Hoopvolle stemming te Londen De Britsche compromisvoorstellen inzake Spanje aanvaard 28ste Jaargang ZATERDAG 17 JULI 1937 No. 8777 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: S 0.50 Heden keerden wij aan Mej. de Wed. J. L. v.d. MEER, Oranjegracht te Leiden, wegens het ongeval haar man op 15 Juli l.i. overkomen, en dat den dood tengevolge had, de som uit van DRIE HONDERD GULDEN. Directie N.V. „De Leidsche Courant" De Crisis-zulvel- Cenfrale In de Kuststreek Waarom komen de boeren in verzef? In ons voorgaand nummer gaven wij een kort resumé over het verzet der veehou ders in onze kuststreek tegen de consump- tie-melkregeling, welke de Ned. Zuivel Centrale, zonder de veehouders hierin te hebben gehoord en ondanks alle hun pro testen hiertegen, in de 13 gemeenten tus- schen Katwijk en Heemstede in zijn geheel in werking wil stellen. Om een duidelijker overzicht in deze te verkrijgen hebben wij ons tot één der landbouwers gewend, welke hierin be trokken is, om een korte uiteenzetting van het door de landbouwers ingenomen stand punt. Het volgende werd ons medegedeeld. Het is nu ongeveer 2 jaar geleden, dat de Ned. Zuivel Centrale ook in de 13 kuststreek gemeenten de consumptiemelkregeling trachtte door te voeren. In den loop van 1936 werd daarom een district-vergadering gehouden in Katwijk, waarbij de heer Sie- werse, destijds directeur van de Ned. Zuivel Centrale, getracht heeft de veehouders aan te toonen, dat deze consumptie-melk- regeling voor hen voordeel zou brengen, doch unaniem spraken de veehouders zich tegen de gestelde bepalingen uit, om reden het voor deze streek niet anders dan groot madeel kon brengen. Door den heer Sie- werse werd toen opgemerkt, dat de bepa lingen voortkwamen uit een ministerieel besluit en deze had de Zuivel Centrale maar uit te voeren, wilden de veehouders echter niet, dan zou er toch niet veel aan te doen zijn. De vergadering stelde zich echter op het standpunt, dat de doorvoering der bepa lingen is voorgesteld door de Zuivel Cen trale en dat de minister deze bepalingen op aandrang der N.Z.C. had aanvaard De argumenten, welke de heer Siewerse aan voerde om doorvoering der bepalingen te verkrijgen, kwamen voort uit de handel wijze van een zaak in IJmuiden (het wet telijk gebied van Haarlem), welke had af geleverd te Katwijk aan Zee, hetwelk over zee is geschied, zoodat hierdoor IJmuiden niet meer volledig gecontroleerd kon wor den en men het noodzakelijk vond, dat ook Katwijk onder controle moest komen. Al leen Katwijk er in te betrekken was ver volgens ook ondoenlijk, ergo moest in de 12 andere gemeenten ook de controle wor den ingesteld, waardoor N.Z.C. tevens een geheele aaneensluiting kreeg van één wettelijk gebied met Leiden en Haarlem. De veehouders hebben destijds Mr Nord Thompson opgedragen tegen de doorvoe ring te protesteeren en de belangen der veehouders bij den Minister te behartigen. Niettegenstaande dat, werden de veehou ders toch verplicht de bepalingen te doen teekenen, hetwelk onder protest is geschied, met uitzondering van de veehouders te Kat wijk. Het resultaat der besprekingen van Mr Nord Thompson was, dat alléén Katwijk werd vrijgesteld en de overige 12 gemeen ten onherroepelijk in de regeling werden opgenomen. Thans voelen de veehouders zich in deze streek zoo gedupeerd, dat zij zich niet langer kunnen onderwerpen aan gezien de gestelde bepalingen bewerkstel ligen, dat hun bedrijven ten gronde gaan. Zich op het standpunt stellende, dat deze wettelijke regeling in het leven is geroe pen tot steun van boeren in him bedrijf, zijn zij van meening dat de Minister voor hen deze maatregelen niet langer kan hand haven. Deze meening wordt bij hen nog versterkt, want de argumenten van de Ned. Zuivel Centrale om deze gemeenten geheel onder de wettelijke bepalingen te brengen zijn h.i. vervallen. Deze waren noodzakelijk omdat Katwijk erbij betrok ken moest worden; Katwijk is vrijgesteld, ergo de belangen van de Centrale voor de overige gemeenten kwamen eveneens te vervallen. Onlogisch vinden de veehouders trale aan verbonden zijn en de veehouders van de gestelde bepalingen groote schade zouden lijden, dat deze nog in toepassing worden gebracht. Om