Gevechten en onderbande lingen in China Bombardement van Wang Ping G. H. KLEINHANS Het processie- incident De non-interventie-besprekingen WOENSDAG 21 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 CHINEEZEN BLEVEN MEESTER VAN DE STAD. Gisteravond om kwart voor acht begon nen de Japanners Wang Ping te bombar deeren nadat de eerste beschieting in den loop van den middag geen resultaat had opgeleverd. Voor dit nieuwe bombarde ment hadden zij zwaarder geschut uit Fengtai laten aanrukken. Na een uur werd het bombardement, waarbij de Japanners gebruik maakten van brandbommen, weder gestaakt. Toen dit bombardement een einde nam, waren een groot aantal huizen vernield, doch de Chineezen bleven meester van de stad. De Marco Polobrug nabij Peiping was gedeeltelijk verwoest. Op drie andere plaat sen ten zuiden en westen van Peiping duur den de gevechten tot tien uur in den avond voort. Daarna werd nu en dan slechts wat geweervuur gehoord. De woordvoerder van het Japansche de partement van buitenlandsche zaken stelt de gevechten bij Wanping en Peiping in den loop van gisteren voor als een plaatse lijk treffen, dat zijn oorzaak vindt in Chi- neesche vuurovervollen op de stellingen van de Japanneezen en op de weigerachtige houding van de Chineezen, de stellingen bij Loekoetsjau te ontruimen. Een Japansch communiqué. Gistermiddag om 16.50 uur heeft het Ja pansche ministerie van oorlog het volgen de communiqué gepubliceerd: „Chineesche troepen, die sinds gistermor gen vroeg de Japansche strijdkrachten hadden gebombarderd, begonnen kort na twee uur vanmiddag een offensief tegen de Japansche troepen van Papau Sian, Loe koetsjau en War»g Ping uit, waarop de Ja panners een tegenaanval ondernamen." In een commentaar op dit communiqué verklaarde de woordvoerder van het mi nisterie van oorlog, dat de Japansche troe pen in Noord-China al het mogelijk heb ben gedaan om met de Chineezen tot een vriendschappelijke regeling te komen en het conflict te localiseeren. De autoriteiten van 't Chineesche 29ste leger hebben op 13 Juli j.l. reers hun verontschuldigingen aan geboden voor 't incident van Loekoetsjau, doch de soldaten van het 29ste leger vuur den gisternacht doelbewust op de Japan sche troepen voor Loejoetsjau en de Chi neesche strijdkrachten te Papau Sjan open den gistermiddag om één uur een hevig bombardement op de Japanners waardoor dezen gedwongen werden, het vuur te be antwoorden. De Japansche infanterie, welke te Feng tai ligt, is nog niet in actie gekomen. Tot nog toe is een Japansche soldaat ge dood en een tweede gewond door de Chi neesche bombardementen. Ondanks het artillerie-duel tusschen de Chineezen en Japanners te Loekoetsjau zijn de Japansch-Chineesche onderhande lingen gistermiddag te Peiping en Tientsin voortgezet. Naar verluidt zijn 35.000 man Japansche troepen over zee te Tankoe aangekomen. Zij zullen per spoor naar Tientsin gebracht worden. De Japansche troepenbewegingen duren onafgebroken voort. De Japansche consulaire autoriteiten te Sjanghai hebben den staat van beleg af gekondigd voor de Japansche onderdanen in Sjanghai. Zij moeten na 's avonds zeven uur in huis blijven en de Japansche win- Gaat het alleen om de volgorde DE VERGADERING VERDAAGD. In de ochtendbijeenkomst der ondercom missie heeft lord Plymouth gisteren voor gesteld, dat men onmiddellijk zou overgaan tot de behandeling der punten van para graaf negen van het Witboek, volgens welke de Britsche regeering gemachtigd zou wor den, onverwijld besprekingen met de par tijen in Spanje aan te knoopen over de vol gende onderwerpen: 1. Het plaatsen van waarnemers in de Spaansche havens. 2. Het terugtrekken der vrijwilligers. 