ff X Kruiswoord-raadsel. X ZATERDAG 24 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG 10 IMTERPAROCHIEELE ijÉ \W/ (o)v pi yy /"A \L4' O 5TJ05EPHS SEZELLEM r VEREErilGiriG ACTIE „VOOR GOD". Ieder gezel schaffe zich aan de boekjes in opdracht van het comité van Katholieke actie „Voor God" uitgegeven. Voor weinig geld stelt gij u daardoor op de hoogte van de voornaamste stroomingen en dwalingen van onzen tijd; zij geven u een duidelijke weerlegging van die dwalingen. In Sep tember zullen wij wel een grootere actie door middel van K.L-ers en Paladijnen ont plooien, wij gaan dan propaganda maken door heel de stad en heel het dekenaat. Weer pas is een werkje verschenen, dat ook in ons depot voorradig is, namelijk: „Onze 1.100.000 voor God". Die werkje is verkrijgbaar tegen den prijs van 25 cent. Verder zijn er nog steeds voorradig: Honderd vragen en antwoorden over het Russisch communisme, 5 cent. Het nieuw heidendom, 20 eten. Geest en streven van het bolsjewisme, 25 cent. De antichrist, zijn rijk van godloozen en moderne heidenen, 25 cent. Wilt gij deze actie steunen, dan kunt gij de bekende sluitzegels koopen en verkoo- pen, 25 stuks tegen een minimumprijs van 5 cent. Gij steunt deze actie door het koopen van de brochures voor u zelf, voor uw beken den, dus gij helpt ook mede aan deze actie door het aankoopen en verspreiden van deze brochures! Bestellingen Rapenburg 52 en Lorentzkade 16. H. SCHRAMA, v.-Pr. IN HERNIEUWDE BEZIELING. Men moet al een ras-criticaster wezen om te beweren, dat ons gouden feest niet geslaagd is. En de enkeling, die meent het beter te weten dan de 1500 bezoekers, moge zich bekeer en! Maar toch, wanneer kunnen we eigenlijk spreken van een volkomen succes? Bij een fraaie tentoonstelling toch net zoo min als bij een goede revue. En ook zelfs niet bij het succes van een feestvergadering. Dan pas is het gouden feest een succes, als we aan het'einde van dit jaar twee fei ten mogen constateer en: een vermeerdering van leden en een hernieuwde activiteit. Over dit laatste een paar gedachten. De leekenleiders moeten meer bewust zijn iets moois te moeten opbouwen. Niet tasten naar geweldige dingen, doch naar gewone zaken. Met gewone middelen wor den de beste resultaten bereikt. Als men iets begonnen is make men het af. Niet het vele is goed, maar het goede is veel. Lukt iets niet meteen, dan toch volhouden en voor oogen nemen de tegen slagen, die ook een Kolping heeft gekend en waardoor hij juist uitgroeide tot een zeer sterke persoonlijkheid. In alles trachte men de onderlinge liefde te bevorderen. Kunnen jonge menschen niet vaak onhebbelijk zijn? Natuurlijk komt dat voor, maar hard tegen hard wordt zeker niets bereikt. Een der beste ken teekenen van onze Gez, Ver. is immer geweest de handhaving der geheel eigen sfeer. Ook voor de gezonde ontwikkeling is die sfeer een eisch. Daar om voortwerken royaal en spontaan en eerlijk. De groole waardeering allerwege brenge ieder Gezel tot een bewust inzicht van zijn godsdienstig-maatschappelijke plichten! In en door zijn vereeniging. Senior. MEDEDEELINGEN. Van Nispen, de tafeltennisclub, houdt Dinsdagavond jaarvergadering. Die uitge- noodigd zijn worden er verwacht. Onze v.