De ronde van Frankrijk. AUTORENNEN OM DEN GROOTEN PRIJS VAN DUITSCHLAND De Duitsche coureur Von Delius verongelukt MAANDAG 26 JULI 1937 OE LEIDSCHE COURANT IWEEDE BLAD - PAG. 6 LAPéBIE WINNAAR. DE LAATSTE ETAPPE DOOR VISSER GEWONNEN. De Ned. Wieler kampioenschappen. Na de voorwedstrijden op Zaterdag, gisteren verregend. Dinsdag en Donderdag voortzetting. Zaterdagmiddag en -avond zijn de natio- nale wielerkampioenschoppen op de baan begonnen met de voor wedstrijden sprint in de drie categorieën en de achtervolging over 5 K.M. voor profs. De regen was oorzaak, dat vele uren te laat moest worden begonnen, en ook in den loop van den avond viel er nog een stevige bui, waardoor de wedstrijden gedu rende 11/2 uur gestaakt moesten worden. Eerst tegen het middernachtelijk uur be sloot men de wedstrijden te staken. Bij de amateurs was de eenige verras sing, dat Bernard Leene in de achtste fi nale werd uitgeschakeld. Hij had een lang zaam leerloopende band en protesteerde niet, zoodat de rit niet kon worden overge reden Bij de onafhankelijken bleek van Ros- sem in uitstekenden vorm te zijn. Hij sloeg Jazet na een aantrekkelijk sprintje in den halven eindstrijd en zal in de finale tegen Beukers uitkomen. Bij de professionals deed Van Vliet zijn intrede en hij bereikte zonder moeite met Van Egmond den eindstreep. De voornaamste uitslagen zijn: Amateurs: De le en 2e aankomende in elke serie werden geplaatst in een der tus- schenritten. De nietgeplaatsen reden in de herkansingsritten. Herkansingsritten: De eerstaankomende van eiken rit werd in een der tusschenrit- ten geplaatst, le Rit: 1. Van Breda 13 sec.; 2e rit: 1. Kemp 13 1/5 sec.: 4e rit: 1. Moeke 13 1/5 sec.; 5e rit: 1. Van Ommeren 13 3/5 sec.; 6e rit: 1. Derksen 13 2/5 sec.; 7e rit: 1. Meijer 14 sec.; 8e rit: 1. Verhey 13 3/5 sec. Tusschenritten: De le en 2e uit eiken rit werden in een der achtste finales geplaatst: le rit: 1. Smits, 2. Van der Voort, 13 1/5; niet geplaatst Abeleven en T. Ooms. 2e rit: 1. Buchly 13 sec.; 2. H. Ooms; niet geplaatst Tavejee en Pruys. 3e rit: 1. Kropman 12 4/5 sec: 2. Blauw; niet geplaatst Zwartepoorte en Van Breda. 4e rit: 1. Herbershof, 13 sec.; 2. Schenk; niet geplaatst Van Gelder en Mans. 5e rit: 1. Peperkamp, 2. Van Ommeren, 13 4/5 sec.; niet geplaatst Remkes en Kemp. ëe rit: 1. Van der Vijver; 2. Derksen, 13 sec.; niet geplaatst J. H. Meijer en Groot. 7e rit: 1. B. Leene, 13 3/5; 2. Krijger; niet geplaatst C. Meijer. 8e rit: 1. Moeke, 3. Duyn 13 2/5, niet ge plaatst Payerable en Pronk. Achtste finales: de 1ste en 2de uit eiken rit werden in de kwartfinales geplaatst: le rit: 1. Derksen 12 3/5, 2. Buchly, niet ge plaatst Smits en Moeke; 2e rit: 1. Van der Vijver 12 3/5, 2. H. Ooms. Niet geplaatst Baluw en Krijger; 3e rit: 1. Kropman 12 2/5 2 Schenk. Niet geplaatst Duyn en B. Leene; 4e rit: 1. Peperkamp 13 sec.; 2. Van Om meren, niet geplaatst Herbershof en Van der Voort. Kwartfinales: le rit: 1. Van der Vijver 13 sec, 2. Schenk; 2e rit: 1. Kropman 13 sec., 2. Van Ommeren; 3e rit: 1. Peperkamp, 2 Buchly; 4de rit: 1. H. Ooms 13 1/5 sec., 2. Derksen. Sprint onafhankelijken: Kwartfinales, de eerste uit eiken rit in de halve