SEIZOEN-OPRUIMING Be DE KONING ledereen spreekt „HET LEIDSCHE WOLLEN DEKENHUIS" Koopt NU Dekens en Karpetten in VRIJDAG 23 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD - PAG. 7 Een niet-katholiek hoog leeraar over de R.K. Staatspartij De R. K. Staatspartij is niet van zooda nige volmaaktheid, dat wij degenen, die critiek hebben op haar beleid, per se zou den willen veroordeelen. Natuurlijk niet! Ook wij zelf zijn niet zonder critiek. Maar veroordeelenswaardig is die cri tiek, welke, naast wat men als verkeerd mocht veroordeelen, niet veel goeds ziet in de door de R. K. Staatspartij ook gedurende de laatste jaren gevoerde po litiek! 't Stemt ons verheugend, dat tegenover de afbrekende critiek op de R. K. Staats partij, vooral vóór en ook na de verkie zingen uitgeschetterd, nu ook van niet- katholieke zijde groote waardeering wordt uitgesproken. Waarscnijnlijk zullen vele lezers reeds in „De Opmarsch" hebben gelezen een arti kel door prof. dr. ir. J. Goudriaan geschre ven in de „Groene" van 3 Juli 1937. Wij willen echter voor hen, die van dat artikel nog niet hebben kennis genomen, het gaarne hier afdrukken. Dr. Ir. J. Goudriaan is niet de eerste de beste. Deze geleerde is bij zonder-hoogleeraar inde bedrijfsorganisatie aan de Delftsche en Rotterdamsche Hoogescholen en onder directeur van het Philips-concern te Eind hoven. Wij citeeren hier eenige uitlatingen van dezen professor: „De vertegenwoordigers der R. K. S. P. hebben bij de Kabinetsformatie een groote rol gespeeld. Dit is ook precies zooals het behoort De R.K.S.P. is niet alleen de groot ste en hechtst georganiseerde politieke partij in Nederland, zij is te rechter zijde aanzienlijk grooter dan de beide andere partijen tezamen en bovenal: zij heeft de laatste jaren een voortreffelijke politiek gevoerd, die gedragen werd door een diep verantwoordelijkheidsbesef voor het wel zijn van het geheele Nederlandsche volk. Men zegt, dat het hoofdzakelijk aan haar invloed te wijten is, dat het Kabinet een zoo groote wijziging heeft ondergaan en dat met name de vertegenwoordigers van Liberalen en Vrijzinnig-democraten uit het nieuwe Kabinet zijn geweerd. Maar men ziet daarbij geheel over het hoofd, dat de Katholieke Kamerfractie reeds in 1935 na het uittreden var. minis ter Steenberghe zich van de aanpassings politiek heeft los gemaakt. Enkele maan den daarna werd deze breuk geaccentueerd door de vraag van minister Colijn aan den heer Aalberse of hij vertrouwen stelde in de economische politiek der regeering, waar bij deze naar eer en geweten ten antwoord moest geven, dat dit vertrouwen bij zijn fractie niet aanwezig was. De daarop ge volgde opdracht aan Mr. Aalberse tot vor ming van een Kabinet op de breedst mo gelijke basis, is onmiddellijk afgestuit op botte weigering van den heer Joekes namens de Vrijzinnig-Democratische frac- t Het nieuwe Kabinet Colijn, dat geheel gelijk was aan het oude, steunde dus voor zijn aanpassingspolitiek in de Kamer in feite slechts op een minderheid, gevormd door Anti-Revolutionnairen, Christelijk-Histori- schen, Liberalen en Vrijzinni.j-Democra ten, tezamen beschikkend over 37 zetels en blijkens de jongste verkiezingen slechts over 33.7 pet. der uitgebrachte stemmen. Het is dus aan de Vrijzinnig-Democraten te wijten, dat de noodlottige aanpassings politiek nog meer dan een jaar lang kon worden voortgezet en het is waarlijk niet aan hen te danken, dat