De politiek van het Vaticaan De Kerkvervolging in Mexico De mislukking van de Socialistische School 28ste Jaargang VRIJDAG 23 JULI 1937 No. 8782 Ste £cid&elic(3ot4/fcc!/!it DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ToornitbetaSng Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Wetenschap en gebed Daar zijn er nog ondanks alles! - die durven beweren, dat wetenschap en geloof zoodanig met elkander in strijd zijn, dat zij elkander uitsluiten. Deze bewering kan door geen enkel feit worden geargumenteerd! Wèl zijn er daarentegen feiten in overvloed, om haar te logenstraffen. De lichtende feiten van het tegelijkertijd wetenschappelijk en ge- loovig leven van geniale figuren als om er hier één te noemen markies Marconi, „de vader van de radio", die in zijn drie en zestigste levensjaar, terwijl de wereld nog veel van hem verwachtte en hijzelf nog volop experimenteerde, plotse ling is overleden. De „Tijd" schrijft in een artikel naar aanleiding van het overlijden van dit ge- loovig genie, dezen genialen geloovige, die om zijn uitvinding een weldoener der menschheid mag worden genoemd: Deze pionier van de radio-techniek, die voortbouwde op de vindingen en ontdekkingen van Maxwell en Hertz, is heel zijn leven een diep geloovig en trouw zoon van de Katholieke Kerk gebleven. „Er is geen geluk zonder geloof" placht hij te zeggen. „Niet al leen als overtuigd katholiek, maar ook als geleerde geloof ik aan de macht van het gebed. De wetenschap alleen is niet in staat het geheim van ons be- staan te achterhalen. Iedere geleerde weet, dat er grenzen zijn aan de we tenschap, die hij niet te buiten mag gaan. Iedere geleerde weet, dat er mysteries zijn, die de wetenschap nooit zal kunnen oplossen. Alleen het geloof aan een Opperwezen, aan Wien wij moeten gehoorzamen, helpt ons moedig het geheim des levens te beschouwen". Als geleerde geloofde Marconi aan de macht van het gebed.... Het Is een eenvoudige waarheid, het is vanzelfsprekend, dat het gebed in héél ons leven een groote, een geweldig-veel be- teekenende macht is. Dat moet zoo klaar zijn als de klaarste dag voor een christen, die zijn verstand gebruikt.... Maar tóch wordt er maar al weinig aan deze waarheid gedacht, al te weinig.... Marconi heeft de wereld, die in kortzichtige oppervlakkigheid niet zien kan of niet zien wil, de waarheid voor gehouden in de verklaring: Ook als ge leerde geloof ik aan de macht van het ge bed! DE TERAARDEBESTELLING VAN MARCONL BOLOGNA, 23 Juli. (A.N.P.) Hedenmor gen in alle vroegte is de speciale trein met het stoffelijk overschot van Marconi te de zer stede aangekomen. De gouverneur van Rome, prins Colonna, had het stoffelijk overschot vergezeld en droeg het uit naam van de regeering over aan de podestat van Bologna. Om half negen vertrok de stoet van het station naar de basiliek. In de stra ten verdrong zich een dichte menigte be langstellenden. De baar werd gevolgd door den hertog van Genua, die den koning ver tegenwoordigde, de ministers Bottai en Marsanioh en voorts door een reeks mili taire, politieke en burgerlijke autoriteiten, benevens vertegenwoordigers van de uni versiteit van Bologna. Onder een regen van bloemen naderde de stoet de basiliek, waar de bisschop van Bologna, kardinaal Nasalli Rocca, een plechtige Pontificale H. Mis ce lebreerde. DE VLIEGPLANNEN VAN MATTERN. Zal Amerika bezwaar maken? WASHINGTON, 23 Juli. (A. N. P.). Het Amerikaansche departement van handel zou den vlieger Mattern geen machtiging hebben verleend op 10 Augustus via de Noordpool naar Moskou te vliegen, daar het van meening is, dat dit plan veeleer een „sensatievlucht" beoogt, en slechts van ondergeschikt belang is