finale: le rit: 1. Van Rossum 13 sec., niet geplaatst Van Dijk en Van Rijn; 2de rit: 1. W. Vroomen 14 1/5 sec., niet ge plaatst Te Loo en Westbroek; 3de rit: 1. Beukers 12 4/5 sec., 2. Coomans, 3. Bos- land; 4de rit: 1. Jazet 13 4/5 sec., 2. Groe- newegen, 3. Kramer. Halve finale: le rit: 1. Van Rossem 15 1/5 sec., 2. Jazet; 2de rit: 1. Beukers 14 sec., 2. W. Vroomen. Sprint professionals. De eerste uit elke serie werd in een der kwartfinale geplaatst, de overigen werden verdeeld over vier series van den herkan- singsrit: le serie: 1. J. van Egmond 13 sec.; 2. Van Amsterdam, 2e serie: 1. A. van Vliet 13 1/5 sec.; 2. P. F. van der Broek. 3e serie: 1. J. van den Heuvel 13 3/5 sec.; 2. L. van Schijndel; 3. KI. Bakker, 4e serie: 1. G. Leene 13 2/3 sec.; 2. J. Gommers; 3. J. Savelsberg. 5e serie: 1. J. Kremers 13 sec.; 2. A. Vaessen; 3. G. M. Heslinga; 4. C. Pellenaars. 6e serie: 1. Arie van der Lin den; 2. J. Clignet; 3. W. Kuipers. Herkansingsritten: De eerste uit eiken rit werd in de finale herkansingsrit ge plaatst: le rit: 1. Van der Broek 12 4/5 sec.; niet geplaatst Van Amsterdam en Hes linga. 2e rit: 1. Pellenaars 13 3/5 sec.; niet geplaatst Clignet en Reuter. 3e rit: 1. Bakker, 14 sec., niet geplaatst Gommers en A. Vaessen. 4de rit: Kuipers, 14 2/5, niet geplaatst Van Schijndel en Sa velsberg. Finale herkansingsrit: nrs. 1 en 2 in de kwartfinales: 1. Kuipers, 2. Pelle naars, 3. Bakker, 4. Van den Broek 12 4/5 sec. Kwartfinales: le rit: 1. Van Egmond, 2. Kuipers, 13 sec.; 2de rit: 1. Van Vliet, 2. Pellenaars, 14 2/5 sec.; 3de rit: 1. Van der Heuvel 13 3/5 sec... 2. Kremers; 4e rit: 1. Vand re Linden 13 2/5 sec., 2. G. Leene. Halve eindstrijden: le rit: 1. Van Vliet, 13 sec., 2. Van den Heuvel; 2de rit: 1. Van Egmond, 12 2/5 sec., 2. Van der Linden. DE WEDSTRIJDEN UITGESTELD. Gisteren zouden de Nederlandsche wie lerkampioenschappen worden voortgezet met de eindstrijden sprint en achtervol ging. De ongunstige weeromstandighe den waren echter oorzaak, dat de wedstrij den eerst tot des avonds werden uitgesteld en toen ook in de avonduren de regen nog aanhield, besloot men het Zondagprogram ma Dinsdagavond te verrijden. De wed strijden van Dinsdag zullen dan Donder dagavond plaats vinden. Vermelden wij ten slotte nog de resulta- Ook de voorlaatste etappe van de ronde van Frankrijk, welke Zaterdag van Rennes via Vire naar Caen werd verreden, heeft een aanval op de nog overgebleven krach ten van de 4b renners gedaan. Het eerste gedeelte van Rennes naar Vire over een afstand van 214 km. werd „gewoon", d. w. z. met massastart, verreden, maar het twee de gedeelte naar Caen over 59 km. was een rit tegen het horloge en hierin vertrokken de renners niet, zooals gewoonlijk per ploeg, doch elk afzonderlijk. Het kwam hier dus uitsluitend aan op de individueele prestaties van de renners, zoodat zij alles moesten geven om tenminste een behoorlij ke plaats te bezetten. Om half acht Zaterdagmorgegn vertrok ken de 46 renners voor het eerste gedeelte van de etappe. Het weer was heel wat gun stiger dan Vrijdag, de drukkende hitte had plaats gemaakt voor een frissche bries, zoo dat de renners welgemoed op weg gingen. De