EEN WEEK HISTORIE SPORT ZATERDAG 24 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 -iiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiitiimiiimiiii:. niiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiieiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiHiiiiimnF KWESTIES, KWESTIES EN NOG EENS KWESTIES. HET VAST- LOOPEN DER JONGSTE N ON-INTERVENTIE-BESPREKINGEN. DE OPERETTE-OORLOG IN HET VERRE OOSTEN. INCIDENTEN OM EEN CONCORDAAT. Kwesties. Wat zou de wereld zijn zonder kwesties? Waarmee zouden wij ons den geheelen dagj bezig moeten houden als er geen kwesties waren? Wat zou de wetenschap zijn, als er geen vragen te beantwoorden waren; wat zou de pers zijn als er geen probleem was, waarop de publieke opinie dagenlang kon zuigen. De kwesties zullen nog eens het probleem der werkloosheid op lossen, want minstens de helft van het menschdom leeft nu al van de bestaande kwesties. Waarom zou ondergeteekende een over zicht schrijven als er in de buitenlandsche politiek geen verwarringen en verwikkelin gen bestonden, waaruit niet wijs is te wor den? Reeds meer dan een jaar houdt bijv. de Spaansche kwestie ons bezig, waarmee an nex is de kwestie van de niet-inmenging, zelf weer een hutspot van allerlei proble men. Voorts is er de welhaast eeuwige ru zie tusschen de Chineezen en de Japan ners, welke door deze beide Oostersche vol ken voor een Westerling zoo ondoorzichtig wordt gemaakt, dat wij er geen hoogte van kunnen krijgen. Inmiddels duiken telkens nieuwe problemen op, om de belangstelling gaande te houden, zooals bijv. de kwestie van de verdeeling van Palestina. Er zijn nog veel meer te noemen, maar volstaan wij met deze, zij bezorgen ons genoeg werk. Non-interventie. Zooals men weet, is de non-interventie (d.i. de af spraak tusschen de Europeesche mogend heden om zich niet te mengen in de Spaan sche aangelegenheden) een voorwerp van voortdurende zorg. Er zijn in hoofdzaak twee standpunten, dat van Engeland en Frankrijk eenerzijds en dat van Italië en Duitschland anderzijds. Engeland en Frank rijk wilden handhaving der controle. Ita lië en Duitschland wilden toekenning van de belligerenten rechten aan de strijdende partijen. Toen de besprekingen in de non- interventiecommissie op niets waren uitge- loopen, kreeg Engeland de opdracht om een compromis uit te werken. Dat is ge schied en deze week is daarover -opnieuw te Londen vergaderd. Voor de zooveelste maal is de zaak evenwel op dood spoor ge reden; overeenstemming werd niet be reikt. Weliswaar hadden alle betrokken mogendheden het Britsche comproïnis- voorstel aanvaard als basis voor de bespre kingen, maar wij hebben er reeds direct op gewezen dat beteekende nog niet, dat zij allen bereid waren om zich daarmee accoord te verklaren. Men accepteerde dit voorstel, omdat het de eenige oplossing was om direct erger te voorkomen en omdat het ten slotte zeer goed mogelijk was de gewenschte voordee- len daaruit alsnog te verwezenlijken. Dat het de bedoeling was om via deze voorstellen toch eigen zin door te drijven, bleek al in de eerste de beste vergadering der sub-commissie. De opstelling van hetwerkprogramma struikelde over de vraag of de vrijwilli- gerskwestie dan wel het toekennen van bel- ligerentenrechten daarop na de aanstelling van de waarnemers in de Spaansche ha vens voor moest komen. Met