bovengenoemde redenen hebben de veehouders uit de gemeenten Noordwij k, Noordwijkerhout, Rijnsburg en Voorhout zich opnieuw tot Mr Nord Thompson ge wend om langs legalen weg te bewerkstel ligen van deze bepalingen te worden ont heven. Eendrachtig hebben de veehou ders in de 4 genoemde gemeenten de aan hen verstrekte controle- boeken aan de N.Z.C. retour ge zonden, met het verzoek van alle verdere controle verschoond te blijven! Voortvloeisel van deze maatregel is, dat deze week door de N.Z.C. enkele bedrijven geheel zijn stopgezet en men zelfs tot in beslagname is overgegaan. Het zonderlinge van dit ingrijpen is, dat men bedrijven stil legt en ten gronde doemt, welke met de actie niets te maken hebben. De gevoerde actie gaat uit van de veehouders en nu LEIDSCH GLAS IN LOOD BEDRIJF Goed - Goedkoop en Vlug ALLEEN Hooigracht 42, Leiden, Tel. 3671 Ook levering van alle soorten Glas worden meerderen melkhandelaren de dupe van de getroffen maatregelen door de N.Z.C. Nog deelde onze zegsman mede, dat, blij ven de wettelijke regelingen gehandhaafd, het z.i. noodzakelijk zal zijn, dat de prijs der consumptiemelk in deze streek minstens met 2 cent per L. zal verhoogd moeten wor den, hetwelk geen prettig uitzicht is voor de huismoeders. Ten slotte een kleine rectificatie. In ons nummer van gisteren hebben wij gemeld, a at het bedrijf van den heer L. Lange veld te Voorhout is stopgezet; dit is niet het ge val. Als basis van bespreking Gistermorgen is het comité voor de niet- mmenging bijeen gekomen ter bespreking van de bemiddelingsvoorstellen der Brit sche regeering. De Duitsche vertegenwoor diger von Ribbentrop verklaarde, dat de Duitsche regeering het Britsche plan als uitgangspunt voor de besprekingen kon aanvaarden. De Italiaansche gedelegeerde Grandi sloot zich daarbij aan. Op voorstel van Corbin werd besloten de zitting tot 16 uur te verdagen, waardoor de afgevaardigden in de gelegenheid ge steld weyden zich voor het laatst met hun regeeringen in verbinding te stellen. De namiddagzitting had een uiterst kort verloop; zij ving aan om half vijf en ein digde reeds om vijf uur. Ook het verloop van deze tweede bijeen komst was bevredigend. Alle gedelegeerden hebben thans het Britsche compromisplan aanvaard als basis voor verdere onderhan delingen. De bestudeering van het plan zal Dins dag a.s. worden voortgezet in de ondercom missie. DE KAAGWEEK IS VRIJDAG BEGONNEN. DE ZEILEN WORDEN GEHESCHEN. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS EEN UITEENZETTING VAN LORD PLYMOUTH. Bij het indienen van het Britsche ontwerp heeft de voorzitter, Lord Plymouth, o.a. het volgende gezegd: „Hoewel de commissie vrij is, wijzigingen van of amendementen op het voorstel te behandelen, is de Britsche regeering van meenong, dat de verschillen de deelen van het ontwerp nauw met elkaar samenhangen. Het schrappen of belangrijk wijzigen van welk der voorstellen ook, zou noodzakelijk van invloed zijn op de Britsche meening ten aanzien van de andere onder- deelen. Het ontwerp streeft onder meer naar het herstel van het controlestelsel op den grond slag, die bestond vóór de Italiaansche en Duitsche schepen zich uit den patrouille- dienst terugtrokken. De Britsche regeering is vanmeening, dat het toezicht op de landgrenzen als tevoren moet gehandhaafd blijven. Van groot belang is, dat het terugtrekken der vrijwilligers en de toekenning van de rechten van oorlogvoerenden met elkaar samenhangen. De toekenning der bel- iigerentenrechten zou het voordeel hebben, dat de neutrale mogendheden verplicht zouden zyn, redenen op te geven voor het handhaven van oorlogsschepen in de oor logszone en een werkelijke neutraliteit zou den moeten in acht nemen". In de tweede bijeenkomst verklaarden ook de vertegenwoordigers van Nederland, Letland, Estland en Litauen, het Britsche ontwerp als grondslag voor de besprekin gen te aanvaarden. Na Corbin sprak de Russische gedelegeer- d Maisky, die de algemeene beginselen van het ontwerp als grondslag voor de bespre kingen te aanvaarden. Na Corbin sprak de Russische gedelegeer de Maisky, die de algemeene beginselen van van het ontwerp steunde en verklaarde, dat de Russische regeering zich latere voor stellen