ZATERDAG 24 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 VEREENIGING „DE TULP". Groep tulpenkweekers der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Als gevolg van besprekingen in de laat ste 'ledenvergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, heeft het bestuur besloten aan de leden der Alg. Vereeniging, voor zoover zij kweeker van tulpen zijn, het volgende mede te deelen: 1. Het is noodig dat de Vereeniging „de Tulp" een groot aantal tulpenkweekers omvat om haar taak van behartiging van de technische belangen der tulpenteelt met meer gezag te kunnen voortzetten. De herziening van de Statuten der Alg. Vereeniging (de z.g. reorganisatie), welke helaas niet is totstandgekomen, was het middel geweest om dat doel te bereiken. Nu deze weg voorloopig is afgesne den, kan een goed resultaat bereikt wor den, indien de tulpenkweekers zich in grooten getale vrijwillig bij ..de Tulp" aansluiten. 2. Het gezag dat de Vereeniging ont- leenen kan aan het vertrouwen en de medewerking van een groot aantal kwee kers van hetzelfde artikel, kan dan het gewicht vergrooten van de adviezen die regelmatig aan de Vereeniging worden gevraagd door de instanties, welke zoo grooten invloed op de uitkomsten der teelt uitoefenen. Het maakt een groot ver schil, of achter deze adviezen, samenge steld door de ledenvergaderingen van een groote tulpenkweekers-organisatie, een paar honderd of een paar duizend leden staan. 3. Buiten dit wordt het meer dan vroe ger noodzakelijk dat voorlichting om trent ziekte-verschijnselen, omtrent de eischen van schuurbehandeling en om trent de kansen om de bruikbaarheid van onze tulpen te vergrooten, van een cen traal punt uitgaat en, in nauwkeurig overleg met het wetenschappelijk onder zoek, in ruimen kring wordt verspreid. 4. In het jaarverslag over 1936 wordt o.m. opgesomd hetgeen door onze ver eeniging is gedaan terzake van de uitvoe ringsmaatregelen van het saneeringsplan. Hieruit alleen blijkt reeds, dat het belang van het bloembollenvak is gediend door het bestaan van onze vereeniging, maar tevens dat haar invloed niet sterk genoeg is, om datgene doorgevoerd te krijgen, wat als het belang gezien wordt van he den en toekomst van het tulpenvak. In dit jaarverslag wordt daarnaast ook ver meld hetgeen van onze vereeniging uit ging met betrekking tot de eigenlijke cul tuurvraagstukken, waaruit duidelijk blijkt dat het organisatielëven in het bollenvak niet compleet is zonder een sterke groep van tulpenkweekers. 5. Het zal ieder duidelijk zijn, dat in een beknopte circulaire geen volledige opsom ming kan worden gegeven. Het is slechts de bedoeling, om onder verwijzing naar hetgeen in het vakblad regelmatig is ge publiceerd, de tulpenkweekers op te wek ken, zicji als lid van ,,de Tulp" aan te melden. 6. De voorwaarden voor toetreding zijn zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. De ledenvergadering gaf den wensch te. ken nen dat nieuwe leden die in 1937 toetre den, over dat jaar geen contributie zou den behoeven te betalen. De kasmiddelen, nog uit den tijd dat de vereeniging zich bezighield met het uit de markt nemen van zaadgoed van tulpen, zijn voldoende om de administratieve gevolgen van deze handelwijze te dragen. Voor 1938 zal dan de contributie een gering bedrag kunnen zijn, vast te stellen door de ledenvergadering; het bestuur zal voorstellen deze te bepalen a.v.: mini mum 50 cent voor 500 R. Roe tulpen of minder, rechtgevend op het uitbrengen van 1 stem. vervolgens voor elke 500 Roe of gedeelte méér 50 cent, terwijl het stem recht (volgens de statuten) is geregeld als volgt: 0499 R.R. 1 stem, 5001499 R.R. 2 stemmen, 1500—2999 R.R. 3 stemmen, boven 3000 R.R. voor elke 2000 R.R. 1 stem meer. De leden die in 1937 toetreden betalen dus geen contributie, hebben echter wel stemrecht in de ledenvergaderingen die in 1937 worden gehouden, naar de grootte van hun met tulpen beplante (te beplan ten) oppervlakte. Men treedt als firma toe en het stemrecht kan door een der firmanten worden uitgeoefend. 