De Kaagweek 1937 DE ZAANLANDSCHE WINT DEN TEAMWEDSTRIJD DER 12 VOETSJOLLEN Reitsma wint den Pampushoofdprijs, Borgerhoff Mulder eerste in de Olympiajollen WOENSDAG 21 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 DE ZILVEREN REGENBOOG VOOR DEN FRIES KUIPERS Da Kaagweek is weer ten einde en het slot was goed, want met een stevigen bries uit het Noord-Westen werd afscheid geno men van de Kaag, die duizenden weliswaar meer watersportvreugde dan zeilgenot ge schonken had, doch die toch als eindindruk toch een goede klank zal behouden. Buiten verwachting goed, fraai zomerweer begunstigde de Kaagweek 1937 en op den laatsten middag konden de zeilers hun hart nog eens ophalen aan 'n stevigen bries, die de zeilen weer bol deed staan en die ten minste weer strijd en spanning kon geven, 't Was alleen jammer, dat een zeer groot gedeelte der wedstrijden reeds achter den rug was. De jollenteamprijs voor de Zaaniandsche. Gisteren hebben we reeds gemeld, hoe de uitslag van den teamwedstrijd in de 12 Voetsjollenklasse nog onzeker was doordat er protesten liepen tegen de Kaag-zeilers Theo v. Helvert en W. Stoutenbeek. Deze hadden n.L ergens of te weinig ruimte ge geven bij het ronden van een boei en ern stig gevaar voor een aanvaring veroorzaakt hebben bij het overslag gaan. De protesten bleken nogal gegrond te zijn, waardoor de protestcommissie beide Kaag-vertegen woordigers uitsloot, hetgeen hen op een verlies van 10 punten kwam te staan, ter wijl de Zaaniandsche een punt meer kreeg, Het eindresultaat werd nu, dat de Zaan iandsche op 351 punten kwam en daarmede beslag legde op den groepsprijs. De volgor de der overigen was: R'damsche Zeilver- eeniging 30 pnt, De Kaag 23.2 pnt. en de Haarlemsche Jachtclub 16 pnt. DE OPEN WEDSTRIJDEN Van de openwedstrijden, welke in den morgen gehouden werden, valt wederom riet zooveel te zeggen. Er was te weinig strijd, het geluk sprak teveel een woordje mee, om inderdaad van groote wedstrijden te spreken. En hoewel de kansen ook nu voor alle zeilers weer gelijk waren, hebben verschil lenden ongetwijfeld van deze windstilte ge profiteerde en slaagden zij erin in de prij zen te komen. Anderen daarentegen hebben bewezen in alle omstandigheden te kunnen zeilen. En we denken hier speciaal aan den zwaar- weer-zeiler Borgerhoff Mulder, die er ook nu bij een totaal ontbreken van wind in slaagde stevige concurrenten als Kagchel- land, den Olympischen Jollenkampioen en Jac. Barzilay te kloppen en daardoor beslag te leggen op den hoofdprijs. Dat is onge- t wij weid een prestatie, welke er zijn mag. Sieverts legt beslag op het Zilveren Kaagschip In de 45 M2 kruiserklasse kwam Vermaat er gedurende deze heele Kaagweek niet aan te pas en Fenenga, die eenmaal eerste werd, kwam tweemaal als tweede aan. De kroon werd nu echter gespannen door Sieverts, die na een derden prijs op den eer sten dag, de drie volgende dagen telkens opnieuw won en met 12 punten voorsprong beslag legde op het Zilveren Kaagschip, den wisselprijs in deze klasse. Na Fenenga in 1935 en Vermaat in 1936 is Sieverts dus de derde gegadigde naar dezen prijs. Dorsman ontgaat de Vrij buiterbeker Dë Vlaardingër JfDorsman heeft al lan ge jaren zin in den Zilveren Vrijbuiter beker, die reeds dateert vanaf 1922 en sindsdien tweemaal door hem werd gewon nen (in 1933 en 1934) en