het betreu renswaardige resultaat, dat Lord Plymouth aan het eind van de vergadering moest con- stateeren, dat over de agenda geen over eenstemming kon worden bereikt en dat de vergadering moest worden verdaagd om de verschillende regeeringen over de nieuw geschapen situatie te raadplegen. Wanneer men zelfs over een agenda al zulke diepgaande meeningsverschillen krijgt, hoe kan men dan nog eenig ver trouwen hebben, dat men ter zake van de uitvoering spoedig verder zal komen? Is het niet verbijsterend, wat men in de waagschaal stelt, feitelijk ter wille van fu tiliteiten? Want de toekenning der bellige- rentenrechten, die de kern van dezen nieu wen stilstand is, beteekent in wezen toch zoo weinig. Maar men heeft er nu een pres- tige-kwestie van gemaakt, minder nog voor de in Spanje strijdende partijen, dan voor de landen, die de leiding hebben in de niet- inm engin'gscommissie. Het „Hbld." schrijft over deze kwestie: „Louter de politiek-argelooze zou nog kunnen gelooven, dat Italië in de Londen- sche non-interventiecommissie ten aanzien van het Engelsche compromisvoorstel geen obstructie voert. Naar het uiterlijk heeft Grandi in de zitting van Dinsdag j.l. slechts de door lord Llymouth voorgestelde proce dure aangerand, maar klaarblijkelijk heeft hij de tactiek van traineeren, door Italië, met steun van Duitschland en Portugal, reeds bij herhaling en met succes toege past, opnieuw beproefd." De non-interventiecommissie is uiteen gegaan. Zij is opnieuw in een impasse ge raakt. Of zij er dezen keer uitkomt, is vol strekt onzeker. Minister Eden heeft ver klaard, dat de Engelsche regeering geen genoegen zal nemen met onnoodig uitstel der besprekingen. Rome zal zich dat ter harte moeten nemen, tenzij het de be doeling heeft, het Spaansche probleem te verscherpen en op de spits te drijven. Of speculeert het er op, dat Engeland zijner zijds, wegens de heerschende onrust in het Verre Oosten en uit vrees voor onoverzien bare 'complicaties, in het Spaansche pro bleem ten slotte zal zwichten? Het ziet er niet naar uit. In het Verre Oosten. Het con- lict in Noord-China heeft trouwens al weer veel van zijn scherpte verloren. Tenzij de situatie weer eens mocht veranderen en daar is bij de operette-klucht in het „Land des Lachelns" natuurlijk veel kans op mag men aannemen, dat China weer zal toegeven. Eigenlijk hebben geen van beide par tijen veel zin om te vechten. Zij ramme len weliswaar hevig met de sabel, maar, naar het schijnt, eer om zichzelf een held haftig gevoel te suggereeren dan als wer kelijk gemeende inleiding tot een formee- len oorlog. De aanvankelijke ontruiming door de 37ste divisie van het Chineesche leger van het gebied van Wang Ping. de wederbezetting er van, toen zij zich opeens herinnerde dat het gebied eigenlijk „heilige bodem" was, en de daarop ge volgde herontruiming, is een typisch, ko misch staaltje van het tooneelmatige van het miniatuuroorlogje, dat thans in Noord- China gaande is. Over het algemeen kan men in de tele grammen uit China altijd lezen, dat de gevechten zeer bloedig waren, waarop dan heel laconiek volgt: één soldaat werd gedood. En dan kan men ervan opaan, dat deze soldaat nog gestorven is, omdat hij gestruikeld is bij het wegvluchten. Wij Westerlingen, kijken er altijd wat vreemd tegen aan en begrijpen er niets van, omdat wij de