7. Alle tulpenkweekers, die lid zijn of waarvan firmanten lid zijn der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, en die nog niet zijn toegetreden tot de groep „Vereeni ging de Tulp" worden uitgenoodigd door gebruikmaking van inliggende kaart, die ongefrankeerd kan worden verzonden, aan het secretariaat kennis te geven, dat zij op de voorwaarden in deze circulaire genoemd, als lid wenschen toe te treden. Bij deze circulaire is een in 7 bedoelde kaart gevoegd. DE NIEUWE SPELLING Pleidooi voor handhaving Het bestuur der Vereeniging tot ver eenvoudiging van onze spelling heeft een adres gericht tot den raad van ministers, waarin gezegd wordt, dat de spellings voorschriften van 1934, die thans op bijna alle scholen worden onderwezen, door het lager onderwijs in al zijn geledingen met groote ingenomenheid zijn begroet en de ouders van schoolgaande kinderen heb ben gewaardeerd dat door de opheffing van de oude, onware en knellende spelre gels het onderwijs in het Nederlandsch zich thans kan richten op het juiste ge bruik der moedertaal in woord en ge schrift. In een uitvoerige uiteenzetting acht het bestuur het noodzakelijk, dat de spelling van 1934 onveranderd wordt gehand haafd, omdat élke wijziging tot hopclooze verwarring zou leiden. DE ZAAK VRIJMAN Request van het hoofdbestuur van de ARKA aan de Eerste Kamer Bij de behandeling van de „zaak Vrij man" in de Eerste Kamer op 2 Maart 1937 heeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën een beschuldiging geuit aan het adres van den heer Vrijman, den oud- Rijks-bouwmeester. Naar aanleiding van deze beschuldiging heeft bij request van 19 April 1937 de heer Vrijman zich gericht tot de Eer ste Kamer met het verzoek een onderzoek te willen instellen naar de al dan niet ge grondheid dier beschuldiging. Thans heef$ het hoofdbestuur der Al gemeene Roomsch-Katholieke Ambtenaren- vereeniging bij request van 21 Juli 1937 gevraagd, het verzoek van den heer Vrij man, oud-lid der ARKA, wel te willen in willigen. In dit request der ARKA wordt o.a. het volgende naar voren gebracht: Deze ondersteuning van en adhaesie- betuiging aan het request van den heer Vrijman vinden op de allereerste en voor naamste plaats hun grond in de omstan digheid, dat deze gewezen ambtenaar niet in de gelegenheid is om door den ambte narenrechter, dan wel door een andere rechterlijke instantie de ongegrondheid der beschuldiging te doen aantoonen. Met te meer recht meent ons hoofdbe stuur het verzoek van den heer Vrijman te mogen ondersteunen, wijl in het verle den is gebleken, dat ten onrechte aan den naam en de positie van den oud-Rijks bouwmeester zoodanig nadeel is toege bracht, dat de Tweede Kamer als hare meening heeft te kennen gegeven, dat schadevergoeding en rehabilitatie jegens den heer Vrijman behoort plaats te vin den, terwijl ook in deze phase van „de zaak Vrijman" van rehabilitatie geen spra ke kan zijn, indien betrokkené niet in de gelegenheid kan worden gesteld om zich jegens uw hooge college te verdedigen