OMGEVING RAADHUISVERBOUWING TE LEIMUIDEN MAANDAG 26 JULI 1937 JE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 ALKEMADE. Geboren: Joannes Maria, z. van A. Th. Straathof en J. Rotteveel Hugo Cor nells, z. van L. J. van der Poel en J. C. Koot. Ondertrouwd: A. Luijt 46 j. en A. Vreeken 30 j. HILLEGOM. Geslaagd examen hoofdacte. Onze plaatsgenoot, de heer J. W. v. d. Laan slaagde te Haarlem voor het hoofdakte examen. Geslaagd. Voor het diploma machine- schrijven systeem „Mercurius" slaagden onze plaatsgenoten Jan van der Veldt en Adr. Rutten en de heeren Gebr. F. en W. Verduijn en Piet van der Zaal te Lisse. Al len werden opgeleid doör den heer F. C. van Lierop Jzn. alhier. Werkloozen. Het aantal werkzoeken den, ingeschreven bij het Gemeentelijk Arbeidsbemiddeling-Bureau bedraagt thans 166, verleden jaar per denzelfden datum 250. De kappers sluiten. Met ingang van heden moeten hier alle kapperszaken na 1 uur op Maandag gesloten zn. KATWIJK. Geb oren: Anna Maria Cornelia, d. van A. Verhart en C. P. Steenman Jeroen, z. van C. van Duyn en L. Hellenberg Guurtje Jeroentje, d. van A. van Delft en H. Korpelshoek. Getrouwd: P. Paaus en P. van Duyn G. Kraayenoord en L. van Dijk D. A. Stravers en C. M. van der Boog. Stand der werkloosheid. Mannen 158. meisjes 2, totaal 160. Stand van de overeen komstige week van het vorig jaar 379, waarvan 373 boven 18 jaar. LEIMUIDEN. Personalia. Onze plaatsgenoot H. C. de Rijk Lzn., leerling van de Christelijke Kweekschool te Leiden, is bevorderd van de 2e naar de 3e klasse. Mej. F. Remmeltje alhier, behaalde haar diploma voor kinderverzorgster, zoo wel practisch als theoretisch. Zij was leer ling van Huishoud- en Industrieschool, Ra penburg, te Leiden. Rijwielplaatjes. Door den ambtenaar der Directe belastingen zijn 92 aanvragen uitgereikt tot het bekomen van een vrij rijwielbelastingmerk 1937/1938. Speldjesdag. De verkoop van speldjes ten bate van de kas van de muziekvereeni- ging Symphonie bij de terugkomst van de ouden van dagen heeft het mooie bedrag van 20,76 opgebracht. Verbouw van het Raadhuis. Zaterdag had door Burgemeester en Wethouders plaats de aanbesteding van den verbouw van het raadhuis te. Leimui- den. Ingekomen waren 14 biljetten, waar onder twee van onwaarde. De inschrijvin gen luidden als volgt: G. C. Charlet te Lei- muiden f 13.985, alternatief archiefruimte f705; Blaazer en Bik te Rijnzaterwoude f 14.095, idem f 677A. van Dam te Alphen aan den Rijn f 11.570, idem f625; C. Kop- pe te Alphen aan den Rijn f 12.604; W. van der Helm te Alphen aan den Rijn f 11.944, idem f455; Wede. C. Langhout, Oude-We- tering f 12.960, idem f 1120; Kinkel en de Graaf, Leimuiden f12.984, idem f875; C. J. van Berkel, Leimuiden f 12.671, idem f 780; J. P. Snel en M. van Greuningen, Alphen f 13.537, idem f 398; F. Donker te Alphen aan den Rijn f 12.150, idem f 595; G. van der Laan te Woubrugge f 12.400, C. de Raadt en J. Tolk te Alphen aan den Rijn f 12.795, idem f 990. De gunning is verleend aan A. v. Dam te Alphen a. d. Rijn. DE KWAKEL. Felle hooibroei. Bij C. de Jong in de Banken was de hooibroei zoo fel, dat men begonnen was hooi uit de berg te werpen. Zaterdagavond kon men vanwege de groo- te hitte niet verder gaan, als alarmeerde men de branwker uit de gemeente Uit hoorn, die terstond ter plaatse was. De boerderij van C. de Jong is aan den over kant van d e Amstel gelegen, zoodat bij eventueele brand, de slangen over de Am- stel gelegd moeten worden en het water