deze in Septem ber 1936 een einde nam. Naar matige schatting steeg de werk loosheid in dat jaar met 50.000 man. De verantwoordelijkheid daarvoor ligt bij de vier partijen, die, wetende, dat haar po litiek geen meerderheid had in het volk, toch deze politie tot het laatste toe hebben doorgedreven. Spreekt het dan niet vanzelf en !s het niet zeer te loven, dat de Roomsch-Katho- lieken thans de gelegenheid hebben aange grepen om zich te ontdoen van de mede werking van hen, die in schijn hun bond- genooten in het Kabinet, in werkelijkheid de bewakers zijn gewf-est, die hei. in het verleden tot machteloosheid hebben ge doemd? Een politieke partij als de Roomsoh Ka tholieke, die een zoo groote en vaste plaats in het Nederlandsche volk bekleedt, kan zich zelf van deze conservatieve politiek niet het slachtoffer maken. Het Neder landsche volk moet haar dankbaar zijn, dat zij thans aan de gevaarlijke overheersching van een conservatieve minderheid een eind heeft weten te maken. Het derde en belangrijke voordeel, dat het nieuwe ministerie ons brengt, is het breken met de gedachte van het nationale eenheidskabinet dat overigens, zonder S. D. A. P., slechts als Kabinet van drie kwarts eenheid was bedoeld. De sympathie voor een Kabinet op „zeer breede basis" is, ook blijkens de jongste ervaring, stellig veel minder sterk in het goed democratische Nederlandsche volk verbreid, dan men uit de biberale dagblad pers zou opmaken. Maar men vindt haar toch in kringen, waar men haar niet zou verwachten. Nog zeer onlangs heeft Prof. Kranen burg in het vrijzinnig-democratische tijd schrift „De Opbouw" als oordeel uitge sproken, „dat de nationale gevaren nog geenszins voorbij zijn gedreven", en meent op dien grond blijkbaar het eenheidskabi net te moeten aanbevelen. Maar deze sympathie miskent niet al leen de ervaring in Nederland opgedaan, zij getuigt ook van een gevaarlijke ver slapping van het democratisch inzicht." BINNENLAND HET BEZOEK VAN PRINS EN PRINSES CHICHIBU AAN ONS LAND. Omtrent het bezoek, dat de broeder van den Mikado van Japan, Prins Chichibu en diens gemalin in het begin vin Augustus aan ons land zullen brengen, vernamen wij nader, dat de hooge bezoekers op 1 Augus tus te Amsterdam zullen aankomen en tot 4 Augustus hier te lande zullen vertoeven. Prins Bernhard te Oldebroek. Gisteren heeft Prins Bernhard, verge zeld van majoor Phaff en zijn adjudant luitenant Röell, een bezoek gebracht lan het artillerie-schietkamp te Oldebdoek, om er de oefeningen van het korps rijdende artillerie (de gele rijders) uit Arnhem, dat op de legerplaats Oldebroek vertoeft, bij te wonen. Het bezoek droeg een zeer een voudig karakter. Aan den ingang van het kamp werd de Prins ontvangen door den commandant van het korps rijdende artillerie, overste van den Berg van Saparoeane en kapitein A. de Pauw, commandant van het schiet kamp Oldebroek. Na een kort bezoek aan de officierscan- tine ging men naar de schietheide,, waar de Prins verschlilende oefeningen bijwoon de. Uitvoerig heeft hij zich over de on derdeden ervan laten inlichten. Na de oefening heeft het corps der rij dende artillerie voor den Prins gedefileerd, aan welk défilé ook de motorafdeeling van het corps deelnam. Om één uur vereenigde men zich in de officierscantine aan een lunch. R.-K. ORGANISTEN EN DIRECTEUREN- VEREENIGIN G. Op 2 Augustus a.s. zal de R.