daarvoor twee maal door Willem de Vries Lentsch, die nu niet meer in deze klasse zeilt. Voorts werd de beker nog zevenmaal door anderen ge wonnen, drie jaar werd hij niet verzeild en het vorig jaar legde J. R. v. d. Berg er beslag op. Deze was ook nu weer de ge lukkige, zij het dan met slechts één punt verschil op H. Wester uit Woubrugge, ter wijl Dorsman vijf punten minder behaalde. Voor het volgend jaar zal de strijd Dors manv. d. Berg dus weer voortgezet "wor den. Wellicht komt dan Wester als derde a de beurt. Jan Heinen zegeviert weer in de Draken klasse. Het 'vorig jaar, toen het aantal deelne mers in de Drakenklasse nog niet zoo groot was als thans, wist Jan Heinen voor het eerst beslag te leggen op den bronzen Vier- mastschoener, door wijlen den heer J. Lee- nen uitgeloofd. Ondanks de zooveel groo- tere concurrentie won deze ronde Amster dammer dit jaar opnieuw den hoofdprijs, met een voorsprong van niet minder dan 27 pnta op Moret. Driemaal was Heioen eerste geworden en eenmaal derde, zoodat hij zijn superioriteit wel voldoende bewe zen heeft. De Zilveren Regenboog voor Kuipers. Dat de strijd in de Regenboogklasse A buitengewoon fel is geweest, is duidelijk, want onder twintig deelnemers is de con currentie groot genoeg. Opmerkelijk is het echter, dat, terwijl de zes Friezen in de vier wedstrijden slechts vier dagprijzen behaalden,- de hoofdprijs en wisselprijs toch naar Friesland gingen. Dat was een gevolg van het uitstekend zeilen van den Sneek-zeiler S. Kuipers, die twee eerste dagprijzen en een vierden dagprijs had behaald. De Hollanders moesten hier met zestien dagprijzen genoegen nemen. De overige wedstrijden Het zou ons te ver voeren alle klassen af zonderlijk te bespreken, zoodat we met een korte vermelding moeten volstaan. In de Noord Nederlandsche 16 M2. klasse won de Amsterdammer G. de Boer met slechts 1 punt verschil op Kortmann, uit Oegstgeest den hoofdprijs. In de Pampusklasse was het echter de Oegstgeestenaar Reitsma, die met flinken voorsprong het v. d. Steur-zilveren Pam- pusjacht voor een jaar toegewezen kreeg. Eigenaardig, dat v. d. Steur zelf in deze Kaagweek niet een enkelen prijs won. In de Olympiajollenklasse nam Borger hoff Mulder uit Oegstgeest geducht revan che op Daan Kagchelland door met een voorsprong van 6 punten op den hoofdprijs beslag te leggen. De Amsterdammer J. F. Stap wist het zilveren Sharpie-jacht in de wacht te slee pen, met slechts 1 punt verschil weliswaar, doch niet onverdienstelijk, gezien de groo te concurrentie in deze klasse. De hoofdprijs in de 12 Voetsjollenklasse A. tenslotte viel ten deel aan den Leide- naar v. Helvert, die op het oogenblik inder daad wel de beste jollenzeiler genoemd kan worden. Dat bewees hij ook in de groepswedstrijden, waarin hij in twee van de drie wedstrijden als eerste aankwam. Alles bijeengenomen mogen de zeilers toch met voldoening op deze Kaagweek te rugzien. De laatste uitslagen en> de hoofdprijzen De uitslagen van den laatsten dag lui den als volgt: 45 M2. Kruiserklasse: 1. Coppel- stock, st. J. H. C. Sieverts, 2. Benati II, st. B. Fenenga. Totaaluitslag: hoofdprijs (zilveren Kaag schip), J. H. C. Sieverts, Voorburg, 60 p., 2e B. Fenenga, Heemstede, 48 pnt. Vrijbuiterklasse: 1. Thedo, st. J. R. v. d. Berg, 2. Jet II, st. H. Wester, 3. Flits, st. K. Veerman. Totaaluitslag: hoofdprijs (zilveren Vrij buiterbeker): J. R. v. d. Berg, Weesp, 58 punt., 2. H. Wester, Woubrugge, 57 pnt., 3. J. Dorsman, Vlaardingen, 53 pnt. Regenboogklasse B: 1. Tjebbe, st. Tj. Maas, 2. Darling, st. J. R. Blickman, 3. Phlip, st. J. Lioni. Drakenklasse: 1. Janmaat, st. J. Heinen, 2. Cavalier, st. jhr. mr. E. G. van Benthem v. d. Bergh, 3. Thedo H, st. A. Carpentier, 4. Ran, st. Pr. H. Keegstra. Totaaluitslag: hoofdprijs (bronzen Vier- mastschoener): 1. J. Heinen, Amsterdam 89 pnt., 2. B. J. Moret, Den Haag, 62 pnt, 3. A. Carpentier, Voorburg, 60 p. Noord-Nederlandsche 16 M,2. klasse: 1. Hoants, st. G. de Boer, 2. Lem met, st. H. F. B. M. Kortmann, 3. Ujjrêst, st. T. Jongsma, 4. Spes, st. B. L. Mesander, 5. Kwaje Hoek, st. K. L. v. d. Horst. Totaaluitslag: Hoofdprijs: G. de Boer, Amsterdam 105 p., 2. H. F. B.. M. Kort mann, Oegstgeest 104 pnt., 3. T. Jongsma, Amsterdam 101 pnt. Pampusklasse met bij zeilen: 1. Ruiter, st. R. Reitsma, 2. Norremeer, st. ir. J. C. P. Hofkes, 3. Wildebras, st. W. de Vries Lentsch, 4. Tjiftjaf, st. R. ten Hoeve, 5. Donderkopje, st. J. P. Damme. Totaaluitslag: hoofdprijs (zilveren Pam- pusjacht): 1. R. Reitsma, Oegstgeest, 86 p., 2. ir. J. C. P. Hofkes, Den Haag 69 pnt, 3. R. ten Hoeve, Den Haag 63 p. Pampusklasse: 1. Zweiland, st. M. H. van Hooff Jr., 2. Oppassertje, st. H. Stumpe. 12 Voetsjollenklasse Dames A: I. Ideaal, st.vr. mej. E. Karreman, 2. Re veller, st.vr. mej. F. A. C. Leenen. 12 Voetsjollenkl. Dames B: 1. Lucky Rascal, st.vr. mej. N. A. J. v. Eek, 2. Kwikdruppel, st.vr. mej. H. v. Heeteren. Olympiajollenklasse: 1. Daph- nia, st. P. H. R. Borgerhoff Mulder, 2. Bor reltje, st. A. D. H. Coops, 3. Glipper, st. D. Kagchelland, 4. Frans, st. v. Gooi, 5. Zo merweelde, st. J. H. H. J. de Jong. Hoofdprijs: 1. Borgerhoff Mulder, Oegst geest 92 p., 2. D. Kagchelland, Rotterdam, 86 p., 3. Jac. Barzilay Jr., Rotterdam, 82 p. 12 M2. klasse A: 1. Skim, st. C. P. Gülcher, 2. Wilgenhoek, st. J. H. Louwerse, 3. Prul, st. C. Th. Gülcher, 4. Crabbelcatte, st. C. van Muijden, 5. Spitsmuis, st. C. M. H. Nauta. Totaal uitslag: Hoofdpr. en wisselpr. (zil veren 12 M2. Jacht): 1. J. F. Stap, Amster dam, 76 p., 2. C. P. Gülcher, Hilversum, 75 pnt., 3. C. van Muijden, Rotterdam en C. Th. Gülcher, Hilversum, 68 p. 12 M2. klasse B: 1. Dada II, st. L. P. Vollebregt, 2. Roy, st. C. G. Vink, 3. Flevo, st., P. J. G. Dudok v. Heel, 4. Kittiwake,, st. H. v. Santen. Totaaluitslag: 1. L. P. Vollebhregt, Hil- legersberg, 124 p, 2. M. Overmaas, Hille- gersberg 101 pnt., 3. A. v. d. Heijden, Rot terdam, 90 pnt. B. M. - k 1 a s s e: 1. Beneventum II, st. R. Scholtens, 2. Rêe, st. H. Recourt, 3. Cornet, st. J. Hofland. Regenboogklasse A: 1. Saenden, st. L. de Wit, 2. Kikker, st. J. de Vries, 3. Hollandia (st. C. van Staveren, 4. Wind en Water, st. L. Poorter, 5. Swan, st. J. J. A. A Vreede. Totaaluitslag: hoofdprijs en wisselprijs (zilveren Regenboog): S. Kuipers, Sneek, 102 pnt., 2 L. de Wit, Zaandam, 97 ont., 3. W. Z. v. d. Meij, Leiden, 80 pnt. 12 Voetsjollenklasse A: 1. Ans, st. G. Landsman, 2. d'Artagnan, st. W. v. d. Valk Jr., 3. Windekind II, st. H. Evers, 4. Duimelot, st. H. v. Suylekom, 5. Sunny Side Up, st. J. Th. Leenen. Totaaluitslag: Wisselprijs (zilveren Jol) en hoofdprijs Theo v. Helvert, Leiden, 94 pnt., 2. J. N. Karreman, Rotterdam, 84 pnt., 3. W. v. d. Valk Jr., Hillegersberg 78 p. 12 Voetsjollenklasse B: 1. Dop- pie, st. P. Couwenhoven, 2. De Glipper, st. J. C. Tims, 3. Hella, st. P. Gerbranda, 4. Waterbaby, st. G. Key Jr., 5. Tierelier, st. J. Bier. Totaaluitslag: Hoofdprijs P. Couwenho ven, Koog a. d. Zaan 88 pnt., 2. J. Bier, Aerdenhout, 73 pnt., 3. W. B. Schippers, Den Haag, 70 pnt. 12 Voetsjollenklasse C: 1. Good Luck, st. W. Klomp Jr., 2. Hemiy, st. H. Warners, 3. 