gedragingen dezer Oos terlingen beoordeelen naar Westersche maatstaf. Maar over een Oosterschen maatstaf be schikken wij nu eenmaal niet. Joeg o-S 1 a v i Tot slot nog iets over de incidenten te Belgrado, waar een processie op zeer hardhandige wijze uit een is geslagen. Dit was geen Katholieke processie, doch een demonstratie van de z.g. Orthodoxen tegen het Concordaat tus schen den H. Stoel en Joego-Slavië. De regeering hecht groote waarde aan een Concordaat, daar er in Joego-Slavië naast 6^ millioen orthodoxen "»en 114 millioen Mohammedanen een dikke 5 millioen Ka tholieken wonen. De geloovigen dezer drie belijdenissen, zijn zoo vermengd, dat geen politieke grenzen tusschen de Serven, Kroaten en SJovenen, die religieus zeer gedeeld zijn, getrokken kunnen worden; zoodat de eenige godsdienstpolitiek, welke de regee ring kan volgen, de politiek van absolute gelijkberechtigdheid is. De overeenkomst met het Vaticaan geeft den katholieken de kerkelijke rechtsgelijkheid terug, wel ke in 1929 door het verleenen van des tijds bijzondere voorrechten aan de ortho doxe kerk ten nadeele van de katholieken verstoord was. De orthodoxe kerk kan het prijsgeven van haar bevoorrechte positie niet ver kroppen en vandaar de oppositie tegen de ratificatie van het Concordaat. ZWEMMEN Gunst juffrouw Pieterse wat zie je er uit. Heel je gezicht vol pleisters. Och, dat is niks, 't was maar een lolletje van m'n man. (Bouillabaisse). ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN DE ZIJL Door slecht weer beinvloed Wanneer de zwemvereeniging „de Zijl" wedstrijden uitschrijft, kan men er zoo langzamerhand zeker van zijn, dat het slecht weer is. Ook gisteravond was het weer zeer ongustig. De watertemperatuur schikte nog wel, doch de bovenlucht was guur en het was voor de kleine zwem sters en zwemmers allerminst een genot aan de wedstrijden mede te doen. Niet temin hebben allen zich geheel gegeven en soms interessanten strijd laten zien. Daarvoor was de temperatuur eigenlijk nog het beste geschikt. Van de prestaties zelve behoeven we niet zooveel te vertellen. De uitslagen zeggen daaromtrent genoeg. Enkele uitzonderingen willen we daar op echter maken. In de 100 M. vrije slag noteerden Lut en Sanders uitstekende tijden voor Lei den. Lut maakte een tijd van 1 min. 14 2/5 sec., Sanders 1 min. 15 sec. Een compliment mogen we voorts ma ken aan de jongedame H. Swanenburg, die het bestond bijna 30 meter onder water te zwemmen, daarbij de beste prestaties der geroutineerde heerenzwemmers met 5 meter overtreffend. De uitslagen luiden als volgt: 25 M. schoolslag meisjes t/m 14 jaar: 1. C. Stuurop 24 sec., 2. J. de Tombe 25 sec., 3. W. Biegelaar 25 2/5 sec. Idem jongens t/m 14 jaar: 1. de Goeie in 20 3/5 sec., 2. H. Versluis in 22 sec., 3. J. Bey in 24 sec. 25 M. vrije slag meisjes t/m 14 jaar: 1. C Stuurop in 24 sec., 2. W. Biegelaar in 26 3/5 sec., 3. D. Verhoeven in 26 1/5 sec. Idem voor jongens t/m 14 jaar: 1. H. Versluis in 20 sec., 2. C. Lepelaar in 23 1/5 sec., 3. J. v. d. Mey in 26 1/5 sec. 50 M. vrije slag jongens t/m 16 jaar: 1. C. Boekkooi in 37 sec., 2. W. v. Leeuwen in 44 3/5 sec., 3. C. v. Heijningen in 46 3/5 sec. 100 M. vrije slag heeren: 1. P. Lut in 1 min. 14 2/5 sec., 2. B. Sandeis in 1 min. 15 sec., 3, H. Kapaan in 1 min. 24 1/5 sec. 50 M. schoolslag meisjes t/m 16 jaar: 1. E. Sloot