aangeboden cadeau. Met een hartelij- ken handdruk, vergezeld van de beste wen. schen, werd hierna afscheid genomen. GRAALTURNCLUB „ACTIEF". De kleuterafdeeling heeft onder leiding van haar leeraar, den heer A. Duindam, in de aula van de R.K. H.B.S. een open. bare les gegeven voor alle ouders. De zaal was goed bezet. Onder de aanwe zigen merkten we op mejuffrouw R. Don ders, secretaresse van den Sportraad. Na het openingswoord van mej. B. van Noort kregen we verschillende oefeningen van de kleuters volgens de nieuwste methode te zien. Deze wijkt hierin af van de oude, dat de bewegingen niet stijf en stram zijn, maar vlot en leuk. Bij de oefeningen in het voortbewegen is het b.v. niet noo- dig, dat de kinderen precies achter elkaar loopen, ze mogen nu vrij door de zaal gaan. En ondanks het vrij zijn onder de voortbewegingsoefeningen en bij het ha len der spelbenoodigdheden, waarbij zelfs AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Juli tot en met Zondag 1 Aug. waar genomen door de apotheken P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807; E. B. Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Precies om 2.15 uur leverden wij allen (L.P.V.-ers) onze startkaart in na een vlot verloopen tocht. Nu eerst in de cantine een flesch melk naar binnen gewerkt, daarna een heerlijk koud bad genomen en wij waren weer het ventje. Ruim een half uur later zagen we eeni ge leden van de L.W.S-.V. Voorzoover he kend zijn er geen Leidsche uitvallers. Nog steeds blijkt, dat er veel te weinig getraind wordt, daar de Roode Kruissolda- ten handenvol werk hadden met het ver binden en behandelen van stuk geloopen voeten. In de eetzaal deed ieder behoorlijk zijn best en werd er vlot bediend: Soep vooraf, verder vleesch, aardappelen met andijvie. Daar zagen we plotseling onzen vriend, ambtenaar van het M. H., nu echiter zon der pijp in den mond. Deze maakte het eveneens best. Velen bleven op hun stroozak liggen en komen er niet eerder af dan morgen vroeg. In de stad heerschte een prettige drukte. Op het Mariënburgplein werd een film voorstelling gegeven en hier en daar een concert, dat druk bezocht werd. Hedenavond werd het heusdh geen 2 uur voor de nachtrust in het kamp was inge treden. Om 10 uur was het reeds stil, een enkele late thuiskomer zocht zonder veel lawaai zijn stroozak op Ieder was er van overtuigd, dat hem morgen een zware dag wachtte: de tocht door de Betuwe, voor ons een traject van pl.m, 60 K.M. Z. K. H. Prins Bernhard zal morgen van zijn belangstelling doen blijken door te Wychen de wandelaars gade te slaan en naar wij vernemen, zal hij eveneerts de ka zerne en het kampterrein bezoeken. de kleinsten helpen, heerscht er een vol maakte orde. Want naast de zelfwerk zaamheid van de kleuters is de orde de voornaamste vereischte bij deze methode. Het applaus van de ouders na deze de monstratie bewees, hoe ook zij waren in genomen met dit soort oefeningen, die den meisjes meer ligt. lederen Vrijdagavond van 56 uur wordt aan de kleuters in deze methode gym. gegeven in de Heerensingelschool en Zaterdagsmiddags van 3.154.15 uur in de zaal van de Ursulasteeg. De aspirantenafdeelingen I en en de Damesafdeelingen I en II hebben haar onderlinge wedstrijden gespeeld, met veel animo en echte sportgeest werd er geturnd. De eerste week waren er onderlinge wedstrijden in iedere club afzonderlijk. Er werd gewerkt in twee graden aan rin gen en brug en ook werd een vrije oefe ning uitgevoerd. De week daarop kwamen de aspiran tenafdeelingen in 2 graden tegen elkaar uit, en bleek de 1ste afdeeling de sterkste te zijn in de beide graden. Ook de damesafdeelingen hebben te gen elkaar gewerkt en hier bleek de 2e afdeeling in de beide graden de sterkste te zijn. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving: 6867. Sleep boot Maatschappij „IJmuiden" N.V. in li quidatie. Sassenheim, Huis ter Leede. Af komstig uit Haarlem. Plantsoen-Concert. Het Plantsoen-concert, dat gisteren in ons blad is aangekondigd, zal niet worden ge geven op 28 Juli, maar op Donderdag 29 Juli. Voor het examen akte M. O. handelster minologie en handelscorrespondentie in vreemde talen slaagde te Den Haag voor Duitsch de heer W. J. Koning, alhier. Voor het M.U.L.Q.-diploma A is te Den Haag geslaagd G. A. Brons, alhier. Bij de overigangs-examens aan de R.K. Vakschool voor Meisjes werd Zaterdag me degedeeld, dat de jongedame G. van Kem pen voorwaardelijk werd bevorderd van Middagvoorbereidende Cursus I tot Middag- voorbereidende Cursus II. Dit is niet juist. De jongedame is wel bevorderd, doch on voorwaardelijk. De heer G. A. Smit, pastoor der Oud- Katholieke Gemeente alhier, is als zooda nig benoemd te Amersfoort. Begin October zal hij onze stad verlaten om zich in zijn nieuwe standplaats te vestigen. Verschenen is de reeds eenigen» tijd ge leden aangekondigde ledenlijst van de afd. Leiden der Hanze. Deze ledenlijst stelt het publiek in staat voor iedere branche een georganiseerd mid denstander te vinden, waar men kan koo- pen of laten werken.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2