uitslag van het eerste gedeelte van Rennes naar Vire luidt: 1. Passat (Fransch individueel), 3 uur 21 min. 56 sec,; 2. Martano (Italië) 3 uur 33 min. 51 sec.; 3. Braeckeveldt (Belgisch in dividueel); 4. Egli (Zwitserland), De ove rige renners, waaronder Anton van Schen- del, allen in denzelfden tijd als Martano. Tweede gedeelte, tijdrit van Vire naar Caen: 1. Amberg (Zwitserland) 1 uur 28 min. 36 sec.; 2. Bautz (Duitschland) 1 uur 31 min. 5 sec.; 3. en 4. Vissers (Belgisch individueel) en Lapébie (Frankrijk) ieder 1 uur 31 min. 46 sec.; 5. Vicini (Italiaan, individueel) 1 uur 31 min. 58 sec.; 6. Mul ler (Belgisch onafhankelijke) 1 uur 32 min. 10 sec.; 7. Marcaillou (Frankrijk) 1 uur 32 min. 15 sec.; 13. Anton van Schendel (Ne derland) 1 uur 33 min. 12 sec.' Algemeen klassement: 1. Lapébie (Frank rijk) 131 uur 34 min. 6 sec.; 2. Vicini (Ita- liaansch individueel) 131 uur 39 min. 23 sec.; 3. Amberg (Zwitserland) 132 uur 19 sec.; 4. Camusso (Italië) 132 uur 59 sec.; 5. Marcaillou (Frankrijk) 132 uur 9 min. 42 sec.; 6. Vissers (Belgisch individueel) 132 uur 15 min. 15 sec.: 7. Bautz (Duitsch land) 132 uur 33 min. 58 sec.; 8. Gallien (Fransch individueel) 132 uur 37 min. 7 sec.; 9. Chocque (Frankrijk) 132 uur 39 min. 25 sec.; 10. Frechaut (Fransch indi- didueel) 132 uur 55 min. 20 sec 33. Anton van Schendel (Nederland) 134 uur 27 min. 20 sec. De laatste etappe van de een-en-der- tigste ronde van Frankrijk, van Caen naar Parijs over 234 km., werd een wa re zegetocht voor de Fransche renners. Overal langs de wegen, maar in het bijzonder in de Parijsche voorsteden en in de Fransche hoofdstad zelf ston den tienduizenden langs den weg ge schaard om hun favoriet, Lapébie, den drager van de gele trui, toe te juichen en al kwam deze niet als eerste op de Pare des Princesbaan aan, omdat de Belgische individueel Vissers vlak voor Parijs een geslaagde uitlooppo ging had gedaan, waardoor hij een hal ve minuut voorsprong had gekregen, de 40.000 toeschouwers hadden den man met de leiderstrui spoedig in het peleton ontdekt. Aan het enthousias me kwam schier geen ainde. Zoo is deze ronde weer acnter den rug, een wegwedstrijd vol incidenten, spanning, nerveusiteit, een strijd van land tegen land, van renner tegen renner, een vechten tegen warmte en koude, een moeizaam klimmen tegen met sneeuw bedekte toppen, een le vensgevaarlijk in razend snel tempo dalen in serpentines, over prachtige wegen, af gewisseld met gedeelten vol keien, grind, kuilen en stof. Nog nimmer is de strijd de laatste jaren zoo fel geweest, nog nimmer zijn de nationale hartstochten zoo hoog opgelaaid met noodlottige gevolgen, welke thans nog niet te overzien zijn. Bijna hon derd renners waren vol moed uit de Fran sche hoofdstad, nu bijna een maand gele den, vertrokken, minder dan de helft zijn te Parijs teruggekeerd. Ernstige valpar tijen hebben zich voorgedaan, talrijke ren ners liepen blessures op, welke hun dwon gen den strijd te staken. Van het moreel van de landenploegen en van de renners individueel werd het uiterste gevergd en als er geen sterke leiders waren geweest, zouden zeker nog meer deelnemers Parijs niet hebben gehaald. Deze ronde heeft grootsehe momen ten van sport geboden. Maar enkele ten der achtste finales en kwarteindstrij den, die Zaterdagnacht eerst om bij eenen waren beëindigd: Achtste finales: le rit: 1. Pijnenburg 6 min. 38 4/4 sec. 2. Van Amsterdam 6 min. 42 1/5 sec. 2e rit: 1. Slaats 6 min. 38 4/5 sec. 2. Sa- velberg 7 minuten. 