3. De toekenning van de rechten van oor logvoerenden. In het Witboek worden de voorstellen in een andere volgorde vermeld en wel in de volgende: 1. Het plaatsen der waarnemers en de af schaffing van de patrouilleering ter zee. 2. De grenscontrole te land. 3. Toekenning der oorlogsrechten. De terugtrekking der vrijwilligers komt eerst in de zevende plaats. Grandi stelde daarentegen voor, dat deze volgorde in acht zou worden genomen: 1. De subcommissie is het er over eens en neemt er acte van, dat de patrouilleering geëindigd, is. 2. De controle te land wordt onverwijld hersteld. kels in Hongkew zijn kort na het vallen der duisternis gesloten. De Japansche autoriteiten hebben de po litie van de internationale nederzetting verzocht te helpen bij het doorvoeren van deze maatregelen De reden van deze maat regelen is te zoeken in het feit, dat de be richten over het bombardement van Wang ping Sien een groote opwinding teweeg heeft gebracht onder de Chineesche bevol king. Onderhandelingen mislukt? Uit Chineesche bron wordt medegedeeld, dat het lid van den politieken raad van Ho Pei en Sjahar, Tsjeng Tsjoe Sjang, direc teur van den spoorweg PeipingMoukden, die deelneemt aan de onderhandelingen tus schen de plaatselijke Chineesch° en Japan sche autoriteiten, om „gezondheidsredenen" is afgetreden. In Chineesche kringen legt men deze houding van Tsjeng Tsjoe Sjang, wiens pro-Japansche gevoe lens bekend zijn, als een aanwijzing dat de onderhandelingen mislukt zijn. Tientsin wordt versterkt. Te Tientsin zijn machinegeweren en met aarde gevulde zakken op de daken en voor tal van gebouwen geplaatst. De zenuwach tige stemming der bevolking blijkt duide lijk door den aanzienlijken trek naar de buitenlandsche concessies, waar het nog steeds rustig is. Het consulaire corps te Tientsin heeft vergaderd om den toestand te bespreken. General Feng bevelhebber in Noord-China. Men verneemt, dat generaal Feng-Joe- Sjang, de z.g. „Christengeneraal", tot op perbevelhebber der Chineesche strijdkrach ten Noord-China is benoemd. Maarschalk Sjang-Hsu-Liang heeft TsjangKai-Sjek onlangs gevraagd in den oorlog te mogen trekken om zijn optreden van verleden jaar, toen hij Tsjang-Kai- Sjek gevangen nam, goed te maken. Men zegt, dat hij te Fengpoe in het Noorden van Ahnwei is aangekomen om het bevel over een deel van zijn vroegere troepen weer op zich te nemen. EEN ANDER JAPANSCH-CHINEESCH INCIDENT GEREGELD. Te Canton is in alle stilte na langdurige onderhandelingen tusschen de Japanschen consul-generaal en een vertegenwoordiger van de regeering der provincie Kwantoeng het incident van Swatau tot volle tevre denheid van beide partijen geregeld. Het incident was ontstaan, doordat een Japansch politieman in een gevecht met Chineesche politie twee Chineesche politie agenten had gewond. EEN VERBETERING VAN DEN TOESTAND? Een Chineesche divisie trekt terug. De toestand in Noord-China schijnt ver beterd te zijn, daar de 37ste Chineesche di visie, welke onder bevel staat van Feng Sjian, den gouverneur van Ho Pei, er toe is overgegaan zich terug te trekken uit haar stellingen ten Westen van Peiping. Men gelooft niet, dat andere Chineesche troepen de ontruimde zóne zullen bezetten. IDe crisis is evenwel nog niet geëindigd, daar er geen enkele aan wij ging bestaat, dat de Japansche troepenzendingen naar Noord- China gestaakt zijn. 3. Den beiden partijen in Spanje wordt verzocht waarnemers in de havens toe te laten. Lord Plymouth verklaarde daarop, dat hij zijn regeering moest raadplegen, al vorens hij de voorstellen van Grandi kon aanvaarden. In de middagbijeenkomst verzocht hij de commissie over te gaan tot de behandeling van het