:m i ZATERDAG 24 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 HET SCHAAKSPEL. Alle correspondentie, deze rubriek be treffende, gelieve men te zenden aan den redacteur dezer rubriek, W. H. van der Nat, Witte Rozenstraat 40a, Leiden. Aljcchin en de Aljechin-verdediging, Vooral in den laatsten tijdi is de z.g. Al- jechin-verdediging (1. e2—e4, Pg8—f6) weer veel in gebruik. Aljechin speelde pg8f6 als antwoord op 1. e2e4 het eerst in 1921 in het tournooi te Boedapest. Haar correctheid wordt bewezen, doordat vrij wel alle meesters zich er af en toe van be dienen. Aljechin zou echter Aljechin niet zijn, wanneer hij niet tegen zijn eigen ope ning iets nieuws zou brengen, hetgeen wij in de volgende partij in toepassing zien brengen. Kemeri 1937. Wit: Dr. A. Aljechin. Zwart: S. Reshewski. 1. e2e4 Aljechin is een van de weinige moderne imeesters, die vaak ook e2e4 speelt in plaats van „de" opening van dezen tijd d2d4! 1Pg8f6 Stelt wit de opgave zijn eigen opening te weerleggen! 2. e4e5 Pf6—d5 3. d2d4 d7—d6 4. Pgl—f3 Lc8g4 De tegenwoordige wijze van behandeling In een partij BosschaSegaar, vorige week gespeeld in den zomerwedstrijd van het L S.G. werd gespeeld: 4Pb8—c6; 5. Lflc4, Pd5b6; 6. Lc4xf7f enz.; een oogenschijnlijk zeer kansrijk offer, dat ech ter door Segaar keurig werd weerlegd en daarmede dus verder onbruikbaar is ge worden. 5. c2c4 Pd5b6 6. Lfl—e2 Om na ruil op e5 met het paard terug te kunnen nemen. 6d6xe5 7. Pf3xe5 Lg4xe2 8. Ddlxe2 Het nieuwtje! Een pionoffer, dat mis schien niet correct is, maar onverwachts ge speeld, vele kansen biedt. Aljechin's vin dingrijkheid maakt hem tot zulk een ge vaarlijken tegenstander. Achteraf mag dan blijken dat zijn offers of varianten incor rect zijn, aan het bord heeft hij zijn succes reeds behaald. 8Dd8xd4 Winst van zulk een belangrijken centrum pion kan men toch niet voorbij laten gaan. 9. 0—0 Pb8d7 10. Pe5xd7 Pb6xd7 Snellere ontwikkeling is Aljechin's doel na het pionoffer. 11. Pblc3 c7c6 Er dreigde Pb5. In verband met de later volgende lange roChade beteekent deze zet echter een ernstige verzwakking. 12. Lel—e3 Dd4e5 13. Tal—dl e7e6 Er kan nu Lf8c5 volgen met ruil, O.a. der dames. Met een pion minder gaat wit verdere ruil natuurlijk uit den weg. 14. De2—f3 0—0—0 m.i. „de" fout, afgezien van het pion-verlies op a7. De rochade bedoelt den koning vei lig te stellen; hier wordt hij echter op een juist onveilige plaats gebracht. 15. Le3xa7 De5a5 16. La7d4 Da5—f5 Zwart hunkert naar dameruil. 17. Df3—g3 e6—e5 Sluit de gevaarlijke diagonaal g3b6. 18. Ld4e3 Lf8—b4 Eindelijk raakt zwart ontwikkeld. Wit is nu echter klaar voor den aanval. 19. Pc3a4 Lb4a5 Het zwakke punt is b6; de zet c7c6 wreekt zich nu. 20 f2—f4 Een gewelddadige aanval op de afslui ting op e5. 2 0La5c7 21. b2b3 Vermoedelijk om Pa4b2d3 te laten volgen. Hiertoe komt het niet. Een andere, meer waarschijnlijke reden van b2b3 is, dat nu na e5xf4; Le3xf4; Lc7xf4, Tflxf4 het lastige Df5c2 voorkomen is. 2 1f7—f6 22. f4xe5 Df5—e6 Niet De5x wegens Lf4. Da5 en Dg7: drei gend Tdlxd7 en Dg7xh8f. 23. h2—h3 Een zeer belangrijke zet, waarvan de waarde bij den 33sten zet duidelijk wordt. I i I i I ■:4; ,i •'h W. A i S 'U a m A BCDE FG H In deze stelling (na den 23sten zet van wit) beschouwe men eens de volgende va riant: 23Lc7xe5: 24. Dg3xg7, Th8 g8; 25. Tdlxd7. Tg8xg7; 26. Pa4—b6t, Kc8— b8; 27. Td7xd8t. Kb8—a7; 28. Td8—a8 mat! Zóó hoeft 't niet, maar het is aardig deze mogelijkheid te bezien. 