-Praeses is van 26 tot 31 Juli af wezig. De bovenzaal is heel verbeterd en zal voortaan voor alle clubvergaderingen moe ten dienen. Kolpings Lijfwacht heeft Donderdag een belangrijke samenkomst. ONZE ONDERAFDEELINGEN. Voqr godsdienstzin: Retraite- en recol- lectieciub „St. Clemens" Missieclub v. h. Petrus' Liefdewerk Bibliotheek afd, A. Voor algerneene vorming: Ontwikkelings club „Petrus Canisius" Propagandaclub „Dr. Nolens" Kolpings Lijfwacht Bi bliotheek afd. B. en C. Voor ontspanning: Tooneelclub ,.Ad. Kol ping" Liedertafel „Seb. Schaffer Mu ziekgezelschap „Fr. Schweitzer". Deze drie clubs hebben een meer cultureele vorming! Voorts: Kegelclub Tafeltennisclub etc. Als maatschappelijke voorzorg: Spaarkas „St. Joseph" Ziekenfonds „Corn. Mu si us". Voor kernvorming: Paladijnen-groepen. Een goed Gezel is lid van minstens één onderafdeeling! De lijst met de namen der secretarissen hangt aan het bord in de groote zaal. De clubsecretarissen moeten zich zoo spoedig mogelijk, als zij het nog niet ge daan hebben, in verbinding stellen met den vice-Praeses, om den datum vast te stellen van de jaarvergadering. Ook moeten zij zorg dragen voor een jaarverslag van hun onderafdeeling in du plo, een wordt door den secretaris bewaard voor eigen onderafdeeling, het ander wordt gezonden aan den vice-Praeses voor het archief van de vereeniging. DE LOTERIJ. De trekking, uitgesteld tot 21 Juli, heeft plaats gehad. De nummers waarop de prij zen vielen kunt gij vinden in „De Leidsche Courant" van 22 Juli. De prijzen kunnen worden afgehaald aan de St. Joseph-Gezel- len-Vereeniging, Rapenburg 32. KOLPINGS'S-VACANTIE-OORDEN. Om de Gezellen in den vacantietijd van dienst te zijn en zoowel hen als hun ouders te verzekeren van passende tehuizen om te overnachten heeft het Centraal-Verband op diverse plaatsen tehuizen ingericht. Men komt er bij goede menschen als kind in huis. Van te voren echter moet men zijn reisplan opgeven aan vice-Praeses of Se nior. De vice-Praeses zorgt dan voor een legitimatie-kaart van het Centraal-Bureau. De prijzen varieeren van 0.65 tot 1 voor logies met ontbijt. Hier volgt dan de lijst van onze K.V.O.'s door heel ons land. Bergen (N.-H.): Baakmeerdijk 10. Per persoon 0.75. Ilarlingen: St. Joseph-Gesticht, Zuider haven. Gratis! Zuiderhaven 9. Per persoon 1. Lanen 11. Per persoon ƒ0.65. Steenwijkerwold: Hotel Gelderingen. Per persoon 0.65. Vasse (Twente): Hotel Scholten. Per persoon 0.65. Gcor: De groote Sociëteit. Per persoon ƒ0.65. Barneveld: Huppelschoten (Oost), Per person 0.65. Amsterdam: Stadhouderskade 55. Per persoon 0.65. Den Haag: Z. O. Buitensingel. Per per soon 0.65. Nijmegen: Smetiusstr. 1. Per persoon ƒ0.65. Voorts de Jeugdherbergen voor R. K. te Beverwijk: Kees Delfsweg 1. Goirle: Huize De Bocht. Haaren: Huize Gerra. Ginneken: Ulvenhoutsche Laan 7. De Steeg (Gelderland): Oversteeg 17. Venlo: Begijnengang 2. Vaals: Camillushuis. Warm eten 0.75. Logies met ontbijt 0.86. Overnachten 0.50. MUZIEKGEZELSCHAP „FRANZ SCHWEITZER". In de niet-koele atmosfeer der Biblio theek hield F. S. haar jaarvergadering, welke zeer goed bezocht was. Na de gebruikelijke punten werden de jaarverslagen uitgebracht. De secretaris memoreerde het zeer actieve winterseizoen, waarin de club 33 maal in en buiten de Gez. Ver. is opgetreden en allerwege de sympathie wist te veroveren. Het ledental steeg tot 16, het aantal instrumenten werd vermeerderd en de muziek-portefeuille groeide tot enormen omvang! Hulde werd vooral gebracht aan den directeur, Adolf Brunt, wiens werk voor F. S. zulke goede resultaten oplevert. De penningm. had ook goed „geboerd" en een flink batig saldo in kas weten te krij gen. En dat ondanks veel werk „pro Deo". In de vacature, ontstaan door het af treden van J. Kettenis, werd met meerder heid van stemmen gekozen Ph. Smits. Het bestuur bestaat nu uit den v.-Praeses als al gemeen-voorzitter en de heer W. Roe- lands, P. Vreeburg en Ph. Smits, resp. voor zitter, secretaris en penningmeester. Het tienjarig bestaan der club zal op een Zondag in Aug. gevierd worden. Nadat vele meeningen waren verkondigd werd besloten, dat die dag zal bevatten: H. Mis met algem. H. Communie, ontbijt en een avond-tuinfeest. Dat wordt wat! Na een nuttige rondvraag had nog een huldiging plaats. De voorzitter was n.l. tien jaar in functie en de leden meenden hem een eenvoudig bewijs van hun dank baarheid te moeten geven. De v.