vrijwilligersvraagstuk. Grandi ver klaarde daarop een bespreking in deze volg orde niet te kunnen aanvaarden; hij gaf de voorkeur aan een behandeling in de volg orde van het Witboek, zoodat men des mogens was men het eens geworden over de plaatsing der waarnemers zich zou moeten wijden aan het vraagstuk der con trole op de landsgrenzen. Plymouth zeide daarop, dat in de ochtendbijeenkomst ieder een had begrepen, dat de punten, die de toestemming der strijdende partijen niet behoeven, later zouden moeten worden be sproken en dat voor het oogenblik alleen de punten van paragraaf negen aan de orde waren. Grandi verklaarde, dat er een misver stand bestond en dat men het, naar zijn meening, over alle voorstellen eens moet zijn, vóór het plan aan de strijdende par tijen zal worden voorgelegd. De Portu- geesche ambassadeur steunde Grandi, doch verklaarde, dat een verschil van meening over de procedure voor de Portugeesche re geering niet van fundamenteel belang is. De Duitsche vertegenwoordiger, Woer- mann, die von Ribbentrop verving, zeide het met Grandi eens te zijn, terwijl de ver tegenwoordigers van Frankrijk, België, en Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 Pieter de la Courtstraal 22 TRANSPORT. TELEFOON 1455 Tsjecho-Slowakije, zich achter Plymouth schaarden. Deze stelde toen voor de con trole op de landgrenzen te behandelen op voorwaarde, dat men het er over eens zou zijn daarna tot het vrywilligersvraagstuk over te gaan. Corbin merkte op, dat men. indien het vraagstuk der controle te land zou worden aangesneden, een zeker aantal punten van secundaire beteekenis zou moeten bespre ken, die vertraging zouden veroorzaken. Niettemin aanvaardde hij het laatste voor stel van Plymouth. Grandi zeide toen ech ter, dat hij en zijn regeering geen andere volgorde dan die van het Witboek kunnen aanvaarden. Daar men niet tot overeenstemming kwam, werd tot verdaging besloten, opdat de gedelegeerden hun regeeringen konden raadplegen en middelen worden gevonden tot oplossing van de moeilijkheid. Hoewel <ie gedachten wisseling soms levendig was, was de algemeene toon, naar een verklaart, vriendschappelijk en men gelooft niet, dat de verdaging voor langer dan 48 uur zal gel den. Wel betreurt men het in Britsche krin gen, dat de machtiging der regeering tot het aanknoopen van onderhandelingen met de Spaansche partijen thans reeds ver traagd is. DE STRIJD BIJ MADRID. De druk, dien de nationalisten geduren de twee dagen aan het front van Brunete, Quijorna en Villanueva del Pardillo uit oefenden, schynt te verzwakken, aldus meldt men van regeeringszijde. Gisteren werd slechts geweer- en machi negeweervuur gewisseld. De nationalisten hebben een aanval tegen Villefranca del Castillo ingezet, doch met minder kracht, zoodat de regeeringstroepen zich gemakkelijk konden handhaven. Een aanval op Usera is afgeslagen. In Guadalajara, ten Westen van den weg naar Aragon, oefenen de regeeringstroepen een krachtigen druk uit op de stellingen van den vijand, die eenige loopgraafliniën moest prijsgeven. BUITENLANDSCHE BERICHTEN TWEE NEGERS GELYNCHT. In den afgeloopen nacht hebben onbeken de daders twee jonge negers uit de gevan genis te Tallahassee (Florida) ontvoerd en gelyncht. Zij waren gearresteerd, ver dacht een politieman met messteken te heb ben verwond. VIER ERNSTIG GEWONDEN BIJ EEN OVERVAL MET ROOF. Gisteravond is een drietal jongelieden binnengedrongen in een café op de Vis- scherskade te Oostende en trachtten hier de lade te lichten. Toen zij bemerkten, dat zij ontdekt wa ren, trok één van hen een revolver en be gon in het wilde weg te schieten, met het gevolg, dat de waardin, twee bezoekers van het café