Rozen, mooie Rozen! UIT DE OMGEVING Het Rozen-teest in Boskoop heden ingezet WOENSDAG 21 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Woningbouw krachtens de Landarbeiders- wet. Onder architect W. Kuitems alhier zul len niet minder dan 8 woningen aan de Margrietenlaan gebouwd worden krachtens de Landarbeiderswet. Plechtige opdracht. Niet minder dan 212 vrouwen deden haar plechtige opdracht als leden der H. Familie afd. Vrouwen der St. Martinusparochie. De vorbereiding ge schiedde door pater M. Lathouwers C.s.s.R. Laag werkloozencijfers. Het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij het ge meentelijk Arbeidsbemiddelingsbureau be draagt thans slechts 183, dat is weder 57 minder dan vorige week. Personalia. Benoemd is tot tijdelijk agent van politie (strandagent) de heer D. de Ridder te Amsterdam. KATWIJK AAN DEN RIJN. Botsing. Omwonenden van Voorstraat- v. Egmondstraat-Bruggestraat werden gis teravond te ongeveer 10 uur opgeschrikt door een hevige botsing. Wat toch was het geval? Vanuit Voorstraat-Zuid kwam een kleine D.K.W. auto, G.Z. 17082 en vanuit de v. Egmondstraat kwam een Ford, H 7225. De Ford reed met flinke gang en had voorrang moeten verleenen aan de van rechts komende D.K.W. waarin twee per sonen zaten, een heer en dame. In de Ford zaten 3 personen, 1 dame en twee heeren. Men trachtte nog te stoppen, doch het was reeds te laat. Met een geweldige slag bots ten beide auto's tegen elkaar en de Ford werd door de D.K.W. omver gereden of ge duwd. Op deze slag kwamen drommen men sdien aangesneld die direct begonnen de .personen uit de omgeslagen auto te bevrij den. Wonder boven wonder bleek van de 5 personen niemand gewond. Een glaasje water was voldoende om de overspannen dame uit de Ford te kalmeeren. De weg lag bezaaid met glas en olie maar beide wagens konden later op eigen kracht weer weg rijden. 't Liep dus reuze af. LANGERAAR. Personalia. Voor het hoofdakte-examen is geslaagd mej. K. Buis. VEUR-LEIDSCHENDAM. O.D.I.L.O. Door de gymnastiekvereni ging O.D.I.L.O. werd gisteravond op 't ter rein aan den Prinses Julianaweg te Veur een groote openlucht-uitvoering gegeven welke mede dank zij het mooie weer uit stekend geslaagd is. Om pl.m. 7.30 had de afmarsch plaats van af het Sluisplein en trok de keurige stoet van Dames en Heeren naar het terrein. Onder een groote publieke belangstelling werd begonnen met vrije oefeningen voor i alle afdeelingen, welke keurig werden uit- S gevoerd. Door de diverse groepen van meis- j jes en jongens en dames en heeren werden verschillende nummers uitgevoerd, o.m. lenigheidsoefeningen, kruistouwtrekken, evenwichtsoefeningen, rekstok, bodemtur- nen en 'knotsoefeningen, welke alle vol be- langstelling werden gevolgd en dikwijls een verdiend applaus oogstten, in het bijzonder de evenwichtsoefeningen en de knotsoefe- mingen vielen in den smaak. Het was een zeer geslaagde uitvoering, waarbij O.D.I.L.O getoond heeft tot heel wat in staat te zijn. STOMPWIJK-VEUR. Collecte Gewapende Dienst. Heden zal in deze Gemeenten worden begonnen met de collecte voor het fonds tot aanmoe diging en onderhoud van den Gewapenden Dienst (fonds voor oud-militairen). Door Burgemeester Keijzer is als collectant aan gewezen M. van Ostende. VEUR. Kano gestolen. Bij de politie alhier werd door mej. van I. aangifte gedaan, dat haar kano, welke te Veur in het water ge meerd lag door onbekenden gestolen was. De politie heeft de zaak in onderzoek. Kinderreisje Volksbond. Evenals vorige jaren organiseert de R. K. Volks bond te Leidschendam op Donderdag 19 Aug. as. wederom een kinderreisje voor de schoolgaande kinderen der leden. Vele leden droegen hiervoor reeds wekelijks 2 cent bij. Zij, die dit niet deden en toch hun kinderen mede willen doen gaan, kunnen hun kinde ren dit genoegen alsnog verschaffen door betaling van een gulden per kind. Men kan dit bedrag betalen aan den heer Heems kerk of bij den heer J. de Heij tot uiterlijk einde der maand, daar hierna alles gere geld wordt en dan niemand meer kan wor den aangenomen. NOORDWIJKERHOUT. Geslaagd. Onze