't Schrijverke, st. H. J. F. Zijl- ker, 4. Klaverdrie, st. J. D. v. Kampen, 5. Sheila, st. F. Maas Totaal uitslag: hoofdprijs H. Fokker, Was senaar 97 pnt., 2. J. Vollebregt, Hillegers berg, 96 pnt., 3. H. J. F. Zijlker, Rotterdam 90 pnt. GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP (Vervolg) LUGDUNUM I—U.V.S. m Finale L.V.B.—Sleutels Morgenavond zal op het terrein „Porno- j na", aanvang 7.30 uur, de finale plaats j vinden om de L.V.B.—Sleutels itusschen j Lugdunum I en U.V.S. III. Lugdunum zal in de volgende opstelling uitkomen, n.l. j Doel: J. Koet; achter: P. de Lange, J. v. Berkel; midden: N. Stokkermans, H. Gans j P. Breedeveld; voor: P. Vermond, A. v. d. Heyden, W. Koolloos, J. Pauw, G. Gressie. DE INTERNATIONALE SCHAAK VIERKAMP TE BAD NAUHEEVI. Euwe wint van Saemisch en speelt remise met Bogoljubov. De hangpartijen uit de eerste dubbele ronde van den internationalen schaakvier kamp Euwe-Aljechin-Bogoljubov-Saemisch, zijn gisteren te Bad Nauheim afgespeeld. Onze landgenoot, dr. Euwe, wist zijn partij tegen Saemisch, welke bij den 33sten zet was afgebroken, na 47 zetten te winnen, terwijl de wereldkampioen tegen Bogolju bov remise speelde. Dr. Aljechin besliste zijn partij tegen Saemisch na een paard te hebben geofferd in den 43sten zet te zijnen gunste; ook zijn partij tegen Bogoljubov wist dr. Aljechin te winnen, zoodat de stand thans is: 1. dr. Aljechin 2 punten; 2. dr. Euwe 11/2 punt; 3. Bogoljubov 1/2 punt; 4. Saemisch 0 punten. DE TWEEDAAGSCHE WEDSTRIJD TE NOORDWIJK. Veel inschrijvingen en een aantal extra prijzen. A.s. Vrijdag 23 Juli des avonds om 7 uur zal in het Hotel-Café-Restaurant „Seinpost" aan den Noord-Boulevard, eigenaar Gebrs. van Beelen, de tweedaagsche wedstrijd be ginnen, uitgeschreven door de Noordwijk- sche Schaakclub „Daniël Noteboom". Be halve de 34 deelnemers, reeds vermeld in ons blad van Vrijdag j.l., gaven zich nog de volgende spelers op: H o o f d k 1 a s s e: G. Boersma, Rotterdam, W. F. Schüss, Leiden, A. van Urk, Den Haag en M. Zoon, Voor schoten; Eerste klasse: A. Mulder en W. v. Schayck te Leiden, E. Castlanes, Hil versum, E. G. van Halsema, Ermelo, J. E. Daalbergen, Heemstede, C. Simts en J. P. Koop te Hillegom, A. C. Leenheer te Noord- wijk. Tweede klasse: A. Blonk, Lei den, M. Meyser, Noordwijk, (de inschrijving van Haasnoot, Noordwijk, vervalt). Der de klasse:J. Tas, Rotterdam. Dat zijn dus in totaal 49 spelers, een zeer bevredi gend aantal, waarover het bestuur der club tevreden kan zijn. Behalve de 2 prijzen in elke groep zijn nog een aantal extra prijzen uitgeloofd, n.l. een zilveren medaille, uit geloofd door het bestuur van V.V.V. te Noordwijk voor de schoonste partij, door het bestuur van den Rottend. Schaakbond een pas verschenen boekwerk, getiteld: Schaakstudies der Nieuw-Russische mees ters, voor den speler die het beste resultaat behaalt, van den heer van Beelen een me daille voor de partij met de mooiste mat- aankondiging en ten slotte een medaille van het bestuur der club voor den speler, die zijn partij in het kortst aantal zetten wint. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot het voeren van verweer tegen een tegen de gemeente ingestelde rechtsvordering. De heer v. Kleef vraagt hoe den heer Spek komt aan het bedrag van ƒ22 voor de door hem teveel betaalde aanleg van gas buizen. Tevens vraagt spr. of art. 8 niet onduidelijk is en verzoekt, als dit zoo is, dit te herzien, zoodat er geen sprake meer kan zijn van misverstanden. Spr. voelt er niet voor een honderd gulden uit te geven voor het bepleiten van deze zaak door een advocaat en meent, dat den heer Stijkel, de directeur der bedrijven, voldoende door kneed is om dit geval te behandelen. De heer Noest vraagt of het juist is, dat voor beide partijen dezelfde advocaat op treedt. De voorz. zegt, dat de meest redelijke oplossing wordt gevolgd en dat, als art. 8 volmaakt geredigeer zou zijn, er in zou staan zooals het tot nu toe altijd is gegaan. De heer Spek heeft op eigen houtje een berekening gemaakt wat betreft de vraag van den heer Noest; spr. zegt dat er uitstel van deze zaak gevraagd is door een en de zelfde persoon hetgeen echter een deur- waarde was en geen advocaat. Na nog eenige besprekingen werd het voorstel van B. en W. met 11 tegen 1 stem- aangenomen. Vervolgens het voorstel van B. en W. tot het verleenen van vrijstelling van belasting op tooneelvertooningen en andere verma kelijkheden aan de Ten toonstellingsver - eeniging „Boskoop" (tentoonstelling 1937). De heer Noest heeft met verbazing dit voorstel op de agenda gezien, daar op een vorige vergadering door een zekere mijn heer de Ruyter een ruiterlijke verklaring gedaan werd, dat er niet op teruggave aan gedrongen zou worden. Spr. heeft nadere stukken gezocht waaruit zou kunnen blij ken op welke gronden B. en W. dit voor stel nu willen inwilligen en verzoekt het college een overzicht te willen geven of de tentoonstelling al of niet geslaagd is. Er is sprake van een afspraak, maar afspraken kunnen gevaarlijk zijn. Meerdere malen als het om een klein bedrag ging kon er niets van komen, maar nu het bedrag ƒ4500 is, hoort men niets. Het is wel mogelijk, dat onze fractie toch voorstemt als wij weten hoe de zaak staat, maar nu wij er niets van weten kunnen wij er geen genoegen mee nemen. De heer 't Hart sluit zich ten volle bij den heer Noest aan. Ook de heer Haring gaat met den heer Noest mee en acht de raad onbevoegd tot oordeelen als er geen gegevens zijn. Spr. vraagt den raad cijfers te toonen wat het de gemeente al gekost heeft. Wethouder Guldemond zegt zijn stem op dit voorstel te moeten voorbehouden. De heer de Ruyter zegt, naar aanleiding van zijn ruiterlijke verklaring, genoemd door den heer Noest, dat deze sloeg op de rente en aflossing in 1937, maar niet op de vermakelijkheidsbelasting. De heer Noest zegt, dat het duidelijk over de belasting ging. De voorz. zegt, dat B. en W. en het ge- heele gemeentebestuur zijn medewerking heeft gegeven aan het tentoonstellingsbe- stuur, maar bij alles is wel eens strubbe ling, misschien gebrek aan waardeering en is er wel eens minder waardeering van den voorz. geweest, dan waarop het gemeente bestuur meende