verkeer moet worden stopgezet. NOOTDORP. Verbetering Dorpsstraat. De alhier gehouden aanbesteding van de vernieuwing van de Dorpsstraat zonder leverantie van klinkerkeien had tot re sultaat, dat 18 inschrijvingsbiljetten waren binnengekomen. Ingeschreven was door: Enschedesche Bouw- en Beton maatschappij te Enschede f15.930; N.V. Aannemersbe drijf v/h. P. A. van Wijnen te Dordrecht f 14.735; W. M. Broekhuizen te Rotterdam f 14.500; N.V. Sliedrechtsche Betonijzerbouw v/h. P. Volker F.Hzn. te Sliedrecht f 14.380; De Vries en Loeve te Delft f 13.992; Th. Werner te Vlaardingen f 13.990; Dekker en Faas te Hoek van Hol land f 13898; A. J. de Later te Oegstgeest f 13.400; J. K. Simon te Schiedam f 13.280; A. P. Volker te Sliedrecht f 13.240; v. d. Noll en Co. te 's Gravenhage f 13.150; fa. Luijmes en Bal te Ridderkerk f 12.922; Fop Bijl te Kethel f 12.875; N.V. van Splunder's Aanneming- en Handel Mij. te Ridderkerk f 12.850; Gebr. E. en S. van Venrooij te Nootdorp f 12.700; A. Verjaal te Dreischer f 12.497C. A. Langeveld te Alphen aan den Rijn f 12.290; Gebr. J. en P. van Tilburg te Nootdorp f 11.940. Het werk, waarvan de gunning nader be kend zal worden gemaakt, was begroot op 13.535. NOORD WIJKERHOUT. Het boomenkappen op „De Boekhorst". Het boomenkappen op het boschgedeel te van „De Boekhorst" is tot staan ge bracht. Zaterdagmorgen zijn vijf rijksveld wachters en gemeente-politie op het terrein verschenen om het verder kappen te belet ten. De eigenaar heeft zich hierin ge schikt. Er is intusschen ongeveer twee derde deel van het bosch gesloopt. Warenkeuring. In het afgeloopen jaar werden door den Warenkeuringsdienst in de verschillende winkels en bedrijven de zer gemeente 289 monsters genomen, waar van 270 van melk. 123 winkels werden ge- inspecaeerd, 13 bakkerijen, 33 melkbedrij- ven. Uitgedeeld werden 11 waarschuwingen j en processen-verbaal. 3 Partijen waren werden afgekeurd. Concert Dinsdagavond geeft de mu- ziekvereeniging „St. Jeanne d'Arc' haar 2e i zomeravondconcert op de gemeentelijke j muziektent op het Julianaplein. Programma: 1. On The Quarter Deck, marsch v. Alford. 2. Iphgenie en Aulide, ouverture, v. Cluck. 3. Wiener Burger, wals v. Ziehrer. 4. Fortes Fortuna, marsch v. G. Dik. 5. Le Cheval de Bronzé, ouverture v. Auber. 6. Invitation a la Valse, v. Weber. 7. Blijde Intocht, marsch, v. G. Dik. 8. Lampa, ouverture v. Hérold. 9. Vieux Ca- maradeo, marsch v. Teike. Finalen. De verbouwing van het Raadhuis te Leimuiden is aanbesteed, zoodat thans binnen afzienbaren tijd in de huisvesting van het gemeentebestuur een groot-e en wel zeer noodzakelijke verbetering zal komen. Het secretarie-gebouwtje, dat tot nog toe naast het woonhuis van den burge meester was gelegen, zal worden afgebro ken. De secretarie wordt ondergebracht ln het middengedeelte van het verbouwde raadhuis, en neemt de plaats in van de vroegere veldwachterswoning. De veld wachter behoudt echter zijn bevoorrechte positie, aangezien voor hem in het daar naast gelegen huis, dat bij het verbouwde raadhuis wórdt getrokken, een woning wordt ingericht. In de raadszaal wordt geen verandering gebracht, doch op de raadszaal zal een verdieping worden gebouwd, plaats bie dend voor de kamers van burgemeester en secretaris. Aan de secretarie zal een brandvrije kluis voor net archief worden aangebouwd, alsmede een bergruimte voor de brandspuit. Het geheele complex zal centraal wor den verwarmd, hetgeen van groot voor deel is voor de