Krachtig Fransch protest te Berlijn ZATERDAG 24 JULI 1937 Onverantwoordelijke pers-campagnes Een voorstel van koning Leopold r; 28ste Jaargang No. 8783 3)e Geki^eh^Sou/^a/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 rent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. V De Katholieken belasterd Vóór de verkiezingen werd in de kringen der N. S. B. voorspeld een samengaan van de R.-K. Staatspartij (toen, op last van den heer Mussert, genoemd Staatsgreeppartij) met de S. D. A. P. Deze voorspelling is, zooals men weet, geen werkelijkheid geworden! Een tegenvaller voor de N. S. B.; maar zij is er geenszins verlegen mee! Integen deel! Gisteravond nog schreef het „Natio nale Dagblad": „De koers der R.-K. S. P. is nu eenmaal gericht naar Karl Marx". En in hetzelfde artikel wordt gesproken over het „stille bondgenootschap" van R.K. Staatspartij en S. D. A. P. Nu zal iedereen, die waar wil zijn, moe ten erkennen, moeten zien, dat er van een bondgenootschap openbaar of „stil" tusschen R.-K. Staatspartij en S. D. A. P. eenvoudig niet de minste sprake is. Natuurlijk, als de S. D. A. P. dingen wil, die van Katholiek standpunt bezien goed zijn, zal de R.-K. Staatspartij er zich niet tegen verklaren, om redenen van door ons meermalen gesignaleerde en scherp- afgekeurde, enghartige en verderfelijke partij-politiek! Natuurlijk niet. Zóó staat de R.-K. Staatspartij tegenover geen enkele partij of.... „beweging"! Maar, nogmaals, van een zeker bondgenootschap tusschen R.-K. Staatspartij en S. D. A. P. kan geen enkel symptoom worden aangewe zen! Erger maakt het „Nationale Dagblad" het nog, als het insinueert, dat er een interna tionale propaganda wordt gevoerd voor een samengaan, van Katholieken met Commu nisten tegen het Nationaal-Socialisme. Een dergelijke schandelijke laster is geen weerlegging waard. Iedereen weet, dat het Katholicisme in het Communisme den gröotsten vijand ziet van Kerk én Godsdienst. Wij signaleeren dezen laster alleen zonder meer! Wat het „Nationale Dagblad" insinueert, is in overeenstemming met de, veel gro ver en veel schandelijker, insinuaties van het beruchte Duitsche weekblad der S.S. „Das Schwarze Korps". Dit blad bevat in haar jongste nummer van 24 Juli een nieuwen scherpen aanval op Kardinaal Pacelli, vanwege diens reis naar Frankrijk. Op het titelblad staat een spot prent voorstellende den Kardinaal, die een Volksfront-Jodin omhelst. Op bladzij de 2 wordt onder het opschrift „Sov jetster en Kromstaf" in een uitvoerig arti kel uiteengezet, hoe tijdens de reis van „Mijnheer Eugenius Pacelli ter Kerkwij ding naar Lisieux in verband met Spanje goede zaken werden gedaan tusschen den Roomschen Kardinaal en de Fransche Vrij metselaars". Kard. Pacelli zou tijdens deze reis een geheime samenkomst hebben ge had met Eden, aan wien hij zich „op de eerste plaats in het belang der Bolsjewisti sche politiek" als bemiddelaar zou hebben aangeboden in de Spaansche kwestie. Dwaze beweringen die louter aan de fantasie van de vijanden der Katholieke Kerk in Duitschland kunnen ontspruiten! We zijn benieuwd wat het volgend num mer van het orgaan der S.S. over de sa menkomst van Hitler met den nieuwen Sov- jet-Russischen gezant zal vertellen.,,. TWEE TERECHTSTELLINGEN TE BERLIJN. BERLIJN, 24 Juli (A.N.P.). De op 17 Fe bruari van dit jaar wegens landverraad ter dood en tot duurzaam eerverlies veroor deelden, Joseph Michnia en Paul Ratisch- nek, zijn vanochtend terecht gesteld. Parijs is danig ontstemd De Fransche ambassadeur te Berlijn heeft zich gistermiddag naar het ministe rie van buitenlandsche zaken te Berlijn begeven, waar hij uit naam van zijn re geering een krachtig protest deed hcoren tegen de door de nationaal-socialistische pers gepubliceerde leugenachtige bewerin gen over het zenden van een afdeeling van het Fransche vreemdelingenlegioen naar Spanje. De ambassadeur zeide verder, zich er over te verwonderen, dat men met de pu blicatie van dergelijke leugens in Duitsch land kon blijven voortgaan, nadat de Fransche regeering een officieele en stel lige tegenspraak had gepubliceerd. FELLE TAAL