voor de lucht vaart. Er zijn in den laatsten tijd in 1 de Duitsche pers felle aanvallen gedaan op den H. Vader, op Kar dinaal Pacelli, als zou de Vati- caansche Diplomatie een politiek voeren, die tegen Duitschland is gericht en die een gevaar zou op leveren voor den vrede in Europa. Deze lasterlijke beschuldiging wordt op bezadigde en afdoende wijze weerlegd in een artikel, dat de K. W. P. van haar filiaal te Ween en de Christliche Presse- centrale kreeg toegezonden, en dat wij zoo belangrijk achten, dat wij het hieronder in vertaling la ten volgen en aan onze lezers dringend ter overweging aanbe velen. Toen de bekende bisschop van Trier dr. Korum bij gelegenheid van zijn ambts aanvaarding een bezoek bracht aan Bis marck, vroeg de „IJzeren Kanselier", welke politiek de Kerkvorst dacht te vol gen. „Mijn eenige politiek" zoo antwoordde de Bisschop, „is te trachten doodzonden te verhinderen!" Dat is het klassieke ant woord, dat men aan iedereen kan geven, die de opwerping zou maken, dat de lei ding der Kerk den invloed, dien de gods dienst op 's menschen hart uitoefent, be schouwt als een factor van macht, zooals wij die in den gewonen zin des woords verstaan. Toen de Kerkelijke Staten nog bestonden, moest de Romeinsche Curie er steeds op bedacht zijn, dit rechtmatig ver worven, doch veel omstreden bezit met alle geëigende middelen te handhaven, door een verstandige diplomatie moest men zich zooveel machtige bondgenooten trachten te verzekeren, dat bij een even- tueele aanval op het klein en slecht be wapend grondgebied van de Kerkelijke Staten de aanvaller ofwel werd afge schrikt, ofwel vrijwel vaststond dat hij verslagen zou worden. Zelfs in de meest bewogen tijdperken der Middeleeuwen heeft de Pauselijke politiek er nooit naar gestreefd, om nieuwe gebieden te ver overen of om op kosten der nabuurstaten het eenmaal verworven bezit uit te brei den. Men verliest maar al te gemakkelijk uit het oog, dat alle groote verwikkelin gen tusschen het Pausdom en de wereld- sche machten, ook in die andere periode der geschiedenis, steeds betrekking had den op geschilpunten over de groote en principieele vraagstukken van het gods dienstig en zedelijk leven. Men behoeft slechts te herinneren aan de Investituur strijd, die tenslotte toch slechts ontbrand is, omdat de Paus niet kon tolereeren dat het door Christus ingestelde herder lijk ambt onderworpen zou worden aan de dienstbaarheid van wereldlijke mach ten. Als men de geschiedenis grondig be studeert, niet uit de jammer genoeg zoo algemeen verspreide oppervlakkige of po pulair gehouden beschrijvingen, of zelfs uit kwaadwillige schotschriften, maar uit wetenschappelijk erkendë geschiedbron nen, of uit werken van serieuze, weten schappelijk hoogstaande historici, dan komt men tot de overtuiging, dat de po litiek van het Vaticaan er steeds in de eerste plaats op gericht was om het Rijk van Christus uit te breiden en te be schermen. Het is toch al te belachelijk, om, op den dag van heden, nu het Pausdom van iedere wereldlijke macht ontbloot is, nu de Kerk op haar eigen geestelijke macht is aange wezen, dat men nu voor de betrekkingen van het Vaticaan ten opzichte van de an dere staten dezelfde maatstaf wil aanleg gen als voor de verhouding tusschen de mogendheden onderling. Dergelijke ver gelijkingen moeten noodzakelijkerwijze een misleidende uitwerking hebben. De politiek van het Vaticaan staat los en vrij van ieder „Machtscomplex". Zij ziet slechts één arbeidsveld: de verovering en ver zorging van de onsterfelijke menschelijke zielen, die haar op aanwijzing van Chris tus zelf zijn toevertrouwd. Zij kent geen vijandschap jegens menschen, of jegens