-K. Organis ten en Directeuren-vereeniging te Gronin gen op feestelijke wijze haar twintigjarig bestaan herdenken. Des morgens te half elf zal in de St. Augustinuskerk te Utrecht een plechtige Hoogmis worden opgedragen door den geestelijken adviseur, pater dr. Eliseus Brüning O.F.M. De zeereerw. pater G. Loohuis O.F.M. zal de feestpredicatie houden. Door de jongens- en mannenkoren der St. Domi- nicus en Willebrorduskerk zal onder leiding van Hans Ponten de missa brevis van Pa- lèstrina en het te Deum van Ant. Ponten Sr. worden gezongen. Het orgel zal wor den bespeeld door den heer C. Heymans. Na de Hoogmis zal de algemeene verga dering worden gehouden in het hotel Noord-Brabant, gevolgd door een gezamen lijke lunch. R.K. BAKKERSPATROONSBOND ln het voortgezette congres van den R.K. Bakkerspatroonsbond te Arnhem een aantal voorstellen van de afdeelingen in behandeling genomen. De meeste voorstellen werden, conform de prae-adviezen van het bondsbestuur, afgedaan. Op een voorstel van de afdeeling Haar lem werd besloten, dat het hoofdbestuur zou aandringen bij de regeering om het begin-uur van het werk voor Zaterdag op 3 uur te stellen. Bij de rondvraag werden nog verschil lende kwesties in bespreking gebracht. Gistermorgen om elf uur werden de con gressisten door het gemeentebestuur in de ïaadszaal van het stadhuis ontvangen en namens het gemeentebestuur door wethou der H. G. J. v. d. Sand verwelkomd. De rede van den wethouder werd door den bondsvoorzitter, den heer Joh. Loose, be- I antwoord. In den -middag werd na een gemeen- I schappelijke koffietalel een autorit ge maakt door de omstreken van Arnhem en Velp, welke autorit eindigde op de thee- i schenkerij Sonsbeek, waarna het congres is gesloten. VERBETERINGEN AAN DE MARLA- STICHTING TE HAARLEM. Aan het bekende ziekenhuis „Mariastich- ting" van de Zusters Franciscanessen van Salzkotten te Haarlem worden -thans be langrijke verbeteringen verricht. Tot nu waren n.l. het ketelhuis voor de centrale verwarming en het waschhuis onder de Po likliniek, doch zy worden thans afzonder lijk opgetrokken langs den oever van het Spaarne, waarvoor een damwand van 8 M. lengte van ijzer langs-de rivier moet worden geslagen. Het ketelhuis wordt 20 bij 15 M. groot, het waschhuis 30 bij 12 M. De schoorsteen wordt 23 M. hoog. De nieuwe gebouwen zullen door een on- dergrondsche tunnel van 50 M. lengte, 3.50 M. hoogte en bijna 3 M. breedte met het hoofdgebouw verbonden worden. Waar vroeger in dit gebouw het ketelhuis en het waschhuis waren, komen thans ruime dienstvertrekken en ook de polikliniek, die meer dan 6000 patiënten en 30.000 consul ten per jaar heeft, zal zeer verbeterd wor den. De kosten van het werk zijn 165.000. Architecten zijn de heeren L. v. d. Laan en ir. J. A v. d. Laan te Leiden. Aan- neemster is de N.V. Bouwbedrijf Gebrs. Schiphorst te Haarlem. DE VLEESCHHAL TE HAARLEM. De eeuwenoude Vleeschhal op de Groote Markt te Haarlem, een prachtig gebouw van hooge bouwkunstige en historische waarde, verkeert in verval. De onderhan delingen over de regeling van de restaura tiekosten liepen minder vlot, doch blijk baar onder den invloed van de instorting in de Groote Kerk te Alkmaar is thans overeenstemming bereikt. Het Rijk zal de helft, de Provincie Noord-Holland 15 pet. van de kosten bijpassen en de gemeente de rest, doch ze krijgt het benoodigd bedrag in den vorm van een Werkfondsleening. over de bij HAARLEMMERSTRAAT 137 hoek Donkersteeg 