23Th8g8 24. Le3d4 Pd7xe5 Het schijnt of zwart zich bevrijden zal. 25. Dg3c3 Pe5—d7 Het zwakke veld b6 moet zooveel moge lijk beschermd worden. Toch "krijgt wit dit gemakkelijk in bezit. 26. c4—c5 Tg8e8 27. b3—b4 Pd7b8 28. Pa4—b6f Dwingt tot afruil, welke diagonaal h2b8 onbeschermd laat. 28Lc7xb6 29. c5xb6 De6xa2 Als zwart deze pion niet neemt, blijft de kans, dat wit met a2a4 en b4b5 de zwarte rochade-stelling open breekt. 30. Dc3—g3 Td8—d7 De toestand is kritiek geworden. 31. Ld 4c5 Da2—f7 Natuurlijk niet Td7xdl wegens mat op c7. 32. Tdl—al Df7g6 33. Dg3H2! Het vluchtveld op h2 komt nu zeer mooi te pas. 33Te8—e5 Ook Pb8a6 was te beproeven geweest. Hierop zou Talel weer kunnen volgen of een kwaliteitsoffer op a6 34. Tal—a8 Td7—d2?7 Ook grootmeesters maken soms zware fouten. Zwart staat weliswaar slecht, maar na De8 of Td8 was er nog altijd af wachten hoe wit de winnende voortzetting zou vinden. 35. Ta8xb8f Kc8xb8 36. Dh2xe5f! en zwart geeft op. Op f6xe5 volgt Tflf8f en mat in twee zetten. Een brilliante partij van de geniale Aljechin „in vorm". Ter oplossing. Hier volgen nog een paar Nieuw-Russi- sche studies. A. P. Kazantsew. I A BCDE FG H Wit aan zet, maakt remise. Een interessante studie, vooral, omdat dergelijke standen niet „gezocht" zijn maar in de practische partij kunnen voorkomen. Een veel moeilijker stelling is de volgen de: A. S. Seletzki. ■J Jfe A «SA .Ai-I jH ig§ flv p #;r A B C D F G H Wit aan zet, wint. Oplossing der vorige stellingen. N. D. Grigorjew. Wit: Ke4. pion d3 en g6. Zwart: Ke6, pion e5 en g5. Wit wint. 1. g6g7, Ke6—f7; 2. Ke4—f5! (op 2. Ke4xe5 volgt Kg7:: 3. Kf5. Kf7; 4. Kg5:. Ke6 remise). 2Kf7—g8! (Kg7: dan Kg5: en wint). 3. Kf5g4 (Kg5: dan e4: 4. de4:, Kg7: remise). 3Kg8f7; 4. Kg4g5, e5e4; 5. Kg5h6 en wint. (niet de4: re mise). Indien 5e4e3 dan wint wit door 6. Kh7; indien 5. Kg8 dan 6. de4: en wint. A. S. Goewitsj. Wit: Kd2, Lb7, Pe8. Pf7, pion e2. Zwart: Ke6, La7, Pf5, pion d5. Wit wint. 1. Pf7—h81, Ke6—d7; 2. Pe8—f6f. Kd7—c7 3. Lb7a6;; La7d4; 4. Pf6xd5, Kc7d6; 5. Ph8g6. Kd6xd5. De partijen staan ge lijk! 6. e2e4, Kd5xe4 (Op 6Ke6 volgt Le8f en wint 't paard). 7. La6b7 mat. DE TWEE-DAAGSCHE WEDSTRIJD TE NOORDWIJK. Geopend door Wethouder A. C. Meijer. Gisteravond te 7 uur begon onder groote belangstelling in „Seinpost" de twee-daag- sche wedstrijd der schaak vereeniging „Daniël Noteboom". De voorzitter, de heer Leenheer, liep allen een hartelijk welkom toe, waarna hij het woord verleende aan den heer Meijer, Wethouder van Publieke Werken te Noordwijk, die namens het Ge meentebestuur o.m. waardeerende woorden sprak voor de organisatoren van dezen wed strijd en in het licht stelde, dat het Ge meentebestuur het houden van dit tour nooi in Noordwijk bijzonder op prijs stelde. Vervolgens deed hij aan het bord van den Noordwijkschen kampioen den len zet. Na dat de leider van den wedstrijd, de heer Bosscha, nog enkele aanwijzigingen had ge geven, nam omstreeks half acht het spel een aanvang. Enkele deelnemers konden wegens plotselinge verhindering niet verschijnen, maar andere liefhebbers stonden direct ge reed 'hun plaatsen' in te nemen. In totaal namen 56 spelers aan dezen wedstrijd deel, waarvan 20 in de Hoofdklasse, 20 in de le klasse, 12 in de 2e en 4 in de 3e klasse. In de hoogste groep, Hoofdklasse