groepen van menschen. Voor haar bestaat er slechts één onverbiddelijke tegenstan der, zij kent slechts vijandschap tegen de dwaling, tegen de grondbeginselen en de leer welke tegenover het Rijk van Chris tus vijandig staan. Deze vijandschap ver schuilt zich niet in een listig diplomatiek spel of geintrigeer. Openlijk en vrijmoe dig geven de Pausen aan de grooten en machtigen dezer wereld hun meening te kennen, wanneer naar hun oordeel het uur gekomen is om alle openbaarheid om wille van het algemeen belang hun stem te verheffen. Zij bestrijden de dwaling en trachten de dwalenden op te sporen, voor zich te winnen en terug te brengen tot de waarheid. Voor iedereen, die slechts eeni- germate met open oog de wereld rondom zich heen beziet, zal het duidelijk zijn, dat zoo iets niet gebeurt door middel van politieke knoopen. Wij zouden tal van voorbeelden kunnen aanhalen, om te be wijzen hoe de Romeinsche Curie ook over de afgedwaalden haar erbarming uit strekt. Men behoeft slechts te denken aan de groote internationale hulpacties, waar bij de Paus steeds een zeer vooraanstaan de plaats innam. Waar dringend hulp noo- dig is, vraagt het Vaticaan niet naar gods dienstige gezindte, maar naar de, hulpbe hoevendheid. We behoeven slechts de groote hulpactie voor Rusland te vermel den, waar de Pauselijke Delegaten onder voortdurende dreigende gevaren hun lief dadige zending volbrachten. Niemand heeft dieper ontroerender woorden voor een rechtvaardigen vrede gesproken dan Pius XI. Is het niet een brutale verdachtmaking, wanneer men een dergelijke edele en oprechte vriend en verdediger van den vrede in de schoe nen wil schuiven, als zou hij de toch reeds zoo verwarde en gespannen verhou dingen tusschen d.e verschillende staten moedwillig willen verstoren? Het is juist steeds de groote kracht van de Pauselijke Diplomatie geweest, dat zij in weloverwo gen kalmte en ontdaan van iedere drif tigheid haar taak vervult. Juist deze op den voorgrond tredende eigenschappen zijn het beste bewijs, dat zij wel in deze wereld, maar toch voor het andere le ven, voor de eeuwigheid werkt. Want al leen een diplomatie, die werkelijk geen andere zorg heeft dan het heil der zielen, kan zich buiten al die bruisende opwin ding houden, die noodzakelijkerwijze met een strijd om de aardsche macht verbon den is. Juist daarom is de Vaticaansche diplomatie een machtige factor voor den vrede onder de volkeren, omdat zij boven die dingen staat, die het omstreden voor werp vormen in den strijd der partijen en in den strijd van landen en volken. Die groote moreele macht voor het behoud van den vrede kan niet hoog genoeg ge waardeerd worden. De „Osservatore Romano" publi ceert een artikel van den bekenden Jezuit Père Ledit uit de „Lettres de Rome" over hetgeen zich af speelt in Mexico. Duidelijk treedt hierin naar voren de mislukking van de socia listische school, een échec, dat Mos kou slechts met leede oogen aan schouwt. Er is ongetwijfeld een groote parallel te trekken tusschen de methodes der kerk vervolging in Mexico en in Rusland. On danks enkele uiterlijkheden blijft de regee ring van Mexico de Katholieke Kerk aan vallen en zoekt zij het volk te ontkerstenen. De methodes worden meer en meer vervol maakt; zij worden meer op wetenschappe lijke basis geschoeid, omdat de propaganda systematisch in de steden en op het platte land verspreid wordt. De scholen zijn de voornaamste strijdmiddelen geworden; of schoon de geloovigen niet met wreede mar telingen vervolgd worden, zooals weleer, dringt de satanische geest der vervolgers toch dieper dan ooit door bij de massa. Nu en dan worden wel enkele eischen van de katholieken ingewilligd, maar