en een van zijn handlangers ern stig werden gewond. Vervolgens sloegen de beide niet gewonde roovers op de vlucht, doch slechts een hunner wist te ontkomen de ander werd evenals de gewonde gear resteerd. Het schijnt, dat de jongelieden uit Ant werpen afkomstig zijn. HET DRIJVENDE POOLSTATION. Het drijvende Poolstation heeft medege deeld, dat het zich om één uur in den mid dag van Dinsdag bevond op 88 graden 7 min. Noorderbreedte en 4 graden Wester lengte. De bewolking was dicht en de tempera tuur bedroeg 1 graad onder nul. NA DE VOLTOOHNG VAN HET MOSKWA—WOLGAKANAAL. Vijf-en-vijftigduizend dwangarbeiders, die als stootarbeiders werkzaam zijn ge weest bij den aanleg van het Moskwa-Wol- gakanaal, zullen voor het eindigen van hun straftijd ter belooning voor het goede door hen geleverde werk in vrijheid worden ge steld. De centrale raad der vakvereenigin- gen heeft opdracht gekregen, zoo spoedig mogelijk werk voor hen te zoeken. Bij hun invrijheidsstelling zullen zij vrij vervoer en een geldelijke belooning krijgen. Dwang arbeiders, die vrijwillig aan het werk zijn gebleven bij den aanleg van het kanaal na het verstrijken van hun straftijd en die zich bijzonder hebben onderscheiden, zul len beloond worden met het vernietigen van de op hun straffen betrekking heb bende bescheiden. Gewone, in loondienst gewerkt hebbende arbeiders zullen voor hun prestaties beloond worden met ge schenken en geldprijzen. Vierhonderd en vier arbeiders hebben onderscheidingen gekregen. BUITENLAND FRANKRIJK DE FRANSCHE BEGROOTING. Verklaringen van dén minister van financiën JOEGOSLAVIË. BISSCHOF BEWUSTELOOS GESLAGEN. Groote veontwaarrliging De Fransche minister van financiën heeft gisteren de vertegenwoordigers van de pers ontvangen. Hij verklaarde, dat dank zij de jongste fiscale maatregelen de begrooting in evenwicht is. Doch hiermede is nog niet' alles geregeld. Sedert jaren zijn buiten de begrooting om uitgaven gedaan, welke op de schatkist drukken. Schijnbaar drukten deze uitgaven niet op den belastingbetaler, omdat zij gedekt werden door leeningen, doch deze zijn thans gestegen tot een zeer groote hoogte. Dit kan niet langer voort duren en de regeering heeft een program ma opgesteld voor de uitgaven van de schatkist tot einde 1938, waardoor deze aanzienlijk worden verminderd. Alle mi nisters hebben deze maatregelen goedge keurd, ook de minister van landsverdedi ging. De uitgaven voor de buitengewone be- grodting van 1938 zullen vijftien en een half milliard franc bedragen. Dit bewijst de groote inspanning van Frankrijk voor zijn militaire uitrusting. De maatregelen, welke genomen werden tot gezondmaking van de financiën, kunnen niet anders dan op snelle wijze leiden tot een verbetering van het staatscrediet. Om de koersverbete- ring van de staatsfondsen te verhaasten, hebben wij besloten een fonds in te stellen tot steun van deze waarden. Het aanwenden van dit fonds zal in nauwe samenwerking geschieden met het stabilisatiefonds en zal de speculaties tot staan brengen. Het zal tevens de politiek van goedkoop geld, die een eerste vereischte is voor het economisch herstel, bevorderen. In geen enkel opzicht worden de normale uitgaven van den staat besnoeid. Aangezien de gewone begrooting geheel in evenwicht is, heeft de regeering de bui tengewone begrooting onder handen geno men. De lasten van de schatkist zullen de laatste maanden van dit jaar met zes mil liard franc worden verminderd en het vol gend jaar met 25 milliard. EINDE VAN DE HOTELSTAKING. Vannacht is een overeenkomst geteekend. Vannacht om één uur is een overeenkomst geteekend, welke een einde maakt aan het conflict in het hotelbedrijf. Volgens deze