in 53 1/5 sec., 2. B. Blok in 58 4Ö5 sec., 3. N. den Hollander in 1 min. 4 sec. Idem voor jongens t/m 16 jaar: 1. W. v. Leeuwen in 55 2/5 sec., 2. C. van Heijnin gen in 55 3/5 sec. 100 M. schoolslag heeren: 1. W. Geeve in 1 min. 29 2/5 sec., 2. D. Kraayenbrink in 1 min. 50 sec. 50 M. vrije slag dames: 1. R. Blom in 45 sec., 2. J. Blok in 1 min. 0 2/5 sec. 50 M. rugslag jongens t/m 16 jaar: 1. C. Boekkooi in 53 3/5 sec., 2. J. Bey in 1 min. 2 sec., 3. W. v. Leeuwen in 1 min. 22 3/5 sec. 50 M. rugslag heeren: 1. H. Kapaan in 42 1/5 sec., 2. K. Kraayenbrink in 47 3/5 sec., 3. N. Laman in 511/5 sec. 50 M. rugslag dames: 1. C. v. d. Lelie in 52 3/5 sec., 2. C. Dreef in 54 2/5 sec., 3. R. v. d. Mey in 54 3/5 sec. 50 M. vrije slag heeren: 1. P. Versluis in 31 sec., 2. J. Arnoldus in 32 sec., 3. J. Blansjaar in 32 3/5 sec., 4. P. Lut in 34 1/5 sec., 5. B. Sanders in 34 1/5 sec. (met hand slag), 6. W. Hasselbach in 35 4/5 sec. 50 M. schoolslag dames: 1. Mej. R. Blom in 50 2/5 sec., 2. mej. C. v. d. Lelie in 51 4/5 sec., 3. mej. H. Swanenburg in 52 sec. 50 M. schoolslag heeren: 1. W. Geeve in 40 2/5 sec., 2. D. Kraayenbrink in 41 2/5 sec., 3. W. Hasselbach in 42 4/5 sec. Onder water zwemmen dames: 1. mej. H. Swanenburg 29 y. M., 2. mej. C. Dreef 25 M., 3. mej. J. Blok 17 M., 4. mej. C. v. d. Lelie en R. v. d. Mey 16 y, M. Onder water zwemmen heeren: 1. P. Lut en N. Laman 25 M., 3. C. Boekkooi 18 M., 4. J. Versluis 16 M. Hierna werden nog verschillende esta fettenummers verzwommen tusschen ge mengde ploegen, n.l. telkens twee heeren en één dame. Winnaars hiervan werden: P. Lut, mej. R. Blom en P. Versluis. Het programma werd besloten met een waterpolowedstrijd tusschen de Zijl en A.Z.C. uit Alphen, welke wedstrijd in een 41 overwinning der thuisclub eindigde. Na afloop daarvan reikte de voorzitter van de Zijl, de heer Bodde, de prijzen aan winnaressen en winnaars uit. WIELRENNEN. NEDERLANDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN OP DE BOSCHBAAN. De inschrijvingen. Naar wij vernemen, zijn bij het secreta riaat van den Ned. Roeibond de volgende inschrijvingen binnengekomen voor de na tionale kampioenschappen, welke Zondag 1 Augustus op de Boschbaan te Amsterdam zullen worden gehouden: Vier met stuurman: Laga, Nereus en Amstel. Twee zonder stuurman: Laga, Maas, Tri ton en Amstel. Skiff: Die Leythe en Amstel. Twee met stuurman: Willem III en Am stel. Vier zonder stuurman: Laga, Triton en Nereus. Achtriemsgieken: Laga, Nereus en Am stel. Voor het nummer double scull kwamen geen inschrijvingen binnen. Voor wedstrijden zijn niet noodig. Zon dag worden onmiddellijk de eindstrijden geroeid. De loting vindt plaats 26 Juli as. in het clubgebouw van De Hoop. Het bestuur van den Ned. Roeibond had •besloten in het kader van deze kampioen schappen enkele bijnummers uit te schrij ven. Voor deze bijnummers is echter geen enkele inschrijving binnengekomen. DE RONDE VAN FRANKRIJK De achttiende etappe GOED RIJDEN VAN ANTON VAN SCHENDEL. De achttiende étappe van La Rochelle naar Rennes is verre van gemakkelijk ge weest en indien de renners gedacht moch ten hebben, dat het op deze laatste étap pen niet meer zoo zwaar zou zijn, hebben zij de plank toch mis geslagen. Ook giste ren bleek weer, dat de laatste loodjes zoo niet het zwaarst, dan toch wel zeer zwaar wegen, want