2-4-B Omdat daar ELK ARTIKEL veel goedkooper is, 4810 ondanks de erkend betere kwaliteiten COMMUNISTENVERGADERING. Raadsbesluit van Zandvoort vernietigd. De Kroon heeft vernietigd het Raadsbe sluit van de gemeente Zandvoort waarbij aan de afd. Zandvoort van de Communisti sche Partij toegestaan werd te vergaderen in het gemeentelijk vergadergebouw (een voormalige school). De gemeenteraad had na lange discussies dit besluit genomen om dat de eigenaren van vergadergebouwen in Zandvoort niet genegen bleken te zijn hun lokalen aan genoemde partij te verhuren. TAXEGEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche Zuivel Centrale, 25 Juli t.m. 31 Juli 1937 consumptiemelk regee- ringscontract, taxe-gedeelte 6.25 cent, even tueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regee- rings-minimumprijs 5.10 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. LUCHTVERDEDIGINGSDAG Zaterdag, 21 Augustus, wordt te 's-Gra- venhage een Luchtverdedigingsdag gehou den, ten behoeve van het Luchtverdedi gingsfonds. Het Nationaal Jongeren Ver bond, Afd. 's Gravenhage, organiseert de zen dag ten behoeve van en op verzoek van het Luchtverdedigingsfonds. Dit Fonds stelt zich ten doel, om die Ne derlandsche jongens, die alleszins geschikt zijn om te leeren vliegen, doch om allerlei andere redenen niet in staat zijn de daar voor noodzakelijke opleiding te volgen, daartoe toch in de gelegenheid te stellen. Deze doelstelling mag bij uitstek natio naal genoemd worden, en zoo verdient ook deze dag in breeden kring belangstelling. Het programma omvat naast eenige ten toonstellingen op luchtvaart- en luchtver- dedigingsgebied, de opvoering van een luohtverdedigingsspel, terwijl bovendien verschillende demonstraties met vliegtui gen zullen worden gehouden. Binnenkort hopen wij nadere gegevens over dezen dag te vermelden. Men houde thans reeds de- j zen dag vrij. j Laat uw nieuwe rijwielplaatjes stempelen De Ned. Ver. tot bevordering van den j arbeid voor onvolwaardige arbeidskrach ten (A.V.O.) verzoekt ons, nu het nieuwe belastingjaar voor de rijwielen gaat aan breken, er de aandacht op te vestigen, dat zij ook nu weer de gelegenheid openstelt, naam, adres en woonplaats in de belas tingplaatjes te laten stempelen. Heeft dit voor den belastingbetaler een zeer belangrijken, practischen" kant, de ideeele zijde ervan is, dat een 150 onvol waardige arbeidskrachten op deze wijze gelegenheid krijgen eenigen tijd nutitgen arbeid te verrichten. Het stempelen kost slechts een dubbeltje en toch kon de A.V. O. verleden jaar een kleine tienduizend gulden aan loon uitkeeren. In breede kringen heeft dit werk waar deering gevonden, en hierbij bleef het niet. Vele autoriteiten toonden hun krach tige medewerking; werkgevers en werk geversorganisaties propageerden het stem pelen van de plaatjes onder hun personeel. Teneinde de massa's der groote bedrijven bijtijds van de aangevraagde hoeveelheden te voorzien, stemde het departement van Financiën er in toe, dat de A.V.O. de plaatjes in consignatie ontving om de voorstempeling te verrichten. Want als de datum in het land is, waarop de rywielbe- lastingmerken officieel voor den verkoop worden beschikbaar gesteld aan de post kantoren, zijn de adresseermachines noo- dig voor het betrekken van de posten in de groote postkantoren, alwaar de plaat jes zelfs al is het loket dicht, maar het kantoor nog open verkrijgbaar zijn, mits