plaatsgenoote R. de Jong slaagde te 's-Gravenhage voor het Ulo-diploma. Bouwen. Door B. en W. is aan A. Eecen alhier vergunning verleend tot het bouwen van twee woonhuizen aan den Hee- renweg; aan Job Pennings tot het bou wen van een schuurtje achter zijn woon huis en aan L. D. Wenckebach tot het uit breiden van zijn atelier. OEGSTGEEST. Personalia. Voor het hoofdakte-examen is geslaagd mej. I. W. Naar. VOORHOUT. Diefstal van bloembollen. Bij de po litie alhier is aangifte gedaan door den heer M. v. W., dat te zijnen nadeele, uit zijn bloembollenschuur des nachts zijn ont vreemd 3 H.L. bollen, genaamd Allard Pierson. De bloembollen waren daags te voren klaargezet om afgeleverd te wor den. Diefstal van 2 1/2 ton ijzer. Gister morgen kwam men bij de werken, welke uitgevoerd worden door de N.V. Geruisch- looze weg te Heemstede, tot de onaangena me ontdekking dat een hoeveelheid van pl.m. 21/2 ton ijzer was ontvreemd. Het schijnt dat mooi ijzer ook veel aantrek kingskracht bezit. De gemeente-politie al hier, heeft van deze zaak notitie genomen. Bouwen. Aan den heer L. P. H. Ves- ter alhier is bouwvergunning verleend tot het bouwen van een burger woonhuis (dub- belbouw) aan de Hoofdstraat, alhier. Aan den heer P. J. Warmerdam is vergunning verleend tot het bouwen van een kaas huis. Kostelooze rijwielbelasting. Door den commies der directe belastingen alhier, haling van een kosteloos rijwiel-belasting- haling van een kosteloos rijwiel-belating- plaatje. WOUBRUGGE. Een weelde van kleur en geur WARMOND. Oranje-commissie. Onder voorzitter schap van den waarnemend voorzitter den heer J. Bergman, had in Hotel „De Stad Rome" een algemeene vergadering plaats van de Oranje-commissie. De agenda was hoofdzakelijk gewijd aan de verkiezing van een bestuurslid en bespreking der te hou den feestelijkheden. Overgegaan werd tot installatie van een vijftal nieuwe leden. Over de nieuw aan gelegde harddraverij baan werd uitvoerig gediscussieerd en algemeen was men van meening, dat hier een mooi en goed stuk werk was gedaan. Overgegaan werd tot verkiezing van een bestuurslid en werd met groote meerderheid van stemmen ge kozen de heer C. Stijnman. Besloten werd de te houden feestelijkheden op denzelf den voet te organiseeren als verleden jaar terwijl de hiervoor aan te bieden inteeken- lijsten aan de ingezet nen zullen circulee- ren in den loop dezer maand. Na afloop der algemeene vergadering had nog een bestuursvergadering plaats voor de verkiezing van een voorzitter. De heer J. Bergman, 2de voorzitter en sinds gerui- men tijd waarnemend voorzitter werd als eerste voorzitter gekozen, terwijl de heer Stijnman als 2e voorzitter werd benoemd. Hierna volgde sluiting der vergadering. Kaagweek. Nu de Kaagweek weer ten einde is kunnen wij overgaan tot het op maken van de balans. In vergelijking met andere jaren hebben wij kunnen constatee- ren, dat het bezoek aan de Kaagweek zeer is toegenomen, maar of de neringdoenden hiervan ook voordeel hebben gehad valt sterk te betwijfelen. Wel viel er in ver schillende zaken een opleving te bespeu ren, maar het is nog geen Kaagweek van enkele jaren terug. De nfgeloopen Kaag week geeft echter goede vooruitzichten voor de toekomst. Omgeslagen. Een kano bemand met 5 personen (hoe is het mogelijk) is door den golfslag van een motorboot omgeslagen. De inzittenden waren nog zeer verontwaardigd en dachten er geen oogenblik aan dat zij zelf de oorzaak waren van dit minder pret tig geval. Gebleken is dat men ook op het water niet alle ongestraft kan doen. Dit maal kwamen zij er met een nat pak en verlies van eenige bagage af, maar een vol gende maal kon het wel eens minder gun stig afloopen. Geslaagde autotocht voor ouden van da gen. Onder zeer gunstige weersomstan digheden verzamelden zich een 36-tal auto's op den Lange Kerkdam voor het aanvan gen van een autotocht met ouden van da gen. Alvorens te vertrekken werd aan ieder een zakje bonbons of sigaren uitgereikt, zoodat onderweg de oudjes zich tegoed konden doen. Voor het vertrek onderhield burgemeester Wiegman zich