brandspuiten-bergplaats en voor de cellen, welke laatste daarmede ook 's winters aan de gestelde eischen zullen voldoen. Deze verbouwing wordt ontworpen door den gemeente-opzichter, den heer P. Brouwer uit Alphen a. d. Rijn. Al heeft de gemeente Leimuiden met deze verbouwing geen raadhuis gekregen harer waardig, toch beteekent het een groote verbetering, waarmede we het ge meentebestuur gelukwenschen. TER AAR. EERSTE PLECHTIGE H. MIS WELEERW. PATER Y SNABEL O.S.C. De plechtige intocht. Zaterdagmorgen, Za terdagmiddag, regen... Maar tegen den avond was er de zon, die de feestvierende parochie in licht zette. Afgehaald door de geestelijkheid van de parochie, bereikte de Neomyst even zes uur de grens van de ge meente. Begeleid door een groot aantal ruiters werd gegaan tot de eer ste huizen van Lan- geraar, alwaar reeds stonden opgesteld allen die den Neomyst zou den vergezellen bij de intocht in zijn geboor tedorp. Daar werd hem het eerste welkom bereid. De heer M. Robertz, hoofd der R.K. School, begroette den jongen priester bij zijn intre de in zijn geboorte plaats. Met aarzeling had spr. op zich genomen de moeilijke taak om uit te spreken wat leeft in de harten der parochianen, nu op dezen dag. In naam der Parochie riep hij den Neomyst een har telijk welkom toe, te midden van hen, die hem zoo dierbaar zijn, in de parochie, die zich opgemaakt had hem te ontvangen, als den man Gods, in de parochie, die zoo ver heugd is met de komst van den Priester zoon. Bij dit welkom wilde spr. voegen de hartelijke gelukwenschen van allen aan den Neomyst, die tot hen kwam, bekleed met den Priesterlijken macht en als uit- deeler van groote geestelijke goederen. Moge dit priesterleven groot en rijk wor den. De parochie wilde ook gelukwenschen de familie, den Zeer eer w. heer Pastoor en Kapelaan voor de eer, dat God een nieuwe priester ,een nieuwe oogster in den wijn gaard des Heeren heeft gekozen uit de hun toevertrouwden. Ontroerend was de bede aan den Neomyst om de parochianen en dan in 't bizonder de jeugd, de schooljeugd in zijn gebeden te gedenken, opdat er meer deren zouden geroepen worden tot den dienst van God. Diep getroffen dankt de Neomyst voor deze hartelijke woorden en beloofde de pa rochie in zijn geheel, maar dan de jeugd vooral, bij God aan te bevelem Onder de opwekkende marschmuziek van „Arti" trokken bruidjes, Graal, Gezellen en Patronaat voor den jongen priester uit, met in him handen de wapperende vlaggen en in hun oogen de vreugde. De ruiters gingen vooraf en volgden de auto's, waarin de geestelijken en de familie hadden plaats genomen. Langs den weg stonden velen te zien naar deze blijde komst. Maar de grootste belangstelling was er op het ruime plein voor de kerk. Daar wapperden de vlaggen en wimpels in den avondwind, daar zongen hoog in de toren de klokken him welkom. Het was al zeven uur toen de Neomyst het kerkplein betrad. Staande onder de eereboog, temidden van zijn familie, werd hem het welkom toegezongen door de bruidjes. Teer en zuiver klonk het gezang den jongen Leviet tegen. Hierop gingen de bruidjes, strooiende een wit pad, den Neomyst begeleiden naar het Priesterkoor, wat allerprachtigst was ver sierd. Kapelaan A. Groen begroette den Neo myst in de kerk, die in de jeugdjaren zijn leven had beheerscht. Deze kerk moest hem wel dierbaar zijn, omdat het hier was, dat God tot hem gekomen was en hem vroeg Hem te volgen. In naam van de parochie sprak de Kapelaan zijn gelukwenschen nu