men een dubbeltje over heeft voor het stempelen. En wie zou dat niet? Woont men te ver van een gelegenheid tot stem pelen der plaatjes, dan kan men altijd nog stempeling vragen aan- het centraal bu reau van de A.V.O., Overtoom 187, Amster dam-West. Er komen alleen de kosten voor aangeteekend terugzenden bij. Een nieuw object, dat de A.V.O. heeft aangepakt, is het verstrekken van adres- plaatjes voor enkele stuivers. Deze zijn uitermate geschikt om aan te brengen op koffers, tasschen, doozen, stokken, para plu's en andere dingen, waarvan de ver- keers-maatschappijen maandelijks groote hoeveelheden als verloren voorwerpen in zamelen. Rationalisatie bij de Ned, Spoorwegen, Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van de N. S. om, met ingang van de winterdienstregeling, (3 October) het loco motiefdepot te Winterswijk op te heffen. Door deze bezuinigings-maatregel zullen een zestigtal personen voor verplaatsing in aanmerking komen. RECHTZAKEN HOOGE RAAD. Een merkenprocedure. Op 9 Juli wees de Hooge Raad arrest in een merken-procedure tusschen J. J. S. subs, de Chem. Fabr. van Simplexite Pro ducten, eischer, en J. A. M. K., allen te Leiden. K. was met S. compagnon in bovenge noemde vennootschap. S., die het woord- merk „Simplexite" reeds voor de oprichting der vennootschap zelf gebruikt had voor artikelen, die gebruikt worden bij de be werking van bontwerk, doch zijn merk niet had laten inschrijven, liet dit merk ook gebruiken door bovenbedoelde door hem met K. aangegane vennootschap. Na eenigen tijd van samenwerking zegdè K. de vennootschap op en hij liet het merk van S. toen inschrijven op eigen naam in de registers van het Bur. v. d. Industriee- len Eigendom. De Hooge Raad overwoog in zijn arrrest o.m. dat K., op het tijdstip van inschrij ving geen handelszaak bezittende, gemeld merk ook niet kon laten inschrijven en achtte, waar vaststond, dat S. het merk reeds voerde, vóórdat de vennootschap daarvan gebruik maakte, de aangevoerde cassatie-middelen tegen een vonnis van het Hof ongegrond. Door deze in hoogste instantie gewezen uitspraak wordt het door K. ingeschre ven „Simplexite" voor artikelen, de pel terij enbranche betreffende, van rechtswe ge doorgehaald en S. het uitsluitend ge bruik van dit woordmerk voor bedoelde ar tikelen toegestaan. HET GESCHIL OVER DEN BROODPRIJS TE AMSTERDAM. Vanmorgen diende voor de vacantieka- mer van het Gerechtshof de procédure be treffende het bekende geschil tusschen de Federatie voor het Amsterdamsche Bakke- rijbedrijf en de Slijters-bakkers. Door de Federatie wordt een verbod ge vraagd tot levering van brood aan slijters, die het door de Federatie op twee cent vastgestelde verschil tusschen afhaalprijzen en bezorgprijzen van het brood niet willen handhaven, maar dit verschil hoogstens op één cent gesteld willen zien. De eisch van de federatie werd eenigen tijd geleden door den president van de rechtbank in kort geding afgewezen. Thans is namens de slijters-bakkers voor het Hof een zeer uitvoerige conclusie van antwoord genomen door mr. H. Parfumeur, waarbij namens de Federatie door Mr. C. van Rij werd verzocht, de pleidooien te dezer zake binnen eenige dagen te doen houden. Bij monde van den president, mr. Verschure, deelde het Hof mede, dat het. na kennis ge nomen te hebben van het dossier, de zaken te weinig spoedeischend achtte om in de vacantie te worden afgedaan, weshalve de