DINSDAG 27 JULI 1937 nF. LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER IETS WARMER. DE BILT SEINT: Matige tot zwakke Westelijke tot Noord- Westelijke wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen regen, aan vankelijk weinig verandering in tempera tuur, later warmer. Hoogste barometerst.: 765.8 te Scilly. Laagste barometerst.: 750.7 te Wisby. Het minimum in het Noord-Oosten dat thans tot het Oostelijk Oostzeegebied gena derd is, blijft met het gebied van hooge- luchtdruk in het Westen het weer beheer- schen. De luchtdrukverdeeling geeft aan leiding tot een koele Westelijke tot Noord- Westelijke strooming over de Britsche Ei landen, de Noordzee en het Kanaal naar Centraal-Europa. Een bijna ononderbro ken wolkendek breidt zich over geheel West-Europa en de aangrenzende zeeën uit, waaruit langs de Duitsche Oostzee kust en in de Baltische Staten regen valt. Het ge bied van hoogluchtdruk in het Westen ver toont twee kernen, de eene ten Westen van Schotland, de andere over de ingang van het Kanaal en West-Frankrijk. In Frankrijk heerscht dientengevolge mooi, windstil weer met koele ochtendtempera- turen. Ook in Zwitserland en het Weste lijk Alpengebied is het weer mooi. Langs de Noorsche kust is de lucht egaal betrok ken, doch het weer niet slecht. De diepe de pressie op den Oceaan, die gisteren bij de Azoren aanwezig was heeft thans een mi nimum onder 745 m.m. op 48 graden Noor derbreedte en 23 graden Westerlengte en begint haar invloed bij de Zuid-Westpunt van Ierland te doen gevoelen. Bij IJsland verandert de toestand weinig. In onze om geving zal het weer aanvankelijk niet van karakter veranderen en wellicht morgen, later op den dag, iets warmer worden. LUCHTTEMPERATUUR. 17.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 9.28 uur tot Woensdagmoren 4.43 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 23 Juil voorm. 6.31 en nam. 7.03 uur. WATERTEMPERATUUR. De Zyl 17 gr. C. Poelmeer 18 gr. C. UIT DE OMGEVING NOORD WIJK. Personalia. Voor het examen Nuttige Handwerken is geslaagd mej. W. H. C. Wille. NOOTDORP. Personalia. Voor het examen Nuttige Handwerken is geslaagd mej. C. Koppers. NIEUWVEEN. Uitbreiding St. Ursula-gesticht. Na mens het bestuur van de St. Josephstich- ting te Bergen (N.-H.) is heden aanbesteed het bouwen van een paviljoen met bijko mende werkzaamheden te Nieuwveen. Laagste inschrijver: D. Deerenburg, te A1- phen aan den Rijn, voor 55.340. OEGSTGEEST. Commandant van de Burgerwacht neemt ontslag. Naar wij vernemen heeft de comman dant van de Vrijw. Burgerwacht alhier, de heer K. J. C. Beekman, wegens vertrek uit de gemeente ontslag gevraagd. SASSENHEEVI. Personalia. Voor het examen Hoofd akte is geslaagd de heer H. J. Voorn. WASSENAAR. „GROOT HAESEBROEK" WORDT EEN PUBLIEK PARK Deels beschikbaar voor villabouw. Het fraaie Wassenaarsche landgoed ..Groot Haesebroek", dat dezer dagen uit het bezït van de familie KröllerMüller is overgegaan in hémden van den directeur van de N.V. Spoorhout, den heer D. Wolf Jzn., zal een bestemming krijgen, die Was- SPORT Dc Vierdaagsche We gaan de wijde wereld in Loopen op lijn twee. (Speciale correspondentie). NIJMEGEN, 26 Juli. Zooals in 1574 Leiden werd ontzet, zoo namen vandaag de wandelaars, gekomen uit alle deelen van het land en ver buiten onze grenzen, de stad Nijmegen in. Aan het station te Nijmegen heerschte vanmorgen een groote bedrijvigheid, trei nen voerden van heinde en ver de wande laars aan; militaire corpsen en burgerver- eenigingen begaven zich meestal voorzien van tamboers en hoornblazers, in de rich ting Prins Hendrikkazeme. In de stad eveneens een groote drukte en overal hingen de vlaggen uit, zoodat Nijmegen niet voor Leiden op 3 October behoeft onder te doen. Te omstreeks 3 uur in den namiddag kwamen de detachementen mariniers en matrozen, voorafgegaan door de Koninklijke Marinekapel uit den Helder en omstuwd door een compacte menschenmassa, hun glorieuzen intocht te Nijmegen doen. Om half vijf Vlaggenparade op het Mo- lenveld. Alle vertegenwoordigers van