3e rit: 1. Pellenaars 6 min. 32 4/5 sec. 2. Kremers 6 min. 34 sec. 4e rit: 1. Klink 6 min. 45 sec. 2. Vaessen 7 minuten 1 sec. De jeugdige Klink uit Wieringen is wel een verrassing. Hij gaf reeds Zaterdagmid dag aan Pijnenburg goed partij. Zijn tijd in de zesde achtste finale (391/5 sec.) mocht er zijn. Overigens werd hij wel eenigszins be voordeeld, toen hij in de kwartfinale tegen den zeer vermoeiden Vaessen moest rij den, terwijl Kremers, zijn overwinnaar, het tegen Pellenaars aflegde. Zooda t Klink wel en Kremers niet in de halve finale kwam. Dinsdagavond zal de eindstrijd wel tus- schen Pijnenburg en Slaats gaan. zwarte plekken zullen moeilijk te ver wijderen zijn. Vijf van de zes Neder landsche deelnemers hebben de ronde niet kunnen uitrijden. Nederland heeft een verre van goed figuur geslagen en Anton van Schendel komt alle lof toe, dat hij alleen, zonder hulp, zonder me dewerking, zonder steun, den Tour heeft uitgereden. Het uitvallen van de Belgische ploeg ligt nog versch in het geheugen. Nog weken zullen er overheen gaan voor de storm en de verontwaardiging aan Fransche en aan Belgische zijde zullen zijn geluwd. Nog is niet te bepalen, waar een oplossing, welke beide partijen bevredigt, zal moeten wor den gevonden. Zooals reeds gezegd, deze laatste etappe werd een ware triomftocht. Vijftig kilome ter voor Parijs stonden de toeschouwers rijen dik langs de wegen, te Parijs zelf had de politie de grootste moeite orde te schep pen. Vanzelfsprekend was het tempo, waarmede deze laatste etappe werd inge zet, niet erg snel. En toen op de laatste kilometers Visschers zijn kans waarnam, en er tusschenuit ging, volgde het peleton niet, zoodat de Belg met een tijd van 7 uur 23 minuten 42 sec. alleen op de baan van het Pare des Princes arriveerde. Het pele ton kwam met 43 seconden achterstand, waarbij Puppo in de sprint won. Ook An ton van Schendel bevond zich hierbij en werd gezamenlijk met de anderen op de zesde plaats geklasseerd met een tijd van 7 uur 24 min. 25 sec. De tienduizenden op de baan voerden vreugdedansen uit en bij de huldiging van Lepébie als winnaar in het algemeen klassement moest de politie te pas komen. En vanzelfsprekend was het enthousias me ook daarom zoo groot, omdat Frankrijk sedert vele jaren thans weer eerste in het landenklassement was geworden, dank zij ook de opgave der Belgen. Men kon den geestdrift der toeschouwers opgeschroefd vinden, aan den anderen kant dient men niet te vergeten, dat de reactie na de inci denten tusschen de Belgen en de Franschen zich nog fel manifesteerde, omdat de pijn lijke voorvallen nog versch in het geheu gen lagen. Dat de publieke opninie zich te gen het optreden der Belgen gericht heeft, is bekend genoeg. Het organiseerend blad van de ronde, l'Auto, wendde zich in zijn editie van gis teren tot het Parijsche publiek met het dringend verzoek