-Praeses en de secretaris spraken waardeerende woorden, een staande schemerlamp was het blijvend bewijs aller dankbaarheid. Nadat de heer Roelands bedankt had voor het onverwachte gebeuren sloot men de vergadering. UIT HET LAND DER KOPPENSNELLERS (NOORD-BORNEO) ANGOK, BE „ONMISBARE". Een dienstreis van vijf dagen door de Rajang-Delta, een streek van niets dan palmen en water, stelde mij in de gele genheid ook met dit deel van Sarawak kennis te maken. Wanneer men met de „groote" boot (de groote schildpad zonder poolen, die met groot geraas voortzwemt, zooals zij die uitdrukken) deze streek dóór vaart, zou men meenen, dat er behalve water en palmen dagen in het rond geen sterveling te vinden was. Ver weg, de kleine stroompjes op, wonen er toch vele Dayaks, waaronder de oudste Chris ten-gemeente van Sarawak. Het was mij een groot genoegen daar kennis te maken met Angok, een dikke Dayak, die wagge lend liep en een rond gezicht had, dat mij onwillekeurig aan volle maan op een mis- tigen avond deed denken. Een goedige lach speelde om zijn lippen en een knipoogje nu en dan moest mij doen begrijpen, dat er een bijzondere verstandhouding zou be staan tusschen hem en den Missionaris. De eerste teekenen van beschaving. Hij vertoonde de eerste teekenen van be schaving, want hij droeg een broek; een witte onderbroek, welke hij van een der Missionarissen had cadeau gekregen en welke hij sinds jaren blijkbaar niet meer gewasschen had. Hij kon ook lezen en stamelend, met den vinger onder elk woord dat hij uitsprak, las hij 's morgens luid de gebeden. Dat hij dit getrouw deed, bewe zen de zwarte streepen in zijn kerkboek. Hij was de eenigste die in het Engelsch „goeden avond" kon zeggen. Toen ik 's morgens opstond, spraken de anderen geen woord, doch hij kwam mij vriendelijk goeden avond wenschen. Altijd met twee woorden sprekend, zooals een opgevoed mensch betaamt, kan hij zich netjes voor doen by de Engelsche controleurs en spreekt hen aan als „pater". Wanneer een Europeaan in het dorp ontvangen of op reis vergezeld moet worden, meent hij, dat niemand anders dan hij de verantwoorde lijkheid op zich kan nemen. Hij zal het een ieder zeggen: als men met een Europeaan omgaat, moet men op hem passen, zooals men dat" met eieren zou doen. Niet alle Dayaks kunnen dit en als zij het een en ander voor den Missionaris doen, schudt hij meewarig het hoofd en zegt „Oekaai nemoe oetaai" „Hij weet 't immers niet!" Toen hij hoorde, dat ik de reis dóór de Delta zou voortzetten, rekende hij het zich als plicht mij als gids te vergezellen. Er was toch, zoo meende hij, in het geheele dorp nie mand die zoo goed zijn weg door dat net werk van water kon vinden. Hij alleen, de gids, mocht vóór in de boot zitten en zijn onwetende makkers moesten in het mid den van de prauw plaats nemen. Een rendeerend incident. Na een paar uur varen kwamen wij aan een flink plaatsje met eenige Chineesch winkels. Terwijl ik daar mijn werk deed, vermaakte hij zich met de Chineezen. De Chineezen waren goed, zoo zei hij, want zij tracteerden op rijste-jenever, waarna ze een Chineesch koffie-huls bezochten. Daar had hij het ongeluk een kopje te breken. De Chinees schold hem uit voor domoor en zinspeelde in beleedigende termen op zijn dikte. In een rechtmatigen toorn ontstoken ging hij naar het Opperhoofd en na een rechtsgeding werd de Chinees wegens be- leediging bestraft met een boete van 10 dollars. Tien dollars! Wie zou zijn blijd schap kunnen beschrijven? Al zijn leed was als bij tooverslag verdwenen en zijn kameraden