te genover de beschuldigingen van den mi nister van Financiën, zooals deze werden naar voren gebracht in uw vergadering van 2 Maart 1937. Waar den heer Vrijman dan ook slechts de mogelijkheid openstaat om door mid del van een openbaar onderzoek zijne lezing en zijne gegevens in uw ver gadering te stellen tegenover Je beschuldi gingen van den toenmaligen minister, mee- nen wij, dat hierin een klemmende reden mag worden gezien, om het verzoek van den ex-bouwmeester tot instelling eener enquête in te willigen. Bovendien is ons hoofdbestuur van mee ning, gerechtigd te zijn, zich met deze adhaesie-betuiging tot u te wenden, omdat het hier niet alleen gaat om den naam en de positie van een persoon, doch ook het algemeen belang bii ..de kwestie Vrij man" nog steeds is betrokken. Dit algemeen belang meenen wij toch te mogen onderkennen in de overweging, dat de integriteit van hen, die behooren of behoord hebben tot 's rijks-ambtenaren corps onomstootelijk dient vast te staan zeker in de huidige tijdsomstandigheden zoodat elke beschuldiging, welke deze in tegriteit in-twijfel zou kunnen trekken, een nauwkeurig onderzoek naar de al dan niet gegrondheid dier aantijging ook in het openbaar belang zal mogen eischen. NATIONAAL HERSTEL Het Hoofdbestuur van het „Verbond voor Nationaal Herstel" heeft aan ver schillende personen de volgende circulaire gezonden: „De laatste gehouden Kamerverkiezingen hebben weliswaar geen Kamerzetel opge leverd, doch het verkrijgen van een der- gelijken zetel was voor ons geen doel, doch slechts een middel om ons geluid in de Volksvertegenwoordiging te doen hooren. De verkiezingen hebben aan Nationaal Herstel als partij een zwaren slag toege bracht; er kan thans nog niet met zeker heid worden vastgesteld in hoeverre Na tionaal Herstel als partij dus zal moeten worden gehandhaafd. Anders ligt echter de zaak t.o. van Nationaal Herstel als beweging. Iedere Herstelbeweging moet er naar streven, zichzelve te kunnen op heffen wegens overbodigheid. Gemeend wordt echter, dat in Nederland dat tijd stip nog niet is bereikt. Een toekomstig voortbestaan van de Nationaal-Herstel-Be- weging, waaraan gelukkig nog zoovelen gelooven en die reeds zooveel zegen aan het vaderland gebracht heeft, zal misschien gegrond moeten zijn op nauwere aaneen sluiting van al diegenen die zijn trouw ge bleven aan onze mooie christelijk-nationale beginselen, hetgeen tevens een saneering met zich mee zal moeten brengen t.o. van de destructieve elementen. Ofschoon de kosten der verkiezingen zoo goed als aangezuiverd zijn, zijn momenteel de financieele zorgen zeer zwaar. Bij de thans opgezette reorganisatie mag ons niets weerhouden de moeilijkheden te overwinnen en wij zullen overwinnen ge dachtig aan het aloude Nederlandsche ge zegde: Ende Despereert niet. Hebben onze voorvaderen ook niet have en goed veil gehad voor de nationale zaak? Onverbid delijk zullen dan ook zij worden terugge wezen, die terwille van eigen baat of an derszins de nationale gedachte willen mis bruiken. Daarom doen wij op allen, deelnemers en sympathiseerenden, een beroep! Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft naast tegenslag en verlies ook veel zegen te er kennen. Hoe vele malen werd een initia tief van Nationaal Herstel door de poli tieke partijen overgenomen en kwam tot stand wat Nationaal Herstel gewenscht had. Daarom zal na een tijdperk van re organisatie met 1 October 1937 het blad waarschijnlijk weder geregeld verschenen. Een beroep wordt gedaan op uw trouw aan de nationale zaak! Nationaal Herstel zal, na reorganisatie, blijven werken, voor Officieele Crisisberichten STEUNVERGOEDING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten, gedenatureerd in het tijd vak van 19 Juli 1937 tot en met 24 Juli 1937 zal bedragen: Voor kwaliteitsklasse A 2.75 per 100 K.G.; Voor kwaliteitsklisse B 2.25 per 100 K.G.; Voor kwaliteitsklasse C 1.75 per 100 K.G.. Voor groene erwten van de laagste klas se en voor andere erwten, in hetzelfde tijd vak geedenatueerd, bedraagt de steunver goeding 1.25 per 100 K.G. 's-Gravenhage, 23 Juli 1937. 4878 zuivering van ons politiek leven tegen het Marxisme in eiken vorm, vóór ons chris- telijk-nationaal volksbestaan. Oranje boven alles!" Tot zoover de circulaire. Moet hieruit geconcludeerd worden, dat Nationaal Her stel vermoedelijk als p a r tij heeft afge daan en zich dan buiten den stembusstrijd zal houden? AARDAPPELEN-EXPORT. De regeling na 1 Augustus a.s. Met ingang van 1 Augustus 1937 is het monopolie voor den uitvoer van aardappe len, zoowel vroege als late, wederom opge dragen aan de Nederlandsche Akkerbouw Centrale. De regeling van den uitvoer als zoodanig heeft in vergelijking met de re geling van verleden jaar nagenoeg geen wijziging ondergaan. Voor zoover hieron der van de voorschriften van het vorig jaar niet wordt afgeweken, blijven de laatste voorschriften ongewijzigd van kracht. Op het navolgende wordt nadrukkelijk de aandacht gevestigd: De maat is voor de consumptieaardap pelen voor uitvoer naar alle landen als volgt vastgesteld: de minimummaat is 40 mm. vierkantsmaat opwaarts, behalve voor België, voor welk land de minimummaat 50 mm. vierkantsmaat is en voor Engeland, Zwitserland, Argentinië, Brazilië en Uru guay voor welke landen de minimummaat is vastgesteld op 45 mm. vierkantsmaat. Voor den uitvoer van pootaardappelen naar alle landen is de minimummaat vast gesteld op 28 mm. vierkantsmaat. Ten aanzien van de toekenning van prijs verschillen wordt medegedeeld, dat het vooralsnog niet in de bedoeling ligt, aan exporteurs eenig prijsverschil toe te ken nen bij den export van consumptje-aard appelen naar Ned. Oost- en West-Indië. Bij uitvoer naar België dient ook thans de Belgische taxe de licence te worden be taald. Evenals het vorig jaar zal voor deze taxe ad Bel. frs. 5 per 100 K.g. door de exporteurs bij de N.A.C. 0.40 per 100 K.g. dienen te worden betaald, terwijl afreke ning plaats vindt tegen den wisselkoers, geldende op den eersten werkdag van de week volgende op de week, waarin de mo nopolie-overeenkomst is aangegaan. Als prijsverschil bij export van goedge keurde pootaardappelen naar alle landen, met uitzondering van Argentinië, Brazilië en Uruguay is door de exponteurs het z.g. poterkwartje, 0.25 per 100 K.g. verschul digd. De vrijstelling van de betaling van het poterkwartje bij uitvoer naar Argentinië, Brazilië en Uruguay wordt echter afhan kelijk gesteld van een voorafgaande fixatie op formulieren door de N.A.C. te ver strekken. Voor verzending over Antwerpen zal we derom noodzakelijk zijn de controle door de S. A. F. van Bree, aldaar. Naast het poterkwartje is bij uitvoer naar België verschuldigd de meergenoemde taxe de licence van 5 francs per 100 K.g. De minimumprijs waar beneden aardap pelen niet naar België worden verkocht, is nader vastgesteld op B. frs. 40 per 100 K.g. c.i.f. België. Voor den uitvoer van gedenatureerde aardappelen worden geen monopolie-over eenkomsten aangegaan. Uitvoer van deze aardappelen zal derhalve niet kunnen plaats hebben. Indien het door den Plantenziektenkun- digen dienst namens de N.A.C. af te geven geleidebiljet niet bij uitvoer aanwezig is, zal de partij niet ten uitvoer worden toege laten. Uitvoer van aardappelen kan slechts plaats vinden langs de grens-kantoren, waar de C.C.C.D.