de buitenlandsche ren ners en in het bijzonder de Belgische in- dividueelen hartelijk te willen toejuichen. Dit verzoek is wel kenmerkend voor de stemming en de atmosfeer in Fransche wie- ierkringen. En juist deze opwekking klinkt haast als een zelfbeschuldiging in verband met het ongetwijfeld onsportieve gedrag der Fransche toeschouwers, in de laatste ritten naar Parijs zoo duidelijk gedemon streerd. De uitslag der twintigste etappe was: CaenParijs 234 km.: 1. Vissers (Bel gië) ind., 7 uur 23 min. 42 sec.; 2. Puppo (Italië) ind., 7 uur 24 min. 25 sec.; 3. Du- cazeaux (Frankrijk) ind., zelfden tijd; 4. Martano (Italië) zelfden tijd; 5. Deloor (België) ind., zelfden tijd; 6. een peleton van 23 renners, waaronder Lapébie, Anton van Schendel enz., allen zelfden tijd. De eindstand van het algemeen klasse ment werd: 1. Winnaar der 31ste ronde van Frankrijk Lapébie (Frankrijk) totaaltijd 138 uur 58 min. 31 sec. over 4415 km.; 2. Vicini (It.) eerste der individeelen, totaal- tijd 139 uur 5 min. 48 sec.; 3. Amberg (Zwits.) 139 uur 24 min. 44 sec.; 4. Camus so (It.) 139 uur 25 min. 24 sec.; 5. Mar caillou (Frankr.) 139 uur 34 min. 7 sec.; 6 Vissers (België) individueel, 139 uur 36 min. 44 sec.; 7. Chocque (Frankr.) 140 uur 3 min. 50 sec.; 8. Gallien (Frankr.) indi vidueel, 140 uur 5 min. 4 sec.; 9. Bautz (Duitschl.) 140 uur 5 min. 12 sec.; 10. Fre chaut (Frankr.) individueel, 140 uur 23 min. 5 sec. 33e Anton van Schendel (Nederland) 141 uur 51 min. 45 sec. 98 renners zijn van Parijs vertrokken en 46 zijn gisteren in de Fransche hoofd stad teruggekomen. Meer dan de helft is dus onderweg uitgevallen. Het landenklassement luidde als volgt: 1. Frankrijk 418 uur 36 minuten 28 sec.; 2. Italië 421 uur 30 minuten 46 sec.; 3. Duitschland 421 uur 48 minuten 50 sec.; 4. Zwitserland 422 uur 34 minuten 3 sec.; 5. Spanje 428 uur 40 minuten 35 sec.; 6. Luxemburg 429 uur 18 minuten 29 sec. ERNSTIGE VAL VAN J. RIETHOVEN. Op de Amsterdamsche Stadionbaan. Tijdens de wielerwedstrijden voor ama teur-wielrenners, welke zonder publiek op de Stadionbaan te Amsterdam zyn gehou den, is Zaterdagavond de 27-jarige Riet hoven gevallen, waarbij hij een hersen schudding opliep. Na in het Wilhelmina-Gasthuis te zijn verbonden, is hij per ziekenauto naar zijn woning te Leiden vervoerd. SWIFT. De gisteren gehouden rit tegen „Den Bras" uit Den Haag had de volgende uit slag: 1. A. Althuis en Wildschut van „den Bras" gelijk over den streep. C. Verburg werd door kettingpech derde, gevolgd door nog eenige onbekende renners. In de B-klasse werd Leuven eerste, doordat N. de Romein z'n kans verspeel de, door, inplaats van rechtsom, wat hem gewezen werd, rechtuit te rijden. In deze catagorie plaatsten de Swift-jongens zich allen. Uit Adenau wordt ons gemeld: Op de Nuerburgring vond gistermiddag de auto race plaats om den Grooten. Prijs van Duitschland, welke wedstrijd gewonnen werd door Rudolf Caracciola met Mercedez Benz, die de twee-en-twintig ronden, een afstand van 501 K.M., aflegde in 3 uur 46 min. 0,1 sec., met een gemiddelde snelheid van 133,12 K.M. hetgeen een nieuw circuit record beteekende. Driemaal honderdduizend toeschouwers woonden de