met ieder oudje om hem of haar een prettigen dag toe te wenschen. Allereerst werd een rond rit door de gemeente gemaakt waarna naar Katwijk werd gereden waar in Nieuw Brit tenburg aan de Boulevard een kopje kof fie werd genuttigd, onder de gezellige mu ziek van de muziekauto met versterker van den heer Boddeus, die de geheele route met deze auto heeft medegereden. Na deze korte onderbreking werd onder geleide van de Katwijksche politie gere den naar Oegstgeest en via den Rijksstraat weg werd nu koers gezet naar Schevenin- gen. In den Haag zorgde daar de politie weer op keurige wijze er voor, dat de ge heele file auto's als één schakel door het drukke verkeer werd geleid. Bij hotel de Witte Brug werd halt ge houden, alwaar de lunch werd gebruikt, en waar na afloop een film werd vertoond van den autotocht van verleden jaar. Om streeks vier uur werd de toch weder voort gezet, en ging men via de Boulevard naar Voorburg met als einddoel hotel Wyker- brug, nu om de thee te gebruiken. Veel is er dezen dag genoten, vooral nu het prach tige zonneweer zoo meewerkte. Een woord van hulde is hier zeker op zijn plaats voor het comité, dat wederom alles in het werk heeft gesteld om ieder oudje, ruim hon derd in getal weder te laten genieten, en ook aan hen die weder belangloos de auto's beschikbaar stelden voor dezen tocht. Als extra-verrassing bezorgde Taat's vischhandel bij iederen deelnemer aan huis twee zoute haringen. Bij de vele tochten voor ouden van dagen is er weder eene gevoegd, waarop zoowel de deelnemers als het comité met veel genoegen kunnen te rugzien. Boskoop telt onder zijn inwoners onge veer 8000 menschen en een paar millioen rozen. De kleine minderheid deelt er echter de lakens uit; de millioenen rozen worden met drastische maatregelen onder de duim ge houden, waarbij de Boskoopsohe kweekers voor het mes niet terugdeinzen. De rozen worden in .al hun rechten, zelfs in hun kinder-rijkdom, „besnoeid". Zij worden stel selmatig van contact met de buiten-wereld afgesloten door hooge hagen, zoodat men door Boskoop kan toeren zonder dat men van rozen veel bespeurt. Maar deze week laat Boskoop recht we dervaren aan zijn rozen-millioenen. In het Flora-gebouw is hedenmiddag de nationale tentoonstelling van „Nos Jungunt Rosae" geopend, waarop de crème van de crème van Boskoops bloemenbezit is uitgestald. Alleen de allermooisten onder de talloo- zen kwamen voor deze eer in aanmerking. Deze tentoonstelling is als een eindeloos défilé van Boskoopsche schoonheids-konin ginnen, gehuld in kleurige gewaden en hevig geparfumeerd. Er zijn om in deze beeldspraak even door te gaan ook vele mannequins, d.w.z. bloemen, die de nieuw ste kleuren ten toon spreiden, ofschoon ver dere bizonderheden over deze nieuwe aan winsten, zooals gemakkelijk broeien zich kwalijk met de gebezigde beeldspraak ver staan! Zooals reeds opgemerkt gaat deze ten toonstelling uit van de vereeniging „Nos Jungunt Rosae". De naam dezer vereeni ging „Ons verbinden de Rozen", is tegelij kertijd haar devies. „Nos Jungunt Rosae" is een soort geheim genootschap van bloemenliefhebbers, over het geheele land verspreid, welker leden slechts één onderwerp voor hun besprekin gen hebben: de rozen, de rozen, de rozen. Een onschuldige en mooie liefhebberij, die van haar beoefenaars een reine en onbe dorven vreugde schenkt. Het is deze echte vreugde, die in de ko mende dagen aan alle bloemen-liefhebbers wordt geschonken in het Flora-gebouw, dat is ingericht als een ideaal-rosarium. Wat er op deze tentoonstelling te zien en te bewonderen is, zal niemand verbazen: rozen in een rijke toonladder van kleu ren en nuances en in een even rijke ver scheidenheid van vormen en gewoonten. De rozen zijn met hun tijd meegegaan; zij zijn luchtiger geworden van bloemvorm, door de kruising met Thee- en andere ro zen. De bloem heeft aan gratie en sierlijk heid veel, ja alles gewonnen. De oude ro zen waren dikke proppen, waarmede het voor een stevig man geen kunst was iemand een buil op het voorhoofd te werpen; de nieuwe rozen zitten losser en eleganter