recht te hebben. De kosten van de gemeente zijn geweest voor elec- triciteit 6000, voor politietoezicht ƒ500 en voor publieke werken ƒ266, alles in geld waardeerbaar. Niet in geld waardeerbaar was echter wat verschillende ambtenaren geheel onbaatzuchtig gedaan hebben voor publieke werken en electriciteit. Hierna wordt besloten dit punt in comi té verder te behandelen. Na heropening deelt de voorz. mede, dat vrijstelling verleend wordt op voorwaarde, dat: 1. in 1938 een waarborgfonds gesticht v/ordt ter groote van het bedrag waarvoor thans vrijstelling verleend wordt; 2. indien geen tentoonstelling wordt gehouden het bedrag wordt gerestitueerd aan de ge meente. By het voorstel tot vaststelling van een verordening als bedoeld in de art. 13, 15, 17 en 18 van het Reglement Autovervoer per sonen vraagt de heer de Ruyter, of dit geen druk op de vestigingsmogelijkheden geeft, daar er reeds genoeg moeilijkheden voor een jong bedrijf zijn. De voorz. zegt, dat dit niet het geval is en dat er ook zelfs geen navraag naar het gedrag der chauffeurs gedaan wordt. Na nog eenige discussie werd dit voor stel z. h. st. aangenomen, alsmede het voor stel tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1937. Besloten wordt nog de woning Burg. Co- lijnstr. 39 te verhuren aan den heer D. H. J. Kluis voor den tijd van 1 jaar tegen een huurprijs van ƒ450. Bij de rondvraag vraagt de heer 't Hart of het juist, dat er een afspraak gemaakt is over de aansluiting aan de waterleiding tusschen Boskoop en Reeuwijk en of de door Reeuwijk aangeslotenen meer moeten betalen dan zij die aangesloten zijn door Boskoop. De voorz. zegt, dat er een contract is met Reeuwijk; indien Boskoop zelf zou aan sluiten zou dit niet goedkooper zijn dan Reeuwijk. De verplichtingen voor die aan geslotenen zijn hetzelfde als in Reeuwijk. Bij raadsbesluit van 2 Nov. 1934 is be sloten, dat Reeuwijk Boskoopers zou aan sluiten waarbij overeengekomen werd, dat zij de tarieven betalen geldend in Reeuwijk. Weth. V. Gelderen zegt: wij sluiten Reeu- wijksche bewoners aan tegen Boskoopsch tarief, daartegenover staat Reeuwijk pre cies hetzelfde. De heer de Ruyter vraagt of er op ven ten enz. geen regeling is. Het komt meer malen voor, dat allerlei lui aan de deur komen wanneer de man niet thuis is. Ongewasschen vrouwen worden dan gauw voor zigeunerinnen gehouden en ongescho ren mannen heeten bolsjewieken. Spr. vraagt dan ook zooveel mogelijk paal en perk hieraan te stellen door de regeling te beperken en Boskoopsche vereenigingen de voorkeur te geven boven vreemdelingen. De voorz. zegt, dat deze vereenigingen steeds voorkeur hebben en als er verbete ring mogelijk is dit zeer zeker gedaan wordt, maar er zijn ook nog wettelijke be palingen, waar men zich aan moet houden. De heer Brand vraagt de leeningen te converteeren teneinde een lagere hum: voor de woningbouw te krijgen. De voorz. zegt toe als er iets is een spoedeischende vergadering te beleggen. De heer Brand meent, dat er door den heer Boekraad een instelling genoemd is en acht het beter zich tot den geldsobieter te wenden. Weth. v. Gelderen zegt, dat er steeds wordt uitgezien maar dat de leeningen loo- pen over langen termijn het risico is te groot voor korteren tijd, daar het bijna een half milloen bedraagt. Wanneer men echter iets weet zal het direct