races bij, welke, in tegenstel ling met vorige jaren, nu eens met droog weer begunstigd werden. Niet minder dan 26 wagens verschenen aan den start. Lang nam na het startsignaal met zijn Mercedez Benz de leiding, met achter hem Caraccio la, Rosemeyer, Müller, von Brauchitsch, van Delius, Hasse, Nuvolari en de overige achttien deelnemers. Meer dan vijf minuten scheidden na de eerste ronde Lang van den laatsten coureur, den Italiaan Soffieti met Alfa Romeo. In de tweede ronde nam Ro semeyer de leiding en het ronderecord werd verbeterd met een tijd van 9 minuten 55 sec., hetgeen een gemiddelde snelheid van 137,8 K.M. beteekende. De eerste slacht offers van de koers waren Teago met Ma- serati, Sommer met Alfa Romeo en Ba- lestrero met eenzelfden wagen. In de vierde ronde viel een sensationeele gebeurtenis voor. Op de Döttinger Höhe had Rosemeyer banddefect. Hij verloor er twee en een halve minuut mee en zakte tot de elfde plaats terug. Auto Union verloor vervolgens nog twee wagens, n.l. Hans Stuck, die het met zijn compressor niet kon vinden en Müller, die te voet bij de tribunes kwam, omdat zijn wagen bij Breitscheid van den weg was geraakt en dermate beschadigd was, dat hij den strijd had moeten staken. En zoo namen de wagens van Mercedez Benz de leiding. Caracciola vloog het eerst de tribune voorbij, na hem volgden von Brauchitsch, Kautz, en Lang. In de vijfde ronde haalde Seaman von Delius in en de laatste \'erdween in de zevende ronde'uit den strijd door een noodlottig ongeval. Ven Delius wilde namelijk in die ronde Seaman weer inhalen. Daarbij kwamen beide wagens met elkaar in aanraking. De wagen van von Delius vloog den weg af, zijn bestuurder maakte een ernstigen val en na me disch onderzoek bleek, dat von Delius een lichte hersenschudding had beko men, terwijl ook een dijbeen was ge broken. Ook de wagen van Seaman vloog over den kop, de coureur werd eruit geslingerd. Hij werd in het ge zicht gewond en brak den linkerarm. Beide rijders zullen dit seizoen wel niet meer kunnen uitkomen. Het veld werd steeds dunner: Hartmann met Maserati gaf op evenals Minozzi met Alfa Romeo. Intusschen hadden Caraccio la, von Brauchitsch, Kautz en Hasse van banden verwisseld. Lang nam nu de lei ding met Caracciola, die in 36 seconden het „NIEUW SWIFT". W. van Rooyen wint den Stephen Veger beker. Onder zeer slechte weersomstandigheden zijn Zondagmorgen in de verschillende ca- tegoriën de wisselbekers verreden. Door de valpartij in het Stadion waren twee favo rieten n.l. de Gebrs. Riethoven jammer ge noeg niet van de partij, hetgeen niets af doet aan de keurige prestatie van W. van Rooyen, die de 96 K.M. in den zeer fraaien tijd van 2 uur en 38 minuten wist af te leggen. Trots den feilen wind en regen buien werden de ronden van 7,8 K.M. afge legd in even 10 minuten. Zeer hard werd er in de A-klasse gereden, waarbij vooral in het begin W. Severijnen en T. van Rooyen goed opvielen, tot in de derde ronde laatst genoemde met bandenpech kreeg te kam pen en een flinken achterstand kreeg. Na de herstelling ging hij echter wederom moe dig verder. Weinig doorzettingsvermogen toonde daarentegen K. de Haas, die na vier ronden