in het blad, de stamper en meeldraden zijn niet „weg-geteeld", kortom het zijn echte bloemen, terwijl de oude rozen slechts kleu rige, geurige sneeuwballen waren. Het aantal inzendingen op deze tentoon stelling is tamelijk groot, in ieder geval groot genoeg om een leek met verbazing te vervullen en om een verslaggever in moei lijkheden te brengen wegens de ritsen on uitspreekbare namen. De voorhal van „Flora en ongeveer de helft van de enorme hal is door de rozen in beslag genomen. De show is van het resteerende gedeelte van de hal afgesloten door een hoog-opgaand scherm van den nen en andere coniferen, tegen welker donker groen de bloemenpracht op haar voordeeligst uitkomt. Men zal van ons niet verwachten een ge detailleerd verslag van het tentoongestelde; de vakbladen zullen daarvan, zoo moge lijk in geuren en kleuren, vertellen. Onze taak is het slechts een globaal overzicht te geven en een impressie van een, helaas, kortstondig bezoek. Het meerendeel der inzenders is wel uit Boskoop afkomstig, waaronder twee groote groepen, één van de Coöp. Veiling en één van de gemeente Boskoop zelve met de schoonste producten van haar eigen rosa rium. De voorhal is als „rosarium" aangelegd in het midden en rondom perken en aardewerkvazen met roze rozen in velerlei soort. Langs de wanden prijken hetzij opgemaakt in weelderige manden, hetzij pretentie-loos in vaasjes geëxposeerd r de nieuwste soorten in velerlei kleur, van het teere rose van de Vrijheidsbond tot het don kere rood van de communisten, van het be- tooverend geel vanchampagne tot het even betooverende donker-geel van oud goud. Heerlijk zijn ook de rozenwier bloembladeren beschilderd zijn met rood- en-goud-door-één. In sneeuw-wit is „Frau Druschki" nog steeds ongeëvenaard, hoewel zij (de roos) reeds een respectabele leeftijd heeft bereikt. Een opmerkelijke verschijning is de bloed-roode „Prins Bernhard", hoewel wij daarbij de voor de Boskoopers ongetwijfeld teleurstellende mededeeling moeten doen, dat de Prins althans vandaag verhinderd is naar Boskoop te komen. Men zal dus met zijn roos en naamgenoot genoegen moeten nemen. Rozen zijn er ook in allerlei formaat: groote bloemen openbloeiend als vlammen; baby-roosjes met hun kleine bouquetjes; dwerg-rozen, die de typische naam van Pygmeeën hebben gekregen. Zij trekken evenveel belangstelling om hun bescheiden dwerggestalte als de grootere zusters om haar pracht van elegante vórmen en ver rukkelijke kleuren. De rozen hebben verre de overhand, maar ook andere bloemen hebben zich op deze tentoonstelling een flinke plaats we ten te veroveren. Het midden-veld van de groote hal is ingenomen door een zeldzame collectie exotische planten, met enorme bladeren en grillige bloemen. De opstelling daarvan is echter zóó, dat het uitzicht vrij blijft op de magnifieke achterwand, waar rozen wedijveren met de wonder-mooie Clematis, die met bloemen als paarse en witte sterren tegen het donkere coniferen- woud oprijzen. Curieus zijn de Japansche Hydrangea's, die als tooverballen van tint verwisselen en daarom de bijnaam dra gen van de Zeven-kleurige. En dan zijn er nog Zinnia's, fel-geverfd en een menigte andere bloemen, die het oog streelen. Iedere bloemen-tentoonstelling is een be zoek waard, doch een pelgrimage naar de Rozen-hoofdstad Boskoop in deze dagen kunnen we extra aanbevelen. Het pad van de Boskoopsche kweekers gaat de laatste jaren weliswaar niet over rozen, maar daarvan laten zij niets blij ken. Deze tentoonstelling is een Rozen feest, waarop het energieke Boskoop trotsch kan gaan. De opening. De officieele opening geschiedde in de zaal van het aangrenzende gebouw „Flora' waar vele autoriteiten en genoodigden aan wezig waren. Als eerste spreker voerde het woord de De Heer VAN HEMESSEN, archivaris der gemeente, die dezer dagen in hoogen ouderdom overleed. EEN DER SCHOONHEIDSKONINGINNEN VAN BOSKOOP» voorzitter van „Nos Jungunt Rosae", jhr. P. P. Beaufort, burgemeester van Drie- bergen-Rijsenburg, die de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Hierna nam de burgemeester