pleidooien werden bepaald op 23 Septem ber as. DOODSLAG IN „DE GEKROONDE VALK". Aan J. G. M., wonende te Nieuwdorp, wasc ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 13 op 14 December 1936 te Goes, in het café „De Gekroonde Valk", opzettelijk OPENING DER JAMBOREE DOOR H. M. DE KONINGIN. Uitzending naar Ned. Oost-Indlë via Phohi-zender P.H.L Naar wij vernemen, zal de officieele ope ning der Jamboree door H. M. de Konin gin, welke in den middag van Zaterdag 31 Juli zal plaats vinden, naar Nederlandsch Oost-Indië worden uitgezonden via Phohi- zender P.H.I. op een golflengte van 16.88 M. De uitzending zal aanvangen te 16.00 uur Amsterdamsche tijd. Padvinders uit Saba in de hoofdstad aangekomen. Gistermiddag omstreeks drie uur is het contingent padvinders van Saba, het klein ste eiland der Nederlandsche Antillen, met het stoomschip „Crijnssen" van de K. N. S. M. te Amsterdam aangekomen. Het troepje bestond uit een hopman, den heer van der Maarel, en zes padvinders. Nicolaas Mieras van het leven heeft be roofd, door hem met een dolkmes in den buik te steken. Met vernietiging van het in deze zaak door de rechtbank te Middelburg gewezen vonnis heeft het Haagsche Gerechtshof M. veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. De veroordeelde kwam van dit arrest in cassatie. De Hooge Raad heeft heden dit beroep verworpen. H. had niet voldaan aan het stopteeken ven een ambtenaar in functie. Gelet op het feit dat verdachte direct bekende, vorderde de ambtenaar een boete van 1.subs. 1 dg; uitspraak overeenkomstig den eisch. G. v. A. die een zelfde delict had begaan kreeg dezelfde veroordeeling, terwijl W. A. R. uit Bodegraven die eerst ontkende en later hierop terugkwam, gelet op zijn houding, werd veroordeeld tot f 1.50 subs. 2 d g. De vluchtheuvels in de Wilhel- minastraat te Alphen. Vervolgens kwam aan de orde de zaak betreffende de vraag of de nieuwe weg scheiding in de Wilhelminastraat moet wor den beschouwd als een vluchtheuvel of niet. E., een crisisambtenaar, had zijn auto tegen de wegscheiding of vluchtheuvel ge parkeerd en was derwege geverbaliseerd. De ambtenaar en kantonrechter waren ech ter van oordeel, al was het geval eenigs- zins dubieus, dat de scheiding inderdaad (moest worden gekwalificeerd als vlucht heuvel. Verdachte werd hierop veroordeeld tot 1.subs. 1 dg; van cassatie zag ver dachte af, zoodat nu is uitgemaakt dat het voortaan verboden is langs deze vluchtheu vel te parkeeren. Verboden jacht op kikkerbilletjes. J. L. v. A., visscher teHazerswoude was geverbaliseerd wegens het vervoeren van meer dan 10 kikvorschen. Verdachte deelde mede, dat de beestjes bestemd waren voor een laboratorium te Leiden, waarvan hij ook de bewijzen had. De ambtenaar vroeg echter of deze beestjes niet bestemd waren voor een naburig land waar men de billetjes van de beestjes als een soort lek kernij beschouwt. Verdachte persisteerde echter by zy verweer dat hij de kikkers had verkocht voor 4 1/2 a 5ct. per stuk. Eisch en uitspraak ƒ1.subs. 1 dg. Plakker beboet. G. B., lid der N.S.B., stond terecht wegens overtreding van het plak- en kalkverbod. Verdachte voerde aan, dat hij toestemming van den eigenaar had gehad, doch de amb tenaar bleek een brief van den eigenaar in bezit te hebben, dat zulks onwaar was. Eisch en veroordeeling f 5.subs. 5 dg. met vernieling van het plakmateriaal.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7