tot den priester, die stond aan het begin van zijn heerlijk werk, zijn priesterwerk en vroeg hen allen te willen zegenen. Staande voor het altaar, zegende daarop de Neomyst zijn dierbaren, zijn vrienden, die voor hem lagen neergeknield. Het plechtig Lof werd nu gecelebreerd, waarbij assisteerden Pater Wentholt O.S.C. als Diaken en Kapelaan J. Zyerveld, als Sub-Diaken. Na het Lof klonk machtig het lied „Aan U, onze Koning". Zondag! Toen te tien uur de Neomyst, voorafge gaan door bruidjes, gevolgd door de geeste lijkheid, naar het Hoogaltaar schreed, zong de geheele gevulde kerk het Veni Creator. Het H. Offer ging aanvangen. De pa rochiaan, die priester was geworden, droeg zijn Eerste H. Mis op aan het altaar van de kerk, die hem zoo lief was. Assistentie verleende Pastoor H. Bilars als Presbyter-assistens, Pater Wentholt als Diaken en Kapelaan Zyerveld als Sub-Dia ken. Door het zangkoor werd op verdienste lijke wijze een vier-stemmige Mis gezon gen onder directie van den heer N. Hooger- vorst, met orgelbegeleiding van Ant. C. v. d. Hoorn. Na het Evangelie beklom Pater Ant. Ver laan M.S.F., vriend van den Neomyst, zoon der parochie, de kansel voor het uitspreken van de feestpredikatie. Zijneerw. had tot tekst gekozen: Introibo ad al tare Dei, Ad Deum, qui laeteficat juventutem meam. Ik zal opgaan tot het Altaar Gods, tot God, die mijne jeugd verblijdt". In heerlijke woorden, op ontroerende wijze, werd door den gewijden redenaar het geluk uitge beeld van dezen dag. Vreugde en blijdschap, enthousiasme, zij waren er weer en nog sterker in de pa rochie, nu er wederom een door God ge roepen was tot Zijn dienst. De priester aan het altaar Gods, had gebeden tot God, die zijn jeugd verblijdde en de priester mocht dat wonderbare woord, dat groei van uit bottend leven en jonge idealen in zich be vat, gebruiken, omdat de priester de andere Christus is, en Christus is de eeuwige-on- vergankelijke, de eeuwig jeugdige. De pries ter kan dit woord zeggen, omdat het is: uitdeeler zijn van Gods genaden aan de menschen. Daarom is het leven van den priester zoo blij. Ook al is dan het leven van den pries ter een kruisdragen en voor den Neomyst nu reeds bij den aanvang al, omdat hij zoo alleen staat, toch mag er blijdschap, vreug de zijn. Want het werk van den priester is blijheid en vreugde te brengen in de zielen en de harten van de menschen, altijd weer opnieuw van H. Doopsel tot aan de stervens sponde. Het werk van den priester is zie len te veroveren voor Christus, Hem te dragen en te brengen bij zijn kinderen. En zoo kunnen wij den jongen priester eeren en huldigen om God te danken voor de goedheid en de liefde geschonken aan een van ons, een van de armsten. Pastoor en Kapelaan mogen er een be looning in zien van den zielenarbeid door hen verricht. De familie en parchianen mo gen weten, dat God hen niet verlaat, maar hen gelukkig maakt, ook in deze zware moeilijke tijden. Allen moeten met den Neomyst het offer gaan mee opdragen, sa men God loven en prijzen en danken voor het geluk aan dezen jongen priester en aan de parochie geschonken. Het H. Misoffer' werd voortgezet. En toen de ,H. Communie was aangebroken, toen voelden allen wat er moet omgegaan zijn in de ziel van dien priester, die Jezus niet kon geven aan vader en moeder, broer of zuster, omdat God ze al zoo lang tot zich geroepen had. Na de H. Mis werd door het zangkoor de altijd weer mooie en feestelijke Priester cantate van Haagh gezongen. Receptie. In den namiddag, te half drie, had de of ficieel© receptie plaats. Terwijl „Arti" een vroolijke marsch deed weerklinken, trad de Neomyst, vergezeld van vele geestelij ken, familieleden en studievrienden de groote zaal van het parochiehuis binnen, die geheel gevuld was met de parochianen en werd geleid naar het versierde podium. De plechtige huldiging begon met een muziekstuk, de K.L.M.