-controle gevestigd is. Een uitzondering wordt slechts toegestaan voor den uitvoer via Coevorden en Hulst, mits bij het aanvragen van een monopolie overeenkomst melding wordt gemaakt, dat de uitvoer langs een dezer stations zal plaats vinden, en met dien verstande, dat de zending in dat geval door den Plantenz.- kundigen dienst bij inlading wordt ver zegeld. WOL UIT ONDERMELK. Een fabriek te Alkmaar? In Alkmaar, het centrum der Noord- Hollandsche melkproductie, bestaat le vendige belangstelling voor de nieuwe in dustrie. welke uit ondermelk wol bereidt. Deze belangstelling heeft thans een daad werkelijken vorm aangenomen, doordat de Alkmaarsche Vereeniging van Handel- drijvenden- en Industrieelen Middenstand zich in verbinding heeft gesteld met de N.V. Hollandsche Industrie Maatschappij voor Caseïnebei'eiding om te komen tot stichting van een fabriek voor de berei ding van wol te Alkmaar. Of deze poging succes zal hebben, zal moeten worden af gewacht; eenig practisch resultaat is tot op het oogenblik nog niet bereikt. DE ROZENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP. In den afgeloopen nacht is op de rozen- tentoonstelling te Boskoop hard gewerkt om alle rozen, welke sedert de opening der tentoonstelling, drie dagen geleden, van naar frischheid hadden ingeboet, te verwij deren. In de plaats hiervan zijn versche rozen neei'gezet, zoodat de tentoonstelling vandaag en Zondag een aanblik, gelijk aan die bij de opening, zal opleveren. WIJZIGINGEN IN HET INVOERTARIEF. De regeering heeft een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, waarbij eenige in de practijk noodzakelijk geble ken wijzigingen en aanvullingen van de tariefwet-1934 worden voorgesteld. Tevens is bij koninklijk besluit be paald, dat deze wijzigingen, behoudens eenige uitzonderingen, met ingang van 1 Augustus a.s. reeds voorloopig zullen worden toegepast als ware het ontwerp reeds tot wet verheven. De belangrijkste verhoogingen zijn: sloten: van 6 tot 10 pet. van de waarde, hang- en rijwielsloten: van 10 tot 12 pet. ruw zeemleder: van 3 tot 6 pet., gedecoreerd blik: van 3 tot 6 pet., benzol: van 1.25 tot 3. Verder wordt voor sieraardewerk en sierporcelein een minimum-invoerrecht vastgesteld. Het invoerrecht voor koordstof, die ge bruikt wordt voor de vervaardiging van auto- en fietsbanden, wordt verlaagd van 10 tot 6 pet. van de waarde. HOOGER SPOORWEG ONTVANGSTEN De totale ontvangsten van de Neder landsche Spoorwegen beliepen in het eerste halfjaar van 1937 47 millioen, te gen 45.9 millioen in dezelfde periode van 1936. Van 1 Jauari af waren gemiddeld 3.405 kilometers in exploitatie, tegen 3.429. De ontvangsten per dagkilometer van f 73.55 tot 76.32 zijn gestegen. NAAR DEN HELDER (TEXEL). Een goedkoope gelegenheid voor een reis naar Den Helder (Texel) wordt ge boden door de Ned. Spoorwegen op de Zondagen tot en met 22 Augustus, waar voor wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer. HET VERMOEIDHEIDSVERSCHIJNSEL BIJ AUTOMOBILISTEN Van 1921 Juli is te Parijs de Union des automobileclubs médicaux bijeen ge weest onder patronage van den minister van buitenlandsahe zaken en openbare gezondheid. Op dit congres heeft onze landgenoot, dr. G. A. Prins, voorzitter van de Neder landsche