behalve de oververmoeidheid, kwam daar gisteren ook nog een tropische hitte bij en in deze hitte moesten de deel nemers een tijdrit rijden, welke verre van gemakkelijk was. De rit tegen het horloge ging van La Ro chelle naar La Roche sur Yon, een af stand van 81 K.M. Reeds om half acht gis termorgen werd de eerste ploeg gestart en wel de Italiaansche ploeg, waarbij ook onze landgenoot Anton van Schendel. Vijf mi nuten later volgde de Fransche ploeg, weer vijf minuten later vertrokken de Duit- schers en zoo werden achtereenvolgens om de vijf minuten de Zwitsersche ploeg met de Spaansche renners en twee groepen, bestaande uit individueele rijders, op den tijdrit „losgelaten". Alles was op snelheid gebaseerd, mate- riaalwagens geleidden iedere afzonder lijke groep, zoodat bij eventueele pech de oorzaak hiervan niet behoefde te worden opgezocht en hersteld, maar onmiddellijk een andere fiets klaar was, ten einde voor al geen kostbaren tijd verloren te laten gaan. De 81 K.M. werden met een gemiddelde snelheid van ongeveer 41 K.M. per uur ge reden en dat, ondanks het vroege uur, in groote hitte. De eene jacht volgde de an dere op. Om beurten namen de renners van een groep den kop. Er werd hier strijd geleverd om seconden. Vooral de Fransche en Italiaansche renners strden een grooten strijd en onze landgenoot was hierbij een van de besten. De Italianen kwamen, aan gevoerd door Martano, na 1 uur 59 min. 21 sec. binnen. Vlak achter Martano lagen Introzzi, Vicini, Anton van Schendel, Ca- musso en Romanatti. Toen de Franschen, onder leiding van Lapebie, waren binnen gestoven, bleek het, dat zij 11 seconden sneller dan de Italiaansch-Nederlandsche groep hadden gereden. Geen der andere groepen noteerde een korteren tijd. Op het tweede gedeelte van de étappe, van La Roche sur Yon naar Rennes, over een afstand van 172 K.M., welke met mas sastart werd verreden, kwam de terugslag van de groote inspanning, welke de ren ners tijdens den tijdrit hadden moeten ont plooien. Nog 172 K.M. voor den boeg, reeds terdege vermoeid, in een brandende zon, reden de 46 renners in een gesloten peleton met een kalm gangetje naar Nantes, waar twee minuten rust gehouden werd. Nie mand had lust weg te vluchten. Geen en kele poging werd gedaan om het tempo wat straffer te maken. Het scheen na de rust te Nantes net zoo te zullen gaan; in een groot peleton lagen alle renners bijeen. Er kwamen echter rustverstoorders: en kele uitlooppogingen, van Duitsche en Zwit sersche renners maakten voor geruimen tijd een einde aan het gezapige tempo. Lapebie echter voerde steeds de achtervolgers aan en wist telkenmale de vluchtelingen weer in het peleton te rijden. Eerst op enkele kilometers afstand van de eindstreep sprong plotseling Chocquet weg, een achtervol ging begon, maar de Franschman wist toch nog met zes seconden voorsprong op een groote groep als eerste over de finish te stormen. De Fransche individueel Fréchaut won in de sprint voor Puppo, Cloarec en Braeckeveldt, terwijl de 39 rijders, die daarna volgden en waaronder zich ook An ton van Schendel bevond, op de zesde plaats wedren geklasseerd met denzelfden tijd als Fréchaut. De Fransche individuee- len Laurent en Lemarie bezetten de voor laatste plaats op de groote groep. In het algemeen klassement bleef Lape bie met bijna 5 minuten voorsprong op Vicini