voorbehield. De vertegenwoordiger van Portugal, Mon- teiro, deelde mede, dat zijn regeering be reid is, de waarnemers aan de grens weer toe te laten op het oogenblik, dat zij aan de Pyreneeën weer in functie zouden treden en de patroudlled lenst zou worden afge schaft. De afgevaardigden van Oostenrijk, Bel gië, Hongarije en Albanië verklaarden het met de algemeene voorstellen eens te zijn. Plymouth stemde er in toe, dat een uit voerige bespreking zal worden gehouden in de bijeenkomst van de ondercommissie op Dinsdag as. te half elf. „De tijd zeide hij is een belangrijke factor en ik hoop, dat amendementen en voorbehouden kort zullen zijn". In Britsche kringen is men van oordeel, dat de arbeid der commissie onder de beste voorteekenen begonnen is. Dinsdag zal allereerst het minst betwiste punt, het plaatsen van waarnemers in de Spaansche havens, besproken worden. Er is nog niet gesproken over een aan En geland te verstrekken opdracht tot het pol sen van beide partijen in Spanje. BUITENLAND. De Britsche comptomis-voorstellen door allen aanvaard als basis voor de besprekin gen (1ste blad). De toestand in China weer aanzienlijk verscherpt (2de blad). Een exceptioneel besluit van koning Leo pold (2de blad). De Tsjecho-Slowaaksche regeering afge treden (2de blad). BINNEJILAND. De Kamers van Koophandel vragen in een adres aan den Minister invoering van een bonnenstelsel voor de distributie van goedkoope levensmiddelen aan werkloo- zen (2de blad). Waarom de boeren in de kuststreek zich verzetten tegen de Crisis-Zuivel-Centrale (2de blad). BEDEKKING VAN DE PLANEET MARS DOOR DE MAAN Hedenavond doet zich het betrekkelijk zeldzame verschijnsel voor dat de planeet Mars door de maan bedekt zal worden. Bij haar beweging om de aarde onttrekt de maan die sterren aan het gezicht, welke zich bevinden in een strook waarvan de breedte gelijk is aan de maansmiddellijn. Men spreekt dan van een sterbedekking; wanneer, zooals in het onderhavige geval, de maan zich voor een planeet plaatst, van een planetenbedekking. Daar de maan zich tusschen de sterren door, van het Westen iaar het Oosten beweegt (per dag over een afstand van ongeveer 13o), zal de verdwij ning (immersie) plaats vinden aan den linkerkant der maan; het weder te voor schijn komen (de emersie) zal steeds plaats vinden aan den rechterkant der maan. Op 17 Juli is de schijngestalte der maan tus schen E.K. en V.M., (de maan is op dien datum ruim 9 dagen oud), zoodat de im mersie van Mars plaats zal vinden tegen den donkeren, linkerkant der maan. De emersie vindt plaats aan den verlichten rechterkant der maan. De immersie van Mars op 17 Juli (begin der bedekking) vindt plaats te ongeveer 22 u. 43 m.; de emersie (einde der bedekking) te ongeveer 23 u. 38 m. (alles Amsterdambschen zomer tijd). De immersie is, hier te lande zeker met het bloote oog waar te nemen. Het feit, dat de immersie en de emer sie- eener vaste ster, wanneer zy aan den donkeren maansrand geschieden, plotseling gebeurt, is een der bewijzen dat de maan geen atmosfeer bezit. Indien zij wel een dampkring bezat zou het verdwijnen of weer zichtbaar worden geleidelijk geschie den, terwijl tevens kleurveranderingen zou den moeten optreden. Bovendien zou de berekende tijdduur der bedekking, bij aan wezigheid eener atmosfeer moeten afwij ken van den gemeten tijdduur. Het tijdstip eener emersie en eener im mersie hangt af van de beweging der maan en van de plaats van dea waarnemer op aarde. Uit de waarneming van dit tijdstip kan men daardoor correcties aan de* maansbeweging berekenen; ook zou men de waarneming eener sterbedekking kun nen gebruiken om het lengteverschil van twee plaatsen op aarde te berekenen, in dien de sterbedekking op beide waarne mingsplaatsen geobserveerd werd. Een fantastisch plan Plan van Gromof c.s. Naar de Sovjet-Russische vertegenwoor diger te Portland; in Oregon verklaarde, zullen de Russische vliegers, die enkele dagen geleden onder leiding van hun eersten piloot Gromof zonder tusschen- landing van Moskou naar Californië vlogen, binnenkort een vlucht rond de wereld ma ken, Zij zullen daarbij de route nemen, die over de beide Polen loopt.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1