A, waren 4 kampioenen samengebracht, n.l. Mr. G. C, A. Oskam, meermalen kampioen van Rotterdam, W. H. v. d. Nat, kampioen van Leiden, J. F. Mantz, kampioen van Heem stede en P. Bedijn, kampioen van Noord- HET VIADUCT TE OEGSTGEEST COMPLEET. De A.N.W.B. schrijft ons: De tweede afrit, n.l. de oostelijke, bij het viaduct te Oegstgeest in den Rijksweg Den HaagAmsterdam is in gebruik ge nomen. De bewegwijzering van den A.N.W.B. is thans zóó ingericht, dat bij het bekende gevaarlijke kruispunt van den ouden weg langs Rijngeest en Endegeest met den Rijksweg geen kruisend verkeer op laatst genoemden meer voorkomt. Komende uit Den Haag wordt bij deze kruising alleen rechtdoor naar Amsterdam en rechtsaf naar Oegstgeest verwezen. Verkeer uit dezelfde richting, bestemd voor Katwijk en Noordwijk gaat den nieuwen afrit bij het viaduct af en buigt dan linksaf onder den Rijksweg door. Het verkeer uit de richting Amsterdam naar Katwijk, Oegstgeest en Leiden ver laat den Rijksweg langs den Westelijken afrit; dat, bestemd voor Den Haag gaat uiteraard rechtdoor. Wat het verkeer uit Katwijk betreft, dit volgt voor zoover het bestemd is voor Den Haag den ouden weg, met de aanslui ting op den Rijksweg bezuiden het via duct, terwijl het naar Amsterdam gaande verkeer den Rijngeesterweg volgt en na onder het viaduct doorgegaan te zijn linksaf den Rijksweg bereikt. Het verkeer uit Oegstgeest en Leiden naar Den Haag volgt eerst den Rijngees terweg en slaat dan den westelijken op rit bij het viaduct in. Het bijgaande kaartje geeft aan op welke wijze men in de omgeving van het viaduct over den Rijngeesterweg het beste zijn route kan nemen. wijk. In tegenstelling met hetgeen ver wacht werd, waren de beide partijen in deze groep onbelangrijk. Bedijn verloor reeds spoedig een pion, waarop Oskam alles af ruilde en in het eindspel gemakkelijk won. Van der Nat speelde de verdediging van Caro-Cann. Ook hier werd veel geruild en Van der Nat won een pion, die hij in den afgebroken stond nog voor is en die wel voor hem gewonnen verklaard zal worden. Om half elf was de le ronde afgeloopen. Een paar partijen werden door de heeren Boersma en Bosscha beslist. Vanmiddag om 3 uur is de 3e ronde be gonnen en hedenavond om 7 uur volgt de 3 e en laatste ronde. Een extra-prijs is nog uitgeloofd door de Redactie van het weekblad „De Schaak wereld", n.l. voor den speler, die in een partij het mooiste offer brengt. Maandag komen wij op dezen wedstrijd terug. WATERPOLO S. V. H. I—POELMEER I 4—1. S. V. H. kampioen. In een fairen wedstrijd heeft Poelmeer het onderspit moeten delven tegen de kam pioenen van hun afdeeling. In een uiterst snel gespeeld begin wist Poelmeer door een hard schot van Westen de leiding te nemen 01. De resteerende tijd vóór de rust kenmerkte zich door een gelijk opgaanden strijd, waarin ten slotte de middenvoor der gasthèeren Snoek een prachtige gelijkmaker scoorde 11. Beide doelen werden nog wel belaagd, maar ge doelpunt werd niet meer door goed over nemen aan beide kanten. De tweede helft beloofde hetzelfde ka rakter te krijgen als de eerste. Een mis lukte aanval van Poelmeer na opzwem men van Wouters, bracht de bal bij de achtergebleven tegenspeler, die naar den vrij liggenden schutter Snoek overgaf, die onhoudbaar doelpuntte (21). De keper van Poelmeer plaatste den bal verkeerd uit e n de stand was 31. Veldmeerderheid van