IN DE FRANSCHE PERS. Parijs is zeer ontstemd over de persrel, welke in Duitschland tegen Frankrijk is losgebroken en de bladen geven, vaak in felle taal, aan die ontstemming uiting. De Temps" wijdt aan de „Duitsche campagne tegen Frankrijk" zijn „bulletin du jour" en schrijft daarin o.m. het vol gende: „Geen enkel nieuw feit heeft zich de laatste dagen voorgedaan, dat zou kunnen bijdragen tot een onmiddellijke en defi nitieve opklaring van de hopelooze situa tie, welke het optreden van Italië's verte genwoordiger, graaf Grandi, in de niet- inmengingscommissie te Londen heeft doen ontstaan. Integendeel, terwijl men zich te Londen tot het uiterste inspant, om alsnog tot een bevredigende regeling te geraken, is plotseling in Duitschland een perscampagne losgebroken tegen Frankrijk, welk land men aan gene zijde van den Rijn in buitengemeen vinnige taal ervan beschuldigt het non-interven- tie-accoord te hebben geschonden, op het zelfde oogenblik, dat de niet-inmengings- eommissie naar een nieuw accoord zoekt. Dit optreden van Duitschland kan kwa lijk een ander gevolg hebben, dan de ma laise rond de non-interventie-kwestie nog te vergrooten. Het- had eenige dagen geleden te Lon den de aandacht getrokken, dat de verte genwoordiger van het Reich maar heel zwakjes zijn instemming betuigde met het Italiaansche initiatief bij het z.g. pro cedure-debat, maar thans, na eenige da gen gezwegen te hebben, herstellen de Duitschers zich en met een bruusk offen sief tegen Frankrijk tracht men op Parijs de verantwoordelijkheid te werpen voor de complicaties, welke de tactiek van graaf Grandi kan te voorschijn roepen. Men kan in dit alles, zoo vervolgt de „Temps" niets anders zien, dan een grove koel berekende manoeuvre, waarmede men pogen wil de internationale opinie te misleiden en op Frankrijk een verant woordelijkheid te schuiven, welke zwaar op anderen drukken moet. Er is niets in deze geheele geruchten-verspreiding, dat nog als een vergissing, een dwalen te goe der trouw zou kunnen worden opgevat; er is hier duidelijk en zonder meer kwaadwilligheid. Wij willen graag nog aannemen, ver volgt het blad, dat deze Duitsche persrel een onderneming is van elementen zon der officieele verantwoordelijkheid, maar het lijkt toch noodig, de aandacht van het Reich te vestigen op zekere gedragingen, die de Fransch-Duitsche relaties schaden, de openbare meening misleiden en de toch reeds zoo moeilijke politiek van eer lijke samenwerking nog meer bezwaren". De „Journal des Débats" wijdt op zijn voorpagina een artikel aan „de vreemde Duitsche manoeuvre". „Een klein Duitsch nieuwsagentschap- je, specialiteit in het lanceeren van ge meenlijk valsche berichten over Spanje", aldus het blad, „bracht dezer dagen het nieuws, dat 30 officieren en 800 soldaten van het Fransche vreemdelingenlegioen van Marokko naar Marseille waren over gebracht. Vandaar zouden ze naar Spanje zijn gedirigeerd Deze geschiedenis, waarvan de fabri cage de verbeeldingskracht van den ma ker typeert, werd onmiddellijk door D. N. B. wereldkundig gemaakt en de „V&eiki- sche Beobachter", het officieele nazi-or gaan, pronkte ermee op zijn voorpagina. De Fransche regeering achterhaalde het buitengewone bedenksel onmiddellijk met een dementi. In plaats van met deze uitdrukkelijke Fransche tegenspraak rekening te houden, handhaafden D. N. B. en het naziblad hun inlichting, welke zij verklaarden geput te hebben uit een bron die voor honderd percent betrouwbaar is". Rome haastte zich van het valsche ge rucht uit Duitschen koker profijt te trek ken. Virginio Gayda was er onmiddellijk bij, om de Fransche regeering ervan te beschuldigen, geregelde troepen naar Spanje te zenden! Werkelijk potsierlijk is deze veront waardiging van de officieuze pennevoer- ders van regeeringen, die naar Spanje duizenden manschappen zonden. Niet lang geleden heeft Mussolini zelf zich op zijn rechtstreeksch ingrijpen in Spanje beroemd. Het getuigt van een zeldzamen durf, als men thans, nog wel op grond van een valseh gerucht, Frank rijk felle verwijten maakt van iets, waar men zelf groot op gaat. Erger