van Bos koop, mr. E. P. Verkerk, het woord, die zijn dank betuigde aan de vereeniging „Nos Jungunt Rosae", dat zij ditmaal in het centrum Boskoop een rozententoonstelling wilde organiseeren. Ik spreek van het centrum Boskoop, al dus spr., omdat dit centrum het grondge bied van zes aaneensluitende Zuid-Hol- landsche gemeenten omvat. Ik acht mij voldoende verantwoord om namens dit centrum mijn erkentelijkheid uit te spreken, omdat van die zes gemeen ten Boskoop niet alleen het hart vormt, maar ook de stuwkracht er aan heeft gege- ;n. Stel ik mij formeel op het standpunt van het territoir, omdat in de gemeente Bos koop geëxposeerd wordt, dan is al wat ik zeg eveneens van toepassing op die andere gemeenten met uitzondering alleen van wat de gemeente Boskoop zelf met rozen- schoonheid heeft trachten te bereiken in rosarium, tuinen en parken. De reden van mijn dankbaarheid bestaat dan ook hierin, dat het „Nos Jungunt Ro sae" is geweest, die een schakel gevormd heeft in de propaganda voor de roos en met hare krachten steunt den moeizamen strijd om het bestaan van vele kweekers in deze omgeving en in deze gemeente. Wat geeft de intensiviteit van den ar beid en de superieure kwaliteit van het product als niet overal bekendheid wordt gegeven aan dat zoo tot stand gekomen pro duct? Wat baat het ons de roos te declareeren tot Koningin der bloemen als niet alle lan den en alle menschen die erkenning wil len uitdrukken in een op geld waardeer baar huldebetoon? Ik hoop, mijnheer de voorzitter, dat deze tentoonstelling volkomen moge beantwoor den aan de verwachtingen, welke u en uw bestuur er van koesteren en hier door uw toedoen gekweekt wordt de liefde voor de roos hetgeen voor „Nos Jungunt Rosae" mede de doelstelling der vereeniging vormt maar voor ons beteekent het kweeken van de onderlaag onze broodwinning Openingsrede ir. Roebroek. Ir. Roebroek ving aan met te herinneren aan de groote liefde en toewijding, waar mede deze dag is voorbereid. Ik heb dit op menig gebied persoonlijk kunnen vast stellen, aldus de directeur-generaal. Wat de roos beteekent in de menschelijke samenleving ik behoef dit voor de vrien den van de roos niet te zeggen De kennis van deze bloem en de kunst om haar te kweeken is in den loop der ja ren voortdurend toegenomen. Het aantal rozenvariëteiten is zeer groot en breidt zich nog steeds sterk uit. In 1800 was dit aan tal ongeveer 100, terwijl er nu reeds lijsten zijn, die er 17000 tellen. Het is en blijft ge- wenscht om voortdurend met het winnen van nieuwigheden voort te gaan, teneinde het bestaande te verbeteren en variatie te bieden. Tentoonstellingen zijn voor dit doel bij zonder nuttig: de aandacht van het publiek wordt op de nieuwigheden gevestigd, de be langstelling vergroot, en van den anderen kant zullen zij, die zich met de rozen be zig houden, in een dergelijke show veel zien wat tot voorlichting kan strekken. Brengt ons de rozenteelt in aanraking met tal van ideëele, cultureele en techni sche kwesties, kunnen we dit alles zeer in teressant vinden, toch mogen we ook hier de economie niet voorbijgaan. Ben ik goed ingelicht, dan is niet minder dan 211/2 pet. van de voor boomteelt benutte opper vlakte in gebruik voor rozenteelt, hetgeen in 1936 neerkomt op 359 hectaren, terwijl nog een oppervlakte van 109 hectaren in gebruik is voor den aankweek van rozen- onderstammen. Wat aan rozenstruiken wordt geëxporteerd en wat in het bin nenland wordt uitgezet, is niet precies be kend, maar zeker mag worden aangeno men, dat het enkele millioenen stuks be treft. Wij mogen dankbaar zijn, dat een ver eeniging als „Nos Jungunt Rosae" de groo te stimuleerende kracht is geweest en nog steeds is om met moed vooruit te gaan. „Nos Jungunt Rosae", besluit spr., heeft door dit alles de liefde voor de roos onge twijfeld doen toenemen en de leiders ver dienen daarvoor onzen warmen dank. Hoog bezoek. Hedenmiddag zal de Commissaris der Koningin, Z.Exc Jhr. mr. dr. Van Karne- beek de tentoonstelling met een bezoek 1 vereeren.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8