S. V. H. was ech ter niet te bespeuren, slechts routine gaf hier den doorlsag. Nog eenmaal wist Ba- rends te doelpunten voor de kampioenen; weer na een afgeslagen aanval van C. Witte. Vooral de keeper van S. V. H., Zeldman, moet geroemd worden voor zijn prachtig doelwerk. Eenige zeker schijnende doel punten wist hij brillant te voorkomen. De scheidsrechter van den Bogaarts had geen moeilijke taak en floot een gave partij. Door dezen uitslag is S. V H. thans on geslagen afdeelingskampioen geworden. De stand is: 9 35—5 18 S. V. H. R. Z. C. G. Z. C. L. Z. C. Poelmeer De Zijl 2 31—11 10 2 17—16 8 5 10—26 5 6 9—23 4 6 12—33 3 ATHLETIEK „DOCOS". Morgen gaan een tiental athleten naar de districtswedstrijden te Roelofarendsveen Het vertrek uit Leiden is vastgesteld óm 11 uur vanaf het Havenplein. Athleten, die nog wenschen in te sohrij- De A.N.W.B. schrijft ons: De regeling van het verkeer tijdens de Jamboree te Vogelenzang is in handen gelegd van den Districtscommandant der Rijksveldwacht te Amsterdam. Bijgaande kaart geeft weer op welke wijze deze de regeling heeft ontworpen. Men ziet daaruit, dat het de bedoeling is het voor de Jamboree bestemde ver keer zooveel mogelijk van den „Achter weg" gebruik te doen maken, terwijl de Rijksstraatweg door Sassenheim, Lisse enz. voornamelijk bestemd moet blijven voor het normale doorgaande verkeer. De parkeerterreinen voor de verschil lende categarieën automobielen zijn even eens aangegeven, terwijl verder op te mer ken valt, dat het in de kommen der ge meenten Sassenheim. Lisse. Hillegom, Bennebroek, Heemstede. Noordwijker- hout en Noordwijk verboden is te par keeren, evenals op verschillende gedeel ten van den Rijksweg en van den Achter weg. Behalve de bordjes „Jamboree", welke door het geheele land en dus ook in de omgeving van het terrein zelf door den A.N.W.B. op de wegwijzerarmen in de richting van het terrein geplaatst zijn, heeft de A.N.W.B. aparte richtingsborden ter beschikking van de Rijksveldwacht gesteld, zoodat ook de door deze ont worpen routes geheel zijn aangeduid. ven voor de Nederlandsche kampioenschap pen te Roosendaal op 8 Augustus moeten dit voor morgenavond doèn bij het secre tariaat, Oude Singel 148. ACHILLES JaRVINEN ZAL NIET MEER UITKOMEN. Een van de grootste, Finsche all round athleten, Achilles Jarvinen, heeft besloten niet meer op wedstrijden te zullen uitko men. Deze vroegere wereldrecordhouder in den tienkamp, wiens wereldrecordprestatie na den wereldoorlog eerst door den Ame rikaan Bausch en later door den Duitscher Sievert werd verbeterd, heeft bij het oefe nen een spier zoo ernstig gescheurd, dat hij voor dit jaar buiten gevecht is gesteld. Jarvinen, die reeds gedurende tien jaren als een der beste Finsche athleten getuige nis aflegde van den hoogen bloei, welke de athletiek in zijn land heeft bereikt, zal zich nu uit de wedstrijdsport terugtrekken, en zijn plaats aan jongeren overlaten. GYMNASTIEK „DOCOS". Daar Docos is uitgenoodigd deel te ne men aan de groote sportdemonstratie ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus, worden de leden en aspiranten allen verzocht trouw de lessen bij te wonen, wil de vereeniging op dien dag een goed figuur slaan. Maandagavond op de les loten afreke nen. Nieuwe leden kunnen zich opgeven tijdens de lessen of aan het secretariaat: Vliet 32.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 15