moesten mee naar hec jenever- huis om daai* zijn gezondheid te drinken. Allen dronken ze totdat ze, zeer opgewekt en vroolijk waren en de rest van het geld besteedde hij aan allerhande snuisterijen o.a. een kleine parapluie. Onkundig van het geval kwam ik na een paar uur weer bij mijn boot terug. Hun buitengewone hi lariteit en spraakzaamheid deed mij ver moeden, dat zij geen water gedronken had den, wat zeer verklaarbaar is, daar al het water in de Delta zout is en de water bronnen te ver weg zijn. Hartelijk namen ze afscheid van de Chineezen, die zich aan den oever bevonden en zij wuifden totdat ons bootje uit het gezicht verdween. FEESTDAG VAN DE II. ANNA. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Gewone Pre fatie. ZONDAG 25 Juli. Feestdag v. d. H. Jaco bus, Apostel. Tiende Zondag na Pinksteren. Mis: Mihi autem. 2e gebed en laatste Evan gelie v. d. 10e Zondag na Pinksteren. 3e ge bed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H. Christophorus, Martelaar. Credo. Prefa tie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. De heilige Jacobus de meerdere, getuige van de gedaanteverandering van Christus op den berg Thabor en ook van den dood strijd in de Hof van Olijven, predikte na de Hemelvaart des Heeren eerst in Sama ria, later in Spanje. Na zijn max*teldood door onthoofding is zijn- lichaam overgebracht naar Compostella, nu nog de beroemde bedevaartsplaats, St. Jacobus ter eere. MAANDAG 26 Juli. Feestdag van de H. Anna, Moeder van de H. Maagd Maria. Mis: Gaudeamus. Kleur: Wit. „Een vrouw, die den Heer vreest, wordt geprezen". Heilige Moeder Anna bid met uw allerheiligst kind, Maria, voor alle christelijke huismoeders de ware christe lijke geest af en help haar die overstorten in haar kinderen. DINSDAG 27 Juli. Mis v. d. H. Fantaleon, Martelaar: Laetabitur. 2e gebed v. d. 10e Zondag na Pinksteren; 3e A Cunctis (om de voorspraak van de Heiligen); 4e tot den H. Geest (wegens de priesterretraite in ons Bisdom). Kleur: Rood. Of: de Mis van de 10e Zondag na Pinkste ren: Cum clamarem. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Pantaleon; 3e A. Cunctis; 4e tot den H. Geest. Kleur: Groen. WOENSDAG 28 Juli. Mis v. d. H.H. Naza- rius en Gezellen, Martelaren: Intret. 2e ge bed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. pries ter; 4e) tot den H. Geest. Kleur: Rood. DONDERDAG 29 Juli. Mis v. d. H. Mar tha, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. d. H.H. Felix en Gezellen, Martelaren; 3e A Cunc tis; 4e tot den H. Geest. Kleur: Wit. Martha toonde haar groote liefde tot den Zaligmaker door haar zorg en voorkomend heid jegens Hem, wanneer Hij een bezoek bracht bij de Hem dierbare familie: Laza rus en zijn'twee zusters Martha en Maria. Haar vertrouwen op Jesus komt heerlijk uit bij den dood van Lazarus. Vierdagen na den dood van Lazarus kwam Jesus naar Bethanië. Zoodra Martha de komst van Jesus verneemt gaat zij Hem tegemoet. En zij zegt: „Heer, zoo Gij hier waart geweest, mijn broeder zou niet gestorven zijn. Maar ook nu weet ik, dat al wat Gij God vragen zult, God het U zal geven". Haar vertrou wen werd dan ook heerlijk beloond. Laza rus wordt door Jesus ten leven opgewekt. In het Evangelie wordt vérder geen mel ding meer gemaakt van Lazarus, Martha en Maria. Volgens een oude Overlevering zou den zij uit het Joodsche land verdreven zijn en zich hebben ingescheept naar Marseille, waar zij een kerk zouden hebben gebouwd, van welke Lazarus de eerste 'bisschop zou zijn geweest. VRIJDAG 30 Juli. Mis v. d. H.H. Abdon en Sennen, Martelaren: Intret. 