men heeft nog geen letter veranderd aan de wet ten over het atheïstische onderwijs, en nog steeds zijn de kinderen verplicht, om op straat de Internationale te zingen, met de vuist omhoog, en de rood-zwarte vlag van de communisten te groeten. De voorzitter van de sociaal-democrati sche partij, Diego Arenas, heeft zelf ver klaard, dat president Cardenas de voorloo- per is van de Mexicaansche Sovjet, en dat hij ijverig bezig is, een overgangsweg te vormen tusschen het republikeinsche re gime en de Sovjet-dictatuur. Cardenas zoekt eveneens zijn heil in de socialistische school. Op 13 Mei j.l. zond hij een schrijven aan de gouverneurs van de Mexicaansche staten, waarin hij hen vroeg, aan het socialistisch opvoedend werk nog meer aandacht te schenken, en de huisva ders ervan te overtuigen, dat „deze opvoe ding de meest geschikte is voor den tegen- woordigen tijd". Heeft nu de socialistische school gepres teerd, wat de regeering ervan verwachtte? Geenszins. De socialistische school is een mislukking geworden, en evenals de Sovjet- Russische pers ernstige aanmerkingen heeft te maken op de scholen in Sovjet-Rusland, zoo is nu de Mexicaansche pers gedwongen te verklaren, dat de toestanden op Onder wijsgebied verre van rooskeurig zijn. De Mexicaansche socialistische school heeft haar mislukking grootendeels te wij ten aan het feit, dat zij de tegenstand van de bevolking niet heeft kunnen overwin nen. Zelfs de meest vooraanstaande leden van de Nationale Revolutionaire Partij stu ren hun kinderen niet naar de regeerings- scholen. Meerderén van hen bezoeken de weinige bijzondere scholen, die er nog over zijn. Ook met de organisatie van de socia listische scholen is het treurig gesteld, on danks de lofreden van haar propagandisten en de brochures van de Socialistische Partij. „El Homibre Libre" van 22 Februari spreekt klare taal over de valsche statis tieken, die in het begin van de maand door de regeering gepubliceerd waren. „El Universal Grafica" van 31 Mei gaf enkele bijzonderheden, die voor de regee ring zeker een reden zijn geweest om de statistieken te vervalschen. Uit officieele statistieken van het Centraal Bureau voor Statistiek betreffende het Departement voor Onderwijs kunnen wij den treurigen toe stand van het Mexicaansche Onderwijs aan- toonen. In het Federale District zijn 250.000 leer plichtige kinderen, maar er zijn geen scho len genoeg om al deze kinderen onderwijs te kunnen laten genieten. Nu worden alle lokalen gebruikt, en morgen-, middag- en avondcursussen gegeven, en toch kan men nauwelijks de helft van de kinderen onder wijs geven. Jaarlijks staan nu ongeveer 128.000 van de 250.000 kinderen ingeschre ven. Dan zijn er nog vele oorzaken, die het werk van de onderwijzers toch nog groo tendeels hopeloos maken, zooals het gebrek aan leermiddelen of de slechte kwaliteit van schriften en boeken; de ongehoorde on hygiënische toestanden, die er in de lokalen heerschen; het absoluut gebrek aan ge schoold onderwijzend personeel, enz. Het gevolg hiervan is, dat van de 128.000 leerlingen slechts 6000 erin slagen, de zes klassen te doorloopen. Als de resultaten al zoo slecht zijn in het Federale District, kan men gemakkelijk be grijpen, hoe het in de andere staten van Mexico gesteld is. De socialistische school stuit af op het verzet van de Katholieken, die hun kinderen niet willen toevertrouwen aan inrichtingen, die niets anders leeren dan godsdiensthaat. De katholieken zijn vastbesloten, zich te blijven verzetten tegen het ergernisgevend onderwijs, waardoor de zielen van hun kin deren vermoord worden. VOORNAAMSTE NIEUWS AMATEUR IN VERBINDING MET DE NOORDPOOL. BUITENLAND. De strijd om