vereeniging van artsen-automo bilisten te Utrecht, een rede gehouden, waarin hij het vermoeidhendsverschijnsel als oorzaak van automobiel-ongelukken speciaal van medische zijde in het licht stelde. Spreker wees er op, dat vermoeidheid een veel minder belangrijke rol speelt dan b.v. alcoholgebruik en dat hier zooveel subjectieve verschijnselen een rol spelen, dat een algemeene regel niet te rigoreus mag worden getrokken. Rij-ervaring, leef tijd, algemeene gezondheidstoestand, een voorafgaand tekort aan slaap of rust, het uur van den maaltijd, de aard van het voertuig, weersomstandigheden, de toe stand van den weg, zijn alle factoren, waardoor in het eene geval het vermoeid heidsverschijnsel veel eerder optreedt dan in het andere. Volgens spr. is in het algemeen een me disch en klinisch onderzoek noch een psy chotechnisch onderzoek in staat, de ver moeidheidsdiagnose te stellen. Zijn con clusie was, dat na een strikt onafgebro ken rit van 4 tot 5 uur een rusttijd van een half uur in het algemeen ge wenscht is. De onlangs tot stand gekomen Rijtijden- wet in Nederland onderwierp spr. aan ernstige critiek. Het is bekend, dat noch over dit wetsontwerp, noch over dit wetsontwerp, noch over het thans in de maak zijnde rijtijdenbesluit in het bij zonder de Nederlandsche medische wereld is geraadpleegd. Het congres kwam tot de conclusie, dat voor den particulieren automobilist wette lijke voorschriften ongewenacht moeten worden geacht. De betreffende, met alge meene stemmen aangenomen resolutie, stemde voor de dringende noodzakelijk heid, den maximalen arbeidsduur van be roepschauffeurs wettelijk te regelen en den automobilisten in het algemeen de noodzakelijkheid bij te brengen, zulks door systematische voorlichting van het rijden de publiek, zich een rustpauze te gunnen, wanneer men vier tot vijf uren onafge broken heeft gereden. GEVAREN VAN RONSELARIJ VOOR SPANJE. Het ministerie van Buitenlandsche Za ken vestigt nogmaals de aandacht op de gevaren, waaraan Nederlanders zich blootstellen, die zich laten ronselen voor Spanje onder het voorwendsel, dat zij daar werk zullen krijgen en geen dienst in het leger zullen behoeven te doen. WILT U IETS WETEN? Vraag: Betreffende stoombootdienst AmsterdamHarderwijk. Antwoord: Een onzer lezers zond ons reeds antwoord op deze gisteren ge plaatste vraag. Op AmsterdamHarder wijk varen alleen de booten „Veluwe" en „Gelderland". Afvaart Amsterdam uitslui tend Stationsplein, oostzijde, afvaart Har derwijk Havenkade. Vertrek zoowel van Amsterdam als van UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. De bruggebouw bij Gouwsluis. Met de voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van den Rijksstraatweg naar de in aanbouw zijnde brug over de Gouwe is men thans druk aan de arbeid. Het benoodigde zand wordt verkregen uit het weiland van den heer U. en zal vervoerd worden door middel van kipkarren met tractor. Ook met het afbakenen van den Prov. weg. vanaf het Aarkanaal naar den Heerenweg is een aanvang gemaakt. BODEGRAVEN. Geboren: Simon Anthonius, z. van L. Bakker en M. J. Steenbergen. Overleden: J. M. Vonk 9 j. Gevestigd: P. J. van Dijk van Bar- woutswaarder L. H. Stekelenburg van Schoonhoven M. Vat en echtgenoote van Woerden E. Verdoold en gezin van Waarder M. L. A. van Tilburg van Wad- dinxveen. M. Lugtenburg en gezin naar Gouda Wed. J. van Os-Hol naar Woerden A. Edelman naar HaaHem M. Boef naar Lisse A. H. van Ravenswaaij en echtge noote naar Marwoutswaarder G. M. Pijnacker naar Alphen a. d. Rijn W. van