te hebben meegereden, opgaf. Na dien ging de strijd hoofdzakelijk tusschen W. van Rooyen en W. Severijnen, terwijl tegen het einde ook T. van Rooyen nog fel op kwam zetten. Toen Severijnen even moest stoppen om een langzaam afloopen den band even op te pompen, was het pleit echter beslist en begon W. van Rooyen langzaam maar zeker uit te loopen, om ten slotte met circa drie minuten voorsprong te winnen. Hij werd hiermede voor de eerste maal houder van den Stephen Veger beker, welke tweemaal achtereen of driemaal in totaal moet worden gewonnen om in eigen dom voer te gaan. Door ziekte van enkele renners waren in de B-klasse slechts vier renners aan start, waarvan C. Slingerland al spoedig opgaf, terwijl C. Grosz dit tegen het einde deed. Bert Lodewijks won tenslotte in 2 uur 8 minuten 4 sec., waarmede hij voor de eerste maal houder van den wisselbeker werd. De acht C-klassers hadden ruim 45 K.M. voor den boeg en kunnen op een zeer span- nenden wedstrijd terugzien. H. Noest viel in de vierde ronde en moest opgeven. Na dat Marijt een achterstand had gekregen vormde zich een kopgroep waarhij vooral W. Geen jaar en K. Kapaan keurig werk lieten zien. Wanneer laatstgenoemde eens wat meer aan wedstrijden zou gaan deel nemen zou dit zeker aan zijn rijden ten goede komen, terwijl W. Geenjaar, welke thans pas een maand aan de wedstrijden deelneemt, steeds hij den kopgroep is te vinden en niet tegen werk doen opziet. karweitje had opgeknapt, op de tweede plaats te komen. In de negende ronde nam Caraccialo weer de leiding, terwijl Nuvo lari eveneens van banden verwisselde. Na elf ronden was de volgorde: 1. Carac ciola, 2. von Brauchitsch, 3. Lang, *4. Nu volari, 5. Rosemeyer. De laatste had zich dus van de elfde plaats naar de vijfde opgewerkt, verschei dene concurrenten had hij reeds gepasseerd en thans ging hij Novulari aanvallen. Reeds was deze poging geslaagd, of Rose meyer kreeg wederom een defect aan zijn compressor. In de vijftiende ronde zette Caracciola opnieuw een anderen band op. Van Brau chitsch nam daardoor de leiding over, doch toen de laatste ook weer aan zijn wagen wat moest veranderen, nam Caracciola op nieuw de leiding. In de zeventiende ronde viel Lang terug, verscheidene kilometers moest hij in minder snel tempo afleggen en ook nadat hij van wiel veranderd had, bleef hij achteraan liggen. Twee coureurs vielen in het laatste gedeelte van de race op. Carracciola stevende regelrecht op de zege aan, Rosemeyer had zich intusschen op de derde plaats genesteld. Farina ver dween in de twintigste ronde door pech uit de koers. Verandering in de situatie kwam er niet meer, na de twee-en-twin- tigste ronde kwam Caracciola als eerste door de finish, zijn eerste zege in 1937 be halend. 45 seconden later ging von Brau chitsch over de lijn en 15 seconden daarna arriveerde Rosemeyer, op de derde plaats, waai- hij hard voor gevochten had. De uitslag was: 1. Caracciola met Mer cedes Benz 3 uur 46 min. 0,1 sec, gem. uur snelheid 133,12 K.M. Nieuw baanrecord. 