-marsch, door „Arti" uitgevoerd. Dan werd het welkomstwoord uitgesproken door Cor Hoogervorst, namens de propagandaclub. Voor de vierde maal, aldus spr., binnen de twee jaar, is het dat een priester uit ons midden gehuldigd wordt. Allen zijn gekomen met meer dan belangstelling alleen, want in het hart dra gen zij de liefde voor den priester, voor het priesterschap. Weer staat de parochie rond den Neomyst geschaard, zooals zij gister avond getuige was van uw intocht en deze morgen geknield lag rond het altaar. De liefde in het hart zal blijven voor u, waar de jonge priester ook geroepen zal worden te werken, het gebed zal blijven opstijgen om kracht en zegen over uw priesterwerk af te smeek en. Na dit hartelijk welkom kondigde de Ka pelaan de allerkleinsten aan. Onder leiding van de Eerw. Zusters Mathia en Xaveria- na brachten de kleuters van de fröbelschool hun hulde, hun bloemenhulde aan den Neo myst. Bij elk priesterfeest zijn de kleinen er en telkenmale ontroert weer dat echt kinderlijke, zoo ongekunsteld, zoo treffend! Door het zangkoor werd vervolgens ge zongen het drie-stemmig „Te Deum" van Laminne. Namens de Gezellen werd de Neomyst toegesproken door den Senior, den heer J. Zwirs. Na gewezen te hebben op de bizon- dere plaats, die de priester in de harten der Gezellen inneemt, werden de gevoelens vertolkt van hen, die de jeugdvrienden wa ren van den Neomyst. De Graal gaf in zang en declamatie de blijdschap en vreugde weer. die er zijn op dezen dag bij de meisjes. Na een fijn ge zongen feestlied werd het gedicht „Pries- terheil" op prachtige wijze gezegd en ge ëindigd werd met het lied „Het kerkje aan de zee". Dan sprak de Zeer eerw. heer Pastoor tot zijn Neomyst. Dit feest was tenslotte toch ook een fee$t van den herder der parochie, omdat het een van zijn parochianen was, die door God was uitverkoren. En al had Pastoor niet kunnen meehelpen de kiem, degrondslag van deze roeping te leggen, dan wilde hij nu een eerbiedige hulde bren gen aan de nagedachtenis van zijn voorgan ger: Pastoor H. Bakker, onder wiens pasto raat hier zooveel roepingen zijn voortgeko men en daarom vroeg Pastoor op dezen dag een gebed voor dezen voortreffeljjken herder. Hierna richtte spr. zich tot den Neomyst om hem geluk te wenschen. Nie mand beter dan een priester, en hij nog slechts onvolkomen, weet, wat het is, on verdiend met zoo groote en vele genaden overladen te worden. Daarom wenschte de Pastoor den Neomyst toe, dat hij altijd waardig moge blijven de hooge uitverkie zing, waartoe hij geroepen is, en dat zijn priesterwerk rijke vruchten zou mogen dra gen. De zangertjes van het patronaat zongen hun vreugde uit in een tweetal Lederen, onder directie van N. Hoogervorst. Thans was het moment aangebroken, dat de Neomyst zou spreken. Vervuld van dankbaarheid wilde hij zich eerst tot Hem richten, Die hem had uitverkoren zijn priester te worden, die onverdiend met zoo veel goedheid tot hem gekomen was, die hem zooveel genaden had gegeven. Vervol gens wilde hij allen dank zeggen voor het geluk hem in deze dagen bereid, aan den