Velsen naar Aalsmeer S. Bergsma en zoon naar Wymbritseradeel G. C. Maton en gezin naar Utrecht P. Looy naar Ban doeng N. O. I. A. IJdo naar Reeuwijk. KOUDEKERK. Koninginnefeest. In de laatst gehou den vergadering van de Oranjevereeniging is besloten om op 31 Augustus a.s. feest te vieren. Op den avond van 30 Aug. zal een uit voering worden gegeven door de beide zangvereenigingen en het fanfarekorps. Behoudens nadere goedkeuring zal het feest worden gehoudgn op het terrein van den heer Jac. Dorrepaal, gelegen tegenover het Gemeentehuis. Het programma op 31 Aug. zal o.m. in houden: Ringrijderij per fiets, leeftijd 12 jaar en ouder, ringrijderij voor paard en tilbury, blaastrappen, wedstrijd met hin dernissen en boegsprietloopen. terwijl als slot des avonds een bioscoopvoorstelling in de openlucht zal gegeven worden. NIEUWKOOP. Grootsch openluchtspel. Nadat Zondag j.l. 2 herhuten en 2 basseliers van de Kruis vaart zijn geïnstalleerd, zal Zondag a.s. onder een plechtig Lof in de kerk, dat te half drie aanvangt, door den Zeer- eerw. heer Th. P. Blom, pastoor der pa rochie, de installatie plaats hebben van 3 bans van de Kruisvaart, waarmede dit jeugdwerk officieel en voorgoed in de parochie gevestigd zal zijn.. Ter opluistering van deze belangrijke ge beurtenis zal de schitterend werkende jeugdorganisatie uit Bodegraven op het tournierveld (het voormalige voetbalter rein) het beroemde spel opvoeren van den priester-dichter Jac. Schreurs M.S.C., ge titeld: Offensief. Meer dan 100 leden, we hoorden reeds van 175, van de Kruisvaart en de Graal uit Bodegraven zullen een blijk komen geven van hun kunst, maar ook door de uitbeelding in een spel van het offensief, van den strijd, welke het Christendom te voeren heeft voor het heden en de naaste toekomst tegen modern heidendom en dwaalleer. Een groote toeloop wordt verwacht; en tree wordt niet geheven, doch een be drage tot dekking van de kosten wordt gaarne aanvaard. NOORDEN. Gunning. De heer C. J. Vergeer te Aarlanderveen heeft bij aanbesteding ge gund aan de aannemers N. Vink, timmer man, C. Veenman, metselaar, en Z. Otto en Zn., schilder, alhier, het uitbreiden van zijn complex groentenkassen voor een be drag van rond 17.000. Architect is de heer Fr. Pieterse, alhier. ZWAMMERDAM Geboren: Hendrika Wilhelmina d. v. H. C. Goebel en N. van Tol Abraham z. van P. Adr. Konijn en N. Knoop. Overleden: Cornelia Althena 83 j. wed. van J. de Jong. Gevestigd: van Weenen: G. Handier Overtocht 46. Vertrokken: naar Gouderak B 99 N. van Mourik naar Bodegraven Buiten kerk 6: E. Domburg wed. A. B. Daniël naar Reeuwijk: Spoelwijk B 69: M. P. Ver- beij. Harderwijk op dezelfde uren, van Zondag tot en met Vrijdag 8.40 uur en 18 uur. Za terdags 8.40, 14.30 en 19 uur. 's Maandags morgens om 4 uur extra dienst. Tarief: le klas retour 75 ct., enkele reis 50 ct., kinderen retour 40 ct., kinderen enkele reis 30 ct.; 2e klas retour 60 ct., enkele reis 40 ct., kinderen retour 30 ct., kinde ren enkele reis 20 ct. (Rijwielen en kin derwagens 30 ct.). Vrijdags langs de Zuiderzeewerken en Urk: vertrek Amsterdam 8.40 uur. Retour 1.—, luxe klas f 1.25. Vertrek Harder wijk 13 uur; retour 60 ct., kinderen 30 ct. Vraag: Waar is het tooneelfonds „Pie- ter Langendijk" gevestigd? Antwoord: Hasselaarplein 35, Haar lem. Op Dinsdag 27 Juli, Donderdag 29 Juli, Dinsdag 3 Augustus en Dotnderdag 5 Aug. GEEN gelegenheid tot het inwinnen van mondelinge inlichtingen op rechtskundig gebied aan ons bureau.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6