nog is, dat degenen, die met den balk in de eigen oogen de wereld thans attent willen maken op den splinter in het oog van den buurman, best weten, dat er geen grein waarheid is, in.de ge schiedenis welke ze rondseinen. Zij be driegen wetens en willens hun lezers. De Fransche regeering heeft ongelijk gehad, wij hebben het steeds betoogd, schrijft het blad, met niet van meet af aan streng en stipt alle recruteering en transport van vrijwilligers te verbieden, maar nooit heeft Frankrijk naar Spanje soldaten gezonden, zooals in Duitschland en Italië degenen, die thans een verzinsel te b'aat nemen, om Frankrijk te beschul digen van dingen, die zij deden. De „Journal des Débats" besluit: Wij hebben al eens meer dergelijke manieren bij onze buren aan de kaak moeten stel len; in 1914 bijv. ,toen de Fransche vlieg tuigen Neurenberg bombardeerden!".... LEIDSCH GLAS IN LOOD BEDRIJF Goed - Goedkoop en Vlug ALLEEN Hooigracht 42, Leiden, Tel. 3671 Ook levering van alle soorten Glas De wereld in vogelvlucht De non-interventie-besprekingen bevin den zich nog altijd in een impasse. Zooals men zich herinneren zal, waren zij daarin verzeild geraakt door de houding van den Italiaansehen vertegenwoordiger Grandi, die zich verzette tegen de voorgestelde pro cedure. Wanneer het alleen maar ging om de volgorde op de agenda zou een uitweg uit de impasse spoedig gevonden zijn. De Britsche regeering begint nu evenwel in te zien, dat het voor Italië maar een voor wendsel was, toen Grandi zich tegen de volgorde verzette en begint voor Italië onaangename veronderstellingen te uiten. Intusschen zit Engeland met z'n compro mis-voorstellen en het ziet er naar uit alsof de Labour-afgevaardigden gelijk krijgen, die zeiden: Wat baat het, z'n tijd te verdoen met het zoeken naar compromis-voorstellen, als men van te voren weet, dat het niets zal uitrichten. Inmiddels draagt ook Duitschland z'n steentje bij om de stemming rondom de non-interventie te vertroebelen door be schuldigingen te lanceeren aan het adres van Frankrijk, dat dit land de non-inter ventie zou hebben geschonden De veront waardiging in Parijs over deze beschuldi ging is groot, maar nog grooter is de ont stemming geworden, nu de Duitsche pers zich niets aantrekt van de officieele de menti's van de Fransche regeering. De Fransche gezant te Berlijn heeft een krach tig protest ingediend bij de Duitsche regee ring. Bij dergelijke politieke tegenstellingen getuigt het wel van veel optimisme, als koning Leopold voorstelt een internationaal organisme op te richten ter bestudeering van de economische wereldproblemen. De oorzaak van de narigheid is minder gebrek aan inzicht dan wel gebrek aan goeden wil. Organisme voor economische studiën Open brief aan van Zeeland DE WERELDECONOMIE MOET ALS GEHEEL IN STUDIE WORDEN GENOMEN. Koning Leopold heeft aan minister president van Zeeland, die, zooals men weet, door de regeeringen van Engeland en Frankrijk belast is met het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheden van een economisch herstel, een open brief ge zonden. Daarin zegt de koning o.m. het volgende: Indien men de ontreddering aanschouwt, waarin het menschdom is gedompeld, kan men niet dan met angstig gevoel de toe komst tegemoetzien. Men moet dan ook met kracht en overtuiging elke poging, die de geesten naar een ideaal menschelijke so lidariteit verheft, steunen. Laat mij op het oogenblik, dat gij de eer ste resultaten van uw onderzoek gaat vast leggen, uw aandacht op.een eigen overwe ging te vestigen. Het ware, meen ik, van. overwegend belang, een organisme voor economische studiën te stichten, welks waarde be paald zou worden door zijn drievoudig karakter van universaliteit, bestendig heid en zelfstandigheid. Opsporing der elementen eener organisatie van de wereldeconomie en duurzame aanpas sing van deze. organisatie aan de steeds veranderlijke economische factoren vormen het dubbele doel, dat aan een dergelijke instelling zou worden toege dacht. De economische wetenschap, die voorna melijk op het leven zelf is gericht, is dan ook aan alle levensrhythmen onderworpen