leider, Amber en Camusso verwis selden van plaats, zoodat de Italiaan thans derde is. Marcaillou schoot naar de vijfde plaats ten koste van Vissers, terwijl Choc- que van de negende naar de zevende plaats verhuisde. Anton van Schendel ging van de 34ste naar de 33ste plaats. In het landenklassement veranderde niets. De uitslag van den tijdrit was: 1. Lape bie, Frankrijk, 1 uur 59 min. 10 sec.; 2. Marcaillou, Frankrijk; 3. Chocque, Frank rijk; 4. Tanneveau, Frankrijk; 5. Martano, Italië, 1 uur 59 min. 21 sec.; 6. Introzzi, Ita lië; 7. Vicini, Italië, individueel; 8. Anton van Schendel, Nederland; 9. Camusso, Ita lië; 10. Romanatti, Italië; 11. Gamard, Frankrijk; 12. Bautz, Duitschland, 1 uur 59 min. 50 sec.; 13. Weckerling, Duitschland; 14. Wengler, Duitschland; 15. Hauswald, Duitschland; 16. Thierbach, Duitschland; 17. Geyer, Duitschland; 18. Wendel, Duitsch land. Tweede gedeelte van La Roche sin- Yon haar Rennes: 1. Chocque, Frankrijk, 6 uur 6 min. 14 sec.; 2. Fréchaut, Frankrijk, indi vidueel 6 uur 6 min. 20 sec.; 3. Puppo, Frankrijk, individueel; 4. Cloarec, Frank rijk; 5. Braeckeveldt, België, individueel; 6. een groep van negenendertig renners, waaronder Anton van Schendel. Totaal klassement: 1. Lapebie, Frankrijk, 126 uur 28 min. 29 sec.; 2. Vicini, Italië, in dividueel, 126 uur 33 min. 24 sec.; 3. Ca musso, Italië, 126 uur 53 min. 46 sec.; 4. Amberg, Zwitserland, 127 uur 1 min. 22 sec.; 5. Marcaillou, Frankrijk, 127 uur 3 min. 36 sec.; 6. Vissers, België, individueel, 127 uur 9 min. 38 sec.; 7. Chocque, Frank rijk, 127 uur 27 min. 28 sec.; 8. Bautz, Duitschland, 127 uur 29 min. 14 sec.; 9. Gallien, Frankrijk, individueel, 127 uur 32 min. 6 sec.; 10. Fréchaut, Frankrijk, indi vidueel, 127 uur 44 min. 56 sec.; 33. Anton van Schendel, 129 uur 20 min. 17 sec. Landenklassement: 1. Frankrijk, 380 uur 59 min. 33 sec.; 2. Italië, 384 uur 7 sec.; 3. Duitschland, 384 uur 2 min. 6 sec.; 4. Zwit serland, 385 uur 5 min. 35 sec.; 5. Spanje, 390 uur 45 min. 45 sec.; 6. Luxemburg, 391 uur 1 min. 51 sec. DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND. Wel deelname van v. Kempen en Wals. In tegenstelling met de andersluidende berichten, deelt de N.W.U. ons mede, dat Piet van Kempen en Cor Wals definitief zullen deelnemen aan den 100 K.M.-wed- strijd achter groote motoren om het Kam pioenschap van Nederland. Piet van Kempen heeft zich verzekerd van een eerste klas Franschen gangmaker, terwijl Cor Wals met een der beste Belgi sche gangmakers uitkomt. Zooals reeds eerder is medegedeeld, wor den de kampioenschappen van Nederland 1937 verreden op de stadion wielerbaan te Amsterdam. De wedstrijden vangen aan Zondag 25 Juli, 2 uur n.m. en worden voortgezet op Dinsdagavond 27 Juli, 8 uur. De strijd om de nationale titels zal dit jaar door de vele. bijzondere omstandig heden uiterst fel zijn. ZES AVONDEN WIELERWEDSTRIJD ALPHEN AAN DEN RIJN Zooals wij deze week beloofden zullen wij thans de verschillendg ploegen even bespreken. O.i. zal de strijd voor de eer ste plaats gaan tusschen VerburgHof stede, DhanenDugesnay en Gebr. Riet hoven, met als gevaarlijke outsiders SchülerSeverijnen. De strijd tusschen deze koppels belooft buitengewoon span nen te worden, temeer daar, zooals on langs bleek, er een zeer groote animoni- teit bestaat tusschen enkele dezer ploe gen. Wij zullen hopen, dat een faire kamp zal uitmaken wie de sterkste gras- baankoppels zullen zijn. Onder de andere ploegen vinden wij dan onze plaatsgenoo- ten Bep v. Leeuwen, gekoppels aan Ab. Strijk en v. 