Madrid. (2de blad). Ontspanning in Noord-China. De Japan ners houden echter een oogje in 't zeil. (2de blad). Aartshertogin Adelheid te Leuven ge promoveerd. (2de blad). Roosevelts hervormingsplan van het Hooggerechtshof van de de baan. (2de blad). BINNENLAND. Tengevolge van een ontploffing in de staalfabriek van de Muynck Keizer té Utrecht werden zes arbeiders gewond. (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Dr. Euwe wint van dr. Aljechin in den grooten vierkamp. (3de en 1ste blad). De wereld in vogelvlucht Signalen goed hoorbaar. Zoodra ergens in een uithoek van de wereld eene nieuw kortegolfstation in be drijf is gesteld, ontbrandt er dadelijk een wedijver tusschen de vele kortegolf-ama teurs in alle werelddeelen, om de eerste te zijn met dat station in contact te komen. Het is bezwaarlijk, een grooteren uithoek van de wereld te bedenken dan de Noord pool en vele amateurs stelden weken ach ter elkaar dan ook hardnekkige pogingen in het werk om verbinding te krijgen. Als eerste is het thans aan den Tsjecho- slowaakschen zender O.K. 1 P.K. gelukt, in radiotelegrafische verbinding te komen met station Upol. De ontvangst van station Upol kwam bin nen met een sterkte R 6 (d.i. goed hoor baar, zelfs bij storingen) en Q.S.A. 5 (dui delijke signalen). Na spanning volgt ontspanning. Gisteren is in Noord-China weer ontspanning in getreden. De Chineezen hebben zich terug getrokken en zelfs wordt bericht, dat Nan king de met de plaatselijke autoriteiten gesloten overeenkomst zou hebben goedge keurd. Dit wordt evenwel niet bevestigd. Maar in ieder geval is er weer eenige ont spanning. De Japanners blijven echter wantrouwend. Zij vertrouwen de troepen bewegingen der Chineezen niet al te best, of liever, zij doen juist alsof het voor hen dringend noodzakelijk is, dat zij een groot bezettingsleger in Noord-China handha ven, want daar is het tenslotte toch om begonnen. Wanneer Japan eenmaal zoover is, zal het niet lang duren of ook dat ge deelte van China verklaart zich onafhan kelijk van de centrale regeering van Nan king en zoo wordt het groote Chineesche rijk langzaam afgeknabbeld. Roosevelt heeft weinig succes beleefd van zijn plan om het hooggerechtshof, dat zijn mooiste ordeningswetten voor ongrond wettig verklaarde, te hervormen. Roose velt zeide: Dat Gerechtshof bestaat uit een stel oude kerels en ik zal er eens nieuw bloed in brengen. De Senaat heeft daar echter een stokje voor gestoken en het wetsontwerp teruggezonden met de opmer- kingf, dat alleen een hervorming van la gere rechtscolleges in aanmerking kan komen. Daarmee is het hervormingsplan practisch van de baan. ZES DOODEN BIJ EEN VLIEGONGELUK. LONDEN, 23 Juli. (A. N. P.) Officieel wordt medegedeeld, dat bij een vliegtuig ongeluk in Derbyshire zes personen om het leven zijn gekomen. DRIE DOODEN BIJ EEN VLIEGONGELUK SYNEY, 23 Juli (A.N.P.) Een watervlieg tuig van de Australische luchtmacht is gis teren bij Melbourne in zee gestort en ge zonken. De inzittenden, drie vliegeroffi cieren, kwamen om het leven. BOMAANSLAGEN IN HET NABIJE OOSTEN. AMMAN, 23 Juli. (A.N.P.) De politie heeft in het huis van een bankdirecteur een ruimte ondekt, waar bommen en mu nitie waren opgeborgen. De politie heeft den onder-directeur van de bank gearres teerd en de bankzaak gesloten. De directeur werd over de grens gezet. ALEPPO, 23 Juli. (A.N.P.) Bij den in gang van het huis van den Syrischen mi nister van buitenlandsche zaken is in den afgeloopen nacht een bom ontploft. Verscheidene kinderen werden ernstig gewond. Men meent, dat deze aanslag zijn reden vindt in een persoonlijke vijandschap.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1