Pastoor, Kapelaan en aan hen, die zoo on gezien hun werk deden om deze hulde voor te bereiden. Hij beloofde aan allen te blij ven denken bij de H. Mis, zooals hij het ge daan had deze heerlijke morgen. Toen sprak de Neomyst van het offer, dat hem ge vraagd was en dat hij gebracht had en de ontroering maakte hem het spreken moei lijk, maar zij die luisterden, begrepen, dat bij de vreugde van deze dagen, een droef gemis geweest was. Nadat de muziekvereeniging nog op keu rige wijze had gegeven „Vesper Grande" Fantasie van Martin en het „Aan U, o Ko ning der eeuwen", was de officieele recep tie beëindigd. Honderden boden nu den Neomyst persoonlijk hun gelukwenschen aan, waarbij zij tevens een gedachtenis plaatje in ontvangst mochten nemen. De feestdagen werden besloten met een plechtig Lof met Te Deum door den Neo myst gecelebreerd met dezelfde assistentie als bij de Hoogmis. Vermelden wij nog, dat heel het dorp vlagde en voor het huis, waar de Neomyst is groot gebracht, stond een mooie eere poort, opgericht door de buurtbewoners. ZILK. Concert. Wegens het zeer slechte weer is het concert te geven door „St. Jean d' Are" bij het parochiehuis, door ons was per abuis vermeld dat zulks Maandagavond zou geschieden, afgelast tot een nader te bepalen datum. VOORSCHOTEN. Geslaagd. Voor het examen nuttige handwerken is te 's-Hertogenbosch ge slaagd mej. E. M. Westra. VOORHOUT. Schoolreisje met minder prettige thuis komst. Door de leerlingen van de hoog ste klassen der Chr. school alhier, is een schoolreisje gemaakt. Per touringcar heeft men via het Jamboree-terrein, bezoeken gebracht aan Artis en het Rijks-Museum te Amsterdam. Op beide plaatsen is ruim schoots door de kinderen genoten en veel moois bezichtigd. Evenwel op den thuisreis, toen men een speeltuin bezocht, had de 14- jarige A. V. het ongeluk, onder een in be weging zijnde schommel te geraken. In de zen schommel waren een vier-tal meisjes gezeten en tot tweemaal toe kreeg de jon gen deze over zich heen, met het gevolg, dat hij zijn dijbeen bezeerde en zijn heup ontwricht werd. Direct werd e engenees- heer ontboden, dei den ontwrichten heup weder in den kom bracht en een voorloo- pig verband legde. Hierna werd de reis met een minder prettige stemming voortgezet. Voor den hoofdonderwijzer zoowel als de ouders van den knaap was dit geen aar dige thuiskomst, hoewel het ongeval, het geen betrekkelijk nog goed is afgeloopen alléén is voortgevloeid uit eigen onvoor- tigheid, daar de jongen de in beweging zijnde schommel tot stilstand wilde bren gen, hetgeen natuurlijk hoogst gevaarlijk Werkzaamheden Waterleiding. In ver band met het omleggen van de hoofdbius der waterleiding te station Noordwijker- hout, zal de watertoevoer vanaf heden avond 8 uur tot en met morgen 7 uur voor geheel Voorhout en Noordwijkerhout af gesloten zijn. Belanghebbenden wordt aan geraden, water in voorraad te nemen. Stand der werkloosheid. In deze ge meente staan momenteel bij de arbeids beurs alhier, ingeschreven 30 werkzoeken den. Dit zijn allen steuntrekkers. Geboren: Josefa Catharina, dochter van G. A. Bel en J. M. van Schooten. Jacobus Wilhelmus, zoon van P. M. Ange- vare en M. H. C. v. d. Ploeg. Rudolph Andries, zoon van J. Bette en J. Wage- mans. Ondertrouwd: Hermanus Cornelis Schuurink, oud 23 jaar en Neeltje Roskam, 23 jaar beide won. alhier. Overleden: Anna Maria Kortekaas, oud 78 jaar, gehuw met J. A. Warmenho- ven.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10