2e gebed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. priester; 4e) tot den H. Geest. Kleur: Rood. ZATERDAG 31 Juli. Mis v. d. H. Ignatius van Loyola, Belijder: In Nomine Jesu. 2e gebed voor den Paus. Kleur: Wit. Ignatius, van Spaanschen adel, diende eerst aan het hof van koning Ferdinand van Ar- ragon, later als bevelhebber in het leger van Karei V. Als zoodanig bij de belege ring van de vesting Pampeluna ernstig ge wond, hield hij zich in de periode van zijn herstel bezig met het lezen van.... de levens van de Heiligen! Dit maakte op Ig natius zulk een indruk, dat hij een verach ter werd van alle wereldsche ijdelheid en een streng geestelijk leven begon te leiden. In een grot bij Manresa hield hij zijn gees telijke oefeningen, later door hem opge schreven en de grondslag geworden van de door hem gestichte Sociëteit van Jesus. Na een -leven „tot meerdere eer en glorie van God" stierf de heilige in 1556. IN DE KERKEN VAN DE E.E.P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: DINSDAG. Mis v. d. Z. Maria Magdalena Martinengo, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. d. H. Pantaleon; 3e tot den H. Geest. Kleur: Wit. VRIJDAG. Mis v. d. Z.Z. Simon van Lyp- nica, Petrus van Moliano en Archangelus van Calataphimo, Belijders: Confiteantor. 2e gebed v. d! H,H. Abdon en Sennen; 3e A Cunctis; 4e tot den H. Geest. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. Oplossing van vorigen keer: 1. loge, 2. Gama, 3. Mina, 4. gage, 5. lama. 6. gave, 7. gala, 8. lari(e), 9. gaba, 10. lira, 11. abri, 12. bark, 13. Isar. Nieuwe opgave: Horizontaal: 1. Zeeroofvisch; 3, Hemellichaam; 6. Tijdbcpaling; 7. Bijwoord; 8. Nijlrei ger; 10. Half; 11. Nauwe doorgang; 13. Bovenste deel van een halm; 15. Met mate; 18. Rivier in Brabant; 20. Indisch wapen; 21. Alphabet; 22. Jongens naam; 23. Loofboom. Verticaal: 1. Linnen kap over een wagen; 2. Astublieft; 4. Genotmiddel; 5. Tocht; 9. Spant men op een muziekinstru ment; 10. Dubbele lus 12. Opening; 14. Eng; lengtemaat; 15. Binnenwater; 16. Gehalmd gewas; 17. Overblijfsel na verbranding; 19. Bloeimaand. Hoe hij verder zijn plicht vervulde. De oude dikke zat voor in de boot en met de half opgestoken parapluie wees hij i den weg door de Ontelbare vertakkingen van de Delta. De anderen lagen te slapen en vol vertrouwen in mijn gids had ik mijn brevier ter hand genomen. De stuurman achter in de boot volgde blindelings de aan wijzingen van onzen gids. Wie had kun nen denken, dat de trouwe .man zat te sla pen? Zoo lang hij recht zat en de para pluie recht stond hield de stuurman rechten koers. In zijn roes viel mijn on misbare gezel nu eens naar rechts en dan weer naar links, en omdat de vertakkin gen der rivier daar zoo talrijk zijn wer den de verschillende standen van de para pluie door den bestuurder als wegwijzin gen gevolgd. Na twee uur varen kwamen we weer op de plaats van waar de reis begonnen was. Toen pas ontdekten we, dat- onze leidsman sliep en werd hij ter vér- antwoording geroepen. Hij hield vol, dat we niet verdwaald waren, omdat we wisten waar we waren en hij den weg wel kende. Met af en toe een stoot werd hij verder uit zijn slaap gehouden en toen wij eenmaal op de groote rivier waren gekomen, legde hij zich ter ruste neer; zijn taak was vol bracht. Hij lag met het hoofd buiten boord en liet de golfjes tegen zijn voor hoofd spelen. Wegens deze dwaaltocht kwa men we bij laag water bij de rivier van bestemming aan, wélke toen geheel droog bleek te zyn. Om het dorp te bereiken moesten wij door de riviermodder loopen en mijn gids stond mij trouw ter zijde en riep mij voortdurend toe: „Toean, val niet; vallen doet zeer". En als ik over de glib berige boomstammen in de rivier uitgleed sprak hij mij bemoedigend toe: „Toean sta op; het doet geen zeer". Na een vermoeiend uurtje loopen kwamen we eindelijk in het donker in het dorp aan en