behandeld worden. Hierna sluiting. WILT U IETS WETEN? Vr a a g: Welk is de kortste weg van Lei den naar Maastricht, over Utrecht en s' Hertogenbosch? Hoeveel K.M.? Antwoord: Leiden, Alphen, Bodegra ven, Woerden, Utrecht, Culemborg, Gel- dermalsen, Zalt Bommel, Hedel, Den Bosch, Vught, Boxtel, Best, Eindhoven, Weert, Ittervoort, Echt, Sittard, Beek, Meerssen, Maastricht. Afstand 137 K.M. Vraag: Hoe moet men frambozen in maken op brandewijn, zonder dat het ge heel gaat gisten? Wat is de oorzaak van het gisten? Antwoord: Goede gave, versche fram bozen goed schoonmaken en goed wasschen, goed uit laten lekken, suiker toevoegen en inmaakbrandewijn (35 pet. alcohol) er op gieten. Oorzaken voor gisten kunnen o.a, zijn: 1 bederf en niet .voldoende schoonma ken van de vruchten; 2. te veel water in de vruchten na het wasschen; 3. alcohol van te geringe sterkte; 4. verkeerd bewaren (te warm). Vraag: Welke is de kortste en mooiste weg van Woerden naar Roosendaal (N.-Br.) per fiets? Hoeveel K.M.? Antwoord: Woerden, Oudewater, Schoonhoven, Gorinchem, Werkendam, Nieuwendijk, Geertruidenberg, Breda, Et- ten, Rozendaal. Afstand 100 K.M. Vraag: Wat is het adres van prof. mr. P. J. M. Aalberse? Antwoord: v. Oldenbarneveldtlaan 82, Den Haag. Vraag: Welke is de mooiste en kortste weg per rijwiel van Rijp wetering naar Schagen? Hoeveel K.M.? Antwoord: Rijpwetering, Sassen- heim, Lisse, Hillegom, Haarlem, Santpoort, Velzen, Beverwijk, Castricum, Heiloo, Alk maar, Heer Hugowaard, Oude Niedorp, Schagen. Afstand pl.m. 70 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Leiden naar Goirle over Moerdijk- brug? Hoeveel K.M.? Welke is de kortste weg van Goirle naar Vaals (door België)? Hoeveel K.M.? Antwoord: Leiden, Voorschoten, Veur, Rijswijk, Delft, Rotterdam, Rijsoord, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Terheij- den, Breda, Tilburg, Goirle. Afstand 110 K.M. Goirle, Poppel, Turnhout, Casterle, Gheel, Moll, Hechtel, Helchteren, Hasselt, Bilsen, Maastricht, Wijk, Gulpen, Vaals. Afstand 130 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg van Leiden naar Tilburg? Hoeveel K.M.? Antwoord: Het antwoord vindt u op bovenstaande vraag gegeven. Afstand 106 K.M. Vraag: Welke is de"beste weg per fiets van Boskoop naar Oisterwijk? Hoeveel K.M.? Antwoord: Boskoop, Moordrecht, Rotterdam, Rijsoord, Dordrecht, Moerdijk, Terheyden, Breda, Tilburg, Oisterwijk. Af stand 95 K.M. Vraag: 1. Waar kan ik een touristen- kaart voor België krijgen? 2. Hoeveel zijn de kosten, aan zulk een kaart verbonden? 3. Hoelang geldig? Antwoord: 1. Aan het Belgisch consu laat te Den Haag. 2. Kosten 0.35. 3. Gel dig gedurende een jaar. Vraag: 1. Wat is de kortste weg per liteiten moeten vervuld worden bij een gië)? Hoeveel K.M.? 2. Welke grensforma- fiets van Hazerswoude naar Hasselt (Bel- fietstocht van Nederland door België, Luxemburg, Frankrijk en Duitschland? 3. Welke kosten zijn verbonden aan de ver schillende formaliteiten en waar zijn deze verkrijgbaar? Antwoord: Hazerswoude, Zoetermeer, Zegwaart, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Tilburg, Eindhoven, Achel, Neer- pelt, Overpelt, Hechtel, Helchteren, Has selt. Afstand 175 K.M. Wend u voor de ove rige vragen tot het bureau van den A.N.W. B., Parkstraat te Den Haag.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10