overeenkomst zullen de werkuren tot 1 No vember worden verdeeld over zes dagen. Het personeel, dat in staking is geweest, zal weer door de patroons in dienst worden genomen, zekere bijzondere gevallen, waar bij zich incidenten hadden voorgedaan, voorbehouden. Het aantal niet meer in dienst te nemen bedienden mag evenwel niet meer dan 10 procent zijn. Zij, die niet bij de oude pa troons zullen worden teruggenomen, zullen bij voorrang door tusschenkomst van plaat- singbureaux in andere zaken worden te werkgesteld. BOTSINGEN IN TUNIS. De politie heeft gisteren getracht de sta kende arbeiders van de mijn Djerissa in Tunis van het terrein te verwijderen. Zij werd met steenen bekogeld en er ontstond een vechtpartij, waarbij twee arbeiders werden gedood en twee andere ernstig ge wond. De stakende mijnwerkers eischen loonsverhooging. ENGELAND DE INVOER VAN NEDERLANDSCHE EIEREN IN ENGELAND In het Lagerhuis werd gistermiddag de vraag gesteld of de regeering, ten aan zien van de vermeerdering van den invoer van eieren uit N e d e r la n d in het afge- locpen half jaar in vergelijking met de vorige jaren, het niet noodig oordeelde de iëgeering van Nederland mede te dee- len, dat de invoer van eieren krachtig moet worden beperkt. De minister van Handel, Oliver Stanley, antwoordde: „Ik zou er op willen wijzen, dat de totale invoer van eieren geduren de het eerste half jaar minder is dan de overeenkomende periode van het vorig jaar en dat de prijzen der eieren aanzien lijk hooger zijn dan verleden jaar, zoodat ik geen aanleiding vind over te gaan tot de voorgestelde stappen" RUSLAND EEN NIEUWE GODLOOZEN- KALENDER Een speciale commissie van de Sovjet academie van Wetenschappen is tegen woordig bezig met het redigeeren van een atheïstische kalender, die volgens de vol gende beginselen zal worden opgebouwd: 1. De dagen moeten anders genoemd worden, evenals ook de namen der maan den. 2. De jaartelling moet opnieuw begon nen worden met October 1937. De tot nu toe gebruikelijke jaartelling vanaf de ge boorte van Christus zal afgeschaft wor den en de periode van Christus' geboorte tot 1937 zal de „kapitalistische periode" genoemd worden. De maand bestaat gemiddeld uit 30 da gen. Men heeft voorgesteld, de Zondag „Stalin" te noemen en de Zaterdag „Le- nin". De maanden zullen genoemd worden naar groote revolutionaire gebeurtenissen. Mogelijk zal de nieuwe kalender op den vei jaardag van de Sovjet-Russische Revo- lut.'e in November in werking treden. Het incident met de once*,sie te Belgra do, waarvan wij gistere.i melding hebben gemaakt, is ernstiger gewekt dan de re- gpermg heeft voorgesteld Het incident moet beschouwd worden als een onder deel van de agitatie, welke in Servisch- orthodoxe kringen den laatsten tijd ge voerd wordt tegen het concordaat tusschen Joegoslavië en het Vaticaan. Terwijl in het parlement de debatten over de ratificatie van het concordaat in vollen gang waren en de eersten van de 80 sprekers in lange redevoeringen hun bezwaren uiteenzetten, werd in de ortho doxe kathedraal een drukbezochte dienst gehouden. Daarbij werden niet alleen ge beden gezegd voor het herstel van pa triarch Varnavas, die den laatsten tijd ernstig ziek was, doch tevens voor de ver werping van het concordaat. Na afloop van den dienst zou een groote processie door de straten van Belgrado trekken. Zooals reeds in het kort gemeld, had de rcomsch-katholieke minister van Binnen- landsche Zaken, dr. Korosjets, de proces sie verboden, daar hij vreesde, dat deze tot wanordelijkheden zou leiden. Dit ver bod had evenwel het tegenovergestelde resultaat; de reactie werd er nog scherper om en de'bisschop van Sjabatz, dr. Popo- vitsj, liet