corp sen en vereenigingen, voorzien van hun vaandels hadden zich om de groote vlag genmasten geschaard. Aldoor werden ach tereenvolgens omhoog geheschen, terwijl de Kapel het betrokken volkslied speelde: de Noorsche-, Duitsche- Engelsche-, Fran- sche-, Oostenrijksche-, Zwitsersche-, de Oranje- en Nederlandsche vlag, terwijl als slot de Vierdaagsche vlag, onder het spelen van het Vierdaagsche lied, hetwelk door ieder werd medegezongen, aan den laatsten mast werd geheschen. Op het kazerneterrein troffen we tal van kennissen van vorige jarèn aan. Natuurlijk ontbrak niet op het appèl de Rotterdamsche Marketenster die voor de 13e maal had ingeschreven. Ook zagen we er een groepje veteranen, vijf man, die naar schatting een gezamenlijken leeftijd hadden van 340 jaar. Indruk maakten o.a. de Koloniale re serve, met hun groote bruine hoeden op en die in stram militaire houding met gepre senteerd geweer bij de vlaggenparade aan wezig waren. De groote verscheidenheid van uniformen aer direvrse burgersportvereenigingen uit den lande maakte den aanblik op het Mo len veld fleurig en schilderachtig. Jammer, dat het Juli-zonnetje ontbrak, hoewel we van goeden moede zijn, dat het weer de komende dagen zich goed zal houden. Door de groote deelname, 4500 inschrij vers, kunnen allen niet in de kazerne wor den ondergebracht, zoodat het grootste con tingent in het tentenkamp is ondergebracht. Dit tentenkamp bestaat uit 85 tenten, elk van 30 man, die zoodanig zijn geplaatst, dat Zich straten en piemen o.a. Wilhelmina- straat, Julianastraat, Prins Bemhardstraat, Bandoengplein enz. hebben gevormd. De Leidsche Politie is ondergebracht in tent 33, gelegen in de Wilhelminastraat hoek Bandoengplein, terwijl de menschen van de L.W.S.V. hun intrek hebben genomen in de Julianastraat. Hedenavond werd in het gebouw ,.De Vereeniging" door de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van kapelmeester Leistikov een concert gegeven, waarvoor groote belangstelling bestond. In de stad zag men aardige tooneeltjes, o.a. twee Amsterdamsche agenten met een Nijmeegsche jongedame op een tandem enz. Tegen elf uur begaf men zich zoo lang zamerhand naar de kazerne terug om te trachten dien nacht nog een oog dicht te doen om den volgenden morgen frisch aan den start te komen. Tot 12 uur bleef het inderdaad rustig, maar toen brak de keet los. Ieder oud- militair voelde zijn soldaten-allures terug komen en in no-time stond het heele kamp op stelten. De stroozakken, kussens, wasch- blikken en dergelijke voorwerpen vlogen je om de ooren zoodat een ieder achter zijn koffer dekking zoch en ofschoon het na avondappèl verboden is rumoer te maken en eere- of saluutschoten te lossen, was het een gescreeuw en gejoel van belang. Dit spelletje duurde zoo eenigen tijd voort, maar langzamerhand zocht een ieder zijn nachtleger weer op, grabbelde in het don ker 'n deken naar zich toe (al v/as 't er een van je slaapje; dat kwam er niet op aan) en werkelijk om 2 uur was er weer rust en vrede. Lang zal deze niet duren, daar om 4 uur de reveille geblazen zal worden en wij ons klaar moeten maken voor het eerste traject van 55 K.M. senaar met vreugde zal begroeten. De heer Wolf deelde namelijk aan de „Tel." mede, dat hij voornemens is het grootste gedeelte van het landgoed perma nent als publiek park voor bezoekers open te stellen. De aan de straatweg gelegen ge deelten, die daarvoor in aanmerking ko men, zullen worden verkaveld en voor villabouw beschikbaar gesteld. Het door prof. Van der Velde gebouwde landhuis, dat thans als museum dient voor de kunst verzameling van de familie KröllerMül ler. krijgt zijn oorspronkelijke bestemming terug en zal het woonhuis worden van den heer Wolf. UIT DE RIJNSTREEK HAZERSWOUDE. Personalia. Onze plaatsgenoote Mej. A. H. J. C. Blotkamp slaagde voor de Akte K. bij het Nijverheids onderwijs. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Zitting van 27 Juli. Diefstal van een portemonnaie. De 18-jarige straatmaker C. P. B te Leiden thans gedetineerd heeft uit een gang van een perceel te Leiden een porte monnaie met een inhoud van 4 k f 5 mee genomen. De juffrouw had de gewoonte om haar beurs op een stoel in den gang te laten liggen. Er was over verdachte een rapport inge wonnen, dat adviseerde om geen voorwaar delijke straf op te leggen, daar het niet aan verdacht* besteed is om het nog eens met hem te probeeren. De Officier van Justitie, jhr mr. Asch van Wijck, zeide, dat verdachte ongunstig bekend staat. Zoo is hij al eens veroor deeld wegens heling. Een zwaer straf is hier op zijn plaats, daarom eischte spr. een gevangenisstraf voor den tijd van 10 maan den. De verdedigster van verdachte schetste het bijzondere millieu, waarin verdachte verkeert. Zijn vader laat zich niet veel aan hem gelégen liggen. Verdedigster vraagt verder het nog eens met dezen verdachte te probeeren door hem een anderen voogd toe te wijzen. Uitspraak 10 Augustus. Zware straf voor diefstal met braak te Warmond. W. H., van onbekende nationaliteit, thans gedetineerd in het Huis van bewaring heeft een kelderraam geforceerd bij den graan handelaar Th. K. teWarmond. Na deze daad is hij het perceel binnengegaan en heeft daar een groot aantal voorwerpen weggenomen, waaronder de meest uiteen- loopende, zooals een stempelkussen, een oude grijzen pet, een rijbewijs, een num- merbewijs, een wegenbelastingkaart, een potlood, een vulpen, een portemonnaie met inhoud en talrijke andere vreemdsoortige voorwerpen. Als getuigen werden gehoord de graan handelaar Th. K., de veldwachter N. v. d. K. te Warmond en een Leidsche vinger afdrukken-specialist. Zij allen legden be zwarende verklaringen af. De officier van justitie nam vervolgens het woord en gaf een uitgebreid overzicht van wat er aan deze zaak voorafgegaan was. Het staat nog steeds niet vast van wel ke nationaliteit verdachte is. Hij zelf heeft verklaard, dat hij onder den'rook van Ma drid is geboren. Dat klinkt niet erg ge loofwaardig, omdat verdachte geen woord Spaansch verstaat, alleen Duitsch. Verdachte heeft indertijd een vreemd verhaal opgehangen. Zoo had hij in de troepen van generaal Franco gestreden, was evenwel door de regeeringstroepen ge vangen genomen, maar toen weer ont vlucht. Na veel omzwervingen was hij via Duitschland in Nederland gearriveerd. En daar was het begonnen. Eerst had hij in Apeldoorn van een dokter een auto weg genomen. Daarmede was hij niet ver geko men, want spoedig reed hij tegen een boom. Hij had niet lang geaarzeld, maar had als volgend vervoermiddel een rijwiel weggenomen en was daarmede in den Haag gearriveerd. Verschillende Inbraken en verduisterin gen moet hij toen gepleegd hebben, o.a. die te Warmond. De gestolen voorwerpen waren later, ge deeltelijk onder het zand begraven, door een meisje te Ka t w ij k gevonden. De officier heeft de vingerafdrukken ge stuurd naar alle landen in Europa om aldus iets meer over verdachte te weten te ko men. Daar zijn de vingerafdrukken van hem echter niet aanwezig. De officier vond het een zeer ernstig feit, dat verdachte heeft begaan. Hij is een ge vaarlijk heerschap, die in den kcrten tijd, dat hij hier te lande vertoeft, veel strafbare feiten heeft gepleegd. Een zware straf is op zijn plaats, daarom eischt spr. een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. De verdediger van verdachte, mr. H. A. Polak, pleitte clementie voor zijn cliënt. Men moet in aanmerking nemen, welke hel hij in Spanje is ontsnapt. Nu is het wel zoo, dat men geen genade kent voor vreem delingen, die het gastrecht schenden, doch misschien wil de rechtbank dezen ver dachte nog wel een kans geven. Mocht dit niet het geval zijn, dan vraagt pleiter aftrek van de preventieve hechtenis. Uitspraak 10 Augustus. Diefstal van een rijksdaalder uit een lade van een café te Nootdorp. J. H. en J. S., twee Hagenaars, thans ge detineerd, zijn te zamen op stap gegaan en waren aangeland in het café van mej. de G. te N o o t d o r p. Daar waren ver schillende biertjes geconsumeerd en be taald. Daarna waren nog enkele biertjes gebruikt, maar toen het op betalen aan kwam waren