't Wout. Van deze twee toon de v. Leeuwen reeds verleden jaar zij^ voet nevens den beste te kunnen zetten en als hij van pech verschoond blijft, zal hij ongetwijfeld dit jaar nog meer praes- teeren. Verleden jaar moest hij zelfs vier maal van koppelgenoot verwisselen. Van het Wout maakt zijn debuut; wij hopen voor hem, dat hij erin zal slagen deze zijn eerste zes avonden kalm op een eervolle plaats te eindigen. Onder de deelnemers valt dan nog onze aandacht op de veel belovende renners G. Droog uit Ter Aar en Jac. de Groot uit Leiden. Wij hopen, dat him prestaties zul len medewerken om dezen wedstrijd te doen slagen. En tot slot spreken wij den wensch uit, dat deze wedstrijden, welke staan onder de leiding der Nederl. Wiel- ren Unie, door goed weder en goede sport prestaties ten volle mogen slagen. En nu in afwachting van den aanvangs- tvond Maandag a.s. zeven uur. Eiken avond zal onze courant hiervan een verslag geven. „SWIFT". Morgen rijdt „Swift" een club-ontmoe ting tegen de Haagsche Rennersclub „Den Bras". De samenkomst voor dezen wedstrijd is bepaald tegen 8.20 uur, terwijl dan geza menlijk om 8.30 uur naar de startplaats zal worden gereden. SCHERMEN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE PARIJS. Gisteren zijn de wereldkampioenschappen schermen te Parijs voortgezet met de equipe-wedstrijden op degen, waaraan ook de Nederlandsche ploeg, bestaande uit de heeren Driebergen (captain), van Hoorn, Weber en van Wieringen, deel nam. Onze landgenooten kwamen in de voorronde uit tegen Duitschland en Engeland. Beide malen werd verloren, zoodat de Nederlandsche ploeg spoedig uitgeschakeld werd. De Duitschers wonnen met 83, ter wijl er een partij onbeslist eindigde. De Engelschen bleven na een fraaien strijd, waarin onze landgenooten goed partij gaven, met 106 de meerderen. De uitslagen luidden: Voprronde: DuitschlandNederland 83, een partij onbeslist; Italië'Hongarije 92; FrankrijkTsjecho-Slowakije 142; Zwe denVereenigde Staten 97; Zwitserland Tsjecho-Slowakije 115; EngelandNe derland 106; BelgiëVereenigde Staten 115; MonacoHongarije 113, twee par tijen onbeslist. Uitgeschakeld werden Hongarije, Tsjecho- Slowakije, Ver. Staten en Nederland. De halve eindstrijden-ronde werd in twee poules verdeeld, een poule bestaande uit Italië, Duitschland, Zwitserland 'en Enge land; de tweede samengesteld uit Frank rijk, Zweden, Monaco en België. ZwitserlandDuitschland 87, een partij onbeslist; ItaliëDuitschland 115; Italië Engeland 114. een partij onbeslist; Frank rijkMonaco 124; ZwedenBelgië 86; ZwitserlandEngeland 96; Frankrijk België 115; ZwedenMonaco 64, drie partijen onbeslist. Uitgeschakeld werden Duitschland, En geland, Monaco en België. In de finale-poule plaatsten zich Italië, Zwitserland, Frankrijk en Zweden. Helena Mayer wereldkampioene. De oud-Olympische kampioene, de Duit sche mej. Helena Mayer, veroverde gister avond in den personeelen wedstrijd op flo ret voor dames in de finale poule den titel van wereldkampioene. Zij sloeg n.l. de Hon- gaarsche mej. Elek en de Oostenrijksche mej. Preiss in deze ontmoeting.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13