terwijl ik den hoogen steilen boomstam, de ingang tot het huis beklom zong hij zachtjes: Een Toean is gelijk een ei Past men niet goed op dan breekt hij. Father J. BUIS, Waldeck Pyrmontstraat 31, Wetenschappelijke Berichten DE REUZENKIJKER VAN CALIFORNIE. De grootste sterrenkijker der wereld, op gesteld op den Palomarberg nabij Los An geles, 1800 meter boven den zeespiegel, nadert zijn voltooiing. De ingebruikneming van dezen kijker zal een mijlpaal beteeke- nen in de wereld van de cosmische weten schap, die met verlangen den dag, waarop dit zal geschieden, tegemoet ziet. Het gereed komen van de grootste ster renwacht ter wereld is niet alleen voor de astronomische wetenschap een groote ge beurtenis, maar voor de heele menschheid, want met het nieuwe reuzenoog van 5 me ter diameter zullen talrijke nieuwe won deren van het heelal voor ons worden ont sloten. De voorbereidingen tot de inrichting van de Palomar-sterrenwacht hebben een tijd van twaalf jaar in beslag genomen. Ontel bare berekeningen moesten worden ge maakt, alvorens de beslissende keuze op de plaats van opstelling viel. Twee jaren namen de voorbereidingen en het gieten van de lens, waarvan alleen reeds de af koeling bijna vijf maanden duurde, in be slag. Nog langer duurde het slijpen, waar bij vijf tonnen glas noodig waren. Tenslotte moest dit wonder over een afstand van 6000 meter met een specialen wagen naar de plaats van bestemming worden ge bracht. Thans is men eindelijk zoo ver, dat het oog in de buis kan worden geplaatst. Dat voor dit astronomische reuzenappa- raat met een doorsnede van 5 meter bij zondere maatregelen waren vereischt, be treffende fundeering, enz., is vanzelfspre kend. Het gewelf, waarin het toestel staat, is 50 meter hoog; het bereikt dus de hoog te van een normalen kerktoren. In de zol dering is slechts één enkele opening gela ten. Niet zooals gewoonlijk is slechts de kijker draaibaar, doch het geheele ge bouw. Buitengewone moeilijkheden ver oorzaakte het probleem van de bevestiging De oplossing is echter gevonden. Tusschen den kijker en het fundament pompte men een olielaag. Nadat men maandenlang met miniatuur modellen de beste observatiemogelijkheden had beproefd, kwam men tenslotte tot den bouw van zeven waarnemingsposten, waar in het beeld van de lens door ^arspiege- ling zichtbaar wordt. Bovendien wordt het beeld van de lens in de kelderruimte ge projecteerd voor fotografische opnamen. In alle vertrekken van de - sterrenwacht geschiedt de regeling van de temperatuur tot in onderdeelen van graden zeer nauw keurig, omdat temperatuurswisselingen de lens veranderen en daardoor de zuiverheid van het beeld kunnen beinvloeden. Ook voor foto's van atmosferen is een gelijk matige temperatuur onontbeerlijk. Het fonkelen van de sterren zal door foto-elec- trische cellen worden opgeheven, hetgeen aan de observatie ten zeerste ten goede zal komen. De beroemde Mount Wilson-telescoop op den Mount Wilson in Californië, waar van de voornaamste spiegel 2.54 meter dia meter bezit, 292 m.m. middendikte en 12.88 m. brandpunt-afstand heeft, kon reeds ster renheelden berëiken, die 150 millioen licht jaren van de aai'de verwijderd zijn. Wat dat beteekent, maakt de verklaring van het woord lichtjaar duidelijk. Hieronder verstaat men als lengtemaat den voor de verwijdering van vaste sterren dienenden afstand, dien het licht bij een snelheid van 300.000 km. per seconde gedurende een jaar doorloopt. Wanneer men deze afstanden al niet geheel kan begrijpen, houdt toch zeker het begrip op, als men leest, dat de nieuwe kijker, naar de geleerde wereld vermoedt, meer dan het dubbele aan lichtjaren zal bestrijken. „Tijd"

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10