er moeilijkheden ontstaan. De zoon van de caféhoudster had de twee ver dachten al niet vertrouwd bij hun binnen komen. Toen hij zich dan ook even ver wijderde, had hij de deur van de gelag kamer gedeeltelijk open laten staan en had toen geconstateerd, dat geld uit de lade was genomen, n.l. een nieuwe rijksdaalder. De politie was er in gemoeid en de ver dachten waren aangehouden. De rijksdaal der was echter niet meer op hen gevonden, omdat zij met deze rijksdaalder hun con sumptie hadden betaald, toen de diefstal uit de winkella nog niet was uitgekomen, LUCHTVERDEDIGINGSDAG TE SCHEVENINGEN. Op initiatief van de vereeniging voor Nationale Veiligheid is indertijd ingesteld het luchtverdedigingsfonds, welks hoofd doel is: de vorming van een zoo groot mo gelijk aantal burgervliegers, wier vliegbe- kwaamheid zoodanig is, dat zij in tijd van nood na een aanvallende militaire oplei ding onze oorlogsluchtmacht kunnen ver sterken. Met een circulaire richtte het luchtver dedigingsfonds zich tot een groot aantal landgenooten, waarin werd opgewekt dit fonds financieelen steun te verleenen. Thans heeft het bestuur de medewerking van de afdeeling Den Haag van het Na tionaal Jongeren Verbond ingeroepen om door middel van een luchtverdedigingsdag, te houden op Zaterdag 21 Augustus te Scheveningen, oud en jong eenig inzicht te geven in het doel van het fonds. Het voorloopig programma. De voorloopige indeeling van den lucht verdedigingsdag is als volgt: Des ochtends om half twaalf opent prof. dr J. E. de Quay een tentoonstelling met betrekking tot de luchtverdediging op het parkeerterrein aam den boulevard. Om kwart over twaalf wordt in de 2e foyer van het Kurhaus een tweede tentoonstelling ge opend van schaalmodellen en vliegende modellen ter demonstratie van wat de jeugd op luchtvaartgebied in Nederland pres teert. De Minister van Defensie, de heer J. J. C. van Dijk en de Minister van Water staat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, zul len bij deze tentoonstelling het woord voe ren. Des middags om twee uur wordt in de groote Kurzaal een bijeenkomst gehouden welke geopend wordt door de wwarn,- mende voorzitster van de afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Ver bond, mevrouw I van DijkHendriks. Onder leiding van Louis Gimberg wordt een luchtverdedigingsspel opgevoerd. Spiegelgevecht in de lucht. Omstreeks 4 uur nemen de vliegdemon- straties een aanvang, waaraan o.m. mede werken: een escadrille legervliegtuigen uit Soesterberg, de nieuwe Fokker (oa. de G I), sportvliegtuigen van de Nationale Luchtvaartschool, machines van de Kool- hovenfabriek, de Scheldemusch van den heer Slot, het autogirotoestel en het nieu we amphibievliegtuig van den heer Hij mans en zweeftoestellen, terwijl de marine alle mogelijke medwerking zal verleenen. De bedoeling is om door het vormen van twee partijen spiegelgevechten in de lucht te leveren. Door middel van een luidspre ker-installatie en langs radiografischen weg krijgen de vliegers in de lucht commando's, terwijl het publiek in staat is te zien hoe deze uitgevoerd worden. Op den boulevard wordt 's avonds een filmreportage vertoond van hetgeen over dag te zien was. Een vliegtuig zal in het licht van zoeklichten stunten en van vlieg tuigen uit wordt vuurwerk afgestoken. Aan de Haagsche schooljeugd is een op roep gericht om in zoo groot mogelijke ge tale dezen dag aanwezig te zijn. Het de vies van de luchtverdedigingsdag, zoo be sluit deze oproep, is: „Elke Nederlandsche jongen kan leeren vliegen door het Luchtverdedigingsfon d's." Deze gedachte het publiek in te pren ten en daarvoor instemming te krijgen, zie daar het doel van den luchtverdedigings dag. Voor nadere inlichtingen en kaarten wen de men zich tot het secretariaat van de af deeling Den Haag van het Nationaal Jon geren Verbond, Javastraat 44a„ Den Haag, Telefoon 113699. zoodat de verdachten de caféhoudster met haar eigen geld- hadden betaald. De verdachte S. had zich tot het uiterste verzet bij onderzoeking aan den lijve. Beide verdachten ontkenden