tijdens den dienst van den kan sel mededeelen, dat de processie ondanks het verbod van den minister zou door gaan en men naar de kerk van den H. Sava, den patroonheilige van Joegoslavië, zou trekken. Onmiddellijk na den dienst zette zich dan ook de stoet in beweging. Vier Servi sche bisschoppen, aldus meldt de „Times", en 50 priesters trokken, met kruisen en kerkelijke vaandels in de handen, in vol ornaat naar het kerkplein, gevolgd door een menigte van 5000 geloovigen. Daaren boven stonden er nog duizenden in de stra ten opgesteld om het schouwspel gade te slaan. De stoet had ongeveer een afstand van 400 meter afgelegd, toen plotseling vier pantserwagen? met gendarmes verschenen om de menigte te verdrijven. Daar de pro cessie evenwel doorging trad de politie spoedig hardhandig op en deelde met gum mistokken gevoelige klappen uit. Het kwam tot een handgemeen, waarbij de bis schop van Sjabatz bewusteloos werd ge slagen. Ook dr. Yanitsj, een orthodox priester en afgevaardigde in het parle ment, werd hierbij gewond. De priesters trachtten toch door te loopen, waarop, volgens sommige berichten, de politie zelfs met de bajonetten zou zijn opgetre den. De situatie werd nog ernstiger toen de menigte in de omringende straten even eens een demonstratie op touw zette en heftig tegen de regeering en het optreden der politie agiteerde. En terwijl "de ge vechten in vollen gang waren begonnen de klokken van de kathedraal en andere kerken alarm te luiden. Te midden van deze groote verwarring, slaagden eenige priesters er in, de kerk van de H. Sava te bereiken, zoodat de or thodoxen de processie toch nog als ge slaagd beschouwen. Handgemeen in de Kamer. Middelerwijl waren de debatten in het parlement in vollen gang. Plotseling kwam een der afgevaardigden van de oppositie de zaal binnen en riep: „De politie doodt het volk in de straten. Priesters worden op straat neergeslagen'. Dit bericht ver oorzaakte ln de Kamer een groot tumuit^ zoodat het onmogelijk bleek de besprekin gen langer voort te zetten. Ook in het par lement kwam het tot een handgemeen. De voorzitter hief onmiddellijk de zitting op. Volgens den correspondent van de „Daily Telegraph" wilde de orthodoxe op positie hier echter niet van weten en als protest bleven zij nog geruimen tijd in de zaal. De bevolking van Belgrado verkeert als gevolg van deze incidenten in een koorts achtige stemming. In alle punten van de stad ontstonden er samenscholingen, die echter door de gendarmes, welke in groo- ten getale door de straten patrouilleerden uiteengeslagen werden. De verontwaardiging groeide nog, nadat bekend werd, dat Simeon, bisschop van Sjabatz, ten gevolge van de hem toegedien de slagen met een gummistok een schedel breuk heeft bekomen en dat Jantisji, voor zitter der financieele Kamercommissie en oud-minister van eeredienst, in een ern- stigen toestand verkeert. Men verwacht, dat de Kamer het Con cordaat met den Heiligen Stoel met een geringe meerderheid zal goedkeuren, doch eenige leden van den Senaat, die tot de meerderheid behooren, hebben verklaard tegen te zullen stemmen. Over het lot van het Concordaat zal dus in den Senaat, waar de oppositie sterker is, beslist wor den. POLEN DE AANSLAG OP KOLONEL KOC Talrijke arrestaties Gisteren en vandaag zijn op verscheide ne plaatsen in Polen arrestaties verricht in verband met den aanslag op kolonel Koe. De autoriteiten weigerden nadere bijzon derheden mede te deelen, doch het ge rucht gaat dat deze arrestaties vooral zijn verricht in uiterst rechtsche kringen. Men spreekt over driehonderd arrestaties te Warschau. Loopen zij weer vast?

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6