en de vraagstukken, die haar worden voor gelegd, kunnen niet op onveranderlijke wijze opgelost worden. Maar om zich volkomen van haar taak te kunnen kwijten, moet een dergelijke in stelling zoo onafhankelijk mogelijk van alle nationale invloeden zijn. Het is ongetwijfeld moeilijk, het econo misch gebied van politieken invloed vrij te houden, maar deze moeilijkheid juist ligt aan de basis van het probleem, dat men u ter bestudeering heeft opgedragen en waar op onze vereenigde krachtsinspanning ge concentreerd moet worden. Het is onder deze omstandigheden van het grootste belang, dat op de medewerking van alle groote deskundigen ter wereld moge worden gerekend, die zich het meest hebben gewijd aan de studie van alle vraag stukken betreffende de nijverheid, den han del, den landbouw, het geldwezen en den arbeid. Deze deskundigen zouden hun toe treding niet door een mandaat, maar door hun individueele bevoegdheid gewettigd zien. Noch het 'sloopen van de tol muren, noch eenige andere gedeel telijke maatregel kan een einde maken aan de wanorde, die den vrede bedreigt. Indien wij werkelijk den oorlog willen weren en de menschen tot vrediger gevoe lens willen stemmen, moeten wij den moed hebben, 'het economisch vraagstuk in zijn VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een fel protest van Frankrijk tegen de Duitsche beschuldigingen. (1ste blad). Koning Leopold lanceert de idee van een algemeene organisatie voor economische studiën. (1ste blad). De non-interventie nog altijd in een impasse. (2de blad). De Duitsche Jezuiët Pater Mayer tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. (2de ■blad) Het Concordaat tusschen den H. Stoel en Joegoslavië door de Suoepsjtina goedge keurd. (2de blad). Het is thans rustig in Noord-China. (2de blad). BINNENLAND. Benoemingen bij de Paters Montfortanen. Het rectoraat te Voorschoten. (1ste blad). Het Comité van Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons „leder Katholiek kind naar de Katholieke school" „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst". Daarvan zijn ook de Ka tholieken in Beieren en den Elzas overtuigd. Protestmeetingen der oudersin spreekkoren eischte men de krui sen weer terug op de scholen. Volksverzoekschriften voor het behoud der katholieke school. „Wij zullen nooit toestaan het Kruis uit onze scholen te halen en de Christelijke leer weg te rukken uit de harten vtn ons volk". Om de ziel van het kind gaat de strijd voor de katholieke school. Dat begrijpen de Katholieken van Beieren en den Elzas. EN BIJ ONS Sturen wij onze kinderen wel naar de Katholieke «chool? Ouders, dit is een gewetensvraag voor II Denkt aan de toekomst van uw kroost 1 DaaromIEDER KIND NAAR DE KATHOLIEKE SCHOOL. IL= algemeenheid te beschouwen en een oplos sing te vinden voor de groote problemen, die dreigend voor de gansche menschheid oprijzen: de verdeeling van de grondstoffen, de verdeeling van de geldmiddelen, de in ternationale verdeeling van den arbeid, het evenwicht tusschen de landbouwstaten en industrielanden enz. Ik besef ten volle de moeilijkheden, die aan de ten uitvoerlegging van een zoo uit gebreid programma zijn verbonden. Noch tans ben ik ervan overtuigd, dat het oogen blik gunstig is, om den stap te wagen en dat wij bij de vervulling van een dergelijke taak zouden kunnen rekenen, niet slechts op den steun van alle regeeringen, maar ook op de goedkeuring en de medewerking van de groote maatschappijen, de gods dienstige en philantropische gemeenschap pen, in één woord van alle menschen, die in hun hart het verlangen naar wederzijdsch begrijpen en solidariteit gevoelen. Wij kunnen het onszelf niet ontveinzen: aanzienlijke groepen der menschelijke sa menleving zijn het niet meer met elkander eens. Indien een eerste stap kon worden gedaan, om een betere verstandhouding te bereiken, zouden wij het menschdom en vooral het Oosten het bewijs hebben ge leverd, dat het Westen, boven het stoffe lijke, de geestelijke kracht verkiest, die uit gaat van een waarachtige broederlijke liefde".

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1