ter terecht zitting, dat zij geld uit de lade hadden ge nomen. De Officier van Justitie, mr. Cohen Ter- voort, achtte niettemin het strafbare feit bewezen, gezien de pertinente getuigen verklaringen van de beide G.'s. Een zware straf is hier op zijn plaats en wel tegen J. H. een gevangenisstraf van 10 maanden en tegen J. S., die bovendien nog verzet gepleegd heeft tegen de politie een gevangenisstraf van één jaar. Beide verdedigers van de verdachten vroegen vrijspraak voor hun clienten, om dat de feiten niet bewezen waren, gezien de ontkentenis van beiden. Alleen op de verklaringen van de twee getuigen kon geen veroordeeling volgen. Mocht de recht bank toch besluiten te veroordeelen dan vroegen beiden een veel lichtere straf, om dat verdachten reeds vanaf 31 Mei in pre ventieve hechtenis zitten. De rechtbank zal uitspraak doen op 10 Augustus. EEN CHOCOLADE-WINKEL, TEVENS IJS-SALON. Valt onder de bepalingen van de winkel sluitingswet. De Haagsche kantonrechter mr. H. Fer guson heeft heden schrftelijk uitspraak ge daan in een principieele zaak, waarbij te gen een banketbakker te Den Haag proces verbaal was opgemaakt wegens overtreding der winkelsluitingswet. Deze banketbakker heeft naast zijn cho coladewinkel een kamer, welke hij zeer on langs liet inrichten als ijssalon. In deze VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. China weigert aan de Japansche eischen te voldoen. Schermutselingen te Peking. Een verschrikkelijke „strafmaatregel" van de Japanners. (1ste blad). De vragen-lijst van de Britsche regee ring inzake de non-interventie ingetrok ken. (2de blad). Een aardbeving en een spoorwegongeluk in 'Mexico. (2de blad). Stakings-onlusten in de Vereenigde Sta ten. (?de blad). BINNENLAND. Het motorjacht Piet Hein, geschenk voor het Prinselijk Paar, zal 14 Augustus te wa ter worden gelaten. (2de blad) Te Amsterdam zijn twee ronselaars voor de Spaansehe regeeringstroepen gearres teerd. (2de blad). Op de Nieuwe Maas te R'dam is gister avond een motorboot gekapseisd en gezon ken. De acht opvarenden werden gered. (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Dr. Euwe verloor in den schaakvierkamp van Bogoljubov (3de blad). Amerika leidt met 21 in den Davis- bekerwedstrijd tegen Engeland. (3de blad). De Vierdaagsche. (3de en 1ste blad). AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Juli tot en met Zondag 1 Aug. waar genomen door de apotheken P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807; E. B. Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. ruimte verkoopt de man consumptie-ijs. Ook na het bij winkelsluitingswet vastge stelde sluitingsuur van zijn chocolade win kel zet de banketbakker den verkoop van ijs voort. De politie zag hierin een overtre ding omdat de salon niet alleen rechts- streeksche verbinding heeft met de open bare straat, maar tevens binnendoor ver bonden is met den chocoladewinkel. De banketbakker is van meening, dat de ijssalon niet beschouwd kan worden als een ruimte van het winkelhuis behoorende tot den chocolade winkel. Op deze ijssalon, waar uitsluitend consumptie-ijs wordt ver kocht, acht hij de bepalingen van art. 2 der winkelsluitingswet niet van toepassing. In zijn schriftelijk vonnis herinnerde de kantonrechter aan de wetswijziging van 28 September 1934 en zette hij uiteen, dat de toestand thans zoo is, dat men, indien men als in casu J naast een ijs winkel ook een chocoladewinkel heeft, welke niet be schouwd kan worden als een onbeduidend onderdeel van de ijszaak en welke winkels binnendoor verbinding met elkaar hebben, men ook voor de ijszaak gehouden is aan de bij de wet vastgestelde en voor den chocoladewinkel geldende sluitingsuren. De kantonrechter veroordeelde den ban ketbakker tot een geldboete van 1. subs. 1 dag hechtenis. De ambtenaar van het O.M. had 3. subs. 3 dagen hechtenis gevraagd. Doe die vieze fop speen weg dame. Pro fessor Buitendijk leert in z\jn handboek der Kinderverzorging, dat fopspenen weeke ge hemelten bevorderen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2