2. von Brauchitsch met Mercedez Benz 3 uur 46 min. 46,3 sec., gem. uursnelheid 132,7 K.M. 3. Bernd Rosemeyer met Auto Union 3 uur 47 min. 1,4 sec., gem. uursnelheid 132,6 K.M. 4. Nuvolari met Alfa Romeo 3 uur 50 min. 4 sec. 130,9 K.M. 5. Hasse met Auto Union 3 uur 51 min. 25,1 sec. 130,1 K.M. 6. Kautz met Mercedez Benz 3 uur 52 min. 10,3 sec. 129,7 K.M. Met een ronde achterstand: 7. Lang met Mercedez Benz. 8. Rüsch met Alfa Romeo. Met drie ron den achterstand: 9. Evans met Alfa Romeo. 10. Graaf Festetics met Maserati. Met vier ronden achterstand: 11. Marinoli (Italië) met Alfa Romeo. 26 wagens werden gestart. 11 kwamen er door de finish. De Duitsche autorenner Ernst von Delius overleden. Vanmorgen is te Boon de Duitsche auto renner Ernst von Delius, tengevolge van de bekomen verwondingen overleden. Ernst von Delius heeft in zijn renners- loopbaan verscheidene prijzen behaald. Zoo werd hij overwinnaar in de race om den Grooten Prijs van Kaapstad, tweede in de Avusrace te Berlijn, derde in de race om den grooten prijs van Tripolis en vierde in de race om den Vanderbiltbeker te New- York. Henk HoLswilder rij it nog niet zooals wij vroeger van hem zagen, hetgeen o.i. te wij ten is aan te weinig vastheid van ryden, J. Laven werd winnaar en houder van den zeer fraaien „Van Amsterdam"-beker, welke eveneens tweemaal achtereen of drie maal in totaal moet worden gewonnen. Hedenavond starten de leden C. Grosz, K. de Haas, J. v. d. Leest, A. Lodewijks, T. van Rooyen, W. van Rooyen, M. C. Segaar en C. Slingerland in de voorwedstrijden der Tweede Alphensche Zesdaagsche in een sprintwedstrijd tegen de G.R.C. „Steeds Hooger". Het vertrek en het uitreiken der deelnemerskaarten is bepaald op half zes vanaf de Korevaerstraat. Dinsdagavond zullen de junioren van Nieuw Swift uitkomen in een sprintwed strijd tegen de junioren van Steeds Hooger, eveneens als voorwedstrijd der Zesdaag sche. Bij de grasbaanwedstrijden te Woerden legde het lid M. C. Segaar op fraaie wijze beslag op de vierde plaats uit een veld van 32 van de beste sprinters en grasbaanrij- ders. De uitslag der finale was: 1. G. Du- quesnooy; 2. C. Verburg; 3. B. Daenen; 4. M. C. Segaar. DERDE RONDE VAN GOUDA. De eerste Ronde van Gouda, welke Za terdagmiddag in het stadsdeel Kort-Haar- lem verreden werd, mag volledig geslaagd heeten. De uitslagen luiden: Nieuwelingen, 40 K.M.: 1. M. J. Jansen, Eindhoven, in 1 uur 9 min.; 2. J. van Vliet, Gouda; H. v. d. Vliet, Vucht; 4. P. C. Kors, Rotterdam; 5. C. de Groot, Leiden; 6. D. Steine, Rotterdam; 7. Arensbergen, Gennep (L.). Voorts gelijktijdig in zelfde groep: A. Tol, F. Trijsburg, J. v. d. Kleij, allen Rot terdam: Joosen, Delft; P. de Mooij, den Haag; A. Bosma, Haarlem; J. Meiten, Am sterdam en J. Engel, Amsterdam. Amateurs en onafhankelijken, 63 K.M.: 1. G. Schulte, 's-Hertogenbosch, in 1 uur 40 min.; op 1000 M. 2. P. Joosen, Breda; 3. J. Hofstede, Gouda; 4. A. Overwel, Middel- harnis; 5. G. Bakx. Bergen op Zoom; 6. H. Van der Linden 13 2/5 sec., 2. G. Leene. sterdam, allen in 1 uur 41.5 min.; vervol gens in zelfden tijd J. Demmenie, Rotter dam; J. P. Schipper, Beemster; H. de Hoog Amsterdam; K. Koopen, s'-Gravenhage; W. Buijsen, Hoeven; A. de Korver, Willems dorp; L. de Groen, Bergen op Zoom en H. Nak, Rotterdam.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6